PDA

Επιστροφή στο Forum : Ομάδα seti;



nefthy
08-05-05, 05:57
Αλό του ολ,
υπάρχει/θα υπάρξει ομάδα adslgr.com για το seti@home; Αν όχι ενδιαφέρεστε;

EvilHawk
08-05-05, 12:15
Υπάρχουν αρκετές ελληνικές ομάδες, δυναμικές και στίς πρώτες θέσεις μάλιστα!
Δεν νομίζω ότι χωράει μια ακόμα! Μπορείτε να ενισχύσετε εκείνες όποιος ενδιαφέρεται!

PopManiac
27-05-05, 15:40
Και στην τελική, εξίσου ευγενές είναι το Folding @ Home! Νίκο σκέφτομαι να το τρέχω στο γραφείο αν μου το επιτρέψει ο blend ως lord, master and administrator του server μας!!!!!!

PopManiac
27-05-05, 15:41
Sorry Evil, εκ παραδρομής avatar νόμιζα πως απευθυνόμουν στο NikosEagle!!!

blend
07-06-05, 00:06
Και στην τελική, εξίσου ευγενές είναι το Folding @ Home! Νίκο σκέφτομαι να το τρέχω στο γραφείο αν μου το επιτρέψει ο blend ως lord, master and administrator του server μας!!!!!!

Ωπ! λίγο καθυστερημένα το είδα αυτό...

Αίτηση με χαρτόσημο παρακαλώ, και βλέπουμε...:cool:

blend
07-06-05, 00:08
Sorry Evil, εκ παραδρομής avatar νόμιζα πως απευθυνόμουν στο NikosEagle!!!

Ο αετός του Νίκου είναι "γιαουρτωμένος"... :-k

EvilHawk
07-06-05, 15:00
Ο αετός του Νίκου εκτός απο γιαρτουμώνος είνια και Αμερικάνικος...
Πρεπει να του βρούμε ένα ωραίο avatar με ελληνικό χρυσαετό! ;)

Καλά είστε τελείως απράδεκτοι στην αναγνώριση των ιπτάμενων αρπακτικών, το δικό μου έιναι γεράκι, φαίνεται εξάλλου απο την γρηγοράδα που "κτυπάει"... :twisted:

PopManiac
07-06-05, 16:45
Sorry, Evil, επαναλαμβάνω! Θα βάλω Nova για να βλέπω Discovery Channel και να γίνω πιο ενημερωμένος στην αναγνώριση των αρπακτικών!!!

dantouan
08-06-05, 02:37
Ρε παιδια εδω εχουμε ομαδα στο folding που παει αερα, αν θελετε να βοηθησετε, ενισχυστε την :thumbsup1

Lazy Dog
08-06-05, 03:18
Πρεπει να του βρούμε ένα ωραίο avatar με ελληνικό χρυσαετό!Ας δει αυτα... :D :D

blend
08-06-05, 03:22
χαααα! ειδικά τα 2 δεξιά!

:rotfl:

Lazy Dog
08-06-05, 03:24
χαααα! ειδικά τα 2 δεξιά!

:rotfl: :-k :-k :-k

XPHSTOS29
08-06-05, 15:35
xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

ουπς με επιασε greeklish γελιο μολις τα ειδα.

καλα εχουμε βγει τελειως off topic.

Archipelagos
02-08-05, 11:51
Ρε παιδια εδω εχουμε ομαδα στο folding που παει αερα, αν θελετε να βοηθησετε, ενισχυστε την :thumbsup1

...και καλύτερα να βοηθάμε μια προσπάθεια που στο εγγύς μέλλον, ίσως φέρει χειροπιαστά αποτελέσματα...

nefthy
03-08-05, 00:50
OK, κατάντησε παιδική χαρά το νήμα :biggrin:

Διαφωνώ με τον τρόπο του Archipelagos όμως. Γιατί το SETI να θεωρείται "ονειροπόλος" προσπάθεια και το folding κάτι χρήσιμο και χειροπιαστό;

Για να εξηγηθώ, πιστεύετε ότι είμαστε κοντά σε κάτι που θα υπάρξει σαν εμβόλιο ή ένα "μαγικό χάπι" που θα θεραπεύει τον καρκίνο χωρίς πολλά-πολλά;

Εγώ όχι, νομίζω μάλιστα ότι τυχόν θεραπεία θα είναι απρόσιτη για τον απλό κόσμο.

Από την άλλη πιστεύω ότι ο καρκίνος δεν αποτελεί κρίσιμο πρόβλημα για την ανθρωπότητα.

Το νήμα το ξεκίνησα γιατί θα γούσταρα να crunchάρω για το ADSLgr.com, διαφορετικά θα είχα ήδη διαλέξει μια αξιόλογη ή μη ομάδα εδώ και 7 χρόνια :cool:

Σαν υστερόγραφο να σας παραπέμψω στο Childhood's End του Arthur Clark μιας και η ουτοπία μου είναι άμεσα επηρεασμένη από αυτό.

Φιλικά

Archipelagos
12-09-05, 10:26
Είναι μια προσωπική άποψη φίλε "netfthy" ;)

Κανείς δεν ξέρει που ακριβώς θα οδηγήσει αυτή η έρευνα...
Εγώ προσωπικά δεν συμμετέχω σε κανένα project...

nefthy
12-09-05, 20:16
Σαφώς αγαπητέ... απλά είμαι περίεργος για το τι πιστεύει ο κόσμος για τις distributed computing εφαρμογές. Το κυριότερο; Το γιατί. :?:

Constantinos1
04-10-05, 17:42
Tι κανει το Folding at Home?
Κατι με πρωτείνες ειναι?
και ποιο το αποτελεσμα της ερευνας αυτης?

EvilHawk
04-10-05, 17:49
Tι κανει το Folding at Home?
Κατι με πρωτείνες ειναι?
και ποιο το αποτελεσμα της ερευνας αυτης?

έχουμε ολόκληρο sub-forum αφιερωμένο στο Folding http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=50 ! ;)

Constantinos1
04-10-05, 17:53
ουπς, μου ξεφυγε :redface: :redface: :redface: :redface: :redface:

EDIT : δεν εβλεπα ομως πουθενα κατι που να λεει τι ειναι
εψαξα ολο το subforum
και κατι βρήκα

alatasst
05-10-05, 01:02
Κι εγώ seti τρέχω εδώ και μερικά χρόνια αλλά μόνο τον χειμώνα. Το seti δεν έχει αποδώσει καρπούς και όυτε πιστεύω πως θα αποδώσει. Είμαι απλώς ρομαντικός :-)
Αυτό που με απασχολούσε πάντοτε είναι ότι πληρώνουμε ακριβά αυτή την έρευνα σε συλλογικό επίπεδο. Σκεφτεστε πόσα Watt ενέργειας σπαταλάμε καθημερινά με την CPU μας; Νομίζω πως αν αυτά που σπαταλάμε καθημερινά για ρεύμα τα δίναμε όλοι μας για εργαστηριακή έρευνα θα κερδίζαμε πολλά περισσότερα, και το κυριότερο είναι ότι δεν θα κάναμε τόσο μεγάλο κακό στο περιβάλλον.
Βεβαίαως όλα αυτά ανατρέπονται τον χειμώνα. Η CPU είναι απο τα πλέον αποδοτικότερα συστήματα θέρμανσης ;)

Χάρης

nxenos
05-10-05, 09:07
υπομονη υπομονη!και να δεχτουμε καποιο "extra terrestrial" σημα δεν νομιζω να το προλαβουμε....τουλαχιστον σε αυτην την ζωη!αν σκεφτει κανεις πως το κοντινοτερο αστερι απεχει απο εμας 4,3 ετη φωτος(αλφα κενταυρου)...εεεχουμε ψωμι ακομα!θελει παααρααα πολα χρονια για να παρει το σημα μας καποια υποτιθεμενη μορφη ζωης...
(και γω ειμαι λιγο ρομαντικος και ...αισιοδοξος..)

Constantinos1
05-10-05, 15:51
ναι όμως αν ειχαν αρχισει οι εξωγηινοι να εκμπεμπουν πριν απο 100.000χρονια μπορουμε να λαβουμε τωρα το μηνυμα

@ ADSLgr.com All rights reserved.