PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΘΟΡΥΒΟ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ



teamlead_1953
27-01-08, 11:44
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ,
ΑΠΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΑΠΟ ΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΘΟΡΥΒΟ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ
ΕΧΩ 8ΜΒΡS ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4
ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΩ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ
ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ!!
ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ??

ZAGNA
27-01-08, 13:24
Φίλε μου αυτό είναι κάτι που δεν μπορείς να το ξέρεις. Δλδ εάν ευθύνεται η γραμμή του σπιτιού σου...
Πιθανό βέβαια είναι αν δεν έχεις καλή γραμμή εκεί να χάνεις bandwidth αλλά δεν είναι απάντηση αυτή... Υπάρχουν τεχνικοί σε όλες τις εταιρίες όχι μόνο στον ΟΤΕ που έχουν ένα μηχάνημα που όταν το συνδέσουν στο καλώδιο σου βλέπουν που έχει δυσλειτουργία και τι ακριβώς είναι , πχ κομμένο καλώδιο κλπ.
Αυτοί πρέπει να έρθουν και όχι ηλεκτρολόγος !!! ΕΛΕΟΣ

foyltaka
27-01-08, 13:48
Αν το πρόβλημα εντοπίστηκε μέσα στο σπίτι σου τότε http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819

Η ευθύνη του ΟΤΕ είναι μέχρι την είσοδο της κατοικίας.

pnikolo
27-01-08, 19:18
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ,
ΑΠΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΑΠΟ ΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΘΟΡΥΒΟ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ
ΕΧΩ 8ΜΒΡS ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4
ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΩ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ
ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ!!
ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ??

Μ η γραφεις καιφαλαια.
Αυτο αν το ειδαν θα πρεπει να ηρθαν με laptop κατω στη "χωνευτη της πολ/κιας σου και να ειδαν οτι μεχρι εκει εχουν μια χαρα τα 8mbps! Αν το εκαναν πρεπει να το ψαξεις στο σπιτι σου αλλοιως μετακυλισαν τη βλαβη σε σενα :mad:

........Auto merged post: pnikolo added 2 Minutes and 43 Seconds later........


Φίλε μου αυτό είναι κάτι που δεν μπορείς να το ξέρεις. Δλδ εάν ευθύνεται η γραμμή του σπιτιού σου...
Πιθανό βέβαια είναι αν δεν έχεις καλή γραμμή εκεί να χάνεις bandwidth αλλά δεν είναι απάντηση αυτή... Υπάρχουν τεχνικοί σε όλες τις εταιρίες όχι μόνο στον ΟΤΕ που έχουν ένα μηχάνημα που όταν το συνδέσουν στο καλώδιο σου βλέπουν που έχει δυσλειτουργία και τι ακριβώς είναι , πχ κομμένο καλώδιο κλπ.
Αυτοί πρέπει να έρθουν και όχι ηλεκτρολόγος !!! ΕΛΕΟΣ

Αμ δε! Απο τον κεντρικο κατανεμητη μετρανε την γη και την επαφη μονο. Οχι τον θορυβο. ;)

gogos888
27-01-08, 21:25
Θα ήταν καλύτερο αν παρέθετες και στατιστικά του router για να σε βοηθήσουν άτομα του forum :)

hel
27-01-08, 21:33
Αμ δε! Απο τον κεντρικο κατανεμητη μετρανε την γη και την επαφη μονο. Οχι τον θορυβο. ;)

Τι εννοείς; Δώσε τα φώτα σου.

jimakos_a35gr
27-01-08, 23:40
Aστε ρε παιδιά γιατί γνωστός που έχει το ίδιο πρόβλημα και αν η γραμμή συκώνει σύμφωνα με την ΟΝ 20mb πέρνει μόλις τα 6500 χωρίς εσωτερικό πρόβλημα και ο OTE δέν δέχεται βλάβη αφού για να την δεχτεί πρέπει να συγχρονίζεις κάτω απο τα 6mb.Φιλαράκι δεν θέλω να σε απογοητέυσω αλλά καλά ξεμπερδέματα.Δυστηχώς όπιος έμπλεξε βρήκε την υγεία του ξαναγυρνόντας στον καταραμένο ΠΟΤΕ.Σύμτωση άραγε?Πιός ξέρει?:hmm:

pnikolo
28-01-08, 07:15
Τι εννοείς; Δώσε τα φώτα σου.

ΓΗ = Εαν ακουμπα σε γη η α ή η β γραμμη (κοκκινο-μπλε καλωδιο)
Επαφη = Εαν ενα απο τα δυο καλωδια -η και τα δυο χωρις να βραχυκυκλωνουν μεταξυ τους- του ζευγους ακουμπανε καπου (σε αλλη γραμμη η καπου αλλου) εκτος γης. :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.