PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχετε προβληματα traffic shaping σε p2p?



Σελίδες : [1] 2 3

MNP-10
25-01-08, 05:04
Δημοσκόπηση περιορισμένου χρόνου (5 μερες), προκειμένου να εξακριβώσουμε αν ο ΟΤΕ "μπλοκαρει" τα p2p.

lordanton
25-01-08, 12:20
Πάτησα δυστυχώς λάθος κουμπί και ενώ ήθελα να πώ "σίγουρα όχι και είμαι σχετικός" πάτησα το ναι .Καλά μην κρίνετε το πόσο σχετικός από το missclick :P
Το shaping είναι αρκετά εύκολο να εντοπιστεί αν βλέπετε συνέχεια ένα συγκεκριμένο άνω όριο στα d/l σας. Έχει τύχει να πιάσω και 1mb/sec από τορρεντ αν και συνήθως κινούμαι στα 100-150kb/sec .Σε αυτό φταίει καθαρά η ίδια η τεχνολογία των p2p που εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες.
Δυστυχώς δεν είναι ο καλύτερος τρόπος μεταφοράς αρχείων αλλά μην είμαστε και περίεργοι μιας και είναι αρκετά καλός τρόπος να παίρνουμε αυτά που θέλουμε όταν λείπουν άλλοι τρόποι.

Eskaz
25-01-08, 14:09
Με τίποτα δεν έχει θα είχε γίνει ντόρος δεν μπορεί ο άλλος να έχει 24mbit οτε και να κατεβάζει με 1-2mB/s

dkmaster
25-01-08, 14:31
Ρε παιδιά εγώ να συμφωνήσω ότι δεν παίζει κάτι τέτοιο, όμως πως γίνεται ξαφνικά τόσα πολλά άτομα από εκεί που κατεβάζαν κανονικά ξαφνικά να πειράχτηκε όλων το μόντεμ τους και να κάνουν λάθος τις ρυθμίσεις στους client, και όλους στην ίδια περίοδο;

michelos
25-01-08, 14:34
εγω παλι έχω πρόβλημα με το upload!!!!
Με το download δεν φαινετε να εχω πρόβλημα... :D

Erwdios
25-01-08, 14:38
Εγώ βασικά ψηφίζω ναι με βάση το αποτέλεσμα, αν και πιστεύω ότι μπορεί και να είναι θέμα μπουκώματος. Και πάλι όμως και μπούκωμα να είναι, με βάση το αποτέλεσμα είμαι απογοητευμένος, συνεπώς δυσαρεστημένος πελάτης και εφόσον κανείς δεν έχει τα απαυτά στον ΟΤΕ να βγεί και να πεί ότι είναι θέμα μπουκώματος, τότε ο καθένας μας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει ή ότι τον βολεύει. Και για να μην κρύβομαι, τον τελευταίο καιρό έχουν στρώσει σ'εμένα και τα p2p, με μεγάλες αυξομειώσεις πάντα. Μάλλον την ταχύτητα που έχασαν οι άλλοι την βρήκα εγώ. :whistle:

illmater
25-01-08, 15:28
Εμένα πάντως παιδιά το τελευταίο μήνα στα p2p σέρνεται απίστευτα, έχω τρία χρόνια adsl και πρώτη φορά συμβαίνει κάτι τέτοιο, τώρα τι μπορεί να συμβαίνει δεν μπορώ να πώ στα σίγουρα.

MNP-10
26-01-08, 02:07
Η πρωτη μερα του poll δεν εχει conclusive ενδειξεις / συμπερασματα.. :hmm:

Erwdios
26-01-08, 02:24
Η πρωτη μερα του poll δεν εχει conclusive ενδειξεις / συμπερασματα.. :hmm:

Νομίζω ότι δεν έχει conclusive συμπεράσματα, επειδή πολλοί απο εμάς δεν είμαστε σε θέση, σύμφωνα με τις τεχνικές μας γνώσεις, να διαχωρίσουμε αν όντως είναι traffic shaping ή μπούκωμα. Υπάρχει κάποιος οδηγός για τις ενδείξεις, σύμφωνα με τις οποίες μπορεί να συμπεράνει κάποιος ασφαλώς, ότι υποβάλλεται σε traffic shaping?

MNP-10
26-01-08, 03:22
Προσωπικα δε γνωριζω καποιον τετοιο οδηγο - αν και γνωριζω αρκετες μεθοδους οι οποιες βεβαια απαιτουν πολυ ωρα και feedback και να γινουν σωστα απ'τον εκτελοντα ωστε να ειναι αξιοπιστες - και αφου εχουν απομονωθει πληθος παραμετρων.. οποτε ας το αφησουμε για τους "γνωστες" που ξερουν να μετρανε με βαση αυτα.

kjohn27
26-01-08, 03:40
Η χρονική στιγμή που αποφάσισα να κάνω αυτο το post και δει το πρώτο μου είναι γιατι διάβασα τις απαντήσεις - απόψεις σας και μπορώ να πώ με σιγουριά χωρις να είμαι τεχνικός απλά βασιζόμενος στη μέχρι τωρα εμπειρία μου ως χρήστης ότι υπάρχει πρόβλημα.Και αυτό γιατι έχω περίπου το ίδιο πρόβλημα που παρουσιάζουν οι μέχρι τώρα αναφορές.Συγκεκριμένα μετα τα Χριστούγεννα (και δεν ειναι τυχαία η χρονικη περίοδος) - μετα απο συζητησεις με φίλους που χρησιμοποιουν διαφορετικους providers - παρουσιάστηκαν ποικίλα προβλήματα στις συνδέσεις τους και στην ποσότητα των δεδομένων που ανταλλάσουν.
Κατα τη γνώμη μου πάντα, αυτο ειναι φυσιολογικό να συμβαίνει απο τη στιγμη που συναποφάσισαν όλοι μαζί να ρίξουν τις τιμές προσφέροντας , εικονικά , μεγαλύτερες ταχύτητες με τον ίδιο τεχνολογικό εξοπλισμό σε περισσότερο κόσμο-πελάτες σε μια προσπάθεια να αυξήσουν τα κέρδη τους αδιαφορώντας για το επίπεδο και την ποιότητα των υπηρεσιων τους. Μόλις συγκεντρώσουν τα χρήματα που επιθυμουν να είστε σιγουροι οτι ολα θα επανέλθουν στους προηγούμενους ρυθμούς

johnnypatras
29-01-08, 21:06
Καλησπέρα.
Έκανα μετάβαση πριν από περίπου 2 εβδομάδες σε connx.
Είμαι πεπεισμένος πως γίνεται traffic shaping. Δεν γίνεται από ftp κλπ. direct downloads να έχω πλήρη χρήση της γραμμής μου ( ~220ΚΒ/sec) και την ίδια ώρα από private tracker με πολύ καλές ταχύτητες να μην μπορώ να ξεπεράσω τα 20-30 ( και ανα διαστήματα να πέφτει σε μονοψήφια νούμερα).
Σημειωτέον πως τις πρώτες ημέρες που είχα connx, απ'όσο θυμάμαι, είχα μια χαρά ταχύτητες από τον ίδιο tracker. Οπότε ΙΣΩΣ να προέβησαν στην εφαρμογή του κάπου σε αυτήν την περίοδο και ΙΣΩΣ όχι σε όλους τους χρήστες, αρχικά τουλάχιστον.
Δεν έχω κάνει πλήρη διερεύνηση του προβλήματος, αλλά κάποιες φορές από public tracker ΔΕΝ είχα πρόβλημα, είχα normal ταχύτητες. Να προσθέσω επίσης πως ακόμα και οι πιο αυστηρές ρυθμίσεις για encryption ( RC4 και don't allow legacy incoming connections) δεν φαίνεται να έχουν αποτέλεσμα. Απ'όσα λίγα γνωρίζω αυτό έχει να κάνει κυρίως με τους private trackers. Δεν ξέρω πολλά πάνω στα συγκεκριμένα, οπότε δεν τα λέω με πλήρη βεβαιότητα.
Περιμένουμε γνώμες χρηστών πιο σχετικών με το αντικείμενο, για την εξακρίβωση ή μη τελικά αυτού του θέματος.

arisgrc
29-01-08, 21:16
Με max speed leeching απο τον tracker για torrents,τιγκα στους Σουηδους με 100/100 24x7,καλα για seeding δεν ειναι και τοσο δυσκολο να δωσω ολο το upstream bandwidth μου :p

Erwdios
29-01-08, 21:44
Με max speed leeching,τιγκα στους Σουηδους με 100/100 24x7,καλα για seeding δεν ειναι και τοσο δυσκολο να δωσω ολο το upstream bandwidth μου :p

Νομίζω ότι η παράθεση sites σχετικά με torrents δεν επιτρέπεται. Καλύτερα διεγραψέ το πριν διαγραφείς εσύ. :p

arisgrc
29-01-08, 21:55
Νομίζω ότι η παράθεση sites σχετικά με torrents δεν επιτρέπεται. Καλύτερα διεγραψέ το πριν διαγραφείς εσύ. :p

Εγω το διορθωσα,εσυ το quote τι το ηθελες?:pThx :oneup:

Xguru
29-01-08, 22:06
Θέλω να ρωτήσω σε όσους έχουν υπόνοια για traffic shaping, από πότε και μετά έγινε αντιληπτό (έχω την εντύπωση ότι συμβαίνει και σε εμένα τον τελευταίο καιρό όμως, πιο συγκεκριμένα τον τελευταίο μήνα).

johnnypatras
29-01-08, 22:12
Xguru, γύρω στις 15 Γενάρη το τοποθετώ εγώ, αλλά δεν είμαι και τόσο αξιόπιστος καθώς μόλις από 10 Γενάρη είμαι στην υπηρεσία. Πριν από αυτήν την ημερομηνία συνεπώς, δεν γνωρίζω.

arisgrc, γι'αυτό λέω πως ίσως δεν έχει εφαρμοστεί σε όλους τους χρήστες. Συγγενικό μου πρόσωπο, το οποίο επίσης πρόσφατα ενεργοποίησε την υπηρεσία, δεν είχε πρόβλημα από τον ίδιο tracker. Να σημειωθεί πως βρίσκεται σε διαφορετικό dslam. Επίσης και στις 2 συνδέσεις ( τη δική μου και του συγγενή μου) έχουν απενεργοποιηθεί τα φίλτρα του ΟΤΕ.

MNP-10
01-02-08, 09:39
Τελικα απ'τα αποτελεσματα, δε βγαινει κατι σιγουρο. :hmm:

Ειτε δεν υπαρχει, ειτε γινεται σε καποιους, ειτε ειναι ηπιας μορφης.. το λεω γιατι στη HOL οταν εγινε κατι αντιστοιχο, ηταν πολυ αισθητο απο ολους - ομως ειχε και τη διαφορα οτι η HOL ειχε μπουκωσει στα διεθνη της κυκλωματα.

sotiris1
01-02-08, 12:05
Εγώ μεταφέρθηκα σε ΟΤΕ απο 24/1/08 και κλειδώνω στα 4mbit, αλλα τορρεντ και p2p άσχημα τα πράγματα max να πιάσω 40-50kbps στις υπόλοιπες υπηρεσίες σχετικά φυσιολογικά για 4 mbit...

Leonidas33
01-02-08, 15:35
Πλακώσαν όλοι στο Conn-x με την μείωση τιμής και τα προβλήματα των άλλων,και κατέρευσε το δίκτυο.
Από γνωστό σε Oteshop ,μού είπαν από αρχές Δεκεμβρίου το Connx πούλησε 130.000 συνδεσεις

Alex7
01-02-08, 15:56
παιδια καλησπερα..

τις τελευταιες μερες διαβαζω αρκετα threads στο forum που αναφερονται σε "μπουκωμενα" DSLAMs.
Tετοιος ορος δεν νοειται οταν μιλαμε για Ethernet DSLAMs.
Σας παραθετω και το link στο οποιο εξηγω γιατι δεν νοειται ο συγκεκριμενος ορος.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820&page=6

shaq141a
01-02-08, 17:18
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=161603

Το σίγουρο για μένα είναι ότι κάνει ένα TS σε μία μερίδα μονάχα των χρηστών. Φυσικά μιλάμε για ΟΤΕΝΕΤ και όχι για τoν ιδιο τον ΟΤΕ.

Γενικά είδα δύο είδη συνδέσεων. Throlled και non throlled. Στις throlled απαιτήται η τελευταία alpha του μtorrent (ή αντίστοιχες άλλες εκδόσεις άλλων clients) ώστε να ξεπεραστεί το ύπειο TS. Αντίθετα σε άλλους χρήστες παρατηρείται Full speed ακόμα και με τις παλιες εκδόσεις που δεν έχουν τη νεοτερη anti-detection τεχνολογία.

Επίσης για το θέμα του κόφτη παρατήρησα ότι πότε τον βάζουν και πότε το βγάζουν. Τη μία μέρα πιάνω 440 καρφωτό, κάνει restart το router και μετά 420 με τα γνωστα μικροσκαμπανεβάσματα.

Να σημειώσω εδώ ότι οι χρήστες που παρατηρούν TS αν αντί με τους κωδικούς της ΟΤΕΝΕΤ μπουν με κωδικούς άλλης εταιρίας, δεν παρατηρείται κανένα TS ακόμα και στους παλιούς clients.

Leonidas33
01-02-08, 18:23
Πριν 1,5 μήνα ήμουν μεσω AΡΥΣ στην ΗΟL και τα ίδια χάλια υπήρχαν.Και να ξεγελάσεις την πόρτα ότι δεν κατεβάζεις,πάλι "κλειδώνει" μετά από λίγο (αφού μιλάς για το μτορρεντ)

no_logo
01-02-08, 20:13
Πριν 1,5 μήνα ήμουν μεσω AΡΥΣ στην ΗΟL και τα ίδια χάλια υπήρχαν.Και να ξεγελάσεις την πόρτα ότι δεν κατεβάζεις,πάλι "κλειδώνει" μετά από λίγο (αφού μιλάς για το μτορρεντ)

:wall::wall::wall:

τι άλλο θα διαβάσουμε θεε μου

guzel
01-02-08, 20:18
Πριν 1,5 μήνα ήμουν μεσω AΡΥΣ στην ΗΟL και τα ίδια χάλια υπήρχαν.Και να ξεγελάσεις την πόρτα ότι δεν κατεβάζεις,πάλι "κλειδώνει" μετά από λίγο (αφού μιλάς για το μτορρεντ)

η χολ στα τορρεντ και γενικοτερα στα downloads ειδικοτερα σε προσβασεις μεσω ΑΡΥΣ ειναι πολυ καλη αν οχι η καλυτερη. οποτε το προβλημα που ειχες δεν ηταν στην χολ;)

Leonidas33
01-02-08, 20:20
Μιλας για την χαμηλή ταχύτητα πρόσβασης που εχεις, και είσαι προφανώς και σε άλλη περιοχή.Αναφερόμαστε σε μεγαλύτερες ταχύτητες τι συμβαίνει,
και είχα με την HOL μέσω ΑΡΥΣ 2Mbit,και ακόμα στο ίδιο DSLAM είμαι και με το Conn-x λόγω μη άλλης διαθεσιμότητας.


:wall::wall::wall:

τι άλλο θα διαβάσουμε θεε μου
Αφού επιμένεις για μια από τα ίδια

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=145456&page=12

pnikolo
01-02-08, 20:27
η χολ στα τορρεντ και γενικοτερα στα downloads ειδικοτερα σε προσβασεις μεσω ΑΡΥΣ ειναι πολυ καλη αν οχι η καλυτερη. οποτε το προβλημα που ειχες δεν ηταν στην χολ;)

Παντα για ολα φταιει ο ΟΤΕ :rofl:

no_logo
01-02-08, 20:33
Αφού επιμένεις για μια από τα ίδια

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=145456&page=12

Αφού λες αηδίες και αντί να το ψάξεις προτιμάς να βολευτείς στο θρόνο του θύματος ;)

Το πρόβλημα σου λέγεται upnp, οι πόρτες δεν ανοιγοκλείνουν :rofl: ποτέ

Leonidas33
01-02-08, 20:33
Αφού λες αηδίες και αντί να το ψάξεις προτιμάς να βολευτείς στο θρόνο του θύματος ;)

Το πρόβλημα σου λέγεται upnp, οι πόρτες δεν ανοιγοκλείνουν :rofl: ποτέ

Μονο που τυγχάνει στ'αντίστοιχα thread μόνο 2-3 δεν έχουν πρόβλημα,ενώ οι υπόλοιποι είναι όλοι "θύματα και άσχετοι",και γι'αυτό δεν σου απαντούν ...ή μήπως δεν ασχολούνται να διαβάζουν πάλι, ότι ήδη δοκίμασαν από περιαυτολογίες "ειδικών" :clap:





Παντα για ολα φταιει ο ΟΤΕ :rofl:

Φταιει στο σημείο όπως όλοι που για να καλύψουν τη ζήτηση, κάνουν άρπα κόλλα δουλιές με συνέπεια κάποιοι να ρίχνονται και άλλοι να ευνοούνται είτε κατα λάθος,είτε εξ επίτηδες, είτε λόγω χρονικής στιγμής.

pnikolo
01-02-08, 20:38
Αφού λες αηδίες και αντί να το ψάξεις προτιμάς να βολευτείς στο θρόνο του θύματος ;)

Το πρόβλημα σου λέγεται upnp, οι πόρτες δεν ανοιγοκλείνουν :rofl: ποτέ

Ναι αλλα υπαρχουν και περιστρεφομενες! Δεν εχεις παει στην AlphaBank? :rofl:

no_logo
01-02-08, 20:45
Ναι αλλα υπαρχουν και περιστρεφομενες! Δεν εχεις παει στην AlphaBank? :rofl:

αυτές τις ξέχασα, υπάρχουν και οι άλλες που ελέγχουν για μέταλλα (Εμπορική) και μόνο αν είσαι καθαρός μπαίνεις στην τράπεζα. Λεωνίδα τσέκαρε μήπως το utorrent έχει τίποτα μεταλλικό απάνω του :lol:

Leonidas33
01-02-08, 20:50
:nono: δεν εχει.....οπότε ;

johnnypatras
02-02-08, 03:43
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=161603

Το σίγουρο για μένα είναι ότι κάνει ένα TS σε μία μερίδα μονάχα των χρηστών. Φυσικά μιλάμε για ΟΤΕΝΕΤ και όχι για τoν ιδιο τον ΟΤΕ.

Γενικά είδα δύο είδη συνδέσεων. Throlled και non throlled. Στις throlled απαιτήται η τελευταία alpha του μtorrent (ή αντίστοιχες άλλες εκδόσεις άλλων clients) ώστε να ξεπεραστεί το ύπειο TS. Αντίθετα σε άλλους χρήστες παρατηρείται Full speed ακόμα και με τις παλιες εκδόσεις που δεν έχουν τη νεοτερη anti-detection τεχνολογία.

Επίσης για το θέμα του κόφτη παρατήρησα ότι πότε τον βάζουν και πότε το βγάζουν. Τη μία μέρα πιάνω 440 καρφωτό, κάνει restart το router και μετά 420 με τα γνωστα μικροσκαμπανεβάσματα.

Να σημειώσω εδώ ότι οι χρήστες που παρατηρούν TS αν αντί με τους κωδικούς της ΟΤΕΝΕΤ μπουν με κωδικούς άλλης εταιρίας, δεν παρατηρείται κανένα TS ακόμα και στους παλιούς clients.


Επιβεβαιώνω τα σχετικά με την alpha του utorrent. Δοκίμασα πριν 2-3 ημέρες την alpha με full encryption και κατεβάζω μια χαρά. Αντίθετα, με τις προηγούμενες εκδόσεις είχα throttling, όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενα posts.

Nikos_Kan
02-02-08, 04:12
Επιβεβαιώνω τα σχετικά με την alpha του utorrent. Δοκίμασα πριν 2-3 ημέρες την alpha με full encryption και κατεβάζω μια χαρά. Αντίθετα, με τις προηγούμενες εκδόσεις είχα throttling, όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενα posts.

εχω και εγω το ιδιο προβλημα.ενεργοποιηθηκα μεσα γεναρη στα 2048 και σε τορρεντ δεν εχω πιασει πανω απο 20-30,απο private trackers,ενω απο ftp κατεβαζω με 210-220.δεν ξερω πιο ειναι το προβλημα,το σιγουρο ειναι πως εχω δοκιμασει πραγματικα τα ΠΑΝΤΑ,αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μαθω αν θα λυθει η αν θα μεινουμε σε αυτη την τραγικη κατασταση...αα,ποια ειναι η εκδοση alpha tou utorrent??απο που να την κατεβασω?

Tem
02-02-08, 04:23
Εχω την 1.7.7 έκδοση. Κατεβάζω απροβλημάτιστα με πολύ μεγάλες ταχύτητες.

Nikos_Kan
02-02-08, 04:27
την κατεβασα την αλφα του τορρεντ,και με protocol encryption-->forced & allow all incoming connections tickαρισμενο,συνεχιζει να μου κατεβαζει με 20,και με πολυ καλα seeds...και η ωρα ειναι 3.30 το πρωι,σκεφτειτε τι γινεται το μεσημερι και το απογευμα...ουτε 5 δεν πιανω...

johnnypatras
02-02-08, 04:57
Νίκο , υπάρχουν διάφορες alpha του utorrent...σιγουρέψου ότι έχεις την τελευταία...κοίτα εδώ (http://forum.utorrent.com/viewtopic.php?id=31998).

Επιπλέον, δοκίμασε να ξετσεκάρεις την επιλογή "Allow incoming legacy connections" και ξαναδοκίμασε. Εγώ έτσι το έχω και κατεβάζω αυτήν την στιγμή από private με 220.
Επίσης, δώσε λίγη ώρα να βρεθούν αρκετοί seeds που δίνουν με encryption. :)

Nikos_Kan
02-02-08, 06:09
Νίκο , υπάρχουν διάφορες alpha του utorrent...σιγουρέψου ότι έχεις την τελευταία...κοίτα εδώ (http://forum.utorrent.com/viewtopic.php?id=31998).

Επιπλέον, δοκίμασε να ξετσεκάρεις την επιλογή "Allow incoming legacy connections" και ξαναδοκίμασε. Εγώ έτσι το έχω και κατεβάζω αυτήν την στιγμή από private με 220.
Επίσης, δώσε λίγη ώρα να βρεθούν αρκετοί seeds που δίνουν με encryption. :)

το βρισκεις λογικο να συνεχιζω να κατεβαζω με 30,αντε 40 στα ντουζενια του,να κανει κατι κσεπεταγματα στα 120 για 2 δευτερολεπτα,και μετα να κανει ελευθερη πτωση σανκατι να το κοβει και να πεφτει παλι στα 30?απο ρυθμισεις τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα...το upnp port mapping,to nat port mapping πρεπει να ειναι τσεκαρισμενα?το dht?to local peer exchange?to local peer discovery?παντως δεν νομιζω πως ειναι ρυθμισεις...ολος ο κοσμος το ιδιο προβλημα εχει...

kostask
02-02-08, 15:53
Παρατηρώ αυτό το θέμα όπως και άλλα 2 παρόμοια με προβλήματα στα torrents και πιθανούς κόφτες να "σέρνονται" για εβδομάδες στο forum

Δεν είναι δυνατό να γίνει ένα αξιόπιστο test από άτομα του forum που έχουν τις σχετικές τεχνικές γνώσεις και να βγάλουν τα αποτελέσματα όπως πέρυσι με το TS της HOL που έγινε της κακομοίρας εδώ μέσα?:twisted:

Ή... τον "μεγάλο" δεν τον αγγίζουμε μη ρίξει φωτιά και μας κάψει όλους μαζί???:whistle:

Leonidas33
02-02-08, 18:07
Nα πώ σήμερα τι συμβαινει ;:hmm:

Eνώ το downloading σέρνεται (πραγματική ταχύτητα από 8αρα έχω κάτω από 4αρα σε όλα)
http://www.speedtest.net/result/229601579.png (Ενώ συνήθως εχω παραπάνω από http://www.speedtest.net/result/223181993.png) ..........παραδόξως το downloading από το uttorent (συνολικά) έφτασε το 190Κb/s (στα ίδια αρχεία που κατεβάζω μέρες με κάτω από 100Kb/s)

-Nα σημειώσω ότι αλλη μια φορά μ'έχει γίνει αυτό με συνολικη ταχύτητα 350Κb/s,το max που έχω πιάσει *
Kατά τ άλλα δεν γίνονται αλχημείες από τον ΟΤΕ:whistle:

*EDIT: Με Utorrent (1.61 και 1.8 beta 8210)

miltosk
02-02-08, 18:13
Ναι εχω την σοβαρη υποψια οτι ορισμενες ωρες το κανει (απανωτα disconnect καθε φαρα που ανοιγω Limewire) και λεω βασιμη υποψια και οχι βεβαιοτητα διοτι με torrents δεν εχω προβλημα.

sakisastra
02-02-08, 19:10
μπορουν να μου πουν μερικοι που επιμενουν πως ο ποτε δεν εχει κοφτη,πως γινεται ενω κατεβαζω απο torrent απο private tracker μια ταινια με 170-190kb/s ξαφνικα να παιφτει στα 60!!και με μονιμα 75 ατομα να το δινουν!!μη μου λετε λοιπον οτι δεν υπαρχει κοφτης.

pnikolo
02-02-08, 20:48
μπορουν να μου πουν μερικοι που επιμενουν πως ο ποτε δεν εχει κοφτη,πως γινεται ενω κατεβαζω απο torrent απο private tracker μια ταινια με 170-190kb/s ξαφνικα να παιφτει στα 60!!και με μονιμα 75 ατομα να το δινουν!!μη μου λετε λοιπον οτι δεν υπαρχει κοφτης.

Καλα καποτε θα μαθεις τον τροπο που δουλευουν και απο πιες συνθηκες :oneup:

no_logo
02-02-08, 20:52
Καλα καποτε θα μαθεις τον τροπο που δουλευουν και απο πιες συνθηκες :oneup:

γιατί να πιεστεί;
ευκολότερη είναι η θεωρία συνωμοσίας

no_logo
03-02-08, 03:54
ένα παράδειγμα traffic shaping :rofl:

29575

gogos888
04-02-08, 09:41
Νίκο , υπάρχουν διάφορες alpha του utorrent...σιγουρέψου ότι έχεις την τελευταία...κοίτα εδώ (http://forum.utorrent.com/viewtopic.php?id=31998).

Επιπλέον, δοκίμασε να ξετσεκάρεις την επιλογή "Allow incoming legacy connections" και ξαναδοκίμασε. Εγώ έτσι το έχω και κατεβάζω αυτήν την στιγμή από private με 220.
Επίσης, δώσε λίγη ώρα να βρεθούν αρκετοί seeds που δίνουν με encryption. :)

Το "Allow incoming legasy connections" έχει σχέση με connections από bittorrent clients παλιών εκδόσεων, μη το ξετσεκάρετε γιατί δεν τους επιτρέπετε να συνδεθούν μαζί σας.

DamianDoi
07-02-08, 00:47
Βασικα τηα ξαναποσταρω το 1ο μου ποστ μαζι με 2 φωτογραφιες....

Γεια σε ολους..αυτο ειναι το 1ο μου ποστ και χαιρομαι που ειμαι εδω..
λοιπον θελω να προσθεσω την εμπειρια μου στο θεμα αυτο..
ειμαι συγουρος οτι ο ΟΤΕ εχει μπλοκαρει ολα τα p2p..
οταν εβαλα πριν 10 μερες conn-x 24/1 κατεβαζε απο dc++ κ utorrent με 1.7mb/s σταθεροτατα
ξαφνικα μετα απο κανενα 2ημερο αρχησαν τα προβληματα ετσι ακριβως οπως ειπαν ολοι αυτοι οι χρηστεσ παραπανω...εχω δοκιμασει αμετρητα router restart..εχω δοκιμασει με αμετρητα ports η αλλεσ ρυθμισεις.δοκιμασα με 3 router (zyxel..linksys..baudtec) και υπηρχε το ιδιο προβλημα....
μη μου πειτε οτι και τα 3 ειχαν προβλημα η λαθος ρυθμισεις η για seeders kai τετοια γιατι κατεβαζω απο τους καλυτερους trackers που υπαρχουν οπως torrentleech,,scenetorrents..trancetraffic κ.α...ακομα δοκιμασα την ταχυτητα ακριβως στο ιδιο torrent που ειχα κατεβασει με 1.7mb/s και τωρα πια κατεβαζε με 20-30-40 και εκανε τρελααα σκαμπανεβασματα.το dc++ μαλιστα απο αμετρητους χρηστες με 100mbit upload σε prive σουηδικα hubs επερνα 3κ/s και λιγοτερο....την ιδια στιγμη απο web πιανω μεγιστα απο 1.5-1.7 mb/s
τονιζω οτι δεν ειναι ουτε θεμα ρυθμισεων ουτε firewall ουτε portforward οyτε firmware update αφου τα δοκιμασα ολα....επισης δηλωσα 3 φορεσ βλαβη "τι να κανω" και το προβλημα παρεμεινε..τελος παρουσιαζω τα στοιχεια τησ γραμμης για να σασ δειξω οτι ουτε αυτος ειναι ο λογος....

Downstream Upstream

SNR Margin : 10.0 9.7 db
Line Attenuation : 16.0 11.9 db
Data Rate : 17997 901 kbps

Ωρα 11:30 πηρα τα αποτελεσματα

απο web
http://img509.imageshack.us/img509/6690/35739442lb2.jpg

απο utorrent και torrentleech
http://img516.imageshack.us/img516/1412/66221649lj5.jpg


βγαλτε συμπερασματα

fractalbit
07-02-08, 04:06
Λοιπόν παιδιά, είμαι κι εγώ σίγουρος ότι η OTE-OTENET έχουν κόψει τα p2p και ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΡΑΝΙΟ!!!!!!!! Προσέξτε τι έγραψα πριν λίγη ώρα εδώ στο φόρουμ ...


Παιδιά καλησπέρα, πήγα από forthnet 2Mbit σε connx 24 και ενώ όλα φαίνονται καλά, στα torrents έχω πρόβλημα. Να εξηγήσω τί εννοώ...

Ο router κλειδώνει λίγο κάτω από 19000/1000 και από καλούς web servers κατεβάζω με σχεδόν 2ΜΒ/sec! (~1970kb/sec).

Όμως με τα torrent παρουσιάζεται το εξής φαινόμενο ακόμα και σε αυτά που έχουν πάμπολλους seeders. Π.χ. seeders 4000 / leechers 100.

Το αρχείο αρχίζει να αυξάνει ταχύτητα με πολύ αργούς ρυθμούς! Π.χ. μπορεί να περάσουν 3 λεπτά και να μην έχει πιάσει πάνω από 200 kb/sec. Τελικά μπορεί να πιάσει και 500 έως 1000 (σπάνια) αλλά θα έχουν περάσει πάνω από 10-15 λεπτά! Θυμάμαι ότι όταν πρωτοτέσταρα τη σύνδεση μόλις ενεργοποιήθηκε αυτό δεν μου το έκανε! Έπιανε γρήγορα κάπου στο 1,5ΜΒ/sec!

Δοκίμασα ένα σωρό ρυθμίσεις αλλά τίποτα, μερικές φορές κατεβάζω χειρότερα απ' ότι με τα 2Μbit! Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ μtorrent και φυσικά ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ port forwarding στο router και μου βγάζει πράσινο εικονίδιο. Δοκίμασα επίσης να ξαναλλάξω πόρτα στο utorrent και να ξανακάνω port forwarding αλλά μία από τα ίδια. Έχω δοκιμάσει και με κρυπτογράφηση δεδομένων και χωρίς, με λίγες ή πολλές συνδέσεις, με μικρό ή πολύ μικρό upload limit (π.χ. 20 kb/sec ) αλλά διαφορά καμία!

Έκανα και μία σύντομη δοκιμή με azureus και εκεί σχεδόν τα ίδια. Δοκίμασα και ένα TCP/IP optimizer πάλι τα ίδια.

Επαναλαμβάνω ότι κατά τα άλλα η γραμμή δουλεύει μια χαρά. Μένει τίποτα άλλο να δοκιμάσω; :oops:Ε λοιπόν αποφάσισα να δοκιμάσω και άλλα πράγματα. Πιο συγκεκριμένα ...

- Δοκίμασα κάποιες εντολές για το TCP/IP
- Δοκίμασα με άλλο pc και άλλο λειτουργικό (φρέσκα XP αντί για Vista) - τα ίδια
Ε δεν μπορεί λέω, κάτι θα φταίει στο router! ...
- Έκανα update το firmware του router στο τελευταίο. - τα ίδια
- Έκανα restore τα factory defaults και άρχισα να ξαναπερνάω τις ρυθμίσεις - τα ίδια
- Δοκίμασα όλα τα DSL modulation που έχει o router - τα ίδια

Ε και στο τέλος, λέω κάτσε να ξανασυνδεθώ λίγο με forthnet (που δεν έχει κοπεί ακόμα) να δω τι γίνεται ... και τί να δω, τα torrents έπιαναν μέσα σε 10 δευτερόλεπτα τη maximum ταχύτητα που επιτρέπει η συνδρομή μου στη forthnet, δηλαδή 230kb/sec, που για να πιασω αυτή την ταχύτητα με το connx πρέπει να περάσουν 3 λεπτά! Με βάση λοιπόν ΌΟΟΟΟΟΛΑ τα παραπάνω και το γεγονός ότι την ίδια στιγμή που τα torrent ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ κατεβάζω από web με 2ΜΒ/sec είμαι 100% σίγουρος ότι η OTENET κάνει Traffic shaping ΑΓΡΙΟ, ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΡΑΝΙΟ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕ!

Το ερώτημα είναι, τί μπορούμε να κάνουμε;:evil::evil::evil::evil:

tp!
07-02-08, 05:48
εγω μολις εβαλα utorrent 1.8, απο ελληνικο tracker εβαλα 10 torrents και... (φωτο!!!)
περιμενα λιγο και στα 8 torrents που εμειναν παλι 2.1Mb/s δεν επεσε!!!!
Thanks παιδια!!! :)

pnikolo
07-02-08, 09:09
Ειναι απλο αν νομιζετε οτι εχουν κοφτη :rofl: αλλαζεις isp και πας σε αυτον που δεν εχει.
Τελικα κοφτη βαζουν σε αυτους που ολη τη μερα δεν εχουν τι να κανουν και κατεβαζουν :p
Ειδικα στους γκρινιαρηδες και δυστροπους :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.