PDA

Επιστροφή στο Forum : Draytek Vigor 2700VG failed to start up



kostas_pav
25-01-08, 23:53
Έχω ένα Draytek 2700VG το οποίο μετά από χειροκίνητο system reboot από το web interface δεν ξαναάνοιξε ποτέ! Πραγματικά, δεν το περίμενα αυτό που συνέβει!:(

Το ανοίγω και κάνει αυτό που θα δείτε στο video: http://www.youtube.com/watch?v=xK-qz_w03Zo

Ήδη έστειλα e-mail στην Draytek. Δοκίμασα και το reset από πίσω αλλά απλά το ACT άρχισε να αναβοσβήνει τρελά για λίγο και μετά πάλι τα ίδια...:rant:


Κάθε ιδέα/βοήθεια ευπρόσδεκτη! :D

bfc_xxx
30-01-08, 19:27
Αυτό το είχα πάθει και εγώ όταν είχε πέσει ένας κεραυνός και έπεσε το ρεύμα.
Απλά κάνει συνέχεια restart.
Πρέπει να ξαναπεράσεις το firmware με το firmware upgrade utility αφού πρώτα του κάνεις ένα hardware reset για να γυρίσει το ip του στο 192.168.1.1.
Περισσότερα εδώ: http://www.draytek.co.uk/support/kb_vigor_reflash.html#reflash

kostas_pav
31-01-08, 00:37
Αυτό το είχα πάθει και εγώ όταν είχε πέσει ένας κεραυνός και έπεσε το ρεύμα.
Απλά κάνει συνέχεια restart.
Πρέπει να ξαναπεράσεις το firmware με το firmware upgrade utility αφού πρώτα του κάνεις ένα hardware reset για να γυρίσει το ip του στο 192.168.1.1.
Περισσότερα εδώ: http://www.draytek.co.uk/support/kb_vigor_reflash.html#reflash
Τώρα πιά το έδωσα για επιστροφή... Πάω για το US Robotics 9113 (Ndx):p

Mamoulian
18-03-08, 15:39
Eixa akrivws to idio provlima alla to tip tou bfc_xxx dystyxws de voithise. To phga gia allagh :-(

zillakarpen
16-08-08, 00:50
Μόλις σήμερα αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα που αναφέρετε πιο πάνω και το έλυσα διαβάζοντας απο το link του bfc_xxx και συγκεκριμένα με το εργαλείο TFTP Client.Πραγματικά με έσωσες φίλε μου γιατί με το συγκεκριμένο ρουτεράκι κλειδώνω πολύ ψηλά με διαφορά +3ΜΒΙΤ σε 24άρα σύνδεση.

skavak
28-08-08, 19:37
Μόλις σήμερα αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα που αναφέρετε πιο πάνω και το έλυσα διαβάζοντας απο το link του bfc_xxx και συγκεκριμένα με το εργαλείο TFTP Client.Πραγματικά με έσωσες φίλε μου γιατί με το συγκεκριμένο ρουτεράκι κλειδώνω πολύ ψηλά με διαφορά +3ΜΒΙΤ σε 24άρα σύνδεση.

Ευχαριστώ και εγώ με την σειρά μου με έσωσες και εμένα με το TFTP. Γλίτωσα το πήγαινε -έλα και την αναμονή επισκευής ή αντικατάστασης . :respekt:

idleboneZ
27-10-08, 20:17
Τα ιδια ειχα παθει κι εγω φιλε μου με ενα 2700VG. Απλα εκανε συνεχεια reset το δικτυο. Ειχα δοκιμασει τα παντα τοτε θυμαμαι. Απο φλασαρισμα, hard reset κτλ. Πρεπει να το ειχα παθει μετα απο διακοπη ρευματος, δεν ειμαι και σιγουρος, πανε και κατι μηνες..

Να κατι δουλειες, να κατι τρεχαματα, προβληματα κτλ, το θεμα ξεχαστηκε και το Vigor εμεινε πεταμενο σε ενα συρταρι μεχρι χθες. Ειχα παρει βεβαια ενα speedtouch 585 v7 για να κανω την δουλεια μου αλλα σαν το Vigor ειναι πολυ λιγα μοντεμακια κατα την αποψη μου. Συν οτι το vigor μου κραταγε πολυ περισσοτερες μερες την συνδεση μου και κλειδωνε παντα ψηλα..

Χθες λοιπον - ελεω μετακομισης - το βρηκα σε αυτο το συρταρι ξεχασμενο και ειπα να κανω ακομα μερικες δοκιμες να το επαναφερω μπας και γινει κανα θαυμα και το σωσω πριν το στειλω πισω στην εταιρια. Μετα απο αρκετες προσπαθειες βρηκα το καλο timing και καταφερα με το Firmware Upgrade Utility της Vigor να το πετυχω σε ενα διαστημα 2-3 δευτερολεπτων που μενει ανοικτο το lan πριν κανει reset να το φλασαρω με το 2.8.2 firmware. Το vigorακι λοιπον τωρα ξαναζει και απο οσο βλεπω στο online status μενου του λεει System Uptime: 20:56:22.
Μια χαρουλα δηλαδη. :oneup:

Απλα το ποσταρω εδω εστω και καθυστερημενα μηπως καποιος παθει αυτο που επαθα και απογοητευτει οτι δεν υπαρχει λυση.

idleboneZ
01-11-08, 16:42
..και ιδου ο λογος που προτιμω το Vigorακι μου..

Online Status
System Status System Uptime: 137:42:12

Up Time
137:42:02

απο την ημερα που το εφτιαξα eιναι με την ιδια IP and still going strong ακομα και οταν πεφτει το SNR στο 3 :worthy:

amnis
14-11-08, 02:01
Μετα απο αρκετες προσπαθειες βρηκα το καλο timing και καταφερα με το Firmware Upgrade Utility της Vigor να το πετυχω σε ενα διαστημα 2-3 δευτερολεπτων που μενει ανοικτο το lan πριν κανει reset να το φλασαρω με το 2.8.2 firmware.
Μια χαρουλα δηλαδη. :oneup:

Απλα το ποσταρω εδω εστω και καθυστερημενα μηπως καποιος παθει αυτο που επαθα και απογοητευτει οτι δεν υπαρχει λυση.


Μηπως μπορεις να αναφερεις τι σημαινει "βρηκα το καλο timing" ,"να το πετυχω σε ενα διαστημα 2-3 δευτερ.."
Ποια διαδικασια εκανες καθε φορα...μπορεις να την περιγραψεις...?
Ευχαριστω
:hmm:

idleboneZ
14-11-08, 18:04
Μηπως μπορεις να αναφερεις τι σημαινει "βρηκα το καλο timing" ,"να το πετυχω σε ενα διαστημα 2-3 δευτερ.."
Ποια διαδικασια εκανες καθε φορα...μπορεις να την περιγραψεις...?
Ευχαριστω
:hmm:

Απο οσο θυμαμαι τωρα.. Ειχα ανοικτο ενα παραθυρο που μου εδειχνε την Local Area Connection μου. Αυτο αναβοσβηνε καθε μερικα δευτερολεπτα μιας και δεν κρατουσε την συνδεση για παραπανω απο 3-4 δευτερολεπτα. Μετα τα επαιζε το λαν και εκλεινε. Εβλεπα λοιπον στο ενα παραθυρο αυτο και ειχα ανοικτο διπλα το Firmware Upgrade Utility με φορτωμενο μεσα το καινουργιο firmware και ετοιμη σεταρισμενη την IP του router. Οπλισμενο δλδ :lol:

Με το που εβλεπα οτι ξεκιναγε το Local Area Connection να δουλευει παταγα το Send στο Firmware Upgrade Utility κατευθειαν. Αμα θυμαμαι καλα δεν προλαβαινε να το πιασει ετσι και υπολογισα ανα ποσα δευτερολεπτα εκανε το reset του και το προλαβα στο ξεκινημα. Θα το καταλαβεις οταν το πιασει και προλαβει να περασει το νεο fw μεσα γιατι θα γεμισει ολη η μπαρα του sending.
Εμενα μολις καταφερα και περασα το νεο fw [2.82 - modem code 121201] λυθηκανε ολα τα προβληματα που ειχα και παιζει παλι καμπανα.

Καλη τυχη :oneup:

soulmate
16-11-08, 20:56
Προσπαθώ να κάνω upgrade το firmware του vigor 2700VG που έχω, κάνω ότι λένε οι οδηγίες, αλλά μου εμφανίζει συνέχεια μέσα απο το ultility που χρησιμοποιώ timeout όταν πάει να flashάρει το router..Καμμιά ιδέα πριν το πετάξω;

idleboneZ
17-11-08, 03:07
Εαν θυμαμαι καλα, πριν τα κανω ολα αυτα ειχα κανει hard reset μερικες φορες απο πισω με ενα στυλο. Μολις ειδα οτι δεν στρωνει, το αφησα στην πριζα για καποιες ωρες οσο μαζευα τα πραγματα μου και το ξαναδοκιμασα τοτε. Εχω την εντυπωση οτι μετα απο λιγη ωρα εστρωσε λιγακι το reset στο δικτυο, αλλα και παλι δεν μπορει να ειμαι σιγουρος..Και οταν λεω εστρωσε, απλα νομιζω οτι το εκανε λιγο πιο αργα απο οτι στην αρχη

καλη τυχη

soulmate
17-11-08, 17:00
Μα εμένα δεν κάνει reset συνέχεια..Άλλο είναι το πρόβλημά μου..Οτι δεν μπορώ να το κάνω firmware upgrade γιατί μου βγάζει το σχετικό utility, operation time out!! Καμμιά ιδέα;

idleboneZ
17-11-08, 17:02
Εαν τρεχεις Vista, κλεισε το firewall και θα δουλεψει..

soulmate
17-11-08, 20:12
Αυτό ήταν! Το έβγαλα και δούλεψε κανονικά.

Χίλια ευχαριστώ φίλε μου.

idleboneZ
17-11-08, 22:14
Αυτό ήταν! Το έβγαλα και δούλεψε κανονικά.

Χίλια ευχαριστώ φίλε μου.

:oneup: no problem

amnis
17-11-08, 23:38
Απο οσο θυμαμαι τωρα.. Ειχα ανοικτο ενα παραθυρο που μου εδειχνε την Local Area Connection μου. Αυτο αναβοσβηνε καθε μερικα δευτερολεπτα μιας και δεν κρατουσε την συνδεση για παραπανω απο 3-4 δευτερολεπτα. Μετα τα επαιζε το λαν και εκλεινε. Εβλεπα λοιπον στο ενα παραθυρο αυτο και ειχα ανοικτο διπλα το Firmware Upgrade Utility με φορτωμενο μεσα το καινουργιο firmware και ετοιμη σεταρισμενη την IP του router. Οπλισμενο δλδ :lol:

Με το που εβλεπα οτι ξεκιναγε το Local Area Connection να δουλευει παταγα το Send στο Firmware Upgrade Utility κατευθειαν. Αμα θυμαμαι καλα δεν προλαβαινε να το πιασει ετσι και υπολογισα ανα ποσα δευτερολεπτα εκανε το reset του και το προλαβα στο ξεκινημα. Θα το καταλαβεις οταν το πιασει και προλαβει να περασει το νεο fw μεσα γιατι θα γεμισει ολη η μπαρα του sending.
Εμενα μολις καταφερα και περασα το νεο fw [2.82 - modem code 121201] λυθηκανε ολα τα προβληματα που ειχα και παιζει παλι καμπανα.

Καλη τυχη :oneup:


Αρχικα κανω reset απο το κουμπακι πισω στο router
Φτιαχνω το upgrade utility να ειναι ετοιμο με την IP 192.168.1.1
Mετα κλεινω το router κραταω πατημενο το reset και ξανανοιγω το router
ωστε να μπει το router σε tftπ mode οπως λεει η εταιρια.
Μετα μολις δω στην οθονη μου οτι συνδεθηκε παταω το send στο utility
βλεπω και γεμιζει ολο το send
βλεπω και γεμιζει ολο το waiting
και μετα μου πεταει ενα the router dont respond
Τι κανω λαθος κατα την γνωμη σου ?
:whistle:

idleboneZ
18-11-08, 02:06
Το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να μας πεις αρχικα ποιο ειναι το προβλημα σου ακριβως?
Εχεις το ιδιο προβλημα που ειχα κι εγω? Ειναι τελειως νεκρο το ρουτερακι σου? Αμα το αφησεις στην πριζα και χωρις να κανεις τπτ τι κανει? απλα κανει συνεχεια ρεσετ το λαν του? η δουλευει κανονικα και απλα θελεις να αναβαθμισεις το fw σου οπως ο φιλος soulmate?

soulmate
01-02-09, 21:04
Γίνεται σε ένα Vigor 2700VG Annex A να περαστεί firmware και να τον μετατρέψω σε Annex B? (ISDN)

@ ADSLgr.com All rights reserved.