PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεώσεις ΗΟL για φοιτητική σύνδεση.



cghera
28-01-08, 16:28
Την άνοιξη του 2006 όταν πρωτοάρχισε το πρόγραμμα Δίοδος, έκανα μία σύνδεση με την HOL με τον ξάδελφό μου που μένει σπίτι μου και είναι στην ΑΣΟΕ. Τότε η τιμή ήταν 119 ευρώ για ένα χρόνο με προπληρωμή. Πλήρωσα κανονικά και άρχισε η σύνδεση (384 τότε). Ένα χρόνο μετά, στη λήξη της σύνδεσης λάβαμε λογαριασμό για την ανανέωση 189.06. Με εκπληξη κάλεσα την εξυπηρέτηση και ρώτησα πως γίνεται η ανανέωση να είναι η κανονική τιμή (199) και όχι η φοιτητική (τότε) με έκπτωση 5% (199-5%=189,06). Μου είπαν οτι για να πάρω φοιτητική τιμή θα πρέπει να κάνω προεπιλογή τηλεφωνίας στην HOL όπως και έκανα και μου είπαν οτι θα γίνει πίστωση και εκ νέου χρέωση με φοιτητικό. Αρχές του 2008 λαμβάνω λογαριασμό τηλεφωνίας €1.20 και από κάτω χρεωστικό υπόλοιπο 270,26. Πάω στα γραφεία της HOL και αφου μίλησα με την τεχνική υποστήριξη μου λένε οτι οι χρεώσεις είναι κανονικά και το υπόλοιπο είναι αυτό δείχνοντάς μου την καρτέλα μου, και οτι για το θέμα της χρέωσης θα μιλήσω με τις πωλήσεις. Θα παώ πάλι αύριο γιατί δεν προλάβαινα. Η χρέωση προκύπτει τον πρώτο χρόνο για 199 (και δεν πλήρωσα λεει τα 80, πως γίνεται αυτό δεν ξέρω) και τον δεύτερο για 189,06. Αρα 80+189,06+1,20=270,26
Αν υπάρχει κάποιος με φοιτητική σύνδεση από το 2006 σας παρακαλώ να μου πει τι ακριβώς έχει πληρώσει γιατί θα με τρελάνουν. Σκέφτηκα μήπως θέλουν να μου χρεώσουν τον router τον οποίο είχαν στείλει, και δεν χρησιμοποίησα ποτέ, αλλά θυμάμαι (και είδα και τώρα) οτι ο εξοπλισμός δεν χρεωνόταν στις φοιτητικές. Και έχω περίπτωση φίλης μου που έχει φοιτητικό στη HOL από τον περασμένο Μαϊο (2007) και δεν πληρώνει για τον router αλλά μόνο 9,90 το μήνα συνδρομή για 768 γραμμή.

cghera
14-02-08, 13:36
Ρε παιδιά σας παρακαλώ κάποιος που είχε αγοράσει φοιτητικό από την HOL το 2006 υπάρχει;
Εχει κάποιο τιμολόγιο;
Η HOL μου είπε οτι θα κάνει αίτηση για πίστωση για την υπόθεσή μου και τελικά μας πήραν τηλέφωνο και λένε οτι πρέπει να πληρώσουμε το ποσό της κανονικής χρέωσης και όχι της φοιτητικής. Εχω στείλει και μήνυμα στο Διοδος σχετικά με την χρέωση.

netsales
14-02-08, 22:55
Γραφει εδω λεπτομερειες http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&ct=6&itmid=104&la=1

cghera
15-02-08, 02:26
φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την παραπομπή. Το θέμα δεν είναι για την τωρινή τιμή του φοιτητικού αλλά για την τότε, γιατί εκείνοι θα πουν οτι έκανε 199 ευρώ το 2006 παρόλο που αυτό είναι μούρλα. Γιατί και μετά την προσωπική επαφή που είχα στα γραφεία τους, μας πήραν τηλέφωνο και λέγανε οτι πρέπει να πληρώσουμε τα 199 για τον πρώτο χρόνο και τα 186 για το επόμενο παρόλο που τους είπα οτι έχω φοιτητική σύνδεση. Θα αναγκαστώ πάλι να πάω από τα γραφεία τους και να γίνουμε μαλλιά κουβάρια. Αλλά αν υπάρχει κάποιος που έκανε τότε φοιτητικό και έχει την δική του χρέωση σωστήα (119 ευρώ δηλαδη για ένα χρόνο) θα τους την τρίψω στη μουρη. Γιατί εγώ δεν έχω λάβει ποτέ τιμολόγιο ουτε για τα 119 ουτε για τα 199 που λένε αυτοί.

parsifal
15-02-08, 04:22
Είχα φοιτητικό HOL από τέλη Αυγούστου 2006 μέχρι τέλη του Αυγούστου που μας πέρασε. Τότε όμως δεν υπήρχε προπληρωμή του ποσού, αλλά αποστολή λογαριασμού ανά διμηνία. Ακολουθεί σκαναρισμένο τμήμα του πρώτου λογαρισμού που έλαβα (ο οποίος άργησε λίγο και αφορούσε χρεώσεις τριμήνου τελικά :hammered:) :


http://img233.imageshack.us/img233/3166/holdiodosyr7.th.png (http://img233.imageshack.us/my.php?image=holdiodosyr7.png)

Βλέπουμε δηλαδή ότι για κάθε μήνα, χρέωναν :
1. Γραμμή + πρόσβαση: 4.96€ πλέον ΦΠΑ
2. Το ενοίκιο του εξοπλισμού: 3.36€ πλέον ΦΠΑ
Το όλον : (4.96 + 3.36) * 1.19 = 9.9€

Ήταν τα μοναδικά χρήματα που πλήρωσα για κάθε έναν από τους 12 μήνες που μου παρείχαν την υπηρεσία. Μετά την αίτηση που έστειλα αρχές του περασμένου Ιουλίου για να ζητήσω τη μη ανανέωση πέραν του 12μήνου, αποδέσμευσαν τελικά τη γραμμή μου περίπου στις 10 Οκτώβρη. Πήγα στο τοπικό υποκατάστημα της εταιρείας courier που συνεργάζονταν, άφησα το κουτί με τον εξοπλισμό για να αποσταλεί σε αυτούς με δική τους χρέωση και τους αποχαιρέτησα. Επειδή έχω διαβάσει κι εγώ πολλά κουφά εδώ στο φόρουμ, ελπίζω για το καλό τους να μη θυμηθούν καμμία περίεργη χρέωση μετά από κάνα δύο χρόνια, γιατί έχω κρατήσει αντίγραφο των πάντων (αρχικά e-mails που αντάλλαξα μαζί τους, αναλυτικοί λογαριασμοί, αποδείξεις πληρωμών μέσω web banking, e-mails και fax που έστειλα εις διπλούν για να αιτηθώ τη μη ανανέωση και τα confirmation e-mails που μου έστειλαν, απόδειξη αποστολής από την εταιρεία courier, εκκαθαριστικός λογαριασμός που εστάλη τελικά). Αν δεν έχεις κάνει το ίδιο, τουλάχιστον θα είσαι προετοιμασμένος για την επόμενη φορά...

cghera
15-02-08, 12:14
Σε ευχαριστω πολύ , το τύπωσα και ελπίζω έστω και χωρίς τα προσωπικά σου στοιχεία να τους πείσω. Θα είναι το τελευταίο χαρτί που θα βγάλω αφου γίνω μύλος, (γιατί θα γίνω είμαι σίγουρος) μαζί τους.

parsifal
15-02-08, 17:00
Αν το θέλεις ως πειστήριο, ίσως θα έπρεπε να σου σκανάρω ολόκληρη τη σελίδα...

cghera
15-02-08, 21:53
αν δεν σου κάνει κόπο σε παρακαλώ κάνε το και στείλε μου το με PM.
η θα σου στείλω με PM το email μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.