PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδέσεις Internet σε 2play



Joldas
25-01-08, 17:16
Γεία σας,

Γράφτηκα στο φόρουμ, και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για την ADSL μου. Καταρχάς, έχω FORTHNET 2 PLAY και αντιμετωπίζω τα γνωστά να φανταστώ σε εσάς συνεχόμενα Disconnect. Τους έστειλα e-mail για να παραπονεθώ, με πήραν τηλέφωνο, με ρώτησαν ποσο Noise Margin και πόσο Attenuation έχω στην γραμμή μου και μου είπαν στο τέλος να κατεβάσω το RUN MODE του modem από ADSL2+ σε ADSL2. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χάσω πολλά Mbps και να έχω την σταθερή επιτέλους γραμμή που ζητούσα. Για μια βδομάδα όλα πήγαιναν καλά, μέχρι που ξαναέφαγα το πρώτο Disconnect. Παρεπιπτώντος τα στατιστικά της σύνδεσης ήταν :
-----------------------------------------------
με ADSL2+ :
Noise margin = UL : 4 - DL : 3
Attenuation = UL : 45 - DL : 34
-----------------------------------------------
ενώ με ADSL2 :
Noise margin = UL : 5 - DL : 6
Attenuation = UL : 37 - DL : 29
-----------------------------------------------
Τώρα το έχω στο ADSL2 και συμβαίνουν Disconnect 1-3 φορές την ημέρα.

Δεν ξέρω από αυτά. Δεν ήθελα να το τραβήξω άλλο το θέμα, αλλά χρειάζομαι το ίντερνετ για διάφορους προσωπικούς λόγους. Δεν συμβιβάζομαι στα λιγότερα Mbps και είμαι πρόθυμος να πάω στο δίκτυο το οποίο θα μου δώσει καλύτερη γραμμή.

Ελπίζω να υπάρχει μια λύση... Είχα ακούσει από έναν γνωστό μου (τεχνικός το παλικάρι) πως γίνεται να κάνεις μια αίτηση :rtfm: στην 4νετ και να σου αλλάξουν κάτι στα καλώδια όπου συνδέομαι στο DSLAM.

Παρακαλώ βοηθήστε με!!! :worthy:

thanasis38
25-01-08, 18:38
διαβασε αυτο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820) και θα καταλαβεις τι γινεται.

deniSun
29-01-08, 10:06
Ζήτησε να σου αυξήσουν το snr.

Soumaxeridis
29-01-08, 11:17
Προβλήματα με disconnects έχω και εγώ αλλά έχουν λυθεί ΤΕΛΕΙΩΣ βάζοντας G.DMT.
Βέβαια αυτό περιορίζει την ταχύτητα στα 12mbps αλλά βελτιώνει γενικά την συμπεριφορά της γραμμής (τα ping είναι πολύ χαμηλότερα και η γραμμή δεν πέφτει ΠΟΤΕ).

Αν βέβαια χρειάζεσαι απόλυτα υψηλές ταχύτητες και εγγυημένες τότε η μόνη σίγουρη λύση είναι μισθωμένα κυκλώματα καθώς το ADSL είναι best effort υπηρεσία.
Αν μετακομίσεις στην Σουηδία έχουν και οπτικές ίνες.

deniSun
29-01-08, 11:51
Προβλήματα με disconnects έχω και εγώ αλλά έχουν λυθεί ΤΕΛΕΙΩΣ βάζοντας G.DMT.
Βέβαια αυτό περιορίζει την ταχύτητα στα 12mbps αλλά βελτιώνει γενικά την συμπεριφορά της γραμμής (τα ping είναι πολύ χαμηλότερα και η γραμμή δεν πέφτει ΠΟΤΕ).

Αν βέβαια χρειάζεσαι απόλυτα υψηλές ταχύτητες και εγγυημένες τότε η μόνη σίγουρη λύση είναι μισθωμένα κυκλώματα καθώς το ADSL είναι best effort υπηρεσία.
Αν μετακομίσεις στην Σουηδία έχουν και οπτικές ίνες.

Λογικό ακούγεται.

kenev
29-01-08, 12:40
Προβλήματα με disconnects έχω και εγώ αλλά έχουν λυθεί ΤΕΛΕΙΩΣ βάζοντας G.DMT.



Τι είναι αυτό το G.DMT;

Άντε να δούμε μήπως γλυτώσουμε από αυτές τις συνεχείς αποσυνδέσεις...

.alexcity
29-01-08, 12:54
με πήραν τηλέφωνο
ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ .. ΠΗΡΕ ΤΗΛ Η ΦΟΡΘΝΕΤ!:worthy:


ν βέβαια χρειάζεσαι απόλυτα υψηλές ταχύτητες και εγγυημένες τότε η μόνη σίγουρη λύση είναι μισθωμένα κυκλώματα
δεν νομιζω οτι θελει να πληρωνει τα μαλιοκεφαλα του..απλα ειναι αλλος ενας δυστηχισμενος κατοχοs ΑDSL 4νετ.. που απλα θελει να εχει αυτο που πληρωνει...

KIT-XDestroyerGR
29-01-08, 21:25
Οταν κουνιεται το καλωδιο παντα εχω ενα disconnect
Μηπως πρεπει να στειλουν εναν ηλεκτρολογο η καποιον ειδικο?

hel
30-01-08, 00:59
Τι είναι αυτό το G.DMT;

Άντε να δούμε μήπως γλυτώσουμε από αυτές τις συνεχείς αποσυνδέσεις...

Αλλάζεις το modulation στο ρουτερ σου και κλειδώνει σε adsl 1 αντί adsl 2+. Βλέπεις βελτίωση αν έχεις μεγάλο att και ασταθή σύνδεση.

........Auto merged post: hel added 0 Minutes and 58 Seconds later........


Οταν κουνιεται το καλωδιο παντα εχω ενα disconnect
Μηπως πρεπει να στειλουν εναν ηλεκτρολογο η καποιον ειδικο?

Του τηλεφώνου εννοείς;
Θέλεις να πληρώσεις για ένα καλώδιο 60 Ε;

Joldas
25-02-08, 01:59
Hello και πάλι, ύστερα από τόσο καιρό και τόσο πολύ τρεξιμο έφτασα στο εξής συμπέρασμα...

Απάντηση από Φορθνετ στο πρόβλημα του καλωδίου:
Πρέπει να φταίει το router.

Απάντηση από ΟΤΕ, όταν πήρα για να ρωτήσω:
Έχετε πολύ θόρυβο στο καλώδιο; Ααα, δεν είναι τίποτα. Απλά καλέστε τον ΟΤΕ και ζητήστε του να σας κάνει ψηφιακό καθαρισμό γραμμής. Είναι συχνό το πρόβλημα, μη ανυσηχείτε, όλα θα διορθωθούν από τον ΟΤΕ.

Ακούγεται κάπως ειρωνικό ε;

Να σας πώ και κάτι καινούριο. Μένω σε μια τριόροφη πολυκατοικία, στην οποία είμαι στον 2ρο όροφο συγκεκριμένα. Ο από πάνω, έβαλε Net One. Σας πληροφορώ πως όχι μόνο έχει 23 Mbps (το έλενξα γιατί δεν το πίστευα) αλλά έχει και τρομεραααααααααααααα λίγη καθυστέρηση.
Ειλικρινά πιστέψτε με, 3 χρόνια που έχω ADSL σπίτι δεν έχω ξαναδεί να ανοίγουν οι ιστοσελίδες τόσο γρήγορα.

Να ανοίξω και μια παρένθεση; [ Εγώ όταν πρωτοείχα μπεί στην Φορθνετ, είχα 21 Mbps, με τον καιρό όμως όλο και χάλαγε (γέμιζε η φορθνετ) και εγώ είχα χειρότερη γραμμή. ]

Από την ημέρα που έκανα το πρώτο post, η γραμμή χαλάει όλο και περισσότερο...

Για εξηγήστε μου αυτό, διότι, η Forthnet δεν μπορεί!!!

hel
25-02-08, 02:43
Δεν έχει σχέση η ταχύτητα που κλειδώνεις με το "μπούκωμα" που υποψιαζόμαστε πολλοί.
Τι στοιχεία γραμμής έχει ο από πάνω με netone.
Αποκλείεται να κλείδωνες σε 21 Mbit με attentuation 32.

Joldas
25-02-08, 16:11
32 attenuation είχα όταν άρχισε να πέφτει και η γραμμή μου. Το 21 Mbit το είχα στις αρχές αρχές αλλά δε θυμάμαι να σου πω τα στατιστικά.

Επίσης, πήρα τηλέφωνο τον Ο.Τ.Ε για να ζητήσω αυτόν περίφημο ψηφιακό καθαρισμό και αφού περίμενα πολύ ώρα το σηκώνει ένας.
Λέω στον τεχνικό: "Γεια σας, θα ηθελά να δηλώσω βλάβη στην γραμμή." Τεχ. "Πείτε μου τον αριθμό του τηλεφώνου σας."
Του λέω τον αριθμό μου και μου λεει περιμένετε λιγο.
Μολις επέστρεψε από την αναμονή, με αλλαγμένο υφάκι (ψιλό παρεξηγημένος), μου λεει "Ακούτε; , Πρέπει να πάρετε τηλέφωνο την Φορθνετ και να δηλώσετε την βλάβη από εκεί για να την δεχτούμε εμείς."

Ε, τώρα τι να πώ; Αν πιάσω ποτέ γραμμή, ίσως καταφέρω να κάνω αυτήν την έριμη αίτηση!!!

hel
26-02-08, 00:04
Ψάξε αν θέλεις στο section του ΟΤΕ να δεις ότι δεν υπάρχει ψηφιακός καθαρισμός.
Αν ο φίλος σου έχει αρκετά χαμηλότερο att τότε κάποιο πρόβλημα υπάρχει στην καλωδίωσή σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.