PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΤΙΜΕΣ στο SITE της TELLAS



Σελίδες : 1 2 [3] 4

ermis333
08-09-03, 15:51
Αυτό που λες Μαρία θα γίνει στο μέλλον και αυτό γιατί ακόμα η προσβαση στο ίντερνετ μέσω των καλωδίων ρεύματος είναι σε πειραματικό στάδιο.

dsl-ole δεν αφήνω υπονοούμενα αμα διαβάσεις προσεκτικά τα περί εταιρείας και δικτύου αυτό το συμπερασμα βγαίνει αλλά αργεί ακόμα.

maria πολύ ωραίο το avatar σου :wink:

maria
08-09-03, 16:02
Ερμη ευχαριστω(πιστευω ξερεις ποια ειναι).Γενικα ευχαριστω για τις επεξηγησεις.Ο αδερφος μου ειναι ηλεκτρολογος ειχε προσπαθησει να μου εξηγησει αλλα δεν θυμομουνα τι μου ειχε πει,ουτε ειχα ακουσει κατι τετοιο προσφατα.

hippie
08-09-03, 16:05
maria πολύ ωραίο το avatar σου :wink:


xmmmm.... :twisted: :twisted:

για αυτα τα πραγματα υπαρχουν και τα pm... :wink:

ΥΓ: FF-X2 :?: :?:

PALADIN
08-09-03, 17:04
ermis

εγώ ξέρω, γιατί το έχω μιλήσει καί με οτετζή, ότι η Τ έχει συνδέσει αρκετά κέντρα του ΟΤΕ με οπτικη ίνα καί ότι θα χρησιμοποιήσει αυτές τις γραμμές καί οχι του Οτε όπως κάνουν οι άλλο providers.
Τώρα αν θέλεις πές μας τι άλλο φαίνεται από το site της Τ.
ευχαρηστώ

Insomniac
08-09-03, 20:49
Ειχα ρωτησει χθες και για το θεμα των modem..... Με πηραν τηλεφωνο σημερα...Δεν μπορουν λεει να εγγυηθουν οτι η γραμμη θα δουλευει με αλλο modem εκτος τα Κοκκαλικα!!!! (εγω τα λεω ετσι...).Μα τους λεω εχω ηδη γραμμη του ΟΤΕ και εχω αλλο modem χωρις κανενα προβλημα...Με βαζουν στην αναμονη και σε 1 λεπτο η απαντηση ηταν κατηγορηματικη...Μονο τα modem του ΟΤΕ !!!!!!!!!!Αφου του εξηγησα οτι δεν τα εχω με τον υπαλληλο αλλα με την εταιρεια τους τα ειπα ενα χερακι με την παρακληση να τα μεταβιβασουν..Θα στειλω και σχετικο email...Αυτα!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

krge
08-09-03, 21:12
Δηλαδή υποχρεωτικά modem του ΟΤΕ ??? Ούτε με δική σου ευθύνη σε αφήνουν ??

Insomniac
08-09-03, 21:15
Δηλαδή υποχρεωτικά modem του ΟΤΕ ??? Ούτε με δική σου ευθύνη σε αφήνουν ??

Δυστυχως οχι!!!!!Απορω με τον "τσαμπουκα" της ACN αλλα πισω της ειναι η Altec και πολλα εχουν ακουστει για αυτη τελευταια.... 8) 8) 8)

krge
08-09-03, 21:21
Δηλαδή σου είπαν απο την ACN ότι ούτε με την δικιά σου ευθύνη δεν σε αφήνουν ??? Μου φαίνετε περίεργο αυτό....

Insomniac
08-09-03, 21:23
Δηλαδή σου είπαν απο την ACN ότι ούτε με την δικιά σου ευθύνη δεν σε αφήνουν ??? Μου φαίνετε περίεργο αυτό....

Οχι και περιεργο φιλε μου...Στην Ελλαδα ειμαστε και τα συμφεροντα κυβερνουν.... :twisted: :twisted: :twisted:

krge
08-09-03, 21:26
Λέω περιέργο γιατί έχω έναν φίλο που πήρε γραμμή απο ACN και ενώ ήταν σε DSLAM INTRACOM τούς ζήτησε και του στείλαν Zyxel που είναι για SIEMENS......

TiO
08-09-03, 22:41
paidia allo to dinoun kai allo to eggywntai... megalh diafora... an den sou to eggywntai den shmainei oti den sto poulane 'h oti den mporeis yp'ey0ynh sou na pareis "ths koutshs marias" to modem kai na to dokimaseis...nomizw?

ggeorgan
09-09-03, 07:45
Η Tellas θα μπει στον κατάλογο των ISP's του adslgr.com ;
Μήπως υπάρχει κάποιος λόγος και δεν μπαίνει ;

CptBill
09-09-03, 08:48
Απο προσωπικο της ΔΕΗ ειχε ειπωθει οτι αρχικα το σχεδιο ηταν η Tellas να κανει το ίδιο ακριβως που κάνει η xDSL δηλαδη να εχουμε τηλεφωνο,ιντερνετ κλπ απο τη μπριζα του ρευματος.Απλα θα περνουσαν σε υψηλοτερες συχνοτητες μεσα στα καλωδια παροχης ηλεκτρισμου(οπως η adsl διαχωριζει τις συχνοτητες ομιλιας απο τις συχνοτητες data) και αυτα λεγονται φερεσυχνα. ή τελοσπαντων τα αναλογα spliters.Το καλο της υποθεσης θα ηταν να μην πληρωνουμε παγιο ΟΤΕ και να πληρωνει η Tellas σε αυτον μόνο για τη συνδεση του δικου της δικτυου με το δικτυο της υπολοιπης ελλαδας(δηλ ΟΤΕ).



Καμία πηγή για το ότι είχε ειπωθεί οτι θα έκανε κάτι τέτοιο η tellas;
Δεν νομίζω να βρεις καμία...αυτά ήταν εικασίες που είχαν δημιουργηθεί σε διάφορα forums.

maria
09-09-03, 09:18
Απο προσωπικο της ΔΕΗ ειχε ειπωθει οτι αρχικα το σχεδιο ηταν η Tellas να κανει το ίδιο ακριβως που κάνει η xDSL δηλαδη να εχουμε τηλεφωνο,ιντερνετ κλπ απο τη μπριζα του ρευματος.Απλα θα περνουσαν σε υψηλοτερες συχνοτητες μεσα στα καλωδια παροχης ηλεκτρισμου(οπως η adsl διαχωριζει τις συχνοτητες ομιλιας απο τις συχνοτητες data) και αυτα λεγονται φερεσυχνα. ή τελοσπαντων τα αναλογα spliters.Το καλο της υποθεσης θα ηταν να μην πληρωνουμε παγιο ΟΤΕ και να πληρωνει η Tellas σε αυτον μόνο για τη συνδεση του δικου της δικτυου με το δικτυο της υπολοιπης ελλαδας(δηλ ΟΤΕ).



Καμία πηγή για το ότι είχε ειπωθεί οτι θα έκανε κάτι τέτοιο η tellas;
Δεν νομίζω να βρεις καμία...αυτά ήταν εικασίες που είχαν δημιουργηθεί σε διάφορα forums.

Εισαι απιστευτος τελικα :!: τα ιδια παντελακη μου...
ποια forums και χαζα?ειπα οτι το ακουσα οταν πρωτοβγηκε η Τ.Οταν δεν ξεραμε ακομα γιατι μας την πεφτανε μυρμηγκια εκει που βλεπαμε ειδησεις...Οταν το forum αυτο δεν υπηρχε...Δεν ανεφερα πηγη γιατι ακριβως ειπα οτι ειχε ακουστει(πινανε καφε ρε παιδακι μου δυο ηλεκτρολογοι).οχι οτι ηταν επισημη ανακοινωση.Το νοημα δεν ειναι να βρουμε ποιος το ειπε.εκανα την ερωτηση(και επαναλαμβανομαι) για να μαθω για τη συγκεκριμενη τεχνολογια και αν εχει ακουσει κανεις ή ξερει κατι αναλογο.Αν διαβασεις παραπανω την απαντηση μου την πηρα.
Μηπως εισαι της Tellas και δε μας το λες :?: :D

Ρε παιδια βοηθηστε λιγο.Αυτος εχει βαλθει να μου τη λεει.

krge
09-09-03, 09:25
Αντί να κάνετε αντιπαραθέσεις ο ένας με τον άλλο, μήπως θα έπρεπε να φέρει ο καθένας απο την πλευρά του αποδείξεις και όχι εικασίες ώστε να μην υπάρχουν αψιμαχίες ?? :wink:

The_StarGazer
09-09-03, 09:51
@!%@!(%()#^)#$^(*$*^$+$)$*)$^+*$&*^$&
MOΛΙΣ 72,57!!!!!!!!!?!?!?!?!
Φιλε μου δεν ξερω ποσα λεφτα βγαζεις εσυ,αλλα για μενα ακομα και τα 72,57€/μηνα ειναι πολλα.Σε αλλες χωρες οπως στην Ιαπωνια με 30$/μηνα παιρνεις 25mbit συνδεση.Δεν θα πρεπει να σκεφτομαστε με βαση τα Ελληνικα δεδομενα οπου οι υπηρεσιες ειναι υπερτιμολογημενες αλλα με βαση τον υπολοιπο κοσμο.Προσωπικα πιστευω οτι μια συνδεση 384 θα επρεπε να στοιχιζει 30-40€ το μηνα...

25Mbit?????? 8O 8O 8O Μηπως ηθελες να πεις κατι αλλο ??? Με 30€??? Δεν μπορει... δεν γινονται αυτα τα πραγματα. 25 Mbit ????

CptBill
09-09-03, 10:09
Εισαι απιστευτος τελικα :!: τα ιδια παντελακη μου...
ποια forums και χαζα?ειπα οτι το ακουσα οταν πρωτοβγηκε η Τ.Οταν δεν ξεραμε ακομα γιατι μας την πεφτανε μυρμηγκια εκει που βλεπαμε ειδησεις...Οταν το forum αυτο δεν υπηρχε...Δεν ανεφερα πηγη γιατι ακριβως ειπα οτι ειχε ακουστει(πινανε καφε ρε παιδακι μου δυο ηλεκτρολογοι).οχι οτι ηταν επισημη ανακοινωση.Το νοημα δεν ειναι να βρουμε ποιος το ειπε.εκανα την ερωτηση(και επαναλαμβανομαι) για να μαθω για τη συγκεκριμενη τεχνολογια και αν εχει ακουσει κανεις ή ξερει κατι αναλογο.Αν διαβασεις παραπανω την απαντηση μου την πηρα.
Μηπως εισαι της Tellas και δε μας το λες :?: :D

Ρε παιδια βοηθηστε λιγο.Αυτος εχει βαλθει να μου τη λεει.

Α..πες το έτσι. Ράδιο αρβύλα δηλαδή. :roll:

maria
09-09-03, 10:21
http://www.tellas.gr/site/front_end/index_tellas.jsp

Και παραθετω αποσπασμα:
Μέχρι σήμερα πραγματοποιήθηκε η εγκατάσταση αξιόπιστου τηλεπικοινωνιακού δικτύου τελευταίας γενιάς στο μεγαλύτερο ποσοστό του, αξιοποιώντας τα δίκτυα μεταφοράς και διανομής ηλεκτρικής ενέργειας της ΔΕΗ. Βάση του προβλεπόμενου σχεδίου, το δίκτυο αυτό θα αναπτυχθεί σε 21 νομούς με δίκτυο στήριξης οπτικών ινών 2285χλμ. και μητροπολιτικούς δακτυλίους 250χλμ.

Εξαλλου δεν αναφερονται ΟΛΑ με αποδειξεις εδω μεσα.Ουτε ξεκινησα το μυνημα μου με καμια τρελη επικεφαλιδα του τυπου "ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΟ" 8O
Εχω καθε δικαιωμα να εχω γνωμη και να την εκφερω.Ακομη κι αν διευκρινιζω οτι αυτο που λεω δεν ειναι εξακριβωμενο.

Αυτο που ειχα ΑΚΟΥΣΕΙ ηταν οτι θα εκαναν δικτυο μεσω ΔΕΗ (βλεπε παραπανω) αλλα δεν το πραγματοποιησαν λογω ελλειψης αρχικου κεφαλαιου και γι'αυτο εδωσαν τηλεφωνια στυλ τελεπασπορτ ωστε να εχουν καποια αρχικα κερδη.Το αν απο'κει και περα θα ακολουθουσαν το αρχικο σχεδιο ή οχι ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ.
Νομιζω οτι ημουν αρκετα ξεκαθαρη στα λεγομενα μου και οτι ειναι λογικο να μην χρειαζονται αποδειξεις οταν αναφερεις μια εικασια,καθως επισης δεν χρειαζονται απαξιωτικες αντιδρασεις.ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ηρεμες και κατατοπιστικες απαντησεις σε όποια ερωτηση.

Παλια κινεζικη παροιμια:Αυτος που κανει μια ερωτηση ειναι για 5 λεπτα χαζος.Αυτος που δεν την κανει ειναι χαζος για μια ζωη.

ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ :?:

Insomniac
09-09-03, 10:24
Μετα το σχεσινο email με πηραν τωρα τηλεφωνο απο την tellas...Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τα modem που εχουμε αφου δουλευουν κανονικα....Επιτελους!!!!!
Και ο Σεπτεμβριος Δωρεαν απο μερια Tellas !!!!! :D :D :D

sonic
09-09-03, 11:12
Όλα Ο.Κ. δηλαδή, και τώρα μία απορία που έχω και δεν βρήκα απάντηση ψάχνωντας στο forum. Η Τελλάς μας αφήνει να βάλουμε ότι θέλουμε , ο ΟΤΕ μας αφήνει? Δηλ. όταν βάλω DSL γραμμή θα πληρώσω αυτά τα 50€ εγκατάστασης και τα 200€ του Κοκκαλοmodem? ή τελικά μπορούμε να τα αποφύγουμε?

Johny
09-09-03, 11:17
Αν θέλεις να βάλεις Tellas και δεν έχεις μόντεμ ούτε έχεις ενεργοποιήσει τη γραμμή τι θα κάνεις :?:

Athlon_XP
09-09-03, 11:27
maria έγραψε
...Βάση του προβλεπόμενου σχεδίου, το δίκτυο αυτό θα αναπτυχθεί σε 21 νομούς με δίκτυο στήριξης οπτικών ινών 2285χλμ. και μητροπολιτικούς δακτυλίους 250χλμ...

Δηλαδή στους υπόλοιπους νομούς που απομένουν δεν θα παρέχει ADSL η Tellas; Δηλαδή έχουμε 52-21=31 νομοί οι οποίοι δεν θα καλύπτονται από την Τellas. Σοβαρή κάλυψη σου λένε μετά. Δεν πάνε να γαμηθούνε λέω εγώ. Δηλαδή αυτοί που θα είναι στους 31 τη πρέπει να κάνουν: Να μετακομήσουν στους 21 νομούς στους οποίους θα υπάρχει κάλυψη; Όχι κύριοι της Tellas αυτά δεν είναι πράγματα. Η καλύπτετε και τους 52 νομούς ή να πάτε να γαμηθείτε και ακόμα μια φορά. Αν είναι να μην καλύπτετε ούτε το 50% της χώρας τότε να την χέσουμε την κάλυψη σας. Άντε σαν δεν ντρέπονται λέω εγώ.

sonic
09-09-03, 11:27
Modem αγοράζεις... ενεργοποίηση μπορείς να κάνεις "σχετικα" γρήγορα, αυτά δεν είναι πρόβληματα νομίζω, τα κερατιάτικα του Σωκράτη είναι πρόβλημα και του ΟΤΕ και εκεί κολλάω, δεν θέλω να πάρω Jetspeed και να κάνω update στο firmware για να μου δουλεύει και δεν θέλω να πληρώσω 50€ για να μου βάλουν ένα spitter στη μπρίζα και τους drivers στον σκλήρο, λογικό?

CptBill
09-09-03, 11:53
http://www.tellas.gr/site/front_end/index_tellas.jsp

Και παραθετω αποσπασμα:
Μέχρι σήμερα πραγματοποιήθηκε η εγκατάσταση αξιόπιστου τηλεπικοινωνιακού δικτύου τελευταίας γενιάς στο μεγαλύτερο ποσοστό του, αξιοποιώντας τα δίκτυα μεταφοράς και διανομής ηλεκτρικής ενέργειας της ΔΕΗ. Βάση του προβλεπόμενου σχεδίου, το δίκτυο αυτό θα αναπτυχθεί σε 21 νομούς με δίκτυο στήριξης οπτικών ινών 2285χλμ. και μητροπολιτικούς δακτυλίους 250χλμ.

Εξαλλου δεν αναφερονται ΟΛΑ με αποδειξεις εδω μεσα.Ουτε ξεκινησα το μυνημα μου με καμια τρελη επικεφαλιδα του τυπου "ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΟ" 8O
Εχω καθε δικαιωμα να εχω γνωμη και να την εκφερω.Ακομη κι αν διευκρινιζω οτι αυτο που λεω δεν ειναι εξακριβωμενο.

Αυτο που ειχα ΑΚΟΥΣΕΙ ηταν οτι θα εκαναν δικτυο μεσω ΔΕΗ (βλεπε παραπανω) αλλα δεν το πραγματοποιησαν λογω ελλειψης αρχικου κεφαλαιου και γι'αυτο εδωσαν τηλεφωνια στυλ τελεπασπορτ ωστε να εχουν καποια αρχικα κερδη.Το αν απο'κει και περα θα ακολουθουσαν το αρχικο σχεδιο ή οχι ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ.
Νομιζω οτι ημουν αρκετα ξεκαθαρη στα λεγομενα μου και οτι ειναι λογικο να μην χρειαζονται αποδειξεις οταν αναφερεις μια εικασια,καθως επισης δεν χρειαζονται απαξιωτικες αντιδρασεις.ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ηρεμες και κατατοπιστικες απαντησεις σε όποια ερωτηση.

Παλια κινεζικη παροιμια:Αυτος που κανει μια ερωτηση ειναι για 5 λεπτα χαζος.Αυτος που δεν την κανει ειναι χαζος για μια ζωη.

ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ :?:

To link που έδωσες σε βγάζει στην αρχική σελίδα της tellas. ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΗΡΕΜΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. :D

ermis333
09-09-03, 11:58
Σχετικά με το δίκτυο της Tellas είναι λογικότατο στην αρχή να καλύψει μόνο της μεγάλες πόλεις, που είναι το περίεργο ουτε η BT δεν έχει καλύψει όλη την Αγγλία.

Η ERICSSON μοναδικός προμηθευτής για το δίκτυο πολλαπλών υπηρεσιών της ελληνικής εταιρίας παροχής τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, Tellas


Η Tellas επέλεξε την Ericsson για την προμήθεια και υλοποίηση του δικτύου της κορμού και σταθερής ασύρματης πρόσβασης. Η Tellas είναι ο νεότερος φορέας παροχής τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών στην Ελλάδα, μια κοινοπραξία μεταξύ της Ελληνικής ΔΕΗ και της ιταλικής εταιρίας παροχής τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, WIND.

Εκτός από την προμήθεια εξοπλισμού, η Ericsson προμηθεύει και μια πλήρη σειρά υπηρεσιών υποστήριξης στην Τellas. Σε αυτές τις υπηρεσίες περιλαμβάνονται η συνολική διαχείριση του έργου και η ολοκλήρωση συστημάτων για ολόκληρο το δίκτυο της Tellas, το οποίο αποτελείται από εξοπλισμό και άλλων προμηθευτών. Η Tellas έχει επίσης αναθέσει στην Ericsson τη διαχείριση και συντήρηση του δικτύου της για τους πρώτους έξι μήνες.

Η Tellas ξεκίνησε να προσφέρει εμπορικές υπηρεσίες στους πελάτες της στις 3 Φεβρουαρίου του 2003, και η αρχική φάση του έργου υλοποίησης του δικτύου της έχει ήδη ολοκληρωθεί με απόλυτη επιτυχία. Η Tellas θα προσφέρει ευρυζωνική πρόσβαση στο Internet και σχετικές υπηρεσίες σε επιχειρήσεις και καταναλωτές σε μεγάλες πόλεις της χώρας.

"Επιλέξαμε τη λύση της Ericsson εξ΄ αιτίας της ανώτερης ποιότητάς της και της αποδεδειγμένης φήμης της εταιρίας σε παρόμοιες υλοποιήσεις ανά τον κόσμο. Άλλωστε, η πρόσφατη επιτυχημένη εκκίνηση προσφοράς των υπηρεσιών μας στην ελληνική αγορά το αποδεικνύει", είπε ο Executive Managing Director της Tellas, κ. Pierluigi Quarenghi.

"Είμαστε υπερήφανοι που η Tellas επέλεξε την Ericsson και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα της αρχικής φάσης του έργου. Αυτό είναι ένα μεγάλο βήμα στην βαθμιαία ανάπτυξη αυτού που πιστεύουμε ότι είναι ένα κορυφαίο παγκόσμια δίκτυο" είπε ο κ. Βασίλειος Ζήκου, Πρόεδρος της Ericsson Νοτιοανατολικής Ευρώπης. "Το συμβόλαιο αυτό είναι ακόμη μια επιβεβαίωση της ηγετικής θέσης της Ericsson στην αγορά των δικτύων πολλαπλών υπηρεσιών και υπογραμμίζει την ανταγωνιστικότητά μας στην παροχή ολοκληρωμένων (end-to-end) λύσεων ευρυζωνικής πρόσβασης."

http://www.presspoint.gr/release.asp?id=22580

maria
09-09-03, 12:09
To link που έδωσες σε βγάζει στην αρχική σελίδα της tellas. ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΗΡΕΜΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.


Ε αφου συμφωνουμε..Sorry για το link.Κοιταξτε στο Η ΕΤΑΙΡΙΑ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ TELLAS-ΕΤΑΙΡΙΚΟ ΠΡΟΦΙΛ.

mechdim
09-09-03, 15:13
Παντως Μαρια εγω δεν εχω κανενα λογο να διαφωνησω μαζι σου αν μοιαζεις με την photo που βλεπω. 8)

sostos
09-09-03, 19:54
[quote="Athlon_XP
Δηλαδή στους υπόλοιπους νομούς που απομένουν δεν θα παρέχει ADSL η Tellas; Δηλαδή έχουμε 52-21=31 νομοί οι οποίοι δεν θα καλύπτονται από την Τellas. Σοβαρή κάλυψη σου λένε μετά. Δεν πάνε να γαμηθούνε λέω εγώ. Δηλαδή αυτοί που θα είναι στους 31 τη πρέπει να κάνουν: Να μετακομήσουν στους 21 νομούς στους οποίους θα υπάρχει κάλυψη; Όχι κύριοι της Tellas αυτά δεν είναι πράγματα. Η καλύπτετε και τους 52 νομούς ή να πάτε να γαμηθείτε και ακόμα μια φορά. Αν είναι να μην καλύπτετε ούτε το 50% της χώρας τότε να την χέσουμε την κάλυψη σας. Άντε σαν δεν ντρέπονται λέω εγώ.[/quote]

κάπου λάθος διάβασες. στις σελίδες τους λενε καθαρά οτι το ADSL είναι διαθέσιμο σε όλη την ελλάδα ή όπου έχει ντισλαμ ο οτε τελος πάντων...

whitehed
09-09-03, 20:25
:|

Athlon_XP
10-09-03, 03:20
Εγώ δεν διάβασα πουθενά λάθος. Η maria το ανέφερε αυτό με τους 21 νομούς. Μην τρελαθούμε κιόλας.

Elalekom
10-09-03, 04:28
Εισαι απιστευτος τελικα :!: τα ιδια παντελακη μου...
ποια forums και χαζα?ειπα οτι το ακουσα οταν πρωτοβγηκε η Τ.Οταν δεν ξεραμε ακομα γιατι μας την πεφτανε μυρμηγκια εκει που βλεπαμε ειδησεις...Οταν το forum αυτο δεν υπηρχε....

Ρε παιδια βοηθηστε λιγο.Αυτος εχει βαλθει να μου τη λεει.

Τωρα θα σου την πω και εγω.To forum υπηρχε κανα χρονο περιπου πριν βγουν τα μυρμηγκια απο εκει που ηταν χωμενα...(Μεσα Απριλιου 2002 αν δεν κανω λαθος)

maria
10-09-03, 09:14
Τωρα θα σου την πω και εγω.To forum υπηρχε κανα χρονο περιπου πριν βγουν τα μυρμηγκια απο εκει που ηταν χωμενα...(Μεσα Απριλιου 2002 αν δεν κανω λαθος)

Δεκτό.Τη συγγνωμη μου.Ήθελα απλα να πω οτι αυτο που ελεγα δεν το ειδα σε κανενα forum.



Εγώ δεν διάβασα πουθενά λάθος. Η maria το ανέφερε αυτό με τους 21 νομούς. Μην τρελαθούμε κιόλας.

Εγω απλα το παρεθεσα απο το site της Tellas και αναφέρεται στην καλυψη του ιδιοκτητου δικτυου της και οχι στην καλυψη των υπηρεσιων τους.Εν ολιγεις αν ειστε στους υπολοιπους νομους μπορειτε να εχετε Tellas αλλα το παγιο στον ΟΤΕ θα το δινετε.(Αν καποτε δωσει η Tellas κανονικη τηλεφωνια στους αρχικους 21 νομους)

Πληκτροκράτορας
10-09-03, 13:31
Χαχα, μπράβο ρε Μαρία, τους έβαλες όλους στην θέση τους! Άσχετο... αν και έχω καιρό να περάσω, βλέπω πως η Tellas έκανε το μεγάλο μπαμ! Ώρα να σταματήσω να τη δυσφημώ όπου σταθώ και όπου βρεθώ... Ή μήπως όχι;; Anyway.

Athlon_XP
10-09-03, 16:55
Τέλος πάντων. Για εμένα πάντως ΙSP που καλύπτει λιγότερο από το 50% της χώρας δεν θεορείται ISP (πχ sparknet η οποία στην επαρχία είναι τελείως άγνωστη). Εγώ πάντως ξέρω μια είναι η εταιρία που το δίκτυό της γαμάει και δέρνει και όχι σαν κάποιες που έχουν σκαμπανεβάσματα (pOTEnet) ούτε σαν κάποιες που δήθεν θα πρόσφεραν ατελείωτο bandwidth αλλά μάλλον πρόσφεραν ατελείωτο down (Sparknet). Ουτοσί άλλως δεν πιστεύω να υπάρχει ISP στον κόσμο που να προσφέρει ατελείωτο bandwidth γιατί αυτό είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

Athlon_XP
10-09-03, 16:57
Ξέχασα να αναφέρω το όνομα της εταιρίας που γαμάει και δέρνει και δεν έχει τα παραπάνω προβλήματα του ανέφερα (φυσικά δεν έχει ατελείωτο bandwidth). Είναι φυσικά η FORTHNET.

TiO
10-09-03, 17:02
kala katse kai esy na phxei ligo to DSLAM ths perioxhs sou kai 0a sou pw egw me poion ISP 0a exeis kalyterh syndesh...me kanenan..:p

Athlon_XP
10-09-03, 17:13
Α έτσι το πάμε. Να πέσει το δικό σου το DSLAM τότε να δούμε τη θα κάνεις μετά. Και αν έχεις κάποιο πρόβλημα με εμένα ή γενικά όποιος/α έχει ας πέράσει από το κανάλι στο irc να το συζητήσουμε.

10-09-03, 17:20
TO EIPA KAI THA TO KSANAPO MHN PISTEYETE KAI AKOYTE MALAKIES.
ANALOGIA 1:1 DEN DINEI OYTE H AT&T.PARAMYTHIS TOY MARKETING


To leei ka8ara oti h analogia auth anaferetai sta modems, den exei na kanei me bandwidth.

O OTE ulopoiei auto to 1:1, einai ane3arthto ths Tellas kai opoioudhpote allou ISP. To ADSL modem tou sundromhth katalambanei mia porta sto DSLAM tou OTE.

Einai peritto pou to anaferoun. Isws to egrapsan se antipara8esh me to PSTN/ISDN, opou stous access servers uparxoun ligotera modems apo to sunolo twn sundromhtwn, ka8ws den kanoun dial-up oloi tautoxrona.

bond
10-09-03, 17:29
Ξέχασα να αναφέρω το όνομα της εταιρίας που γαμάει και δέρνει και δεν έχει τα παραπάνω προβλήματα του ανέφερα (φυσικά δεν έχει ατελείωτο bandwidth). Είναι φυσικά η FORTHNET.

Υπερβάλλεις. Δεν χρειάζεται να είσαι απόλυτος. Οι ISPs δεν είναι ομάδες να τις υποστηρίζεις για πάντα. Σήμερα η μία εταιρεία είναι καλή, αύριο είναι τίποτα. Και όταν λέω σήμερα και αύριο, το εννοώ κυριολεκτικά.

Athlon_XP
10-09-03, 17:57
Δεν χρειάζεται. Την FORTNET την ξέρω και από παλιότερα όσο αφορά το κορυφαίο της support και το δίκτυό της που κανένας άλλος ISP δεν έχει εδώ και προσπαθούν να το φτάσουν αλλά @@ παίρνουνε. Όσο για την πΟΤΕnet άστα να πάνε ή θα είναι down συνέχεια ή όταν τα βρίσκει σκούρα μπένει και στο δίκτυο του GRNET και κλέβει bandwidth. Αλλά θέλω μια μέρα να την πιάσουν όταν το κάνει αυτό και να βγει OFF ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΥΣΤΙΕΣ. Πάντως και η πΟΤΕnet που λέει ο λόγος να με έδεινε τζάμπα συνδρομή δεν θα την έπερνα και θα την έβριζα από επάνω (και μην πεταχτεί κανένας έξυπνος και πει "ναι καλά αφού θα την έπαιρνες την συνδρομή") αλλά εγώ το εννοώ OXI OXI OXI και πάλι OXI. Και για να καταλάβετε ακόμα περισσότερο τη εννοώ πχ αν μου την πέσει γκόμενα που δουλεύει στον πΟΤΕ ή στην πΟΤΕnet όσο όμορφη και να είναι δυστηχώς παρόλο που θα ακούσει της πουτάνας το βρίσιμο θα πάρει και το μπούλο και θα φύγει.

ermis333
10-09-03, 18:18
Φίλε Athlon_XP ηρέμησε..... το δίκτυο της Tellas έχει μακράν το μεγαλύτερο Bandwidth 2.5Gbps (τόσο έχει για ίντερνετ ότι κι αν λέτε μερικοί απλά διαβάστε το διαφημιστικό φυλλάδιο που έχει ανεβάσει το adslgr.com στην συνέντευξη) η Forthnet έχει 310Mbps μην το Ξεχνάς , αυτό βέβαια δεν συμαίνει ότι η Forthnet δεν είναι καλός ISP.... Εγώ έχω δοκιμάσει Forthnet,HOL, και τώρα έχω ISP την Tellas σε isdn 64 με την Forthnet δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα όπως δεν αντιμετωπίζω και με την Tellas. Άλλαξα καθαρά λόγω τιμής.

Ειδικά την Tellas πολύ υποτιμιμένη την έχετε μερικοί και αυτό μου την δίνει γιατί πολύ απλά δίνει το ADSL με 34€ έχει το μεγαλύτερο Bandwidth και όμως κανένας δε βάζει, άρα ποιος φταίει που οι άλλοι ISP δεν ρίχνουν την τιμή;; Εσείς βέβαια γιατί μερικοί είστε κολλημένοι σε έναν ISP και επειδή είστε συνδρομητές στον τάδε ISP αυτός είναι ο καλύτερος του κόσμου;;

ΥΓ. Athlon_XP σβήσε τις βρισιές για να μην κλειδωθεί το Thread.

drtequila
10-09-03, 19:07
Για εμένα πάντως ΙSP που καλύπτει λιγότερο από το 50% της χώρας δεν θεορείται ISP .


δεν ειπαμε πως σαν Ιsp η Τ δινει adsl οπου μπορει ο οτε,δηλαδη σχεδον σε ολη την ελλαδα; Και στους 21 νομους και με δικο της δικτυο,χωρις παγιο στον οτε δηλαδη.(οταν γινει αυτο οπως ειπε ο ermis νομιζω)

Η καταλαβα λαθος? :?:

TiO
10-09-03, 20:01
mhpws gnwrizete oti gia dialup h Tellas exei 2 kombous se olh thn ellada? Athina kai 0essalonikh... that's it.. 50%

athlon_xp auto pou egrapsa oute aixmh htan gia sena alla oute akoma kai gia thn Forthnet pou me tosh 0ermh yperaspizese... Apla h0ela na tonisw oti megalo meros ey0ynhs gia to performance pou exoun oi adsl users exei o OTE...

to katalabes twra? Kai oso gia thn glwssa pou xrhsimopoieis isws otan enhlikiw0eis na mporeis n thn sygkrateis ligo :wink:

PALADIN
10-09-03, 20:03
ΥΓ. Athlon_XP σβήσε τις βρισιές για να μην κλειδωθεί το Thread.

οχι να μήν κλειδωθεί το Thread. Ειμαστε καί εμείς εδώ.
Ο Athlon_ΧΡ πρέπει να γίνει πιό κόσμιος καί να αναλάβει μόνος του να σβήσει τις βρισιές.

Εξ'άλλου φίλε μου ΧΡ με τις βρισιές σου λές να φοβηθεί η WIND καί να φύγει από την Ελλάδα;

ermis333
10-09-03, 20:49
ΥΓ. Athlon_XP σβήσε τις βρισιές για να μην κλειδωθεί το Thread.

οχι να μήν κλειδωθεί το Thread. Ειμαστε καί εμείς εδώ.
Ο Athlon_ΧΡ πρέπει να γίνει πιό κόσμιος καί να αναλάβει μόνος του να σβήσει τις βρισιές.

Εξ'άλλου φίλε μου ΧΡ με τις βρισιές σου λές να φοβηθεί η WIND καί να φύγει από την Ελλάδα;Δέν είμαι moderator όπότε δεν μπορώ να κλειδώσω Thread...


Η Tellas προς το παρόν έχει 3 κέντρικούς κόμβους σε Αθήνα, Θεσσ, Λάρισα μην ξεχνάτε πως ξεκήνισε τη λειτουργία της μόλις πριν ένα εξάμηνο μέχρι το τέλος του χρόνου θα έχουν πολλούς περισσότερους κόμβους, σε όλες της μεγάλες πόλεις.

Adsl όμως δίνει όπου είναι διαθέσιμο από τον ΟΤΕ

Athlon_XP
11-09-03, 07:02
Α ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΞΕ Ε; Ε ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ FORGET IT. ΤΙΣ ΒΡΙΣΙΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΚΟΒΩ.

Corto
11-09-03, 09:28
... Και για να καταλάβετε ακόμα περισσότερο τη εννοώ πχ αν μου την πέσει γκόμενα που δουλεύει στον πΟΤΕ ή στην πΟΤΕnet όσο όμορφη και να είναι δυστηχώς παρόλο που θα ακούσει της πουτάνας το βρίσιμο θα πάρει και το μπούλο και θα φύγει.

Είναι αυτό που λένε οι αναλύσεις: "Μεγαλώνει το ποσοστό διείσδυσης των νέων τεχνολογιών στην Ελλάδα"

Craven
11-09-03, 10:30
Α ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΞΕ Ε; Ε ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ FORGET IT. ΤΙΣ ΒΡΙΣΙΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΚΟΒΩ.

hey χαλάρωσε λίγο! έτσι φανατίζεσαι για τα πάντα στην ζωή σου? φαντάζομαι πως θα κάνεις για ομάδες και πολιτική ..:)
πάντως αν είναι θέμα εφηβίας (κάτω των 20-19) σε καταλαβαίνω..

gk
11-09-03, 11:18
Τέλος πάντων. Για εμένα πάντως ΙSP που καλύπτει λιγότερο από το 50% της χώρας δεν θεορείται ISP...
Αυτή είναι προσωπική σου άποψη, μπορείς να την υποστηρίζεις, να απαιτείς να τη σεβόμαστε, όχι όμως να την επιβάλλεις... Καλό είναι να ακούς και τις γνώμες των άλλων.

Συζήτηση σημαίνει...διάλογος, να λες την άποψη σου και να ακούς με σεβασμό την άποψη του άλλου, άσχετα αν δεν συμφωνείς...αλλιώς είναι μονόλογος...

Προσωπικά, η forthnet είναι ένας καλός isp, το ίδιο και sparknet κ.α. στην πόλη μου. Αν η όποια Tellas μου προσφέρει αύριο adsl με 20ευρώ στην πόλη μου και είναι αξιόπιστη θα την προτιμήσω, άσχετα με την κάλυψη που θα έχει στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Το να καλύπτει Αθήνα - Θεσσαλονίκη ένας adsl provider σημαίνει πρακτικά κάλυψη +50%.
1. Οι 2 πόλεις έχουν το 50% του πληθυσμού της χώρας
2. Υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση για υψηλές ταχύτητες σε αυτές τις περιοχές συγκριτικά με άλλες διότι σε αυτές είναι οι περισσότεροι επαγγελματίες (που είναι και home users) πληροφορικής.

UGF_GreekMind
11-09-03, 12:44
Το gk :

Δεν νομίζω ότι προσπάθησε να επιβάλει τη γνώμη του σε κανέναν... απλώς την είπε με "γραφικό" τρόπο :twisted:

To Athlon_XP :

Στην καθημερινή μας ζωή λέμε και ακούμε πολλά περισσότερα και χειρότερα. Αλλά άλλο να τα λες και άλλο να τα γράφεις. Δεν ξέρω γιατί, αλλά όταν βλέπω βρισιές γραμμένες τις θεωρώ πολύ πιο προσβλητικές, απ' όταν τις ακούω. Ίσως επειδή τα γραπτά μένουν ενώ τα προφορικά ξεχνιούνται. Ίσως...
Πάντως συμφωνώ μαζί σου, αλλά όχι και τόσο δογματικά. Με άλλα λόγια αν σου έρθει εκείνη η "κοπέλα απ' τον ΟΤΕ", άφησέ την να ζήσει και.... (κάνε μου ένα τηλέφωνο) :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Υ.Γ. Αν μάθει η γυναίκα μου τι γράφω... παντόφλα μάγκες !

@ ADSLgr.com All rights reserved.