PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΤΙΜΕΣ στο SITE της TELLAS



Σελίδες : [1] 2 3 4

ermis333
06-09-03, 16:06
www.tellas.gr

boy
06-09-03, 16:17
Τι εννοεί όταν λέει πως η αναλογία χρηστών προς Modem είναι 1:1 ? Είναι αυτό που νομίζω???

hippie
06-09-03, 16:28
ωραιες φωτογραφιες...με μοντερνους και ευτυχισμενους ανθρωπους... :D

οπως ακριβως προσφερονται αυτες οι υπηρεσιες στο εξωτερικο... :wink:

maik13
06-09-03, 16:29
Αρκετα καλες οι τιμες της Tellas

momo
06-09-03, 16:33
ontos poli kales times kai poli exiperetiki kati anthropi apo tellas pou milisa

economist
06-09-03, 16:37
Ιδανικοί για νύφες και γαμπροί δηλαδή!

Anonymous
06-09-03, 16:41
TO EIPA KAI THA TO KSANAPO MHN PISTEYETE KAI AKOYTE MALAKIES.
ANALOGIA 1:1 DEN DINEI OYTE H AT&T.PARAMYTHIS TOY MARKETING


OSO GIA TIS TIMES XAMHLES MEN ALLA PROSOPIKA DEN NOMIZO OTI EINAI TO PAN KAI DIATHRO AMFIBOLIES GIA THN AKSIOPISTIA-TAXYTHTA TY DIKTYOY THS

Lazy_Dog
06-09-03, 16:43
Χμμμμ!!!!Δηλαδη το παγιο για μια 1024/256 με φπα ειναι 117 ευρω......αντε να αρχισουν οι τιμες να πεφτουν :roll:

bond
06-09-03, 16:51
Τι εννοεί όταν λέει πως η αναλογία χρηστών προς Modem είναι 1:1 ? Είναι αυτό που νομίζω???

Aν εννοείς εγγυημένο bandwidth όχι βέβαια.
Αυτό που εννοεί είναι ότι αν κάνεις "κλήση" δεν πρόκειται να μιλάει ποτέ.

sostos
06-09-03, 16:54
χαίρομαι που επαληθεύτηκα (και λυπάμαι που κάποιοι είχαν σπεύσει να με ειρωνευτούν).
τέλος πάντων αυτά είναι καλά νέα γιατί:
1.η τελλας που εχει μεγαλη δυναμη φαινεται να αλλαζει τιμολογιακο προσανατολισμο
2.οι αλλοι θα αναγκαστουν να αλλαξουν τιμολογια αμεσα (φορθνετ 256 πιο ακριβο απο τελλας 384; 8O )
3.το ολο κλιμα θα συμπαρασύρει και τον οτε που δε μπορεί πια να κρατησει το 55άρι με τιποτα.

έρχονται καλυτερες (φθηνότερες) μέρες! Με 228.33 ευρώ/μήνα(94.5+99+ΦΠΑ) έχεις 1Μ στο σπίτι. Κάποιοι δίνανε τόσα για ISDN μέχρι πριν 2 μήνες!!!!

εμπρός για 1Μ με <100 ευρώ σύνολο!

beez
06-09-03, 16:56
mmm ontos auto 8a eprepe na o8isei tis times prota ta kato..i tellas vevaia den anaferei tpt gia to kostos tou OTE, fantazome auto einai apo paralipsi kai oxi giati exei ftiaksei to diko tis diktio gia na fernei ADSL sto spiti tou ka8e xristi.

genika tin vlepo poli aoristi tin ipiresia, mallon kapoios 8a prepei na kanei to peiramatozoo kai na mas pei ti pezei akrivos :)

ermis333
06-09-03, 17:16
beez κάνεις λάθος στην πρώτη παράγραφο λέει και για το κόστος του ΟΤΕ.

Το καλό είναι τα 3 e-mail accounts των 30ΜΒ και η 1 ώρα δωρεάν Υπεραστικές κλισεις τι δύμηνο!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ η αναλογία χρηστών-modem 1:1 ισχύει για το πακέτο των επιχειρήσεων όπου η τιμή είναι για 384/128 στα 64€

alatasst
06-09-03, 18:51
Τρελλάθηκαν τα μυρμήγια και τα δίνουν όλα ΤΖΑΜΠΑ!!!! 64 ευρώπουλα τον μήνα για το πακετο office (ΩΩΩΩ!!!!!) με μια IP και άμα θέλετε κι άλλες δώστε 30€ επιπλέον για την 8άδα!!!!! ΩΩΩΩΩΩΩ τι προσφορά ειναι αυτή! Πάρε κόσμε τζάμπα IPs!
Δηλαδή άμα θέλω εγώ 16 (τόσες δίνει η πOTENET) θα πρέπει να πληρώνω 124€ τον μήνα ενώ η πΟΤΕΝΕΤ το δίνει με 70€(προσφορά μεχρι 30/9).
Το οτι θα υπάρχει πάντοτε διαθέσιμο modem στο DSLam που το βάζετε? Ευκαιρία σας λέω, ΤΡΕΞΤΕ.
Όντως κύριοι είναι μεγάλη προσφορά και μάλιστα επειδή η TELLAS είναι εταιρία με κύρος στην παροχή υπηρεσιών INTERNET (Όπως η πOTENET και η forthnet ας πούμε) θα πάω εγώ να τους τα ακουμπήσω ζεστά-ζεστά να είμαι κι εγώ ένα ευτιχισμένο μυρμήγκι.

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕε
Θα στείλω μυρμιγκοφάγο να σας φάει όλους και μετά να σας ξεράσει ψόφιους.

Stilskin
06-09-03, 19:22
40 ευρω ζητάει η Τελλας για σύνδεση και 56 η οτενετ.
Αν είναι έτσι εννοείται οτι θ'αλλάξουμε με την μια ISP!
Το πάγιο στον Οτε θα συνέχισουμε να το πληρώνουμε.Σωστα???

PALADIN
06-09-03, 19:30
το άλο το προσέξατε;

Τι παλαβό είναι καί αυτό;
PSΤΝ/ΙSDN κοστίζει ΕΝΑ ΑΣΤΙΚΟ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ ανεξαρτήτου χρονικής διάρκειας παραμονής ONLINE.
Δηλ. αν μπώ το πρωϊ 09:00 καί βγώ το βράδυ στις 20:00 θα πληρώσω μία αστική μονάδα (€0.025);
Είμαστε με τα καλά μας ή έμπασε το κεφάλι μας νερό από τις πρόσφατες βροχοπτώσεις.


http://www.adslgr.com/modules.php?name=News&file=article&sid=288&mode=&order=0&thold=0

PALADIN
06-09-03, 19:41
Μπορούν οι administrators να φτίαξουν ένα καινούργιο Sub-Forum με τον τίτλο:

ADSL TELLAS

ermis333
06-09-03, 20:00
dsl-ole αν προσέξεις λέει με χρέωση αστικής κλήσης για όσην ώρα είστε συνδεδεμένοι, όχι αστικής μονάδας.

τώρα alatasst πέρίεργα μας τα λές εσύ προτιμάς να δίνεις 49€ από 34€
και η ΟΤΕΝΕΤ μια static IP δίνει ξέρεις να διαβάζεις ελληνικά

http://www.ondsl.gr/bu_why.htm

Εξασφαλίζετε 1 static IP διεύθυνση λέει

και χωρίς προσφορά από πλευράς Tellas μην τρελαθούμε τελείως...

O2DS
06-09-03, 20:04
Μήπως το ένα αστικό τηλεφώνημα είναι όσο διαρκεί ένα τηλεφώνημα αστικό με χρωνοχρέωση? Δηλαδή 420 δρχ. η ώρα?

addict
06-09-03, 20:27
Για δειτε λιγο εδω...
http://www.tellas.gr/site/front_end/templates/stdpage.jsp
Μας βαζει πίσω από δικό της ΝΑΤ η Tellas?

PALADIN
06-09-03, 20:29
ermis333

ναί σωστά εχεις δίκιο.
καί κάτι δεν μου πήγαινε καλά με τόσο FREE INTERNET.

Hik
06-09-03, 20:41
Δοκίμασα από περιέργεια με TA fritz, που έχει utility να βλέπεις τις μονάδες που πέφτουν.

Σαν να μίλαγα αστικό τηλεφώνημα, κάθε λεπτό και μονάδα ;-)

Πάντως στη tellas ξέρουν πως να παίζουν με τις λέξεις...

PALADIN
06-09-03, 21:05
μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, αν η TELLAS δίνει τα 384/128 με € 34 τότε πόσο πρέπει να δώσει η FORTHNET τα 256/128;

Αρχικά έβγαινε κάπου 36-39 ανάλογα το πακέτο συνδρομής (3-, 6-, 12-μηνο) αλλά τώρα πολύ χλωμό φαίνεται αν θα μπορέσει να κρατήσει αυτές τις τιμές.
Μάλλον το 256/128 θα πέσει γύρω στά € 25

δηλ. 25 + 27.5 +φπα ~ 62

dimitris87
06-09-03, 21:09
Πάντως η πτώση των τιμών είναι πολύ καλή πιστεύω... Όπως είπε και ένας προηγούμενος 256Forthnet > 384 Τελλάς, άρα αναμένεται και σχετικά γρήγορα νέα μείωση των τιμών απο πλευράς των υπολοίπων παροχέων. Αυτό ευνοεί ιδιαιτέρως του ήδη ιδιοκτήτες ΑDSL, μιάς και οι τιμές παραμένουν ακριβές για εμένα και πολλούς ακόμα:

Μπαίνω με τη σύνδεση φίλου, και κάποια μπούρδα έχουνε κάνει στον ΟΤΕ και μπένουμε και 3 άτομα ταυτόχρονα (!). Χωρίς πάγια, δεν μου έρχεται ούτε καν 50 Ευρώ το δίμηνο... Ε να δώσω περισσότερα το μήνα δέ με παίρνει...

Αν έβγαζε και πακέτο σύνδεσης 256 ο ΟΤΕ κάτι πάει κ' έρχεται...

Stilskin
06-09-03, 21:32
Αλλη μια καταπληκτική προσφορά της Τελλας για όλους εμάς!!! Κάθε λεπτό που είσαι στο Νετ θα χρεώνεσαι και μια αστική μονάδα!!! Τι άλλο δηλαδή θέλουμε???
Ευχαριστουμε Τελλας!!!! :evil: :evil: :evil:

krge
06-09-03, 22:13
Λέτε να περιμένουμε και πτώση των τιμών απο τους άλλους ISP's ???

Stilskin
06-09-03, 22:28
Πολύ πιθανό αυτό που λες να γίνει.Κάποτε θα υπάρξει μείωση των τιμών,εννοείται αυτό!!!
Απλώς τώρα αν κάποιος κάνει την αρχή με το να μειώσει τις τιμές θα είναι προς όφελος μας γιατί θέλοντας και μη θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι!!!

krge
06-09-03, 22:30
Να ευχόμαστε δηλαδή να κάνουν οι πρώτοι 2 isp την κίνηση να ρίξουν τις τιμές για να πέσουν γενικά..... :P :P :P :P :P

Johny
07-09-03, 00:01
Πολύ καλές τιμές η Tellas. Είναι καιρός να ρίξουν και οι άλλοι ISP τις τιμές ακόμα και η Vivodi. Τελικά το άλλο πακέτο θα είναι με χρονοχρέωση και όχι με ογκοχρέωση :?:

krge
07-09-03, 00:03
Αν είναι με ογκοχρέωση τότε δεν συμφέρει..... Απάτη

Johny
07-09-03, 00:15
Αν είναι με ογκοχρέωση τότε δεν συμφέρει..... Απάτη

Ενώ με χρονοχρέωση συμφέρει :?: Ρε παιδιά κανείς δεν ρώτησε για modem τέλος ενεργοποίησης γραμμής και ούτε στο site της εταιρείας βρήκα τίποτα. Ξέρει κανείς τίποτα :?:

krge
07-09-03, 00:17
Eξαρτάται απο το πόσο θα είναι, πάντως για την ογκοχρέωση είπα οτι δεν συμφέρει γιατί ουσιαστικά μπορεί να φτάσεις σε σημείο να πληρώνεις πράγματα τα οποία δεν έχεις κατεβάσει ποτέ κτλ.

GP
07-09-03, 00:30
Gnwmh mou einai pws h ogkoxrewsh tha volepsei perissoterous apo oti h xronoxrewsh. Gia paradeigma kapoios mporei na surfarei apla sto Internet me tis wres xwris na katevazei tainies me tis dekades...

Allwste opws einai twra h xronoxrewsh volevei elaxistous...

krge
07-09-03, 00:32
Μην ξεχνάς οτι στην ογκοχρέωση αν θέλει ο άλλος μπορεί κανοντάς σου πολλαπλά pings να σε χρεώνει χωρίς λόγο :!: :!: :!: :!:

gcapnias
07-09-03, 00:43
Για δειτε λιγο εδω...
http://www.tellas.gr/site/front_end/templates/stdpage.jsp
Μας βαζει πίσω από δικό της ΝΑΤ η Tellas?

Μπας και κατεβάσανε την σελίδα;

Κάτω κάτω γράφει:


<!-- Generated : Sun Sep 07 00:13:09 EEST 2003 -->
<!-- From cache : Sun Sep 07 00:38:02 EEST 2003 -->

krge
07-09-03, 00:45
Εμένα μου βγάζει πάντως : Session Expired :P

Tzes
07-09-03, 00:47
Φαίνεται ότι η τρελλάς αποφάσισε να περάσει στην επίθεση υπολογίζοντας ότι η ποτενετ και φορθνετ δεν θ'ακολουθήσουν, τουλάχιστον όχι άμεσα (θα τους κοστίσει περισσότερο να ρίξουν τις τιμές 30% για όλους απο το να χάσουν μερικούς πελάτες που θ'αλλάξουν στην τρελλάς). Αν η κίνηση γινόταν απο καμιά εταιριούλα δεν θα δημιουργούσε προβληματισμό στους άλλους ISPs, αλλά γίνεται απο την τρελλάς που έχει την υποδομή και την δυνατότητα να τους παίξει στα ίσα. Αριστη κίνηση απο μεριά τρελλάς, θα κάνει τον ανταγωνισμό να πονέσει όποια κι αν είναι η αντίδρασή τους.

krge
07-09-03, 00:49
Ευτυχώς για μας ο ανταγωνισμός λειτουργεί προς το καλό μας.... :mrgreen:

mechdim
07-09-03, 01:17
Πολυ καλη κινηση αυτη της tellas. Αντε να μειωθουν λιγο και οι τιμες. Παντως εγω δεν καταλαβαινω τον συντροφο alatasst γιατι ειναι τοσο εχθρικος απεναντι στην tellas. Ολοι λιγο πολυ την ειχαμε παρει στο ψιλο με κατι call and surf αλλα τωρα της βγαζουμε το καπελο.

xlntstay
07-09-03, 01:18
Πολλες μειωσεις (forthnet με 256 και χαμηλοτερο κοστος,Tellas πολυ χαμηλες τιμες ακομα και για 1024)λιγες μερες πριν τον Οκτωβρη.Εμενα αυτο συνεχιζει να μου ψιλοβρωμαει. :?

krge
07-09-03, 01:21
Βασικά ας κάνουν μειώσεις στις τιμές. Σε τίποτα bandwidth μην κάνουν τίποτα μειώσεις γιατί μετά .... κλάφτα :!:

Stilskin
07-09-03, 01:41
Πολλες μειωσεις (forthnet με 256 και χαμηλοτερο κοστος,Tellas πολυ χαμηλες τιμες ακομα και για 1024)λιγες μερες πριν τον Οκτωβρη.Εμενα αυτο συνεχιζει να μου ψιλοβρωμαει. :?

Δεν γίνεται να έχουμε τίμες διπλάσιες και παράπανω απο άλλα κράτη.Λογικό είναι οτι οι τιμές ν'αρχίσουν να πέφτουν.Καθόλου παράξενες δεν είναι αυτές οι κινήσεις των εν λόγω εταιρειών.Γιατί καλύτερα να έχεις 100 πελάτες που να πληρώνουν 5 ευρώ παρά 10 πελάτες με 20 ευρώ!
Οι εταιρείες αφου βλέπουν οτι υπάρχει αυξημένη ζήτηση απότι περίμεναν τώρα τρέχουν για να πάρουν μερίδιο αγοράς!

Stilskin
07-09-03, 01:43
Ευτυχώς για μας ο ανταγωνισμός λειτουργεί προς το καλό μας.... :mrgreen:

Ofcourse it does!!! :D :D :D

krge
07-09-03, 01:44
Όντως τελικά έχει αρκετή ζήτηση το aDSL στην Ελλάδα αν και σε μερικούς ίσως να φαίνεται ψιλοακριβούτσικο αλλά κάθε αρχή και δύσκολη :!:

Λέτε να καταφέρουμε να φτάσουμε τις τιμές που υπάρχουν σε άλλες χώρες ?

xlntstay
07-09-03, 01:46
Βασικα εγω αυτο που φοβαμαι ειναι μην ολες αυτες η μειωσεις ειναι για να ερθει πιο μαλακα η αυξηση(για την ακριβεια η παυση της εκπτωσης) ,και απο 27,5 γυρισει στο 55. :?

Stilskin
07-09-03, 01:54
Όντως τελικά έχει αρκετή ζήτηση το aDSL στην Ελλάδα αν και σε μερικούς ίσως να φαίνεται ψιλοακριβούτσικο αλλά κάθε αρχή και δύσκολη :!:

Λέτε να καταφέρουμε να φτάσουμε τις τιμές που υπάρχουν σε άλλες χώρες ?

Κοίτα και σε ξένα κράτη μην νομίζεις οτι ξεκίνησαν με τις σημερινές τιμές! Με τον καιρό γίνονταν οι μειώσεις στις τιμές.
Τώρα κατά πόσο θα φτάσουμε τις άλλες χώρες αυτό θα το δούμε στο μέλλον.Πάντως να είστε σίγουροι οτι σιγά σιγά το κόστος θα συμπιέζεται.

krge
07-09-03, 01:59
Μήπως χρειάζεται εταιρεία που να κάνει καλωδιώσεις κτλ δικές της ?? Χωρίς να χρησιμοποιεί δίκτυο ΟΤΕ :?:

Stilskin
07-09-03, 02:00
Βασικα εγω αυτο που φοβαμαι ειναι μην ολες αυτες η μειωσεις ειναι για να ερθει πιο μαλακα η αυξηση(για την ακριβεια η παυση της εκπτωσης) ,και απο 27,5 γυρισει στο 55. :?

Δυσκολό το βλέπω για να γίνει αυτό που λες αλλά στην τελική Μηδέ προ του τέλους μακάριζε!

Stilskin
07-09-03, 02:03
Μήπως χρειάζεται εταιρεία που να κάνει καλωδιώσεις κτλ δικές της ?? Χωρίς να χρησιμοποιεί δίκτυο ΟΤΕ :?:

Αν δεν κάνω λάθος η ΔΕΗ θα μπορούσε να δώσει νετ μέσω του δίκτυου της.

aombk
07-09-03, 02:52
Συμερίζομαι τους φόβους του xlntstay...

είναι παράλογο να κοστίζουν τα 384/128 μόλις 72.57 ευρώ με τα ΦΠΑ κλπ...

Σκευτείτε το εξής...
aDSL θα βάλουν κυρίως οι χρήστες που τώρα κάνουν μεγάλους λογαριασμούς...
(Υπάρχουν πολλοί χρήστες που κάνουν λογαριασμούς συστηματικα 300 και 400 ευρά το δίμηνο, αρκετοί δε, κάνουν και μεγαλύτερους... τα ξέρετε αυτά...)
Βολεύοντάς τους λοιπόν αυτούς με 70 ευρά το μήνα ο ΟΤΕ θα χάσει πολύ φράγκο.
άσε που με ένα IP phone η με μία συνδρομή με παροχέα internet phone θα πάψουμε να χρησιμοποιούμε τον ΟΤΕ ακόμα και για να πέρνουμε τηλέφωνο....
(και θα μηλάμε και με τις ώρες)

επίσης ο ΟΤΕ και ο ISPs θα χάσουν πολλά και απο τους συνδρομητές μισθωμένων γράμμων(απο τους οποίους θησαυρίζουν αυτή τη στιγμή) γιατι είναι φυσικό αυτοι να βάλουν αντι για τη μισθωμένη γραμμή μερικές aDSL.

Εκτός αυτού, αν το aDSL προσελκήσει πολύ κόσμο θα χρειαστούν επιπλέον έξοδα απο ΟΤΕ και ISPs για την αναβάθμηση των τηλεφονικών κέντρων και των γραμμών τους με το εξωτερικο αντίστοιχα.

Παίδες δεν υπάρχει θέμα ανταγωνισμού... ο ΟΤΕ, το βασικό μας πρόβλημα, είναι ακόμα μόνο ένας !!!

Ο ΟΤΕ εμένα με ξεζουμίζει κανονικότατα κάθε δίμηνο... με aDSL γραμμή.Με πάγιο 27,5euro θα τον ξεζουμίζω εγώ σε υπερπολαπλάσιο βαθμό και θα του δίνω ψίχουλα... δεν στέκει....

ένα τελευταίο θα πω...


Ο ΟΤΕ μας το λέει καθαρά !!! Απλά εμείς δεν θέλουμε να το πιστέψουμε...
Η ΕΚΠΤΩΣΗ 50% ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΚΤΟΒΡΙΟΥ 2003!!!!!!
άλλωστε ακόμα πιλοτική είναι η όλη φάση... ακόμα τις μαλακίες του MODEM του Κόκκαλη διορθώνουν. και πολλοί απο εμάς είναι BETA testers....
Υ.Γ.(Μου αρέσει το οτι στο oteshop έχει και button για να διαλέξεις το μόντεμ που θα αγοράσεις ανάμεσα στο μοναδικό JETSHIT ΕΕεεεε.... JETSPEED...)

αυτά.

krge
07-09-03, 03:00
Το ξέρουμε ότι λέει η έκπτωση είναι ως τέλη Οκτωβρίου, απλά λέμε οτι θα ήταν καλό να μην γίνει αυτό :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.