PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατασταση νεας καλωδιωσης λογω συχνων διακοπων



panos_ole
27-01-08, 17:33
:)Χαιρετω την αγαπητη παρεα και ερχομαι ευθυς στο θεμα:)
Με δεδομενα τα
1) sn margin 6-8 db
2) Atennuation downstream 42 db
3) Συχνοτατες αποσυνδεσεις...
Αποφασισα να αλλαξω κατ΄αρχην την εξωτερικη καλωδιωση που με συνδεει με τον κατανεμητη της Πολυκατοικιας. Το προβλημα ειναι οτι η γραμμη περναει εξωτερικα, που σημαινει οτι διασχιζει τον κηπο πριν ανεβει στο μπαλκονι μου (Ισογειο). Το μηκος του καλωδιου ειναι περιπου 75-80 μετρα (τοσο λιγο...):(
Κατα συνεπεια υποκειταi αν μη τι αλλο σε αφθονη υγρασια. Εκανα εναν πρωτο ελεγχο τωρα κοιτωντας για σημεια φθορας επανω στο καλωδιο, αλλα ολα φαινονται να ειναι ενταξει.
Το καλωδιο το ειχα τοποθετησει πριν απο περιπου 7 χρονια, και για οσο ημουν συνδεδεμενος στο 1mbit δεν ειχα κανενα προβλημα. Ειναι το στανταρ καλωδιο εγκαταστασης 2 ζευγων που χρησιμοποιει ο ΟΤΕ. Λοιπον εγω τι καλωδιο να βαλω που να αντεχει υγρασιες,αερα, και να εχει καλη συμπεριφορα γενικοτερα;:hmm:
Θα γλυτωσω κανα db σε attenuation και θορυβο ή τσαμπα εξοδα και κοπος;
Σας παρακαλω απαντηστε μου οσοι μπορειτε και γνωριζετε καλα, αλλοιως με βλεπω να ....τρεχω τσαμπα

Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Υ. Γ Σκεφτηκα να βαλω Utp Cat 5e αλλα ξερω οτι αυτο ειναι για εσωτερικη εγκατασταση... Οποτε...τα φωτα σας !!!



http://www.speedtest.net/result/227160167.png >>>>>Αυτη ειναι η Εκπληκτικη ταχυτητα του Conn-x μου 8mbit !!!

penetrator
27-01-08, 17:42
Πρέπει οι τεχνικοί του οτε να κάνουν μετρήσεις στον καταναμητή της πολυκατοικίας, να δουν πως πάνε τα πράγματα ως εκεί. Αν καταφέρεις λοιπόν να τους φέρεις... Πάντως 7 χρόνια δε μου φαίνονται πολλά για να έχει πάθει ζημιές ένα καλώδιο από υγρασία. Δε λέω πως ο οτε χρησιμοποιεί τα ίδια καλώδια, αλλά σκέψου πόσα χρόνια αφήνει σε πολλές περιοχές, εκτεθημένα τα καλώδιά του ο οτε ;)
Κατά τη γνώμη μου φταίει η υποδομή του οτε και όχι η δική σου. Αν έχεις router που μπορείς να κλειδώσεις ψηλότερα το snr κάντο.

maik
27-01-08, 18:14
Πρέπει οι τεχνικοί του οτε να κάνουν μετρήσεις στον καταναμητή της πολυκατοικίας, να δουν πως πάνε τα πράγματα ως εκεί. Αν καταφέρεις λοιπόν να τους φέρεις... Πάντως 7 χρόνια δε μου φαίνονται πολλά για να έχει πάθει ζημιές ένα καλώδιο από υγρασία. Δε λέω πως ο οτε χρησιμοποιεί τα ίδια καλώδια, αλλά σκέψου πόσα χρόνια αφήνει σε πολλές περιοχές, εκτεθημένα τα καλώδιά του ο οτε ;)
Κατά τη γνώμη μου φταίει η υποδομή του οτε και όχι η δική σου. Αν έχεις router που μπορείς να κλειδώσεις ψηλότερα το snr κάντο.

Εχω δει και ολοκαινουρια καλωδια σε νεοκτιστες οικοδομες να εχουν προβλημα.
Αφου το καλωδια περναει απο κηπο, τα πραγματα ειναι λιγο δυσκολο.
Πρωτα απο ολα ελεγχος στην εισοδο. Αν υπαρχουν διαφορες στα στοιχεια τοτε κοιταμε για αλαγες.

chao
27-01-08, 18:39
Με δεδομενα τα
1) sn margin 6-8 db
2) Atennuation downstream 42 db



Είναι πολύ απλό! :oneup:

Χρειάζεσαι ένα notebook, ένα κατσαβίδι και ένα κονέκτορα τηλεφώνου "για να πάρεις γραμμή".

Δοκίμασε το router κοντά στον κατανεμητή.

Αν έχεις παραπλήσιες τιμές φταίει ο ΟΤΕ.

Αν οι τιμές είναι χαμηλότερες εκεί, φταίει το καλώδιο!

pnikolo
27-01-08, 19:43
Είναι πολύ απλό! :oneup:

Χρειάζεσαι ένα notebook, ένα κατσαβίδι και ένα κονέκτορα τηλεφώνου "για να πάρεις γραμμή".

Δοκίμασε το router κοντά στον κατανεμητή.

Αν έχεις παραπλήσιες τιμές φταίει ο ΟΤΕ.

Αν οι τιμές είναι χαμηλότερες εκεί, φταίει το καλώδιο!

:clap: Πολυ σωστα, :oneup: κανε αυτα και αν οι τιμες δεν αλλαξουν εδω ειμαστε για να σου πουμε τι θα κανεις μετα. ;)

hel
27-01-08, 21:30
Είναι πολύ απλό! :oneup:
Χρειάζεσαι ένα notebook, ένα κατσαβίδι και ένα κονέκτορα τηλεφώνου "για να πάρεις γραμμή".
Δοκίμασε το router κοντά στον κατανεμητή.
Αν έχεις παραπλήσιες τιμές φταίει ο ΟΤΕ.
Αν οι τιμές είναι χαμηλότερες εκεί, φταίει το καλώδιο!
Κονέκτορας τηλεφώνου; Μπορείς να δώσεις λινκ για αυτό; Πόσο περίπου κοστίζει;
Υπάρχει περίπτωση να προκληθεί σοβαρή βλάβη αν κάτι πάει στραβά;

[Insomniac]
27-01-08, 21:47
Υπάρχει περίπτωση να προκληθεί σοβαρή βλάβη αν κάτι πάει στραβά;

Αν μένεις σε πολυκατοικία θέλει προσοχή, μιας και εσύ μπορεί να κλειδώσεις στα 24Mbps (που λέει ο λόγος), αλλά οι άλλοι θα έχουν τηλέφωνο...; :lol:

Χώρια που αν σε δουν να σκαλίζεις τον κατανεμητή μπορεί να έχεις και άλλες ιστορίες.

Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819). Ειδικά στο σημείο που λέει "Μερικές (σημαντικές) παρατηρήσεις".


Ο έλεγχος στον κατανεμητή μας είναι δυνατόν να προκαλέσει βλάβη, και θα πρέπει να γίνεται από γνώστες του αντικειμένου, και με την ύπαρξη των κατάλληλων εργαλείων.

pnikolo
28-01-08, 06:33
Κονέκτορας τηλεφώνου; Μπορείς να δώσεις λινκ για αυτό; Πόσο περίπου κοστίζει;
Υπάρχει περίπτωση να προκληθεί σοβαρή βλάβη αν κάτι πάει στραβά;

Φισακι ενοει προφανως ;)

thanos.k
28-01-08, 19:01
Φιλε ναι κανε την διαδικασια αυτη πανω στο κατανεμητη.Αν δεις οτι παιρνεις καλες τιμες τοτε το συζηταμε για λλαγη καλωδιου .Αν οχι πρεπει να βρεθει που αλειωνεται η γραμμη.
Σε περιπτωση πριν 1 χρονο ολη η πολυκατοικια ειχε προβλημα εψαχναν ολοι μεχρι που καποιος απο τον οτε σε παρωμοιο περιστατικο ειχαν τοποθετησει καλωδιαο ρευματος παραλληλα με τις πλεξουδες του οτε .Ολοι γελασαν αλλα εγω που ειχα εμπειρια απο την σχολη δεν το υποτημισα.Τελικα τα γκρεμησαν και οντως περνουσαν 4 καλωδια απο εκει και ολα παραλληλα.Ολα διορθωθηκαν απο τοτε.Απιστευτο ???? και ομως αληθινο!!!!!!!!!Οποτε πριν κανεις κατι κανε το τεστ με το ρουτερ.Θα ειναι αυτο που θα σου δειξει την λυση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.