PDA

Επιστροφή στο Forum : 3 μήνες είναι λίγο???



Imout
28-01-08, 13:16
Βασικα καλημέρα σας,
θέλω κι εγώ καποια συμβουλή αν μπορείτε. Έχω κάνει αίτηση για adsl 24ara στη hol στις 1 Νοεμβρίου με φαξ. Μου εχουν στείλει το μοντεμ αλλα η σύνδεση ακόμα με τα κυάλια. Δηλαδη μιλαμε για 3 μηνες αναμονη αυτη τι στιγμη. Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν οτι εχουν προβλημα με το dslam Τουμπας (θεσσαλονικη) οπου μενω, μου ειπαν οτι δεν υπάρχουν πορτες (ports θα εννοουσε φανταζομαι). Εμενα απ την αλλη μου ειπαν γνωστοι οτι τους ενεργοποιηθηκαν συνδεσεις πολυ πιο συντομα απο αλλες εταιριες στη περιοχη μου. Επειδη δεν εχω και πολλες γνωσεις θέλω να μου απαντήσετε εσείς :
1) Αυτο είναι θέμα ΟΤΕ ή HOL ?
2) οι 3 μηνες αναμονη δεν ειναι πολυ?
3) επειδη δεν με βλεπω να αντεχω πολυ, είναι δυνατον να ζητησω να διακοπει η συνδεση(ή μαλλον η διαδικασια ενεργοποιησης γιατι συνδεση δεν υπαρχει) λογω καθυστερησης ή θα μου πουν οτι δεν μπορω αφου εστειλα αιτηση , υπεγραψα κλπ? Εννοειται να στειλω μοντεμ πισω κλπ.

Ευχαριστω εκ των προτέρων

delta9
28-01-08, 14:14
Απο τη στιγμη που περασαν 3 μηνες μπορεις οποιαδηποτε στιγμη επιθυμεις να διακοψεις τισ ενεργειες ενεργοποιησης.ΑΝ βεβαια τους παρεις τηλ θα σου πουν οτ κατι τετειο δε γινεται.Απλα στειλε ενα φαξ και γραψε οτι επιθυμεις τη διακοπη των ενεργειων ενεργοποιησησς

theopan
28-01-08, 16:49
Βασικα καλημέρα σας,
θέλω κι εγώ καποια συμβουλή αν μπορείτε. Έχω κάνει αίτηση για adsl 24ara στη hol στις 1 Νοεμβρίου με φαξ. Μου εχουν στείλει το μοντεμ αλλα η σύνδεση ακόμα με τα κυάλια. Δηλαδη μιλαμε για 3 μηνες αναμονη αυτη τι στιγμη. Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν οτι εχουν προβλημα με το dslam Τουμπας (θεσσαλονικη) οπου μενω, μου ειπαν οτι δεν υπάρχουν πορτες (ports θα εννοουσε φανταζομαι). Εμενα απ την αλλη μου ειπαν γνωστοι οτι τους ενεργοποιηθηκαν συνδεσεις πολυ πιο συντομα απο αλλες εταιριες στη περιοχη μου. Επειδη δεν εχω και πολλες γνωσεις θέλω να μου απαντήσετε εσείς :
1) Αυτο είναι θέμα ΟΤΕ ή HOL ?
2) οι 3 μηνες αναμονη δεν ειναι πολυ?
3) επειδη δεν με βλεπω να αντεχω πολυ, είναι δυνατον να ζητησω να διακοπει η συνδεση(ή μαλλον η διαδικασια ενεργοποιησης γιατι συνδεση δεν υπαρχει) λογω καθυστερησης ή θα μου πουν οτι δεν μπορω αφου εστειλα αιτηση , υπεγραψα κλπ? Εννοειται να στειλω μοντεμ πισω κλπ.

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Άπό την επόμενη μέρα της αίτησής σου, μέχρι την παραμονή της ενεργοποίησης μπορείς να διακόψεις τη διαδικασία. Διάβασε καλύτερα αυτόν τον ρημαδο όρο περί "3 μηνών" τον οποίο αμφιβάλλω αν υπάρχουν πολλοί που έχουν καταλάβει! Την εταιρία δεσμεύει να προτείνει άλλη λύση και όχι τον πελάτη.

Imout
28-01-08, 17:11
απο οτι βλεπω στο συμβολαιο λεει οτι η χολ δεν ευθυνεται για καθυστερηση σε περιπτωση ΑΡΥΣ. Αλλα λεει οτι σε καθε περιπτωση το απωτατο χρονικο διαστημα για την ενεργοποιηση της υπηρεσιας στην περιπτωση ΑΡΥΣ δε δυναται να επεμβαινει τους 3 μηνες απο την υπογραφη της.
Βρηκα βασικα το φαξ που εστειλα και η ημερομηνια ειναι 31/10/2007 οποτε θεωρητικα απο 1 Φεβρουαριου μπορω να στειλω φαξ ζητωντας τη διακοπη , αν δεν μου εχει γινει η συνδεση μεχρι τοτε. Με το μοντεμ ομως σε αυτη τη περίπτωση τι γινεται? θα με βαλουν να το πληρωσω ή θα το παρουν πισω? γιατι το εχω ανοιξει και το συνδεσα κανα δυο φορεσ επειδη μου ειπαν να δοκιμαζω κατα καιρους αν μπηκε σε περιπτωση που δεν μπορεσουν να με ενημερώσουν για την ενεργοποίηση.

aa144
28-01-08, 17:24
Στη σύμβασή μου γράφει:

3.1. ...Σε κάθε περίπτωση, το απώτατο χρονικό διάστημα για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας ADSL δεν δύναται να υπερβαίνει τους 3 μήνες από την υπογραφή της.

3.9. Εάν η ενεργοποίηση της Τηλεπικοινωνιακής Σύνδεσης Hellas On Line στην περίπτωση παροχής Υπηρεσίας ADSL αποδειχθεί τεχνικά μη δυνατή εντός το αργότερο τριών (3) μηνών από την υπογραφή της παρούσας, η Εταιρία θα ενημερώσει άμεσα τον Πελάτη υποδεικνύοντάς του παράλληλα όλες τις υπάρχουσες εναλλακτικές δυνατότητες που μπορούν να ικανοποιήσουν τις ανάγκες του. Εφόσον ο Πελάτης επιθυμεί να λάβει εναλλακτικές τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες από την Εταιρία, οφείλει να υπογράψει τη σχετική σύμβαση, άλλως έχει δικαίωμα να καταγγείλει άμεσα και αζημίως τη σύμβαση.


Νομίζω είναι πάρα πολύ σαφές στο κείμενο, το τι ακριβώς συμβαίνει αν δεν ενεργοποιηθεί κάποιος σε 3 μήνες (από την υπογραφή της σύμβασης, όχι από την κατάθεση τηλεφωνικού αιτήματος), και πέραν πάσης αμφιβολίας.

Δηλαδή, μετά τους 3 μήνες η σύμβαση λύεται αζημίως για τον πελάτη εφόσον το επιθυμεί, εκτός και αν υπογράψει νέα σύμβαση για τις τυχόν άλλες εναλλακτικές υπηρεσίες που θα του προταθούν (ποιές ακριβώς; ).

Imout
28-01-08, 17:30
απο οτι φαινεται ετσι ειναι οποτε αν δε μπει μεχρι το τελος της εβδομαδας , θα ζητησω διακοπη. Αραγε στο conn-X τι αναμονη θα έχει

billgout
28-01-08, 17:44
απο οτι φαινεται ετσι ειναι οποτε αν δε μπει μεχρι το τελος της εβδομαδας , θα ζητησω διακοπη. Αραγε στο conn-X τι αναμονη θα έχει

Εμένα με είχαν ενεργοποιήσει σε μια εβδομάδα μέσα. Παρασκευή είχα κάνει τηλεφωνικά στην αίτηση, και την επόμενη Παρασκευή ήμουν συνδεδεμένος (μου είχαν στείλει και τον εξοπλισμό)

Και με τη HOL όμως το ίδιο συμβαίνει. Κάθε Παρασκευή μου δίνουν ημερομηνία ενεργοποίησης για την επόμενη Παρασκευή κ.ο.κ. :rofl:

LiveTVRadio
28-01-08, 17:47
απο οτι φαινεται ετσι ειναι οποτε αν δε μπει μεχρι το τελος της εβδομαδας , θα ζητησω διακοπη. Αραγε στο conn-X τι αναμονη θα έχει

Ειχα παραγγειλει conn-x παρασκευη μεσημερι απο το 134
και την επόμενη εβδομάδα σαββατο πρωι παρέλαβα modem και κωδικους

Imout
28-01-08, 17:51
εγω παλι εχω την απορια, φταιει η ΧΟΛ ή ο ΟΤΕ ειναι τραμπουκος και γραφει στα @@ του τις αιτησεις των ISPs ? και αν ειναι το δευτερο γιατι δεν κινουνται δικαστικα οι ISPs και αφηνουν να χανονται πελατες?
Παντως αν ειναι για 5-6 ευρω διαφορα το μηνα να εχω αξιόπιστη συνδεση τοτε το κανω ανετα

aa144
28-01-08, 19:44
Κατεβάστε και διαβάστε το κείμενο, τα λέει όλα με απλά λόγια και έχει και παραδείγματα για τους δύσπιστους.

http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=169540

theopan
28-01-08, 20:04
Στη σύμβασή μου γράφει:

3.1. ...Σε κάθε περίπτωση, το απώτατο χρονικό διάστημα για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας ADSL δεν δύναται να υπερβαίνει τους 3 μήνες από την υπογραφή της.



Παρέλειψες το βασικότερο όμως από την 3.1
Την πρώτη πρόταση: [B]"Η ισχύς της σύμβασης εκκινεί από την ενεργοποίησης της υπηρεσίας".

Imout
28-01-08, 20:09
εχεις πολυ δικαιο σε αυτο

aa144
29-01-08, 00:17
Η σύμβαση αναφέρεται σε παροχή τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, προφανώς δεν ισχύει πριν την παροχή αυτή, βέβαια ενόψει της αίτησης για παροχή, μιας και το έντυπο επέχει θέση "αίτησης - σύμβασης" υπάρχουν κανονιστικές ρυθμίσεις και περί του χρόνου που θεωρείται εύλογος "προ της ενεργοποίησης". Ο όρος των τριών μηνών δεν είναι κάτι το ασήμαντο ή τόσο δυσνόητο που να μην μπορεί κανένας να το καταλάβει. Διασφαλίζει τον πελάτη από τυχόν χρεώσεις από τον πάροχο, που αφορούν όχι παροχή υπήρεσίας, μιας και δεν έχει ενεργοποιηθεί, αλλά έξοδα που έγιναν ενόψει της ενεργοποίησης, και που βασίζονται στην "αίτηση" του πελάτη για υπηρεσίες. Ο πάροχος θα μπορούσε να αξιώσει καταβολή των εξόδων που έκανε με σκοπό την αιτούμενη από τον πελάτη ενεργοποίηση, η οποία αίτηση ακυρώθηκε προ της ενεργοποίησης, αλλά τα έξοδα έγιναν με αιτία την "αίτηση" του πελάτη και άρα δικαίως θα χρεωθούν σε αυτόν. Από αυτήν ακριβώς την εκδοχή προστατεύει τον πελάτη ο όρος των τριών μηνών, και δεν έχει σχέση με το κύριο αντικείμενο της σύμβασης, όπου και δεν προβλέπειται κόστος ενεργοποίησης καθόσον αυτό έχει ενσωματωθεί στα μηνιαίες χρεώσεις, όμως αυτο το γεγονός δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει πραγματικό κόστος ενεργοποίησης για τον πάροχο.

Ελπίζω να έγινε κατανοητό το θέμα γιατί μπορεί κάποιος να νομίσει ότι επειδή ακύρωσε την αίτηση, άρα δεν έγινε και τίποτε. Δυστυχώς δεν είναι πάντα έτσι, κατά τη γνώμη μου ο όρος των τριών μηνών είναι πολύ σωστός και προστατεύει 100% τον πελάτη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.