PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα τηλεφωνίας στο HOL 2Play



sthar
26-01-08, 22:35
2 vdomades katw to tilefwno apo ti mera energopoiisis mou. Perasa to config file, ta extensions deixnoun pia registered sto fritz alla to tilefono nekro.
Vgainei mia tipissa oti parousiastike provlima stin ipiresia mou. To internet leitourgei vevaia.
Otan kalw to tilefono mou, sinexeia milaei.
Milisa me TY k mou eipan tha to koitaksoun.Exei ksanasimvei se kanena afto to provlima?

Episis i taxitita mou to proigoumeno savvato epese apo 14.3 mbps se 7.6.Den anevainei me tpt.Ti restart , ti refmata evgala, ti factory settings.Tzifos..Exw to WLAN fritzbox 7140 Annex A.

Exw arxisei k ta pairnw sto kranio..Mirizomai na fevgei to fax gia diakopi.2 vdomades katw to tilefwno?To kinito exei parei fwtia..Diladi ekopsa ton ote gia na mou ta trwei mesw cosmote?

Exw attached stoixeia dsl k telephony gia n'akousw gnwmes

Thanks guys & girls.

aa144
26-01-08, 22:40
Στείλε την πρώτη σελίδα του μενού του ΦΡΙΤΣ, εκεί που λέει την έκδοση Firmware, επίσης στείλε το γράφημα.

Όσο αφορά την κατάσταση όπου όταν πας να πάρεις τηλέφωνο ακούς μια ηχογραφημένη ανακοίνωση που λέει να καλέσεις το 13844 για περισσότερες πληροφορίες, έχει ξανασυμβεί και μόνο αυτοί μπορούν να το λύσουν, το θέμα είναι πως να τους πάρεις τηλέφωνο όπως λέει η ηχογράφηση αφού ο λόγος που ακούς την ηχογράφηση είναι ότι δεν μπορείς να πάρεις τηλέφωνο.

sthar
26-01-08, 22:50
Akrivws afto leei i tipissa. 13844. As einai kala to kinitaki mou. Eftixws pou tous vazw na me pairnoun aftoi k den xrewnomai stin anamoni

nm96027
26-01-08, 22:54
Καταρχήν θα πρέπει να ξαναγράψεις το μηνυμα σου στα ελληνικα αφου τα greeklish απαγορεύονται για ευνόητους λόγους απο τους κανονες του φορουμ.

Εχω δει αλλες δυο τετοιες περιπτώσεις (εκτος φορουμ)που ενω κανει register η τηλεφωνία δεν εχει ο χρήστης τηλεφωνο: υπαρχει μια πιθανότητα ο ΟΤΕ να εχει παραδώσει λάθος βρόχο (αλλο οριο) και να μην μπορει να γίνει η αντιστοιχιση στα νουμερα (μεταξυ αλλων η τηλεφωνία της hol "δενει" τον αριθμό με το οριο του βρόχου).

ΑΣφαλως μπορει να εχει κανει και κάποια πατατα η hol.

Συνήθης συμβουλή μου σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι να ζητήσεις ενα πακέτο vodafone με καρτοσταθερο τηλεφωνο (ετσι το λενε), να σου κάνουν εκει την φορητότητα του αριθμού σου και να εχεις κανονικο τηλεφωνο στο σπιτι με απεριοριστες κλησεις, μέχρι να σου λύσουν το προβλημα.

sthar
26-01-08, 22:59
Σορρυ για τα greeklish αρχηγε. Η συνηθεια βλεπεις. Εγω τουw δινω διορια μεχρι τεταρτη -Πεμπτη το πολυ. Μετα bye bye HOL

aa144
26-01-08, 22:59
Η γραμμή σου είναι πολύ κακή στο upload. Το Firmware 39.04.47 που το βρήκες πριν καν λειτουργήσει πλήρως η υπηρεσία;

Καλύτερα να μην συνδέεσαι ασύρματα στο ρούτερ, απασχολεί πολύ τον επεξεργαστή του ΦΡΙΤΣ αυτό.

Στην προσπάθεια να βρούνε τι φταίει, έβαλαν την πόρτα σου στο DSLAM σε λειτουργία ADSL2 αντί για ADSL2+ τη μέρα που παρατήρησες τη μεγάλη μείωση στην ταχύτητα.

Εκτός από το ρούτερ, τι άλλο έχεις παράλληλα με τη γραμμή σου; Κανένα τηλέφωνο από την εποχή προ ενεργοποίησης ξεχασμένο, κανένα fax, κάτι άλλο; Βγάλτα όλα και άσε μόνο το ρούτερ απευθείας στη γραμμή χωρίς τίποτε άλλο, σπλίτερ κτλ, και τα τηλέφωνα απευθείας πάνω στο ρούτερ.

Μετά πάρτους τηλέφωνο να σε γυρίσουν σε ADSL2+ άμεσα, να επιμείνεις σε αυτό.

Μετά βρες ένα παλιότερο Firmware και βάλτο, και άσε το DSLAM να σε πάει στην τρέχουσα έκδοση αυτόματα.

Μετά ξαναπάρε τηλέφωνο και βρες κάποιον που να καταλαβαίνει στην ΤΥ, και πες του να σου φτιάξουν το τηλέφωνο, χωρίς αλλαγές στην ταχύτητα και άλλα άσχετα, αν δεν ξέρει αυτός, να ρωτήσει κάποιον άλλον που να ξέρει εκεί μέσα.

energypoint
26-01-08, 23:47
παντως τα ιδια σχεδον προβληματαhttp://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=113273&page=113 ειχα και εγω αλλα τελικα μου τα ελυσαν.Απο την ΤΥ δεν μπορεσαν να κανουν τιποτα ουτε και η ΤΥ στο ισογειο μπορεσαν να κανουν τπτ.Μετα απο φωνες και υπομονη ασχοληθηκαν με το θεμα μου προσωπικα και τελικα το εφτιαξαν.Τα registration failed τα εχω ακομα αλλα πολυ λιγοτερα παντως το τηλ πλεον λειτουργει.Αληθεια στο event log της τηλεφωνιας σας τι μηνυματα εχετε??

nnn
28-01-08, 01:35
Το μήνυμα έπρεπε να έχει διορθωθεί από τα Greeklish.
:closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.