PDA

Επιστροφή στο Forum : 24αρα με attenuation 49



AkAlypToS_2000
25-01-08, 01:58
γεια σας σημερα συνδεθικα επιτελους με 24αρα
δειτε πως εχει...

εχω attenuation 49

πριν 2 χρονια ειχα καποια disconnect's με το dsl..

ο τεχνικος μου ειπε οτι εχω θοριβω και οτι θα με βαλει σε καλυτερη γραμμη

τοτε δεν υξερα τη σιμενει dslam κτπ..

εχω την εντιποση οτι με εβαλε σε ποιο μακρινο dslam

μου ειπαν οτι μπορω να καλεσω στο 121 και να ζητισω να εξεταστει η γραμμη μου και αμα χριαζετε να αλαξω dslam

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι..

1> ποσο καιρο κανουν να "εξετασουν την γραμμη μου"
2> το συνδεουν κατευθιαν η θα ειμαι παλυ χορις dsl
2.1> ποσο καιρο?

P.S μενω καλαμαρια α.ιωαννης <βρυουλων> και ειμαι συνδεμενος με dslam καλαμαριας
3> γνωριζει κανεις αμα υπαρχει αλο dslam που ειναι κοντα μου και θα επρεπε να ειμαι συνδεμενος μαυτο?

ευχαριστω πολυ

ariadgr
25-01-08, 02:06
Δήλωσε βλάβη στο 121 και αν δεν γίνει κάτι, ζήτα να σε κατεβάσουν στα 4Mbps και ενημέρωσε και το 134 για να κατέβει και η χρέωση αντίστοιχα.

DSLaManiaC
25-01-08, 02:10
Δες κι αυτό εδώ το ΑΡΘΡΟ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819)

deniSun
25-01-08, 14:57
Να σε βάλουν άλλη γραμμή (να σου αλλάξουν τα ζεύγη) αδύνατον.
Βλακείες σου είπε ο τεχνικός του ΟΤΕ.

AkAlypToS_2000
25-01-08, 15:38
το θεμα ειναι τι μπορω να κανω τωρα ^^
εχω παρατηρισει οτι εχω και καμια disconects και τωρα που και που

αποτι μου ειπαν απο το 121 εξεταζουν την γραμμη μου .. τωρα τη εξεταση λαριγκοσκοπιση κτλπ κανουν δεν ξερω...

αμα χρηαστει να αλαξω dslam

1> ποσο καιρω θα ειμαι χωρης internet?
2> θα ειμαι σιγουρα καλητερα?

παντως τωρα κατεβαζω με 500

ευχαριστω
http://www.speedtest.net/result/226372096.png

lazarosbo
25-01-08, 15:49
ζήτα να σου κατεβάσουν τη γραμμή -και τη χρέωση βεβαια- διοτι οι τεχνικοί του ΟΤΕ καμμια φορά λενε μ....ες για να περνάει η ώρα......!!
Πάντως μου κανει εντύπωση διότι κι εγω στη ιδια περιοχή είμαι και η προσαρμογή και ο θόρυβος είναι σε πολύ καλά επίπεδα.

AkAlypToS_2000
25-01-08, 18:33
ζήτα να σου κατεβάσουν τη γραμμή -και τη χρέωση βεβαια- διοτι οι τεχνικοί του ΟΤΕ καμμια φορά λενε μ....ες για να περνάει η ώρα......!!
Πάντως μου κανει εντύπωση διότι κι εγω στη ιδια περιοχή είμαι και η προσαρμογή και ο θόρυβος είναι σε πολύ καλά επίπεδα.

που ακριβως εισαι και σε ποιο dslam εισαι συνδεμενος?

βρυουλων στον βερωπουλο μενω

maik
25-01-08, 19:04
Να σε βάλουν άλλη γραμμή (να σου αλλάξουν τα ζεύγη) αδύνατον.
Βλακείες σου είπε ο τεχνικός του ΟΤΕ.

Βλακεις λες εσυ. Το ζευγαρι αλαζει αρκετα ευκολα, και γινεται πολυ συχνα σε τετοιες περιπτωσεις που εχει θορυβο.

pnikolo
25-01-08, 21:22
Να σε βάλουν άλλη γραμμή (να σου αλλάξουν τα ζεύγη) αδύνατον.
Βλακείες σου είπε ο τεχνικός του ΟΤΕ.

Μην εισαι απολυτος. Γινεται εφ οσον υπαρχουν ελευθερες! αλωστε αυτο το ρολο παιζουν και οι εφεδρικες αμα ξερεις τι ειναι :oneup:

foyltaka
25-01-08, 21:31
Μην εισαι απολυτος. Γινεται εφ οσον υπαρχουν ελευθερες! αλωστε αυτο το ρολο παιζουν και οι εφεδρικες αμα ξερεις τι ειναι :oneup:

Έλα παππού να σου δείξω τ'αμπελοχώραφά σου :rofl:

pnikolo
25-01-08, 21:47
Έλα παπού να σου δείξω τ'αμπελοχώραφά σου :rofl:

Δε βλεπω ηλικια παππου γραψετη οπως εγω ;)

tolisp
26-01-08, 00:31
Μην εισαι απολυτος. Γινεται εφ οσον υπαρχουν ελευθερες! αλωστε αυτο το ρολο παιζουν και οι εφεδρικες αμα ξερεις τι ειναι :oneup:

Ακριβώς έτσι είναι... ο ΟΤΕ είναι ο ΜΟΝΟΣ που μπορεί να αλλάξει AΜΕΣΑ άμα χρειάζεται ζεύγος (ένας από τους βασικούς λόγους που επέστρεψα πίσω) ;)

pnikolo
26-01-08, 01:46
Ακριβώς έτσι είναι... ο ΟΤΕ είναι ο ΜΟΝΟΣ που μπορεί να αλλάξει AΜΕΣΑ άμα χρειάζεται ζεύγος (ένας από τους βασικούς λόγους που επέστρεψα πίσω) ;)

Βεβαια αμα θες να αλλαξεις γνωμη διαβασε τα ποστ μου στο νημα <ADSL 2+ Oτέ >:whistle:

hel
26-01-08, 16:50
Ακριβώς έτσι είναι... ο ΟΤΕ είναι ο ΜΟΝΟΣ που μπορεί να αλλάξει AΜΕΣΑ άμα χρειάζεται ζεύγος (ένας από τους βασικούς λόγους που επέστρεψα πίσω) ;)

Γιατί και σε εναλλακτικό να πας ο ΟΤΕ δεν θα αλλάξει πάλι το ζεύγος;

AkAlypToS_2000
26-01-08, 18:01
τελικα κανεις δεν μαπαντησε σε αυτο που ρωταω ^^

pnikolo
26-01-08, 20:11
τελικα κανεις δεν μαπαντησε σε αυτο που ρωταω ^^

Το πιο αρμοδιο να σου απαντησει ειναι το 121 και ο τεχνικος που θα αναλαβει τη βλαβη σου

tolisp
26-01-08, 22:03
Γιατί και σε εναλλακτικό να πας ο ΟΤΕ δεν θα αλλάξει πάλι το ζεύγος;

Πλακα ΜΕ κανεις? :rofl:

AkAlypToS_2000
26-01-08, 23:21
τελικα με πειραν σημερα και μου ειπαν οτι ειμαι στο ποιο κοντινο dslam..
μου εριξε την ταχυτητα στα 4mb

την ρωτησα εφοσον επιανα 4900/650.. να με εβαζε στα 8 αλα μου ειπε οτι στα 8 ειχα πολυ θοριβω.. ισχυει? τωρα εχω 4096/256

ελπιζω να βαλουν κανα κενουριο dslam γιατι ετσι κιαλιος εδω διπλα μου εχουν σικοθει αυτον τον χρονο πανω απο 40 ικοδομες

hel
27-01-08, 00:32
Πλακα ΜΕ κανεις? :rofl:

Γιατί;

Redrum
28-01-08, 15:04
τελικα με πειραν σημερα και μου ειπαν οτι ειμαι στο ποιο κοντινο dslam..
μου εριξε την ταχυτητα στα 4mb

την ρωτησα εφοσον επιανα 4900/650.. να με εβαζε στα 8 αλα μου ειπε οτι στα 8 ειχα πολυ θοριβω.. ισχυει? τωρα εχω 4096/256

ελπιζω να βαλουν κανα κενουριο dslam γιατι ετσι κιαλιος εδω διπλα μου εχουν σικοθει αυτον τον χρονο πανω απο 40 ικοδομες

Πιστεύω πως πρέπει να προσέχουμε και λίγο την ορθογραφία μας, για κανένα λαθάκι εντάξει δεν τρέχει και τίποτα, αλλά αν είναι δυνατόν είκοσι χρονών παιδί να κάνει τόσα ορθογραφικά λάθη. Στην τελική γράφε τα πρώτα στο word.

Lovetrinity1983
29-01-08, 02:13
Τα λαθη μας πειραζουν τωρα???Εδω υποτιθεται εξιδικευμενοι τεχνικοι του ΟΤΕ δεν ξερουν τι τους γινεται κ εσυ μας λες για ορθογραφικα λαθη..ελεος ρε παιδια....Στο κατω κατω το παιδι μπορει να μην εχει παει ουτε δημοτικο...Αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχει δικαιωμα στο internet!Ας σοβαρευτουμε λιγο κ ας ριξουμε τις ευθηνες σε εκεινους που πρεπει...

AkAlypToS_2000
29-01-08, 02:49
ελεος ρε ^^ λογο greeklish δεν εχω μαθει να γραφω ελληνικα

pnikolo
29-01-08, 20:23
ελεος ρε ^^ λογο greeklish δεν εχω μαθει να γραφω ελληνικα

Στο σχολέιο greeklish εγραφες και διαβαζες, και οταν χρειαστει να γραψεις κατι, ενα παραπονο μια αιτηση σε greeklish τα γραφεις? :rofl:

foyltaka
29-01-08, 20:57
...το νεαρόν της ηλικίας.
Πάρτε το απόφαση ,τα παιδιά μας στα σχολεία μόνο ελληνικά δεν μαθαίνουν.:(

pnikolo
30-01-08, 00:51
...το νεαρόν της ηλικίας.
Πάρτε το απόφαση ,τα παιδιά μας στα σχολεία μόνο ελληνικά δεν μαθαίνουν.:(

Δε φταιει αυτο! Εχω 2 παιδια, και τα δυο εμαθαν γραμματα και τα 2 δουλευουν pc -το μηλο κατω απο τη μηλια πεφτει- και δεν υπαρχει αυτο το φαινομενο ουτε κατα διανοια. Ειναι απλα θεμα προς διερευνιση ;)

AkAlypToS_2000
31-01-08, 00:41
ρε παιδεια εχω μεγαλω προβλημα γμτ.. ειδικα σημερα ξεσκιστικε με πεταει ανα 2λεπτα χωρια οτι εχω πολυ lag σε games..

μεχουν σιχρονισει ιποτιθετε δειτε πως ειμαι τωρα..

τι μπορω να κανω ^^? απο το σπιτι μου δεν ειναι το προβλημα. σε τεχνικους πηρα το ειδαν ιποτιθετε μου λενε οκ..

christos79
31-01-08, 01:16
Σαν να βλέπω το δικό μου το Router να λέει 49db ενώ είμαι μόνο 2.5 χιλιόμετρα απο το Dslam...Αρε ΟΤΕ...

Φίλε η σύνδεση σου είναι πάνω σε ISDN η PSTN???

AkAlypToS_2000
31-01-08, 02:40
isdn ...

αμα θυμαμαι καλα οταν ειχα το παλιο το modem το adsl1 ελεγε 20 attenuation ενω με το dsl2 λεει 50

restarts και lag δεν ειχα οσο ειμουν στα 1mbit...

pnikolo
31-01-08, 03:26
ρε παιδεια εχω μεγαλω προβλημα γμτ.. ειδικα σημερα ξεσκιστικε με πεταει ανα 2λεπτα χωρια οτι εχω πολυ lag σε games..

μεχουν σιχρονισει ιποτιθετε δειτε πως ειμαι τωρα..

τι μπορω να κανω ^^? απο το σπιτι μου δεν ειναι το προβλημα. σε τεχνικους πηρα το ειδαν ιποτιθετε μου λενε οκ..

Αλλαξε τα χαρακτηριστικα σου στο προφιλ σου γιατι μας μπερδευεις και θα σου λεμε αλλα αντι αλλων :whistle: Αλλα στο προφιλ αλλα στο screenshot! :evil:
Σαν να εχεις 24αρα και κλειδωνεις στα 4 :hmm:

AkAlypToS_2000
31-01-08, 18:12
Αλλαξε τα χαρακτηριστικα σου στο προφιλ σου γιατι μας μπερδευεις και θα σου λεμε αλλα αντι αλλων :whistle: Αλλα στο προφιλ αλλα στο screenshot! :evil:
Σαν να εχεις 24αρα και κλειδωνεις στα 4 :hmm:

πηγα να βαλω 24 αλα στα 4 κλειδωνω

argic
01-02-08, 01:55
ιδιο παραμυθι και με μενα
εκανα αιτηση στα 24
και εντελως ξαφνικα με υποβιβασαν ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ στα 4
εχω επικονωνησει με 121 και μου ειπαν ότι θα με παρουν αυτοι τηλεφωνο αυριο
λογω εξασθενησης 45 το ξερω οτι δεν θα τα δω ποτε
αλλα εχουν το δικαιωμα να υποβιβασουν τη γραμμη
ειδικα όταν εχω δει οτι κλειδωνει στα 9,5/0,9?????
θα ενημερωσω

sdikr
01-02-08, 02:02
ιδιο παραμυθι και με μενα
εκανα αιτηση στα 24
και εντελως ξαφνικα με υποβιβασαν ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ στα 4
εχω επικονωνησει με 121 και μου ειπαν ότι θα με παρουν αυτοι τηλεφωνο αυριο
λογω εξασθενησης 45 το ξερω οτι δεν θα τα δω ποτε
αλλα εχουν το δικαιωμα να υποβιβασουν τη γραμμη
ειδικα όταν εχω δει οτι κλειδωνει στα 9,5/0,9?????
θα ενημερωσω

Ναι σου λέει δεν παρέχω 6.5, οπότε πας στην αμέσως μικρότερη ταχυτητα το λέει και το συμβόλαιο

Lovetrinity1983
01-02-08, 07:19
Το 6,5 που κολλαει???
Το παιδι ειπε οτι κλειδωνει στα 9,5/0,9....
Παραπανω απο την 8αρα κ σε download κ σε upload.....

panos_mlonas
01-02-08, 12:20
εμενα παντως επειδη δεν σηκωνε την 24αρα η γραμμη μου με πηραν τηλ και μου ειπαν 8α σας παμε στην 4αρα.και ολα μια χαρα.λειτουργουν τελεια και δεν δυσκολεθτηκα κα8ολου στην ε3υπηρετηση

AkAlypToS_2000
08-02-08, 12:27
Παιδεία μήπως είναι καλύτερα να πάω στα 2mbit αν και έπιανα 4.9 και μεπιγαν στα 4 δεν την παλεύω άλλο με τα rr και τεχνικός στο σπίτι δεν πατάει έχω πάρει 30 τηλέφωνα

lazarosbo
08-02-08, 22:38
σου είπα στη αρχή να πας στα 2, αλλιως θα προβληματίζεσαι συνέχεια με τη ταχύτητά σου...!!!!! τι να κάνεις...ετσι είναι η υποδομή προς το παρον...αν αυριο αλλάξει το ξαναβλέπεις.

pnikolo
08-02-08, 22:57
Παιδεία μήπως είναι καλύτερα να πάω στα 2mbit αν και έπιανα 4.9 και μεπιγαν στα 4 δεν την παλεύω άλλο με τα rr και τεχνικός στο σπίτι δεν πατάει έχω πάρει 30 τηλέφωνα

Για 4 εισαι, και οχι παραπανω. Πολεματο εκει. Δινε μερα παρα μερα βλαβη στο 121 και την επομενη δινε παραπονο στο 134. Αν περασουν 10-15 μερες απρακτες κανε καταγγελια οπως εκανα κι εγω (διαβασε παλια μου ποστ) ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.