PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγη upload speed για server



kostassite
28-01-08, 17:26
Γεια σας,
θα ήθελα να ρωτήσω ενα κάποιος ξέρει ή χρησιμοποιεί κάποιο πρόγραμμα της hol ωστε να έχω περισσοτερο upload για να φτιαξω server που χρειάζομαι. Αυτή τη στιγμή έχω douple play και 1 mbps upload δηλαδή περίπου 90kb/s. Κάποια στιγμή που κατέβαζα torrents είδα ένα με hol που εδίνε 500 kb/s και η ip του ήταν ίδια με του douple play. Και λέω ίδια γιατί οι κανονικές συνδέσεις adsl στη hol έχουν διαφορετική ip apo tou douple play. όχι δεν εννοω οτι είναι dynamic έχουν διαφορετικό αρχικο.Το λέω γιατι παλιά με απλή είχα 89.χχχ.χχχ.χχχ kai 82.xxx.xxx.xxx ενώ τωρα έχω 79.xxx.xxx.xxx παντα.

Λοιπόν τι μπορείτε να μου προτείνετε.επίσης δε με νοιάζει ας μειώσω το download apo 24(λεμε τωρα) αφου και τωρα 10 έχω.Ααα, αμα είναι να βάλω και κάνα 10ευρω το μήνα.

aa144
28-01-08, 17:30
Αυτός που είδες θα είχε μισθωμένη γραμμή και όχι κάποιο 2play των 21,90€.

Stefanos83
29-01-08, 02:39
Γεια σας,
θα ήθελα να ρωτήσω ενα κάποιος ξέρει ή χρησιμοποιεί κάποιο πρόγραμμα της hol ωστε να έχω περισσοτερο upload για να φτιαξω server που χρειάζομαι. Αυτή τη στιγμή έχω douple play και 1 mbps upload δηλαδή περίπου 90kb/s. Κάποια στιγμή που κατέβαζα torrents είδα ένα με hol που εδίνε 500 kb/s και η ip του ήταν ίδια με του douple play. Και λέω ίδια γιατί οι κανονικές συνδέσεις adsl στη hol έχουν διαφορετική ip apo tou douple play. όχι δεν εννοω οτι είναι dynamic έχουν διαφορετικό αρχικο.Το λέω γιατι παλιά με απλή είχα 89.χχχ.χχχ.χχχ kai 82.xxx.xxx.xxx ενώ τωρα έχω 79.xxx.xxx.xxx παντα.

Λοιπόν τι μπορείτε να μου προτείνετε.επίσης δε με νοιάζει ας μειώσω το download apo 24(λεμε τωρα) αφου και τωρα 10 έχω.Ααα, αμα είναι να βάλω και κάνα 10ευρω το μήνα.

Για να χεις 6mbit upload , δεν νομίζω οτι μιλάμε για 5-10ευρο παραπάνω τον μήνα . Κατι σε leased μου φέρνει οποτε , υπολόγιζε χοντρα λεφτα .

jog
29-01-08, 02:49
Άσχετο με το θέμα αλλά επειδή έγινε λόγος για ip της μορφής 79. κτλ κτλ

Είμαι ο μόνος που συνεχίζω με 89. κτλ κτλ?

lyk
29-01-08, 08:49
δίνει η ΗΟΛ υπηρεσίες για seedbox? :p

νομίζω ένα 100/100 θα ηταν ότι πρέπει για μένα... και για ένα μήνα έστω... :respekt:

kostassite
29-01-08, 19:53
δηλαδή δε ξέρετε κάτι συγκεκριμένο, ούτε έχετε κάποιο πρόγραμμα της hol να μου συστήσετε?

aa144
29-01-08, 20:04
Κάνε μια ερώτηση για μισθωμένη γραμμή ας πούμε 10/10 Mbps και πες και σε εμάς τι τιμή σου είπανε να ξέρουμε, ορισμένοι ενδιαφέρονται πολύ για το upload.

lyk
29-01-08, 21:43
Άσχετο με το θέμα αλλά επειδή έγινε λόγος για ip της μορφής 79. κτλ κτλ

Είμαι ο μόνος που συνεχίζω με 89. κτλ κτλ?

89. εχω και εγώ τώρα που το κοίταξα...

........Auto merged post: lyk added 2 Minutes and 7 Seconds later........


Κάνε μια ερώτηση για μισθωμένη γραμμή ας πούμε 10/10 Mbps και πες και σε εμάς τι τιμή σου είπανε να ξέρουμε, ορισμένοι ενδιαφέρονται πολύ για το upload.

θα εχουμε λιποθυμίες ακουγωντας την τιμή... αυτές είναι υπηρεσίες για εταιρίες...

υγ. Οποιος θέλει upload μεγάλο ειδικά για τορρεντ, και είναι διατεθιμένος να δωσει μερικά έξτρα χρήματα, ας ψαξει για seedbox σε κάποιο δίκτυο εξωτερικού...

aa144
29-01-08, 21:46
Είναι μικρός σε ηλικία, δεν λιποθυμάνε τόσο εύκολα οι μικροί, αντέχουν. Αντίθετα πιο εύκολα λιποθυμάει ο οικογενειάρχης...

Ρώτα, μη μασάς τίποτε, και πες μας τι σου είπανε.

baskon
29-01-08, 22:33
Μαρέσει ο φιλος...
Θέλω 6 mbit upload.Δε με πειράζει ας μου ρίξουν το download στο 10..Και ας πληρώνω και 10 ευρώ παραπάνω.
Μακάρι να ταν έτσι..:oneup:Σα τη διαφημιση της ΤΙΜ.Ακουμε τις αναγκες σας.:)

Σοβαρά τωρα.Το Adsl δεν υποστηριζει σαν τεχνολογια τετοια upload..
Αν γινοταν αυτό όλες οι εταιρίες θα είχαν από 2-3 τέτοιες συνδεσεις και δε θα πληρωναν χοντρά φράγκα για μισθωμενες..
Παντως απο περιεργια για ρώτα να δούμε μια τιμή SHDSL:worthy:
Πάντως στο ιντερνετ δε γραφει τιμες

lyk
29-01-08, 22:44
Μαρέσει ο φιλος...
Θέλω 6 mbit upload.Δε με πειράζει ας μου ρίξουν το download στο 10..Και ας πληρώνω και 10 ευρώ παραπάνω.
Μακάρι να ταν έτσι..:oneup:Σα τη διαφημιση της ΤΙΜ.Ακουμε τις αναγκες σας.:)

Σοβαρά τωρα.Το Adsl δεν υποστηριζει σαν τεχνολογια τετοια upload..
Αν γινοταν αυτό όλες οι εταιρίες θα είχαν από 2-3 τέτοιες συνδεσεις και δε θα πληρωναν χοντρά φράγκα για μισθωμενες..

Γι'αυτό κάπου αλλού λέγαμε για annex M, με 3.5ΜΒ upload... :)


Παντως απο περιεργια για ρώτα να δούμε μια τιμή SHDSL:worthy:
Πάντως στο ιντερνετ δε γραφει τιμες

Ε, για να γλιτώσουν τις λιποθυμίες που λέγαμε... :p

kostassite
31-01-08, 14:22
Επειδή για να τους βρεις στο τηλέφωνο είναι ταινία επιστημονικής φαντασίας πήγα και ρώτησα στο πλαίσιο και ρώτησα και μου είπαν οτι δε γίνετε κάτι τέτοιο και η κοπελιά που ήταν εκεί,υποτίθεται ή γνώστης του θέματος, μου είπε με ειρωνικό τρόπο(μάλλον επειδή με έιδε πιτσιρικά) οτι δεν είναι παζάρι εδώ να κόβουμε απο το ένα και να βάζουμε στο άλλο. ετσι και εγώ αρχισα να της λέω για server και hosting και επειδή δε ήξερε στο τέλος μου είπε να πάρω τηλ την hol.

kanalarxis
01-02-08, 12:04
89. εχω και εγώ τώρα που το κοίταξα...

........Auto merged post: lyk added 2 Minutes and 7 Seconds later........



θα εχουμε λιποθυμίες ακουγωντας την τιμή... αυτές είναι υπηρεσίες για εταιρίες...

υγ. Οποιος θέλει upload μεγάλο ειδικά για τορρεντ, και είναι διατεθιμένος να δωσει μερικά έξτρα χρήματα, ας ψαξει για seedbox σε κάποιο δίκτυο εξωτερικού...

για αυτη τη δουλεια που λετε...κατι τετοιο ειναι παρανομο;)

lyk
01-02-08, 17:00
για αυτη τη δουλεια που λετε...κατι τετοιο ειναι παρανομο;)

Παράνομο (μπορεί να) είναι το υλικό που επιλέγει ο καθένας μας να διακινεί, και όχι μια υπηρεσία που μπορεί καποιος κανονικότατα να αγοράσει... ;)

tolisp
01-02-08, 17:20
Επειδή για να τους βρεις στο τηλέφωνο είναι ταινία επιστημονικής φαντασίας πήγα και ρώτησα στο πλαίσιο και ρώτησα και μου είπαν οτι δε γίνετε κάτι τέτοιο και η κοπελιά που ήταν εκεί,υποτίθεται ή γνώστης του θέματος, μου είπε με ειρωνικό τρόπο(μάλλον επειδή με έιδε πιτσιρικά) οτι δεν είναι παζάρι εδώ να κόβουμε απο το ένα και να βάζουμε στο άλλο. ετσι και εγώ αρχισα να της λέω για server και hosting και επειδή δε ήξερε στο τέλος μου είπε να πάρω τηλ την hol.

Κοπελια και γνωστης του θέματος... χλωμό το κόβω :p

Απαράδεκτη πάντως η συμπεριφορά της σε πελάτη... η ηλικία δεν βλέπω σε τι έχει να κάνει με την φύση αυτού που ρωτάς.
Όπως σου είπαν και πιο πριν η μονη οικονομικά normal λύση θα ήταν ΊΣΩΣ το Annex M αν και όταν υπάρξει... προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα έχει αποτέλεσμα στην πράξη με δεδομένη την κακή κατάσταση του ιδιοκτητου της HOL...:down:

lyk
01-02-08, 17:28
Όπως σου είπαν και πιο πριν η μονη οικονομικά normal λύση θα ήταν ΊΣΩΣ το Annex M αν και όταν υπάρξει... προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα έχει αποτέλεσμα στην πράξη με δεδομένη την κακή κατάσταση του ιδιοκτητου της HOL...:down:

Εγώ πάλι το βλέπω απίθανο να δώσει κάποιος Μ... το γιατί είναι απλό... Εγώ π.χ. εχοντας 12/1, το 12άρι μου χρειάζεται μια φορά στο τόσο, όταν κατεβάζω κάτι... το 1 του upload όμως δεν σταματά ποτέ... Αν ήταν 3.5 αντί 1, πάλι θα έπαιζε συνέχεια όπως και τώρα, στο μέγιστο... καταλαβαίνεις πόσο φορτο προκαλεί... μιλάμε για κατευθείαν αυξηση της κίνησης στο δίκτυο χ3 ... :whistle:

tolisp
01-02-08, 17:32
Εγώ πάλι το βλέπω απίθανο να δώσει κάποιος Μ... το γιατί είναι απλό... Εγώ π.χ. εχοντας 12/1, το 12άρι μου χρειάζεται μια φορά στο τόσο, όταν κατεβάζω κάτι... το 1 του upload όμως δεν σταματά ποτέ... Αν ήταν 3.5 αντί 1, πάλι θα έπαιζε συνέχεια όπως και τώρα, στο μέγιστο... καταλαβαίνεις πόσο φορτο προκαλεί... μιλάμε για κατευθείαν αυξηση της κίνησης στο δίκτυο χ3 ... :whistle:

Πολύ σωστό και αυτό άσε που αρχίζει να μοιάζει πλέον επικίνδυνα με leased line με ότι αυτό συνεπάγεται ;)
Πάντως μου έκανε εντύπωση που η Cisco παρουσίασε τα καινούρια της μοντέλα (soho) router που πλέον υποστηρίζουν και Annex M... (παίρνω πίσω αυτό που έλεγα ότι καμια σοβαρή εταιρία δεν υποστηρίζει το νέο πρότυπο):oops:

@ ADSLgr.com All rights reserved.