PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για μετάβαση από ADSL σε Double Play (HOL)



moriarti
26-01-08, 18:28
Έχω γραμμή ADSL από την HOL και θέλω να βάλω Double Play. Το ότι είμαι ήδη συνδρομητής βοηθάει στο να γίνει η μετάβαση γρηγορότερα και να αποφύγω ενδεχόμενο μεγάλο διάστημα αναμονής ως την ενεργοποίηση ή να μου κοστίσει φθηνότερα το όλο πακέτο? Δηλαδή αντί να αγοράσω το πακέτο double play από κάποιο κατάστημα, αν κάνω τηλέφωνο στη HOL για double play υπάρχει περίπτωση να μου κοστίσει η μεταβαση φθηνότερα ή να γίνει συντομότερα (και να μου στείλουν τον εξοπλισμό σπίτι)?

ariadgr
26-01-08, 20:46
Το ίδιο διάστημα θα πάρει.
Δεν θα σου κοστίσει φθηνότερα.
Γίνεται και τηλεφωνικά, γίνεται και αγοράζοντας το κουτί.
Φρόντισε να κάνεις σαφές στην αίτηση ότι είσαι ήδη πελάτης και λειτουργεί ADSL HOL στη γραμμή.

moriarti
26-01-08, 21:05
ariadgr ευχαριστώ για την απάντηση! Είμαι ψυχολογικά έτοιμος να μείνω κάποιο διάστημα χωρίς σταθερό τηλέφωνο χαχα. Ελπίζω λόγω του ότι δεν αλλάζω ISP να μην μείνω και χωρίς ίντερνετ στο διάστημα ως την ενεργοποίηση του double play!

ariadgr
27-01-08, 02:23
ariadgr ευχαριστώ για την απάντηση! Είμαι ψυχολογικά έτοιμος να μείνω κάποιο διάστημα χωρίς σταθερό τηλέφωνο χαχα. Ελπίζω λόγω του ότι δεν αλλάζω ISP να μην μείνω και χωρίς ίντερνετ στο διάστημα ως την ενεργοποίηση του double play!

Κανονικά δεν μένεις χωρίς Internet ούτε χωρίς τηλέφωνο, εκτός και αν ο πάροχος κάνει λάθος με τις αιτήσεις.

aa144
27-01-08, 12:02
Εκτός και δεν είσαι στο ιδιόκτητο έ; Γιατί αν είσαι σε ΑΡΥΣ...

Πάρε τηλέφωνο, μην αγοράσεις τίποτε από μαγαζί, εκτός αν προτιμάς να έχεις ρούτερ ΦΡΙΤΣ, αυτό πια μόνο σε πακέτα στα μαγαζιά το βρίσκεις. Αν τους πάρεις τηλέφωνο θα σου στείλουν το NetFaster.

moriarti
27-01-08, 13:35
Εκτός και δεν είσαι στο ιδιόκτητο έ; Γιατί αν είσαι σε ΑΡΥΣ...

Πάρε τηλέφωνο, μην αγοράσεις τίποτε από μαγαζί, εκτός αν προτιμάς να έχεις ρούτερ ΦΡΙΤΣ, αυτό πια μόνο σε πακέτα στα μαγαζιά το βρίσκεις. Αν τους πάρεις τηλέφωνο θα σου στείλουν το NetFaster.

Σε ιδιόκτητο είμαι.
Το NetFaster θα μου το χρεώσουν εξτρά ή ό,τι θα πλήρωνα και με το Fritz? Σκεφτόμουν να το αγοράσω από e-shop γιατί δίνει προσφορά μαζί με το double play και ένα σετ ασύρματο ποντίκι και ασύρματο πληκτρολόγιο (microsoft wireless desktop 3000). Αν αξίζει όμως το NetFaster τότε Οκ. Με το Fritz που έχω ως τώρα πάντως δεν έχω παράπονο.

aa144
27-01-08, 14:03
Το ρούτερ στο 2play είναι τζάμπα, όποιο και αν πάρεις.

Αφού είσαι στο ιδιόκτητο ήδη (και μάλλον ευχαριστημένος) τότε είναι η απλούστερη εκδοχή. Ο λόγος που τα μαγαζιά δίνουν και δώρα μαζί με το πακέτο είναι ότι δεν θα έχεις άλλο κίνητρο να δώσεις μπροστά τόσα λεφτά, αφού σε πολλές περιπτώσεις η ενεργοποίηση αργεί για μήνες, οπότε ποιός ο λόγος να μην έχεις τα λεφτά αυτά στην τσέπη, και αν και όταν ενεργοποιηθείς, τότε αρχίζεις και πληρώνεις (να μην πω ότι μπορεί να έχει πέσει και η τιμή μέχρι τότε).

sefosmaria
27-01-08, 14:17
Εγώ είμαι στα 6 και περιμένω 2 μήνες για να πάω στα 24.Πιστεύω οτι και συ θα περιμένεις αρκετά.Πάντως το fritz είναι άπαικτο.

cmatsoukas
27-01-08, 17:03
καλησπέρα...Εγώ είχα adsl HOL πό τον Μαιο 2007. στις 6 10 έκανα αίτηση για double play και σε μια εβδομάδα μου στείλαν με courrier τον εξοπλίσμό - wirerless fritz 7140. Στις 9-1-2008 κόπηκε το τηλ και μετά από επικοινωνία με τον ΟΤΕ έμαθα ότι μεταφέρθηκα σε άλλο πάροχο, HOL, ο οποίος δεν καταδέκτηκε να με ενημερώσει καν. Τέλος πάντων, βάζω το νέο fritz ( το παλιο δεν σηκώνει τηλεφωνία όπως μου είπανε) και όλα καλα...Μετά από 4 5 ώρες όμως το fritz είχε αποσυγχρονισει...δεν άναβε το λαμπακι info και power/dsl αναβόσβηνε...το βγάζω από την πρίζα το ξαναβαζω και όλα καλα...σε λίγες ώρες τα ίδια παλι...Ξανα τηλέφωνο 13844 αναμονή του κερατά και από την αρχή ξανα...μιλάω με εναν στο HD και μου λέει ότι φταει το ασύρματο τα dublex τηλ και ότι αλλο μπορείτε να φανταστήτε...τελικα μου λένε ότι είναι χαλασμένο το router ,το παω πίσω αλλαγή και ξανα παλι τα ιδια...ξαναπαω από εκε (καλυτερα να πας εκει παρα να περιμενεις στο τηλ)ι...στο ισογειο οσοι ξερετε...βλαβη του οτε μου λενε....δινουν εντολη να το δει ο οτε, την αλλη μερα το βλεπει συνεργειο στο σπιτι μου όλα καλα μου λεει ο οτε από αυτους...ξανα από εκει παλι θα στείλουν δικό τους τςχνικό να δουν τι γινεται..πραγματι την αλλη μερα ερχεται το συνεργείο....ολα καλα μου λενε....αρχ#$%^ια καλα ομως μετα από 3 4 ώρες κατω το router....ΞΑνα μανα από εκεί και τελικα μου ΄δωσανε άλλο router το NetFαster και από τότε να μην το ματιάσω.....όλα καλα και internet και τηλεφωνία....Μακάρι να μην ξαναχαλασει τιποτα.....Ζητατε NetFαster .......

aa144
27-01-08, 19:33
Στείλε και κανένα στατιστικό της γραμμής από το NetFaster που έχεις τώρα. Σε ποιά περιοχή είσαι;

moriarti
29-01-08, 22:31
Τελικά τι είναι προτιμότερο το NetFaster ή το Fritz? Εδώ βλέπω καλά λόγια για το NetFaster αλλά σε άλλα τόπικς έχω δει να λένε ότι είναι καλύτερο το Fritz. Υποθέτω ethernet ports έχουν και τα δύο ε? Με ενδιαφέρει να συνδέσω 2 pc πάνω στο ρούτερ.

aa144
29-01-08, 23:17
Δεν έχει βγει οριστικό πόρισμα ακόμα, λίγοι τα έχουν και τα δυο και δεν έχουν γίνει αναλυτικές συγκρίσεις.

Το σίγουρο είναι ότι το NetFaster είναι φθηνότερο (για τον πάροχο) και ότι δίνει πολύ λιγότερα στοιχεία στον χρήστη και αυτό επίσης είναι πλεονέκτημα (για τον πάροχο).

Προσωπικά προτιμώ τον ΦΡΙΤΣ, κυρίως επειδή θέλω να βλέπω πολλά στοιχεία για τη γραμμή και τη λειτουργία ώστε να μπορώ να εντοπίσω όποιο πρόβλημα μόνος μου, με βάση τα στοιχεία που δίνει το ρούτερ, κάτι που είναι πολύ πιο δύσκολο με το NetFaster.

moriarti
30-01-08, 02:35
aa144 από το πρώτο σου ποστ όμως συμπέρανα ότι προτείνεις NetFaster αντί για ΦΡΙΤΣ! :hmm: Τουλάχιστον ethernet ports έχουν και τα δύο σίγουρα?

billgout
30-01-08, 10:21
aa144 από το πρώτο σου ποστ όμως συμπέρανα ότι προτείνεις NetFaster αντί για ΦΡΙΤΣ! :hmm: Τουλάχιστον ethernet ports έχουν και τα δύο σίγουρα?

Αν διαβάσεις και άλλα post του γείτονα θα δεις ότι το ανάποδο κατάλαβες. :)

moriarti
30-01-08, 14:03
Άρα κάνω στροφή και καταλήγω στην αρχή και στην προσφορά του e-shop με ρούτερ Fritz και δώρο wireless desktop. Για ethernet ports δεν απάντησε κανείς, να το θεωρήσω δεδομένο ότι έχει?

baskon
30-01-08, 14:14
Όλα τα ρουτερ έχουν ethernet..
Μόνο τα usb modem δεν έχουν....

billgout
30-01-08, 14:14
Έχουν και τα 2 (fritz & NetFaster IAD), και μάλιστα 4 ethernets. Και μία να είχαν βέβαια, μ' ένα switch πάλι έκανες τη δουλειά σου.

moriarti
30-01-08, 15:16
Οκ, έφυγε η παραγγελία! Ευχαριστώ για την βοήθεια! :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.