PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγγελία σύμβασης + Νέα σύνδεση με άλλο πάροχο



Unicorn
28-01-08, 03:43
Παιδιά καλησπέρα.. Έχω μια σύνδεση μέσω της Vodafone στα 24 δήθεν mbps από το Νοέμβριο...

Από το Νοέμβριο η γραμμή μου ήτανε κλειδωμένη στα 6 mbps.. Μετά από πολλαπλή επικοινωνία που είχα με την vodafone, κάθε φορά με ενημέρωναν ότι είναι ζήτημα χρόνο να γίνει η αλλαγή και ότι έχει γίνει λάθος καταχώρηση. Την τελευταία φορά (λίγο πριν τα Χριστούγεννα), με ενημέρωσαν ότι στην περιοχή μου δήθεν δεν υποστηρίζονται 24 (κάτι που στην αρχή υποστηριζότανε;;... χμμμ) και ότι μόλις υπάρξει υποστήριξη θα γίνει αυτόματη αλλαγή.. Αυτό δε μου γέμισε ποτέ το μάτι σαν απάντηση...

Ένα δεύτερο πρόβλημα είναι πως πάρα πολύ συχνά έπεφτε η σύνδεση και δεν επανερχόταν με την καμία αν δεν έσβηνα κ αναβα το ρούτερ.. Τελικά το ρούτερ το καψα και πήρα αλλο.. Κάθε φορά που είχα κάποιο πρόβλημα προσπαθούσα να βρω κάποιον να μιλήσω, αλλά όλο έπεφτε η γραμμή... (εγώ δεν έχω καμία σύνδεση βονταφον και έπαιρνα από το σταθερό)..

Το χείρότερο έγινε πριν μερικές μέρες που το dsl μου κόπηκε κανονικά.. Δεν είχα καθόλου γραμμή dsl.. Μετά από ολοήμερη προσπάθεια να βρω κάποιο τεχνικό, βρήκα έναν στις 11 το βράδυ.. Αφού με βαλε να βγάλω όλα τα τηλέφωνα από την πρίζα, να τα ξαναβάλω, να βάλω το δικό τους μόντεμ, να να να... τελικά είπε ότι μαλλον ειναι τεχνικό πρόβλημα κ θα το στείλει άμεσα να το ελέγξουν... Ιντερνετ είχα μετά από 2 μέρες ξανά..

Το κερασάκι στην τούρτα ήτανε ο λγαριασμός του οτε που με χρέωσε 20 περίπου ευρώ μόνο για κλήσεις προς την εξυπηρέτηση πελατών της vodafone....

Μα αυτά και μ αυτά, αποφάσισα να διακόψω τη σύνδεση με την βονταφον πριν κλείσει χρόνο.. Βέβαια μου ζήτησαν 75, αλλά προτιμώ να τους τα δώσω παρά να κρατήσω μια προβληματική σύνδεση.......

Το βασικό μου ερώτημα είναι το εξής.. Επειδή με ενδιαφέρει να συνεχίσω με άλλο πάροχο.. Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω προκειμένου να μη χάσω την πόρτα;; Κάνω αιτημα διακοπης στην βονταφον όντως ή κατευθείαν στο νέο πάροχο κάνω αίτημα;;

baskon
28-01-08, 09:42
Κατευθειαν στο νεο παροχο..
Πάντως αυτα που λες ισχυουν.Οι ανθρωποι είναι ασχετοι και μια σου λενε αυτο την αλλη σου λενε δεν υποστηριζουμε 24 στη περιοχη σας,δεν υποστηριζουμε 24 σε shared LLU κλπ.
Εσένα πάντως η γραμμή σου μου φαινεται προβληματικη. Προσεξε σε ποιον παροχό θα πας για να μην έχεις πάλι προβλήματα...
Και εγώ θα την κάνω σε κάνα εξαμηνο απο αυτους.Προς το παρον δουλευει αξιοπρεπως το ιντερνετ ,αλλά συγχρονιζει χαμηλοτερα απο οτι περιμενα και γενικως δεν είμαι 100% ευχαριστημενος οπότε μόλις λήξει η δεσμευση θα τους χαιρετήσω και θα παω προς Οτε(εκτός αν το χει διαλύσει το μαγαζί μέχρι τότε)

de_Stan
28-01-08, 12:11
Ωχ και εγώ έχω το πακέτο της Vodafone 3 σε 1 και πρέπει τώρα αφού έχω μπει στο ιδιόκτητο να ανέβει και η ταχύτητα έως και 24Mbpsαπό τα 2Mbps πού έχω τώρα. (Αυτήν τη ταχύτητα μου είχαν δώσει στην αρχή μέσω ΟΤΕ). Σήμερα, αύριο θα περάσω από κατάστημα να δω τι παίζει. Άμα μου αρχίσουν τις μπούρδες……:punch:

Unicorn
28-01-08, 19:54
Κατευθειαν στο νεο παροχο..
Πάντως αυτα που λες ισχυουν.Οι ανθρωποι είναι ασχετοι και μια σου λενε αυτο την αλλη σου λενε δεν υποστηριζουμε 24 στη περιοχη σας,δεν υποστηριζουμε 24 σε shared LLU κλπ.
Εσένα πάντως η γραμμή σου μου φαινεται προβληματικη. Προσεξε σε ποιον παροχό θα πας για να μην έχεις πάλι προβλήματα...
Και εγώ θα την κάνω σε κάνα εξαμηνο απο αυτους.Προς το παρον δουλευει αξιοπρεπως το ιντερνετ ,αλλά συγχρονιζει χαμηλοτερα απο οτι περιμενα και γενικως δεν είμαι 100% ευχαριστημενος οπότε μόλις λήξει η δεσμευση θα τους χαιρετήσω και θα παω προς Οτε(εκτός αν το χει διαλύσει το μαγαζί μέχρι τότε)

Παλιότερα ήμουν στην Οτενετ και δεν είχα σοβαρά προβλήματα. Είχα βέβαια 2 μεγκαμπιτ αλλα η ουσιαστική μου σύνδεση ήτανε 1... Τώρα σκέφτομαι σοβαρά να πάω προς Connx.. Η οτενετ έτσι κ αλλιώς συγχωνεύτηκε με τον ΟΤΕ κ από τέλος του μήνα παύει να υφίσταται. Δεν εμπιστεύομαι και κανέναν άλλο... Εχω στη δουλειά μου μια 4άρα ταχύτητα Connx και πάει μια χαρά...

Πάντως σίγουρα κατευθείαν στο νέο πάροχο; Γιατί μου είπαν απο την Βονταφον οτι πρεπει να πληρώσω τα 75 ευρώ για την καταγγελία σύνδεσης σε κάποιο δικό τους κατάστημα και θα μου την ακυρώσουν εκεί επιτόπου... Απλως δεν θέλω να χάσω την πόρτα μου...

baskon
29-01-08, 02:56
Τι εννοεις να μη χασεις τη πορτα?
Αλλες πορτες εχει ο Οτε και άλλες ο κάθε παροχός.
Όταν θα πας στον Οτε πχ θα σε συνδεσουν στη δικη τους πορτα στο δικό τους dslam. Άρα θέμα του να κρατησεις την πόρτα δεν υπαρχει..Αν δεν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες στον οτε θα περιμενεις μέχρι να υπαρξουν...

Αν εννοεις να ΜΗ μεινεις χωρις ιντερνετ τοτε
θα πας κατευθειαν στο νεο παροχο και θα κάνεις αιτηση όπου θα δηλωσεις ότι έχεις Vodafone.
Μόλις μεταφερθείς στο καινούριο παροχό πας στη Vodafone και τους εξοφλεις και εισαι καθαρός..
Αν πας στη vodafone απο πριν θα πληρωσεις -θα περιμενεις ποτε θα σου κοψουν τη συνδεση και μετα θα περιμενεις παλι πότε θα σε συνδεσει ο οτε..
Πάντως απτο να ρωτας τη vodafone καλύτερα να ρωτησεις τον Οτε ο οποιος θέλει να σε κάνει πελάτη και θα σε εξυπηρετησει.
Η vodafone δε θέλει να σε χάσει από πελάτη και θα σου λεει π@π@ριες

CutSickAss
01-02-08, 04:18
Φίλε Unicorn,

Μόλις είδα το post σου, πραγματικά προσπαθούσα να θυμηθώ πότε το έγραψα! Τα ίδια ακριβώς, έχω περάσει και εγώ. Με απόσταση 300 μέτρα από το Α/Κ, συγχρονισμό στα 15Mbps τις πρώτες ημέρες, και με τα στατιστικά που φαίνονται στα στοιχεία μου, ένα ωραίο πρωινό βλέπω να με έχουν πετάξει σε μια 6άρα πόρτα, χωρίς να υπάρχει λόγος!

Σκέφτομαι και εγώ να την κάνω με ελαφρά... Είσαι σίγουρος ότι το κόστος αποδέσμευσης είναι 75 ευρώ; Είχα την εντύπωση ότι ήταν 45 ευρώ (αυτό λένε και στο site τους).

runner70
01-02-08, 13:31
Το κοστος της αποδεσμευσης αν δεν εχεις κλεισει 6μηνο στην υπηρεσια ειναι 45 ευρω + το ποσο επιδοτησης της συσκευης δηλαδη 30 ευρω + το ποσο των 3 μηνιαιων παγιων αν ειχες παρει την προσφορα με τους 3 μηνες δωρο.Αν εχει περασει το 6μηνο τοτε πληρωνεις ενα ποσοστο απο τα παραπανω ποσα και οχι ολοκληρα

johann69
01-11-08, 23:24
μου ζηταει η βονταφονε 45 ευρω για διακοπη που εκανα και εχω κλεισει 14μηνες στο αδσλ με αρυς.Στεκει???

Aias
02-11-08, 11:30
λιγη πρακτικοτητα δεν βλαπτει.Μια καρτουλα cu εχει 5 ευρω να κανεις κλησεις στο κεντρο της voda με 12 λεπτα/ανα κληση.
Απο οτι γνωριζω η διακοπη ειναι 45 ευρω + επιδοτηση συσκευης με max ποσο στα 29 ευρω.Το router το κρατας.Αν εχει περασει χρονος διακοπη δωρεαν .

Γενικα παντως αν το προβλημα low sync ειναι θεμα γραμμης τοτε δυσκολα θα λυθει.Πηγαινει απο τον παροχο βλαβη σε ΟΤΕ για κακη ποιοτητα γραμμης αλλα ο ΟΤΕ δεν κανει σχεδον τιποτα.Ισως να τα κανει και χειροτερα μην πω και στο τελος δεν συγχρονιζει καθολου.

traderman
02-11-08, 12:51
λιγη πρακτικοτητα δεν βλαπτει.Μια καρτουλα cu εχει 5 ευρω να κανεις κλησεις στο κεντρο της voda με 12 λεπτα/ανα κληση
Aφου σου λεει οτι πηρε τηλ.και του ειπαν οτι θελουν 45 ευρω.
Δεν σου ζητησε συμβουλες για να κανει οικονομια στα τηλεφωνηματα του.

johann69
02-11-08, 14:13
εν το μεταξυ,ο ενας μου λεει πωσ δεν χρειαζεται και ο αλλος πως ναι,ειναι χωρισμενο σε δυο μερη το customer?? :)

traderman
02-11-08, 16:14
Εγω τον Μαιο αναγκαστηκα να κανω διακοπη για να μπορεσω να παω στο double play και παρ'ολο που ειχαν περασει μονο 4 μηνες δεν μου ζητησαν χρηματα για την διακοπη.
Λογικα αφου περασες το 12μηνο δεν πρεπει να πληρωσεις τιποτα.Εκτος αν παιζει το ενδεχομενο εγκαιρης προειδοποιησης.Διαβασε το συμβολαιο σου.

Γενικα παντως αν το προβλημα low sync ειναι θεμα γραμμης τοτε δυσκολα θα λυθει.Πηγαινει απο τον παροχο βλαβη σε ΟΤΕ για κακη ποιοτητα γραμμης αλλα ο ΟΤΕ δεν κανει σχεδον τιποτα.Ισως να τα κανει και χειροτερα μην πω και στο τελος δεν συγχρονιζει καθολου.
@Aias αυτο που κολαει?

Aias
02-11-08, 21:20
Επειδη δεν τα παω καλα με τα quote ,σε απαντηση στον φιλο traderman ,το θεμα με την καρτα cu αφορα την χρεωση στο τηλεφωνο που ειχε απο τον ΟΤΕ η Unicorn (20 ευρω προς vodafone) επειδη ο ΟΤΕ χρεωνει στο 13830 ανα λεπτο(η unicorn πρεπει να εχει shared) και το θεμα του low sync δεν νομιζω οτι ηταν θεμα profil (που λυνεται απο τον παροχο σχεδον αμεσα) αλλα θεμα γραμμης οποτε παει βλαβη γραμμης.


Το βασικό μου ερώτημα είναι το εξής.. Επειδή με ενδιαφέρει να συνεχίσω με άλλο πάροχο.. Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω προκειμένου να μη χάσω την πόρτα;; Κάνω αιτημα διακοπης στην βονταφον όντως ή κατευθείαν στο νέο πάροχο κάνω αίτημα;;


Πας στον παροχο που θες και κανεις αιτηση.Ολες οι διαδικασιες γινονται απο εκει

traderman
02-11-08, 23:08
Ενταξει δεν ειχα καταλαβει οτι απαντουσες σε τοσο παλιο post (28/1)

Aias
03-11-08, 10:17
Ενταξει δεν ειχα καταλαβει οτι απαντουσες σε τοσο παλιο post (28/1)

δικιο εχεις δεν το προσεξα οτι ηταν τοσο παλιο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.