PDA

Επιστροφή στο Forum : Για τα παιδιά της HOL



ditheo
25-01-08, 03:12
μου το έλεγε κάποιος πως το curbas είναι γεμάτο τρύπες αλλά δεν το πίστευα...

πλέον δεν θα κουράζουμε την ΤΕ αφού θα μπορούμε να ελέγχουμε το status μόνοι μας, να κατεβάζουμε την ταχύτητα , να αλλάζουμε τα στοιχεία μας μέχρι και να ακυρώσουμε την αίτηση...:p:p:p:whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:

Tem
25-01-08, 07:45
μου το έλεγε κάποιος πως το curbas είναι γεμάτο τρύπες αλλά δεν το πίστευα...

πλέον δεν θα κουράζουμε την ΤΕ αφού θα μπορούμε να ελέγχουμε το status μόνοι μας, να κατεβάζουμε την ταχύτητα , να αλλάζουμε τα στοιχεία μας μέχρι και να ακυρώσουμε την αίτηση...:p:p:p:whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:
κάπου προς το τέλος κάνει λόγο και για Κέντρο βρόγχου ;)

grsaint13
25-01-08, 11:35
μου το έλεγε κάποιος πως το curbas είναι γεμάτο τρύπες αλλά δεν το πίστευα...

πλέον δεν θα κουράζουμε την ΤΕ αφού θα μπορούμε να ελέγχουμε το status μόνοι μας, να κατεβάζουμε την ταχύτητα , να αλλάζουμε τα στοιχεία μας μέχρι και να ακυρώσουμε την αίτηση...:p:p:p:whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:

Και τελικά ρε συ ditheo,πώς το βλέπουμε αυτό;

-21grams
25-01-08, 12:25
Φίλε ditheo είμαι πραγματικά περίεργος να το τσεκάρω - κάνε τον κόπο και πες μας πως γίνεται.
Παρεμπιπτόντως εκείνο το URL που πήρε το μάτι μου σε ένα screenshot ΔΕΝ δουλεύει (πλέον; )

https://llu.curbas.hol.gr/self_care/service_history.cgi
ERROR: The request cannot be completed

The following error was encountered:
296@cgi.cc: Failed to process file '/var/www/provisioning/llu/public/service_history.cgi.html'

euri
25-01-08, 12:27
Φίλε ditheo είμαι πραγματικά περίεργος να το τσεκάρω - κάνε τον κόπο και πες μας πως γίνεται.

:nono::nono::nono:

Stefanos83
25-01-08, 15:53
To μόνο πράγμα που μπορείς να πάρεις απο την οθόνη αυτη που πόσταρες , είναι πληροφορίες για το shared κυκλωμα που ζήτησες . Δεν μπορεις να αλλαξεις ουτε την ταχύτητα ουτε να ακυρώσεις κατι . Ενδοχομένως να μπορείς να αλλάξεις τα στοιχεια σου , κατι το οποίο μπορείς να κάνεις και με ενα απλο τηλεφώνημα.

Α και κατι ακομα . Χωρις πορτα μην περιμένεις να ενεργοποιηθεις σύντομα :/ .

lexios
25-01-08, 17:08
Δεν έχεις σβήσει καλά τα στοιχεία σου. Είναι πολύ εύκολο να δει κάποιος τι γράφει στο image.

ANDYEAST
25-01-08, 17:17
τα στοιχεία κρύψε φίλε μου γιατί κάνουν μπαμ και τα φαρσέρια περιμένουν δουλειά !!

rav3n
25-01-08, 20:57
οτι να ναι. καλο ειναι να αποσυρθει καπως μην δημιουργουντε και λαθος εντυπωσεις.

billgout
25-01-08, 21:07
Reziliki On Line. Για τα πανηγύρια η ασφάλεια.
Αν μπορεί να μπεί ο καθένας έτσι ή αν δίνουν τόσο εύκολα τα sites........ Ας ελπίσουμε να το δουν απο εδω μέσα, να μπαλώσουν καμια τρύπα γρήγορα. Στέφανε δεν βάζεις καμια φωνή εκεί στα παλικάρια; Γιατί εγώ θα βάλω σε λίγο αλλά για άλλο λόγο.
Με βάζει σε σκέψεις πάντως για την ασφάλεια της εποικινωνίας μέσω voip. Αν δεν μπορούν να κλειδώσουν σωστά ένα intranet site, μπορούν να διασφαλίσουν το απόρρητο της επικοινωνίας;

rav3n
25-01-08, 21:10
Robes On Line. Για τα πανηγύρια η ασφάλεια.
Αν μπορεί να μπεί ο καθένας έτσι ή αν δίνουν τόσο εύκολα τα sites........
Με βάζει σε σκέψεις πάντως για την ασφάλεια της εποικινωνίας μέσω voip. Αν δεν μπορούν να κλειδώσουν σωστά ένα intranet site, μπορούν να διασφαλίσουν το απόρρητο της επικοινωνίας;

πχ .
-
η τηλεφωνικη προσβαση του συνδρομητη ασχετος username εξοπλισμου παιζει μονο απο την συγκεκριμενη πορτα που ειναι συνεδεμενος ο συνδρομητης, αν παει και βαλει τον εξοπλισμο του και τα στοιχεια του σε ενα αλλο σπιτι δεν θα παιξει. ασχετος αν ειναι και ο αλλος συνδρομητης της hellas.

billgout
25-01-08, 21:22
Άμα μπει κανένας από καμια τρυπούλα στο SIP Server, παει περίπατο η συγκεκριμένη δικλείδα ασφαλείας.

rav3n
25-01-08, 21:29
Άμα μπει κανένας από καμια τρυπούλα στο SIP Server, παει περίπατο η συγκεκριμένη δικλείδα ασφαλείας.

ρε φιλε μην λες οτι να ναι.
μπερδευεις τον κοσμο.
που θα βρεις την τρυπα αφου για να παιξει καποιος συνδιαζοντε
mac address / voice ip / πορτα καρτα / σειριακος συσκευης.
τι τρυπουλα να βρεις δεδομενου οτι την voice ip την παιρνεις απο την Πορτα που εισαι κλειδωμενος. δηλαδη με λιγα λογια στην δινει το dslam.
και btw την οποια την δινει το vci/vpi 8/36
συν της αλλης βλεπεις real time τις κλησεις σου απο το log του tools.hol.gr emoney.
αυτο που λες πολυ απλα δεν υπαρχει.

billgout
25-01-08, 22:09
Μιλάω για πρόσβαση στο Server κατευθείαν, μιλάς για πρόσβαση απο user ip. Είναι 2 διαφορετικά πράγματα. Όπως κάποιος βρήκε τρόπο ή του έδωσαν πρόσβαση κατα λάθος για έναν server του intranet, αποκλείεις εσύ να γίνει το ίδιο μ' ένα sip server; Τέλος πάντως έχουμε διαφορετική άποψη, πιθανά να μην απασχολήσει και κανέναν. Καλού κακού ας κοιτάξουν να μην έχουν κενά ασφαλείας. Τέλος

rav3n
25-01-08, 22:15
Μιλάω για πρόσβαση στο Server κατευθείαν, μιλάς για πρόσβαση απο user ip. Είναι 2 διαφορετικά πράγματα. Όπως κάποιος βρήκε τρόπο ή του έδωσαν πρόσβαση κατα λάθος για έναν server του intranet, αποκλείεις εσύ να γίνει το ίδιο μ' ένα sip server; Τέλος πάντως έχουμε διαφορετική άποψη, πιθανά να μην απασχολήσει και κανέναν. Καλού κακού ας κοιτάξουν να μην έχουν κενά ασφαλείας. Τέλος

δεν μπορεις να μπεις στον server με external ip .
καθως το dslam σου δινει 10ra Ip. δηλαδη τοπικη. αυτο μπορεις να το δεις στο event log
το curbas.hol.gr δεν ειναι intranet εχει και external ip.
και επεισης ο φιλος λεει παπατζες αμα δεις και αλλων σχολεια θα καταλαβεις.
το θεμα δεν ειναι αν εχουμε διαφορετικη αποψη το θεμα ειναι να μην κανεις εικασιες διαφορες και προβληματιστει ο κοσμος και στην τελικη ταλαιπορηθει διοτι ειναι ευκολοπιστος.
και υστερα και στο curbas να γινοταν να αλλαξεις την καρτελα σου εκτως του οτι δεν θα ειχε
καποιο αποτελεσμα δεν θα του επετρεπε την τροποποιηση καθολου.
και δευτερον ξαναλεω οτι το παιδι λεει παπατζες.
ας το δοκιμασουν οι φιλοι εδω περα που εχουν dp η shared llu κυκλωματα και μας λετε.
εγω παντως το ξαναδοκιμασα και αφου εκανα login sto tools.hol.gr και δεν επιτρεπει προσβαση.
ας προσεξουμε λιγο το τι λεμε.

guzel
25-01-08, 22:17
Δεν έχεις σβήσει καλά τα στοιχεία σου. Είναι πολύ εύκολο να δει κάποιος τι γράφει στο image.

+1 τα στοιχεια ειναι πολυ ευαναγνωστα...

billgout
25-01-08, 22:24
Ναι ας προσέξουμε, συμφωνώ. Τώρα αν η ανησυχία (που ισχύει για όλους τους providers) όταν βλέπω υπνηλία σε τέτοια θέματα, είναι εικασίες (απο άνθρωπο που διαχειριζόταν SIP Server), ζητώ δημόσια συγνώμη από το forum που το ανησύχησα και ανακαλώ τους προβληματισμούς μου. H HOL έχει πολύ καλό σύστημα ασφαλείας και αυτό που είδαμε στην εικόνα πιο πάνω δεν ισχύει.

Συγνώμη που προβληματίστηκα (το εννοώ)

theopan
25-01-08, 22:29
και επεισης ο φιλος λεει παπατζες αμα δεις και αλλων σχολεια θα καταλαβεις.
το θεμα δεν ειναι αν εχουμε διαφορετικη αποψη το θεμα ειναι να μην κανεις εικασιες διαφορες και προβληματιστει ο κοσμος και στην τελικη ταλαιπορηθει διοτι ειναι ευκολοπιστος.
.

Δε χρειάζεται ούτε προστασία, ούτε προστάτες ο κόσμος παιδιά! Ούτε μαγαζάκι καμιάς εταιρίας είναι εδώ για να προσέχουμε τι θα πούμε μη τη θέσουμε σε κίνδυνο! Independent Broadband Review Site γράφει αν δεν κάνω λάθος ότι είναι το adslgr.com.
Ό,τι πληροφορία παίρνουμε καλή είναι. Έχουμε την κρίση να τη σταθμίσουμε ως προς την αξιοπιστία της. Πολύ εύκολο το έχετε ορισμένοι το "να διαγραφεί το thread".

guzel
25-01-08, 22:32
τι σχεση εχει το αρχικο μηνυμα με τυχον κενα ασφαλειας δεν εχω καταλαβει ακομη :hmm:

rav3n
25-01-08, 22:33
Ναι ας προσέξουμε, συμφωνώ. Τώρα αν η ανησυχία (που ισχύει για όλους τους providers) όταν βλέπω υπνηλία σε τέτοια θέματα, είναι εικασίες (απο άνθρωπο που διαχειριζόταν SIP Server), ζητώ δημόσια συγνώμη από το forum που το ανησύχησα και ανακαλώ τους προβληματισμούς μου. H HOL έχει το τελειότερο σύστημα ασφαλείας στο κόσμο και αυτό που είδαμε στην εικόνα πιο πάνω δεν ισχύει.

Συγνώμη που προβληματίστηκα (το εννοώ)

παλι οτι να νε λες. στο Curbas.hol.gr σου επιτρεπει προσβαση η HOL Ουτος η αλλος ρε φιλε
απο το tools.hol.gr αφου τα στοιχεια που σου δινει ειναι απο κει.
ολα τα αλλα τα εχεις συνδεσει αλα science fiction.
βρες μου εναν ενεργοποιημενο χρηστη εδω της Hol να κανει edit. και να γινουν αυτες οι αλλαγες
που περιγραφει ο αλλος. γιατι δεν κανει ενα edit που να λεει οτι ενεργοποιηθικε ο ιδιος εστω
και να βαλει αριθμους βρογχου και ασ τους βγαλει μετα..
η ας δει τουλαχιστων πληροφοριες οπως το circuit που περιγραφει ποιο κατω ο αλλος.

sdikr
25-01-08, 22:33
Ναι ας προσέξουμε, συμφωνώ. Τώρα αν η ανησυχία (που ισχύει για όλους τους providers) όταν βλέπω υπνηλία σε τέτοια θέματα, είναι εικασίες (απο άνθρωπο που διαχειριζόταν SIP Server), ζητώ δημόσια συγνώμη από το forum που το ανησύχησα και ανακαλώ τους προβληματισμούς μου. H HOL έχει πολύ καλό σύστημα ασφαλείας και αυτό που είδαμε στην εικόνα πιο πάνω δεν ισχύει.

Συγνώμη που προβληματίστηκα (το εννοώ)

Πες μου ακρίβως τι βλέπεις ποιο πάνω, και πάνω απο όλα την δύνατότητα αλλάγης αν υπάρχει, δεν ξέρω αν έχεις δουλέψει το tools.hol.gr αλλά εκεί που μπορείς να αλλάξεις κάτι φαίνεται (και φυσικά πρέπει να έχεις κάνει login με σωστά στοιχεία και πάντα βλέπεις μόνο αυτά που πρέπει να βλέπεις)

rav3n
25-01-08, 22:35
τι σχεση εχει το αρχικο μηνυμα με τυχον κενα ασφαλειας δεν εχω καταλαβει ακομη :hmm:

λεει αυτος που εγραψε το αρχικο μηνυμα οτι μπορεις να κανεις οτι θελεις απο αυτο να αλλαζεις ταχυτητες να κατευαζεις την ταχυτητα να αλλαζεις τα στοιχεια σου και να μπορεις να ακυρωσεις ακομα και την συνδρομη σου.
και λεει ο επομενος οτι α εαν μπορεις να τα κανεις αυτα πολυ πιθανων να μπορεις να "μπεις" και στον σιπ να κανεις οτι να νε

billgout
25-01-08, 22:56
Δεν μίλησα εγώ για αλλαγή, μίλησα για πρόσβαση.
Άμα ο άνθρωπος είχε δικαιοδοσία να δει την πιο πανω εικόνα, τότε με συγχωρείτε έκανα λάθος. Αν δεν είχε, εγώ το ονομάζω κενό ασφαλείας. Εσείς πείτε το όπως θέλετε. Εξέφρασα ένα προβληματισμό, mea culpa.

Να σας πω κάτι.... Έχετε δίκιο. Με ανικάτε. :)

Ας πούμε ότι έχω υπερβολικό φόβο γιατι στα νιάτα μου έκανα διαχειριστής συστήματος. Εξ' ού και ένας από τους λόγους που έχω MAC

ditheo
26-01-08, 00:46
αυτά τα στοιχεία μου τα βρήκα μόνος μου ,χωρίς να είμαι hacker ,χωρίς να είμαι τίποτα σπουδαίο μυαλό στην πληροφορική. Απλά έψαξα λίγο παραπάνω μετά από παρακίνηση φίλου...

Για φανταστείτε τώρα ένας πιο πεπειραμένος χρήστης τί μπορεί να κάνει...

@stefanos83 το ξέρω πως μόνο στοιχεία και σχόλια βάζεις , αλλά έχει και μια άλλη σύνδεση όταν βλέπεις το ιστορικό χωρίς πόρτα δεν πάω πουθενά. αλλά θα την βρω την ρημάδα :P

Y.Γ. τα στοιχεία ρε παιδά τα ψιλοάφησα μπας και φιλοτιμηθεί η Hol να μου δώσει και μένα μια πόρτα... :P:P:P

JTB
26-01-08, 01:58
Μήπως έχεις κάποιον φίλο στην HOL και έβγαλε ένα screenshot την καρτέλα σου? :hmm:

ditheo
26-01-08, 11:27
μπα δεν παίζει....αν είχα φίλο θα τον είχα πρήξει να με συνδέσει...
και δεν σταματούν εδώ οι δυνατότητες.

rav3n
26-01-08, 14:08
μπα δεν παίζει....αν είχα φίλο θα τον είχα πρήξει να με συνδέσει...
και δεν σταματούν εδώ οι δυνατότητες.

και τι ειναι.. μηπως θα παει να σου τραβηξει τα καλωδια μηπως?
οπως και να εχει ισως να φταει το γεγονος οτι ειναι under provisioning και ουσιαστικα
δεν εχει καμια αλλη πληροφορια μεσα, εως τωρα μας εχεις δειξει μονο αυτα που ηδη ξερεις.

traderman
09-02-08, 11:54
@ArchangelZog καλε μου φιλε(αρχισα το γλυψιμο) μηπως μπορεις να μου εξηγησεις το λογο που με βαλανε στα 6 (και που δουλευουν αψογα πρεπει να πω) αντι στα 24 που υπεγραψα την συμβαση και για την οποια ερχονται οι λογαριασμοι,και αν υπαρχει προβλεψη καποια στιγμη να το κανουν?Υπ'οψιν δεν ειμαι ο μοναδικος με αυτο το προβλημα.
Αν δεν μπορεις δημοσια p.m.

haunted
09-02-08, 16:45
Μήπως να πούμε στον potheo ή μάλλον στον ditheo να προσέχει τι λέει?

Για πες μας και εμάς πως μπορείς να κάνεις αλλαγή ταχύτητας? Και μήπως μπορείς να έχεις και δωρεάν γραμμή?

Πόρτα η HOL σου έδωσε 5/6.

Θα σε παρακαλούσα την επόμενη φορά να προσέχεις τι λες και πως το λες.

ArchangelZog
09-02-08, 20:07
traderman κάλεσε το τεχνικό της HOL και πές να δούνε το συμβόλαιο σου πόσο λέει εκεί και να σου αλλάξουν το προφίλ

traderman
09-02-08, 21:03
ArchangelZog σε ευχαριστω πολυ φιλε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.