PDA

Επιστροφή στο Forum : Web Browsing Interception



dimlocogr
25-01-08, 06:05
Πολυ καλημερα στο forum.....

Μετα απο αρκετη ταλεπωρια και ελεγχο στο ριμαδι το PC μου ειδα απειρες πορτες ανοιχτες στο νουμερο TCP 2869 και ειδα τελικα οτι ειναι απο το uPnP του router.Εκλεισα το uPnP απο το router και ολα καλα ;) . Το προβλημα που μου παρουσιαζετε ειναι οτι οταν ζειταω απο CMD ενα tracert στο www.ntua.gr κανει intercept το router και μου βγαζει σαν αποτελεσμα το speedtouch.lan και δεν παει παραπερα.Προσπαθεισα να κλεισω απο καπου αυτο το ριμαδι το Web Browsing Interception αλλα @@...... Μηπως εχει καποιος φιλος αποψη απο το γεγονος ??

Thanks για τα replies (αν υπαρξουν)

[Insomniac]
25-01-08, 07:36
System Configuration -> Configure (κάτω από τους time servers).

pstr
25-01-08, 12:21
Δεν έχει σχέση το Web Browsing Interception με το tracert. Το interception γίνεται για να σου βγάζει πιο φιλικά μηνύματα στον web browser.

Κοίταξε πρόβλημα με DNS και IP setting του PC σου (ή για worms, σκουλήκια και μαμούνια:)).

dimlocogr
25-01-08, 14:30
Ευχαριστω για τα replies ....

Το web Interception δεν μπορω να το απενεργοποιησω απο πουθενα.... Δεν μου δεινει επιλογη πουτηενα να το κανω disable. Το trace που κανω ειναι και απο Windows και απο Fedora το ιδιο. Αρα αν τα Windows εχοθν κατι ψωνισει δεν νομιζω και το Fedora να εχει το ιδιο πραμα.. αρα κατι με σεξουαλικο νοημα κρυβετε απο πισω ;)
Ok δεχομαι οτι κατι εχουν και τα 2 λειτουργικα.... γιατι να γυρναει το trace σε local address και να το σταματαει το router ????
Τες πα thanks for the replies and happy browsing...
BTW σημερα εχω τεραστια προβληματα (τηλεφωνια - Internet και γενικα) ενω τα stat της γραμμης ειναι σταθερα.Ελπιζω να ειναι κατι προσωρινο και γρηγορο ... :)

netman
12-05-12, 15:47
τι ακριβώς κάνει το Web Browsing Interception ?
πρέπει να είναι enable ή disable ?

(το ρούτερ μου είναι thomson 585)

Nik_Gr
02-07-13, 08:45
Ας μας απαντησει καποιος παρακαλω και εμενα με ενδιαφερει αυτο.

2nisi
11-09-14, 15:24
Γειά σας παιδια,
Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τα παιδιά. Για κάποιο λόγο το ρούτερ "μπερδεύεται με το gateway, δοκιμαστε να μπείτε στο 192.168.1.1, και εάν σας εμφανίσει κάτι, τότε δοκιμαστε να αλλάξετε το gateway στις ρυθμίσεις IPv4 σε 192.168.1.1

deniSun
12-09-14, 08:20
Το Web Browsing Interception είναι κάτι σαν proxy.
Φιλτράρει ταυτόχρονα τα πακέτα από και προς το ρούτερ και χρησιμοποιείται για σετάρισμα parental control.
Καταναλώνει πολύ cpu και καθυστερεί πολύ την διακίνηση των πακέτων.
Στα Thomson που έχουν χαμηλές δυνατότητες hw προκαλεί πολλές φορές μέχρι και kernel panic (επανεκκινήσεις).
Επιβάλλεται να είναι απενεργοποιημένο.
Σε άλλα ρούτερ δεν το έχω συναντήσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.