PDA

Επιστροφή στο Forum : 2play & static IP



al0000
25-01-08, 03:38
Γεια σας,

Ισχύει ότι με double play από τη FORTHnet δεν γίνεται να έχεις στατική IP?
:hmm:

PrisonBreak-7-
25-01-08, 09:34
Εδώ και κάποιες ημέρες δεν ισχύει κάτι τέτοιο!!!Την πληρώνεις 8.5 Euro περίπου το μήνα!!!Το ξέρω γιατί το αναφέρει το site αλλά και την παρήγγειλα ήδη... :whistle:

nikoskat
25-01-08, 11:24
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1728393&postcount=1653 :)

deniSun
25-01-08, 14:50
Μια χαρά μπορείς να έχεις Static IP.

PrisonBreak-7-
06-02-08, 09:25
Έχει κάνει κανείς αίτηση για στατική ip και να έχει ενεργοποιηθεί..?

deniSun
10-02-08, 10:53
Εννοείται.

vonglower
10-02-08, 11:08
Παιδιά, τι κερδίζει κανείς (οικιακός χρήστης) αν έχει static IP;

deniSun
10-02-08, 11:49
Οι static IP προορίζονται κυρίως για αυτούς που θέλουν προσφέρουν υπηρεσίες server.
Ο οικιακός χρήστης δεν έχει να κερδίσει τίποτε.

hel
10-02-08, 13:41
Παιδιά, τι κερδίζει κανείς (οικιακός χρήστης) αν έχει static IP;

Κερδίζει ότι δεν μπορεί να κατεβάσει από rapidshare.
Αυτό γίνεται στανταρ σε μερικούς πχ αν είναι συνδρομητές της ΟΝ.:p

deniSun
10-02-08, 17:06
Και στην vivodi υπάρχει.
Εξαρτάται σε ποιο dslam κλειδώνεις.
Για το RS βάζεις premium και απολαμβάνεις full ταχύτητες.

PrisonBreak-7-
11-02-08, 13:19
Εννοείται.

Εγώ ακόμα την περιμένω απο τις 29 του μηνός και πιστεύω θα περιμένω 29 μέρες ακόμα μην πω μήνες..

euri
11-02-08, 13:26
Εγώ ακόμα την περιμένω απο τις 29 του μηνός και πιστεύω θα περιμένω 29 μέρες ακόμα μην πω μήνες..

Μήπως έχει γίνει ήδη η αλλαγή και δεν το καταλάβατε; Δεν πρόκειται για κάποια αλλαγή η οποία είναι άμεσα εμφανής.

PrisonBreak-7-
11-02-08, 13:32
Μήπως έχει γίνει ήδη η αλλαγή και δεν το καταλάβατε; Δεν πρόκειται για κάποια αλλαγή η οποία είναι άμεσα εμφανής.

Δεν έχει γίνει αλλαγή και ενημερώνομαι καθημερινά απο την Forthnet...

dvm
11-02-08, 13:55
Έλα ρε το ενεργοποιήσανε; Όταν είχα ρωτήσει πέρυσι κατά το Μάρτη όταν έβαλα 2play μου είχαν πει δεν γινότανε. Με τη μηχανογράφηση που έχουν λογικό είναι....


To Σαββατοκύριακο από ταχύτητες πώς ήσασταν; Εμένα ήταν χάλια, κατέβαζα με 100-200κ κι από καλά sites.

kuti
11-02-08, 15:03
απο καλο site πχ ftp.forthnet.gr κανονικα χωρις διακυμανσεις με 1,2:oneup:απο καλο site πχ ftp.forthnet.gr κανονικα χωρις διακυμανσεις με 1,2ΜΒ:oneup:

PrisonBreak-7-
13-02-08, 12:10
Παιδιά έχω αγανακτήσει με αυτό το θέμα και όπως προ-είπα περιμένω απο τις 29 του μηνός για αυτό το θέμα. Έτσι μου ρχεται να πάω απο κει και να γίνει σεισμός στο κτήριο της Forthnet..

PrisonBreak-7-
14-02-08, 12:55
Όταν μια εταιρεία αδυνατεί να δώσει κάποιες υπηρεσίες καλύτερα να μην δίνει τις υπηρεσίες!!!Όταν κάποια εταιρεία έχει προβλήματα στην Μηχανογράφηση και ο κόσμος περιμένει σαν τους ηλίθιους τότε μιλάμε για κοροιδία!!!Δεν μπορώ να καταλάβω πως οι τηλεφωνητές μην αρχίζω και δίνω και ονόματα έχουν γίνει υπεύθυνοι της εταιρείας!!!Προιστάμενοι δεν υπάρχουν εκεί μέσα..?
Ποιος την έχει αυτή την εταιρεία τελικά..?Γιατί τόσο καθυστερήσεις..?Το μόνο που
τους νοιάζει τελικά είναι να πωλήσουν και τίποτα άλλο!!!!!Όταν θα πέφτουν τα
πρόστιμα όμως θέλω να δώ ποια θα είναι η πρώτη σας αντίδραση.....

Kurozuka
14-02-08, 13:48
Όταν μια εταιρεία αδυνατεί να δώσει κάποιες υπηρεσίες καλύτερα να μην δίνει τις υπηρεσίες!!!Όταν κάποια εταιρεία έχει προβλήματα στην Μηχανογράφηση και ο κόσμος περιμένει σαν τους ηλίθιους τότε μιλάμε για κοροιδία!!!Δεν μπορώ να καταλάβω πως οι τηλεφωνητές μην αρχίζω και δίνω και ονόματα έχουν γίνει υπεύθυνοι της εταιρείας!!!Προιστάμενοι δεν υπάρχουν εκεί μέσα..?
Ποιος την έχει αυτή την εταιρεία τελικά..?Γιατί τόσο καθυστερήσεις..?Το μόνο που
τους νοιάζει τελικά είναι να πωλήσουν και τίποτα άλλο!!!!!Όταν θα πέφτουν τα
πρόστιμα όμως θέλω να δώ ποια θα είναι η πρώτη σας αντίδραση.....
:worthy:
Lol ,προστιμα εχουν δωθει κατα καιρους.Ποιος τα πληρωνει ομως οεο?

PrisonBreak-7-
14-02-08, 14:05
:worthy:
Lol ,προστιμα εχουν δωθει κατα καιρους.Ποιος τα πληρωνει ομως οεο?

Να δεκτώ ποιος τα πληρώνει όπως επίσης μπορώ να δεχτώ ότι και κάποιος να φύγει απο την τάδε εταιρεία τα 70-100 εκάστοτε δεν μπορεί να τα δεί!!!Εδώ δεν τα βλέπει ο ΟΤΕ θα τα δούν άλλες
μικρότερες εταιρείες!!!Έτσι για να εξηγούμαστε και να μην παρεξηγούμαστε....

imitheos
26-02-08, 12:31
Μια ερώτηση για όσους πήραν στατική IP.

Οι δυναμικές έχουν την μορφή ppp176-115.adsl.forthnet.gr με τους δύο αριθμούς
να αλλάζουν. Οι στατικές εξακολουθούν να είναι της ίδιας μορφής ?

Ρωτώ γιατί μερικοί ISP δίνουν τις στατικές ως username.static.ISP.gr.

Ευχαριστώ.

PrisonBreak-7-
26-02-08, 13:02
Εγώ προσωπικά δεν πήρα ακόμα!!!Και αμφιβάλλω αν έχει πάρει κανείς..Μιλάμε πάντα για 2Play οπότε η μορφή ppp176-115.adsl.forthnet.gr αυτή δεν υφίστανται!!!Η λογική λέει username.kln.forthnet.gr

Μιλάμε πάντα με την λογική....

barcelonios
22-03-08, 15:39
Να θέσω και γω ένα ερώτημα. Αν πάω να κάνω Port forwarding ζητάει static ip και εφόσον δεν έχουμε static ip, υπάρχει λόγος να ανοίξουμε θύρες;;;; Θα δούμε κάποιο αποτέλεσμα;;;;

cuper
22-03-08, 15:50
Αν πάω να κάνω Port forwarding ζητάει static ip και εφόσον δεν έχουμε static ip, υπάρχει λόγος να ανοίξουμε θύρες;;;; Θα δούμε κάποιο αποτέλεσμα;;;;

Η "static IP" ή η "Local IP Address" που ζητάει το router για port forwarding
είναι η ip που έχει το pc σου στην επικοινωνία του με αυτό.

Συνδέσεις δικτύου -> Τοπική Σύνδεση -> καρτέλα υποστήριξη -> διεύθυνση ip

johnvam
22-03-08, 20:11
Εγώ έχω κάνει αίτηση απο 10/02/2008...

Τους έχω δώσει deadline μέχρι αύριο το βράδυ... Δευτέρα κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ...

Αν δεν μπορούν να το δώσουν να μην το διαφημίζουν!

hel
22-03-08, 21:21
Τι σου είπαν στο τηλέφωνο;

PrisonBreak-7-
22-03-08, 22:45
Θα σας πω εγώ τι λένε!!!!!Μηχανογραφικό πρόβλημα...
Εγώ ήδη έκανα καταγγελία..Αφού δεν μπορούν να
το δώσουν να το βγάλουν απο το site τους!!!!!

theopan
23-03-08, 02:51
Θα σας πω εγώ τι λένε!!!!!Μηχανογραφικό πρόβλημα...
Εγώ ήδη έκανα καταγγελία..Αφού δεν μπορούν να
το δώσουν να το βγάλουν απο το site τους!!!!!


Ακόμα και μια υπόθεση 5 λεπτών γίνεται ανατολικό ζήτημα στη forthnet! "Ενεργοποίηση" και γραφειοκρατία ακόμα και στη static IP! Αναμονή και για αυτό ακόμα! Και με επιπλέον μηνιαία χρέωση...μισής adsl 1Mbps! Κανονικά με τέτοια συμπεριφορά που έχει δείξει αυτή η εταιρία, δε θα έπρεπε να έχει ούτε ένα νέο πελάτη εδώ και μήνες. Απορώ πραγματικά ρε παιδιά τι κάθεστε και ασχολείστε ακόμα με τη forthnet...

johnvam
23-03-08, 16:20
Θα σας πω εγώ τι λένε!!!!!Μηχανογραφικό πρόβλημα...


αυτό ακριβώς λένε...

PrisonBreak-7-
24-03-08, 09:17
Ακόμα και μια υπόθεση 5 λεπτών γίνεται ανατολικό ζήτημα στη forthnet! "Ενεργοποίηση" και γραφειοκρατία ακόμα και στη static IP! Αναμονή και για αυτό ακόμα! Και με επιπλέον μηνιαία χρέωση...μισής adsl 1Mbps! Κανονικά με τέτοια συμπεριφορά που έχει δείξει αυτή η εταιρία, δε θα έπρεπε να έχει ούτε ένα νέο πελάτη εδώ και μήνες. Απορώ πραγματικά ρε παιδιά τι κάθεστε και ασχολείστε ακόμα με τη forthnet...

Εγώ πραγματικά ήδη ψάχνομαι να γυρίσω πίσω στον ΟΤΕ γιατί εκτός απο την Static IP βλέπω η γραμμή να συγχρονίζει -5Mbit..

hel
24-03-08, 13:36
Το zyxel είναι λίγο περίεργο με forthnet.
Έχεις δοκιμάσει με άλλο ρουτερ;
Στοιχεία γραμμής;

PrisonBreak-7-
24-03-08, 15:49
Το zyxel είναι λίγο περίεργο με forthnet.
Έχεις δοκιμάσει με άλλο ρουτερ;
Στοιχεία γραμμής;

Το άκουσα και αυτό!!!Ναι έχω δοκιμάσει...Δεν χρειάζεται να πω ότι δεν έγινε κάτι!!!Όλα είναι θέμα φιλοτιμου του τεχνικού.Αν θέλει θα το ανεβάσει..Δεν μπορει στην ίδια πολυκατοικία ο ΟΤΕ να κλειδώνει 21Mbit και στη Forthnet εκεί που κλείδωνα 18-20 να έπεσα ξαφνικά στα 14500
Απλά να μην μας κοροιδεύουν....

hel
25-03-08, 15:14
Τι att έχει ο άλλος στην πολυκατοικία;
Υπάρχει περίπτωση να εντοπίζεται το πρόβλημα στο ΚΑΦΑΟ στο δικό σου ζεύγος.

barcelonios
25-03-08, 17:36
Η "static IP" ή η "Local IP Address" που ζητάει το router για port forwarding
είναι η ip που έχει το pc σου στην επικοινωνία του με αυτό.

Συνδέσεις δικτύου -> Τοπική Σύνδεση -> καρτέλα υποστήριξη -> διεύθυνση ip

Eννοείς τις λεπτομέρειες που εμφανίζει, όταν επιλέξεις την τοπική σύνδεση, αριστερά και κάτω που αναφέρει ip, μάσκα δευτερεύοντος δικτύου και άλλες πληροφορίες;;;;;

Αυτήν την ip να χρησιμοποιώ για port forwarding;;;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

johnvam
01-04-08, 17:28
τί έγινε ρε παιδιά με την στατική???

μπήκε σε κανέναν???

PrisonBreak-7-
02-04-08, 08:11
τί έγινε ρε παιδιά με την στατική???

μπήκε σε κανέναν???

Το άλλο με τον τοτό το ξέρεις..? :rofl:
Πάντως ήμουν απο τους πρώτους που έκαναν αίτηση Static Ip...

johnvam
07-04-08, 17:40
Τί έγινε ρε παιδιά..?

Κανένα νέο..?

PrisonBreak-7-
08-04-08, 09:57
Το άλλο με τον τοτο το ξέρεις..?:lol:

johnvam
08-04-08, 17:22
Καλά ΟΚ τα λέμε....

johnvam
23-04-08, 15:53
Επιτέλους σήμερα μπήκε η στατική!!!

Με πήραν και τηλέφωνο...

dvm
23-04-08, 16:04
Δεν έχω παρατηρήσει όλο το νήμα, πλήρωσες, θα πληρώνεις κάτι εξτρά για την στατική; Ή απλά την ζητάς;

johnvam
23-04-08, 16:35
Δεν έχω παρατηρήσει όλο το νήμα, πλήρωσες, θα πληρώνεις κάτι εξτρά για την στατική; Ή απλά την ζητάς;

8,60€/μήνα!!!

PrisonBreak-7-
24-04-08, 14:21
Εμένα ακόμα να μου δώσουν και τα νεύρα μου,είναι σε κατάσταση κρίσης!!!!!Είμαι ικανός να τα σπάσω τα γραφεία τους....

PrisonBreak-7-
05-05-08, 11:50
Λοιπόν λένε ότι υπάρχει πρόβλημα στον τομέα της μηχανογράφησης στην καρτέλα μου!!!Αίτηση έχω κάνει απο τότε που βγήκε!!!Για πείτε μου,τι κινήσεις πρέπει να κάνω εκτός απο το να περιμένω..

theopan
05-05-08, 12:06
Λοιπόν λένε ότι υπάρχει πρόβλημα στον τομέα της μηχανογράφησης στην καρτέλα μου!!!Αίτηση έχω κάνει απο τότε που βγήκε!!!Για πείτε μου,τι κινήσεις πρέπει να κάνω εκτός απο το να περιμένω..

Να πας σε κανένα σοβαρότερο πάροχο. Ναι το ξέρω είναι τετριμένο πια, αλλά έτσι είναι. Η απαίτηση για στατική ΙΡ δείχνει μάλλον λίγο σοβαρότερη χρήση από το μέσο όρο, οπότε η forthnet δεν ενδείκνυται. Εκτός αν θέλεις να παρακαλάς για να τους δίνεις και 9 ευρώ το μήνα παραπάνω.

PrisonBreak-7-
05-05-08, 12:09
Να πας σε κανένα σοβαρότερο πάροχο. Ναι το ξέρω είναι τετριμένο πια, αλλά έτσι είναι. Η απαίτηση για στατική ΙΡ δείχνει μάλλον λίγο σοβαρότερη χρήση από το μέσο όρο, οπότε η forthnet δεν ενδείκνυται. Εκτός αν θέλεις να παρακαλάς για να τους δίνεις και 9 ευρώ το μήνα παραπάνω.

1.Δεν παρακαλάω κανέναν...
2.Δεν είναι ακόμα στην προθεσή μου,να φύγω..
3.Αλλά αν δεν μπεί σύντομα Static Ip θα φύγω...Εκεί με πάνε!!!!!

theopan
05-05-08, 14:04
1.Δεν παρακαλάω κανέναν...
2.Δεν είναι ακόμα στην προθεσή μου,να φύγω..
3.Αλλά αν δεν μπεί σύντομα Static Ip θα φύγω...Εκεί με πάνε!!!!!

Εμμέσως παρακαλάς. Βάλτο σε εισαγωγικά αν θες το "παρακαλάς". Αν δεν είναι στην πρόθεσή σου να φύγεις κάνε και άλλη υπομονή. Εϊναι απλούστατα τα πράγματα. Δεν τους ενδιαφέρει να εξυπηρετούν σωστά τους πελάτες τους, και δε μπορούμε να τους πείσουμε να το κάνουν με το ζόρι.

morfeas2002
05-05-08, 15:36
Το αστείο (καλά μη βαράτε, δεν είναι αστείο για όλους) είναι οτι σε φίλο μου του ενεργοποίησαν static IP χωρίς να το ζητήσει.:shock::shock::shock:

theopan
05-05-08, 15:49
Το αστείο (καλά μη βαράτε, δεν είναι αστείο για όλους) είναι οτι σε φίλο μου του ενεργοποίησαν static IP χωρίς να το ζητήσει.:shock::shock::shock:

Ε χαλαρά τον μπέρδεψαν το φίλο σου με τον prigipa_m :p
Εδώ μπερδεύουν άλλα και άλλα, σε μια static ip δε θα μπερδευτούν;

PrisonBreak-7-
05-05-08, 22:35
Εγώ πάντως τους βαρέθηκα....

PrisonBreak-7-
22-05-08, 10:16
Επιτέλους χθες πήρα και εγώ την Static Ip!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.