PDA

Επιστροφή στο Forum : Η εμπειρία μου με Linksys



al0000
07-05-05, 17:47
Γειά σε όλους,

Γράφω αυτό το post για να προστατέψω μελλοντικούς χρήστες που σκέφτονται να πάρουν Linksys.

Μεχρι πριν ένα χρόνο μοίραζα την aDSL στο δυκτιο μου με ICS. Μετά είπα να πάρω ένα router να δω την γλύκα.

Επειδή έχω PPPoE με το Siemens xPressLink, και είχα ακούσει γενικά καλά λόγια απο το AWMN για τα linksys, πήρα το WRT54G το οποίο είναι broardband router και όχι modem (ότι πρέπει).

Δυστηχώς απ ότι φένεται αυτη η σειρα (WRT54 & WRT54GS) μάλλον είναι προβληματικά. Αν πάτε στο http://www.linksysinfo.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2601
θα δείτε (μαζί με εμένα) πάρα πολλούς χρήστες να έχουν πρόβλημα με disconnections οταν κάνουν tranfers στο τοπικό δύκτιο και όταν χρησιμοποιούν προγραματα με μεγάλο throughput στο internet (πχ. DC++, BitTorrent, onliine games κτλ κτλ.)

Προσωπικά είχα δοκιμάσει πολλά διαφορετικά firmware αλλά δυστηχώς δεν λυθηκε το προβλημά μου. Ισως περιορίστηκε αλλά δεν έφυγε.


Πιστεύω ότι μάλλον είναι ζήτημα CPU των συγκεκριμένων router.

To οποίο προσπάθησα να λύσω με το να ανεβάσω λίγο το CPU clock, με αποτέλεσμα το router μου να πεθάνει. :(

Πάλι καλά που έχω xpresslink και μοιράζω παλι την adsl με το PC.


Κάποια στιγμή θα ξαναπάρω router και είμαι ανάμεσα σε U.S. Robotics και ZyXel. Μπορεί και 3Com ή Level1, μου φένονται συμπαθητικά.

Αλεξ

@ ADSLgr.com All rights reserved.