PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψαρούκλα σε Απόγνωση...



bobinski
08-05-05, 13:33
Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, αλλά ο ενθουσιασμός που βρήκα αυτό το φόρουμ είναι ΜΕΓΑΛΟΣ!

Λοιπόν, η προσωπική μου εμπειρία έχει ως τώρα:

ΘΕΟΤΡΕΛΟ: Κάνω αίτηση για πόρτα την Μ.Τετάρτη το μεσημέρι στη μία και Μ.Πέμπτη το πρωί στις 9 το μόντεμ μου δείχνει συντονισμένο!
ΤΡΕΛΟ: Παίρνω κατευθείαν ντέμο από Forthnet, το οποίο μου λένε πως θα κρατήσει για 3 μέρες ενώ τελικά κρατάει 7,5! Μένω πολύ ικανοποιημένος με ταχύτητες
που παίζουν σχεδόν μόνιμα στο 40ΚΒ και μερικές φορές και 45!

Δεν μπαίνω στον κόπο να δοκιμάσω και άλλες εταιρείες μιας και η παραπάνω ταχύτητα, με ΥΠΕΡκαλύπτει για τη χρήση που κάνω. Δεν είμαι τρελός downloader οπότε
αποφασίζω να πάρω τελικά σύνδεση στα 256 από τη Forthnet. Παίρνω τηλέφωνο και κανονίζω για μια αορίστου. Την πρώτη μέρα, δηλαδή την Πέμπτη το βράδυ και Παρασκευή πρωί
όλα κανονικά, οι ταχύτητες στα 30ΚΒ, κανένα πρόβλημα.

Από Παρασκευή απόγευμα όμως, ξεκινάει να μου σπάει τα νεύρα. Ελέεινες ταχύτητες, οι σελίδες ανοίγουν με το ζόρι ακόμα και όταν δεν κατεβάζω ούτε καν ένα mp3 των 4ΜΒ!
Παίρνω τηλέφωνο στη Forthnet μου εξηγούν ότι είχαν ένα πρόβλημα Θεσσαλονίκη και πως όλα θα φτιάξουν σε καμιά ώρα, μάλιστα μου λέει πως δε με "βλέπει".
Σάββατο πρωί ξανά τα ίδια, βγάζω το μόντεμ από την πρίζα, το ξαναβάζω, όπως μου είπε η υποστήριξη της φόρθνετ οι ταχύτητες επανέρχονται για καμιά 1-1,5 ώρα μετά ξανά τα ίδια! Βγάζω,βάζω
επανέρχονται, μετά από καμιά ώρα χάλια. Η ίδια ιστορία τώρα εδώ και δυο μέρες.

Παίρνω τηλέφωνο στον ΟΤΕ μήπως είναι από εκεί το πρόβλημα. Μου δηλώνει ρητά πως δεν υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή μου (ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ).
Ξανά τηλέφωνο Forthnet, ναι μου λέει βλέπω τις επανεκκινήσεις σας, αλλά το πρόβλημα δεν είναι σε εμάς, πάρτε τον ΟΤΕ.
Ξανά τηλέφωνο ΟΤΕ, λένε θα με καλέσουν αυτοί. Πραγματικά με καλούν μετά από 30 λεπτά και μου δηλώνουν πως η γραμμή μου δεν έχει τίποτα.
Ξανά τηλέφωνο στη Forthnet, εξηγώ σε μια κοπέλα τι συμβαίνει και μου λέει να κλείσω όλα τα προγράμματα Ρ2Ρ και τον explorer και να πάω γραμμή εντολών να γράψω netstat.
Πράγματι τα κλείνω όλα, κλάσματα του δευτερολέπτου μετά, πάω γραμμή εντολών και κάνω ότι μου είπε, εκεί αρχίζει να βγάζει διάφορα σαν τρελό. Περιμένω κάμποσο και με ρωτάει πόσα TCP έβγαλε,
λέω πολλά, τι πολλά ξανά αυτή, πάνω από 50-60 της λέω. Μου εξηγεί πως έχω λέει trojan και πρέπει να το βγάλω, γιατί μου τρώει το bandwidth. Αφού της λέω όταν το βγάζω από την πρίζα το μόντεμ
οι ταχύτητες επιστρέφουν για λίγο, έτσι μου λέει κάνει το trojan.
Αν και έχω και firewall και antivirus μόνιμα επάνω μάλλον λέω έχω trojan και της κλείνω το τηλέφωνο. Ξαναγράφω netstat και βγάζει μόνο δυο γραμμές. Κάνω scan με Panda Platinum ενημερωμένο και
δε βρίσκει τίποτα, κάνω με adaware ενημερωμένο, πάλι τίποτα.

Τι έχει βρε παιδιά η σύνδεση μου; (ΑΠΟΓΝΩΣΗ)
Δεν έχω και μεγάλη εμπειρία είναι η αλήθεια σαν εσάς τους DSLάδες. Ποιος από όλους έχει δίκιο; Πόσα αποτελέσματα πρέπει να βγάζει το netsat όταν κατεβάζω για παράδειγμα από το BitComet;
Είναι φυσιολογικό το γεγονός ότι αφού έχω κλείσει όλα τα προγράμματα που μπαίνουν στο νετ να βγάζει τόσα πολλά. Μήπως επειδή το έτρεξα αμέσως μόλις τα έκλεισα;
Αν έχω trojan μήπως πρέπει να το βγάλω με κάποιο άλλο πρόγραμμα από αυτά που δοκίμασα; Πως το κόλλησα αφού ο υπολογιστής μου είναι προστατευμένος;
Πως είναι δυνατό στο ντέμο 3 μέρες πριν να κατεβάζω με 40 μόνιμα από τις ίδες πηγές;
Και άντε όλα τα άλλα, πως εξηγείται όταν κατεβάζω με 10 (το πολύ πολύ πολύ), να μην ανοίγουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ οι σελίδες;
Σας ευχαριστώ πολύ.

tzanerman
08-05-05, 13:46
Μαστορα Μπομπ, πρεπει να ξερεις οτι με 256 συνδεση το θεωρητικο μαξ που θα εχεις στη γραμμη σου θα ειναι κατεβασμα με 32κ. Αν συμπεριλαβεις κορεσμενα Ντσλαμ αυτο το νουμερο μπορει να κατεβει στα 24-28κ. Απο ΄κει και περα, απο δικη μου εμπειρια, παραπανω απο ενα ενεργο ρ2ρ μειωνει την αποδοση του συστηματος παρα πολυ (πχ μαζι αζουρεος και ημιονος δεν φτανουν το μαξ κατεβασμα της γραμμης που θα μπορουσε να εχει μονο το ενα απο τα δυο). Αν οντως ειναι τρογιαν θα πρεπει να ψαξεις να βρεις πληροφοριες στο δικτυο για τα συμπτωματα που αναφερεις για να καταλαβεις ποιο ειναι και να λαβεις τα καταλληλα αντιμετρα.

Τζανερμαν

yiapap
08-05-05, 14:16
bobinski,
Κάνε επανεκκίνηση το PC σου.
ΜΗΝ ανοίξεις κανένα p2p, παίξε μόνο κανένα mail, firefox κτλ.
Αν σου το κάνει τότε κάνε netstat -p tcp
Οι established συνδέσεις που θα έχει με ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ip σε καμιά περίπτωση δε θα πρέπει να ξεπερνούν τις 5-10

Αν τις ξεπερνούν ψάξε και κατέβασε το HijackThis και παράθεσε εδώ το log που σου βγάζει.

tzanerman
08-05-05, 14:29
bobinski,
Κάνε επανεκκίνηση το PC σου.
ΜΗΝ ανοίξεις κανένα p2p, παίξε μόνο κανένα mail, firefox κτλ.
Αν σου το κάνει τότε κάνε netstat -p tcp
Οι established συνδέσεις που θα έχει με ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ip σε καμιά περίπτωση δε θα πρέπει να ξεπερνούν τις 5-10

Αν τις ξεπερνούν ψάξε και κατέβασε το HijackThis και παράθεσε εδώ το log που σου βγάζει.

:offtopic: Μετα απο αυτη την απαντηση εγω παω να ξαναμπω στη τρυπα απο την οποια βγηκα.
:respekt: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :respekt:

Τζανερμαν

bobinski
08-05-05, 14:47
yiapap, σε ευχαριστώ πολύ. Έκανα ακριβώς ότι μου είπες. Επέστρεψε μόνο 4 συνδέσεις. Οι οποίες φαίνονταν ότι ήταν του Explorer και του Messenger. Επίσης όλοι οι ον-λαιν μετρητές δώσαν τη σύνδεση μου από 270 έως 380. Οι σελίδες ανοίγουν μια χαρά, δεν ξέρω τι θα γίνεται σε μια ώρα περίπου. Όλα τα P2P (ποια όλα μόνο το BitComet έχω) είναι κλειστά και δεν πρόκεται να τα ανοίξω. Δοκίμασα και το HiJackThis και σου παραθέτω το λογκ. Πρέπει να είναι έτσι τεράστιο; Όχι τίποτα τράβηξε πολύ και το thread (θα το σβήσω στη συνέχεια).


Logfile of HijackThis v1.99.1
Scan saved at 2:40:06 μμ, on 8/5/2005
Platform: Windows XP SP2 (WinNT 5.01.2600)
MSIE: Internet Explorer v6.00 SP2 (6.00.2900.2180)

[το έστειλα το λογκ γιατί τραβούσε το νήμα]

yiapap
08-05-05, 15:31
Το log σου είναι μια χαρά. Μόνο 2 παρατηρήσεις:
1. Έχεις ανοιχτή την υπηρεσία Windows Firewall/ICS. Πήγαινε start->run->services.msc βρες την, κλείσε την και γύρισε τον τρόπο εκκίνησης σε manual
2. Πέτα τον Internet Explorer.

Επί του θέματος.
Αν και δεν έχω ασχοληθεί με BitTorrent η εντύπωσή μου είναι ότι, πολύ απλά, φέρνεις το modem/router σου στα άκρα με υπερβολικά πολλές συνδέσεις τις οποίες δεν μπορεί να διαχειριστεί. Αν θέλεις, ψάξε στην ενότητα P2P θα βρεις πολλά posts που περιγράφουν αναλυτικά το πρόβλημα που οφείλεται σε έναν συνδυασμός πιταρισμένου dslam και υπεραισιόδοξων χρηστών p2p.

bobinski
08-05-05, 15:49
Ευχαριστώ πολύ yiapap για τις άμεσες απαντήσεις, σε ευχαριστώ και εσένα tzanerman.
Το έκλεισα το firewall, αυτό, ακόμα don't worry χρησιμοποιώ το μοζίλα, άνοιξα τον εξπλόρερ για τη δοκιμή και μόνο αφού σε αυτόν τα προβλήματα είναι εντονότερα. Τώρα ψάχνω το φόρουμ των P2P για να βρω τις κατάλληλες ρυθμίσεις για το BitComet. Περιόρισα ακόμα όλα τα Uploads με το netilimiter όπως διάβασα σε άλλο ποστ και έχω τρομερή διαφορά.
Ευχαριστώ και πάλι παιδιά.

teo_L20
09-05-05, 22:49
:offtopic: εγώ τώρα δεν έχω τείχος και ζουζουνακια γιοκ πριν που είχα πολλά!


(όποιος θέλει καθαρή μεταφραση ας το πει να το ξαναγράψω!!) :music:

@ ADSLgr.com All rights reserved.