PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληρώνω (24) Mbps και παίρνω (2) Mbps !



nickpp
24-01-08, 23:54
Η ιστορία ξεκινάει τον Αύγουστο που έκανα αίτηση στην Forthnet για internet στο ιδιόκτητο και αφήνοντας το τηλέφωνο στον OTE (ISDN)

Τέλη Νοεμβρίου μου στέλνουν το Siemens CL-110i

Αρχικά κλειδώνω στα 8 και μία φορά στα 10Mbps αλλά με τρομερή αστάθεια
Είχα περίπου 60-66 disconnects την ημέρα κατά μέσο όρο με το S/N ratio κολλημένο στο 6-5.7

Αρχισα και άλλαζα τις μπρίζες με legrand, τα καλώδιο με CAT5, το splitter με speedtouch αλλα τίποτα (μόνο το router δεν άλλαξα γιατί δεν είχα 2ο)

Παίρνω το forthnet και τους το λέω να κάνουν καθαρισμό γραμμής
Βλέπω κάποια βελτίωση στα disconnects αλλά με ρίχνουν στα 5Mbps περίπου
Ξαναπαίρνω και με ρίχνουν στα 2-2.7Mbps

Το πρόβλημα των disconnects φαίνεται να λύθηκε αλλά μάλλον με έχουν κλειδώσει στα 2-3Mbps

Από εκεί και πέρα στην προσπάθεια μου να βρω λύση από ΟΤΕ (όταν προσπάθησα να δω για αλλαγή ζεύγους ) αρχίζει η τρομερή προπαγάνδα που τόσο ο Φύρερ (από πλευράς φανατισμού) όσο και ο Κωστίκας και ο Γιωρίκας (από πλευράς βλακείας) θα ζήλευε

- To Forthnet φταίει σίγουρα
- Καλά που τους βρήκες αυτούς? (το Forthnet)
- Εφόσον δουλεύει το τηλέφωνο η γραμμή είναι εντάξει
- Αν είχες connex δεν θα είχες προβλήματα
- Εχεις τον υπολογιστή σε δίκτυο. (ναι) ε αυτό είναι το δίκτυο προκαλεί παρεμβολές στην γραμμή ( !!!!!!!!!! )

Ακόμα και το θερμοσυστελόμενο μακαρόνι που έβαλα στα γυμνά καλώδια της μπρίζας για να μην τρίβονται μεταξύ τους ο ΟΤΕτζής μου είπε ότι είναι καλύτερο να βγάλω την legrand και να πάρω την taiwaνέζικη μπρίζα με τις απλές βίδες για καλύτερα !!!!

Τώρα είμαι με αυτά τα στατιστικά και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω
http://img3.freeimagehosting.net/uploads/d426dae809.gif (http://www.freeimagehosting.net/)

Καμιά ιδέα ?

nnn
25-01-08, 00:00
Η γραμμή είναι απλά σε κακή κατάσταση, κάποιο βραχυκύκλωμα παίζει, εκτός αν είσαι πολύ μακριά από το Dslam.

kos_greece
25-01-08, 00:07
Κατι πρεπει να συνβαινει με την γραμμη σου φιλε μου...
Κοιταξε το αυτο γιατι ειναι αμαρτια να εισαι σε 24mbps και να ποιανειs μετα βιαs 3...

PGouv
25-01-08, 00:16
Υπερβολικός θόρυβος.Ίσως τα καλώδια να είναι αρχαία.Εμείς στο κήπο μας όταν σκάβαμε βρήκαμε κάτι πανάρχαια καλώδια.Κάνε κάτι να στο επισκευάσουν..

nickpp
25-01-08, 02:04
Εβαλα βύσμα και υποχρεώθηκα για να έρθει ένας ΟΤΕτζης και να μου πει με το τηλέφωνο στο χέρι (όπως οι γιατροί με το στηθοσκόπιο) ότι η "γραμμούλα είναι καμπάνα" χωρίς καν να την μετρήσει επιτόπου λέγοντας ότι την μέτρησε στο κέντρο

Το μόνο που πήρα σαν πληροφορία είναι ότι το διαμέτρημα των καλωδίων του ΟΤΕ είναι 0.4 και όχι 0.6
Μετα-ξαναπήρα το forthnet (για 3η φορά) και μου είπαν να πάρω σε 2 μέρες όταν το κοιτάξουν

Απο τον αυτόματο υπολογισμό του attenuation πρέπει να είμαι γύρω στα 3km
(Το attenuation παίζει απο 37-41.5)

kos_greece
25-01-08, 02:09
Εξυπηρετηση 0 στο πηλικο...
Αυτο με ανυσηχει πολυ για το καθε προβλημα μαs,πιστευω ομωs πωs θα ωριμασει καποια στιγμη εστω και αργα...
Κατα τα αλλα το ιδιο για ολουs μαs υπομωνη...

hel
25-01-08, 02:23
Εβαλα βύσμα και υποχρεώθηκα για να έρθει ένας ΟΤΕτζης και να μου πει με το τηλέφωνο στο χέρι (όπως οι γιατροί με το στηθοσκόπιο) ότι η "γραμμούλα είναι καμπάνα" χωρίς καν να την μετρήσει επιτόπου λέγοντας ότι την μέτρησε στο κέντρο

Το μόνο που πήρα σαν πληροφορία είναι ότι το διαμέτρημα των καλωδίων του ΟΤΕ είναι 0.4 και όχι 0.6
Μετα-ξαναπήρα το forthnet (για 3η φορά) και μου είπαν να πάρω σε 2 μέρες όταν το κοιτάξουν

Απο τον αυτόματο υπολογισμό του attenuation πρέπει να είμαι γύρω στα 3km
(Το attenuation παίζει απο 37-41.5)

Τι εννοείς με το τηλέφωνο στο χέρι; Δεν είχε ειδική συσκευή να την συνδέσει πάνω στον κατανεμητή;
Αυτά περί μετρήσεων από κέντρο τα λένε γιατί βαριούνται να ψάξουν. Έτσι λένε και σε κάτι φίλους με connx στον ΟΤΕ και τους βάζουν στα 4 Mbit με 20 att!

nickpp
25-01-08, 03:47
Ούτε ειδική συσκευή είχε, ούτε καν την διάθεση να δει την γραμμή
Ρωτούσε γενικές ερωτήσεις αν υπάρχει κάτι συνδεδεμένο πάνω στην γραμμή.....

Οταν του είπα ότι ακούγεται και κάποιος θόρυβος στο τηλέφωνο τότε έβαλε το τηλέφωνο πήρε το 141, το άκουσε και είπε "μια χαρά είναι" και μου το έδωσε να ακούσω

Του είπα ότι ακούγονται παράσιτα, μου είπε ότι μην περιμένω και ιδιαίτερα πράγματα γιατί οι συσκευές είναι taiwaνέζικες
(2 general electric, 1 siemens)

Εκλεισε ότι το πρόβλημα πιστεύει με την "εμπειρία" του ότι είναι μέσα στο σπίτι και επειδή είδα ότι καλύτερα να μη μου τρώει άλλο την ώρα του είπα "εντάξει" και την έκανε

(να θυμήσω ότι έβαλα και "βύσμα" για να έρθει ο "ψαγμένος")

barcelonios
25-01-08, 09:48
Αφού πιάνεις και 2 Mbps μην μιλάς καθόλου. Τι να πω και εγώ που μετα βίας πιάνω το 1. Έχω αγανακτήση...:wall::wall::wall:

docthis
25-01-08, 10:24
Κατ'αρχήν να πω ότι είναι απαράδεκτο να είσαι συνδρομητής forthnet (ιδιόκτητο) και να πρέπει να βάλεις μέσο στον ΟΤΕ για να κάνεις δουλειά σου. Αν έχει όντως πρόβλημα η γραμμή σου τότε πρέπει να ενημερώσεις τη forthnet και αυτοί να υποχρεώσουν τον ΟΤΕ να στην αλλάξουν.

Στην πράξη όμως δε θα γίνει τίποτα. Η δική μου γραμμή είχε πρόβλημα για ενάμιση μήνα (download ~4kb/sec) και αφού ενημέρωσα 3 φορές την forthnet και η απάντησή τους ήταν ότι η γραμμή ήταν μια χαρά, μίλησα με έναν τεχνικό του ΟΤΕ και διορθώθηκε η βλάβη σε 12 ώρες.

Σου προτείνω πρώτα να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να υπάρχει βλάβη στο σπίτι σου. Όχι γιατί πιστεύω ότι θα βρεις κάτι αλλά για να μπορείς να τους βεβαιώσεις ότι το έψαξες. Βγάλε όλα τα περιττά καλώδια και άσε μόνο το modem επάνω. Δοκίμασε και διαφορετικά καλώδια. Πάρε το modem σε ένα φίλο σου για να δεις αν εκεί δουλεύει σωστά.

Αν όλα είναι εντάξει τότε άρχισε τα τηλέφωνα στη Forthnet. Φρόντισε να καταλάβουν ότι είσαι κοντά στο κέντρο και η ταχύτητα είναι απαράδεκτα χαμηλή. Αν αρχίσεις να τους μιλάς για θόρυβο στη γραμμή δε θα βγάλεις άκρη γιατί ο υπάλληλος δεν έχει ιδέα από αυτά, απλά προωθεί το αίτημά σου σε αυτούς που υποτείθεται ότι έχουν ιδέα.

Σημ: στη δική μου περίπτωση, παρότι έλυσα το πρόβλημα μέσω ΟΤΕ, αγανάκτησα από την αδιαφορία της Forthnet και άλλαξα σε Conn-X. Περιέργως οι υπάλληλοι του ΟΤΕ με βοήθησαν κάθε φορά που είχα πρόβλημα και χωρίς να προσπαθώ 4 ώρες να πιάσω γραμμή.

djapal
25-01-08, 10:31
Πληρώνω για ΕΩΣ 24 και έχω πιάσει μέχρι και 15. Δεν έχω παράπονο.

Chris_Nik
25-01-08, 10:32
Σε περιπτωση μεγαλου θορυβου τα καλωδια στα αλλαζει ο ΟΤΕ????

kos_greece
25-01-08, 10:38
Δεν νομιζω να μπει σε αυτην την διαδικασια ο οτε να αλλαζει τα καλωδια πιστευω...

damianos007
25-01-08, 10:55
Φιλε μου (<- περνω το θαρος καθως και εγω παθων ..)

τα ιδια ΣΚ@ΤΑ περναω...λιγο καλητερα απο σενα βεβαια ......

ειμαι στο dslam χολαργου, απο Ιουνιο-ιουλιο στην φορθνετ με εως 10 στην αρχη και αργοτερα εως 24....shared llu...
σημερα μου ηρθε πρωτη μερα ο λογαριασμος (ειχα παρει την προσφορα για 6 μηνες με 10 ευρω και αλλους 6 με 21.....)

απο δεκεμβριο εχω δηλωσει 3 φορες βλαβη (απο τοτε αρχισαν τα προβληματα) και φυσικα ποτε δεν με πήρε κανείς τηλέφωνο απο τους περίφημους Τεχνικούς!!

συνδέομαι με 3700-4100kbits/second με attenuation 40.5 (που καλονικα ειναι 36.5 αλλα ας οψετε η φορθνετ που ολα μπορει να τα κανει να αλλαξουν)

οι καλωδιώσεις ειναι καινούργιες οι εσωτερικές διασυνδέσεις τελειες.......και η φορθνετ με παραπέμπει απο το 800-100-9000 στο 801-100-9000 ΛΕΓΟΝΤΑΣ μου το κορυφαιο..!!! : εκει εχετε καλες πιθανότητες να εξυπηρετηθείτε!!!!!?????


ΔΛΔ ΜΑΖΙ ΣΟΥ δεν εχω καλες πιθανότητες να εξυπηρετηθώ?

παει και με στοιχημα ?

20% απο το 800-100-9000
23% απο το 801-100-9000 ( με αναμονη του 20λεπτου)

ωραιες πιθανοτητες μην βρασω!

στην αναμονη λοιπον για ακομα μια φορα....( ή μηπως πρεπει να βαλω μεσο στο ΟΤΕ για να μου πουν και μενα κανα κορυφαιο μα κυριε μια χαρα ειναι η γραμμή σας ..πριν 5 χρονια σας την περασαμε εμεις οι ιδιοι!

hel
25-01-08, 11:08
Ούτε ειδική συσκευή είχε, ούτε καν την διάθεση να δει την γραμμή
Ρωτούσε γενικές ερωτήσεις αν υπάρχει κάτι συνδεδεμένο πάνω στην γραμμή.....
Οταν του είπα ότι ακούγεται και κάποιος θόρυβος στο τηλέφωνο τότε έβαλε το τηλέφωνο πήρε το 141, το άκουσε και είπε "μια χαρά είναι" και μου το έδωσε να ακούσω
Του είπα ότι ακούγονται παράσιτα, μου είπε ότι μην περιμένω και ιδιαίτερα πράγματα γιατί οι συσκευές είναι taiwaνέζικες
(2 general electric, 1 siemens)
Εκλεισε ότι το πρόβλημα πιστεύει με την "εμπειρία" του ότι είναι μέσα στο σπίτι και επειδή είδα ότι καλύτερα να μη μου τρώει άλλο την ώρα του είπα "εντάξει" και την έκανε
(να θυμήσω ότι έβαλα και "βύσμα" για να έρθει ο "ψαγμένος")

O ψαγμένος δεν ήξερε τι του γίνεται. Δεν του είπες ότι ο θόρυβος δεν φαίνεται στο τηλέφωνο αλλά στις υψηλές συχνότητες που είναι τα δεδομένα;
Αυτές οι γενικότητες περι εμπειρίας και κακής ποιότητας συσκευών...
Κάλεσε τεχνικό της forthnet (ή δικό σου αν βιάζεσαι) για να σου συνδέσει το ρουτερ στον κατανεμητή. Αν είναι από δική σου ευθύνη η κακή κατάσταση της γραμμής τον πληρώνεις.

........Auto merged post: hel added 0 Minutes and 46 Seconds later........


Αφού πιάνεις και 2 Mbps μην μιλάς καθόλου. Τι να πω και εγώ που μετα βίας πιάνω το 1. Έχω αγανακτήση...:wall::wall::wall:

Στοιχεία γραμμής;

........Auto merged post: hel added 1 Minutes and 48 Seconds later........


Σε περιπτωση μεγαλου θορυβου τα καλωδια στα αλλαζει ο ΟΤΕ????

Ο ΟΤΕ στους δικούς του μπορεί να αλλάξει πόρτα ή ζεύγη (φαίνεται απίθανο αλλά το έχει κάνει) αν κάτι από τα 2 δημιουργούν πρόβλημα.
Για να το κάνει για εναλλακτικό μάλλον θα πάρει χρόνο και ταλαιπωρία.

........Auto merged post: hel added 2 Minutes and 2 Seconds later........




οι καλωδιώσεις ειναι καινούργιες οι εσωτερικές διασυνδέσεις τελειες.......και η φορθνετ με παραπέμπει απο το 800-100-9000 στο 801-100-9000 ΛΕΓΟΝΤΑΣ μου το κορυφαιο..!!! : εκει εχετε καλες πιθανότητες να εξυπηρετηθείτε!!!!!?????


Έχεις συνδέσει ρουτερ στον κατανεμητή και το λες αυτό για τις καλωδιώσεις σου;

kos_greece
25-01-08, 11:09
Ειναι ενα θεμα ατελειοτο για εμαs,απλα πρεπει να ξερουμε πωs μερικοι οχι ολοι ειμαστε καταδικασμενοι με τιs ταχυτητεs του adsl μαs...
Δεν πρεπει να το χωνεψουμε αλλα να συνβουλευτουμε ατομα που ειναι γνωστεs του αντηκειμενου και να μαs δωσουν μια σωστη συνβουλη αν δεν βγαζουμε ακρη με εναν παροχο μαs...
Η αληθεια ειναι πωs δεν ευθηνετε η forthnet 100% γι'αυτο το προβλημα γιατι προβλημα ειναι και οχι το γνωστο εισαι μακρια απο το dslam αν και ισχυει οχι ομωs να ειμαστε στα 3,4,5mbps...
Να κανουμε κατι για την γραμμη μαs εφοσον ανεβεικαμε στην πιστα με την θεληση μαs αs χορεψουμε κι'ολαs...
Η γραμμεs μεχρι το καθε σπιτι μαs ειναι 100% ευθηνη του οτε,τωρα επειδη με την forthnet δεν υπαρχει προβλημα προs το παρον και το σημα ερχεται μικρο και εξασθενιμενο ειναι η ευκαιρια να το αναλαβει καποιοs ειδικοs εκτοs οτε και forthnet η αλλου παροχου...
Αs κανουμε και εμειs κατι αν θελουμε καλυτερη ταχυτητα απο την καρεκλα του σπιτιου μαs μπαs και ειμαστε καλυτερα οικανοποιημενοι στο μελλον...
Κποιοs ειδικοs καλοs να το δει με σοβαροτητα και να κανει καποιεs μελετεs γιατι και εγω δεν γνωρειζω τι ακριβωs θα κανει να βγαλει μια ακρη με αυτο το θεμα αν δεν εχει διορθοθει το προβλημα μαs μαχρι να εξαντληθει η υπομωνη μαs...
Ειναι κατι που πρεπει να γινει αν εχουμε τοσο τεραστιο προβλημα...
Φιλικα...

whoiswho
25-01-08, 11:58
Ούτε ειδική συσκευή είχε, ούτε καν την διάθεση να δει την γραμμή
Ρωτούσε γενικές ερωτήσεις αν υπάρχει κάτι συνδεδεμένο πάνω στην γραμμή.....

Οταν του είπα ότι ακούγεται και κάποιος θόρυβος στο τηλέφωνο τότε έβαλε το τηλέφωνο πήρε το 141, το άκουσε και είπε "μια χαρά είναι" και μου το έδωσε να ακούσω

Του είπα ότι ακούγονται παράσιτα, μου είπε ότι μην περιμένω και ιδιαίτερα πράγματα γιατί οι συσκευές είναι taiwaνέζικες
(2 general electric, 1 siemens)

Εκλεισε ότι το πρόβλημα πιστεύει με την "εμπειρία" του ότι είναι μέσα στο σπίτι και επειδή είδα ότι καλύτερα να μη μου τρώει άλλο την ώρα του είπα "εντάξει" και την έκανε

(να θυμήσω ότι έβαλα και "βύσμα" για να έρθει ο "ψαγμένος")

Μηπως εχεις συναγερμο στο σπιτι ?
Μου θυμιζει εμενα οταν ενεργοποιηθηκα στην αρχη που ειχα το ιδιο προβλημα ( κλειδωνε χαμηλα το ρουτερ και ειχα θορυβο στο τηλεφωνο ) και μολις απενεργοποιησα τον συναγερμο διορθωθηκε.

kanalarxis
25-01-08, 14:11
Η ιστορία ξεκινάει τον Αύγουστο που έκανα αίτηση στην Forthnet για internet στο ιδιόκτητο και αφήνοντας το τηλέφωνο στον OTE (ISDN)

Τέλη Νοεμβρίου μου στέλνουν το Siemens CL-110i

Αρχικά κλειδώνω στα 8 και μία φορά στα 10Mbps αλλά με τρομερή αστάθεια
Είχα περίπου 60-66 disconnects την ημέρα κατά μέσο όρο με το S/N ratio κολλημένο στο 6-5.7

Αρχισα και άλλαζα τις μπρίζες με legrand, τα καλώδιο με CAT5, το splitter με speedtouch αλλα τίποτα (μόνο το router δεν άλλαξα γιατί δεν είχα 2ο)

Παίρνω το forthnet και τους το λέω να κάνουν καθαρισμό γραμμής
Βλέπω κάποια βελτίωση στα disconnects αλλά με ρίχνουν στα 5Mbps περίπου
Ξαναπαίρνω και με ρίχνουν στα 2-2.7Mbps

Το πρόβλημα των disconnects φαίνεται να λύθηκε αλλά μάλλον με έχουν κλειδώσει στα 2-3Mbps

Από εκεί και πέρα στην προσπάθεια μου να βρω λύση από ΟΤΕ (όταν προσπάθησα να δω για αλλαγή ζεύγους ) αρχίζει η τρομερή προπαγάνδα που τόσο ο Φύρερ (από πλευράς φανατισμού) όσο και ο Κωστίκας και ο Γιωρίκας (από πλευράς βλακείας) θα ζήλευε

- To Forthnet φταίει σίγουρα
- Καλά που τους βρήκες αυτούς? (το Forthnet)
- Εφόσον δουλεύει το τηλέφωνο η γραμμή είναι εντάξει
- Αν είχες connex δεν θα είχες προβλήματα
- Εχεις τον υπολογιστή σε δίκτυο. (ναι) ε αυτό είναι το δίκτυο προκαλεί παρεμβολές στην γραμμή ( !!!!!!!!!! )

Ακόμα και το θερμοσυστελόμενο μακαρόνι που έβαλα στα γυμνά καλώδια της μπρίζας για να μην τρίβονται μεταξύ τους ο ΟΤΕτζής μου είπε ότι είναι καλύτερο να βγάλω την legrand και να πάρω την taiwaνέζικη μπρίζα με τις απλές βίδες για καλύτερα !!!!

Τώρα είμαι με αυτά τα στατιστικά και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω
http://img3.freeimagehosting.net/uploads/d426dae809.gif (http://www.freeimagehosting.net/)

Καμιά ιδέα ?

με τοσο μεγαλο attenuation....ζητημα να πιανεις και τα 4μβ

kuti
25-01-08, 14:46
Η ιστορία ξεκινάει τον Αύγουστο που έκανα αίτηση στην Forthnet για internet στο ιδιόκτητο και αφήνοντας το τηλέφωνο στον OTE (ISDN)

Τέλη Νοεμβρίου μου στέλνουν το Siemens CL-110i

Αρχικά κλειδώνω στα 8 και μία φορά στα 10Mbps αλλά με τρομερή αστάθεια
Είχα περίπου 60-66 disconnects την ημέρα κατά μέσο όρο με το S/N ratio κολλημένο στο 6-5.7

Αρχισα και άλλαζα τις μπρίζες με legrand, τα καλώδιο με CAT5, το splitter με speedtouch αλλα τίποτα (μόνο το router δεν άλλαξα γιατί δεν είχα 2ο)

Παίρνω το forthnet και τους το λέω να κάνουν καθαρισμό γραμμής
Βλέπω κάποια βελτίωση στα disconnects αλλά με ρίχνουν στα 5Mbps περίπου
Ξαναπαίρνω και με ρίχνουν στα 2-2.7Mbps

Το πρόβλημα των disconnects φαίνεται να λύθηκε αλλά μάλλον με έχουν κλειδώσει στα 2-3Mbps

Από εκεί και πέρα στην προσπάθεια μου να βρω λύση από ΟΤΕ (όταν προσπάθησα να δω για αλλαγή ζεύγους ) αρχίζει η τρομερή προπαγάνδα που τόσο ο Φύρερ (από πλευράς φανατισμού) όσο και ο Κωστίκας και ο Γιωρίκας (από πλευράς βλακείας) θα ζήλευε

- To Forthnet φταίει σίγουρα
- Καλά που τους βρήκες αυτούς? (το Forthnet)
- Εφόσον δουλεύει το τηλέφωνο η γραμμή είναι εντάξει
- Αν είχες connex δεν θα είχες προβλήματα
- Εχεις τον υπολογιστή σε δίκτυο. (ναι) ε αυτό είναι το δίκτυο προκαλεί παρεμβολές στην γραμμή ( !!!!!!!!!! )

Ακόμα και το θερμοσυστελόμενο μακαρόνι που έβαλα στα γυμνά καλώδια της μπρίζας για να μην τρίβονται μεταξύ τους ο ΟΤΕτζής μου είπε ότι είναι καλύτερο να βγάλω την legrand και να πάρω την taiwaνέζικη μπρίζα με τις απλές βίδες για καλύτερα !!!!

Τώρα είμαι με αυτά τα στατιστικά και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω
http://img3.freeimagehosting.net/uploads/d426dae809.gif (http://www.freeimagehosting.net/)

Καμιά ιδέα ?


πληρωνεις 24? :hmm:

δεν νομιζω

ειναι εως ΕΩΣ 24 (εξαρταται απο την ποιοτητα τη γραμμης το τι θα πιασεις)

εγω μπηκα με 4mb περσι οπως και πολλοι αλλοι και πληρωνουμε 39,90 απο την πρωτη μερα --τα υπολοιπα ειναι τσαμπα απο την forthnet δλδ οτι μπορεσεις να πιασεις ----ετσι να θυμομαστε και τα παλια

slaughter
25-01-08, 16:04
Η ιστορία ξεκινάει τον Αύγουστο που έκανα αίτηση στην Forthnet για internet στο ιδιόκτητο και αφήνοντας το τηλέφωνο στον OTE (ISDN)

Τέλη Νοεμβρίου μου στέλνουν το Siemens CL-110i

Αρχικά κλειδώνω στα 8 και μία φορά στα 10Mbps αλλά με τρομερή αστάθεια
Είχα περίπου 60-66 disconnects την ημέρα κατά μέσο όρο με το S/N ratio κολλημένο στο 6-5.7

Αρχισα και άλλαζα τις μπρίζες με legrand, τα καλώδιο με CAT5, το splitter με speedtouch αλλα τίποτα (μόνο το router δεν άλλαξα γιατί δεν είχα 2ο)

Παίρνω το forthnet και τους το λέω να κάνουν καθαρισμό γραμμής
Βλέπω κάποια βελτίωση στα disconnects αλλά με ρίχνουν στα 5Mbps περίπου
Ξαναπαίρνω και με ρίχνουν στα 2-2.7Mbps

Το πρόβλημα των disconnects φαίνεται να λύθηκε αλλά μάλλον με έχουν κλειδώσει στα 2-3Mbps

Από εκεί και πέρα στην προσπάθεια μου να βρω λύση από ΟΤΕ (όταν προσπάθησα να δω για αλλαγή ζεύγους ) αρχίζει η τρομερή προπαγάνδα που τόσο ο Φύρερ (από πλευράς φανατισμού) όσο και ο Κωστίκας και ο Γιωρίκας (από πλευράς βλακείας) θα ζήλευε

- To Forthnet φταίει σίγουρα
- Καλά που τους βρήκες αυτούς? (το Forthnet)
- Εφόσον δουλεύει το τηλέφωνο η γραμμή είναι εντάξει
- Αν είχες connex δεν θα είχες προβλήματα
- Εχεις τον υπολογιστή σε δίκτυο. (ναι) ε αυτό είναι το δίκτυο προκαλεί παρεμβολές στην γραμμή ( !!!!!!!!!! )

Ακόμα και το θερμοσυστελόμενο μακαρόνι που έβαλα στα γυμνά καλώδια της μπρίζας για να μην τρίβονται μεταξύ τους ο ΟΤΕτζής μου είπε ότι είναι καλύτερο να βγάλω την legrand και να πάρω την taiwaνέζικη μπρίζα με τις απλές βίδες για καλύτερα !!!!

Τώρα είμαι με αυτά τα στατιστικά και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω

Καμιά ιδέα ?

1)η ταχύτητα σου έπεσε από τα 8 που λες γιατί ήτανε ασταθής η γραμμή σε μια πιο σταθερή (με λίγα λόγια σου ανέβασαν το snr για να μην έχεις disconnects . άμα τους πεις να το κατεβάσουν θα συγχρονίζεις παραπάνω αλλά θα έχει περισσότερα disconnects...εσύ διαλέγεις...)

2)πριν βάλεις forthnet είχες dsl? Αν ναι σε τι ταχύτητα κ με το στατιστικά?

3)Αν η γραμμή σου είναι χάλια δεν ευθύνεται η forthnet αλλά πολλοί άλλοι παράγοντες (απόσταση,καλώδια, θόρυβος, καλώδια ΟΤΕ, κλπ κλπ. )

4) Πληρώνω (24) Mbps και παίρνω (2) Mbps ! --> Πληρώνεις ΕΩΣ (24) Mbps και παίρνεις όσα μπορεί η γραμμή σου !!!!!

όπου κ να πας δεν θα έχεις καλύτερη γραμμή .....
όσο για τις ιστορίες με ΟΤΕτζίδες που χάνουν πελάτες- είναι Δημόσιοι υπάλληλοι δεν θα βγάλεις άκρη.

αυτά.....

windybob73
25-01-08, 20:47
με τοσο μεγαλο attenuation....ζητημα να πιανεις και τα 4μβ

Μεγα λαθος αυτο.
Εγω με attenuation 45-46 οταν πρωτοσυνδεθηκα επιανα 9mb (οταν ακομα ηταν 10)
και κατεληξα στα 7+ με παντα με αποσυνδεσεις (αλλοτε πολλες αλλοτε λιγες) και τρελο θορυβο στη γραμμη.Μεχρι και router αλλαξα μηπως αλλαξει κατι αλλα τπτ (και ξαναλλαζω παλι παρεπιπτοντως).
Τον τελευταιο καιρο τους επρηξα στα τηλεφωνα και με κατεβασαν στα 4 αλλα παλι εχω αποσυνδεσεις.
Το κορυφαιο που ακουσα ηταν οτι η γραμμη ειναι ενταξει γιατι οταν ειναι κλειστο το pc δεν εχω αποσυνδεσεις . . . .
Σημερα λοιπον πηρα στο 121 να ρωτησω για αλλαγη ζευγους καλωδιων και με παρεπεμψαν σε ενα καταστημα ΟΤΕ για να κανω αιτηση λεγοντας μου οτι θα δωσουν και βλαβη στη γραμμη.
Στατιστικα της γραμμης μου σε ISDN:
4570 kbps / 375 kbps (το upload δεν εχει ξεπερασει ποτε τα 650)

noise margin downstream: 15 db
output power downstream: 20 db
attenuation downstream: 46 db

noise margin upstream: 9 db
output power upstream: 12 db
attenuation upstream: 24 db

Και μια απορια: Μπορω να ζητησω να ερθει τεχνικος της forthnet για να συνδεσουμε το router στον κατανεμητη και μακαρι να ειναι η εσωτερικη καλωδιωση και ας τον πληρωσω.
Εχω αγανακτησει:(
"hel" δωσε μου τα φωτα σου pls.

hel
25-01-08, 21:46
Και μια απορια: Μπορω να ζητησω να ερθει τεχνικος της forthnet για να συνδεσουμε το router στον κατανεμητη και μακαρι να ειναι η εσωτερικη καλωδιωση και ας τον πληρωσω.
Εχω αγανακτησει "hel" δωσε μου τα φωτα σου pls.

Nαι. Αλλά να συννενοηθείς με διαχειριστή πολυκατοικίας. Νομίζω αν φταις θα σε χρεώσει περίπου 60Ε.

windybob73
25-01-08, 22:16
Nαι. Αλλά να συννενοηθείς με διαχειριστή πολυκατοικίας. Νομίζω αν φταις θα σε χρεώσει περίπου 60Ε.

Εγω ειμαι διαχειριστης οποτε no problem.Μακαρι να φταιω κιολας. . .
Το upload δεν ειναι περιεργο που ειναι τοσο χαμηλο????

@ ADSLgr.com All rights reserved.