PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα upload μαζί με download



ntafou
06-05-05, 09:57
Λοιπόν έχω 384/128 ΟΤΕ και Forthnet jetspeed 520 modem.
Oταν κάνω μόνο download όλα είναι ok (38-42 kb /sec).
Οταν κάνω upload me 11-13 kb /sec το download πάει 8-12 kb /sec
Δηλαδή όταν κάνω upload και download μαζί υπάρχει το πρόβλημα.
ΒΟΗΘΕΙΑ !!!

NoYmErOs
06-05-05, 10:10
Πρώτον.. πολυ καλές ταχύτητες :thumb_dup

Ναι υπάρχει τουλ σε εμένα βλέπω οτι μου ρίχνει το dl οσο το up
Τεχνικά δέν ξέρω να στο εξηγήσω(έχει να κάνει νομίζω με τις γραμμές μας adsl)

Λύση.. περιόρισε το upload σου κοντά στο 7-8 για να έχεις καλό dl δλδ 30-35kbits

ntafou
06-05-05, 11:03
Μπόρει να απαντήσει κάποιος ποιό ιδικός ;

giageo
06-05-05, 12:27
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15479

ermis333
06-05-05, 14:34
Μπόρει να απαντήσει κάποιος ποιό ιδικός ;

Αυτό είναι πρόβλημα της τεχνολογίας ADSL δεν έχει να κάνει με τη γραμμή σου....¨ΟΛΟΙ όσοι έχουν ADSL Παγκοσμίως έχουν αυτό το πρόβλημα.
Μιά καλή λειτουργεία που περιόριζε αυτό το πρόβλημα έχουν τα modem Fritz

sdikr
06-05-05, 14:37
Μπόρει να απαντήσει κάποιος ποιό ιδικός ;

Αντί να πεις ενα ευχαριστώ στο παιδί που μπήκε στον κόπο να σου απαντήσει λές αυτό;,
Τι να πει κανείς

John_Nastos
06-05-05, 15:09
upload πρέπει πάντα να κάνουμε χρησιμοποιώντας όχι περισσότερο από το 80-85% του εύρους της γραμμής. Όταν λαμβάνεις δεδομένα, ο Η/Υ σου στέλνει στον αποστολέα πληροφορίες επιβεβαίωσης ότι η λήψη έχει γίνει με επιτυχία. Αν τώρα εσύ χρησιμοποιείς ολόκληρο το εύρος, τότε η γραμμή "μπουκώνει" και έτσι επηρεάζεται η ομαλότητα του downloading.

cmos
06-05-05, 15:15
ntafou κοίτα λίγο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14925

ZORO
06-05-05, 17:31
Απλά να προσθέσω επειδή τυχαίνει να έχω το fritz box. Ήθελα να πω ότι το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό (traffic shaping) δεν περιορίζει απλώς το πρόβλημα, σχεδόν το εξαφανίζει. Μου έχει τύχει πολλές φορές να κατεβάζω με 38-39Κ και να ανεβάζω με 12-13Κ. Άντε να επηρεάζεται το Download το πολοί κατα 2-3Κ.
Βέβαια δεν είναι και από τα φθηνότερα της αγοράς.

WAntilles
06-05-05, 18:06
Δές τί λέει ο John Nastos.

Είναι η λύση στο πρόβλημά σου.

yiapap
06-05-05, 19:09
Μπόρει να απαντήσει κάποιος ποιό ιδικός ;
:lol: :clap

OXI
Και πολλά σου είπανε :mad:

alefgr
07-05-05, 03:30
Μία διόρθωση, ότι αυτό ΔΕΝ είναι πρόβλημα της ADSL σύνδεσης. Και συμμετρική σύνδεση να είχαμε, πάλι θα υπήρχε το ίδιο πρόβλημα σε ταυτόχρονο φουλάρισμα του download και του upload.

Είναι πρόβλημα του TCP πρωτοκόλλου που ζητάει για κάθε αποσταλθέν πακέτο και απάντηση ασφαλούς λήψης. Δεν υπάρχει το πρόβλημα αυτό στο UDP πρωτόκολλο, που είναι όμως για άλλη χρήση (video & audio streaming).

GoofyX
07-05-05, 10:59
Μία διόρθωση, ότι αυτό ΔΕΝ είναι πρόβλημα της ADSL σύνδεσης. Και συμμετρική σύνδεση να είχαμε, πάλι θα υπήρχε το ίδιο πρόβλημα σε ταυτόχρονο φουλάρισμα του download και του upload.

Είναι πρόβλημα του TCP πρωτοκόλλου που ζητάει για κάθε αποσταλθέν πακέτο και απάντηση ασφαλούς λήψης. Δεν υπάρχει το πρόβλημα αυτό στο UDP πρωτόκολλο, που είναι όμως για άλλη χρήση (video & audio streaming).Καλύτερα να μην το παρουσιάζουμε ως πρόβλημα το φαινόμενο αυτό. Αν δεν υπήρχαν τα acknowledgement πακέτα στο TCP, πολλές υπηρεσίες στο internet θα ήταν άχρηστες. Άλλη δουλειά εξυπηρετεί το TCP, άλλη το UDP.

alefgr
07-05-05, 22:24
Συμφωνώ ότι αυτό ΔΕΝ είναι πραγματικό πρόβλημα, αλλά όποιος θέλει σώνει και καλά να τραβάει και να στέλνει φούλ, το θεωρεί πρόβλημα...

yiapap
08-05-05, 14:09
Μία διόρθωση, ότι αυτό ΔΕΝ είναι πρόβλημα της ADSL σύνδεσης. Και συμμετρική σύνδεση να είχαμε, πάλι θα υπήρχε το ίδιο πρόβλημα σε ταυτόχρονο φουλάρισμα του download και του upload.

Είναι πρόβλημα του TCP πρωτοκόλλου που ζητάει για κάθε αποσταλθέν πακέτο και απάντηση ασφαλούς λήψης. Δεν υπάρχει το πρόβλημα αυτό στο UDP πρωτόκολλο, που είναι όμως για άλλη χρήση (video & audio streaming).

Όχι ακριβώς... Σε σύγχρονες συνδέσεις ακόμη και όταν το upload αγγίζει το 99% το download δεν επηρρεάζεται τόσο τραγικά όσο στη DSL.
Το παραπάνω το λέω από προσωπική εμπειρία και από PSTN/ISDN και από μισθωμένες. Αν κάποιος μπορεί να μας εξηγήσει τεχνικά γιατί η ασύγχρονη το επιβαρύνει περισσότερο, θα με ενδιέφερε...

alefgr
09-05-05, 03:19
Και όμως. Το "πρόβλημα" αυτό το πρωτοσυνάντησα σε σύνδεση ISDN 64 που είναι συμμετρική, όταν προσπάθησα να στείλω σε sharing δικτυακό δίσκο ένα μεγάλο αρχείο (~30Mbytes) ενώ έκανα ταυτόχρονα download στα 8 Kbytes/sec. To download μου το εξαφάνισε στην κυριολεξία, αφού έπεσε κάτω από 500Bytes το δευτερόλεπτο με μεγάλες περιόδους στο 0!

yiapap
09-05-05, 05:52
Και όμως. Το "πρόβλημα" αυτό το πρωτοσυνάντησα σε σύνδεση ISDN 64 που είναι συμμετρική, όταν προσπάθησα να στείλω σε sharing δικτυακό δίσκο ένα μεγάλο αρχείο (~30Mbytes) ενώ έκανα ταυτόχρονα download στα 8 Kbytes/sec. To download μου το εξαφάνισε στην κυριολεξία, αφού έπεσε κάτω από 500Bytes το δευτερόλεπτο με μεγάλες περιόδους στο 0!
Γι αυτό είπα 99% κατάληψης.
Αν το αρχείο που έστελνες πήγαινε π.χ. στον FTP server του ISP σου (τέλεια ταχύτητα) και το download ήταν p2p είναι λογικό να το παρατηρήσεις και εκεί. Όμως με την εισαγωγή του DSL τέτοιο χάλι δεν είχα δει ποτέ εκτός περιπτώσεων όπως αυτής που αναφέρεις.

Καμιά τεχνική ανάλυση κανείς; Pleeeeease?
:sorry:

NoYmErOs
09-05-05, 07:50
Αυτό που με χαλάει σε αυτό το περίεργο "προβλημα" είναι κυρίος στα p2p.
Άν βάλω πχ limiter έστο και 2 kbit και απο τα 24-26 max upload πέσει στα 21-22 τοτε το download αρχίζει να ανεβένει σε βάρος του upload και άν έχω και καλές πηγές τότε το upload πέφτει πολύ κάτω 9-10...
Άν βάλω limiter και στα 2 (up&dl πχ στα 25) τότε πέφουν και τα 2 στα 5-6, μιλάω πάντα οταν έχω και καλές πηγες..
Ετσι πάντα ξεκινάω με dl και όταν τελιώσω κάνω upload.. πολύ χαζο ακούγετε αλλά αλιός δέν βλέπω ποτέ το max της γραμμής μου είτε στο 1 είτε στο άλλο ...
Και σκέφτομαι για το fritz αλλά να πάρω κάτι τόσο ακριβό? και ποιός εγγυάται αποτέλεσμα ? ακόμα και ο ΖΟRO λέει σχεδόν το εξαφανίζει.

therock003
04-02-06, 15:29
Αντί να πεις ενα ευχαριστώ στο παιδί που μπήκε στον κόπο να σου απαντήσει λές αυτό;,
Τι να πει κανείς

Ασε που το "ειδικός" δεν γραφεται ετσι..

pan.nl
04-02-06, 17:30
Το Traffic Shapping είναι το "κλειδί" της όλης υπόθεσης, όπως αναφέρουν τα παιδιά παραπάνω.
Προσωπικά χρησιμοποιώ το πρόγραμμα cFosSpeed (το αναφέρω συχνά, αλλά, όχι, δεν παίρνω ποσοστά :biggrin:). Έχοντας μάλιστα και γραμμή 512/128 με συνδρομή 384/128, η "ατέλεια" αυτή του ADSL δε γίνεται αισθητή.

Για παράδειγμα, μία φορά θυμάμαι (πρωί, αλλά όχι πολύ νωρίς) κατέβαζα από DC++, ανέβαζα με 13,5 Kb/sec περίπου, έκουγα internet radio και ταυτόχρονα σέρφαρα. Χωρίς τη λειτουργία traffic shapping τα παραπάνω με τίποτα δε θα μπορούσαν να γίνουν ταυτόχρονα.

Για δοκίμασέ το, αν το modem/router σου δεν υποστηρίζει traffic shapping.

Πάντως να σημειώσω ότι όταν είχα γραμμή 384/128, ακόμα και με το traffic shapping παρουσιάζονταν πολλά προβλήματα με το μειωμένο download λόγω upload, αν και η κατάσταση ήταν σαφώς καλύτερη απ'όταν δεν είχα το πρόγραμμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.