PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος τιμοκατάλος της forthnet μέσω ΑΡΥΣ



ZORO
28-01-08, 20:07
Περνώντας σήμερα από το υποκατάστημα της forthnet στην Κατερίνη για να ρωτήσω για το wi-fi για έναν φίλο μια που το σπίτι του είναι αρκετά κοντά στο hot spot της forthnet στην Κατερίνη, ο υπάληλος μου είπε ότι τους έστειλαν την προηγούμενη Παρασκευή έγγραφο που τους ενημερώνει ότι θα ισχύει από εδώ και πέρα νέος μειωμένος τιμοκατάλογος της forthnet για συνδρομές μέσω ΑΡΥΣ. Υποθέτω μετακίλυση των μειωμένων τιμολογίων του ΟΤΕ στους συνδρομητές της. Επίσης ότι οι γραμμές των 2Mbps γίνονται 4. Πάντως μέχρι αυτή την στιγμή δεν υπάρχει κάποια αλλαγή στον τιμοκαταλογό τους στο Internet.

arisvre
28-01-08, 20:17
Ελπίζω να έχουμε νεότερα για αυτό σύντομα. Είναι απαράδεκτο για 1MBPS να δίνουμε 21,5€! Πάντως το ότι τα 2 γίνονται 4 δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αφού αν δε κάνω λάθος το πάγιο είναι σχεδόν 30€!

hel
28-01-08, 21:44
Ελπίζω να έχουμε νεότερα για αυτό σύντομα. Είναι απαράδεκτο για 1MBPS να δίνουμε 21,5€! Πάντως το ότι τα 2 γίνονται 4 δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αφού αν δε κάνω λάθος το πάγιο είναι σχεδόν 30€!

Έρχονται τα νέα σύντομα.

arisvre
28-01-08, 21:54
Να υποθέσω ότι αυτό θα γίνει από 1/2?

loukasx
28-01-08, 23:14
Οι νέες τιμές - ταχύτητες θα ισχύουν μάλλον από αύριο 29/1.

Στα 2PLAY και Forthnet ADSL πακέτα μέσω ΑΡΥΣ η ταχύτητα πάει στα 4Mbps. Θα γίνει σταδιακή αναβάθμιση και των ήδη συνδρομητών.

Το Forthnet ADSL πάει κάτα πάσα πιθανότητα στα 19,5 ευρώ από 21,50.

Υπάρχουν επίσης και μειώσεις στις τιμές των ήδη συνδρομητών σε χαμηλότερες ταχύτητες (1 Mbps, 2Mbps κτλ)

yiwrgos
28-01-08, 23:23
Πολυ αργα πλεον για τη φορθεντ τουλαχιστον για εμενα αφου περιμενω την ενεργοποιηση απο αλτεκ.

arisvre
28-01-08, 23:51
Μακάρι, κοντός ψαλμός...

Εγώ που έχω ακόμα προπληρωμένο το InABox περιμένω τουλάχιστον διπλασιασμό στα 2 Mbps και μετάβαση στα 4 με μια ελάχιστη διαφορά. Είδωμεν. Μια κίνηση που άργησε να κάνει η εταιρεία και πιστεύω έχασε αρκετούς πελάτες

TheFireman
29-01-08, 00:00
Έπρεπε να χάσουν μερικές εκατοντάδες πελάτες για να καταλάβουν ότι πρέπει να ακολουθήσουν τις εξελίξεις; Τώρα πια είναι αργά για την Forthnet. Έχω ήδη φύγει...

Settler
29-01-08, 00:18
Ο καθένας φεύγει για άλλους λόγους. Οι ουρές πάντως στα Καταστήματα συνεχίζοντα. Το κέντρο μονίμος κατειλλημένο ....

deniSun
29-01-08, 09:51
Από την στιγμή που έριξε ο ΟΤΕ τις τιμές του είναι φυσικό να τις ρίξουν και όλοι οι άλλοι πάροχοι.

arisvre
29-01-08, 12:35
Μάλλον οι αλλαγές θα ανακοινωθούν από στιγμή σε στιγμή! Το site της Φόρθνετ δεν ανταποκρίνεται στην επιλογή ADSL. Ετοιμάζουν την νέα σελίδα μάλλον.

dsVee
29-01-08, 13:24
ναι δεν ανταποκρίνεται αλλά αν κρίνω απο την ωρα που έγραψες το μήνυμα σου εχει περάσει ήδη μια ωρα.
Τοσο ριζικες αλλαγές θα κανουνε? :lol:

arisvre
29-01-08, 13:31
To συζητάνε ακόμα!

civil
29-01-08, 13:51
To συζητάνε ακόμα!

...κι ακομα ...
:p

sv2evs
29-01-08, 13:54
Ας πρόσεχαν..Και εμένα με έχασαν...Όσα πλήρωνα για την υποτιθέμενη "προνομιακή τιμή" που βρισκόμουν στα 2mbps..θα πληρώνω τα ίδια και θα έχω (εως) 8mbit...Τι μου λένε τώρα για 4 ! :down:

deniSun
29-01-08, 14:09
Μια χαρά μου εμφανίζεται εμένα η σελίδα τους.

DOU
29-01-08, 14:10
Ανακοινωθηκε...

civil
29-01-08, 14:10
Η σελιδα ειναι ΟΚ τωρα. 19,50 Ε για το adsl.

baskon
29-01-08, 14:12
Η σελίδα πάντως λειτουργει τώρα..19.5 ευρώ στα 24 μέσω ιδιοκτητου..Αν δεν υπαρχει κάλυψη σου δινει 4.
ΑΝ δεις τις τιμες σε ΑΡΥΣ ομως μάλλον είναι ιδιες..

skapetis
29-01-08, 14:21
Περνώντας σήμερα από το υποκατάστημα της forthnet στην Κατερίνη για να ρωτήσω για το wi-fi για έναν φίλο μια που το σπίτι του είναι αρκετά κοντά στο hot spot της forthnet στην Κατερίνη,


Μήπως ξέρεις τι εμβέλεια έχει το hotspot, έχω ένα φίλο που ενδιαφέρεται και μένει Περγάμου



ο υπάληλος μου είπε ότι τους έστειλαν την προηγούμενη Παρασκευή έγγραφο που τους ενημερώνει ότι θα ισχύει από εδώ και πέρα νέος μειωμένος τιμοκατάλογος της forthnet για συνδρομές μέσω ΑΡΥΣ. Υποθέτω μετακίλυση των μειωμένων τιμολογίων του ΟΤΕ στους συνδρομητές της. Επίσης ότι οι γραμμές των 2Mbps γίνονται 4. Πάντως μέχρι αυτή την στιγμή δεν υπάρχει κάποια αλλαγή στον τιμοκαταλογό τους στο Internet.

Προς το παρόν καμία αλλαγή στο site. Με τα 4Μbit (αν και εφόσον) μειώνουν λίγο την πίκρα για την καθυστέρηση του ιδιόκτητου ... άντε να δούμε.

Προσωπικά δεν έκανα σπασμωδικές κινήσεις με μεταφορά σε άλλο πάροχο κλπ αλλά ξεκίνησα με mail διαμαρτυρίας. Αν το έκαναν αυτό οι περισσότεροι συνδρομητές πιθανώς να είχαν ξυπνήσει νωρίτερα.

arisvre
29-01-08, 14:37
Μίλησα με τις πωλήσεις και μου είπαν πως οι αναβαθμίσεις ξεκινάνε από σήμερα. Όσοι έχουν προπληρώσει την συνδρομή τους (InABox) θα αναβαθμιστούν και αυτοί.

sakistsalikis
29-01-08, 15:03
Λοιπον εχω αγορασει adsl in a box εδω και ενα μηνα και εστειλα χθες την αιτηση μεσω mail αλλα πλεον δεν τη δεχονται με mail ή fax παρα μονο με ταχυδρομειο την πρωτοτυπη (να εχει υπογραφες). Το αλλο που αλλαξε ειναι οτι πλεον υπαρχει "τελος απενεργοποιησης προ 12μηνου" και για τις συνδεσεις μεσω ΑΡΥΣ (μου το ειπαν με ε-μαιλ) που παλιοτερα δεν ισχυε για συνδεση μεσω ΑΡΥΣ (παλι το εχω σε e-mail).

nikoskat
29-01-08, 15:53
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1747659&postcount=1805 :)

theodore1981
29-01-08, 15:55
εγω ειμαι σε forthnet αοριστου (ΑΡΥΣ) στα 2mbs. Πιστευω οτι φυσιολογικα θα πρεπει να γινει 4mbs και να κοστιζει 19,5 ευρω. Οσο δηλαδη θα πληρωνουν αυτοι που τωρα θα κανουν αιτηση για in a box και δεν θα ειναι στο ιδιοκτητο. Στο site βεβαια δεν βλεπω αλλαγες στον τιμοκαταλογο μεσω ΑΡΥΣ για ανανεωσεις και αοριστου. Λετε να μας κανουν καμια καφριλα και να συνεχισουμε να πληρωνουμε τα ιδια (29,5 ευρω) με ιδια ταχυτητα? Παντως εχω κανει υπομονη πανω απο ενα μηνα με τη forthnet περιμενοντας μειωσεις και δεν με βλεπω για πολυ ακομη αν δεν αλλαξει κατι.

augerinos
29-01-08, 17:28
Το ίδιο θα ισχύσει και στο 2play;

arisvre
29-01-08, 17:45
Το ίδιο θα ισχύσει και στο 2play;


Προς το παρόν δεν υπάρχει κάποια ανακοίνωση.

spotgr
29-01-08, 17:59
Παιδιά μια ερώτηση εγώ που έχω 1mbit (ADSL inabox) (όχι στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet) και θέλω να βάλω 2play. Πρέπει να προσέξω τίποτα στην αίτηση που θα κάνω;http://www.forthnet.gr/media/double_play/applications_2play/Application%20Forthnet%202play_0108.pdf

sakistsalikis
29-01-08, 18:31
Στο site για το adsl in a box λεει οτι στις περιοχες που δεν υπαρχει ιδιοκτητο ανανεωνεται με 21,5 ευρω το μηνα στο 1mbps. Για το box δε λεει οτι αναβαθμιζεται στα 4 mbps.

........Auto merged post: sakistsalikis added 6 Minutes and 50 Seconds later........

Εν τω μεταξυ συμβαινει κατι πολυ περιεργο. Εχω παρει 3 τηλεφωνα απο χθες στη forthnet 211008000 και δεν περνανε 15 δευτερολεπτα που απαντανε απο τη στιγμη που θα πατησω το 2. Τι εκαναν. Εβαλαν υπαλληλους ή εχει εγκαταληψει τη forthnet πολυς κοσμος. Πριν απο 1 μηνα περιμενα 15 λεπτα για να απαντησουν.

skapetis
30-01-08, 00:10
Το ίδιο θα ισχύσει και στο 2play;

Απ΄ότι λεει στην ανακοίνωση πάει στα 4Μbit :oneup: Πρέπει να έχει δρομολογηθεί από μέρες γιατί σήμερα το μεσημέρι είχα διακοπή στο adsl και τηλ από ΟΤΕ γιατί "υπήρχε βλάβη". Νομίζω όμως ότι μου άλλαξαν dslam γιατί πλέον δεν συγχρονίζω με το πρωτόκολλο που είχα πριν ;)

nnn
30-01-08, 00:12
Συνεχίζουμε στο θέμα που είναι στις Ειδήσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.