PDA

Επιστροφή στο Forum : Όταν χτυπάει το τηλ. πέφτει το DSL!!



limited733
27-01-08, 15:01
Όπως παραπάνω!Ξέρει κανείς γιατί?Έχω δύο ασύρματα συνδεδεμένα στο σπίτι το ένα πάνω στο splitter χωρίς φίλτρο και το άλλο σε άλλη μπρίζα με φιλτρο.

mikeledim
27-01-08, 15:22
Aμα ειναι panasonic θα εχεις προβλημα ετσι λενε και απο την tellas αλλα και στο forum καποιοι που εχουν.Εαν οχι καλυτερα να παρεις την tellas και να το πεις.και εγω αυτο το προβλημα ειχα.Εβγαλα το ασυρματο πανω απο το splitter και εβαλα σταθερη συσκευη αν και ειχα alcatel ασυρματο και ολα μια χαρα.

limited733
27-01-08, 15:32
Το ένα ειναι οντως Panasonic.Το άλλο Siemens

apostol70
27-01-08, 16:11
Πάντως με panasonic ασύρματο δεν έχω πρόβλημα. Λειτιυργούν όλα κανονικά. Ίσως να φταίνε τα φίλτρα σου

JOEBOO
27-01-08, 16:25
Βαλε φιλτρα παντου. Δηλαδη στις πριζες που εχεις τις συσκευες.

hel
27-01-08, 21:58
Λοιπόν.
Πως τσεκάρουμε αν είναι δικό μας πρόβλημα ή του παρόχου:
Βγάζουμε τα τηλέφωνα από τις πρίζες και αφήνουμε μόνο το ρουτερ.
Παίρνουμε τηλέφωνο από το κινητό και αν πέσει η σύνδεση τότε φταίει ο πάροχος αν όχι φταίμε εμείς.
Τσέκαρε τα φίλτρα σου και το σπλιττερ. (Το σπλιττερ περιλαμβάνει διακλαδωτή και φίλτρο).

nyannaco
28-01-08, 09:50
Εγώ είχα προβλήματα με Siemens ασύρματο, δουλεύει μόνο πάνω σε splitter, με απλό φίλτρο μπλοκάρει τη γραμμή (για την τηλεφωνία). Και επειδή είναι μακριά από το modem, κατέληξε να έχει δικό του splitter!
Περιέργως, το άλλο ασύρματο, μάρκας Hagenuk (εγώ δεν την ήξερα, το πήρα για φτηνό), δουλεύει μια χαρά με το φίλτρο.

psolord
28-01-08, 17:21
Εγώ έχω triple splitter πάνω στη γραμμή, πίσω από το speedtouch φιλτράκι μου βεβαίως βεβαιίως, με 2 ασύρματα και 1 ενσύρματο. Η ποιότητα της γραμμής δεν έχει ελαττωθεί ούτε κατα 0,5db snr!

marop29
29-01-08, 00:23
Εγώ έχω triple splitter πάνω στη γραμμή, πίσω από το speedtouch φιλτράκι μου βεβαίως βεβαιίως, με 2 ασύρματα και 1 ενσύρματο. Η ποιότητα της γραμμής δεν έχει ελαττωθεί ούτε κατα 0,5db snr!

Τα ίδια ακριβώς έχω και εγώ τι φίλτρα στα τλφ έβαλα, τι splitter, η γραμμή μου και παραμένει αίσχος!!!! είναι τίγκα στο παράσιτο και αποσυνδέσεις έχω, και δεν με ακούνε επίσης κάποιες φορές, τι θα γίνει με αυτή την κατάσταση....:p:p:p
Εχω βαρεθεί κάθε τρεις και λίγο να παίρνω συνέχεια στο 1212 και να κάνω παράπονα....γιατί με αυτά που διαβάζω δεν φταίμε εμείς αλλά η tellas!!!!!
Για να μην πω και για την ταχύτητα που και αυτή είναι επίσης full:rofl::rofl::rofl:

nyannaco
29-01-08, 10:51
Εγώ έχω triple splitter πάνω στη γραμμή, πίσω από το speedtouch φιλτράκι μου βεβαίως βεβαιίως, με 2 ασύρματα και 1 ενσύρματο. Η ποιότητα της γραμμής δεν έχει ελαττωθεί ούτε κατα 0,5db snr!

Τί είναι το triple splitter? Μήπως έχεις κάποιο URL να το δω, ή έστω κατασκευαστή/τύπο? Πού το προμηθεύτηκες?

Επίσης, δεν μoυ είναι ξεκάθαρη η συνδεσμολογία που έκανες: εννοείς γραμμή -> φίλτρο -> triple splitter και όλες οι τηλ. συσκευές επάνω στο triple splitter?

Για την ιστορία, πάντως, είτε έχω επάνω όλες τισ συσκευές (2 ασύρματες, δύο ενσύρματες) είτε καμμία, τα στατιστικά της γραμμής μου παραμένουν το ίδιο χάλια, SNR 6dB και attn 48dB, οπότε φοβάμαι ότι το πρόβλημά μου είναι ο χαλκός (κι άντε βρες άκρη με τον ΟΤΕ μέσω Tellas). Πιάνω μετά βίας 5 και κάτι ΜΒ down, και με συχνές αποσυνδέσεις (1 με 2 την ώρα!).

Καμμία ιδέα κανείς? Θα είχε νόημα να δοκίμαζα άλλο modem αντί του SpeedStream 4200? Ποιό?

psolord
29-01-08, 16:50
Τα ίδια ακριβώς έχω και εγώ τι φίλτρα στα τλφ έβαλα, τι splitter, η γραμμή μου και παραμένει αίσχος!!!! είναι τίγκα στο παράσιτο και αποσυνδέσεις έχω, και δεν με ακούνε επίσης κάποιες φορές, τι θα γίνει με αυτή την κατάσταση....:p:p:p
Εχω βαρεθεί κάθε τρεις και λίγο να παίρνω συνέχεια στο 1212 και να κάνω παράπονα....γιατί με αυτά που διαβάζω δεν φταίμε εμείς αλλά η tellas!!!!!
Για να μην πω και για την ταχύτητα που και αυτή είναι επίσης full:rofl::rofl::rofl:

Βρε συ άλλο εννοούσα εγώ! Οτι δηλαδή παρόλο που έχω τρεις συσκευές η γραμμή είναι καμπάνα! Δε το διευκρίνησα καλά, απλά υπέθεσα οτι ήταν ευνόητο απο το προφίλ! :p

........Auto merged post: psolord added 11 Minutes and 44 Seconds later........


Τί είναι το triple splitter? Μήπως έχεις κάποιο URL να το δω, ή έστω κατασκευαστή/τύπο? Πού το προμηθεύτηκες?

Επίσης, δεν μoυ είναι ξεκάθαρη η συνδεσμολογία που έκανες: εννοείς γραμμή -> φίλτρο -> triple splitter και όλες οι τηλ. συσκευές επάνω στο triple splitter?

To triple splitter είναι αυτό που σου διακλαδώνει τη γραμμή σε τρεις! Κάνει μόνο για τηλέφωνο και φοβομουνα ότι θα κλάταρε. Αλλά ευτυχώς δουλεύουν όλα τζαμι. URL κατί που βρήκα στα γρήγορα να μοιάζει http://www.amazon.co.uk/Telephone-Triple-Adaptor-Splitter-Modem/dp/B000Q8JAVQ

Η συνδεσμολογία είναι η εξής :

..........................................................."dsl" υποδοχή -> router
καλώδιο σπιτιού στο line του crypto spliter {
........................................................... "phone" υποδοχή->speedtouch filter->triple splitter-> 3 telephones

marop29
29-01-08, 21:19
Βρε συ άλλο εννοούσα εγώ! Οτι δηλαδή παρόλο που έχω τρεις συσκευές η γραμμή είναι καμπάνα! Δε το διευκρίνησα καλά, απλά υπέθεσα οτι ήταν ευνόητο απο το προφίλ! :p

........Auto merged post: psolord added 11 Minutes and 44 Seconds later........



To triple splitter είναι αυτό που σου διακλαδώνει τη γραμμή σε τρεις! Κάνει μόνο για τηλέφωνο και φοβομουνα ότι θα κλάταρε. Αλλά ευτυχώς δουλεύουν όλα τζαμι. URL κατί που βρήκα στα γρήγορα να μοιάζει http://www.amazon.co.uk/Telephone-Triple-Adaptor-Splitter-Modem/dp/B000Q8JAVQ

Η συνδεσμολογία είναι η εξής :

..........................................................."dsl" υποδοχή -> router
καλώδιο σπιτιού στο line του crypto spliter {
........................................................... "phone" υποδοχή->speedtouch filter->triple splitter-> 3 telephones

Που να το καταλάβω συγνώμη αλλά νόμιζα οτι έλεγες το αντίθετο. Εγώ είμαι απο τους άτυχους..συνέχεια αποσυνδέσεις και γραμμή άισχος παρόλα τα φίλτρα..
'Αλλαξα και το modem μπας και δώ καμία αλλάγη αλλά τίποτα και απο αυτό...:down::down:


Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 1.909

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 5,25 / 21,86

:whistle::whistle::whistle:

psolord
29-01-08, 23:05
Που να το καταλάβω συγνώμη αλλά νόμιζα οτι έλεγες το αντίθετο. Εγώ είμαι απο τους άτυχους..συνέχεια αποσυνδέσεις και γραμμή άισχος παρόλα τα φίλτρα..
'Αλλαξα και το modem μπας και δώ καμία αλλάγη αλλά τίποτα και απο αυτό...:down::down:


Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 1.909

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 5,25 / 21,86

:whistle::whistle::whistle:

up 509 down 1909???!!! :shock::shock:
Εσύ πρέπει να έχεις att 200! Ελπίζω να επικοινώνησες με την εταιρεία.

marop29
30-01-08, 00:46
Τι να τους πώ ακριβώς γιατί δεν γνωρίζω και πολλά θα μου πετάξουν πάλι καμία βλακεία πέρα απο τα γνωστά προβλήματα. Μπορείς να με βοηθήσεις psolord η οποιο άλλο μέλος του φόρουμ..

........Auto merged post: marop29 added 60 Minutes and 21 Seconds later........

Τελικά εποικοινώνησα με το 1212 μετά απο 40 λεπτά αναμονής να τους πω για την ταχύτητα μου :(:(

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 1.909

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB] 7,38 / 27,22

Και μου είπαν τα εξής που τους είπα: Oτι τα παράσιτα (αυτό το καταλαβαίνω), οτι όταν με παίρνουν τλφ και δεν τους ακούω οτι δεν μπορώ κάποιες φορές να πάρω τλφ ούτε να με πάρουν και για τις ανοιχτές ακροάσεις επίσης που με ακούνε όλοι οταν μιλάω έχουν λεει σχέση απο όλο αυτό!!!:hmm:
Επειδή εγώ δεν είμαι και τόσο σχετική με ότι αφορά τα τεχνικά μπορεί να μου πει κάποιος αν όλα αυτά που μου είπαν έχουν σχέση η θα με τρελλάνουν!!!!!
Να δώ τι άλλο θα ακούσω απο αυτούς...:p:p:p
Τους είπα επίσης για πολλοστή φορά οτι έβαλα φίλτρα στις συσκευές μου γιατί με έχουν πρήξει απο το να με ρωτάνε τόσες φορές...:mad:

nyannaco
30-01-08, 10:48
To triple splitter είναι αυτό που σου διακλαδώνει τη γραμμή σε τρεις! Κάνει μόνο για τηλέφωνο και φοβομουνα ότι θα κλάταρε. Αλλά ευτυχώς δουλεύουν όλα τζαμι. URL κατί που βρήκα στα γρήγορα να μοιάζει http://www.amazon.co.uk/Telephone-Triple-Adaptor-Splitter-Modem/dp/B000Q8JAVQ

OK, άρα απλά διακλαδώνει, δεν έχει ενσωματωμένο φίλτρο ή κάτι τέτοιο.



Η συνδεσμολογία είναι η εξής :

..........................................................."dsl" υποδοχή -> router
καλώδιο σπιτιού στο line του crypto spliter {
........................................................... "phone" υποδοχή->speedtouch filter->triple splitter-> 3 telephones

Αυτό που φοβόμουνα... δυστυχώς με τη διαρρύθμιση του σπιτιού μου, για να περάσω όλα τα τηλέφωνα μέσα από το splitter θα πρέπει να γεμίσω το σπίτι καλώδια, και μετά να μπλέξω με δικηγόρους για διαζύγια:(
Αυτός ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που επέλεξα Tellas (ψευδο-PSTN, ώστε να μην χρειάζεται να περάσουν όλα τα ΤΦ από το modem/router).

Απορία: γιατί και φίλτρο στην έξοδο τηλεφώνου του splitter; Σου βελτίωσε την ποιότητα της τηλεφωνίας; Δεν εισάγει υπερβολική εξασθένηση;

Η περίπτωσή μου έχει ως εξής: η γραμμή έρχεται σε ένα κουτί διακλάδωσης (μακριά από το γραφείο), από όπου φεύγουν πέντε αναχωρήσεις (σύνδεση με συστροφή καλωδίων και κλέμες). Η μία καταλήγει στο splitter (Crypto - δίπλα στο PC) από όπου παίρνει το SpeedStream 4200 και μία ενσύρματη συσκευή. Στις άλλες έχω μία ασύρματη Siemens σε Speedtouch splitter, μία ασύρματη Hagenuk σε φίλτρο και μία ενσύρματη σε φίλτρο. Τρεις πρίζες αχρησιμοποίητες.
Σκεφτηκα να δοκιμάσω αντί για τοπκά φίλτρα να βάλω το Speedtouch splitter στο κουτί διακλάδωσης και να "δώσω" από αυτό στις υπόλοιπες αναχωρήσεις πλην αυτής που πάει στο modem. Καμμιά ιδέα αν θα το κάνω καλύτερο ή χειρότερο; Καμμία άλλη ιδέα;

........Auto merged post: nyannaco added 11 Minutes and 39 Seconds later........

........Auto merged post: nyannaco added 4 Minutes and 47 Seconds later........



Και μου είπαν τα εξής που τους είπα: Oτι τα παράσιτα (αυτό το καταλαβαίνω), οτι όταν με παίρνουν τλφ και δεν τους ακούω οτι δεν μπορώ κάποιες φορές να πάρω τλφ ούτε να με πάρουν και για τις ανοιχτές ακροάσεις επίσης που με ακούνε όλοι οταν μιλάω έχουν λεει σχέση απο όλο αυτό!!!:hmm:

Από προσωπική εμπειρία (δες παραπάνω), κάποιες ασύρματες συσκευές δυστροπούν με την τηλεφωνία της Tellas - εμένα με σκέτο φίλτρο μου μπλοκάριζε εντελώς τη γραμμή (σε τεχνικούς όρους, δεν έκανε απόλυση της σύνδεσης).
Θα σου πρότεινα να αποσυνδέσεις όλες τι συσκευές πλην μίας ενσύρματης, και να δεις αν τότε δουλεύει σωστά η τηλεφωνία. Αν ναι, τότε το πρόβλημα είναι κάποια συσκευή. Δοκίμασε να τις βάζεις μία - μία μέχρι να βρείς την ένοχη. Αν είναι ασύρματη (εδώ πέφτουν στοιχήματα), δοκίμασε να της παρεμβάλεις splitter αντί κοινό φίλτρο - σε μένα έλυσε το πρόβλημα.
Αν και μόνο με μία ενσύρματη με φίλτρο έxεις πρόβλημα, τότε δυστυχώς είσαι στο έλεος της Tellas και του OTE.




Τελικά εποικοινώνησα με το 1212 μετά απο 40 λεπτά αναμονής να τους πω για την ταχύτητα μου :(:(

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 1.909

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB] 7,38 / 27,22


Οσον αφορά τις ταχύτητες του ADSL και τις αποσυνδέσεις, δοκίμασε έχοντας αποσυνδέσει όλες τις ΤΦ συσκευές. Αν η κατάσταση παραμένει η ίδια, πρέπει να ελέγξεις (μάλλον με κάποιο ηλεκτρολόγο) τη γραμμή σου από την πρίζα μέχρι τον κατανεμητή της πολυκατοικίας, όπου έρχεται η γραμμή του ΟΤΕ. Αν αποδειχτεί ότι ούτε εκεί είναι το πρόβλημα, τότε πάλι είσαι στο έλεος της Tellas και του OTE.

marop29
30-01-08, 11:07
Σε ευχαριστώ πολυ nyannaco για τις πληροφορίες σου θα τα ξανακοιτάξω ολα αυτά που μου λες και για τα καλώδια τις πολυκατοικίας επίσης η τον κατανεμητή. Κάτι παρόμοιο είπαν και σε συγγενή μου που μένει στην ίδια πολυκατοικία με εμένα και έχει σύνδεση ιντερνετ με τον ΟΤΕ.
Ευχομαι πάντως να μην είναι απο αυτό...

psolord
30-01-08, 12:23
OK, άρα απλά διακλαδώνει, δεν έχει ενσωματωμένο φίλτρο ή κάτι τέτοιο.

Αυτό που φοβόμουνα... δυστυχώς με τη διαρρύθμιση του σπιτιού μου, για να περάσω όλα τα τηλέφωνα μέσα από το splitter θα πρέπει να γεμίσω το σπίτι καλώδια, και μετά να μπλέξω με δικηγόρους για διαζύγια:(

:rofl::rofl::rofl:Τι το 'θελες και παντρεύτηκες?


Αυτός ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που επέλεξα Tellas (ψευδο-PSTN, ώστε να μην χρειάζεται να περάσουν όλα τα ΤΦ από το modem/router).

Απορία: γιατί και φίλτρο στην έξοδο τηλεφώνου του splitter; Σου βελτίωσε την ποιότητα της τηλεφωνίας; Δεν εισάγει υπερβολική εξασθένηση;

Όχι καθόλου! Ένα φίλτρο έχω. Τo crypto splitter είναι απλώς ότι λέει και το όνομα του! Splitter! ;)


Η περίπτωσή μου έχει ως εξής: η γραμμή έρχεται σε ένα κουτί διακλάδωσης (μακριά από το γραφείο), από όπου φεύγουν πέντε αναχωρήσεις (σύνδεση με συστροφή καλωδίων και κλέμες). Η μία καταλήγει στο splitter (Crypto - δίπλα στο PC) από όπου παίρνει το SpeedStream 4200 και μία ενσύρματη συσκευή. <- Εδώ θες φίλτρο πριν απο το τηλέφωνο


Στις άλλες έχω μία ασύρματη Siemens σε Speedtouch splitter, μία ασύρματη Hagenuk σε φίλτρο και μία ενσύρματη σε φίλτρο. <-Σωστός είσαι! (Πωπω φίλτρα)


Τρεις πρίζες αχρησιμοποίητες.
Σκεφτηκα να δοκιμάσω αντί για τοπκά φίλτρα να βάλω το Speedtouch splitter στο κουτί διακλάδωσης και να "δώσω" από αυτό στις υπόλοιπες αναχωρήσεις πλην αυτής που πάει στο modem. Καμμιά ιδέα αν θα το κάνω καλύτερο ή χειρότερο; Καμμία άλλη ιδέα;

Και εδώ σωστός είσαι. θα μειώσεις αισθητά τα φίλτρα τα οποία μπορεί και να δημιουργούν εξασθένηση όπως λες παραπάνω αλλά δεν ξέρω να σου πω σίγουρα! :hmm:Εκεί που έχεις το modem όμως είδα ότι έχεις και ένα τηλέφωνο μετά το crypto splitter. Βάλε και σε αυτό το τηλέφωνο ένα φίλτρο!

........Auto merged post: psolord added 6 Minutes and 24 Seconds later........


Σε ευχαριστώ πολυ nyannaco για τις πληροφορίες σου θα τα ξανακοιτάξω ολα αυτά που μου λες και για τα καλώδια τις πολυκατοικίας επίσης η τον κατανεμητή. Κάτι παρόμοιο είπαν και σε συγγενή μου που μένει στην ίδια πολυκατοικία με εμένα και έχει σύνδεση ιντερνετ με τον ΟΤΕ.
Ευχομαι πάντως να μην είναι απο αυτό...

Να έυχεσαι να είναι αυτό γιατί θα σου το φτιάξει άμεσα ο ηλεκτρολόγος. Διαφορετικά όπως είπε και ο nyannaco είσαι στο έλεος του Αλλάχ! :whistle: Μήπως έχεις τίποτα υγρασίες στο σπίτι?

marop29
30-01-08, 13:35
Δεν έχω υγρασίες στο σπίτι..θα πω να δει ο ηλεκτρολόγος τι γίνετε γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη με αυτούς απο το 1212, οπως και θα ξαναδώ πάλι αυτά που μου είπε ο nyannaco..

nyannaco
30-01-08, 18:12
:rofl::rofl::rofl:Τι το 'θελες και παντρεύτηκες?

Ετσι, για να μαθαίνουν οι νεότεροι:rofl: Βλέπεις τον καιρό που το έκανα το ADSL στην Ελλάδα ανήκε στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας:rolleyes:



Όχι καθόλου! Ένα φίλτρο έχω. Τo crypto splitter είναι απλώς ότι λέει και το όνομα του! Splitter! ;)

Εδώ δεν συμφωνώ. Το splitter περιλαμβάνει ένα υψιπερατό για τη γραμμή του modem, και ένα βαθυπερατό για του τηλεφώνου. Διαφορετικά, ούτε ή συσκευή που έχω μετά το φίλτρο θα έπαιζε, ούτε - πολύ περισσότερο - η προβληματική ασύρματη που παίζει μόνο με splitter (και χωρίς φίλτρο μετά).



<- Εδώ θες φίλτρο πριν απο το τηλέφωνο

Ισχύουν τα παραπάνω.



Και εδώ σωστός είσαι. θα μειώσεις αισθητά τα φίλτρα τα οποία μπορεί και να δημιουργούν εξασθένηση όπως λες παραπάνω αλλά δεν ξέρω να σου πω σίγουρα! :hmm:Εκεί που έχεις το modem όμως είδα ότι έχεις και ένα τηλέφωνο μετά το crypto splitter. Βάλε και σε αυτό το τηλέφωνο ένα φίλτρο!

ΟΚ, θα κάνω διάφορες δοκιμές κάποια στιγμή, και θα επανέλθω με ευρήματα, μήπως και βοηθήσουν και κανέναν άλλο τα παθήματά μου.

marop29
30-01-08, 20:41
Κοίταξα όλα αυτά που μου είπες nyannaco και δεν υπάρχει πρόβλημα απο τις συσκευές μου το κοίταξε μάλιστα συγγενής μου που ξέρει απο Η/Υ και ηλεκτρολογικά. Και οπως είπε και ο psolord είμαι στο έλεος του Αλλάχ:rolleyes:
Το μόνο που μου μένει είναι να δω και αυτό με την πολυκατοικία με τον κατανεμητή η ταχύτητα μου απο χθές που ήταν 509/1909
τώρα έχει ''βελτιωθεί'' πολύ αισθητά
DSL Connection

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 1.887

Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 124,00 / 221,00

Τα προβλήματα που έχω παραμένουν παρά τα τλφ που έχω πάρει στο 1212 με την 40'λεπτη αναμονή..
Το πρωί είχα 509/ με 3000 και κάτι τώρα κατέληξα σε αυτά...

Τα σκ..των υπηρεσιών τους παραμένουν:down::down:

nyannaco
30-01-08, 21:02
Αχ βρε Μάρω... όχι μόνο έχεις δίκιο για τα χάλια τους, αλλά αρχίζω να υποπτεύομαι ότι μας σαμποτάρουν κι'από πάνω όταν τους τα σέρνουμε... πάνω που πήγαινα να σου απαντήσω, έφαγα πάλι αποσύνδεση!
Δυστυχώς τα πράγματα δεν φαίνονται καλά, υπό την έννοια ότι αν τελικά δεν εξαρτάται από σένα, άσ'τα να πάνε! Πάντως εγώ πήρα χαλάκι, εντόπισα και την ανατολή, και τώρα προβάρω τα Αλλάχ Ουακμπάρ μου. Αν γίνει τίποτα θα σου πω!
Νίκος

marop29
30-01-08, 21:57
Σε ευχάριστώ Νίκο για την απάντηση και όλα τα μέλη του φόρουμ για τις όποιες πληροφορίες.
Παιδιά μόλις με πήραν απο το τεχνικό τμήμα της tellas και μου είπαν τα εξής διαβάζουν μάλιστα και το forum σε αυτό δεν κάνω πλάκα πάλι καλά να βλέπουν και τα χάλια τους :lol::lol:
Μου ανέφεραν οτι στο δίκτυο της Θεσσαλονίκης υπάρχει γενικό πρόβλημα σε ότι αφορά της αποσυνδέσεις, τα παράσιτα, το να μην σε ακούνε οι άλλοι οταν σε παίρνουν, και για τις ταυτόχρονες ακροάσεις τρίτων.., και για το dsl που πέφτει οταν σε παίρνουν τλφ
Είπαν οτι θα το αναφέρουν στον ΟΤΕ να πάει τεχνικός σε κάθε πολυκατοικία που έχει το πρόβλημα να κοιτάξει τα καλώδια, κατανεμητές και δεν ξέρω τι άλλο..
Το πρόβλημα είπαν οτι θα διορθωθεί το πότε δεν ξέρουμε...
Απο Θεσσαλονίκη μόνο εγώ είμαι η άτυχη:cry::cry: και σε άλλες πόλεις πάντως το ίδιο πρόβλημα υπάρχει...:twisted::twisted::twisted:
Τώρα το πρόβλημα γύρισε στους κατανεμητές απο τα φίλτρα η της συσκεύες..δεν ντρέπονται λεω εγώ:p:p:p
Για το ίντερνετ που η γραμμή μου είναι αίσχος τώρα το πήραν χαμπάρι εκατό φορές τους το είπα θα διορθωθεί και αυτό οπως πάντα:whistle::whistle::whistle:

sdikr
30-01-08, 22:05
Σε ευχάριστώ Νίκο για την απάντηση και όλα τα μέλη του φόρουμ για τις όποιες πληροφορίες.
Παιδιά μόλις με πήραν απο το τεχνικό τμήμα της tellas και μου είπαν τα εξής διαβάζουν μάλιστα και το forum σε αυτό δεν κάνω πλάκα πάλι καλά να βλέπουν και τα χάλια τους :lol::lol:
Μου ανέφεραν οτι στο δίκτυο της Θεσσαλονίκης υπάρχει γενικό πρόβλημα σε ότι αφορά της αποσυνδέσεις, τα παράσιτα, το να μην σε ακούνε οι άλλοι οταν σε παίρνουν, και για τις ταυτόχρονες ακροάσεις τρίτων.., και για το dsl που πέφτει οταν σε παίρνουν τλφ
Είπαν οτι θα το αναφέρουν στον ΟΤΕ να πάει τεχνικός σε κάθε πολυκατοικία που έχει το πρόβλημα να κοιτάξει τα καλώδια, κατανεμητές και δεν ξέρω τι άλλο..
Το πρόβλημα είπαν οτι θα διορθωθεί το πότε δεν ξέρουμε...
Απο Θεσσαλονίκη μόνο εγώ είμαι η άτυχη:cry::cry: και σε άλλες πόλεις πάντως το ίδιο πρόβλημα υπάρχει...:twisted::twisted::twisted:
Τώρα το πρόβλημα γύρισε στους κατανεμητές απο τα φίλτρα η της συσκεύες..δεν ντρέπονται λεω εγώ:p:p:p
Για το ίντερνετ που η γραμμή μου είναι αίσχος τώρα το πήραν χαμπάρι εκατό φορές τους το είπα θα διορθωθεί και αυτό οπως πάντα:whistle::whistle::whistle:

Το αστείο είναι που περίεργος όλη η θεσσαλονική απέκτησε πρόβλημα και φταίνε οι 500+ κατανεμητές και όχι κάτι άλλο :whistle:

marop29
30-01-08, 22:14
Δεν ξέρω τι να πω μου είπαν αυτή την απάντηση οτι φταίνε τώρα η κατανεμητές..χαίρομαι πάντως που διαβάζουν τα όσα γράφουμε στο φόρουμ για να διορθώσουν τα χάλια τους..:lol::lol:
Το φόρουμ αυτό είναι απο τα καλύτερα που έχω δει και δίνω τα συγχαρητήρια μου αν και είναι off topic το αναφέρω...

nyannaco
31-01-08, 21:00
Λοιπόν... έκανα τις δοκιμές με τις καλωδιώσεις μου που έλεγα χτες, μήπως και πετύχω κάποιοα βελτίωση, και να τι διαπίστωσα:

Αποσυνδέοντας τις υπόλοιπες αναχωρήσεις (προς τηλ. πρίζες) από το κουτί διακλάδωσης και αφήνοντας επάνω μόνο αυτή που πάσει στο modem, κέρδισα ένα dB στο attenuation (48 από 47). Αυτό το 1 dB, μου ανέβασε την ταχύτητα down από 5.1-5.3 στο 6.8ΜΒ! SNR αμετάβλητο. Επίσης έμαθα έτσι ότι ο θόρυβος "μαζεύεται" έξω από το σπίτι μου.

Πλην όμως, δεν μπορώ να αφήσω το υπόλοιπο σπίτι χωρίς τηλέφωνο, οπότε δοκίμασα να περάσω τις υπόλοιπες αναχωρήσεις από ένα φίλτρο μέσα στο κουτί διακλάδωσης: ίδια στατιστικά με την προηγούμενη περίπτωση, αλλά τηλέφωνο kaput! Τζίφος.

Επαναφορά στην αρχική κατάσταση.

Δοκιμάζω να γειώσω τους αμόνωτους αγωγούς δοκιμής του κάθε καλωδίου, μια και τόσο η άφιξη από τον κατανεμητή όσο και οι εσωτερικές αναχωρήσεις (πλην αυτής που πάει στο modem) διαθέτουν τέτοιο. Η ελπίδα είναι η γείωση να μειώσει τη συλλογή θορύβου από τα καλώδια. Αμ δε... κατακόρυφη αύξηση θορύβου, βουτιά του SNR (έως και αρνητικό), αποσύνδεση, αδυναμία συγχρονισμού, καληνύχτα σας. Ισως φταίει που πήρα γείωση από τον πίνακα του ρεύματος δίπλα (και από πού να έπαιρνα δηλαδή?), ίσως είναι ήδη γειωμένη η άλλη άκρη του καλωδίου και δημιούργησα βρόχο γείωσης, τρέχα γύρευε.

Και πάλι επαναφορά στην αρχική κατάσταση. Απογοήτευση, αλλά τουλάχιστον το προσπάθησα.

psolord
01-02-08, 12:43
Λοιπόν... έκανα τις δοκιμές με τις καλωδιώσεις μου που έλεγα χτες, μήπως και πετύχω κάποιοα βελτίωση, και να τι διαπίστωσα:

Αποσυνδέοντας τις υπόλοιπες αναχωρήσεις (προς τηλ. πρίζες) από το κουτί διακλάδωσης και αφήνοντας επάνω μόνο αυτή που πάσει στο modem, κέρδισα ένα dB στο attenuation (48 από 47). Αυτό το 1 dB, μου ανέβασε την ταχύτητα down από 5.1-5.3 στο 6.8ΜΒ! SNR αμετάβλητο. Επίσης έμαθα έτσι ότι ο θόρυβος "μαζεύεται" έξω από το σπίτι μου.

Πλην όμως, δεν μπορώ να αφήσω το υπόλοιπο σπίτι χωρίς τηλέφωνο, οπότε δοκίμασα να περάσω τις υπόλοιπες αναχωρήσεις από ένα φίλτρο μέσα στο κουτί διακλάδωσης: ίδια στατιστικά με την προηγούμενη περίπτωση, αλλά τηλέφωνο kaput! Τζίφος.

Επαναφορά στην αρχική κατάσταση.

Δοκιμάζω να γειώσω τους αμόνωτους αγωγούς δοκιμής του κάθε καλωδίου, μια και τόσο η άφιξη από τον κατανεμητή όσο και οι εσωτερικές αναχωρήσεις (πλην αυτής που πάει στο modem) διαθέτουν τέτοιο. Η ελπίδα είναι η γείωση να μειώσει τη συλλογή θορύβου από τα καλώδια. Αμ δε... κατακόρυφη αύξηση θορύβου, βουτιά του SNR (έως και αρνητικό), αποσύνδεση, αδυναμία συγχρονισμού, καληνύχτα σας. Ισως φταίει που πήρα γείωση από τον πίνακα του ρεύματος δίπλα (και από πού να έπαιρνα δηλαδή?), ίσως είναι ήδη γειωμένη η άλλη άκρη του καλωδίου και δημιούργησα βρόχο γείωσης, τρέχα γύρευε.

Και πάλι επαναφορά στην αρχική κατάσταση. Απογοήτευση, αλλά τουλάχιστον το προσπάθησα.

Άμα το διαβάζω σωστά αν το att πήγε απο 47 στο 48 τότε έχασες 1db δεν το κέρδισες! ;)
Όπως και να έχει η προσπάθεια μετράει.

Έχω λύση στο πρόβλημά σου όμως! Και στα δύο! Αναφερόμενος σε προηγούμενο σου ποστ, να γεμίσεις το σπίτι καλώδια, οπότε και θα χωρίσεις όπως προείπες. Έτσι θα είσαι ελεύθερος να βρείς σπίτι πιο κοντά στο κέντρο σου, με καλύτερο snr και att! :lol:

nyannaco
01-02-08, 15:32
Εσύ σωστά το διάνασες, εγώ το έγραψα λάθος! Από 48 σε 47, όντως έχασα 1dB. Η "φυσιολογική" μου κατάσταση είναι στο 48 έως 48.5dB.

Mouse Potato
02-02-08, 14:04
Άμα το διαβάζω σωστά αν το att πήγε απο 47 στο 48 τότε έχασες 1db δεν το κέρδισες! ;)
Όπως και να έχει η προσπάθεια μετράει.

Έχω λύση στο πρόβλημά σου όμως! Και στα δύο! Αναφερόμενος σε προηγούμενο σου ποστ, να γεμίσεις το σπίτι καλώδια, οπότε και θα χωρίσεις όπως προείπες. Έτσι θα είσαι ελεύθερος να βρείς σπίτι πιο κοντά στο κέντρο σου, με καλύτερο snr και att! :lol:

Χαχαχαχαχα!! Χαραμίζεσαι εδώ μέσα! Άντε πήγαινε κάνε αίτηση για τεχνικός!

Άντε να χουμε και τα κοννέ!! :rofl::rofl::rofl:

hel
03-02-08, 15:31
Λοιπόν... έκανα τις δοκιμές με τις καλωδιώσεις μου που έλεγα χτες, μήπως και πετύχω κάποιοα βελτίωση, και να τι διαπίστωσα:
Αποσυνδέοντας τις υπόλοιπες αναχωρήσεις (προς τηλ. πρίζες) από το κουτί διακλάδωσης και αφήνοντας επάνω μόνο αυτή που πάσει στο modem, κέρδισα ένα dB στο attenuation (48 από 47). Αυτό το 1 dB, μου ανέβασε την ταχύτητα down από 5.1-5.3 στο 6.8ΜΒ! SNR αμετάβλητο. Επίσης έμαθα έτσι ότι ο θόρυβος "μαζεύεται" έξω από το σπίτι μου.
Πλην όμως, δεν μπορώ να αφήσω το υπόλοιπο σπίτι χωρίς τηλέφωνο, οπότε δοκίμασα να περάσω τις υπόλοιπες αναχωρήσεις από ένα φίλτρο μέσα στο κουτί διακλάδωσης: ίδια στατιστικά με την προηγούμενη περίπτωση, αλλά τηλέφωνο kaput! Τζίφος.
Επαναφορά στην αρχική κατάσταση.
Δοκιμάζω να γειώσω τους αμόνωτους αγωγούς δοκιμής του κάθε καλωδίου, μια και τόσο η άφιξη από τον κατανεμητή όσο και οι εσωτερικές αναχωρήσεις (πλην αυτής που πάει στο modem) διαθέτουν τέτοιο. Η ελπίδα είναι η γείωση να μειώσει τη συλλογή θορύβου από τα καλώδια. Αμ δε... κατακόρυφη αύξηση θορύβου, βουτιά του SNR (έως και αρνητικό), αποσύνδεση, αδυναμία συγχρονισμού, καληνύχτα σας. Ισως φταίει που πήρα γείωση από τον πίνακα του ρεύματος δίπλα (και από πού να έπαιρνα δηλαδή?), ίσως είναι ήδη γειωμένη η άλλη άκρη του καλωδίου και δημιούργησα βρόχο γείωσης, τρέχα γύρευε.

Και πάλι επαναφορά στην αρχική κατάσταση. Απογοήτευση, αλλά τουλάχιστον το προσπάθησα.

Συνέδεσες το ρουτερ στον κατανεμητή για να πάρεις από εκεί μετρήσεις;

nyannaco
04-02-08, 09:43
Συνέδεσες το ρουτερ στον κατανεμητή για να πάρεις από εκεί μετρήσεις;

Λίγο δύσκολο... το συγκρότημα αποτελείται από αρκετά ξεχωριστά κτίρια, και δεν έχω άμεση πρόσβαση στο κτίριο που βρίσκεται ο κατανεμητής. Αν λοιπόν εμφανιστώ εκεί με το router και το laptop να βάζω καλώδια στον κατανεμητή, με την ασχετοσύνη που κυριαρχεί το πιθανότερο είναι να βρεθώ σε κανένα κρατητήριο:(

psolord
04-02-08, 18:02
Λίγο δύσκολο... το συγκρότημα αποτελείται από αρκετά ξεχωριστά κτίρια, και δεν έχω άμεση πρόσβαση στο κτίριο που βρίσκεται ο κατανεμητής. Αν λοιπόν εμφανιστώ εκεί με το router και το laptop να βάζω καλώδια στον κατανεμητή, με την ασχετοσύνη που κυριαρχεί το πιθανότερο είναι να βρεθώ σε κανένα κρατητήριο:(

Χαλαρότατα! Σε βλέπω να σε κυνηγάνε ο Jack Bauer (CTU) και ο Jack Norris παρέα, ώς τρομοκράτη! :)

Mouse Potato
04-02-08, 21:21
Λίγο δύσκολο... το συγκρότημα αποτελείται από αρκετά ξεχωριστά κτίρια, και δεν έχω άμεση πρόσβαση στο κτίριο που βρίσκεται ο κατανεμητής. Αν λοιπόν εμφανιστώ εκεί με το router και το laptop να βάζω καλώδια στον κατανεμητή, με την ασχετοσύνη που κυριαρχεί το πιθανότερο είναι να βρεθώ σε κανένα κρατητήριο:(

Φόρα καμία φορμίτσα από αυτές που φορούν οι αξιότιμοι κύριοι του ΟΤΕ (αυτοί που σκάβουν βασικά :lol:) και πήγαινε... Το απόλυτο καμουφλάζ!!

boudas80
08-02-08, 12:59
Παιδια εδω και 3 μηνες αποσυνδεομαι οταν χτυπαει το τηλ. ειναι θεμα συνηθειας. Βγαζεις εντελως το τηλ. ή μετακομιζεις:p Τι να πω ρε παιδια υπομονη να περασει το 12μηνο να σηκωθουμε να φυγουμε. Ηδη βρηκα και την πετρα την οποια θα βαψω μαυρη και θα ριξω στην Tellas.

marop29
08-02-08, 13:06
Παιδια εδω και 3 μηνες αποσυνδεομαι οταν χτυπαει το τηλ. ειναι θεμα συνηθειας. Βγαζεις εντελως το τηλ. ή μετακομιζεις:p Τι να πω ρε παιδια υπομονη να περασει το 12μηνο να σηκωθουμε να φυγουμε. Ηδη βρηκα και την πετρα την οποια θα βαψω μαυρη και θα ριξω στην Tellas.

Εχω την έχω βρεί ήδη την πέτρα φίλε μου θα την κάνω με ελαφρά οπως είπα σε άλλο μου post. Και για τις δικαιολογίες που μου λένε αλλά και σε πολλούς έχω γράψει και στο δικό μου θέμα δεν περνάω και λίγα στην Καλαμαριά που μένω απο το σ...δίκτυο τους. Δεν αντέχω να περιμένω 12 μηνο ήδη τα νέυρα μου έχουν γίνει κρόσια....:rolleyes::scared::scared:

@ ADSLgr.com All rights reserved.