PDA

Επιστροφή στο Forum : Satellite TV



Σελίδες : [1] 2 3 4

pelasgian
08-05-05, 15:37
Λέω να βάλω κάνα δορυφορικό, αλλά δεν ξέρω τη τύφλα μου. Κάνω τώρα το homework μου πριν αγοράσω και εγκαταστήσω (μόνος μου) το όλο πράγμα. Έχει κάποιος να μου προτείνει howto's, εξοπλισμό κλπ. Θέλω να βλέπω μεν προγράμματα, αλλά το κύριο ενδιαφέρον μου είναι να μπορώ να «παίξω» και να διαβάσω τα software τμήματα των συστημάτων τους. Ψάχνω δηλαδή για ένα hack box. Ψάχνω τον ΤΙΠΟΥΚΕΙΤΟ (howto) των δορυφορικών. Το σύστημα μπορεί να είναι και εσωτερικό (υπολογιστή) και εξωτερικό. Επίσης κάποιος να μου πει και για κολπατζίδικα interfaces στους card readers, για bullets κλπ.

Α, και καμιά διεύθυνση για Sky digital (πληρωμένο κανονικά) στην Ελλάδα.

sdikr
08-05-05, 16:03
Μιας και ξέρω οτι σου αρέσει το linux, ενα πράγμα θα πω, dreambox!!! βασισμένο πάνω στο Linux, και κάνει παπάδες (και παπαδιές!!)

Τα How to αν ενοείς για το πως θα βάλεις το πιάτο, θα σε στείλω στο sdtv.gr θα βρείς όλες τις απαντήσεις που θέλεις.

Οσον αφορά για τα άλλα, αν θέλεις στα στέλνω με Pm (βασικά μερικές σελίδες που είναι λίγο ποιο "Χαλαρες" )

Οσον αφορά τον sky digital δουλέυει μονο με τον δέκτη του sky digital (+ πιάτο πάνω απο 2.40)

aesir
08-05-05, 16:07
Οσον αφορά τον sky digital δουλέυει μονο με τον δέκτη του sky digital (+ πιάτο πάνω απο 2.40)

Σε Αθήνα πιάνει με 1.20m αλλά οχι τα BBC & ITV.

sdikr
08-05-05, 16:14
Σε Αθήνα πιάνει με 1.20m αλλά οχι τα BBC & ITV.


εχεις δικαιο, επρεπε να το πω αυτό!! συγνώμη!

mastermind
08-05-05, 21:11
Υπολόγιζε κανενα 700αρικο με δική σου εγκατάσταση! Dreambox 7020+1,2 Gibertini+2*0,3lnb είναι η πρότασή μου! Στο www.sdtv.gr θα βρεις ότι χρειάζεσαι,όρεξη για διάβασμα να υπάρχει! Πάντως απο Αθήνα ξέχνα τα καλά μπουκέτα του εξωτερικού εκτός αν πας σε 3μετρα πιάτα...

Νικαετός
08-05-05, 22:40
To Sky δεν χρειάζεται τρίμετρο , το 90% των καναλιών κατεβαίνει και με 1,20 ... Πελασγέ , εσύ που ασχολείσαι με το Linux , o Dreambox είναι μονόδρομος ...Για συνδρομή sky ρίξε μια ματιά εδώ :
http://www.msg-@shop@.gr/ (βγάλε τα @)
(Φυσικά υπάρχουν πολλά μαγαζιά , από όπου μπορείς να πάρεις συνδρομή , αλλά εγώ με αυτούς συνεργάζομαι και είμαι ικανοποιημένος. Επίσης , αν θέλεις να λαμβάνεις περισσότερους από ένα δορυφόρους και πριν πας σε κινητό πιάτο ρίξε μια ματιά στο wave frontier ...στο ίδιο site )

Ένα επίσης καλό site για τα δορυφορικά , με αρκετά καλά links είναι το Σατλεο www.satleo.gr

euri
08-05-05, 23:01
Οσον αφορά τον sky digital δουλέυει μονο με τον δέκτη του sky digitalΝομίζω ότι και αυτό το κάστρο έπεσε. Κυκλοφορούν emus για το dreambox που μπορούν να αποκωδικοποιήσουν κάρτες με NDS...

mastermind
08-05-05, 23:04
Νικο μιλάς για το Sky italia? To sky digital απο τις 28,5 κατεβαίνει το μισό στην Ελλάδα,τουλάχιστον έτσι δείχνουν τα ιχνοδιαγράμματα. Το msg-shop είναι φοβερό μαγαζί και έχω συνεργαστεί μαζί του άπειρες φορές!

sdikr
08-05-05, 23:04
Νομίζω ότι και αυτό το κάστρο έπεσε. Κυκλοφορούν emus για το dreambox που μπορούν να αποκωδικοποιήσουν κάρτες με NDS...


οχι ακόμα, και κάτι λέγεται οτι οταν θα βγεί το ιταλικο θα είναι διαφορετικόαπο το αγγλικό

euri
08-05-05, 23:07
οχι ακόμα, και κάτι λέγεται οτι οταν θα βγεί το ιταλικο θα είναι διαφορετικόαπο το αγγλικόGrrrr, ούστ τα κοπρόσκυλα! Πάντως το gbox που είχε βγει για dreambox λένε πολλοί ότι έκανε αυτή τη δουλειά για το βρετανικό sky digital.

:offtopic: Ο αέρας του Σαββάτου κούνησε το πιάτο μου...πρέπει τώρα να κάνω ταρζανιές στην ταράτσα...

mastermind
08-05-05, 23:07
Η τελευταία έκδοση του Newcamd διαβάζει τέτοιες κάρτες!! Τίποτα δεν μένει κρυφό απο τους linuxαδες:)

euri
08-05-05, 23:10
Η τελευταία έκδοση του Newcamd διαβάζει τέτοιες κάρτες!! Τίποτα δεν μένει κρυφό απο τους linuxαδες:)Το 6, ναι, έτσι λέει. Αλλά δεν έχω κάποιον με κάρτα να το δοκιμάσω. Το έχεις δοκιμάσει;

mastermind
08-05-05, 23:13
Ούτε εγω το δοκίμασα αλλα δεν έχω δει παράπονα στα ξένα forum,θα είχε βουήξει ο τόπος. Έβγαλε και η rudream νέα έκδοση (ελπίζω να δουλεύει αυτή την φορά) και θα έχω δουλειά αύριο το πρωί!!

Νικαετός
09-05-05, 00:22
Το θέμα είναι πώς αποκτάς τέτοια κάρτα ... (200 τόσα ευρώπουλα διάβασα ότι κοστίζει...)

Όχι μιλάω για το βρεττανικό . Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου και πιο πλήρες δορυφορικό .

sdikr
09-05-05, 00:27
Το θέμα είναι πώς αποκτάς τέτοια κάρτα ... (200 τόσα ευρώπουλα διάβασα ότι κοστίζει...)

Αν έχεις κάποιον στην αγγλία το πέρνεις πολυ φθηνότερα ;)

mastermind
09-05-05, 00:27
Είναι το καλύτερο απ'όλες τις απόψεις! Πλήρες!! Όχι σαν το δικό μας που το πληρώνουμε χρυσάφι. Η κάρτα κοστίζει 249Ε και ΔΕΝ περιλαμβάνει τον δεκτη και συνδρομή:(

Ρίξτε ένα βλέφαρο εδώ http://www.msg-shop.gr/product.asp?id=5732

sdikr
09-05-05, 00:35
Πλήρωνεις την υπηρεσία, αν το σκεφτείς πχ οτι δεν έχεις κάποιον στην αγγλία που να μπορεί να το κάνει αξίζει (μιας και γίνεται μια φορά μέχρι να αλλάξει κάρτα ο sky )

Πάντως μια ματιά να ρίξεις στα αγγλικά φορουμ θα δείς οτι το θεωρούν χάλια το πακέτο!! Δεν είδαν το δικό μας ακόμα!! :mrgreen:

Νικαετός
09-05-05, 00:36
Είναι λίγο περίεργη η κατάσταση Σπύρο. Ναι μεν την αγοράζεις από Αγγλία φθηνότερα , όμως για να λειτουργήσει (νορμάλ εννοώ) χρειάζεται τηλ σύνδεση με Αγγλία (μέσω του δέκτη) ή κάπως έτσι.

Εμένα πάντως το μόνο που με έχει κρατήσει και δενέχω ακόμα sky είναι ο φόβος μήπως μετακομίσουν το πακέτο σε άλλον ΑΣΤΡΑ , ή σε άλλη δέσμη και γίνει πλέον ανέφικτη η λήψη του από ελλαδα , οπότε εγώ θα μείνω με τον δέκτη στα χέρια (χειρότερος από αυτόν του ΑΛΦΑ , για όσους θυμούνται ) δεν δουλεύει με τίποτα χωρίς ενεργοποιημένη κάρτα μέσα ...

Αλλιώς τα περίπου 60 ευρώπουλα που σκάω κάθε μήνα στην ΝΟΒΑ θα έπιαναν καλύτερο τόπο εκεί . :cool: :cool:

sdikr
09-05-05, 00:41
Είναι λίγο περίεργη η κατάσταση Σπύρο. Ναι μεν την αγοράζεις από Αγγλία φθηνότερα , όμως για να λειτουργήσει (νορμάλ εννοώ) χρειάζεται τηλ σύνδεση με Αγγλία (μέσω του δέκτη) ή κάπως έτσι.
Δεν χρειάζεται το τηλέφωνο, εκτός αν θέλεις να κάνεις χρήση των pay per view ή αν έχεις πάρει τον δέκτη με συμβόλαιο.
Αλλιώς δεν σε υποχρεώνει να τον έχεις στην τηλεφωνική γραμμή, μια φορά πρίν φύγεις απο την αγγλια δένεις την κάρτα με τον δεκτη και είσαι έτοιμος.


Εμένα πάντως το μόνο που με έχει κρατήσει και δενέχω ακόμα sky είναι ο φόβος μήπως μετακομίσουν το πακέτο σε άλλον ΑΣΤΡΑ , ή σε άλλη δέσμη και γίνει πλέον ανέφικτη η λήψη του από ελλαδα , οπότε εγώ θα μείνω με τον δέκτη στα χέρια (χειρότερος από αυτόν του ΑΛΦΑ , για όσους θυμούνται ) δεν δουλεύει με τίποτα χωρίς ενεργοποιημένη κάρτα μέσα ...

Αυτό δεν θα το κάνουν (ελπίζω), το bbc πήγε εκει που πήγε για να μην χρειάζεται να πληρώνει encryption στον sky αλλά και για να μην έχει να κάνει με δικαιώματα.


Πάντως δουλέυει και χωρίς κάρτα αλλά δεν είναι οτι καλύτερο σαν δέκτης

Νικαετός
09-05-05, 00:46
Άρα να υποθέσω ότι έχεις ήδη ή οτι ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις ??? :worthy: :worthy:


Εγώ πάντως αν η επιστροφή από την Εφορία είναι έστω και 200 ευρώ παραπάνω από αυτά που περιμένω (και που έχω ήδη επενδύσει στους FX LOL ) θα την κάνω την τρέλλα ...έτσι κι αλλιώς το πρωτάθλημα τελειώνει)..

sdikr
09-05-05, 00:55
Άρα να υποθέσω ότι έχεις ήδη ή οτι ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις ???

Εχω κανει μια εγκατάσταση στην σκωτια σε εναν γνωστό (εκει είναι και η διευθηνση στην αγγλιά) και μου μπήκε το μικρόβιο!!
το εψαξα λίγο και είδα οτι μπορείς να το κάνεις απο αγγλία, απλά περιμένω να φιάξω επιτέλους το πιάτο με το μοτερ ωστε να δουλεύει ;)

user1
09-05-05, 02:16
παιδια να ρωτησω κατι?με την κεραια του alpha digital και το δεκτη το sagem που μας εχει μεινει αμανατι μπορουμε να κανουμε τιποτα?κατι να δουμε η να προσθεσουμε μια καρτα πχ
ευχαριστω

pelasgian
09-05-05, 05:22
Άραγε, με ένα 54Mbit περνάει το video stream όπως αποκωδικοποιήθηκε από το dreambox σε pc σε real time; Επίσης, υπάρχουν boxes σαν το dreambox που πετάνε ταυτοχρόνως 2-3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ video outs (με διαφορετικό πρόγραμμα δηλαδή); Σε συνδυασμό με την ethernet, μου δίνει κάποιες εξαιρετικές ιδέες ξέρετε.

mastermind
09-05-05, 07:21
Άραγε, με ένα 54Mbit περνάει το video stream όπως αποκωδικοποιήθηκε από το dreambox σε pc σε real time;

Επειδή το bitrate των καναλιών δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο, το περισσότερο που έχω δει είναι 2-5mbps μπορεί να κάνεις άνετα streaming, με το vlc γίνεται μια χαρά που δοκίμασα!!

euri
09-05-05, 09:15
Άραγε, με ένα 54Mbit περνάει το video stream όπως αποκωδικοποιήθηκε από το dreambox σε pc σε real time; Με VLC έχω περάσει streaming από 802.11b (=11 Mbps ονομαστικά) μέσα σε κλειστό χώρο. Δεν ήταν σε κάθε στιγμή ό,τι καλύτερο, αλλά γενικώς πήγαινε πολύ καλά.

mastermind
09-05-05, 09:21
Με VLC έχω περάσει streaming από 802.11b (=11 Mbps ονομαστικά) μέσα σε κλειστό χώρο. Δεν ήταν σε κάθε στιγμή ό,τι καλύτερο, αλλά γενικώς πήγαινε πολύ καλά.

Δοκίμασα μόνο με καλώδιο καθώς δεν υπήρχε ακόμα υποστήριξη τότε σε wifi. Με τις πλήρεις δικτυακές δυνατότητές του όπως NFS οι λάτρεις της νέας τεχνολογίας θα πορωθούν!! Linux είναι αυτό...

giwrgosth
09-05-05, 11:16
Άραγε, με ένα 54Mbit περνάει το video stream όπως αποκωδικοποιήθηκε από το dreambox σε pc σε real time; Επίσης, υπάρχουν boxes σαν το dreambox που πετάνε ταυτοχρόνως 2-3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ video outs (με διαφορετικό πρόγραμμα δηλαδή); Σε συνδυασμό με την ethernet, μου δίνει κάποιες εξαιρετικές ιδέες ξέρετε.
Σε δίκτυο ο DB παίζει άψογα στο pc μου!
Δέκτες με 2-3 διαφορετικές εξόδους δεν υάρχουν, υπάρχουν κάποιοι με διπλό tuner αλλά δεν ξέρω αν έχουν δεύτερη έξοδο, λογικά θα έχουν, απλά έχουν το ένα tuner για να βλέπεις το πρόγραμμα που θες και το δεύτερο για να γράφεις στον σκληρό τους κάποιο άλλο πρόγραμμα.

Νικαετός
09-05-05, 14:49
παιδια να ρωτησω κατι?με την κεραια του alpha digital και το δεκτη το sagem που μας εχει μεινει αμανατι μπορουμε να κανουμε τιποτα?κατι να δουμε η να προσθεσουμε μια καρτα πχ
ευχαριστω

Πολύ πολύ χλωμό το κόβω. Κάποια εποχή μπορούσες να τον πας στον ΑΛΦΑ , όπου στον ξεκλείδωναν . Για κάνε τους ένα τηλέφωνο , αν είσαι τυχερός μπορεί να ύπάρχει κάποιος εκεί που γνωρίζει .

kubiak
09-05-05, 16:00
Ψιλο-οφ τόπικ αλλά ας ρωτήσω:
Ψάχνω για βάλιου-φορ-μάνι λύση ασύρματης μετάδοσης τηλεοπτικού σήματος εντός σπιτιού (μέγιστο 15 μέτρα με κανα δύο λεπτούς τοίχους να παρεμβάλλονται), χωρίς χρήση πι σι.

Τι προτείνετε;

XPHSTOS29
09-05-05, 17:11
Για συγκεκριμενη συχνοτητα η για ολο το φασμα?

Θυμαμαι παλια ειχε σε περιοδικο κατασκευη για πομπο τηλεοπτικου σηματος.

kubiak
09-05-05, 17:47
XPHSTOS29, χμμμ, και τα δύο θα με ενδιέφεραν...

giwrgosth
09-05-05, 17:58
Ψιλο-οφ τόπικ αλλά ας ρωτήσω:
Ψάχνω για βάλιου-φορ-μάνι λύση ασύρματης μετάδοσης τηλεοπτικού σήματος εντός σπιτιού (μέγιστο 15 μέτρα με κανα δύο λεπτούς τοίχους να παρεμβάλλονται), χωρίς χρήση πι σι.

Τι προτείνετε;
Πάρε ένα απλό video sender στους 2,4 Ghz, πουλάνε ακόμη και σε πολυκαταστήματα.
Περνά 2-3 τοίχους άνετα.
Μάρκες πολλές και διάφορες, αποανατολίτικα όλα.

euri
09-05-05, 18:11
Πάρε ένα απλό video sender στους 2,4 Ghz, πουλάνε ακόμη και σε πολυκαταστήματα.
Περνά 2-3 τοίχους άνετα.
Μάρκες πολλές και διάφορες, αποανατολίτικα όλα.Υπόψη, ότι τα περισσότερα, αν όχι όλα αυτά, ξεσκίζουν οτιδήποτε άλλο λειτουργεί στους 2,4 GHz σε σχετικά μεγάλη ακτίνα.

kubiak
09-05-05, 18:43
τι άλλο μπορεί να λειτουργεί σε αυτή τη συχνότητα δλδ;

mastermind
09-05-05, 19:00
Αν δεν κάνω λάθος το wifi παίζει κάπου εκεί...

yiapap
09-05-05, 22:58
Ομολογώ ότι έχω καταμπερδευτεί. Και το χειρότερο είναι ότι πρέπει να καταλήξω πλύ σύντομα σε απόφαση για δορυφορικό.
Εννοείται ότι θέλω Sky Digital.
Ερωτήσεις:
1. Χρειάζομαι πιάτο 2.40??? Δεν μπορώ με κάτι μικρότερο; Δε θέλω να το κάνω Arecibo!
2. To msgshop χρεώνει 249€ ποιό πράγμα; Την αγορά της κάρτας; Και αυτή είναι one-off? Εδώ (http://skyeurocard.com/catalog/product_info.php?products_id=30 ) γιατί λέει 120GBP TO ΧΡΟΝΟ; Δλδ άντε και τα σκάω. Υπάρχει περίπτωση του χρονου να αλλάξει η κάρτα ή whatever και να τα κλαίω;
3. Αφού "δένει" δέκτης και κάρτα, αν βρω και πάρω δέκτη & κάρτα από π.χ. το eBay δεν μπορώ μετά να κάνω κανονικά τη συνδρομή μέσω πιστωτικής; Πρέπει και για τη συνδρομή να δηλώσω διεύθυνση; Αν ναι... έχει κανείς καμιά καλύβα στη Γηραιά Αλβιόνα;
4. Το msg-shop είναι Αθήνα. Έχει κανείς κάποιο κονέ για εξοπλισμό, παράκαμψη Αγγλικών μλκιών και εγκατάσταση στη Θεσσαλονίκη;

Δεχόμεθα και Pm ;)

sdikr
09-05-05, 22:59
Ομολογώ ότι έχω καταμπερδευτεί. Και το χειρότερο είναι ότι πρέπει να καταλήξω πλύ σύντομα σε απόφαση για δορυφορικό.
Εννοείται ότι θέλω Sky Digital.
Ερωτήσεις:
1. Χρειάζομαι πιάτο 2.40??? Δεν μπορώ με κάτι μικρότερο; Δε θέλω να το κάνω Arecibo!
2. To msgshop χρεώνει 249€ ποιό πράγμα; Την αγορά της κάρτας; Και αυτή είναι one-off? Εδώ (http://skyeurocard.com/catalog/prod...?products_id=30 ) γιατί λέει 120GBP TO ΧΡΟΝΟ; Δλδ άντε και τα σκάω. Υπάρχει περίπτωση του χρονου να αλλάξει η κάρτα ή whatever και να τα κλαίω;
3. Αφού "δένει" δέκτης και κάρτα, αν βρω και πάρω δέκτη & κάρτα από π.χ. το eBay δεν μπορώ μετά να κάνω κανονικά τη συνδρομή μέσω πιστωτικής; Πρέπει και για τη συνδρομή να δηλώσω διεύθυνση; Αν ναι... έχει κανείς καμιά καλύβα στη Γηραιά Αλβιόνα;
4. Το msg-shop είναι Αθήνα. Έχει κανείς κάποιο κονέ για εξοπλισμό, παράκαμψη Αγγλικών μλκιών και εγκατάσταση στη Θεσσαλονίκη;

Δεχόμεθα και Pm

ρε κακούργε γιατί δεν διαβάζεις λίγο

έχεις γνωστό στην αγγλία;

yiapap
09-05-05, 23:07
ρε κακούργε γιατί δεν διαβάζεις λίγο

έχεις γνωστό στην αγγλία;
Όλα τα διάβασα! Και στο sdtv και στο mps και παντού! Και μάλιστα στο laptop και τα ματάκια μου έχουν αρχίσει να τα παίζουν...
Το αν τα κατάλαβα είναι άλλο θέμα! Ναι, έχω γνωστό αλλά έχω να του μιλήσω 1-2 χρόνια!!!
Please ξαναδιάβασε τις ερωτήσεις μου!

<edit>Σχετικά με την κάρτα, κατανοώ γιατί τα πέρνουν. Η ερώτηση είναι γιατί τόσο πολλά και αν αυτό είναι one-off λάδωμα ή αν υπάρχει πιθνότητα να μου την κάτσουν του χρόνου ή όταν λήξει η πρώτη μου συνδρομή.

mastermind
09-05-05, 23:11
1) Τουλάχιστον 1,80 για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο,για φαντάσου να πληρώνεις και να μην βλέπεις...
2) 249 μονο την κάρτα και αν αλλάξει μπορεί να σου στείλουν καινούργια με μικρό κόστος ή ότι τους καπνίσει κάθε φορά
3) Δεν ξέρω
4) Θεσσαλονίκη είναι όλα τα μεγάλα καταστήματα,θα βρεις τα πάντα αν πας και ρωτήσεις...

sdikr
09-05-05, 23:14
1. Χρειάζομαι πιάτο 2.40??? Δεν μπορώ με κάτι μικρότερο; Δε θέλω να το κάνω Arecibo!

Για την θεσσαλονίκη μάλλον όχι και με 1.2 κάνεις δουλεία


2. To msgshop χρεώνει 249€ ποιό πράγμα; Την αγορά της κάρτας; Και αυτή είναι one-off? Εδώ (http://skyeurocard.com/catalog/prod...?products_id=30 ) γιατί λέει 120GBP TO ΧΡΟΝΟ; Δλδ άντε και τα σκάω. Υπάρχει περίπτωση του χρονου να αλλάξει η κάρτα ή whatever και να τα κλαίω;

Ναι είναι αυτό το πράγμα, και αν αλλάξει ο sky Κάρτες θα κλαις τα λεφτά


3. Αφού "δένει" δέκτης και κάρτα, αν βρω και πάρω δέκτη & κάρτα από π.χ. το eBay δεν μπορώ μετά να κάνω κανονικά τη συνδρομή μέσω πιστωτικής; Πρέπει και για τη συνδρομή να δηλώσω διεύθυνση; Αν ναι... έχει κανείς καμιά καλύβα στη Γηραιά Αλβιόνα;
ειδικά το ebay μακρία, οι ποιο πολλοι πουλάν την κάρτα και μετά πέρνουν στον sky και την κλειδώνουν



4. Το msg-shop είναι Αθήνα. Έχει κανείς κάποιο κονέ για εξοπλισμό, παράκαμψη Αγγλικών μλκιών και εγκατάσταση στη Θεσσαλονίκη;
Δεν ξέρω κάποιον

yiapap
09-05-05, 23:15
...
2) 249 μονο την κάρτα και αν αλλάξει μπορεί να σου στείλουν καινούργια με μικρό κόστος ή ότι τους καπνίσει κάθε φορά
...
4) Θεσσαλονίκη είναι όλα τα μεγάλα καταστήματα,θα βρεις τα πάντα αν πας και ρωτήσεις...
Το 4 σε συνδυασμό με το 2 είναι που με ανησυχεί περισσότερο. Γι αυτό ζήτησα ο φτωχός κάποιο εγγυημένο κονέ...

mastermind
09-05-05, 23:19
yiapap έχεις μήνυμα!!

<<Για την θεσσαλονίκη μάλλον όχι και με 1.2 κάνεις δουλεία>>
Αν μπεις σε διαδικασία καλύτερα να τα σκάσεις απο την αρχή!

<<Ναι είναι αυτό το πράγμα, και αν αλλάξει ο sky Κάρτες θα κλαις τα λεφτά>>
Και αλλάζει συχνά...αχ αυτοί οι πειρατές :)

yiapap
09-05-05, 23:24
OK, ας το θέσω διαφορετικά:
Αν είναι να το κάνω Arecibo KAI να σκάσω 250€ που μπορεί να ξανασκάω σε rnd(365) μέρες και να βάλω τον αποκωδικοποιητή στο.... πατάρι αν κάτι πάει στραβά...
Έχετε κάποιο άλλο εναλλακτικό πρόγραμμα εκτός Sky Digital.
Με ενδιαφέρουν τα κανάλια ντοκυμαντέρ (Discovery, History) το Sci-fi τα ειδησιογραφικά (BBC,CNN) και οι ταινίες. Θα με ενδιέφεραν και τα υπόλοιπα αγγλικά, ειδικά το Channel Four αλλά δεν πεθαίνω κιόλας.

ΥΓ. English please

mastermind
09-05-05, 23:28
Ας το θέσω έτσι... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Το sky είναι μοναδικό στο είδος του. Discovery,animal planet,national geografic μπορείς να βρεις στην νοβα! Ταινίες...broadband by ΟΤΕ!

yiapap
09-05-05, 23:31
Ας το θέσω έτσι... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Το sky είναι μοναδικό στο είδος του. Discovery,animal planet,national geografic μπορείς να βρεις στην νοβα! Ταινίες...broadband by ΟΤΕ!
Τη συνδρομή στη Nova τη στμάτησα γιατί είναι τουλάχιστον κοροϊδία. Για τις ταινίες broadband by "Ακατανόμαστος" περιμενω το ADSL+ :D

Νικαετός
09-05-05, 23:35
http://www.msg-shop.gr/product.asp?id=5665

yiapap , ρίξε μια ματιά εδώ . Αν θέλεις να είσαι νόμιμος ! Πάντα βέβαια υπάρχει ο φόβος να αλλάξουν δέσμες τα κανάλια και να μείνεις με αυτά στο χέρι ...

Πάντως εμένα ήλθε η επιστροφή ...(και είναι παραπάνω - όχι 200 αλλά 1200€ :thumb_dup :thumb_dup ) οπότε μόλις πάρουμε το πρωτάθλημα τέρμα η NOVA - VIVA SKY digital !

mastermind
09-05-05, 23:36
Κοροιδία ή όχι, εδω δεν βλέπω ούτε τον ant1 οπότε τα σκάω να τους βλέπω απο τον δορυφόρο (τρομάρα τους). Τουλάχιστον με τον dreambox δεν σε πιάνει η καρδιά σου,αν βαρεθείς το discovery με ελληνικούς υπότιτλους βλέπεις τίποτα σε γαλλικό με μηχανές!!

naxiand
09-05-05, 23:39
οχι ακόμα, και κάτι λέγεται οτι οταν θα βγεί το ιταλικο θα είναι διαφορετικόαπο το αγγλικό

μια χαρα παιζουν και τα 2 dreambox newcamd6 :)

naxiand
09-05-05, 23:42
Άραγε, με ένα 54Mbit περνάει το video stream όπως αποκωδικοποιήθηκε από το dreambox σε pc σε real time; Επίσης, υπάρχουν boxes σαν το dreambox που πετάνε ταυτοχρόνως 2-3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ video outs (με διαφορετικό πρόγραμμα δηλαδή); Σε συνδυασμό με την ethernet, μου δίνει κάποιες εξαιρετικές ιδέες ξέρετε.

στον dreambox παιζει vlc οποτε βλεπεις τις ταινειες στον dreambox divx etc

yiapap
09-05-05, 23:52
http://www.msg-shop.gr/product.asp?id=5665

yiapap , ρίξε μια ματιά εδώ . Αν θέλεις να είσαι νόμιμος ! Πάντα βέβαια υπάρχει ο φόβος να αλλάξουν δέσμες τα κανάλια και να μείνεις με αυτά στο χέρι ...
!
Ρε συ Νίκο αυτό είναι εντελώς τρελό! 680€ για κάτι που αν το πάρεις στην Αγγλία... είναι ΔΩΡΕΑΝ!!!
Μα σε ποιο site μπήκα; Στο OteShop???
Και αν αλλάξουν οι δέσμες, οι κάρτες ή οτιδήποτε άλλο... ψάξε να τους βρεις!

@ ADSLgr.com All rights reserved.