PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με 24Mbit



radpilot
28-01-08, 10:34
Γεια σε όλους σας. Ελπίζω κάποιοι να μπορέσουν να με βοηθήσουν.
Λοιπόν για τρία χρόνια ήμουν σε ADSL μέσω ΑΡΥΣ (ξεκίνησα από 384kbit και έφτασα έως τα 1Mbit) με πάροχο την TELLAS και ήμουν απολύτως σταθερός. Τώρα που πέσανε οι τιμές είπα να δοκιμάσω τον ΟΤΕ και έκανα αίτηση για 24Mbit. H γραμμή μου είναι ISDN και το modem που μου έστειλαν το speedtouch 536iv6.
Εδω αρχίσανε τα προβλήματα. Το modem συγχρόνιζε από 19Mbit έως 20.5Mbit με attenuation 21 και SNR από 9 έως 10 τιμές αρκετά καλές σύμφωνα με την μικρή μου πείρα. Όμως τα CRC errors ήταν γύρω στα 5000 σε διάρκεια μιάς μέρας καi στο event log είχα τουλάχιστο 5 KERNEL WARM RESET την ημέρα. Τι έβαλα τα τελευταία firmware, τι άλλαξα τα καλώδια τι δοκίμασα πριν από το splitter τα αποτελέσματα ήταν ίδια. Έτσι έδωσα βλάβη στο 121 και μετά από μερικές μέρες με πήρανε τηλέφωνο. Μου είπανε πως έχω αρκετό θόρυβο και με γύρισαν καθώς μιλάγαμε στο τηλέφωνο στα 8Mbit και μου είπανε ότι εκεί τα πράγματα θα ήταν απολύτως σταθερά. Εγώ όμως ζήτησα να με ξαναγυρίσουν στα 24 και να στείλουν τεχνικό για να βρούμε από που έρχεται ο θόρυβος. Ήρθε ένας "τεχνικός" μετά από καμιά δεκαριά μέρες και ανέβηκε κατευθείαν πάνω στο router. Μου είπε πως από τα στατιστικά της γραμμής, η γραμμή μου είναι πάρα πολύ καλή και μου άλλαξε το Modem και το τροφοδοτικό. Έκανε ένα download με τον ftp της οτενετ και έπιασε γύρω στα 1800 με 1900 KB/sec. Με πήρε τηλέφωνο την επόμενη μέρα για να δεί πως πήγα και του είπα ότι φαίνονται καλύτερα τα πράγματα χωρίς όμως να έχω προλάβει να δώ ακριβώς τι συμβαίνει. Λοιπόν τώρα έχω αρκετά PPP link down και αλλαγές της IP ενώ οι ταχύτητες του browsing είναι τα απογεύματα απελπιστικές (είχα να δω τέτοιες από την isdn /pstn εποχή). Τα downloads τα πρωινά είναι σχετικά καλές αλλά πάντα ανάλογα με την ημέρα και με τη διάθεση του modem. Επίσης είδα ότι με έχουν γυρίσει σε interleaved.
Πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να γυρίσω στα 8Mbit ή να τους ξανακαλέσω για να δουν τι ακριβώς συμβαίνει με τη γραμμή μου ;

Chris_Nik
28-01-08, 10:39
Καλημερα, θα ελεγα να τους ξαναπαρεις τηλ, αλλα αμα δεν δεις διαφορα πανε στα 8.......

[Insomniac]
28-01-08, 10:48
Τα στατιστικά της γραμμής σου δείχνουν εντάξει. Είναι κρίμα, κατά τη γνώμη μου, να κατέβεις στα 8Mbps με τέτοια γραμμή.

baskon
28-01-08, 10:48
Φίλε τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου ειναι οκ.Το πρόβλημα μάλλον είναι με το snr...
Σε pppoE έχεις τη συνδεση σου;Δοκίμασε και με pppoA μήπως γινει τίποτα.
Θα μπορουσες βέβαια να γυρισεις το speedtouch se παλιο firmware το οποίο υποστηριζει αλλαγή του snr.Να το ρυθμίσεις έτσι χειροκίνητα στο 13 και να ησυχάσεις...
Βέβαια είναι κακό το ότι πρεπει να έχεις παλιο firmware..Στα καινουρια δεν υποστηριζει αλλαγη του snr (από εκδοση 6.2 και μετα νομίζω)
Αλλιως ή παιρνεις αλλο ρουτερ που υποστηριζει snr tweak (πχ USR 9108) ή γυρνας σε 8 mbit..

christos79
28-01-08, 11:49
Όχι ρε φίλε...Έχεις τέτοια γραμμή και θα την βάλεις στα 8????? Αμα δεν την θες δώστη σε μένα που πάνω απο 6-7 δεν μπορώ να πιάσω :p:p
Anyway αν έχεις μόνο εναν αριθμό τηλεφώνου κάντην Pstn όπως έχω κάνει αίτηση και γω και πιστεύω θα χεις καλύτερα αποτελεσματα και μπορει και καλύτερη ταχύτητα κλειδώματος...Αν είπα γκάφα ας με διορθώσει κάποιος...Πάντως έγω λόγω Disconnection που είχα στα 4 Mbps μου είπαν να κόψω to Isdn λόγω ότι είναι άχρηστο

giannis18625
28-01-08, 12:25
Φίλε baskon, πώς ακριβώς αλλάζει το snr στο 9108??

giannis18625
28-01-08, 14:31
Το βρήκα.
Μάλlον με το DMT

baskon
28-01-08, 16:39
Η με το DMT ή μεσω telnet με κάποιες εντολες ..

radpilot
29-01-08, 00:25
Γύρισα από τη δουλειά και βλέπω πάλι uptime 4ώρες δηλάδή να κάτσει μια μέρα χωρίς disconnect δεν μπορεί;
Θα δοκιμάσω και το PPPOA, να γυρίσω pstn; η οικογένεια έχει καλομάθει με τη δέυτερη γραμμή και μάλλον το βλέπω πιό μακρινή λύση. Τα 8 δεν μ'αρέσουν ούτε εμένα αφού κλείδωνω τόσο ψηλά αλλά είναι και αυτό ένα ενδεχόμενο.Αυτό με το tweak του SNR ίσως να είναι λύση, το είπα και στον τεχνικό του ΟΤΕ (δηλαδή να μου ανεβάσουν το SNR και ας κλειδώνω σε λίγο χαμηλότερη ταχύτητα) αλλά μου είπε ότι δεν γίνεται από αυτούς.
Ορίστε και τα στατιστικά τώρα.

giannis18625
29-01-08, 09:27
Η με το DMT ή μεσω telnet με κάποιες εντολες ..

Τελικά στο DMT ν.8.07 που είναι για USR9108 δεν βρήκα επιλογή να αλλάξω το snr:down:
Μπορείς να μου πεις πώς γίνεται?

........Auto merged post: giannis18625 added 6 Minutes and 6 Seconds later........

Βρήκα αυτή την εντολή "....σε USR9107 γίνεται με telnet: "sh" και μετά, "adsl configure --snr <τιμή%>"
Ισχύει?:hmm::hmm:

[Insomniac]
29-01-08, 19:38
Τελικά στο DMT ν.8.07 που είναι για USR9108 δεν βρήκα επιλογή να αλλάξω το snr:down:
Μπορείς να μου πεις πώς γίνεται?

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1756179#post1756179


Βρήκα αυτή την εντολή "....σε USR9107 γίνεται με telnet: "sh" και μετά, "adsl configure --snr <τιμή%>"
Ισχύει?:hmm::hmm:

Ισχύει.

radpilot
29-01-08, 22:14
Σήμερα πάλι έλειπα όλη τη μέρα αλλά από χθές άλλαξα τη σύνδεση σε PPPOA αλλά πάλι βλέπω μόνο 3ώρες uptime άρα είχε πάλι disconnects.

[Insomniac]
29-01-08, 22:49
Το log του router τι σου λέει; Γιατί στα στατιστικά σου δείχνει Loss of Signal=0. To Loss of Signal μηδενίζεται όταν κάνεις reboot το router, αλλιώς γράφει 1-2-κτλ. ανάλογα με το πόσες φορές έπεσε η σύνδεση. Τσέκαρε και το uptime του router. Θα το βρεις στο Configuration -> Time Since Power-on.

Ποιο firmware έχεις; Το τελευταίο είναι το 7.4.1.7.

radpilot
30-01-08, 08:37
Το uptime του router είναι 2 μέρες, δηλαδή από τότε που το άναψα. Αυτό το άφησα στο 6.1.9.6 όπως ήταν από το κουτί το για δοκιμή, ενώ στο πρώτο είχα βάλει και την 7.1.4.7 και την 6.2.29.2 και την 6.2.17.5. Όταν πέφτει η σύνδεση γράφει PPP link down στο event logs.

LiveTVRadio
30-01-08, 08:41
Γύρισα από τη δουλειά και βλέπω πάλι uptime 4ώρες δηλάδή να κάτσει μια μέρα χωρίς disconnect δεν μπορεί;
Θα δοκιμάσω και το PPPOA, να γυρίσω pstn; η οικογένεια έχει καλομάθει με τη δέυτερη γραμμή και μάλλον το βλέπω πιό μακρινή λύση. Τα 8 δεν μ'αρέσουν ούτε εμένα αφού κλείδωνω τόσο ψηλά αλλά είναι και αυτό ένα ενδεχόμενο.Αυτό με το tweak του SNR ίσως να είναι λύση, το είπα και στον τεχνικό του ΟΤΕ (δηλαδή να μου ανεβάσουν το SNR και ας κλειδώνω σε λίγο χαμηλότερη ταχύτητα) αλλά μου είπε ότι δεν γίνεται από αυτούς.
Ορίστε και τα στατιστικά τώρα.

Πάντως στη forthnet η αλλαγή snr γινεται σε 5 λεπτα. Στον οτε γιατι δεν γίνεται ? Μηπως κάποιοι βαριούνται και λένε ασε μην καλομάθει ο κόσμος και ζητανε όλοι ??
Επι τη ευκαιρία: Το δικό μου SNR 32 έτσι πρεπει να ειναι κανονικά ?? Βεβαια δεν έχω ποτέ αποσυνδέσεις.
Αν έβαζα 24 mbit , πόσο θα γινοταν τα snr και Att ??

[Insomniac]
30-01-08, 09:16
Όταν πέφτει η σύνδεση γράφει PPP link down στο event logs.

Με σκέτο "PPP link down" δεν αποσυγχρονίζεται η γραμμή. Αν έχεις αποσυγχρονισμό θα πρέπει να δεις στο log "xDSL linestate down".

Μήπως λόγω inactivity απλά σου αλλάζει ip;


Αν έβαζα 24 mbit , πόσο θα γινοταν τα snr και Att ??

Το SNR, για Connx, πάει στα ~9db (downstream), ενώ το attenuation συνήθως παραμένει πάνω κάτω το ίδιο (μικρή αλλαγή).

pnikolo
30-01-08, 15:25
Πάντως στη forthnet η αλλαγή snr γινεται σε 5 λεπτα. Στον οτε γιατι δεν γίνεται ? Μηπως κάποιοι βαριούνται και λένε ασε μην καλομάθει ο κόσμος και ζητανε όλοι ??
Επι τη ευκαιρία: Το δικό μου SNR 32 έτσι πρεπει να ειναι κανονικά ?? Βεβαια δεν έχω ποτέ αποσυνδέσεις.
Αν έβαζα 24 mbit , πόσο θα γινοταν τα snr και Att ??

Καλως εχοντων των πραγματων, το snr 9 και το att γυρω στο 12 :hmm:

radpilot
02-02-08, 00:45
Υποπτεύομαι ότι φταίει η ISDN σύνδεση στο SNR του upload. Tο βλέπω μερικές φορές στο 9 ενώ συνήθως είναι γύρω στο 12...
Eπίσης βλέπω αρκετά error seconds το οποίο τι σημαίνει ;
Nα και τα σημερινά στατιστικά πάλι μόνο 5 ώρες uptime... μου χαλάει και το voip τηλέφωνο με αυτά που κάνει.

[Insomniac]
02-02-08, 01:17
Το μόνο ανησυχητικό στο παραπάνω screenshot είναι ο αριθμός των Error Seconds (ο οποίος ήταν χαμηλός στα προηγούμενα).

Τα HEC Errors πιθανότατα πήραν αυτή την τιμή με το που συγχρόνισες. Παρατήρησε και θα δεις ότι ανεβαίνουν ελάχιστα με την ώρα.

Το SNR σου είναι καλό. 9db είναι το default στο downstream και οτιδήποτε πάνω από 9db στο upstream, στο speedtouch τουλάχιστον, κρατάει τη γραμμή.

Το ρούτερ, σύμφωνα με το screenshot, φαίνεται ότι έκανε restart πριν από 5,5 ώρες. Από τότε δεν έχασε το σήμα του. Εκτός κι αν με παλιότερα fw δε λειτουργεί σωστά η μέτρηση του Loss of signal, που και σ'αυτό το screenshot είναι 0.

Γιατί έκανε restart; Τρέχεις κάποιον torrent client όλη αυτή την ώρα (πολλά connections); Κοίταξε λίγο τη θερμοκρασία της συσκευής. Μήπως υπερθερμαίνεται;

radpilot
17-02-08, 23:07
Μάλλον πρέπει να φταίει το snr up λόγω isdn το βρήκα μόλις τώρα στο 6 ενώ κάποιος μιλάει στην γραμμή.
Από το τελευταίο μου post άλλαξα το splitter και έκανα downgrade στο firmware πειράζοντας το snr του down όπου το έκανα 12 αλλά τα dsl linkstate down, ppp linkdown , kernel warm restart συνεχίστηκαν κατά τυχαία σειρά. Άλλες φορές η σύνδεση πετάει και άλλες φορές μου θυμίζει pstn/isdn εποχές. Έτρεξα και το dmt αλλά εκτός από την αλλαγή του snr δεν καταλαβαίνω που υπάρχει το πρόβλημα στη γραμμή μου, άν ξέρει κάποιος ας μου πεί.
Μένει να δοκιμάσω πάλι το 7.1.4.7 firmware να δοκιμάσω άλλο modem ή να κάνω downgrade την γραμμή.
Όσον αφορά την υπερθέρμανση στο ίδιο σημείο βρίσκεται και το zyxel650H που είχα για την απλή adsl εποχή και δεν είχε τέτοια προβλήματα. Κατα τ' άλλα είναι ζεστό αλλά όχι ότι υπερθερμένεται κατά τη δική μου άποψη, βέβαια βρίσκεται σε ντουλάπα.

radpilot
07-04-08, 09:49
Λοιπόν φαίνεται ότι λύθηκε το πρόβλημα. Στην αρχή έβαλα και δεύτερο splitter πάνω στο netmod και ανέβασα το snr μέχρι και 16 (η ταχύτητα έπεσε στα 15Mbit). Αρχικά η σύνδεση ήταν πολύ πιο σταθερή. Μπορύσα να κατεβάζω με 1.5ΜΒ/s και οι αποσυνδέσεις ήταν πολύ λιγότερες. Βέβαια το kernel warm restart το Linkstate down σε αυτές τις περιπτώσεις συνεχιζόταν. Κάποια στιγμή όμως ξαφνικά τα Kernel warm restart άρχισαν να αυξάνουν τόσο που ποια είχα κουραστεί.
Μέχρι που ένας φίλος μου έδωσε ένα USR9107. Πιο σταθερή σύνδεση δεν έχω ξαναδεί. Συγχρονίζει απείραχτο στα 19mbit και κρατάει τη σύνδεση χωρίς κανένα ίχνος πτώσης ταχύτητας ακόμα και το Σαββατοκύριακο όπου το speedtouch την Κυριακή έκανε τη σύνδεση μη ευχάριστη εμπειρία.
Αν συνεχίσει έτσι τότε μάλλον το συμπέρασμα θα είναι ότι και τα δύο speedtouch πρέπει να ήταν ελαττωματικά.


Phew...

@ ADSLgr.com All rights reserved.