PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργη κατάσταση



thanos222
25-01-08, 14:15
Παιδία να ρωτήσω κάτι που μου φάνηκε περίεργο?Είμαι στην θεσσαλονίκη με double play κέντρο απ.παύλου και μετά τις χθεσινές εργασίες αναβάθμισης στην περοχή της θεσσ/νικης(δεν ξέρω για το dslam μου)άλλαξε το signal ratio από 11 σε 7?να ανησυχώ για κάτι?χειρότερο δεν είναι απο 11 ή κανω λάθος?πάντως δεν μου έκανε καμία αποσύνδεση ο fritz στα ίδια δουλεύει.

SteVen200984
25-01-08, 14:26
Το μικρότερο SNR γενικά είναι υπεύθυνο για αποσυγχρονισμούς (που δεν έχεις) και πληθώρα σφαλμάτων (που έχεις αρκετά από ότι βλέπω), τα οποία με τη σειρά τους επιβαρύνουν το ΦΡΙΤΖΟΥΛΑ που πρέπει σε πραγματικό χρόνο να τα διορθώσει. Η HOL γενικά όπως ξέρουμε το SNR το έχει κλειδωμένο στα 11, περίεργο που σε εσένα έπεσε, παρ' όλα αυτά ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να βρεις άκρη με την ΤΥ και για να είμαι ειλικρινής αφού όλα σου δουλεύουν γιατί να θέσεις τα νεύρα σου σε κίνδυνο για να συνεννοηθείς με τους απαράδεκτους;

Άλλες εταιρείες στο DP τους δουλεύουν με SNR 7 ή και χαμηλότερο (πχ. η Forthnet 6), η HOL το κραταει ψηλά για να εξαλείψει πιθανά προβλήματα με την τηλεφωνία (που είναι VoIP και όχι PSTN όπως του ανταγωνισμού). Αν εσένα τα τηλέφωνά σου δουλεύουν σωστά κανένα λόγο δε βλέπω να θεωρήσεις "σφάλμα" το SNR=7.

thanos222
25-01-08, 14:34
Steven λες να δοκιμάσω να κάνω ενα reset στον fritz γιατί διάβασα σε ένα άλλο topic ότι μικρότερο snr δείνει μεγαλύτερη ταχύτητα συγχρονισμού αλλά δεν είναι και τοσο σταθερό.Να το δοκιμάσω ή τζάμπα κόπος?δεν θα δω καμιά διαφορα στην ταχύτητα?Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου!!

aa144
25-01-08, 15:23
Όπως έχει γράψει και κάποιος άλλος εδώ, "Όταν κάτι λειτουργεί καλά, ΔΕΝ το πειράζουμε γιατί μπορεί να χαλάσει."

dikal
25-01-08, 15:36
Έλεγξε τις πρίζες σου μήπως έχεις ξεχασμένη καμιά συσκευή και γι αυτό σου βγάζει τόσα λάθη. Αν τελικά αποφασίσεις να κάνεις restart, καλύτερα να ακολουθήσεις τη μέθοδο του :worthy: aa144 και να συνδέσεις το fritz στην πρίζα μόνο με το καλώδιο τηλεφώνου.

jaggelo
25-01-08, 15:38
Πολύ πιθανόν ο θόρυβος στην γραμμή σου να αυξομειώνεται κατά διαστήματα.
Αν συμβαίνει αυτό, θα δεις ότι κάποιες στιγμές το SNR παίρνει διάφορες τιμές,
είτε πάνω είται κάτω από 11 db.
Σε εμένα κάποια απογεύματα πέφτει σταθερά στα 6-7 db,
ενώ σε περιπτώσεις που είχα χαμηλότερο συγχρονισμό λόγω παροδικού υψηλού θορύβου,
αργότερα είδα να ανεβαίνει το SNR στα 15 db λόγω χαμηλού θορύβου.

Πάντως αν δεν πέφτει το SNR, έστω και στιγμιαία, κάτω από τα 6 db, δεν θα έχεις μάλλον πρόβληματα.
Αν και δεν έχω DP, με κατώτατη τιμή SNR τα 6 db, δεν έχω πρόβλημα με το evoice της hol ;)

CORDOBAN
25-01-08, 16:35
Το μικρότερο SNR γενικά είναι υπεύθυνο για αποσυγχρονισμούς (που δεν έχεις) και πληθώρα σφαλμάτων (που έχεις αρκετά από ότι βλέπω), τα οποία με τη σειρά τους επιβαρύνουν το ΦΡΙΤΖΟΥΛΑ που πρέπει σε πραγματικό χρόνο να τα διορθώσει. Η HOL γενικά όπως ξέρουμε το SNR το έχει κλειδωμένο στα 11, περίεργο που σε εσένα έπεσε, παρ' όλα αυτά ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να βρεις άκρη με την ΤΥ και για να είμαι ειλικρινής αφού όλα σου δουλεύουν γιατί να θέσεις τα νεύρα σου σε κίνδυνο για να συνεννοηθείς με τους απαράδεκτους;

Άλλες εταιρείες στο DP τους δουλεύουν με SNR 7 ή και χαμηλότερο (πχ. η Forthnet 6), η HOL το κραταει ψηλά για να εξαλείψει πιθανά προβλήματα με την τηλεφωνία (που είναι VoIP και όχι PSTN όπως του ανταγωνισμού). Αν εσένα τα τηλέφωνά σου δουλεύουν σωστά κανένα λόγο δε βλέπω να θεωρήσεις "σφάλμα" το SNR=7.

Σε ΟΛΟΥΣ τους παρόχους πλήν ΟΤε η τηλεφωνία ειναι voip,απλά έχουν τις κάρτες αλλού(dslam) οπότε δεν χρειάζεται να τα έχεις συνδέσει πάνω στο ρούτερ.;)

artinpet
27-01-08, 23:09
Όπως έχει γράψει και κάποιος άλλος εδώ, "Όταν κάτι λειτουργεί καλά, ΔΕΝ το πειράζουμε γιατί μπορεί να χαλάσει."

Ακολουθήστε το πλάνο...

dimstog
29-01-08, 12:28
Ακολουθήστε το πλάνο...

Αν και διαφωνώ κάθετα με το σκεπτικό σου, γέλασα πολύ με το διάγραμμα :rofl::rofl::rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.