PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπλέξιμο....



Σελίδες : [1] 2

8anos
26-01-08, 16:54
Ανοίγω το θέμα αυτό γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω.
Ας γκρινιαξω λοιπόν



Είμαι συνδρομητής της HOL από την εποχή του broadback και γενικά δεν είχα προβλήματα παρά μόνο στις αναμονές της ενεργοποίησης από το ένα πακέτο στο άλλο. (broadpack--> hibox --> DB)


09/01/2008

Στις 09/01 επιτέλους φάνηκε ότι θα μεταβώ στο DB, γυρίζοντας σπίτι βλέπω ένα συνεργείο να σκάβει κάτω από την πολυκατοικία που μένω, τους ρωτάω γιατί σκάβουν και μου απαντάνε ότι είναι από τον ΟΤΕ, αστειευόμενος τους λέω «φέρνεται οπτικές ίνες στα σπίτια; Ναι, ναι μου λένε και γελάνε»
Που να ήξερα :mad:

Ανεβαίνω στο σπίτι και βλέπω ότι το λαμπάκι στο φριτζ αναβοσβήνει, ωραία λέω είμαι στο τελικό στάδιο της ενεργοποίησης.
Να πω ότι τις προηγούμενες μέρες συνδέοντας το νέο φριτζ μου έκανε επανεκκινήσεις και αναγκαστικά να επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.
Το φριτζ μετά από αυτό δούλευε κανονικά αφού είχα ακόμα το hibox

Περνώντας η ώρα και βλέποντας το φριτζ να μην συνέρχεται επικοινωνώ με την ΤΥ [(ticket: no synch (1235013) η ορθογραφία είναι του τεχνικού], μου λένε ότι η μετάβαση έγινε και ότι χρειάζεται πιθανόν το αρχείο ρυθμίσεων προκειμένου να δουλέψει. Μου το στέλνουν πηγαίνω στην δουλεία το κατεβάζω, το περνάω αλλά το φριτζ εξακολουθεί να μην συγχρονίζει. Εκεί αρχίζουν να με ζώνουν τα φίδια.

Το ίδιο βράδυ επικοινωνώ ξανά με την ΤΥ [ticket: No sync (1235359)] (το τηλεφώνημα αυτό μου κόστισε 14 εύρω γιατί έγινε από κινητό, το πάγιο στον ΟΤΕ ενός μηνός :down: ) και μου στέλνουν νέο Firmware για το φριτζ, ο άνθρωπος προσπάθησε να το περάσει από μακριά αλλά δεν τα κατάφερε και πώς να το κατάφερνε αφού η γραμμή είναι κομμένη στην κυριολεξία (θα το δούμε στην συνέχεια)


10/01/2008
Το περνάω την άλλη μέρα αλλά το φριτζ εξακολουθεί να αναβοσβήνει σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο. Δεύτερη φορά κρύος ιδρώτας

Εκείνη την ημέρα ανοίγω νέο θέμα (δεν άντεχα να περιμένω στο τηλ την ΤΥ) [(ticket: The connection to DSL has been interrupted (1235801)]
Όπου παρέχω όλες τις πληροφορίες που ήταν δυνατόν και δυο screenshoot του φριτζ.

27908
με το παλιο firmware

27907
με το αναβαθμισμενο

δυο μέρες μετά δεν είχε δει ακόμα κάποιος το τικετ.

Εκείνη την μέρα έμαθα από τον γείτονα μου που έχει full llu vivodi ότι ούτε αυτός έχει ιντερνετ και τηλέφωνο. Προφανώς ήταν βλάβη λόγω των έργων του ΟΤΕ.
Στην ίδια πολυκατοικία ένοικος με ΟΤΕ έχει κανονικά τηλέφωνο :whistle:
Συμπληρώνω τις πληροφορίες αυτές σαν σχόλιο στο ανοικτό τικετ.

Την ίδια μέρα παίρνω τηλέφωνο στην ΤΥ για να δω τι γίνεται, η τεχνικός τους δεν ήταν σε θέση να μου δώσει παραπέρα πληροφορίες [τικετ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ (1236481)]


14-15/01/2008
Υπάρχει κινητικότητα στο θέμα γίνονται απανωτές αναθέσεις σε μηχανικούς όπως φαίνεται στο τικετ


22/01/2008
Ανοίγω νέο θέμα [No sync (1254990)]
Ζητάω ένα υποτυπώδες χρονοδιάγραμμα επίλυσης του προβλήματος και απειλώ ότι θα διακόψω την σύμβαση.
Το ίδιο βράδυ μου απαντά ένας ευγενέστατος κύριος


Αξιότιμε κύριε

Καλησπέρα σας.

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την hellas online. Σας ενημερώνουμε ότι έχουμε λάβει το ηλεκτρονικό μήνυμα που έχετε στείλει προς την εταιρία μας, η απάντηση που πήραμε από τον ΟΤΕ είναι ότι υπάρχει φυσιολογική φθορά με υπαιτιότητα του ΟΤΕ. Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία αποκατάστασης του προβλήματος.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνηση.



Ευχαριστούμε για την κατανόηση και την εμπιστοσύνη που δείχνετε στις υπηρεσίες μας



Με εκτίμηση για την

Hellas On Line

Residential Technical Support



23/01/2008
Ξαναμιλάω με την ΤΥ και μαθαίνω ότι από της 15/01 επικοινώνησαν με τον ΟΤΕ, ο οποίος τους απάντησε στις 16/01 ότι η γραμμή μου έχει υποστεί «υπάρχει φυσιολογική φθορά με υπαιτιότητα του ΟΤΕ»

25/01/2008
Ο γείτονας μου με ενημερώνει ότι η βλάβη του αποκαταστήθηκε.
Το φριτζ εξακολουθεί να αναβοσβήνει σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο.


Στο ενδιάμεσο επικοινώνησα με τον ΟΤΕ και η απάντηση που πήρα ( φυσιολογική νομίζω) είναι ότι δεν ειμαι πελάτης τους πια οπότε δεν μπορούν να βοηθήσουν.


Τι μου εχει κοστίσει μέχρι τώρα η ιστορία :

Γνώρισα από κοντά τι σημαίνει να περιμένεις κατά μεσο όρο 30-35 λεπτά στην αναμονή για την ΤΥ, το διάβαζα εδώ μέσα και δεν το πίστευα.


Απίστευτη ταλαιπωρία γιατι το ιντερνετ είναι για μένα εκτος από ψυχαγωγία, εργαλείο δουλειάς με αποτέλεσμα να χρειάζεται να κάθομαι στην δουλειά μου οπου ειχα πρόσβαση για επιπλεον 5-6 ωρες μερα παρα μέρα


Φουσκωμένους λογαριασμούς στο κινητο


* από τις κλήσεις στην ΤΥ και θεωρώ απαράδεκτο να μην γίνεται μνεια ότι η κληση από κινητα χρεωνεται στα 12 λεπτα του ευρω /λεπτο.
* από τις κλήσεις που αναγκάστηκα να κάνω από το κινητό μου, λόγο έλλειψης σταθερού.



αυτα,

ουφ τα ειπα και ξαλαφρωσα :)

aa144
26-01-08, 19:42
Κανένα μέσον στον τοπικό ΟΤΕ έχεις; Αν όχι, δεν χάνεις τίποτε να πας μια μέρα στην τεχνική υπηρεσία του τοπικού ΟΤΕ αυτοπροσώπως και να βρεις κάποιον τεχνικό εκεί να το κουβεντιάσετε μήπως βρεθεί μια λύση, να σου βάλουν ένα άλλο ζεύγος προσωρινά ή μόνιμα, από αυτά που δεν έκοψαν στο καλώδιο, εκεί που έκαναν τη ζημιά. Στην ανάγκη κέρασέ τον και ένα "καφέ" να πιεί ο άνθρωπος να μην νυστάζει από την πολλή ξάπλα.

8anos
26-01-08, 20:30
Κανένα μέσον στον τοπικό ΟΤΕ έχεις; Αν όχι, δεν χάνεις τίποτε να πας μια μέρα στην τεχνική υπηρεσία του τοπικού ΟΤΕ αυτοπροσώπως και να βρεις κάποιον τεχνικό εκεί να το κουβεντιάσετε μήπως βρεθεί μια λύση, να σου βάλουν ένα άλλο ζεύγος προσωρινά ή μόνιμα, από αυτά που δεν έκοψαν στο καλώδιο, εκεί που έκαναν τη ζημιά. Στην ανάγκη κέρασέ τον και ένα "καφέ" να πιεί ο άνθρωπος να μην νυστάζει από την πολλή ξάπλα.

Προτιμω να κερασω καφε ενα φιλο μου δικηγορο που μου πιπιλαει το μυαλο να αρχισει να μοιράζει εξώδικα :whistle:

Βεβαια θα μου πεις ιντερνετ και τηλ. δεν θα εχεις άμεσα, οπως με εναν καφε σε εναν τεχνικο, παρολα αυτα όμως, νομιζω οτι θα ειναι διασκεδαστικό! :twisted:

billgout
26-01-08, 21:21
Τόσο καιρό διασκέδαζαν αυτοί μαζί σου. Νομίζω ήρθε η σειρά σου. :twisted:

MNP-10
26-01-08, 21:35
Στο ενδιάμεσο επικοινώνησα με τον ΟΤΕ και η απάντηση που πήρα ( φυσιολογική νομίζω) είναι ότι δεν ειμαι πελάτης τους πια οπότε δεν μπορούν να βοηθήσουν.


Αυτο εχει μια αληθεια και ενα ψεμα.

Η αληθεια ειναι οτι δεν εισαι ΑΜΕΣΟΣ πελατης του Λιανικου ΟΤΕ. (πχ pstn OTE).

Το ψεμα ειναι οτι δεν μπορουν να βοηθησουν. Οχι μονο μπορουν, αλλα ειναι υποχρεωμενοι να βοηθησουν. Εσυ πλεον, εισαι πελατης της HOL - ομως ολες τις γραμμες τις διαχειριζεται ο ΟΤΕ, ως συντηρητης του last mile για το οποιο πληρωνεται απο εσενα (μεσω HOL) με 8.5Ε / μηνα. Το να μην εκτελει τις εργασιες συντηρησης και επιδιορθωσης βλαβων, ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Η πλακα ειναι οτι ο ΟΤΕ πουλαει το παραμυθι "δεν ειστε πελατης μας", κανει κομπλες στις βλαβες και ενεργοποιησεις που τις διαχειριζεται ΟΛΕΣ αυτος, και μετα το παιζει κι'ολας οτι δεν εχει υποχρεωση - ωστε να εκνευριστουν οι πελατες εναλλακτικων με τους εναλλακτικους και να παρουν αυτοι το blame.

8anos
26-01-08, 21:52
Αυτο εχει μια αληθεια και ενα ψεμα.

Η αληθεια ειναι οτι δεν εισαι ΑΜΕΣΟΣ πελατης του Λιανικου ΟΤΕ. (πχ pstn OTE).

Το ψεμα ειναι οτι δεν μπορουν να βοηθησουν. Οχι μονο μπορουν, αλλα ειναι υποχρεωμενοι να βοηθησουν. Εσυ πλεον, εισαι πελατης της HOL - ομως ολες τις γραμμες τις διαχειριζεται ο ΟΤΕ, ως συντηρητης του last mile για το οποιο πληρωνεται απο εσενα (μεσω HOL) με 8.5Ε / μηνα. Το να μην εκτελει τις εργασιες συντηρησης και επιδιορθωσης βλαβων, ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Η πλακα ειναι οτι ο ΟΤΕ πουλαει το παραμυθι "δεν ειστε πελατης μας", κανει κομπλες στις βλαβες και ενεργοποιησεις που τις διαχειριζεται ΟΛΕΣ αυτος, και μετα το παιζει κι'ολας οτι δεν εχει υποχρεωση - ωστε να εκνευριστουν οι πελατες εναλλακτικων με τους εναλλακτικους και να παρουν αυτοι το blame.

Αυτό προσπάθησα να το ψελλίσω στον τεχνικό που μίλησα αλλά αυτος επέμενε "δεν ειστε πελάτης μας"
Το ζήτημα είναι οτι εμπλέκονται δυο εταιρίες με αντικρουόμενα συμφέροντα και εγω βρίσκομαι στην μέση.

Η παγια αντίληψη μου ειναι οτι έπρεπε να υπάρχει ενας φορέας τηλεπικοινωνιών, αλλα αφού κύριοι θέλετε να δουλέψετε με όρους αγοράς ας το κάνετε μέχρι τέλους.
Ετσι κι αλλίως 1-2 πάροχοι θα μείνουν στο τέλος :twisted:

MNP-10
26-01-08, 21:58
Και εγω το ιδιο πιστευω (ενας δημοσιος, ορθολογικα επιχειρουμενος παροχος = the best) αλλα το ιδιωτικο μονοπωλιο και η αδικια μεσω τρικλοποδιων, εμποδιων και παραπληροφορησης μου προκαλλουν αποστροφη.

BlindG
27-01-08, 05:14
Αφεντικό, έχουμε σχεδόν το ίδιο πρόβλημα μόνο που η δικιά μου γραμμή (υπο)λειτουργεί και είμαι στη Φνετ.
Έχω static παράσιτα στη γραμμή μου και η μεν Φνετ μου λέει "η γραμμή σας είναι εντάξει" ο δε ΟΤΕ (διαχειριστής που θα μπορούσε να έρθει στο ΚΑΦΑΟ να κοιτάξει) μου λέει "δεν είστε πελάτης μας"....
Σιγά που θα βρω εγώ άκρη...... :(

8anos
01-02-08, 10:33
Τελικα κατηγγειλα την συμβαση με την HOL.

jacobgr
01-02-08, 10:47
Ακόμη χωρίς τηλέφωνοο??

8anos
01-02-08, 11:14
Ακόμη χωρίς τηλέφωνοο??

απο τις 09/01, δηλαδή 23 μερούλες χωρις τηλ. και ιντερνετ :mad:

Alex1001
01-02-08, 22:55
δεν νομίζω πως ο κάθε πελάτης παρόχου μπορεί να ζητάει υπηρεσίες από οτε.. ο πάροχος είναι υποχρεωμένος να πιέσει οτε ώστε να εξυπηρετηθεί ο πελάτης του.
και νομίζω πως το πρόβλημα είναι που ο κάθε πάροχος για να μην πληρώσει προσωπικό που ασχολείται με αυτές τις διαδικασίες αφήνει κάποιους στην μοίρα τους.. επομένος αν έχεις φίλο δικηγόρο είναι ο καλύτερος τρόπος να τους τρίξεις τα δόντια.. ;)

strider
02-02-08, 03:08
Αυτο εχει μια αληθεια και ενα ψεμα.
Η αληθεια ειναι οτι δεν εισαι ΑΜΕΣΟΣ πελατης του Λιανικου ΟΤΕ. (πχ pstn OTE).

Το ψεμα ειναι οτι δεν μπορουν να βοηθησουν. Οχι μονο μπορουν, αλλα ειναι υποχρεωμενοι να βοηθησουν. Εσυ πλεον, εισαι πελατης της HOL - ομως ολες τις γραμμες τις διαχειριζεται ο ΟΤΕ, ως συντηρητης του last mile για το οποιο πληρωνεται απο εσενα (μεσω HOL) με 8.5Ε / μηνα. Το να μην εκτελει τις εργασιες συντηρησης και επιδιορθωσης βλαβων, ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Η πλακα ειναι οτι ο ΟΤΕ πουλαει το παραμυθι "δεν ειστε πελατης μας", κανει κομπλες στις βλαβες και ενεργοποιησεις που τις διαχειριζεται ΟΛΕΣ αυτος, και μετα το παιζει κι'ολας οτι δεν εχει υποχρεωση - ωστε να εκνευριστουν οι πελατες εναλλακτικων με τους εναλλακτικους και να παρουν αυτοι το blame.
Θα διαφωνήσω γιατί αυτά τα περίεργα ακούω να λένε και στη HOL όποτε ο DNS τους crash-άρει. Αν αγοράσεις κάτι από ένα μαγαζί και δεν δουλεύει, αντί να το πάρουν πίσω θα σου πούν ότι φταίει το απέναντι μαγαζί για το πρόβλημά σου?

Όταν ένας πάροχος δεν ξέρει τί του γίνεται και γιατί ο πελάτης δεν έχει τηλέφωνο και ιντερνετ τα ρίχνει στον ΟΤΕ αντί να κάτσει να το φτιάξει? Και εγώ έχω sharedLLU αλλά αν έχω πρόβλημα στο internet δεν τηλεφωνώ στον ΟΤΕ αλλά στον πάροχό μου. ΑΥΤΟΣ ειναι υποχρεωμένος να τακτοποιήσει το θέμα, ο ΟΤΕ και ο κάθε άλλος που πληρώνεται από τον Πάροχο είναι subcontructor του Παρόχου και δεν με ενδιαφέρει εμένα. Δηλαδή σε λίγο θα λένε ότι ο φορτηγατζής που κουβαλάει τα καλώδια και καθυστέρησε γιατί τρώει τυρόπιτα φταίει για το ότι δεν διορθώθηκε η διακοπή στο ιντερνετ ή για την καθυστέρηση υλοποίησης/επανασύνδεσης, κλπ.?

Οι πάροχοι δεν έχουν τεχνικούς? Δεν έχουν γνώση του προϊόντος που πουλάνε? Μόνο πωλητές έχουν? Τί είναι, περίπτερο? (τώρα που αγόρασες τις καραμέλες σου μή μας ενοχλείς, δεν ξέρουμε τίποτα?) Βάλαν δηλαδή 5 sip servers και ενώνουν το τηλεφωνικό νούμερο και αν δουλέψει καλά, αν δεν δουλέψει φταίει κάποιος άλλος? Τότε και εγώ πουλάω ίντερνετ. Αν όλα τα ενοικιάζω από άλλη εταιρία και απλά τα ονομάζω HOL, 4net, ή οτιδήποτε άλλο, και ούτε να τα φτιάξω δεν ξέρω, λέγομαι Πάροχος?

Και αν ο Χ Πάροχος χρησιμοποιεί hardware του ΟΤΕ (το αγοράζει ή ενοικιάζει δηλαδή) με το ίδιο σκεπτικό και ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί hardware τις Siemens. Όταν κόβεται το τηλέφωνο του πελάτη φταίει η Siemens?

MNP-10
02-02-08, 07:57
Συγκρινεις ανομοια πραγματα. Ο DNS ειναι ευθυνη της HOL. Το οτι ο ΟΤΕ πηγε εσκαψε κατω απ'την πολυκατοικια του 8anos και εμεινε χωρις τηλ, ειναι ευθυνη της HOL?



Όταν ένας πάροχος δεν ξέρει τί του γίνεται και γιατί ο πελάτης δεν έχει τηλέφωνο και ιντερνετ τα ρίχνει στον ΟΤΕ αντί να κάτσει να το φτιάξει? Και εγώ έχω sharedLLU αλλά αν έχω πρόβλημα στο internet δεν τηλεφωνώ στον ΟΤΕ αλλά στον πάροχό μου.
+

Οι πάροχοι δεν έχουν τεχνικούς? Δεν έχουν γνώση του προϊόντος που πουλάνε? Μόνο πωλητές έχουν? Τί είναι, περίπτερο? (τώρα που αγόρασες τις καραμέλες σου μή μας ενοχλείς, δεν ξέρουμε τίποτα?) Βάλαν δηλαδή 5 sip servers και ενώνουν το τηλεφωνικό νούμερο και αν δουλέψει καλά, αν δεν δουλέψει φταίει κάποιος άλλος? Τότε και εγώ πουλάω ίντερνετ. Αν όλα τα ενοικιάζω από άλλη εταιρία και απλά τα ονομάζω HOL, 4net, ή οτιδήποτε άλλο, και ούτε να τα φτιάξω δεν ξέρω, λέγομαι Πάροχος?


Αυτο ειναι το θεσμικο πλαισιο. Απαγορευεται οποιοσδηποτε παροχος να κανει εργασιες στο σκελος του last mile (δλδ απ'το αστικο κεντρο μεχρι το σπιτι σου). Αυτο το αναλαμβανει ο ΟΤΕ και οι αλλοι τον πληρωνουν. Καλως, κακως - ετσι εχει η κατασταση για να μη γινεται μπαχαλο. Αυτο που λες, με το υφισταμενο θεσμικο πλαισιο, ειναι αδυνατο να γινει. Δλδ να στειλει η HOL τεχνικο να φτιαξει τη γραμμη του χρηστη (last mile). Απαγορευεται. Το μονο που μπορει να κανει ειναι να το δηλωσει στον ΟΤΕ και να ελπιζει για το καλυτερο.

strider
02-02-08, 16:38
Συγκρινεις ανομοια πραγματα. Ο DNS ειναι ευθυνη της HOL. Το οτι ο ΟΤΕ πηγε εσκαψε κατω απ'την πολυκατοικια του 8anos και εμεινε χωρις τηλ, ειναι ευθυνη της HOL?


Μα αφού λέει ότι αλλος ένοικος της ίδιας πολυκατοικίας είχε τηλέφωνο ΟΤΕ και δούλευε. Εγώ λέω ότι από οποιονδήποτε αγοράζεις τηλέφωνο ή ιντερνετ είναι υποχρεωμένος να σου παρέχει την υπηρεσία. Ο καθένας είναι υπέθυνος για αυτό που σου πουλάει. Αν δεν έχεις την υπηρεσία τότε γιατί στο καλό την πληρώνεις?


Αυτο ειναι το θεσμικο πλαισιο. Απαγορευεται οποιοσδηποτε παροχος να κανει εργασιες στο σκελος του last mile (δλδ απ'το αστικο κεντρο μεχρι το σπιτι σου). Αυτο το αναλαμβανει ο ΟΤΕ και οι αλλοι τον πληρωνουν. Καλως, κακως - ετσι εχει η κατασταση για να μη γινεται μπαχαλο. Αυτο που λες, με το υφισταμενο θεσμικο πλαισιο, ειναι αδυνατο να γινει. Δλδ να στειλει η HOL τεχνικο να φτιαξει τη γραμμη του χρηστη (last mile). Απαγορευεται. Το μονο που μπορει να κανει ειναι να το δηλωσει στον ΟΤΕ και να ελπιζει για το καλυτερο.

Αν δηλώσεις βλάβη είτε για τηλέφωνο είτε για ιντερνετ σε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ σου το πουλάει (ΟΤΕ, ΗΟΛ, 4νετ, κοκ.) και σου πεί "δεν φταίω εγώ, φταίει ο Χ" δεν είναι σοβαρή απάντηση. Να κόψει το λαιμό του να το φτιάξει. Αν δεν τον συμφέρει το "θεσμικό πλαίσιο" τότε να μην κάνει business του αέρα και να υπόσχεται απεριόριστα τηλέφωνα, απεριόριστο ιντερνετ και άλλες μπαρούφες. Να σου λέει "υπενοικιάζω υποδομές του ΟΤΕ, αν σου χαλάσει δεν μπορώ να το φτιάξω, αγόρασε από εμένα με δική σου ευθύνη, κύριε πελάτη". Απλά και σταράτα.

Και σε ρωτάω, είναι δουλειά του πελάτη να κάθεται να ψάχνει ποιός φταίει για κάθε βλάβη? Ο πελάτης αγοράζει τελικό προιόν και την ευθύνη σύμφωνα με το νόμο έχει ο Πωλητής.

MNP-10
02-02-08, 16:57
Να σου λέει "υπενοικιάζω υποδομές του ΟΤΕ, αν σου χαλάσει δεν μπορώ να το φτιάξω, αγόρασε από εμένα με δική σου ευθύνη, κύριε πελάτη". Απλά και σταράτα.

Και σε ρωτάω, είναι δουλειά του πελάτη να κάθεται να ψάχνει ποιός φταίει για κάθε βλάβη? Ο πελάτης αγοράζει τελικό προιόν και την ευθύνη σύμφωνα με το νόμο έχει ο Πωλητής.

Καλο το "επι της αρχης" ομως οι χαλκινες τηλεπικοινωνιες ειναι λιγο ιδιομορφες. Βασιζονται στο οτι ο ΟΤΕ, ως συντηρητης του last mile, παρεχει σε ολους (ΟΤΕ λιανικης included), υπηρεσιες ωστε να δουλεψει ο ανταγωνισμος. Εναλλακτικα, ο μονος τροπος για να ελεγχει ενας παροχος το δικτυο ειναι να τοποθετησει δικο του χαλκινο δικτυο. Δλδ για να εχεις 10 εταιριες, θα πρεπει να εχεις 10 χαλκινα δικτυα.. Και καπου εκει μπαινει η λογικη και λεει "10 χαλκινα δικτυα? :hmm:Το κοστος ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ για κατι τετοιο.. γιατι δε διαμοιραζομαστε ολοι την μια υποδομη του χαλκου με χαμηλο κοστος?" Και αυτο γινεται.. παγκοσμιως. Αλλου οπου υπαρχει προβλημα, χωριζουν τις υποδομες σε χονδρικο και λιανικο σκελος για να εξασφαλισουν ιση μεταχειριση κτλ. Στην ελλαδα ακομα ειμαστε σε περιεργη φαση.

Αυτο που λες παντως, μπορει να γινει, αλλα κοστιζει αστο να παει - γιατι απαιτει αναπτυξη ιδιοκτητων υποδομων to the home. Νομιζεις οι παροχοι δε θελουν να ελεγχουν το δικτυο τους end-to-end και να κρεμονται απ'τον ΟΤΕ ή τον καθε incumbent (σε αλλες χωρες) για το αν θα τους κανει σημερα ή αυριο την επιδιορθωση κτλ?

Εδω ειναι η ουσια του να υπαρξει ανταγωνισμος στις υποδομες. Δλδ να λεει μια εταιρια "εγω παρεχω internet μεσω wimax" ή "εγω παρεχω internet μεσω FTTH".. και ετσι να δουλευουν ολα ρολοϊ.. τωρα, με μονοπωλιο στις υποδομες, ειναι δυσκολα τα πραγματα.

strider
02-02-08, 18:18
Εδω ειναι η ουσια του να υπαρξει ανταγωνισμος στις υποδομες. Δλδ να λεει μια εταιρια "εγω παρεχω internet μεσω wimax" ή "εγω παρεχω internet μεσω FTTH".. και ετσι να δουλευουν ολα ρολοϊ.. τωρα, με μονοπωλιο στις υποδομες, ειναι δυσκολα τα πραγματα.
Ναι. Αλλά παγκοσμίως πώς δουλεύει? Υπάρχουν νεοσύστατες εταιρίες που προσλαμβάνουν 100 πωλητές και διαφημίζουν "απελευθερωθείτε από το πάγιο του ΟΤΕ και ελάτε στο ιδιοκτητο δίκτυό μας με 10 ευρώ απεριόριστα τηλέφωνα, ιντερνετ, τηλεόραση, κλ.π"? Καταρχήν δεν είναι ιδιόκτητο το δίκτυο των παρόχων πλην του ΟΤΕ. Η υποδομή τους είναι μόνο οι 100 πωλητές ηλικίας 18 χρόνων με null experience. Τί ανταγωνισμός είναι αυτός? Μόνο στο "απελευθερωθείτε από το πάγιο"? Αν ήθελα sip τηλέφωνο υπάρχουν και δωρεάν sip servers, γιατί να πάρω της HOL και της κάθε HOL (και να το πληρώνω) και όταν πέφτει το internet να τρέχω στη γειτονιά να ρωτάω αν έχουν τηλέφωνο οι άλλοι?

Μονοπώλιο στις υποδομές
Όπως οι εταιρίες κινητής φτιάχνουν δικές τους υποδομές έτσι πρέπει να κάνουν όλοι. Τότε μόνο λέγονται εταιρίες, διαφορετικά λέγονται αρπαχτές. Πού ακούστηκε να υπάρχουν εταιρίες που δεν αναπτύσουν καμία υποδομή αλλά πουλάνε αέρα? Όλα τα λεφτά είναι κέρδος δηλαδή? Καμία επένδυση? Επειδή το κράτος υποχρεώνει τον ΟΤΕ να νοικιάζει τις υποδομές του σε αυτούς? έτσι ο καθένας μας με μέσο στην κυβέρνηση μπορέι να ανοίξει μια εταιρία και να υπάρχει νόμος που να υποχρεώνει έναν κρατικό οργανισμό να του δίνει τις υποδομές σε εξευτελιστική τιμή ώστε να βγάζει μόνο κέρδος χωρίς να χρειάζεται να επενδύσει πουθενά.

Στην Αγγλία που ζόυσα πριν 10 χρόνια υπήρχαν εταιρίες όπως η Cable&Wireless που είχαν οπτικές ίνες δικές τους και παρείχαν τηλέφωνο, τηλεόραση, ιντερνετ, κλπ. ήρθαν και πέρασψν τα καλώδια κανονικά στο σπίτι. Κανονική εναλλακτική πρόταση, όχι του άερα. Αν κάτι δεν δούλευε θα σου έλεγαν "φταίει η BT"?

Ναι, αν πραγματικά υπάρχουν εταιρίες που θέλουν να επενδύσουν και προσφέρουν υπηρεσίες σε πραγματικά δικό τους δίκτυο, (όπως π.χ. η Vodafone με τα σταθερά) τότε να το χαιρετίσω.

MNP-10
02-02-08, 18:34
Τελικα οι αποψεις μας συγκλινουν αρκετα. Αλλα το θεμα ειναι καθαρα πολιτικο. Δλδ για να εχει πριν χροοονια η C@W δικτυο στην Αγγλια, υπηρχε ενα θεσμικο πλαισιο ανταγωνισμου. Στην Ελλαδα δεν υπηρχε. Τοσο απλα. Μπορεις πχ σημερα να γινεις νομιμος bookmaker? Δεν θελει ουτε υποδομες, ουτε σκαψιματα, ουτε τιποτα. Ενα μαγαζακι ανοιγεις και βγαζεις odds.. γινεται? Ε δε γινεται.. γιατι δε γινεται? Γιατι ετσι ειναι το θεσμικο πλαισιο (μονοπωλιο). Καταληγουμε δλδ στις πολιτικες επιλογες των κυβερνησεων, τις οποιες κυβερνησεις εκλεγουμε οι ιδιοι.

strider
02-02-08, 19:14
Τελικα οι αποψεις μας συγκλινουν αρκετα. Αλλα το θεμα ειναι καθαρα πολιτικο. Δλδ για να εχει πριν χροοονια η C@W δικτυο στην Αγγλια, υπηρχε ενα θεσμικο πλαισιο ανταγωνισμου. Στην Ελλαδα δεν υπηρχε. Τοσο απλα. Μπορεις πχ σημερα να γινεις νομιμος bookmaker? Δεν θελει ουτε υποδομες, ουτε σκαψιματα, ουτε τιποτα. Ενα μαγαζακι ανοιγεις και βγαζεις odds.. γινεται? Ε δε γινεται.. γιατι δε γινεται? Γιατι ετσι ειναι το θεσμικο πλαισιο (μονοπωλιο). Καταληγουμε δλδ στις πολιτικες επιλογες των κυβερνησεων, τις οποιες κυβερνησεις εκλεγουμε οι ιδιοι.
Ακριβώς. Και φυσικά υπάρχει λόγος που δεν υπάρχει θεσμικό πλαίσιο. Κάποιοι δεν θέλουν να υπάρχει διότι τότε θα μπορούσαν όλες οι πραγματικές εταιρίες και άνθρωποι να δραστηριοποιηθούν σε έναν χώρο. Τώρα βλέπουμε απο μόνοι μας τί υπάρχει εδώ. Μόνο αρπαχτές. Και, στο παράδειγμά μας, έμ κάνουν αρπαχτές με τις ευλογίες του Κράτους, έμ σου λένε πώς το θεσμικό πλαίσιο δεν τους αφήνει να αναπτυχθούν και ότι τους κάνει δολιοφθορά ο ΟΤΕ. Αν υπήρχε πλαίσιο αυτές οι "εταιρίες" δεν θα είχαν υπάρξει ποτέ. Θα υπήρχαν μόνο αληθινοί πάροχοι όπως υπάρχουν στις κανονικές χώρες του κόσμου.

MNP-10
02-02-08, 19:24
Μα δεν τον ηθελε το κρατος τον ανταγωνισμο. Η Ευρωπη, ουσιαστικα, προσπαθει να τον επιβαλλει*. Και στις περισσοτερες μονοπωλιακες αγορες, οι οποιες ανοιγουν, συνηθως γινεται κατοπιν ενσωματωσης ευρωπαικων οδηγιων.

* Εδω τιθεται και ενα πολιτικο θεμα σχετικα με το αν η αριστερη πολιτικη ειναι σε καθεστως παρανομιας στην Ευρωπη.


Οσο για τις εταιριες, ενταξει, υπαρχουν μοντελα που μπορει να δουλεψει ο ανταγωνισμος. Πχ ο δομικος διαχωρισμος ειναι ενα μοντελο οπου (ιδεατα) το κρατος διατηρει την υποδομη και την παρεχει κοστοστρεφως σε ολους τους λιανεμπορυς με ισους ορους**. Επομενως υπαρχει και ανταγωνισμος και ομαλη λειτουργια + το κρατος διατηρει στην κυριοτητα του το τελικο δικτυο επικοινωνιων, διατηροντας παραλληλα χαμηλα τα κοστη για τους πολιτες.. γιατι αν φτιαχτουν 3-5-10 δικτυα, το παγιο μετα θα ειναι 100Ε+ / μηνα. Μιλαμε για επενδυσεις δισεκατομμυριων που θελουν πραγματικη αποσβεση. Μη βλεπεις το δικτυο του ΟΤΕ που ειναι στημμενο εδω και δεκαετιες και δεν εχει, στη πλειοψηφια του, τετοια κοστη - εκτος απο προσφατες αναβαθμισεις κτλ.

** Εδω τιθεται το ερωτημα, "και γιατι να μη βγαλει το κερδος στο λιανικο σκελος - αφου ολα δικα του τα εχει?"... οποτε παμε παλι στις πολιτικες επιλογες (φιλελευθερες λυσεις vs κρατικο μονοπωλιο).

8anos
02-02-08, 21:17
Ποιος ειναι κατα την γνωμη σας ο πιο συντομος τρόπος να έχω ξανα ιντερνετ και τηλεφωνο;
Να κάνω αιτηση αντίστροφης φορητότητας και να συνεχισω με το hibox της hol;

strider
02-02-08, 22:52
Ποιος ειναι κατα την γνωμη σας ο πιο συντομος τρόπος να έχω ξανα ιντερνετ και τηλεφωνο;
Να κάνω αιτηση αντίστροφης φορητότητας και να συνεχισω με το hibox της hol;
Απ'οτι βλέπω στο φόρουμ να λένε οι φίλοι εδώ, συνήθως ο πιο σύντομος τρόπος είναι να ξαναγυρίσεις στον ΟΤΕ το τηλέφωνό σου. Αν έχει υλοποιηθεί το DoublePlay αυτός ο τρόπος θα είναι και ο ακριβότερος. Χμμ.... όχι. έτσι θα φανεί αρχικά αλλά στην πραγματικότητα θα είναι ο φθηνότερος αφού θα δώσεις περισσότερα λεφτά στα τηλέφωνα 13844, κλπ, αν προσπαθήσεις να το λύσεις τηλεφωνικά με τη HOL. Το τελευταίο το υπογράφω ως δική μου γνώμη, ως παθών.

8anos
02-02-08, 23:31
Απ'οτι βλέπω στο φόρουμ να λένε οι φίλοι εδώ, συνήθως ο πιο σύντομος τρόπος είναι να ξαναγυρίσεις στον ΟΤΕ το τηλέφωνό σου. Αν έχει υλοποιηθεί το DoublePlay αυτός ο τρόπος θα είναι και ο ακριβότερος. Χμμ.... όχι. έτσι θα φανεί αρχικά αλλά στην πραγματικότητα θα είναι ο φθηνότερος αφού θα δώσεις περισσότερα λεφτά στα τηλέφωνα 13844, κλπ, αν προσπαθήσεις να το λύσεις τηλεφωνικά με τη HOL. Το τελευταίο το υπογράφω ως δική μου γνώμη, ως παθών.

δηλαδη για να επιστρεψω στον ΟΤΕ πρέπει να πληρώσω;

billgout
03-02-08, 01:21
Δεν νομίζω, εφ' όσον η διακοπή της υπηρεσίας είναι με δικιά τους υπαιτιότητα. Απλά πρέπει να τους το "θυμήσεις" λίγο ότι δεν μπορούν να ζητήσουν το χρηματικό τέλος διακοπής

strider
04-02-08, 05:50
Όχι, δεν εννοώ να πληρώσει ο άνθρωπος τη HOL. αυτό έλειπε κιόλας, να μην δουλεύουν οι υπηρεσίες και να τους πληρώσει κι από πάνω :rolleyes:
Προφανώς και είναι με υπαιτιότητα δική τους, οπότε και πολλά τους έδωσε (χρήμα και προσωπικό) στα τηλέφωνα του ΤΥ. :down:

Ο ΟΤΕ έχει "τέλος σύνδεσης" στο δικτυό του, σαν να βάζεις καινούριο τηλέφωνο. Αν έχει DP και θέλει πάει ΟΤΕ, τότε ο ΟΤΕ ίσως τον χρεώσει κατιτίς.

theopan
04-02-08, 10:54
Όχι, δεν εννοώ να πληρώσει ο άνθρωπος τη HOL. αυτό έλειπε κιόλας, να μην δουλεύουν οι υπηρεσίες και να τους πληρώσει κι από πάνω :rolleyes:
Προφανώς και είναι με υπαιτιότητα δική τους, οπότε και πολλά τους έδωσε (χρήμα και προσωπικό) στα τηλέφωνα του ΤΥ. :down:

Ο ΟΤΕ έχει "τέλος σύνδεσης" στο δικτυό του, σαν να βάζεις καινούριο τηλέφωνο. Αν έχει DP και θέλει πάει ΟΤΕ, τότε ο ΟΤΕ ίσως τον χρεώσει κατιτίς.

Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει τέλος επανασύνδεσης, εφόσον στον ίδιο χώρο λειτουργεί ήδη δεύτερη γραμμή ΟΤΕ.

8anos
04-02-08, 11:54
Λοιπόν εκανα την αιτηση σε ενα καταστημα ΟΤΕ.
Χρειάζεται ταυτότητα και ΑΦΜ και κοστίζει 30,90 Ευρώ.
Ελπίζω η HOl να αποδεσμέυσει τον βροχο πολυ πιο γρήγορα από οσο έκανε για να τον δεσμεύσει :twisted:
Ανοιξα και το αναλογο τικετ για να τους ενημερώσω [Αντίστροφη φορητότητα (1278359)].

dikal
04-02-08, 12:04
Συγκρινεις ανομοια πραγματα. Ο DNS ειναι ευθυνη της HOL. Το οτι ο ΟΤΕ πηγε εσκαψε κατω απ'την πολυκατοικια του 8anos και εμεινε χωρις τηλ, ειναι ευθυνη της HOL?

Αυτο ειναι το θεσμικο πλαισιο. Απαγορευεται οποιοσδηποτε παροχος να κανει εργασιες στο σκελος του last mile (δλδ απ'το αστικο κεντρο μεχρι το σπιτι σου). Αυτο το αναλαμβανει ο ΟΤΕ και οι αλλοι τον πληρωνουν. Καλως, κακως - ετσι εχει η κατασταση για να μη γινεται μπαχαλο. Αυτο που λες, με το υφισταμενο θεσμικο πλαισιο, ειναι αδυνατο να γινει. Δλδ να στειλει η HOL τεχνικο να φτιαξει τη γραμμη του χρηστη (last mile). Απαγορευεται. Το μονο που μπορει να κανει ειναι να το δηλωσει στον ΟΤΕ και να ελπιζει για το καλυτερο.

Δηλαδή για να καταλάβω... Ο εναλλακτικός ποιό κομμάτι της γραμμής έχει στην ευθύνη του; ΚΑΝΕΝΑ; Μόνο σετάρισμα κάνει στα DSLAM;

DSLaManiaC
04-02-08, 12:07
O εναλλακτικός έχει την ευθύνη των υπηρεσιών που σου προσφέρει και στις βλάβες που πρέπει να δηλώνει στον ΟΤΕ έγκαιρα και όχι μετά απο 10 μήνες.
Στα καλώδια η ευθύνη είναι του ΟΤΕ.

dikal
04-02-08, 13:19
O εναλλακτικός έχει την ευθύνη των υπηρεσιών που σου προσφέρει και στις βλάβες που πρέπει να δηλώνει στον ΟΤΕ έγκαιρα και όχι μετά απο 10 μήνες.
Στα καλώδια η ευθύνη είναι του ΟΤΕ.

Ευχαριστώ, κατάλαβα. Προφανώς οι βλάβες πρέπει να δηλώνονται ΑΜΕΣΑ. Και ο ΟΤΕ όμως να τις ελέγχει πραγματικά, έτσι δεν κάνει; Τη γραμμή μου πχ που είναι τίγκα στο παράσιτο, και την έλεγξε ο ΟΤΕ :whistle: , τη βρήκε ok αφού δουλεύει όπως δουλεύει... :lol:

strider
04-02-08, 13:56
O εναλλακτικός έχει την ευθύνη των υπηρεσιών που σου προσφέρει και στις βλάβες που πρέπει να δηλώνει στον ΟΤΕ έγκαιρα και όχι μετά απο 10 μήνες.
Στα καλώδια η ευθύνη είναι του ΟΤΕ.

Τα καλώδια τα νοικιάζει ο εναλλακτικός από τον ΟΤΕ ή οποιοδήποτε άλλον (που έχει υποδομή) και πουλάει τελική υπηρεσία στον πελάτη. ΑΥΤΟΣ έχει την ευθύνη αν είναι καλά ή όχι. Αν δεν είναι καλά να μην τα πουλάει σε εσένα και εμένα. Γιατί αλλιώς θα πει και ο ΟΤΕ ότι φταίει η εταιρία που παράγει καλώδια που δεν τα φτιάχνει έτσι ώστε να μην χαλάνε ποτέ. Και η εταιρία που τα φτιάχνει θα ρίξει το φταίξιμο στο υπέδαφος της... Πολωνίας που δεν έχει καλή πρώτη ύλη για να εξορύξει.

Για να μην πώ ότι φταίει η AVM που δεν παράγει καλά μόντεμ για να δουλεύει η SIP τηλεφωνία ωσάν να ήταν PSTN κάτω στο Ελλαδιστάν όπου οι "εναλλακτικοί" πουλάνε αέρα αντί τηλεφωνίας.

MNP-10, ξέρω ότι συμφωνούμε. Τελικά για τα καλώδια έχει ευθύνη κάποιος, όμως για την ταλαιπωρία του φίλου έχει σίγουρα η HOL.

........Auto merged post: strider added 7 Minutes and 49 Seconds later........


Λοιπόν εκανα την αιτηση σε ενα καταστημα ΟΤΕ.
Χρειάζεται ταυτότητα και ΑΦΜ και κοστίζει 30,90 Ευρώ.
Ελπίζω η HOl να αποδεσμέυσει τον βροχο πολυ πιο γρήγορα από οσο έκανε για να τον δεσμεύσει :twisted:
Ανοιξα και το αναλογο τικετ για να τους ενημερώσω [Αντίστροφη φορητότητα (1278359)].
Σαν να βάζεις καινούριο τηλέφωνο (που αυτό κάνεις ουσιαστικά) :sorry:
Μην ανησυχείς, πίεσε τον ΟΤΕ να τον αποδεσμεύει στα γρήγορα για να έχεις το τηλέφωνό σου. Για να δούμε το ticket πότε θα απαντηθεί....


Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει τέλος επανασύνδεσης, εφόσον στον ίδιο χώρο λειτουργεί ήδη δεύτερη γραμμή ΟΤΕ.
Δεν το ήξερα, αν και ο φίλος 8anos έσκασε τα ωραία του €31. Μήπως αυτά είναι για τη φορητότητα? Πού βρίσκουμε link για χρεώσεις επανασύνδεσης, φορητότητας, κλπ.?

theopan
04-02-08, 20:21
Δηλαδή για να καταλάβω... Ο εναλλακτικός ποιό κομμάτι της γραμμής έχει στην ευθύνη του; ΚΑΝΕΝΑ; Μόνο σετάρισμα κάνει στα DSLAM;

Σε κανένα. Στη διασύνδεση με το internet από το Α/Κ και μετά ίσως μόνο. Αέρα κοπανιστό μας πουλάνε οι εναλλακτικοί ρε παιδιά. Τώρα το καταλάβατε; Και δεν κάνουν ούτε καν τα αυτονόητα για τα επιπλέον του "ενοικίου" στον ΟΤΕ που τους πληρώνουμε: να λύνουν τα προβλήματα γρήγορα κυνηγώντας τον ΟΤΕ...




Δεν το ήξερα, αν και ο φίλος 8anos έσκασε τα ωραία του €31. Μήπως αυτά είναι για τη φορητότητα? Πού βρίσκουμε link για χρεώσεις επανασύνδεσης, φορητότητας, κλπ.?

Ο φίλος 8anos δεν ανέφερε πουθενά ότι είχε 2η γραμμή ΟΤΕ σε λειτουργία μέσα στο σπίτι του. Δε θυμάμαι που το είχα δει. Το ξέρω πάντως εκ πείρας (το έχει κάνει ο αδερφός μου). Πάρε στο 134 να σου το βεβαιώσουν αν σε ενδιαφέρει.

dimstog
04-02-08, 21:07
Δεν μπορώ να διαφωνήσω εντελώς με κανέναν, αλλά τι σημαίνει "αέρα κοπανιστό" μας πουλάν οι πάροχοι. Αφού δεν τους δίνεται τίποτε άλλο να πουλήσουν, δηλαδή, τι να κάνουν; Να το κλείσουν το μαγαζί επειδή δεν τους δίνεται πρόσβαση στο last mile;

Και στο κάτω κάτω, συμφωνώ απόλυτα με την λογική ότι ο πάροχος είναι υπεύθυνος για την τελική υπηρεσία στον πελάτη και αυτός θα έπρεπε να κυνηγάει τον ΟΤΕ, αλλά μην φέρνετε παραδείγματα με τα router της AVM ή το υπέδαφος της Πολωνίας ή καραμέλες, καθώς ενώ ένας πάροχος θα μπορούσε να κάνει καλύτερη επιλογή πχ router και έχει απόλυτη ευθύνη των επιλογών του, δεν έχει ΚΑΜΙΑ εναλλακτική επιλογή στο τί βρόχο θα μπορούσε να διαθέσει και στο τι τεχνική υποστήριξη θα μπορούσε να προσφέρει για αυτόν. Αυτά είναι καθορισμένα από πριν (ποια ποιότητα χαλκού, ποια συντήρηση, ποιο last mile, ασυναρτησίες του... ΟΤΕ, που θα έλεγαν και οι Άγαμοι Θήται). Να μου πεις γιατί ο DNS της HOL κάνει τερτίπια, ναι, αυτό να το δεχτώ και να τους γιουχάρουμε παρέα.

Από την άλλη δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει ότι η παρουσία των εναλλακτικών πιέζει τις τιμές προς τα κάτω και αναγκάζει τον ΟΤΕ να κινηθεί έστω και με αργά, βασανιστικά βήματα. Δηλαδή, θα έπρεπε να τους απορρίψουμε επειδή ο ΟΤΕ δεν προσφέρει αυτό που θα έπρεπε να τους προσφέρει;

Καμία διαφωνία, να αποδίδουμε ευθύνες όπου πρέπει, αλλά κρατώντας έναν ρεαλισμό.

sdikr
04-02-08, 22:33
Δεν μπορώ να διαφωνήσω εντελώς με κανέναν, αλλά τι σημαίνει "αέρα κοπανιστό" μας πουλάν οι πάροχοι. Αφού δεν τους δίνεται τίποτε άλλο να πουλήσουν, δηλαδή, τι να κάνουν; Να το κλείσουν το μαγαζί επειδή δεν τους δίνεται πρόσβαση στο last mile;

Και στο κάτω κάτω, συμφωνώ απόλυτα με την λογική ότι ο πάροχος είναι υπεύθυνος για την τελική υπηρεσία στον πελάτη και αυτός θα έπρεπε να κυνηγάει τον ΟΤΕ, αλλά μην φέρνετε παραδείγματα με τα router της AVM ή το υπέδαφος της Πολωνίας ή καραμέλες, καθώς ενώ ένας πάροχος θα μπορούσε να κάνει καλύτερη επιλογή πχ router και έχει απόλυτη ευθύνη των επιλογών του, δεν έχει ΚΑΜΙΑ εναλλακτική επιλογή στο τί βρόχο θα μπορούσε να διαθέσει και στο τι τεχνική υποστήριξη θα μπορούσε να προσφέρει για αυτόν. Αυτά είναι καθορισμένα από πριν (ποια ποιότητα χαλκού, ποια συντήρηση, ποιο last mile, ασυναρτησίες του... ΟΤΕ, που θα έλεγαν και οι Άγαμοι Θήται). Να μου πεις γιατί ο DNS της HOL κάνει τερτίπια, ναι, αυτό να το δεχτώ και να τους γιουχάρουμε παρέα.

Από την άλλη δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει ότι η παρουσία των εναλλακτικών πιέζει τις τιμές προς τα κάτω και αναγκάζει τον ΟΤΕ να κινηθεί έστω και με αργά, βασανιστικά βήματα. Δηλαδή, θα έπρεπε να τους απορρίψουμε επειδή ο ΟΤΕ δεν προσφέρει αυτό που θα έπρεπε να τους προσφέρει;

Καμία διαφωνία, να αποδίδουμε ευθύνες όπου πρέπει, αλλά κρατώντας έναν ρεαλισμό.

Κλήση στο νουμερο της Hol, 1 πωλήσεις, απάντηση μέσα σε 3 δευτέρα, αίτηση για dp, μετά απο δυο βδομάδες κλήση, 2 για την πορεία της αίτησης, ναι είναι φυσικό οτι φταίει ο ΟΤΕ (για την αναμονή 1ας ώρας)

Και στην τελική το να είναι κακός ο χαλκός δεν σημαίνει οτι δεν θα έχεις συχρονισμό, βέβαια μέχρι να καταφέρεις να το δηλώσεις στο ΤΥ κλάψτα χαράλαμπε

Εχώ πελάτη, που με τον που τον γυρίσαν στο ιδιοκτήτο εμείνε χωρίς internet, φυσικά βάρεθηκε να περιμένει στην αναμονή, αλλόν που τον γυρίσαν αλλά ενω συχρόνιζε Ip γιοκ, (του λέγαν φυσικά φταίει ο ΟΤΕ, μετά βγάλαν το πρόβλημα στην Θεσσαλονική), άλλον που πάλι δεν είχε Ip, ξεχάσαν να του στείλουν το mail, οτι πρέπει πλέον να βάλει pppoe για την συνδεσή αφού είπαν να τον βάλουν στο ιδιόκτητο, (χωρίς ερωτήση)

Ναι για όλα αυτά φταίει ο ΟΤΕ

ΥΓ ακόμα περιμένω για την αίτηση μου απο 13 Δεκεμβριου, μάλλον διάλεξα λάθος μέρα να την κάνω


Για τις βλάβες, θα πρέπει κάποια στιγμή να αποφασίσουν πρώτα να κάνουν έλεγχο για το αν η βλάβη είναι δικιά τους (του παρόχου) ή του συνδρομήτη και μετά να το στείλουν στον ΟΤΕ, βλέπεις το να το στείλουν εκει είναι το ευκολό ούτε τεχνικους ούτε τίποτα

strider
05-02-08, 02:12
.....ενώ ένας πάροχος θα μπορούσε να κάνει καλύτερη επιλογή πχ router και έχει απόλυτη ευθύνη των επιλογών του, δεν έχει ΚΑΜΙΑ εναλλακτική επιλογή στο τί βρόχο θα μπορούσε να διαθέσει και στο τι τεχνική υποστήριξη θα μπορούσε να προσφέρει για αυτόν......


Ο Πάροχος έχει τον ΙΔΙΟ χαλκό με το ΟΤΕ. Γιατί του ΟΤΕ τα adsl δουλεύουν μια χαρά στο διπλανό διαμέρισμα της ίδιας πολυκατοικίας και του δύσμοιρου πελάτη DP δεν δουλεύει τίποτα? Γιατί παίρνεις τηλέφωνο να αναφέρεις βλάβη και σου λένε "δεν φταίμε εμείς" οι ίδιοι άνθρωποι που στο πούλησαν 1 μήνα πρίν και σου χρεώνουν την πιστωτική σου κάρτα? Γιατί του παραπάνω δύσμοιρου πελάτη του υποσχέθηκαν τηλέφωνο και ιντερνετ χωρίς τα παγια του κλέφτη ΟΤΕ και δεν του δίνουν τίποτα? Και το τηλέφωνο (αν δουλεύει) είναι SIP και κάνει και σπασίματα? Δεν έκανε registration ο πελάτης, αν ήθελε, σε έναν SIP server από μόνος του, αν ήθελε να έχει "κάτι σαν τηλέφωνο"?

Γιατί παραπληροφορούν τον κόσμο? Δεν δίνουν τηλέφωνο PSTN. Δεν είναι εναλλακτικοί όπως είναι στην κινητή τηλεφωνία που είναι όλοι ίσοι σε αυτά που προσφέρουν. Οι πάροχοι adsl δεν δίνουν αυτά που διαφημίζουν. Ή μάλλον αφήνουν εκτός διαφήμισης αυτά που ΔΕΝ δίνουν.

Stefanos83
05-02-08, 02:41
Ο Πάροχος έχει τον ΙΔΙΟ χαλκό με το ΟΤΕ. Γιατί του ΟΤΕ τα adsl δουλεύουν μια χαρά στο διπλανό διαμέρισμα της ίδιας πολυκατοικίας και του δύσμοιρου πελάτη DP δεν δουλεύει τίποτα? Γιατί παίρνεις τηλέφωνο να αναφέρεις βλάβη και σου λένε "δεν φταίμε εμείς" οι ίδιοι άνθρωποι που στο πούλησαν 1 μήνα πρίν και σου χρεώνουν την πιστωτική σου κάρτα? Γιατί του παραπάνω δύσμοιρου πελάτη του υποσχέθηκαν τηλέφωνο και ιντερνετ χωρίς τα παγια του κλέφτη ΟΤΕ και δεν του δίνουν τίποτα? Και το τηλέφωνο (αν δουλεύει) είναι SIP και κάνει και σπασίματα? Δεν έκανε registration ο πελάτης, αν ήθελε, σε έναν SIP server από μόνος του, αν ήθελε να έχει "κάτι σαν τηλέφωνο"?

Γιατί παραπληροφορούν τον κόσμο? Δεν δίνουν τηλέφωνο PSTN. Δεν είναι εναλλακτικοί όπως είναι στην κινητή τηλεφωνία που είναι όλοι ίσοι σε αυτά που προσφέρουν. Οι πάροχοι adsl δεν δίνουν αυτά που διαφημίζουν. Ή μάλλον αφήνουν εκτός διαφήμισης αυτά που ΔΕΝ δίνουν.

Τo χετε παρει μονοτερμα σε φαση οτι ο ΟΤΕ ειναι godlike και οι αλλοι ειναι το χαλι τους το μαυρο . Λοιπον εγω δεν συμφωνω καθολου με αυτα που λετε. Επειδη ασχολουμαι με το internet απο το 1996 θα σας θυμισω ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ Η VIVODI κυριοι , που μας έφερε το adsl στην Ελλαδα και ΟΧΙ ο οτε . Ο ΟΤΕ μας πλάσαρε την ISDN σαν την θεικη τεχνολογια , με τις πολυ φθηνές χρεώσεις και ειμασταν ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ της ευρώπης , και καταιδρωμένοι .

Να υπενθυμίσω λίγο οτι οταν τελικα δεησε και ο ΟΤΕ και έδωσε ADSL ζήταγε τα μαλλια της κεφαλής του ? Μηπως χρειάζετε να αναφέρω οτι μεχρι προ 1 μηνα ( και ουτε ) τα 8mbit στον ΟΤΕ κόστιζαν 50+ ευρό ???

Νομίζω κάποιοι ξεχνάτε πολλοι ευκολα .... Παλι καλα καποιοι αλλοι εχουμε καλύτερη μνήμη , καλό σας βραδυ .

farcry
05-02-08, 02:56
νωμιζω οτι η συγκριση ειναι λανθασμενη.

κακα τα ψεμματα τα περισσοτερα προβληματα της ΗΟΛ ειναι με το DP.

η συγκριση πρεπει να γινεται με παροχους ιδιων τεχνολογιων. Δεν δινει ο ΟΤΕ VoIP τηλεφωνια

Στη ΗΟΛ αν πεσει το ρευμα, αν χαθει ο συγχρονισμος, αν καει η χαλασει ο εξοπλισμος παει το τηλεφωνο.

Χωρις νετ υποφερεται (λεμε τωρα :p) χωρις τηλεφωνο οχι ομως. Τωρα που αρχισε να δινει POTS ελπιζω να δουμε επιτελους φως στο τουνελ της τηλεφωνιας

(δεν λαμβανονται περιπτωσεις που ο πελατης πειραξε τις ρυθμισεις τηλεφωνιας στο δρομολογητη του)

sdikr
05-02-08, 03:17
Τo χετε παρει μονοτερμα σε φαση οτι ο ΟΤΕ ειναι godlike και οι αλλοι ειναι το χαλι τους το μαυρο . Λοιπον εγω δεν συμφωνω καθολου με αυτα που λετε. Επειδη ασχολουμαι με το internet απο το 1996 θα σας θυμισω ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ Η VIVODI κυριοι , που μας έφερε το adsl στην Ελλαδα και ΟΧΙ ο οτε . Ο ΟΤΕ μας πλάσαρε την ISDN σαν την θεικη τεχνολογια , με τις πολυ φθηνές χρεώσεις και ειμασταν ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ της ευρώπης , και καταιδρωμένοι .

Να υπενθυμίσω λίγο οτι οταν τελικα δεησε και ο ΟΤΕ και έδωσε ADSL ζήταγε τα μαλλια της κεφαλής του ? Μηπως χρειάζετε να αναφέρω οτι μεχρι προ 1 μηνα ( και ουτε ) τα 8mbit στον ΟΤΕ κόστιζαν 50+ ευρό ???

Νομίζω κάποιοι ξεχνάτε πολλοι ευκολα .... Παλι καλα καποιοι αλλοι εχουμε καλύτερη μνήμη , καλό σας βραδυ .

Η Intraconnect το εφέρε στην Ελλάδα, (βέβαια ο ΟΤΕ είχε πιλότικο απο ποιο νωρίς)

Αληθεια πριν απο μερικούς μήνες πόσο έδινε η vivodi τα 1024?

strider
05-02-08, 03:32
νωμιζω οτι η συγκριση ειναι λανθασμενη.
κακα τα ψεμματα τα περισσοτερα προβληματα της ΗΟΛ ειναι με το DP.
η συγκριση πρεπει να γινεται με παροχους ιδιων τεχνολογιων. Δεν δινει ο ΟΤΕ VoIP τηλεφωνια
Στη ΗΟΛ αν πεσει το ρευμα, αν χαθει ο συγχρονισμος, αν καει η χαλασει ο εξοπλισμος παει το τηλεφωνο.
Χωρις νετ υποφερεται (λεμε τωρα :p) χωρις τηλεφωνο οχι ομως. Τωρα που αρχισε να δινει POTS ελπιζω να δουμε επιτελους φως στο τουνελ της τηλεφωνιας
(δεν λαμβανονται περιπτωσεις που ο πελατης πειραξε τις ρυθμισεις τηλεφωνιας στο δρομολογητη του)
Α, μπράβο, αυτό ακριβώς (εκτός του βλάσφημου "Χωρις νετ υποφερεται") :)

Αυτό που κατακρίνω εγώ προσωπικά είναι ότι το "τέρμα τα πάγια του ΟΤΕ, τώρα δωρεάν τηλεφωνία και ιντερνετ με DP μόνο με ΧΧ ευρώ στο ιδιόκτητο (!!) δίκτυό μας" είναι παραπλανητικό, κουτοπόνηρο, εξευτελιστικό για τη νοημοσύνη μας, και δόλιο. Είναι διαφορετικά πράγματα το τηλέφωνο με το VOIP. Άντε να πουλήσουμε και εμείς "τέρμα τα παγια του ΟΤΕ" και να δίνουμε walkie-talkie ή skype. Ορίστε, έχω και επιλογή για hardware ή software υλοποίηση ;).
Τί άλλο θέλει κανείς για να έρθει στο "ιδιόκτητο" δίκτυό μου. :rolleyes:

Για αυτούς δουλεύει όμως. Παίρνουν spam τηλέφωνα (μου έχουν τηλεφωνήσει όλες οι εταιρίες, ακόμα και η ΗΟL όταν είχα ήδη HOL SharedLLU) και λένε "θα έχετε τηλέφωνο χωρίς πάγιο" στον ανυποψίαστο κόσμο όλων των ηλικιών και τον πείθουν να φύγει από τον ΟΤΕ. Και δεν είναι άτομα της ηλικίας μας, μιλάμε για ηλικιωμένους. Ούτε που το καταλαβαίνουν για πότε δεν έχουν πια τηλέφωνο.

Αυτές είναι πρακτικές της αρπαχτής.

dimstog
05-02-08, 14:33
Και στην τελική το να είναι κακός ο χαλκός δεν σημαίνει οτι δεν θα έχεις συχρονισμό, βέβαια μέχρι να καταφέρεις να το δηλώσεις στο ΤΥ κλάψτα χαράλαμπε
ΥΓ ακόμα περιμένω για την αίτηση μου απο 13 Δεκεμβριου, μάλλον διάλεξα λάθος μέρα να την κάνω

Και πάλι δεν διαφωνώ εντελώς μαζί σου. αλλά όπως βλέπεις και εσύ στο forum για όσα προβλήματα ευθύνεται η HOL αυτή καθαυτή, για άλλα τόσα ευθύνεται και ο ΟΤΕ - που τα δημιουργεί στη HOL και άρα στον πελάτη. Ακριβώς τι σημαίνει αυτό; Ότι ο εναλλακτικός είναι ο αεριτζής ενώ ο ΟΤΕ ο υπεύθυνος πάροχος; Σε παρακαλώ, όπως ο ΟΤΕ επί σειρά δεκαετιών δεν άφηνε επιλογές σε κάνεναν μας, και πάλι δεν αφήνει επιλογές στους εναλλακτικούς.


Ο Πάροχος έχει τον ΙΔΙΟ χαλκό με το ΟΤΕ. Γιατί του ΟΤΕ τα adsl δουλεύουν μια χαρά στο διπλανό διαμέρισμα της ίδιας πολυκατοικίας και του δύσμοιρου πελάτη DP δεν δουλεύει τίποτα? Γιατί παίρνεις τηλέφωνο να αναφέρεις βλάβη και σου λένε "δεν φταίμε εμείς" οι ίδιοι άνθρωποι που στο πούλησαν 1 μήνα πρίν και σου χρεώνουν την πιστωτική σου κάρτα? Γιατί του παραπάνω δύσμοιρου πελάτη του υποσχέθηκαν τηλέφωνο και ιντερνετ χωρίς τα παγια του κλέφτη ΟΤΕ και δεν του δίνουν τίποτα? Και το τηλέφωνο (αν δουλεύει) είναι SIP και κάνει και σπασίματα? Δεν έκανε registration ο πελάτης, αν ήθελε, σε έναν SIP server από μόνος του, αν ήθελε να έχει "κάτι σαν τηλέφωνο"?

Γιατί παραπληροφορούν τον κόσμο? Δεν δίνουν τηλέφωνο PSTN. Δεν είναι εναλλακτικοί όπως είναι στην κινητή τηλεφωνία που είναι όλοι ίσοι σε αυτά που προσφέρουν. Οι πάροχοι adsl δεν δίνουν αυτά που διαφημίζουν. Ή μάλλον αφήνουν εκτός διαφήμισης αυτά που ΔΕΝ δίνουν.

Πρώτον, το μόνο που δεν μου έχει κάνει το VoIP τηλέφωνο είναι "σπασίματα".... δεκτόν, όλα τα άλλα τα έχει κάνει.

Για τον ίδιο χαλκό... αυτό ακριβώς εμένα μου δημιουργεί τις χειρότερες υποψίες για τον ΟΤΕ. Γιατί ο χαλκός δεν είναι ο ίδιος, στους εναλλακτικούς παρεμβάλεται ένα κομμάτι που βάζει ο ΟΤΕ και δικαιοδοσία στον έλεγχο του έχει μόνο αυτός. Εσύ τι βρίσκεις πιο πιθανό; HOL, Tellas, Forthnet να έχουν αγοράσει σκάρτα DSLAM (τα οποία είναι και πιο καινούρια του ΟΤΕ και δεν έχουν δώσει καν σημάδια μπουκωμάτων, κομμένων πακέτων κλπ - ή τα ξεχνάμε αυτά;) ή αυτό το κομμάτι του βρόχου να είναι ύποπτο; Σημειωτέων, σε μέλος του forum που έφτασε μέχρι τον κατανεμητή στο κέντρο του ΟΤΕ, ΔΕΝ επιτράπηκε ο έλεγχος ή η αντικατάσταση αυτού του συγκεκριμένου τμήματος.
Δεν είμαι οπαδός των θεωριών συνομωσίας, αλλά νομίζω ότι η πιο απλή εξήγηση είναι και η πιο πιθανή.
Να μην πω για περιπτώσεις που γύρισαν στον ΟΤΕ (μέχρι στιγμής 2 στο φόρουμ της HOL) και το πρόβλημα αποδείχθηκε ότι ήταν στην σύνδεση στο ΚΑΦΑΟ - ενώ την γραμμή την είχε ελέγξει τεχινκός του ΟΤΕ όσο ο πελάτης ήταν στην HOL και την βρήκε "μια χαρά". Να μην πω για περιπτώσεις που βρήκα στο forum του ΟΤΕ και επειδή έγινε δήλωση βλάβης ο τεχνικός έλεγξε τις συνδέσεις και το ΚΑΦΑΟ σε 3 μέρες - άντε να πείσει ο εναλλακτικός τον ΟΤΕ να κάνει το ίδιο.
Ο χαλκός λοιπόν, μάλλον δεν είναι ο ίδιος.

Όσο για το ότι καθυστερούν και δεν δίνουν κλπ κλπ, εμένα και πολλούς άλλους μας έδωσαν στην ώρα τους. Τι συμπέρασμα βγάζεις από αυτό εσύ δηλαδή;

Και πάλι πάντως, στο μόνο που διαφωνώ κάθετα μαζί σου είναι ότι το VoIP δεν είναι τηλέφωνο. Με την ίδια λογική, ο υπολογιστής δεν είναι... αβάκιο.


Α, μπράβο, αυτό ακριβώς (εκτός του βλάσφημου "Χωρις νετ υποφερεται") :)

Αυτό που κατακρίνω εγώ προσωπικά είναι ότι το "τέρμα τα πάγια του ΟΤΕ, τώρα δωρεάν τηλεφωνία και ιντερνετ με DP μόνο με ΧΧ ευρώ στο ιδιόκτητο (!!) δίκτυό μας" είναι παραπλανητικό, κουτοπόνηρο, εξευτελιστικό για τη νοημοσύνη μας, και δόλιο. Είναι διαφορετικά πράγματα το τηλέφωνο με το VOIP. Άντε να πουλήσουμε και εμείς "τέρμα τα παγια του ΟΤΕ" και να δίνουμε walkie-talkie ή skype. Ορίστε, έχω και επιλογή για hardware ή software υλοποίηση ;).
Τί άλλο θέλει κανείς για να έρθει στο "ιδιόκτητο" δίκτυό μου. :rolleyes:

Για αυτούς δουλεύει όμως. Παίρνουν spam τηλέφωνα (μου έχουν τηλεφωνήσει όλες οι εταιρίες, ακόμα και η ΗΟL όταν είχα ήδη HOL SharedLLU) και λένε "θα έχετε τηλέφωνο χωρίς πάγιο" στον ανυποψίαστο κόσμο όλων των ηλικιών και τον πείθουν να φύγει από τον ΟΤΕ. Και δεν είναι άτομα της ηλικίας μας, μιλάμε για ηλικιωμένους. Ούτε που το καταλαβαίνουν για πότε δεν έχουν πια τηλέφωνο.

Αυτές είναι πρακτικές της αρπαχτής.

Το marketing των εταιριών είναι ανάλογο του target group τους. Μην συγχέεις την διαφημιστική στρατηγική με το προϊόν αυτό καθ'αυτό. Αν ήταν έτσι, όσοι αγοράζαμε καινούριο αυτοκίνητο ή ξυριζόμασταν με Gillete Sensor δεν θα προλαβαίναμε να μετράμε τις ξανθιές που θα φεύγαν από σπίτι μας κάθε πρωί.

Εμ πάσει περιπτώση, επαναλαμβάνω, δεν διαφωνώ εντελώς. Απλά, ευθύνες πρέπει να αποδίδονται σε όλους ρεαλιστικά.

Stefanos83
05-02-08, 18:22
Λοιπον πρωτα απολα συγγνωμη για το τελευταίου μου post , δεν επρεπε να εκφραστω ετσι . Απλα θεωρώ οτι οι εναλλακτικοί μόνο καλό μας έχουν κάνει . Και θα πάρω ως παράδειγμα εμενα και την 4νετ . Επι 1 χρονο ,μου παρείχε 13-14mbit ανα second με 21,5ευρό , αντίστοιχο πακέτο στον ΟΤΕ ( και φυσικά χειρότερο ) ητανε τοτε το 8mbit με 50+ . Με 30ευρό και βάλε διαφορά τον μήνα Χ12 μήνες παει κανα 400αρι ευρό . Για τα οποία θα πρέπει να δουλεύω πολλες ωρες για να τα βγαλω . Οποτε να ναι καλα στην 4νετ , τους ευχαριστώ .

Απλα θεωρώ οτι είναι σχετικά νωρις ακόμα για το μεγαλο βήμα του double play . Η αποψη μου απο πάντοτε ήτανε οτι 2play θα μπει σπιτι μου , μονο σε PSTN γραμμη , απο εταιρεία με σοβαρο service που να μην κρέμεται απο τον ΟΤΕ . Προφανώς δεν εχω βάλει ακομα .

Y.Γ. Σαν σύνδεση της 4νετ ήτανε πολυ πιο σταθερη απο τα πηγμενα DSLAM του ΟΤΕ .

traderman
05-02-08, 18:40
Δηλαδη το target group των εναλακτικων δηλαδη εγω εσυ θεωρουμαστε απο αυτους κοροιδα?Εχεις ακουσει πιστευω για παραπλανητικη διαφημηση.
Η συγκριση με auto η αφρους ειναι λιγο ατυχης πιστευω γιατι η παροχη υπηρεσιων ειναι κατι διαφορετικο.
Αναμφιβολα υπαρχει πολεμος οτε-εναλακτικων αλλα το να φτανεις σε θεωριες συνομοσιας και αυτο σαν ολες τις υπερβολες δεν ανταποκρινεται στην αληθεια.

dimstog
05-02-08, 20:14
Δηλαδη το target group των εναλακτικων δηλαδη εγω εσυ θεωρουμαστε απο αυτους κοροιδα?Εχεις ακουσει πιστευω για παραπλανητικη διαφημηση.
Η συγκριση με auto η αφρους ειναι λιγο ατυχης πιστευω γιατι η παροχη υπηρεσιων ειναι κατι διαφορετικο.
Αναμφιβολα υπαρχει πολεμος οτε-εναλακτικων αλλα το να φτανεις σε θεωριες συνομοσιας και αυτο σαν ολες τις υπερβολες δεν ανταποκρινεται στην αληθεια.

Καταρχήν, δεν θεωρώ την πιο απλή εξήγηση, θεωρεία συνομωσίας. Εκτός και αν θεωρείς θεωρεία συνομωσίας το ότι κάποιος που έχει και το καρπούζι και το μαχαίρι, κρατάει το καλύτερο κομμάτι για τον εαυτό του.
Αυτόν τον χαρακτηρισμό τον έδωσα επειδή απλά δεν γίνεται, και το σύστημα έχει στηθεί έτσι ώστε δεν υπάρχει δυνατότητα, να μάθουμε ποιος τελικά φταίει σε πολλές περιπτώσεις. Έτσι, απλά κάνω υποθέσεις. Εάν πρέπει να βγάλω συμπέρασμα, θα καταλήξω σε αυτό που είναι το λιγότερο πολύπλοκο.

Αλίμονο εάν το target group της διαφήμισης ενός προϊόντος ήταν το πιο ενημερωμένο κομμάτι της αγοράς. Μπορεί να το λέω λάθος, δεν εννοώ αυτούς στους οποίους απευθύνεται το προϊόν, εννοώ αυτούς στους οποίους απευθύνεται η διαφήμιση. Εάν εμείς (εννοώντας αυτούς που δεν ενημερώνονται από τις διαφημίσεις αλλά από το adslgr πχ) ήμαστε το target group των διαφημίσεων των παρόχων ("έυκολα, γρήγορα, συναρπαστικά", "γυαλιά ακτίνων-Χ", "καφετιέρα χωρίς πάγιο") θα ένοιωθα προσωπικά πολύ προσβεβλημένος - τουλάχιστον ώς νοημοσύνη και ώς άνθρωπος.

Το παράδειγμα με τους αφρούς δεν είναι καθόλου υπερβολικό, απλά και εκεί, η διαφήμιση είναι υπερβολική. Όπως ακριβώς και με τους εναλλακτικούς. Δεν καταλαβαίνω γιατί το ερμηνεύεις διαφορετικά επειδή είναι υπηρεσία. Ίσως επειδή η αναγκαιότητα της είναι μεγαλύτερη, ίσως επειδή είναι μεγαλύτερη δέσμευση, η ουσία πάντως είναι η ίδια: σου παρουσιάζουν κάτι το ιδεατό, που θα ήταν πραγματικότητα εάν όλοι έκαναν με τρόπο ιδεατό την δουλειά τους με μια ιδεατά καλή υποδομή. Αυτό είναι πολύ μακριά από το παραπλανητικό - τουλάχιστον σε ότι αφορά την διαφήμιση.
Δηλαδή, εσύ πώς θα φανταζόσουν/αποδεχόσουν την διαφήμιση του Χ παρόχου; "Εύκολα, γρήγορα, συναρπαστικά - υπάρχει πιθανότητα όμως να χαλάσουν τα νεύρα σας επειδή θα κάνουμε πατάτα εμείς/ο ΟΤΕ/και οι δύο μας/μη σας τύχει". Γίνεται τέτοιο πράγμα;
Ή να μην έβγαζαν καθόλου διαφημίσεις; Εάν από την άλλη κάποιοι θεωρούν ότι οι διαφημίσεις είναι πηγή ενημέρωσης για ένα προϊόν λυπάμαι, δεν μπορώ να σκεφτώ κανέναν τρόπο που θα προφύλασε αυτούς του καταναλωτές από τον οποιοδήποτε, όχι τους παρόχους απλώς.

traderman
05-02-08, 21:16
@dimstog οχι για να πουλησω εξυπναδα αλλα για να ξερουμε για τι πραγμα μιλαμε:

http://www.efpolis.gr/content/content.asp?catid=95

sdikr
05-02-08, 22:36
Λοιπον πρωτα απολα συγγνωμη για το τελευταίου μου post , δεν επρεπε να εκφραστω ετσι . Απλα θεωρώ οτι οι εναλλακτικοί μόνο καλό μας έχουν κάνει . Και θα πάρω ως παράδειγμα εμενα και την 4νετ . Επι 1 χρονο ,μου παρείχε 13-14mbit ανα second με 21,5ευρό , αντίστοιχο πακέτο στον ΟΤΕ ( και φυσικά χειρότερο ) ητανε τοτε το 8mbit με 50+ . Με 30ευρό και βάλε διαφορά τον μήνα Χ12 μήνες παει κανα 400αρι ευρό . Για τα οποία θα πρέπει να δουλεύω πολλες ωρες για να τα βγαλω . Οποτε να ναι καλα στην 4νετ , τους ευχαριστώ .

Απλα θεωρώ οτι είναι σχετικά νωρις ακόμα για το μεγαλο βήμα του double play . Η αποψη μου απο πάντοτε ήτανε οτι 2play θα μπει σπιτι μου , μονο σε PSTN γραμμη , απο εταιρεία με σοβαρο service που να μην κρέμεται απο τον ΟΤΕ . Προφανώς δεν εχω βάλει ακομα .

Y.Γ. Σαν σύνδεση της 4νετ ήτανε πολυ πιο σταθερη απο τα πηγμενα DSLAM του ΟΤΕ .

Συγνώμη αλλά, πότε έβαλε εως 24 η forthnet;

ααα ναί 5/6/2007 (http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=200728)

Συγνώμη αλλά αν είναι να φιάξουμε εντυπώσεις τουλάχιστον να έχουμε τα δεδομένα σωστά

lyk
06-02-08, 03:05
Πάρτε και ένα λινκ να φτιάξετε διάθεση:

Η αντιμετώπιση ενός πΟΤΕτζή, των πελατων των εναλλακτικών, ως πελάτες δεύτερης κατηγορίας με επιλογή του αν και πότε και πως θα τους εξυπηρετήσει:

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=43907&page=29 (το ζουμί βρισκεται στην σελίδα 30, αλλά ξεκινήστε από εκεί που γράφω να πάρετε πλήρη εικόνα...)

διαβάστε τις 2-3 σελίδες που ακολουθούν... Και μετά τα ξαναλέμε...

aa144
06-02-08, 03:24
Πολύ ενδιαφέρον θέμα, και αποκαλυπτική η εργασιακή ηθική του υπαλλήλου, με το χαριτωμένο όνομα, φυσικά σαν τυπικός χαραμοφάης που είναι, καταξιώνεται και αυτός με το αυτοκίνητο που έχει. Άντε σε λίγο καιρό θα έχει πάλι εθελουσία, να αλλάξει και αμάξι το παληκάρι με τα λεφτά που θα του δώσουν για να ξεκουμπιστεί από εκεί μέσα.

dikal
06-02-08, 11:16
Παιδιά, νομίζω ότι αδικούμε τον ΟΤΕ. Ότι δηλαδή κάνει επιλογή πελατών και εξυπηρετεί τους δικούς του "φτύνοντας" τους πελάτες των εναλλακτικών.
Από δική μου πείρα έχω διαπιστώσει ότι κάνει επιλογή και μεταξύ των δικών του πελατών !
Συγκεκριμένα, την εποχή που περίμενα κάποιον :worthy: ΟΤΕτζή να έρθει για να μου αλλάξει το χαλασμένο NetMod και πΟΤΕ δεν ερχόταν, συνάντησα, ημέρα ΣΑΒΒΑΤΟ, στην είσοδο της πολυκατοικίας μου, τεχνικό του ΟΤΕ! Τι γίνεται του λέω, δουλεύετε και Σάββατο; (με την ελπίδα ότι αν είναι έτσι, θα μπορούσα να κλείσω ραντεβού κάποιο Σάββατο :lol::lol: - λέμε τώρα!)
Όχι μου λέει, αλλά πρόκειται για καινούριο πελάτη !! Δουλεύουμε Σάββατο μόνο για νέους πελάτες !! :mad:
Τότε θυμήθηκα ότι κάποτε ήρθαν Κυριακή και μου σύνδεσαν τη γραμμή. Μάλλον το έχουν σύστημα για να σου κάνουν "χάρη" και να τους κεράσεις "καφέ"... :whistle:

Μου θυμίζει το "1" νέες συνδέσεις που απαντά αμέσως και το "3" Τ.Υ. που αν είσαι τυχερός χρειάζεσαι 15-20'... :whistle:

traderman
06-02-08, 11:30
Τωρα εγω αν δωσω 5-10 παραδειγματα υπαληλων του οτε που κανουν καλα την δουλεια τους θα βγαλουμε το συμπερασμα οτι ο οτε ειναι ενταξει?
Μην γενικευουμε και μην τσουβαλιαζουμε τα παντα.
οι ευθυνες ειναι συγκεκριμενες και καταμοιραζμενες.Ουτε ο οτε ειναι αμοιρος ευθυνων ουτε οι παροχοι.

aa144
06-02-08, 11:53
Σωστό, όλοι ίσως ξέρουν μερικούς που από προσωπικό ενδιαφέρον, κάτι σαν χόμπυ ας πούμε, κάνουν καλά τη δουλειά τους.

Βέβαια, το θεσμικό πλαίσιο που υπάρχει εκεί, επιτρέπει σε όποιον θέλει να λέει ακόμα και δημόσια χωρίς να ντρέπεται, και χωρίς συνέπειες, ότι εξυπηρετεί όποιον γουστάρει, και άμα γουστάρει, και όποτε γουστάρει και ότι είναι και δικαίωμά του αυτό, και πράγματι εκεί μέσα είναι δικαίωμά του αυτό στην πράξη, και δυστυχώς το γνωρίζουμε σχεδόν όλοι αυτό.

Τώρα αν κάποιος από χόμπυ κάνει καλά τη δουλειά του σε όλους και όχι μόνο σε όσους γουστάρει ο ίδιος, εκείνο σαν χόμπυ που είναι, εμπίπτει σε άλλη κατηγορία και όχι στην κατηγορία της εργασίας που καθορίζεται από κανόνες και θεσμικό πλαίσιο και ελέγχους.

Πολύ θα ήθελα να δω κάποιον υπάλληλο ιδιωτικής εταιρίας να λέει δημόσια το ίδιο και να μην έχει συνέπειες, αλλά να αισθάνεται και μάγκας, και να συνεχίζει να είναι ισόβιος στη δουλειά του, να παίρνει προαγωγές και αυξήσεις μέχρι να πάρει και το μεγάλο πακέτο με την εθελουσία, εις υγείαν των κορόϊδων απέξω φυσικά.

Βέβαια όλα αυτά συμβαίνουν μόνο στα κωλοχανεία του Δημοσίου και των ΔΕΚΟ, αφού τα κορόϊδα απέξω πληρώνουν καθημερινά φόρους για να καλοπερνάνε οι μάγκες υπάλληλοι εκεί μέσα.

Γιατί όπως είπε και ο Μέγας Έλληνας πολιτικός, ο Σημίτης ο Τίμιος: "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"

@ ADSLgr.com All rights reserved.