PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπάρχει δορυφορικό Internet χωρίς ογκοχρέωση;



BoGe
07-09-03, 05:32
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει δορυφορικό Internet χωρίς ογκοχρέωση/περιορισμό στο download;

fumantsu
07-09-03, 11:21
Μπαααα. Ειναι ισως ο μονος τροπος απο τις εταιριες τετοιου τυπου να εχουν κερδη..

Johny
07-09-03, 11:39
Από όσο ξέρω δεν υπάρχει. :cry:

krge
07-09-03, 13:45
Δεν νομίζω να υπάρχει ή να υπάρξει χωρίς ογκοχρέωση :(

16v_gsi
08-09-03, 13:45
Γεια σου BoGe.

Δορυφορικό Internet χωρίς ογκοχρέωση υπάρχει από την εταιρία ....... (δεν αναφέρω το όνομα διότι έχω κατηγορηθεί για το ότι κάνω spam). Ρίξε μια ματιά μέσα σε αυτό το forum και θα το βρεις.

kifinas
08-09-03, 17:58
Υπαρχει. Ενας φιλος μου εβαλε πιατο και εστειλε με καρτα μια συνδρομη σε μια εταιρια που λεγετε op*nsky. Δεν θελω να κατηγορηθω για διαφημηση, Κατεβαζε με ταχητυτες μεγαλυτερες τον 200kbps αλλα καποιο προβλημα με την καρτα του τον εκανε να σταματησει την συνδρομη. Το εχω δει και εγω με τα ματια μου και δεν ειχε ογκοχρεωση. Ειχε κατεβασει σε 1 μηνα περιπου 15 ταινιουλες. Ε δεν ειναι και λιγες.

krge
08-09-03, 20:46
Κοίτα αν σκεφτείς ότι εγώ με την 384 κατεβάζω 5 ώρες την κάθε ταινία, δηλαδή 4 ταινίες την ημέρα, θα έλεγα ότι δεν είναι και τόσο καλά.... Άσε που για την δορυφορική θέλεις και επίγεια σύνδεση με κάποιον ISP.

Athlon_XP
09-09-03, 03:02
Εγώ έχω να πω το εξής: H δορυφορική σύνδεση μπορεί να γίνει σαν συμπλήρωμα της ADSL σύνδεσης μιας και προσφέρει ταχύτητες της τάξεως των 2 Μbps ή περισσότερο. Φυσικά όμως παίζει ρόλο και ο ISP που μεταδίδει μέσω του δορυφόρου, το ιχνοδιάγραμμα του δορυφόρου δηλαδή η περιοχή κάλυψης και φυσικά η ισχύς του σήματος του δορυφόρου η οποία μετριέται σε dB (πχ 44 db = 1 μέτρο κάποπτρο). Τα 2 Mbps που ανέφερα παραπάνω συνήθως τα πιάνεις τις ώρες που δεν έχει κίνηση στον δορυφόρο αλλά συνήθως 512 Kbps τουλάχιστον πιάνεις τις περισσότερες φορές. Αυτά έχω να πω. Πιστεύω να βοήθησα κάπως την κατάσταση.

Ducklord
09-09-03, 13:14
Όσο για το "φρη" που λέτε, γνωστός μου ανέφερε πως υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το drop των ftps. Μπορεί, δηλαδή, κάποιος να κατεβάζει "αυτά που θέλει" ή να τσιμπά ό,τι έχουν "κατεβάσει οι άλλοι" που φυλλάσσεται, προσωρινά, σε ένα τοπικό proxy του provider - κάτι σαν κασέ. Έτσι, μπορεί κανείς να κατεβάζει τα κέρατά του σε εμπιθρίς δίχως να χρειάζεται να ανησυχεί για ογκοχρέωση. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, ή αν μου έλεγε μπαρούφες, μα δεν χάνει τίποτα όποιος ενδιαφέρεται να στείλει ένα μήνυμα σε μια εταιριούλα για διευκρινήσεις.
Πάντως, το δορυφορικό ίντερνετ ΔΕΝ είναι καταναλωτική λύση ΠΟΥΘΕΝΑ στον κόσμο. Θεωρείται λύση ανάγκης αν δεν υπάρχει υποδομή. Απλώς, εμάς μας φαντάζει ελκυστικό διότι η "υποδομή" χρεώνεται πανάκριβα στη χώρα μας. Καλύτερα, κάντε υπομονή προτού προβείτε σε αγορά εξοπλισμού που να φτάνει και τα 500€ (για... καπιταλέ καταστάσεις) και μετά να τον έχετε να κάθεται.

Φιλικά
The Lord Of The Ducks III: Return of the Pimp

unique
10-09-03, 10:18
duclord , ise asxetos me to thema giafto min kanis kalitera post ke parapliroforis ton kosmo , o eksoplismos exi peripu 100 E to piato(1,2m) ke to lnb , ke peripu 60 E i karta skystar2 :twisted: ,www.netsystem.com , kanete mia grps sindesi ke den xriazeste internet provider ,....

Ducklord
10-09-03, 18:54
Ατάκες δικές μου:
"Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, ή μου έλεγε μπαρούφες..."
"Δεν χάνει τίποτε κανείς να στείλει ένα μύνημα και να ρωτήσει..."
"Το δορυφορικό ιντερνετ δεν είναι καταναλωτική λύση πουθενά στον κόσμο, θεωρείται λύσυ ανάγκης αν δεν υπάρχει υποδομή"
"Κάντε υπομονή προτού προβείτε σε αγορά εξοπλισμού που να φτάνει τα 500€ (για... καπιταλέ καταστάσεις)"

Ατάκα δική σου:
"Είσαι άσχετος και μην κάνεις ποστ γιατι παραπληροφορείς τον κόσμο"

1. Δεν είπα πως όσα έλεγα ισχύουν. Προέτρεψα όποιον ενδιαφέρεται να τον ψάξει και να ρωτήσει να δει αν ισχύει κάτι που μου είπαν, όχι που γνωρίζω προσωπικά.
2. Ο εξοπλισμός δεν έχει δεδομένη τιμή. Μια κάρτα που να γαμεί και να δέρνει όσον αφορά στην αποκωδικοποίηση καλωδιακής δεν έχει 20€. Το ίδιο και ένα τεράστιο πιάτο (βάλε και 2 μέτρα για να είσαι μια χαρά) ώστε να "χαίρεσαι σύνδεση". Σφάλω;
3. Να είσαι καλά για τη συμβουλή σου. Δεν θα ξανακάνω ποτέ ποστ, ειδικά αν θέλω να επισημάνω την προσοχή των άλλων σε μια ενδιαφέρουσα φήμη που ίσως και να είναι αληθινή και να συμφέρει.

Μην είσαι επιθετικός βρε, κάνει κακό. Με είδες εμένα να λέω πως "αυτό ισχύει, το ξέρω"; Και όσο για το τζιπιαρές, ξέχνα το. Δες και τη νέα σχετική είδηση.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

economist
11-09-03, 12:41
Και ήταν και πρώτο του post!

Ducklord
11-09-03, 13:23
"Αχ, μα αυτή η νεολαία..."

Χεχεχε....!

Φιλικά
Παπιάρχων ο τρισμέγιστος

economist
11-09-03, 14:29
Μοναδική αυτή η νεολαία! (unique δια τους αγγλομαθείς!)

UGF_GreekMind
11-09-03, 14:56
Βρωμόπαπο...

Σταμάτα να πειράζεις τα παιδάκια. Μη ξεχνάς ότι είναι κυνηγετική περίοδος.

Ααα...
Με γειά το αστέρι. Άντε και στρατηγός βρε !!!

Ducklord
12-09-03, 02:29
Μπά; Πήρα και τρίτο; Για δες βρε παιδί μου...
Μεγαλώνουμε... Βελτιωνόμαστε... Αι ευθύναι πολλαπλασιάζονται...
Νιώθω ήδη ένα βάρος στους ώμους μου...
(μην είναι ο λογαριασμός του ΟΤΕ καλιέ;)

Φιλικά
Ο ΓιατίΠέρασεΗΠάπιαΤοΔρόμο

krge
12-09-03, 20:08
Mπα η κυνηγετική περίοδος είναι :P :P :P :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.