PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση dslams ΤΩΡΑ!!!



emskan
25-01-08, 11:15
Καλημέρα σε όλους τους συμπάσχοντες και μη.
Τι ωραία, ο ΟΤΕ αλλά και οι υπόλοιποι πάροχοι δίνουν επιτέλους υψηλές ταχύτητες!!! Άλλοι έως 24 και άλλοι εώς 16, με τα όποια προβλήματα μπορεί να υπάρχουν. Κάποιοι παραπονιούνται για καθυστερήσεις και κάποιοι άλλοι για διάφορα άλλα προβλήματα, όπως π.χ. ότι δεν συχρονίζουν στα 24 αλλά μονο στα 18 ή 16 ή ακόμα και στα 10!!!
Λοιπόν εγώ θέλω απλά να σας πω ότι σε κάποιες περιοχές της Ελλάδας (σε πολλές αν όχι στις περισσότερες) οι υψηλές ταχύτητες, το broadband και όπως αλλιώς το ονομάζουνε τελοσπάντων, φτάνουν ΕΩΣ 2Mbps στην καλύτερη περίπτωση! Μην το ξεχνάμε αυτό. Τις καλές ταχύτητες τις απολαμβάνουν ΜΟΝΟ όσοι μένουν μέσα σε μεγάλες πόλεις. Λίγο έξω να είσαι.....εως 2!
Μένω 10χλμ έξω από το Ηράκλειο Κρήτης. και μόλις πέρυσι κατάφεραν να μας φέρουν τα 2Mbps! Σίγουρα υπάρχουν και πολλοί άλλοι που είναι ακόμα σε χειρότερη κατάσταση από εμάς.
Σε ερώτηση μου προς τον ΟΤΕ (σε 134 και 121) για το πότε θα έχουμε και εμείς, "οι πολίτες δεύτερης κατηγορίας", αξιόλογο και αξιόπιστο internet πήρα διάφορες απαντήσεις, ανάλογα ποιος σήκωνε το τηλέφωνο! Στην αρχή μου είπαν πως γίνεται, και μάλιστα η otenet με αναβάθμισε(!) σε s6 από 21/12/07. Μετά μου είπαν πως έκαναν λάθος και με ξαναέριξαν σε s3 στις 6/01/08. Μου είπαν επίσης να τηλεφωνώ συχνά στο 134 γιατί θα γίνει αναβάθμιση σύντομα. Σε επόμενο τηλεφώνημα μου είπαν ότι τι παίρνω και ξαναπαίρνω, άστο καλύτερα, θα αργήσει πολύ η αναβάθμιση στην περιοχή σου! Πόσο πολύ; ρωτάω... Πάρα πολύ... μου απαντάνε!

Κύριοι και κυρίες του ΟΤΕ, μην μας δουλεύετε άλλο! Το ότι ζούμε στην επαρχία δεν σημαίνει ότι οι γνώσεις μας για το internet και γενικότερα για την τεχνολογία, περιορίζονται στο on-line άρμεγμα των προβάτων ή στην περιστασιακή χρήση αυτόματων ποτιστικών για τα χωράφια. Αναβαθμίστε τα dslams ΤΩΡΑ!!!

Αλλιώς πολύ απλά πείτε ότι δεν γίνεται, ότι το γρήγορο internet το δίνουμε στις πόλεις (να τα ματσώσουμε) και για τους υπόλοιπους... βλέπουμε.
Όμως σας παρακαλώ ΜΗΝ ΜΑΣ ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΤΕ ΑΛΛΟ.

Με εκτίμηση,
Μανώλης Σ.

testakross
25-01-08, 14:22
φιλε δικιο εχεις, και επειδη μενω και εγω στην επαρχια (σε πρωτευουσα νομου ομως) η κατασταση εδω τριγυρω δεν ειναι και καλυτερη.

απλα ς εχε υποψιν σου πωκαι τα εξοδα του ΟΤΕ για να φτιαξει γρηγοροτερα dslam σε ολες τις περιοχες/χωρια εκτος πολεων, θα ηταν παρα πολλα.

να ξερεις οτι, εδω εγω που μενω σε πρωτευουσα νομου, μολις τωρα μας φερανε τα 24.

Ateliotos
25-01-08, 14:29
Τι να πούμε και εμείς που σχεδόν μας το ξεκαθάρισαν...DSL δεν πρόκειτε να δείτε γιατί πολύ απλά στο τηλ κέντρο σαν υπάρχουν μόνο 3 χωριά...

deniSun
25-01-08, 14:56
...και μετά βρίζουν τους εναλλακτικούς.
...ότι τάχα ο ΟΤΕ είναι έτοιμος και μπούρδες.

ttsgr
25-01-08, 15:03
...και μετά βρίζουν τους εναλλακτικούς.
...ότι τάχα ο ΟΤΕ είναι έτοιμος και μπούρδες.



Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν

Η απάτη,η ανεπάρκεια και η αδιαφορία πάνε σύννεφο.:mad:

sdikr
25-01-08, 15:09
...και μετά βρίζουν τους εναλλακτικούς.
...ότι τάχα ο ΟΤΕ είναι έτοιμος και μπούρδες.


Μα έχουν adsl, υπάρχει μια μεγάλη διαφόρα απο το δεν έχουν και δεν θα έχουν

emskan
25-01-08, 15:11
...και μετά βρίζουν τους εναλλακτικούς.
...ότι τάχα ο ΟΤΕ είναι έτοιμος και μπούρδες.

Καλά για εναλλακτικούς... ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ!

deniSun
25-01-08, 15:13
Δεν μιλάω για τις καθυστερήσεις στις ενεργοποιήσεις αλλά στα προβλήματα που εμφανίζονται μετά.
Ο ΟΤΕ υποτίθεται ότι δεν θα είχε προβλήματα, ότι ήταν έμπειρος και άλλα τέτοια χαζά.

sdikr
25-01-08, 15:14
Δεν μιλάω για τις καθυστερήσεις στις ενεργοποιήσεις αλλά στα προβλήματα που εμφανίζονται μετά.
Ο ΟΤΕ υποτίθεται ότι δεν θα είχε προβλήματα, ότι ήταν έμπειρος και άλλα τέτοια χαζά.

μονό που είναι οφφτοπικ με το νήμα ;)

illmater
25-01-08, 15:15
Σκεφτείτε και άλλη μια κατηγορία φουκαράδων που έχουν pcm και οι απεναντι τους χτυπάνε τις 24άρες, άλλη πίκρα και αυτή.

emskan
25-01-08, 15:17
Τι να πούμε και εμείς που σχεδόν μας το ξεκαθάρισαν...DSL δεν πρόκειτε να δείτε γιατί πολύ απλά στο τηλ κέντρο σαν υπάρχουν μόνο 3 χωριά...

Σκέψου ότι το dslam που αναφέρω (Dslam E.Πεζών) εξυπηρετεί γύρω στα 15 χωριά. Πληθυσμός γύρω στους 5500 κατοίκους.

........Auto merged post: emskan added 2 Minutes and 28 Seconds later........


Δεν μιλάω για τις καθυστερήσεις στις ενεργοποιήσεις αλλά στα προβλήματα που εμφανίζονται μετά.
Ο ΟΤΕ υποτίθεται ότι δεν θα είχε προβλήματα, ότι ήταν έμπειρος και άλλα τέτοια χαζά.

Εγώ λέω απλά ότι εναλλακτικούς δεν πρόκειται να δούμε σε τέτοιες περιοχές ούτε σε ........ χρόνια!

deniSun
25-01-08, 15:18
μονό που είναι οφφτοπικ με το νήμα ;)

Το ξέρω ότι είναι εκτός θέματος.
Ένα σχόλιο έκανα που πήρε διαστάσεις.
Ας το σταματήσουμε εδώ αν θέλετε.

illmater
25-01-08, 15:21
εγώ πιστεύω και εύχομαι ότι σύντομα θα σας αναβαθμίσουν και εσάς, είναι αρκετά τα 5500 άτομα. πέρα που ουσιαστικά είσατε προάστια του Ηρακλείου μόλις 10 χιλ/τρα.

emskan
25-01-08, 15:33
...τα εξοδα του ΟΤΕ για να φτιαξει γρηγοροτερα dslam σε ολες τις περιοχες/χωρια εκτος πολεων, θα ηταν παρα πολλα...


Και τα έσοδα επίσης είναι πάρα πολλά!

advantix
25-01-08, 21:38
Εδώ μέσα στην πόλη του Βόλου και δεν είναι αναβαθμισμένα ακόμα τα DSLAMS, τι να λέμε τώρα για ποιο έξω από της μεγάλες πόλης..
Μέχρι 2Μb δίνουνε και για αναβάθμιση ακόμα δεν γνωρίζουν τίποτα.

pnikolo
26-01-08, 00:17
Δεν ειναι μονο η επαρχια. Οταν ακομα η Αθηνα υποφερει και ακομη και συνδεσεις οι οποιες ειναι πολυ κοντυτερα του χιλιομετρου (π.χ. 550μ) τι περιμενετε? To adsl2+ θελει πολυ καλες υποδομες -που μονο τετοιες δεν εχει- που στηθηκανε την δεκαετια του 60 & του 70! Απλα ολοι -οι παροχοι- βιαστηκανε, αλλα το εκαναν για να "οικονομήσουν" και εν καιρω να εξηπηρετησουν. Θα ξερετε, η οι νεοτεροι θαχετε ακουσει πως στηνονται τα πραγματα στην Ελλαδα. Θυμηθητε η ρωτηστε γονεις και παλιοτερους, οτι κατι αναλογο εγινε με τη τηλεοραση. Ειναι βεβαια και η προοδος της τεχνολογιας η οποια μονιμως τρεχει, και μαλιστα με πολυ γρηγορους ρυθμους.
Ριξτε μια ματια στα ποστ μου στο νημα ADSL 2+ Oτέ, και θα δειτε οτι θα πρεπει να εχετε υπομονη. Η τεχνογνωσία του dsl ειναι σε προεφηβικη ηλικια. Οσο για τις 24αρες? Σε βρεφικη. :cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.