PDA

Επιστροφή στο Forum : Το τρίμηνο με dsl-in-a-box τελείωσε τωρα?!?



Malek
06-05-05, 19:38
Χθές μου τελείωσε το τρίμηνο με dsl in a box.Γίνεται να ανανεώσω τη συνδρομη μέσω κάρτας για 1 μήνα?Γιατι 3μηνη η διμηνη 8α μου ναι άχρηστη.Άμα διακώψω τη σύνδεση αλλα ξανασυνδεθώ με forthnet αργότερα(μετα απο κανα 3μηνο πχ) θα πρέπει να ξαναπληρώσω το πάγιο σύνδεσης?

TearDrop
06-05-05, 22:02
Μπορείς να ανενεώσεις μόνο για 2μηνο - 3μηνο ή περισσότερο. Αν διακόψεις τώρα, θα διακοπεί και η γραμμή και οταν ξαναθελήσεις να έχεις ΑDSL, πρέπει να επαναλάβεις την διαδικασία απο την αρχή (ενεργοποίηση της γραμμής κλπ)

Malek
09-05-05, 12:46
Πήρα κάρτα για 1 μηνα και είμαι μέσα κανονικά τωρα.Δε πιστεύω να παίζει κανενα πρόβλημα ετσί?

NoYmErOs
09-05-05, 13:10
@Malek
κάρτα ?netkey ετσι ?

Καλά αυτό τωρα το επιτρέπει η forthnet ?

Αφου είχε adsl in a box και αφού του έληξε η σύνδεση θα έπρεπε να επιλέξει ή συνέχεια με forthnet αορίστου ή συμβόλαιο, ή τέλος....

Lazy Dog
09-05-05, 13:12
Μετα τη ληξη σου δινουν διορια 7-10 μερες απο οτι θυμαμαι για να διακοψεις ή να κανεις ανανεωση...

nickolas2005
09-05-05, 14:41
Άμα διακώψω τη σύνδεση αλλα ξανασυνδεθώ με forthnet αργότερα(μετα απο κανα 3μηνο πχ) θα πρέπει να ξαναπληρώσω το πάγιο σύνδεσης?

Ναι.



Γίνεται να ανανεώσω τη συνδρομη μέσω κάρτας για 1 μήνα?

Νομίζω πως ναι με συνδρομή αορίστου χρόνου.

Δες εδώ: http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10007706

TearDrop
09-05-05, 19:13
Πήρα κάρτα για 1 μηνα και είμαι μέσα κανονικά τωρα.Δε πιστεύω να παίζει κανενα πρόβλημα ετσί?

Σε μερικές μέρες θα διακοπεί η πρόσβαση.. δίνουν περιθώριο μια βδομάδα μέχρι να ανανεώσεις. Το σίγουρο είναι οτι δε μπορείς να ανανεώσεις με κάρτα. Το πάγιο του ΟΤΕ για την γραμμή τον αλλο μήνα ποιος θα το πληρώσει δηλαδή? Η FORTHnet? Δε νομίζω..

Λάθος κίνηση η αγορά της κάρτας και πεταμένα λεφτά.. πάνε ανανέωσε την σύνδεση με τον σωστό τρόπο πριν είναι αργα και στην διακόψουν εντελώς...

teo_L20
09-05-05, 22:35
γιατι δεν αγόραζες εξαρχής συνδρομη?

sdikr
09-05-05, 22:37
γιατι δεν αγόραζες εξαρχής συνδρομη?

Γιατί θέλει και γραμμή, και Modem

Malek
09-05-05, 23:45
Βασικά την κάρτα την πήρα περισσοτερο για 56k αλλά δε μπορούσα να μπω και είπα να δοκιμάσω με dsl μιας που γινόταν η σύνδεση.Το κακό ειναι οτι είμαι φοιτητής και θα λείπω το καλοκαίρι οπότε ούτως η άλλως θα την χάσω τη σύνδεσή μου.Δέ μπορώ μετα να βάλω μια μόνιμη γραμμή dsl?

TearDrop
10-05-05, 00:07
Μπορείς αλλά πρέπει να ενεργοποιήσεις την γραμμή απο την αρχή, να πληρώσεις τέλος ενεργοποίησης κλπ.

teo_L20
10-05-05, 13:50
ok!!εγω παίρνω οτενετ κιτ και είμαι οκ!

xakasou
11-05-05, 00:55
ok!!εγω παίρνω οτενετ κιτ και είμαι οκ!
συγχαρητήρια!
δεν βγάζεις και την εικόνα του κιτ γιατι προκαλεις το ...δημόσιο αίσθημα;

sdikr
11-05-05, 00:57
τοσο καιρό που είναι εδώ ο teo δεν είχαμε πρόβλημα με το αβαταρ, μήπως είναι δικό σου το πρόβλημα;

teo_L20
11-05-05, 19:36
οκ παιδια οτι θέλετε κάνω, αβατάρ έχω πολλάααααααα!!!!!! :oops: :oops:

xakasou
11-05-05, 22:43
τοσο καιρό που είναι εδώ ο teo δεν είχαμε πρόβλημα με το αβαταρ, μήπως είναι δικό σου το πρόβλημα;

τι ενοείς "δικό μου πρόβλημα;"

νόμιζα οτι από τους όρους χρήσης του φόρουμ απαγορεύεται η άμεση ή/και έμμεση διαφήμιση προιόντων και το αβαταρ του ειναι η φωτογραφία του οτενετ κιτ!
αλλά δεν ειναι δικη μου δουλεια η εφαρμογή των όρων του φόρουμ, γι'αυτό υπάρχουν οι μοντερειτορς! οπότε αν εσας δεν σας ενοχλεί, πάω πάσσο.

απλά ή ισχύουν όλοι οι όροι χρήσης για όλους ή όχι.

TearDrop
12-05-05, 14:27
Λήγει η συνδρομή μου (ADSL-in-a-box) στις 22 Μαίου. Μου είχαν στείλει email αλλά το είδα χθές. Πόσες μέρες μεσολαβούν μέχρι να κόψουν την σύνδεση? Πληρωνόμαι στις 30 του μηνα, γι'αυτό ρωτάω.. Γνωριζει κανείς ακριβώς να μου πει?

SyMpToM
12-05-05, 14:32
Μια βδομάδα καιρό σου δίνουν πριν σου κόψουν την γραμμή από όσο ξέρω...Τώρα εγώ έχω μια άλλη ερώτηση.Η ενεργοποίηση μου έγινε την πρώτη Μαρτίου.Με πιάνει η όχι ο ένας μήνας δώρο;Την αίτηση την είχα κάνει μέσα Φλεβάρη.Κοιτάνε ενεργοποιήσεις η ημερομηνία υποβολής αίτησης;

TearDrop
12-05-05, 14:40
Ποτε σε πήρανε τηλέφωνο και σου έδωσαν κωδικούς πρόσβασης? Εμένα με είχανε πάρει 26/02 (ακριβώς την ημέρα που είχε ενεργοποιηθεί η γραμμή γιατι θυμάμαι το προηγούμενο βράδυ είχα κοιτάξει και δεν συγχρόνιζε το modem) και στο mail λέει οτι η σύνδεση λήγει στις 22/05 (δεν ξέρω γιατί αυτές οι 4 ημέρες διαφορά.. θα τους πάρω τηλέφωνο και θα το διευκρινίσω)

Κοιτάνε απ'οτι κατάλαβα ημερομηνία ενεργοποίησης, οπότε λογικά σε πιάνει η προσφορά.

SyMpToM
12-05-05, 15:28
1η Μάρτη μου τους δώσανε..δηλαδή 30/6 λήγει...so ναι,μάλλον με πιάνει

teo_L20
12-05-05, 16:56
τι ενοείς "δικό μου πρόβλημα;"

νόμιζα οτι από τους όρους χρήσης του φόρουμ απαγορεύεται η άμεση ή/και έμμεση διαφήμιση προιόντων και το αβαταρ του ειναι η φωτογραφία του οτενετ κιτ!
αλλά δεν ειναι δικη μου δουλεια η εφαρμογή των όρων του φόρουμ, γι'αυτό υπάρχουν οι μοντερειτορς! οπότε αν εσας δεν σας ενοχλεί, πάω πάσσο.

απλά ή ισχύουν όλοι οι όροι χρήσης για όλους ή όχι.



δεν το κάνω για λόγους διαφημιστικους. άν σας πηράζει να το βγάλο!! ;) ;)

Isolated
13-05-05, 23:36
Κατι λιιιγο ασχετο... Οταν ληξει το in-a-box χωρις να τους παρω τηλεφωνο χωρις να κανω τιποτα, τι γινετε? το κοβουν τελειως? ή μενει δεσμευμενη η γραμμη στη φορθνετ?

teo_L20
13-05-05, 23:49
ΤΟ ΚΟΒΟΥΝ!!

10 μερες διωρία!

jkarabas
14-05-05, 07:34
Ακριβώς. Εάν μέσα σε 10 ημέρες δεν πάρεις τηλέφωνο για συνέχιση της γραμμής το κόβουνε τελείως. Το πρόβλημα είναι ότι όταν περάσει το διάστημα αυτό και θελήσεις γραμμή αργότερα πρέπει να κάνεις τις διαδικασίες πλέον πρώτα με ενεργοποίηση της γραμμής σου απο τον ΟΤΕ (τηλ. 134 ή www.oteshop.gr) σαν να ξεκινάς απο την αρχή. Να περιμένεις να σου ενεργοποιηθεί απο τον ΟΤΕ και στη συνέχεια να διαλέξεις provider. Εάν πάρεις τηλέφωνο μέσα στο χρονικό περιθώριο των 10 ημερών και διαλέξεις σύνδεση 384d/128u προπληρώνεις την forthnet με 155 Euro για 3 μήνες και συνεχίζεις χωρίς πάγια στο λογαριασμό του ΟΤΕ. Μέσα σ΄αυτά τα χρήματα περιλαμβάνεται και ο ΟΤΕ.

teo_L20
14-05-05, 09:17
πολύ σωστα!!


(εξυπνη η forthnet!)

MrsVanHelsing
14-05-05, 09:43
μπραβο παιδια.

και εγω που διανυω την 12 μερα και ειμαι ονλαιν με γραμμη φορθνετ και παροχο αλτεκ, που βρισκομαι?


στην ζωνη του λυκοφωτος????

αντε καντε καμια καταγγελια και σεις στον ΕΕΤΤ μπας και βρουμε ακρη...

teo_L20
14-05-05, 10:49
δηλαδή η φορθνετ μας πουλάει παραμύθι!!

ρε μπας πήγες στην αλτεκ και δεν το είπες στην φορθ ή μήπως έκανες καμιά καταγγελία και έχεις ακόμα γραμμή? :oops: :oops: :oops:



:respekt: :respekt: :respekt:

xakasou
14-05-05, 23:03
δεν το κάνω για λόγους διαφημιστικους. άν σας πηράζει να το βγάλο!! ;) ;)

teo το θέμα δεν είναι αν με πειράζει εμένα ή/και άλλους ή κανεναν.
άλλωστε μεταξύ μας, σιγά μη περίμενε η οτενετ να πουλήσει από τη διαφήμιση τη δική σου!!
απλά είναι θέμα ΑΡΧΗΣ κατά πόσο ισχύουν οι όροι του φόρουμ ή όχι (κι απάντηση δεν έχω πάρει ακόμη).

sdikr
15-05-05, 00:09
απλά είναι θέμα ΑΡΧΗΣ κατά πόσο ισχύουν οι όροι του φόρουμ ή όχι (κι απάντηση δεν έχω πάρει ακόμη).

Τότε δεν θα έπρεπε να μιλάμε για κανέναν Isp, αλλά απο την στιγμή που ενας Isp είναι γνωστός τότε αλλάζουν τα πράγματα

aroutis
15-05-05, 00:36
Παράθεση: “ Αρχικό μήνυμα απο xakasou ”
απλά είναι θέμα ΑΡΧΗΣ κατά πόσο ισχύουν οι όροι του φόρουμ ή όχι (κι απάντηση δεν έχω πάρει ακόμη).


Τότε δεν θα έπρεπε να μιλάμε για κανέναν Isp, αλλά απο την στιγμή που ενας Isp είναι γνωστός τότε αλλάζουν τα πράγματαΔηλ. Επειδή πρόκειται για μεγάλο ISP στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι πρόβλημα (είναι γνωστη, τεράστια κλπ) αλλά αν πρόκειτο για π.χ. την Telepassport, τότε θα ήταν πρόβλημα;

Αν π.χ. αυριο αλλάξω και εγώ τον avatar μου και βάλω τον ISP που είμαι συμβεβλημένος, και ακολουθήσουν και άλλοι 50, τοτε τι θα γίνει;

Προσωπικά μου αρέσει ο avatar που έχω, αλλά δεν καταλαβαίνω αυτή την λογική, και οι κανόνες υπάρχουν να ακολουθούνται, εκτός αν ο μόνος κανόνας του forum ειναι τα posts να μην είναι greek english...

Φιλικα.

sdikr
15-05-05, 00:49
Δηλ. Επειδή πρόκειται για την OTENet στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι πρόβλημα (είναι γνωστη, τεράστια κλπ) αλλά αν πρόκειτο για π.χ. την Telepassport, τότε θα ήταν πρόβλημα;

Αν π.χ. αυριο αλλάξω και εγώ τον avatar μου και βάλω τον ISP που είμαι συμβεβλημένος, και ακολουθήσουν και άλλοι 50, τοτε τι θα γίνει;

Προσωπικά μου αρέσει ο avatar που έχω, αλλά δεν καταλαβαίνω αυτή την λογική, και οι κανόνες υπάρχουν να ακολουθούνται, εκτός αν ο μόνος κανόνας του forum ειναι τα posts να μην είναι greek english...

Φιλικα.

Δεν πιστέυω οτι έχει πει κανένας απο εμας τίποτα σε κάποιον που μπαίνει με αβαταρ την tellepassport, ακόμα η tellepassport έχει και δικό της subforum, όπως έχουν και αρκετοί άλλοι isp.

Φυσικά αν έμπαινε ο teo και έλεγε ο τι καλή, τι τρομέρη που είναι η οτενετ, θα ακούγε απο όλους τους χρήστες για το τί πιστέυουν για την οτενετ κλπ.

μήπως να μην αφήνουμε πλεόν τα αβαταρ;

οι οροι του φόρουμ λένε


# Απαγορεύεται η διαφήμιση εμπορικών και μη προϊόντων και υπηρεσιών, με την τοποθέτηση links ή banners στην υπογραφή. Σε αυτήν τη περίπτωση, οι ανάλογες υπογραφές θα αφαιρούνται άμεσα.


αλλά και


Διαφημίσεις οποιουδήποτε είδους χωρίς την έγγραφη συναίνεση του administrator. Επίσης απαγορεύεται το spamming (αποστολή ανεπιθύμητου ή διαφημιστικού μηνύματος) είτε δημόσια είτε με προσωπικά μηνύματα.

αλλά πουθενά για το αβαταρ.

Συμφωνώ με το οτι καμια φορά είμαστε ποιο ελαστικοί με κάποιους κανόνες και με κάποιους όχι.

Αν θα αρχίσουμε ομώς να την λέμε στους χρήστες για το αβατάρ, θα αρχίσετε να μας λέτε άλλα....



εκτός αν ο μόνος κανόνας του forum ειναι τα posts να μην είναι greek english...

υπάρχουν και άλλοι κανόνες, αλλά αυτός είναι απο τους πρώτους (όπως θα διαβάσεις στους όρους χρήσης)

teo_L20
15-05-05, 09:31
ok! εγώ διαφήμιση ΔΕΝ ΚΑΝΩ! ; όποιος θέλει ας μου το βγάλει! τι να τι κάνω την οτενετ! και παλιά που είχα το conn-x γιατί δεν λέγατε τιποτα??

οκ!οτι θέλετε κάνω!

Φιλικα
Θοδωρής

halvas69
15-05-05, 10:05
Να πω την γνώμη μου και εγώ το νεούδι ?
Άστο φίλε μου.
Δουλειά δεν είχε ο Διάολος και πήδαγε τα ...avatars... του.
Από την ώρα που γίνεται αποδεκτό από τους Admins κλπ, τι ψάχνουμε να βρούμε ?
Αυτοί κάνουν κουμάντο και αποφασίζουν να κρατούν το Forum με τα δικά τους μέτρα και σταθμά.
Και μιά χαρά τα πάνε, εγώ τουλάχιστον δεν βρέθηκα αντίθετος στον τρόπο που το διαχειρίζονται.
Για την ακρίβεια ούτε που παρατηρώ τι και πως το κάνουν.....και αυτό είναι το καλύτερο, διακριτικότητα.
Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα αβαταρς και με το συγκεκριμένο.
Έχουμε ένα τόσο καλό Forum για το adsl, τελειώσαμε τα πάντα με το adsl και αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με "avatar" δεν προχωράμε παρακάτω και επί του θέματος ?

xakasou
15-05-05, 16:59
Τότε δεν θα έπρεπε να μιλάμε για κανέναν Isp, αλλά απο την στιγμή που ενας Isp είναι γνωστός τότε αλλάζουν τα πράγματα
δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.
δε βγαινει νοημα απο αυτα που λες.

ποιος είναι γνωστός ISP και ποιος όχι; ποιος το ορίζει αυτό και με τι κριτηρια; για τους "γνωστους" ISP ισχύουν άλλοι κανόνες;

κι επιπλέον εγώ δεν είπα να "μή μιλάμε", είπα να μή διαφημίζουμε (ή μάλλον εσείς οι διαχειριστές το λέτε στους όρους χρήσης)

Αντί να δώσεις μια ξεκάθαρη απάντηση, θολώνεις τα νερά. κρίμα.

sdikr
16-05-05, 13:06
δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.
δε βγαινει νοημα απο αυτα που λες.

ποιος είναι γνωστός ISP και ποιος όχι; ποιος το ορίζει αυτό και με τι κριτηρια; για τους "γνωστους" ISP ισχύουν άλλοι κανόνες;

κι επιπλέον εγώ δεν είπα να "μή μιλάμε", είπα να μή διαφημίζουμε (ή μάλλον εσείς οι διαχειριστές το λέτε στους όρους χρήσης)

Αντί να δώσεις μια ξεκάθαρη απάντηση, θολώνεις τα νερά. κρίμα.


Αν δεν βγάζεις νόημα, μπορείς να μιλήσεις με τους admin.

EvilHawk
16-05-05, 13:51
Η αρχική απάντηση του sdikr και η απάντηση του halvas69 έχουν καλύψει τους admins !..

@ ADSLgr.com All rights reserved.