PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet : Τελικά υπάρχω!



michelos
24-01-08, 22:37
Σήμερα το απόγευμα με πήρε τηλέφωνο ένας τεχνικός της Forthnet να με ρωτήσει αν είναι εντάξει η σύνδεση μου.
Το αστείο είναι πως την τελευταία φορά που τους ζήτησα την βοήθεια τους ήταν κάπου στις αρχές του Δεκέμβρη.:rolleyes:
Το ακόμα πιο αστείο είναι πως από 1 Ιανουαρίου είμαι σε conn-x (πόσο να περίμενα το support της Forthnet?):yahoo:
Και για να πούμε και μία ακόμα πλάκα.. για το πρόβλημα που είχα με την Forthnet έφταιγε ο ΟΤΕ. Απλά η ΟΤΕnet το κατάλαβε από την πρώτη φορά που τους πήρα τηλέφωνο και με καθοδήγησε για τα επόμενα μου βήματα.

Δέχομαι ως θετικό στοιχείο ότι με θυμήθηκαν. :)
Τελικά το CRM τους δεν «χάνει» εγγραφές! :up:

kx5
24-01-08, 23:09
Κάλιο αργά... :lol:

29gk
24-01-08, 23:17
Ειναι βεβαια σουρεαλιστικο ..........

hel
25-01-08, 02:36
Και για να πούμε και μία ακόμα πλάκα.. για το πρόβλημα που είχα με την Forthnet έφταιγε ο ΟΤΕ. Απλά η ΟΤΕnet το κατάλαβε από την πρώτη φορά που τους πήρα τηλέφωνο και με καθοδήγησε για τα επόμενα μου βήματα.

Δέχομαι ως θετικό στοιχείο ότι με θυμήθηκαν. :)
Τελικά το CRM τους δεν «χάνει» εγγραφές! :up:


Τι πρόβλημα ήταν;

DSLaManiaC
25-01-08, 02:37
Τι πρόβλημα ήταν;

Αυτά δε τα ρωτάμε... Φταίει ο ΟΤΕ! :p

ktiniatros
25-01-08, 02:40
κι εμένα με πήραν σήμερα τηλέφωνο και με ρώτησαν αν είναι όλα καλά. 2 βδομάδες έχει που ενεργοποιήθηκα. (είναι όλα καλά παρεπιμπτόντως, προς το παρόν :p )

michelos
25-01-08, 12:08
Τι πρόβλημα ήταν;

Ήταν θέμα θορύβου στη γραμμή. Το βασικό πρόβλημα τουλάχιστον. Να σκεφτείτε ότι σε 768 γραμμή κατέβαζα από το ftp της otenet (το γνωστό speed test) με ταχύτητες 30 – 45Kbs. :lol: Υπήρχαν και άλλα προβληματάκια αλλά το ftp ήταν απόλυτα μετρίσιμο πρόβλημα. Φυσικά μου είπαν να τηλεφωνήσω στο 121 για να κοιτάξουν την γραμμή μου, αφού πρώτα με ρώτησαν για τις τιμές SNR & Attn που δίνει o router μου.
Μετά από μια εβδομάδα από το τηλεφώνημα στο 121 το πρόβλημα μου λύθηκε.:worthy:

Πλέον το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με το e-mule. Εφάρμοσα όλες τις οδηγίες που βρήκα και έλαβα από τα forums αλλά εξακολουθώ να έχω πρόβλήματα. Δεν πειράζει όμως... το μTorrent δουλεύει καλά!;)


........Auto merged post: michelos added 5 Minutes and 16 Seconds later........


Αυτά δε τα ρωτάμε... Φταίει ο ΟΤΕ! :p

Ίσως! Όμως μες την ασχετοσύνη μου εγώ δεν μπορούσα να το καταλάβω. Εγώ αυτό που κατάλαβα ήταν ότι από το χρονικό σημείο X άρχισα να έχω προβλήματα. Και όταν ζήτησα βοήθεια από τον provider μου απλά με έγγραψε...

O ΟΤΕ μου βρήκε την λύση και φυσικά μετά από αυτό άρχισα να πυκνώνω τις επισκέψεις μου στο forum και πραγματικά έμαθα αρκετά πράγματα. Αν μου συνέβαινε σήμερα θα αντιδρούσα διαφορετικά και σίγουρα θα πήγαινα κατευθείαν στον ΟΤΕ. Αυτό δεν δικαιολογεί τη Forthnet. Δεν μπορεί να απαιτεί η χρήστες της να ξενυχτάν διαβάζοντας forums και documents σχετικά με το πως δουλεύει το ADSL. Απλά θέλουν internet…

gboy
25-01-08, 14:29
Αυτά δε τα ρωτάμε... Φταίει ο ΟΤΕ! :p

αχ αυτος ο οτε:sorry:

kuti
25-01-08, 15:06
Ήταν θέμα θορύβου στη γραμμή. Το βασικό πρόβλημα τουλάχιστον. Να σκεφτείτε ότι σε 768 γραμμή κατέβαζα από το ftp της otenet (το γνωστό speed test) με ταχύτητες 30 – 45Kbs. :lol: Υπήρχαν και άλλα προβληματάκια αλλά το ftp ήταν απόλυτα μετρίσιμο πρόβλημα. Φυσικά μου είπαν να τηλεφωνήσω στο 121 για να κοιτάξουν την γραμμή μου, αφού πρώτα με ρώτησαν για τις τιμές SNR & Attn που δίνει o router μου.
Μετά από μια εβδομάδα από το τηλεφώνημα στο 121 το πρόβλημα μου λύθηκε.:worthy:

Πλέον το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με το e-mule. Εφάρμοσα όλες τις οδηγίες που βρήκα και έλαβα από τα forums αλλά εξακολουθώ να έχω πρόβλήματα. Δεν πειράζει όμως... το μTorrent δουλεύει καλά!;)


........Auto merged post: michelos added 5 Minutes and 16 Seconds later........



Ίσως! Όμως μες την ασχετοσύνη μου εγώ δεν μπορούσα να το καταλάβω. Εγώ αυτό που κατάλαβα ήταν ότι από το χρονικό σημείο X άρχισα να έχω προβλήματα. Και όταν ζήτησα βοήθεια από τον provider μου απλά με έγγραψε...

O ΟΤΕ μου βρήκε την λύση και φυσικά μετά από αυτό άρχισα να πυκνώνω τις επισκέψεις μου στο forum και πραγματικά έμαθα αρκετά πράγματα. Αν μου συνέβαινε σήμερα θα αντιδρούσα διαφορετικά και σίγουρα θα πήγαινα κατευθείαν στον ΟΤΕ. Αυτό δεν δικαιολογεί τη Forthnet. Δεν μπορεί να απαιτεί η χρήστες της να ξενυχτάν διαβάζοντας forums και documents σχετικά με το πως δουλεύει το ADSL. Απλά θέλουν internet…


απλα ο provider οταν η γραμμη ειναι λιανικης σου λεει τι βλαβη να δωσεις στον ΟΤΕ :whistle:

δεν υπαρχει λογος να ξενυχτας απλα λες το προβλημα και σε καθοδηγουνε εξαρταται παντα τι τους δινεις να καταλαβουνε:hmm:

michelos
25-01-08, 17:36
απλα ο provider οταν η γραμμη ειναι λιανικης σου λεει τι βλαβη να δωσεις στον ΟΤΕ :whistle:

δεν υπαρχει λογος να ξενυχτας απλα λες το προβλημα και σε καθοδηγουνε εξαρταται παντα τι τους δινεις να καταλαβουνε:hmm:

Το πρόβλημα μου ήταν χαμηλή ταχύτητα και παγώματα χωρίς disconnect.

Η Forthnet δεν σκεφτικέ να μου πει να κοιτάξουμε (παρέα; ) της ρυθμίσεις του router.
Ο ΟΤΕ το σκέφτηκε.

Δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ κανένα! Ήμουν 1 ½ χρόνο στη Forthnet και ήμουν ικανοποιημένος. Αλλά νομίζω πως το support τους είναι ελλιπές.
Πώς να ρισκάρω να φύγω από τον ΟΤΕ και να πάω σε 2 Play?

@ ADSLgr.com All rights reserved.