PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα στο RESTART των WinXP



Σελίδες : [1] 2

jkarabas
09-05-05, 09:33
Παιδιά αντιμετωπίζω πρόβλημα RESTART στα XP. Έχω service pack2 με WinXP Pro με τα update ενημερωμένα.
Πιστεύω ότι δημιουργεί το πρόβλημα κάποιο software ή δεν δουλεύει σωστά η εντολή RESTART στα XP. Όταν κάνω restart στο σύστημα αυτό κάνει Shutdown και αναγκάζομαι να reset για να ξεκινήσει ξανά. Υπάρχει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει τέτοιου είδους πρόβλημα;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

asikamin
09-05-05, 09:49
Δοκίμασε start>run>shutdown -r έτσι κάνεις restart.

Τσέκαρε και μπας αντί για restart κάνεις hybernate

Όταν κάνω restart στο σύστημα αυτό κάνει Shutdown και αναγκάζομαι να reset για να ξεκινήσει ξανά.

jkarabas
09-05-05, 09:55
Δοκίμασε start>run>shutdown -r έτσι κάνεις restart.

Τσέκαρε και μπας αντί για restart κάνεις hybernate

Σ΄ευχαριστώ θα το δοκιμάσω δεν είμαι αυτή τη στιγμη σπίτι αλλά στη δουλειά μου.
Την επιλογή hybernate στο power option δεν την έχω ενεργοποιημένη, εάν αυτό εννοείς.

WAntilles
09-05-05, 12:02
Την επιλογή hybernate στο power option δεν την έχω ενεργοποιημένη, εάν αυτό εννοείς.

Και πολύ καλά κάνεις.

Συνιστώ να την αφήσεις έτσι.

Re-Ti-Re
09-05-05, 16:06
Κ
Παράθεση: “ Αρχικό μήνυμα απο jkarabas ”
Την επιλογή hybernate στο power option δεν την έχω ενεργοποιημένη, εάν αυτό εννοείς.

αι πολύ καλά κάνεις.

Συνιστώ να την αφήσεις έτσι.Συμφωνώ
Όταν είναι ενεργοποιημένη καλύπτει χώρο στο δίσκο ίσο με την RAM που έχει το PC.
Και αυτό είτε χρησιμοποιείς την επιλογή ή όχι.

nickg78
09-05-05, 16:08
Δοκίμασε start>run>shutdown -r έτσι κάνεις restart.

Τσέκαρε και μπας αντί για restart κάνεις hybernate

Λίγο σωστότερη είναι η εντολή

shutdown -r -f -t 00

(προσοχή στα κενά διαστήματα)

για να κάνει άμεσο restart, τερματίζοντας μόνο του και τις ανοικτές εφαρμογές. Αλλιώς μπορεί να εμφανίσει το σφάλμα ότι υπάρχουν ανοικτά processes και δεν μπορεί να κάνει restart.


Αν δουλέψει αυτό, σαν προσωρινή λύση μπορείς να φτιάξεις στο desktop μια συντόμευση που θα τρέχει την παραπάνω εντολή, για να κάνεις restart.

(Η εντολή λειτουργεί σε Windows 2000 και νεότερες εκδόσεις)

jkarabas
09-05-05, 19:39
Λίγο σωστότερη είναι η εντολή

shutdown -r -f -t 00

(προσοχή στα κενά διαστήματα)

για να κάνει άμεσο restart, τερματίζοντας μόνο του και τις ανοικτές εφαρμογές. Αλλιώς μπορεί να εμφανίσει το σφάλμα ότι υπάρχουν ανοικτά processes και δεν μπορεί να κάνει restart.


Αν δουλέψει αυτό, σαν προσωρινή λύση μπορείς να φτιάξεις στο desktop μια συντόμευση που θα τρέχει την παραπάνω εντολή, για να κάνεις restart.

(Η εντολή λειτουργεί σε Windows 2000 και νεότερες εκδόσεις)

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους, δοκίμασα την εντολή σου καθώς επίσης και τη εντολη του φίλου asikamin αλλά τίποτα τα ίδια. Όταν δίνω την εντολή για restart αυτό κάνει sutdown χωρίς να σβήνει το power. Όταν όμως δώσω κανονικά shutdown το μηχάνημα σβήνει κανονικά μόνο του. Δεν ξέρω τι να κάνω, κάποια ιδέα; Προσανατολίζομαι ότι είναι software. Να τράξω ξανά το service pack2;

kubiak
09-05-05, 20:18
aumha.org > WINDOWS SHUTDOWN & RESTART CENTER SHORTCUTS TO SHUTDOWN & RESTART WINDOWS 2000 & XP (http://aumha.org/win5/a/shutcut.php)

jkarabas
09-05-05, 20:51
aumha.org > WINDOWS SHUTDOWN & RESTART CENTER SHORTCUTS TO SHUTDOWN & RESTART WINDOWS 2000 & XP (http://aumha.org/win5/a/shutcut.php)

Πήγα στο link που μου έδειξες και σ΄ευχαριστώ, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Μου τη σπάει όταν κάνω εγκατάσταση ή απεγκατάσταση ένα πρόγραμμα και ζητάει restart, το κάνω και το μηχάνημα κάνει shutdown και αναγκάζομαι να πατήσω το power για να ξεκινήσει.

kubiak
09-05-05, 21:46
ήλπιζα ότι θα βοηθούσε το λινκ... :(

jkarabas
09-05-05, 22:02
ήλπιζα ότι θα βοηθούσε το λινκ... :(
:thumbsup1 Δεν πειράζει σ΄ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω να κλείνω ένα-ένα τα προγράμματα απο το tray με ενδιάμεσα restart για να δω τι θα γίνει, μήπως κάποιο πρόγραμμα που τρέχει δημιουργεί το πρόβλημα στην εντολή restart. Το δεύτερο που θα κάνω είναι να ξανατρέξω το servicepack2 και είδωμεν, θα το παλέψω όσο μπορώ και εύχομαι να βρώ λύση γιατί είναι λίγο παράξενο το πρόβλημα. Δεν νομίζω να είναι hardware γιατί θα είχα άλλου είδους ενδείξεις.

jkarabas
09-05-05, 22:34
H επιλογή Enable Advanced Power Management Support, δηλ. το tab APM του Power Options(Control Panel) δεν υπάρχει. Λέτε να φτέει αυτό; Θυμάμαι ότι την επιλογή του APM την έκανα απο το Bios, για να κλείνει αυτόματα μόνος toy στο shutdown.

moshstef
09-05-05, 23:03
Μου φαίνεται ότι το πρόβλημα σου είναι ότι δεν κάνει WARM REBOOT. Κοίτα στο google, και μπορεί να σχετίζεται με την μητρική και τις ρυθμίσεις το bios.

HawkPilot
09-05-05, 23:04
Συνήθως τέτοιου είδους προβλήματα προκύπτουν μετά από αναβαθμίσεις BIOS ή αλλαγή μητρικής χωρίς νέα εγκατάσταση Windows ή ενεργοποίηση HyperThreading εκ των υστέρων. Μήπως κάτι από τα προηγούμενα ταιριάζει?

yiapap
09-05-05, 23:06
Δες τις επιλογές Power Management που έχεις στο ΒΙΟS. Κι εμένα για μητρική μου ακούγεται

jkarabas
09-05-05, 23:31
Συνήθως τέτοιου είδους προβλήματα προκύπτουν μετά από αναβαθμίσεις BIOS ή αλλαγή μητρικής χωρίς νέα εγκατάσταση Windows ή ενεργοποίηση HyperThreading εκ των υστέρων. Μήπως κάτι από τα προηγούμενα ταιριάζει?
Παιδιά το μόνο που άλλαξα πριν 1 μήνα είναι CPU, έβαλα P4 3.0 Ghz αντί 2.66 Ghz που είχα. Αποφεύγω να κάνω αναβαθμίσεις BIOS ή Firmware, μόνο όταν θεωρήσω ότι είναι απαραίτητο. Δεν το έχω κάνει ποτέ στο Pc μου. Επίσης πριν 2 εβδομάδες τοποθέτησα Panel στο κουτί μου (http://www.coolermaster.com/index.php?LT=english&Language_s=2&url_place=product&p_serial=ALD-V03&other_title=0), για έλεγχο Fan και Temp. Το πρόβλημα του restart το είχα πολύ πιο πρίν.

nightsky_30
09-05-05, 23:32
Ένας φίλος με το ίδιο πρόβλημα ανακάλυψε μετά από πολλά και αρκετές επισκέψεις στο service ότι ήταν θέμα μητρικής. Κάποια στιγμή με αναβαθμίσεις BIOS και διάφορες αλλαγές στις ρυθμίσεις τα κατάφερε.

jkarabas
09-05-05, 23:41
Ένας φίλος με το ίδιο πρόβλημα ανακάλυψε μετά από πολλά και αρκετές επισκέψεις στο service ότι ήταν θέμα μητρικής. Κάποια στιγμή με αναβαθμίσεις BIOS και διάφορες αλλαγές στις ρυθμίσεις τα κατάφερε.
Δηλαδή φταίει η έκδοση του Bios που δεν κάνει restart; ενώ κάποια στιγμή δούλευε; Μου φένεται λίγο παράξενο, αλλά θα το δοκιμάσω σαν τελευταία λύση. Η αναβαθμίσεις αυτές με φοβίζουνε λίγο. Ο φίλος σου τι μητρική είχε; Σ΄ευχαριστώ για τη συμβουλή σου.

yiapap
10-05-05, 00:08
jkarabas,
Άρα έκανες (η μητρική σου) ενεργοποίηση hyperthreading εκ των υστέρων ή όχι;
Μπες στο BIOS, απενεργοποίησε το hyperthreading και δες αν διορθώνεται το πρόβλημα.
'Ενα άλλο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να μπουτάρεις κάποιο Live CD (Knoppix, Bart PE, Norton Ghost) και να δεις αν το restart σε αυτά γίνεται κανονικά

WAntilles
10-05-05, 00:37
H επιλογή Enable Advanced Power Management Support, δηλ. το tab APM του Power Options(Control Panel) δεν υπάρχει. Λέτε να φτέει αυτό; Θυμάμαι ότι την επιλογή του APM την έκανα απο το Bios, για να κλείνει αυτόματα μόνος toy στο shutdown.

Παλαιό ή/και κακορυθμισμένο BIOS.

1. Βάλε το τελευταίο BIOS.

2. Ρύθμισέ το σωστά με ενεργοποιημένο APM & ACPI.


Αποφεύγω να κάνω αναβαθμίσεις BIOS ή Firmware, μόνο όταν θεωρήσω ότι είναι απαραίτητο. Δεν το έχω κάνει ποτέ στο Pc μου.

Πολύ κακώς.

Πάντα είναι απαραίτητο.

BIOS, firmware, reference drivers, service packs και updates δεν τα βγάζουν οι εταιρίες για την πλάκα τους, επειδή δεν έχουν πώς να περνούν το χρόνο τους.


Δηλαδή φταίει η έκδοση του Bios που δεν κάνει restart; ενώ κάποια στιγμή δούλευε; Μου φένεται λίγο παράξενο, αλλά θα το δοκιμάσω σαν τελευταία λύση.

Ναι.


Οι αναβαθμίσεις αυτές με φοβίζουνε λίγο.

Δεν υπάρχει λόγος να σε φοβίζουν.

jkarabas
10-05-05, 08:24
jkarabas,
Άρα έκανες (η μητρική σου) ενεργοποίηση hyperthreading εκ των υστέρων ή όχι;
Μπες στο BIOS, απενεργοποίησε το hyperthreading και δες αν διορθώνεται το πρόβλημα.
'Ενα άλλο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να μπουτάρεις κάποιο Live CD (Knoppix, Bart PE, Norton Ghost) και να δεις αν το restart σε αυτά γίνεται κανονικά
Δεν έχω πειράξει ποτέ την ενεργοποίηση hyperthreading στο BIOS. Τα Knoppix, Bart PE δεν τα γνωρίζω εάν ήσουνα λίγο πιο συγκεκριμένος γι΄αυτά σε παρακαλώ.
Θα δοκιμάσω να φλασάρω το BIOS γιατί το προτείνετε οι περισσότεροι. Κάποια στιγμή είχα διάβασει πως γίνεται αλλά εάν μου δίνατε ένα link θα με βοηθούσατε περισσότερο. Νομίζω ότι δίνει οδηγίες και στο site της MSI (είναι η μητρική που έχω) εάν θυμάμε καλά. Φταίνε οι φοβίες που είχα πάντα για την αναβάθμιση του BIOS και μου φένεται ότι ήρθε η ώρα να το δοκιμάσω και αυτό. Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας, θα ακολουθήσω τις οδηγίες σας και θα αναφέρω τα αποτελέσματα. :thumbsup1

Re-Ti-Re
10-05-05, 08:40
jkarabas, αν έχεις MSI μητρική δες στο site της εταιρίας υπάρχει ένα πρόγραμμα (Live update κάτι δεν θυμάμαι είμαι στο γραφείο) που το κατεβάζεις κάνεις εγκατάσταση και βρίσκει από μόνο του τι πρέπει να κάνεις update κάνε ότι σου πει το χρησιμοποιώ εδώ και καιρό.

Για update στο BIOS πρέπει να απενεργοποιήσεις κάποια επιλογή στο BIOS αλλίος δεν το κάνει.

Edit/
Τώρα που το θυμήθηκα οι MSI είναι προβληματικές με το hyperthreading πρέπει να κάνει οπωσδήποτε update το BIOS
/Edit

jkarabas
10-05-05, 08:58
jkarabas, αν έχεις MSI μητρική δες στο site της εταιρίας υπάρχει ένα πρόγραμμα (Live update κάτι δεν θυμάμαι είμαι στο γραφείο) που το κατεβάζεις κάνεις εγκατάσταση και βρίσκει από μόνο του τι πρέπει να κάνεις update κάνε ότι σου πει το χρησιμοποιώ εδώ και καιρό.

Για update στο BIOS πρέπει να απενεργοποιήσεις κάποια επιλογή στο BIOS αλλίος δεν το κάνει.

Edit/
Τώρα που το θυμήθηκα οι MSI είναι προβληματικές με το hyperthreading πρέπει να κάνει οπωσδήποτε update το BIOS
/Edit

Καλημέρα Re-Ti-Re,
Και εγώ στη δουλειά είμαι, το Live update το έχω και το γνωρίζω και κάνω που και που update αλλά όχι το bios. Έχω την εντύπωση ότι για το Bios είναι ένα εκτελέσιμο που το τρέχεις απο Windows, όμως έχω ακούσει ότι η σωστή διαδικασία γίνεται με δισκέτα και ένα πρόγραμμα για το φλασσάρισμα. Γι΄αυτό έαν το έχεις δοκιμάσει απο windows με το Live Update και δουλεύει σωστά πες μου και θα το κάνω. Θυμάσε ποια επιλογή είναι αυτή που πρέπει να ενεργοποιήσω στο Bios για update;

Re-Ti-Re
10-05-05, 09:40
Users who download BIOS here(not using Live Update) should use the flash utility, attached in the downloading compressed file package, to conduct BIOS update. To avoid BIOS update failure, please don't try to use the utility which is the old version or not sourced from here.

WARNING!!!!!
DON'T FLASH FROM A FLOPPY DISK!!!!
DON'T FLASH WHEN YOUR SYSTEM IS RUNNING FINE!!!!
DON'T FLASH IF YOU DON'T KNOW WHAT YOU ARE DOING!!!!

Award BIOS Flash Procedure
(Special Thanks to Forum Moderator Bas for his valuable contribution)
1. Check your BIOS for BIOS FLASH DISABLED and ENABLE it, some boards have this function.
For Example:
K7N420 Pro (MS-6373) – BIOS setup/Integrated Peripherals/BIOS Protect/Disabled
........Δηλαδή να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα Live Update για να κατεβάσεις το σωστό αρχείο. Είναι κάποιο *.zip
Μέσα σε αυτό το zip υπάρχει ένα How to flash the BIOS.doc που τα λέει αναλυτικά.

jkarabas
10-05-05, 09:42
Εντάξει μπήκα στο site της MSI και βρήκα πως θα κάνω την διαδικασία update του BIOS.

nightsky_30
10-05-05, 12:00
Ο φίλος μου είχε MSI K8 Neo

jkarabas
10-05-05, 12:16
Ο φίλος μου είχε MSI K8 Neo
Τελικά διαπιστώνω ότι η είναι θέμα mainboard. Η MSI πιθανόν να έχει κάποια προβλήματα. Εγώ έχω MSI 865PE Neo2-FISR. To update του BIOS ίσως διορθώσει το πρόβλημα, το βλέπω για μονόδρομο. Σ΄ευχαριστώ nightsky_30, θα το κάνω κάποια στιγμή όταν βρώ τον χρόνο και θα σας ενημερώσω.

jkarabas
10-05-05, 12:41
Μου φαίνεται ότι το πρόβλημα σου είναι ότι δεν κάνει WARM REBOOT. Κοίτα στο google, και μπορεί να σχετίζεται με την μητρική και τις ρυθμίσεις το bios.

Εννοείς το Alt-ctrl-del (warm reboot) πριν το login;

WAntilles
10-05-05, 12:46
Εννοείς το Alt-ctrl-del (warm reboot) πριν το login;

Εννοεί soft-restart.

jkarabas
10-05-05, 13:48
Εννοεί soft-restart.

OK, software reboot(Warm reboot) Alt-Ctrl-Del
Hardware reboot (Cold reboot) Reset button.
Σίγουρα το πρόβλημά μου είναι το Warm reboot.

jkarabas
11-05-05, 08:55
Παιδιά, καλημέρα.
Τελικά οι φοβίες μου σχετικά με το update του Bios με νικήσανε.
Ξεκίνησα χθές το βράδυ να κάνω το update. Έχω μια mainboard MSI 865PE-Neo2-FIS2R (MS-6728 VER:1). Η έκδοση του BIOS ήταν ΑΜΙ (Α6728IMS V1.3 Η MSI έχει ένα software που λέγεται Live Update3 για αναβαθμίσεις onile (BIOS, drivers, utilities κλπ.).
Αποφάσισα λοιπόν να το κάνω με αυτό τον τρόπο όπως αναφέρεται και στο επίσημο link της εταιρίας. Η νέα έκδοση του BIOS ήταν V2.5. Κάποια στιγμή λοιπόν βγάζει δύο επιλογές για τον τρόπο (μέσω Windows ή μέσω του DOS). Αποφάσισα λοιπόν να το κάνω μέσω Windows, αφού το προτείνει και η ίδια η εταιρία. Πρίν ξεκινήσει την διαδικασία του update μου ζήτησε να βάλω μία δισκέτα (rescue disk) σε περίπτωση ατυχήματος, για να επαναφέρω την παλιά έκδοση. Μόλις τελείωσε έκανα restrart και μου βγάζει τις παρακάτω ενδείξεις:

Detecting…………
No device found
Bios is not installed
CMOS wrong
Που σημαίνει ότι δεν πέτυχε το update.

Και μου βγάζει F1 για Run setup και F2 για load default settings
Πάτησα F2 και μπήκα στο Bios, ρύθμισα να βλέπει P-ATA & S-ATA έκανα save exit και μπήκα κανονικά στα Windows.
Στο σημείο αυτό έκανα RESTART από τα Windows για να δω ένα δουλεύει γιατί αυτό ήταν το αρχικό μου πρόβλημα και το έκανε κανονικά.
Συνεπώς ήθελε απαραίτητα update το BIOS.
Στη συνέχεια επειδή στην ουσία δεν πέτυχε η αναβάθμιση, δοκίμασα από το Live Update3, να κάνω ξανά τη διαδικασία με την δεύτερη επιλογή από DOS. Το αποτέλεσμα ήταν ξανά το ίδιο. Έτσι αποφάσισα να δουλέψω τη rescue disk. Οι οδηγίες της MSI ήταν ότι σε περίπτωση λάθους της αναβάθμισης να σβήσω τον υπολογιστή, να βάλω τη δισκέτα και πατώντας Alt+home πατημένο να ανάψω τον υπολογιστή για να φορτώσει το παλίο Bios από τη δισκέτα. Όταν θα άκουγα 4 beep να βγάλω τη δισκέτα και να κάνω επανεκκίνηση τον Η/Υ. Το αποτέλεσμα; Ακόμα χειρότερο. Ούτε 4 beep ούτε τίποτα, διάβαζε συνέχεια τη δισκέτα, ανάβανε οι συσκευές (CD, DVD) αλλά για αρκετό διάστημα με πατημένο το Alt+Home τίποτα.
Βγάζω λοιπόν τη δισκέτα κάνω επανεκκίνηση το μηχάνημα και εισπράττω μια ωραία ΜΑΥΡΗ ΟΘΟΝΗ χωρίς τίποτα.

Συμπέρασμα:
Αλλαγή Μainboard (δυστυχώς)
Εντωμεταξύ όταν ήδη είχα κάνει το πρώτο update, μπήκα στο forum της MSI (έπρεπε να το είχα κάνει από την αρχή) και κάποιος έγραφε ότι μην κάνετε update από παραθυρικό περιβάλλον το BIOS και μάλιστα έστειλε και email στην εταιρία για να το καταργήσουνε.
Έχει κάποιος να μου προτείνει πολύ καλή μητρική; Σκέφτομαι για την ASUS P4P800.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθειά σας.
Τελικά πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος.

dpan
11-05-05, 09:09
Παιδιά, καλημέρα.
Τελικά οι φοβίες μου σχετικά με το update του Bios με νικήσανε.
Ξεκίνησα χθές το βράδυ να κάνω το update. Έχω μια mainboard MSI 865PE-Neo2-FIS2R (MS-6728 VER:1). Η έκδοση του BIOS ήταν ΑΜΙ (Α6728IMS V1.3 Η MSI έχει ένα software που λέγεται Live Update3 για αναβαθμίσεις onile (BIOS, drivers, utilities κλπ.).
Αποφάσισα λοιπόν να το κάνω με αυτό τον τρόπο όπως αναφέρεται και στο επίσημο link της εταιρίας. Η νέα έκδοση του BIOS ήταν V2.5. Κάποια στιγμή λοιπόν βγάζει δύο επιλογές για τον τρόπο (μέσω Windows ή μέσω του DOS). Αποφάσισα λοιπόν να το κάνω μέσω Windows, αφού το προτείνει και η ίδια η εταιρία. Πρίν ξεκινήσει την διαδικασία του update μου ζήτησε να βάλω μία δισκέτα (rescue disk) σε περίπτωση ατυχήματος, για να επαναφέρω την παλιά έκδοση. Μόλις τελείωσε έκανα restrart και μου βγάζει τις παρακάτω ενδείξεις:

Detecting…………
No device found
Bios is not installed
CMOS wrong
Που σημαίνει ότι δεν πέτυχε το update.

Και μου βγάζει F1 για Run setup και F2 για load default settings
Πάτησα F2 και μπήκα στο Bios, ρύθμισα να βλέπει P-ATA & S-ATA έκανα save exit και μπήκα κανονικά στα Windows.
Στο σημείο αυτό έκανα RESTART από τα Windows για να δω ένα δουλεύει γιατί αυτό ήταν το αρχικό μου πρόβλημα και το έκανε κανονικά.
Συνεπώς ήθελε απαραίτητα update το BIOS.
Στη συνέχεια επειδή στην ουσία δεν πέτυχε η αναβάθμιση, δοκίμασα από το Live Update3, να κάνω ξανά τη διαδικασία με την δεύτερη επιλογή από DOS. Το αποτέλεσμα ήταν ξανά το ίδιο. Έτσι αποφάσισα να δουλέψω τη rescue disk. Οι οδηγίες της MSI ήταν ότι σε περίπτωση λάθους της αναβάθμισης να σβήσω τον υπολογιστή, να βάλω τη δισκέτα και πατώντας Alt+home πατημένο να ανάψω τον υπολογιστή για να φορτώσει το παλίο Bios από τη δισκέτα. Όταν θα άκουγα 4 beep να βγάλω τη δισκέτα και να κάνω επανεκκίνηση τον Η/Υ. Το αποτέλεσμα; Ακόμα χειρότερο. Ούτε 4 beep ούτε τίποτα, διάβαζε συνέχεια τη δισκέτα, ανάβανε οι συσκευές (CD, DVD) αλλά για αρκετό διάστημα με πατημένο το Alt+Home τίποτα.
Βγάζω λοιπόν τη δισκέτα κάνω επανεκκίνηση το μηχάνημα και εισπράττω μια ωραία ΜΑΥΡΗ ΟΘΟΝΗ χωρίς τίποτα.

Συμπέρασμα:
Αλλαγή Μainboard (δυστυχώς)
Εντωμεταξύ όταν ήδη είχα κάνει το πρώτο update, μπήκα στο forum της MSI (έπρεπε να το είχα κάνει από την αρχή) και κάποιος έγραφε ότι μην κάνετε update από παραθυρικό περιβάλλον το BIOS και μάλιστα έστειλε και email στην εταιρία για να το καταργήσουνε.
Έχει κάποιος να μου προτείνει πολύ καλή μητρική; Σκέφτομαι για την ASUS P4P800.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθειά σας.
Τελικά πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος.

Αν ειναι με ενα λαθος update να αλλαζουμε mobo τοτε ζητω που καηκαμε.Προφανως εβαλες λαθος εκδοση bios ή αυτο που περασες ειναι corrupted....
Πηγαινε στο manual σου και δες πως θα κανεις flash στη mobo σου και μετα προχωρα με σωστα φορματισμενη και καινουργια δισκεττα στην αναβαθμιση του BIOS σου στο τελευταιο final και οχι beta version....
Δεν εχει παθει τιποτα η mobo, αλοιμονο αν τα παραταγαμε ετσι ευκολα!

jkarabas
11-05-05, 10:53
Αν ειναι με ενα λαθος update να αλλαζουμε mobo τοτε ζητω που καηκαμε.Προφανως εβαλες λαθος εκδοση bios ή αυτο που περασες ειναι corrupted....
Πηγαινε στο manual σου και δες πως θα κανεις flash στη mobo σου και μετα προχωρα με σωστα φορματισμενη και καινουργια δισκεττα στην αναβαθμιση του BIOS σου στο τελευταιο final και οχι beta version....
Δεν εχει παθει τιποτα η mobo, αλοιμονο αν τα παραταγαμε ετσι ευκολα!

Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου, dpan εννοείτε ότι δεν θα τα παρατήσω εύκολα, απλά το manual γράφει κάτι τέτοιο στο συγκεκριμένο πρόβλημα.
Όλα αυτά που ανέφερες τα έχω δοκιμάσει, αλλά όταν η ώρα είναι 12:00 τη νύχτα, καταλαβαίνεις. Αύριο το πρωϊ θα το φέρω στη δουλεία μου και με το φώς της ημέρας ίσως να είμαι πιο τυχερός. Δεν τα παρατάω εύκολα όταν υπάρχει ένα πρόβλημα.
Σ΄ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις να' σαι καλά. :thumb_dup

dpan
11-05-05, 10:59
Τιποτα φιλε μου και μακαρι να το εχεις συντομα ετοιμοπολεμο το μηχανακι σου :)
Δεν ειναι τιποτα...Ασε που τα περισσοτερα mobos εχουν δυνατοτητα επαναφορας bios και crash free bios οποτε καταλαβαινεις οτι και μ@λ@κι@ να κανεις το εχουν προβλεψει ωστε να το επαναφερεις στην αρχικη του κατασταση.Manual και how tos στο internet ψαξε :-)

jkarabas
11-05-05, 11:44
Τιποτα φιλε μου και μακαρι να το εχεις συντομα ετοιμοπολεμο το μηχανακι σου :)
Δεν ειναι τιποτα...Ασε που τα περισσοτερα mobos εχουν δυνατοτητα επαναφορας bios και crash free bios οποτε καταλαβαινεις οτι και μ@λ@κι@ να κανεις το εχουν προβλεψει ωστε να το επαναφερεις στην αρχικη του κατασταση.Manual και how tos στο internet ψαξε :-)

Απο το πρωϊ φίλε μου dpan στη δουλειά, στο internet είμαι. Το manual μόνο που δεν το έχω φάει στο τέλος απο το διάβασμα. Έχει η μητρική ένα jumber γι΄αυτή τη δουλεία που κάνει reset clear data, το δοκίμασα και αυτό αλλά τίποτα. Θα την βρώ πιστεύω την άκρη. Πάντως όπως και να΄χει το πράμα θα έχεις νέα μου. :thumbsup1

yiapap
11-05-05, 13:50
Και προς μελλοντική γνώση:
ΠΟΤΕ update του BIOS μέσα από Windows!

Ποτέ, όχι όπως λέμε "ποτέ μη χρησιμοποιείτε IE, Windows, Norton Whatever".
ΠΟΤΕ όπως: "πΟΤΕ δε θα έχουμε 20Mbps για 20€" :offtopic:

jkarabas, δοκίμασε τη διαδικασία rescue (της δισκέτας) αντικαθιστώντας το παλιό bios αρχείο (.bin?) με το νέο.
Επίσης δοκίμασε όταν κάνεις clear cmos να αφήσεις το jumper για αρκετά δεύτερα (30-40) και ο Η/Υ να μην είναι στο ρεύμα (βγάλε την τροφοδοσία).

WAntilles
11-05-05, 14:45
Και προς μελλοντική γνώση:
ΠΟΤΕ update του BIOS μέσα από Windows!

Ακριβώς yiapap.

Το φωνάζω μήνες.

Άλλος ένας λόγος για τον οποίο η συνιστώμενη στα παρακάτω πρακτική:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14736

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14735

Είναι χρησιμότατη.

Διότι στο μικρό FAT-xx partition-άκι στην αρχή, έχει το DOS κομμάτι των 98SE (το τελευταίο real-mode DOS που βγήκε) ώστε να χρησιμεύει καί στην αναβάθμιση BIOS & firmwares.

HawkPilot
11-05-05, 21:53
Παιδιά, καλημέρα.
Τελικά οι φοβίες μου σχετικά με το update του Bios με νικήσανε.
Ξεκίνησα χθές το βράδυ να κάνω το update. Έχω μια mainboard MSI 865PE-Neo2-FIS2R (MS-6728 VER:1). Η έκδοση του BIOS ήταν ΑΜΙ (Α6728IMS V1.3 Η MSI έχει ένα software που λέγεται Live Update3 για αναβαθμίσεις onile (BIOS, drivers, utilities κλπ.).
Αποφάσισα λοιπόν να το κάνω με αυτό τον τρόπο όπως αναφέρεται και στο επίσημο link της εταιρίας. Η νέα έκδοση του BIOS ήταν V2.5. Κάποια στιγμή λοιπόν βγάζει δύο επιλογές για τον τρόπο (μέσω Windows ή μέσω του DOS). Αποφάσισα λοιπόν να το κάνω μέσω Windows, αφού το προτείνει και η ίδια η εταιρία. Πρίν ξεκινήσει την διαδικασία του update μου ζήτησε να βάλω μία δισκέτα (rescue disk) σε περίπτωση ατυχήματος, για να επαναφέρω την παλιά έκδοση. Μόλις τελείωσε έκανα restrart και μου βγάζει τις παρακάτω ενδείξεις:

Detecting…………
No device found
Bios is not installed
CMOS wrong
Που σημαίνει ότι δεν πέτυχε το update.

Και μου βγάζει F1 για Run setup και F2 για load default settings
Πάτησα F2 και μπήκα στο Bios, ρύθμισα να βλέπει P-ATA & S-ATA έκανα save exit και μπήκα κανονικά στα Windows.
Στο σημείο αυτό έκανα RESTART από τα Windows για να δω ένα δουλεύει γιατί αυτό ήταν το αρχικό μου πρόβλημα και το έκανε κανονικά.
Συνεπώς ήθελε απαραίτητα update το BIOS.
Στη συνέχεια επειδή στην ουσία δεν πέτυχε η αναβάθμιση, δοκίμασα από το Live Update3, να κάνω ξανά τη διαδικασία με την δεύτερη επιλογή από DOS. Το αποτέλεσμα ήταν ξανά το ίδιο. Έτσι αποφάσισα να δουλέψω τη rescue disk. Οι οδηγίες της MSI ήταν ότι σε περίπτωση λάθους της αναβάθμισης να σβήσω τον υπολογιστή, να βάλω τη δισκέτα και πατώντας Alt+home πατημένο να ανάψω τον υπολογιστή για να φορτώσει το παλίο Bios από τη δισκέτα. Όταν θα άκουγα 4 beep να βγάλω τη δισκέτα και να κάνω επανεκκίνηση τον Η/Υ. Το αποτέλεσμα; Ακόμα χειρότερο. Ούτε 4 beep ούτε τίποτα, διάβαζε συνέχεια τη δισκέτα, ανάβανε οι συσκευές (CD, DVD) αλλά για αρκετό διάστημα με πατημένο το Alt+Home τίποτα.
Βγάζω λοιπόν τη δισκέτα κάνω επανεκκίνηση το μηχάνημα και εισπράττω μια ωραία ΜΑΥΡΗ ΟΘΟΝΗ χωρίς τίποτα.

Συμπέρασμα:
Αλλαγή Μainboard (δυστυχώς)
Εντωμεταξύ όταν ήδη είχα κάνει το πρώτο update, μπήκα στο forum της MSI (έπρεπε να το είχα κάνει από την αρχή) και κάποιος έγραφε ότι μην κάνετε update από παραθυρικό περιβάλλον το BIOS και μάλιστα έστειλε και email στην εταιρία για να το καταργήσουνε.
Έχει κάποιος να μου προτείνει πολύ καλή μητρική; Σκέφτομαι για την ASUS P4P800.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθειά σας.
Τελικά πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος.


φίλε jkarabas

νομίζω ότι παρεξήγησες τα μηνύματα που είδες μετά την αναβάθμιση του BIOS που έκανες.
Η μητρική συμπεριφέρθηκε φυσιολογικά και έχασε όλες τις ρυθμίσεις (αφού έκανες αναβάθμιση).
Το μήνυμα BIOS not installed το έλαβες λόγω του ότι η CMOS είχε "καθαριστεί" και η μητρική δε γνώριζε πως να βρει δίσκους και πιθανότατα επειδή έχει κάποιον RAID controller σε ειδοποίησε ότι δεν εγκατέστησε το BIOS του RAID! Κατά συνέπεια η αναβάθμιση μάλλον πέτυχε και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι μετά από τις ρυθμίσεις που έκανες στο BIOS τα Windows ξεκίνησαν κανονικά. Δυστυχώς νόμιζες ότι η διαδικασία απέτυχε (παρόλο που σου έλυσε και το πρόβλημα όπως γράφεις) και προτίμησες να επαναφέρεις κακώς το παλιό BIOS.


Επίσης ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην ξανακάνεις αναβάθμιση BIOS μέσα από τα Windows!

Re-Ti-Re
11-05-05, 22:18
νομίζω ότι παρεξήγησες τα μηνύματα που είδες μετά την αναβάθμιση του BIOS που έκανες.
Η μητρική συμπεριφέρθηκε φυσιολογικά και έχασε όλες τις ρυθμίσεις (αφού έκανες αναβάθμιση).
Το μήνυμα BIOS not installed το έλαβες λόγω του ότι η CMOS είχε "καθαριστεί" και η μητρική δε γνώριζε πως να βρει δίσκους και πιθανότατα επειδή έχει κάποιον RAID controller σε ειδοποίησε ότι δεν εγκατέστησε το BIOS του RAID! Κατά συνέπεια η αναβάθμιση μάλλον πέτυχε και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι μετά από τις ρυθμίσεις που έκανες στο BIOS τα Windows ξεκίνησαν κανονικά. Δυστυχώς νόμιζες ότι η διαδικασία απέτυχε (παρόλο που σου έλυσε και το πρόβλημα όπως γράφεις) και προτίμησες να επαναφέρεις κακώς το παλιό BIOS.Συμφωνώ.

WAntilles
11-05-05, 23:11
HawkPilot & Retire έχουν δίκιο.

Εξάλλου, απαράβατος κανόνας:

Πάντα αμέσως μόλις κάνουμε το 1ο cold restart μετά από BIOS update, μπαίνουμε μέσα και πατάμε Load BIOS Default -> Save -> Exit -> Cold restart

Και μετά κάνουμε ο,τιδήποτε άλλο.

π.χ. ξαναμπαίνουμε για να το ρυθμίσουμε ξανά σωστά.

Rick_641
12-05-05, 01:38
Φίλε jkarabas, σύμφωνα με το link αυτό (http://www.msi.com.tw/html/support/bios/note/boot.htm) (της MSI) λέει τα εξής:

BIOS Recovery Feature

For AMI BIOS

Rename the desired AMI BIOS file to AMIBOOT.ROM and save it on a floppy disk. e.g. Rename A569MS23.ROM to AMIBOOT.ROM

Insert this floppy disk in the floppy drive. Turn On the system and press and hold Ctrl-Home to force update. It will read the AMIBOOT.ROM file and recover the BIOS from the A drive.

When 4 beeps are heard you may remove the floppy disk and restart the computer.

1. Σίγουρα έχεις προσέξει το παραπάνω link;
Αυτό εδώ: Ami Flash BIOS Procedure (http://www.msi.com.tw/html/support/bios/note/ami.htm); (Εδώ αναφέρει τη διαδικασία flash με boot δισκέττα, απο folder του σκληρού, για κάθε έκδοση των Windows).
2. Σίγουρα στη rescue δισκέττα έχει το σωστό όνομα το αρχείο του BIOS(AMIBOOT.ROM);
3. Αναφέρεις οτι πρέπει να πατήσεις Alt+Home ------> Ctrl+Home αναφέρει το site !

ΥΓ. MSI μητρική έχω κ' εγω (παλαιότερη βέβαια: K7T266 Pro2) και flash έχω κάνει δυο φορές με το παραπάνω τρόπο χωρις κανένα πρόβλημα.

jkarabas
12-05-05, 09:31
φίλε jkarabas

νομίζω ότι παρεξήγησες τα μηνύματα που είδες μετά την αναβάθμιση του BIOS που έκανες.
Η μητρική συμπεριφέρθηκε φυσιολογικά και έχασε όλες τις ρυθμίσεις (αφού έκανες αναβάθμιση).
Το μήνυμα BIOS not installed το έλαβες λόγω του ότι η CMOS είχε "καθαριστεί" και η μητρική δε γνώριζε πως να βρει δίσκους και πιθανότατα επειδή έχει κάποιον RAID controller σε ειδοποίησε ότι δεν εγκατέστησε το BIOS του RAID! Κατά συνέπεια η αναβάθμιση μάλλον πέτυχε και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι μετά από τις ρυθμίσεις που έκανες στο BIOS τα Windows ξεκίνησαν κανονικά. Δυστυχώς νόμιζες ότι η διαδικασία απέτυχε (παρόλο που σου έλυσε και το πρόβλημα όπως γράφεις) και προτίμησες να επαναφέρεις κακώς το παλιό BIOS.


Επίσης ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην ξανακάνεις αναβάθμιση BIOS μέσα από τα Windows!

Παιδιά καλημέρα σε όλους σας και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Φίλε μου HawkPilot η δισκέτα που έφτιαξε το backup απο τα windows δεν έπαιξε και είναι τελικά λογικό γιατί πήγα να επαναφέρω την παλιά έκδοση και γι΄αυτό ο λόγος ύπαρξης μαύρης οθονής χωρίς BOOT. Τελικά χθές το βράδυ (απαντώ παράλληλα και στον φίλο μου τον Rick_641) ότι ακουλούθησα τις οδηγίες της MSI, κατέβασα το κατάλληλο ROM File για την έκδοση που έκανα update και τελικά το Ctrl+Home (συγνώμη είχα κάνει Ctrl+Home και όχι Alt+Home όπως σας είχα πεί), δούλεψε κανονικά και επανέφερα τον υπολογιστή ένα βήμα πριν την μαύρη οθόνη. Συνεπώς μπαίνω κανονικά στα Windows και έχεις απόλυτο δίκιο για τον RAID Controller, διότι όταν μπαίνω μετά απο login στα XP μου προτείνει να γίνει εγκατάση για τον RAID Controller. Άρα δηλαδή πιστεύεις ότι η έκδοση του νέου BIOS δεν είναι η σωστή επειδή δεν περιλαμβάνει τον Raid Controller; Πώς θα γίνει τώρα σ΄αυτή τη φάση να τρέξει κανονικά το Bios; χωρίς τα μυνήματα λάθους; Μήπως η έκδοση που έβαλα δεν είναι η σωστή για τον Raid Controller; Έκανα load default settings του Bios αλλά όταν το κάνω προσπαθεί να κάνει Boot απο τη δισκέτα. Όταν το έκανε αυτό δεν μπορούσα μετά να ξαναμπώ στο Bios και αναγκαζόμουνα να ξανακάνω την διαδικασία του Ctrl+Home.
Είχα την εντύπωση ότι δεν είχε γίνει σωστή η εγκατάσταση του νέου Bios και ετοιμαζόμουνα σήμερα να ξανακάνω τη διαδικάσια ΜΟΝΟ ΑΠΟ DOS . Τι με προτείνεις να κάνω;
Μήπως έπρεπε να τρέξω τα update ένα-ένα με τη σειρά για να καταλήξω στη τελευταία έκδοση;
Εάν κάνεις update μόνο την τελευταία έκδοση του Bios λογικά δεν κάνει fixed και τα προβλήματα των προηγούμενων εκδόσεων;
Ήθελα επίσης να σας πώ ότι το είχα ακουστά ότι ΠΟΤΕ FLASH ΑΠΟ WINDOWS αλλά με παραπλάνησε το γεγονός ότι ολόκληρη MSI το πρότεινε.
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείχνετε.

yiapap
12-05-05, 10:20
Μήπως έπρεπε να τρέξω τα update ένα-ένα με τη σειρά για να καταλήξω στη τελευταία έκδοση;
Εάν κάνεις update μόνο την τελευταία έκδοση του Bios λογικά δεν κάνει fixed και τα προβλήματα των προηγούμενων εκδόσεων;Όχι. Τα updates είναι προσθετικά (cumulative).Υπάρχει όμως ΣΟΒΑΡΗ πιθανότητα το BIOS του RAID να γίνεται update με άλλη διαδικασία (άλλη δισκέτα, άλλο bin/rom)


Ήθελα επίσης να σας πώ ότι το είχα ακουστά ότι ΠΟΤΕ FLASH ΑΠΟ WINDOWS αλλά με παραπλάνησε το γεγονός ότι ολόκληρη MSI το πρότεινε.Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Δε χρειάζεται να απολογείσαι ;)


Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείχνετε. :thumbsup1

HawkPilot
12-05-05, 21:01
...
Άρα δηλαδή πιστεύεις ότι η έκδοση του νέου BIOS δεν είναι η σωστή επειδή δεν περιλαμβάνει τον Raid Controller; Πώς θα γίνει τώρα σ΄αυτή τη φάση να τρέξει κανονικά το Bios; χωρίς τα μυνήματα λάθους; Μήπως η έκδοση που έβαλα δεν είναι η σωστή για τον Raid Controller; Έκανα load default settings του Bios αλλά όταν το κάνω προσπαθεί να κάνει Boot απο τη δισκέτα. Όταν το έκανε αυτό δεν μπορούσα μετά να ξαναμπώ στο Bios και αναγκαζόμουνα να ξανακάνω την διαδικασία του Ctrl+Home.
...


Ο RAID Controller έχει δικό του BIOS (συνήθως) και δεν έχει καμία σχέση με το BIOS της μητρικής. Το μήνυμα που σου βγάζει είναι φυσιολογικό αν δεν έχεις δίσκους σε διάταξη RAID. Αν πριν την αναβάθμιση δεν έβλεπες αυτό το μήνυμα τότε πιθανότατα ο Controller ήταν απενεργοποιημένος.



...
Είχα την εντύπωση ότι δεν είχε γίνει σωστή η εγκατάσταση του νέου Bios και ετοιμαζόμουνα σήμερα να ξανακάνω τη διαδικάσια ΜΟΝΟ ΑΠΟ DOS . Τι με προτείνεις να κάνω;
Μήπως έπρεπε να τρέξω τα update ένα-ένα με τη σειρά για να καταλήξω στη τελευταία έκδοση;
Εάν κάνεις update μόνο την τελευταία έκδοση του Bios λογικά δεν κάνει fixed και τα προβλήματα των προηγούμενων εκδόσεων;
...


Τα updates είναι αυτόνομα και δε χρειάζεται να έχεις εγκαταστημένη την προηγούμενη έκδοση για περάσεις την τελευταία. Αν το αρχείο που κατέβασες και εγκατέστησες είναι η τελευταία έκδοση τότε έχεις κάνει σωστά την αναβάθμιση και δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο.



...
Ήθελα επίσης να σας πώ ότι το είχα ακουστά ότι ΠΟΤΕ FLASH ΑΠΟ WINDOWS αλλά με παραπλάνησε το γεγονός ότι ολόκληρη MSI το πρότεινε.
...


Από μία άποψη καλώς ακολούθησες τις οδηγίες της MSI μια και είναι ο κατασκευαστής του προϊόντος και άρα αυτός που το ξέρει καλύτερα από όλους. Αλλά οι παλιές καραβάνες (πχ yiapap, WAntilles και άλλοι) γνωρίζουν ότι σε multitasking λειτουργικό είναι τρομερά επικίνδυνο να αναβαθμίζεις BIOS γιατί απλά μπορεί να "μπλεχτεί" κάποιο άλλο από τα προγράμματα που τρέχουν ταυτόχρονα και να σου κάνει τη ζημιά.



Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείχνετε.

Γι' αυτό υπάρχουν forum σαν αυτό. Για να βοηθούμε ο ένας τον άλλον. Όπως σε βοήθησαν όλοι μέσω αυτού του νήματος έτσι πιστεύω και εσύ σε κάποια άλλη περίπτωση στο μέλλον θα βοηθήσεις κάποιον άλλο:cool: !

jkarabas
12-05-05, 23:34
Φίλοι μου και φίλε HawkPilot, προσπαθούσα να πνιγώ σε μια κουταλιά νερό.

1. Η αναβάθμιση του BIOS έγινε κανονικότα και μάλιστα μέσα απο τα Windows. Η MSI πριν προχωρήσεις στο update αυτόματα σου βγάζει ποιές εφαρμογές τρέχουν στο tray σου και δεν προχωρεί, εάν δεν τις κλείσεις. Και εγώ πολύ παλιός είμαι στο χώρο και αν θυμάσε τα παλιά χρόνια το update του Bios ήθελε κότσια για να το κάνεις. Όσοι το κάνανε υπήρχε κάποιος λόγος. Σε εμένα προσωπικά δεν μου έτυχε ποτέ. 'Εφτασε η στιγμή και το έκανα. Αποδείχτηκε τελικά σκληρό καρύδι η MSI. Έτοιμος ήμουνα να τους στείλω email. Όσο ζείς μαθαίνεις. :thumbsup1

2. Σωστά λές ότι οι RAID controllers έχουν δικό τους BIOS (τσιπσετ), συνεπώς ο controller ήταν enable μέσα απο το BIOS. Τον απενεργοποίησα και αυτό ήταν.

3. Όταν άναβα το Η/Υ έβγαινε η Logo Screen της εταιρίας με αποτέλεσμα να μην βλέπω απο πίσω τι τρέχει. Την απενεργοποίησα απο το BIOS και είδα επιτέλους τα σωστά διαγνωστικά και το νούμερο της version του νέου Bios.

4. Το αρχικό μου πρόβλημα με το Restart λύθηκε τελικά. (Αναβάθμιση BIOS)

Αυτή τη στιγμή απολαμβάνω το PC μου χάρη στη βοήθεια όλων σας. Σας ευχαριστώ πολύ.Εννοείτε ότι έχω την υποχρέωση να βοηθήσω στο μέλλον και να είσαι σίγουρος ότι θα το κάνω (το έχω ξαναπεί http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16876). Εξάλλου αυτός είναι και ο σκοπός πιστεύω της ύπαρξης αυτού του καταπληκτικού Forum.

Επίσης ανακάλυψα λόγω του προβλήματος αυτές τις μέρες και ένα χρήσιμο link www.badflash.com για ακραίες ζημιές στο chipset του Bios. (Εύχομαι ποτέ να μην συμβεί σε κανέναν).

WAntilles
13-05-05, 03:46
Ο RAID Controller έχει δικό του BIOS (συνήθως) και δεν έχει καμία σχέση με το BIOS της μητρικής.

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Ο controller έχει μεν δικό του BIOS όσον αφορά τις συσκευές που είναι πάνω σε αυτόν, καθώς και το τί μηνύματα και ενδείξεις βλέπεις κατά το boot, ΑΛΛΑ, όταν αναβαθμίζεις το BIOS της motherboard ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ αναβαθμίζεις καί το BIOS του controller διότι καί τα 2 περιέχονται στο ίδιο BIOS image που κάνεις flash καί γράφονται στην EPROM της motherboard.

Επίσης ας μην τους ονομάζουμε RAID controllers για να αποφεύγονται οι παρανοήσεις, καθώς όλοι αυτοί οι έξτρα controllers μπορούν να δουλέψουν καί σε RAID καί σε απλό IDE ή SATA mode.

Ας τους ονομάζουμε λοιπόν έξτρα controllers, ή κάπως έτσι.

jkarabas
13-05-05, 11:22
Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Ο controller έχει μεν δικό του BIOS όσον αφορά τις συσκευές που είναι πάνω σε αυτόν, καθώς και το τί μηνύματα και ενδείξεις βλέπεις κατά το boot, ΑΛΛΑ, όταν αναβαθμίζεις το BIOS της motherboard ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ αναβαθμίζεις καί το BIOS του controller διότι καί τα 2 περιέχονται στο ίδιο BIOS image που κάνεις flash καί γράφονται στην EPROM της motherboard.

Επίσης ας μην τους ονομάζουμε RAID controllers για να αποφεύγονται οι παρανοήσεις, καθώς όλοι αυτοί οι έξτρα controllers μπορούν να δουλέψουν καί σε RAID καί σε απλό IDE ή SATA mode.

Ας τους ονομάζουμε λοιπόν έξτρα controllers, ή κάπως έτσι.

Καλημέρα φίλε μου WAntilles,
Είναι γεγονός ότι είναι εξτρρα controllers. Είναι ένα chipset στη mainboard που ονομάζεται Promise 20378 και υποστηρίζει μία IDE (IDE3) και δύο SATA1 & SATA2. Η IDE αυτή είναι 32bit PCI IDE με Ultra DMA 66/100/133 controller.
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί με το update του bios δεν αναγνώρισε αυτόν τον controller.
Πάντως στο μέλλον θα την ψάξω και πιστεύω να το λύσω και αυτό. Εξάλλου το μύνημα που έβγαζε BIOS not installed ήταν γι΄αυτόν τον controller. Μόλις τον απενεργοποίησα απο το Bios δεν μου ξαναβγήκε το μύνημα. Τώρα έαν στο μέλλον χρειαστεί να βάλω κάποιoν δίσκο πάνω σε αυτόν, θα δώ τι θα κάνω.

yiapap
13-05-05, 11:54
1. Η αναβάθμιση του BIOS έγινε κανονικότα και μάλιστα μέσα απο τα Windows. Η MSI πριν προχωρήσεις στο update αυτόματα σου βγάζει ποιές εφαρμογές τρέχουν στο tray σου και δεν προχωρεί, εάν δεν τις κλείσεις. Και εγώ πολύ παλιός είμαι στο χώρο και αν θυμάσε τα παλιά χρόνια το update του Bios ήθελε κότσια για να το κάνεις. Όσοι το κάνανε υπήρχε κάποιος λόγος. Σε εμένα προσωπικά δεν μου έτυχε ποτέ. 'Εφτασε η στιγμή και το έκανα. Αποδείχτηκε τελικά σκληρό καρύδι η MSI. Έτοιμος ήμουνα να τους στείλω email. Όσο ζείς μαθαίνεις. :thumbsup1

Τα παλιά τα χρόνια (προ Δικτυακών Τόπων κατασκευαστών) δεν κάναμε update γιατί ποτέ δεν ήσουν σίγουρος ότι είχες τη σωστή έκδοση για το σωστό BIOS. Επίσς ποτέ δεν είχες πληροφόρηση για το ΤΙ διορθώνει/βελτιώνει η αναβάθμιση. Έτσι ακολουθώντας το αρχαίο ρητό "if it ain't broke, DON'T FIX IT" σωστά διστάζαμε και προχωρούσαμε μόνον αν υπήρχε σοβαρό πρόβλημα (νέες μνήμες, νέες κάρτες, μεγαλύτεροι δίκοι κτλ.κτλ.)
Επίσης τα παλιά χρόνια οι περισσότερες μητρικές δεν κάνανε κανένα έλεγχο στο binary αρχείο του BIOS. Έχω τύχει σε φλασάρισμα με BIOS από χτυπημένη δισκέτα (πάπαλα), σε φλασάρισμα με λάθος BIOS (πάπαλα) και σε διάφορα άλλα ευτράπελα.
Γενικά οποιαδήποτε λειτουργία τόσο ευαίσθητη όπως το γράψιμο με 0 λάθη δεν την εμπιστεύομαι όταν από πίσω τρέχουν δεκάδες processes πολλά από τα οποία και δε φαίνονται και δεν είναι προσβάσιμα στο χρήστη.

Ότι και αν πει η MSI, η QDI, η GB, η ASUS και άλλοιι 39 κατασκευαστές μητρικών, εγώ θα φλασάρω με δισκέτα εκκίνησης. ;)

jkarabas
13-05-05, 12:20
Τα παλιά τα χρόνια (προ Δικτυακών Τόπων κατασκευαστών) δεν κάναμε update γιατί ποτέ δεν ήσουν σίγουρος ότι είχες τη σωστή έκδοση για το σωστό BIOS. Επίσς ποτέ δεν είχες πληροφόρηση για το ΤΙ διορθώνει/βελτιώνει η αναβάθμιση. Έτσι ακολουθώντας το αρχαίο ρητό "if it ain't broke, DON'T FIX IT" σωστά διστάζαμε και προχωρούσαμε μόνον αν υπήρχε σοβαρό πρόβλημα (νέες μνήμες, νέες κάρτες, μεγαλύτεροι δίκοι κτλ.κτλ.)
Επίσης τα παλιά χρόνια οι περισσότερες μητρικές δεν κάνανε κανένα έλεγχο στο binary αρχείο του BIOS. Έχω τύχει σε φλασάρισμα με BIOS από χτυπημένη δισκέτα (πάπαλα), σε φλασάρισμα με λάθος BIOS (πάπαλα) και σε διάφορα άλλα ευτράπελα.
Γενικά οποιαδήποτε λειτουργία τόσο ευαίσθητη όπως το γράψιμο με 0 λάθη δεν την εμπιστεύομαι όταν από πίσω τρέχουν δεκάδες processes πολλά από τα οποία και δε φαίνονται και δεν είναι προσβάσιμα στο χρήστη.

Ότι και αν πει η MSI, η QDI, η GB, η ASUS και άλλοιι 39 κατασκευαστές μητρικών, εγώ θα φλασάρω με δισκέτα εκκίνησης. ;)

Σίγουρα φίλε yiapap μετράει πάντα η εμπειρία. Συμφωνώ ακόμη μαζί σου για update του Bios απο το Dos, παρόλο που τα χρόνια έχουνε περάσει και προχωράμε πάντα μπροστά και όχι προς τα πίσω. Γι΄αυτό λοιπόν και έγω πήρα την απόφαση και το ρίσκο να το κάνω μέσα απο τα Windows, γιατί εμπιστεύτικα τα νέα δεδομένα πλέον. Για καλή μου τύχη δούλεψε το update κανονικά, όμως αντιμετώπισα πρόβλημα με το Bios του controller. Δεν ξέρω εάν αυτός είναι ο λόγος που έχω το πρόβλημα με τον controller. Ίσως να το ξανακάνω το update μόνο απο Dos για να το διαπιστώσω. Έχω όμως την υποψία ότι δεν θα διορθωθεί. Ίσως κάτι να μου έχει διαφύγει, αυτό θα το ανακαλύψω στη πορεία.
Να σου θυμίσω ότι ποτέ στο παρελθόν δεν ασχολήθηκα με update του Bios. Ήμουν και είμαι πάντα της αρχής να γίνεται ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΚΟΠΙΚΟ και αυτό έκανα.
Εξάλλου σχεδόν όλα τα manual των mainboards το αναφέρουνε αυτό.
Λέω λοιπόν στον ευατό μου πάντα "Εάν δουλεύουνε όλα καλά μην τα ξήνεις εάν δεν γνωρίζεις. Μάθε πρώτα και μετά πράξε". Συνεπώς όσο ζούμε θα μαθαίνουμε.
Σ΄ευχαριστώ. Καλή σου μέρα. :thumb_dup

HawkPilot
13-05-05, 19:47
Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Ο controller έχει μεν δικό του BIOS όσον αφορά τις συσκευές που είναι πάνω σε αυτόν, καθώς και το τί μηνύματα και ενδείξεις βλέπεις κατά το boot, ΑΛΛΑ, όταν αναβαθμίζεις το BIOS της motherboard ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ αναβαθμίζεις καί το BIOS του controller διότι καί τα 2 περιέχονται στο ίδιο BIOS image που κάνεις flash καί γράφονται στην EPROM της motherboard.

Επίσης ας μην τους ονομάζουμε RAID controllers για να αποφεύγονται οι παρανοήσεις, καθώς όλοι αυτοί οι έξτρα controllers μπορούν να δουλέψουν καί σε RAID καί σε απλό IDE ή SATA mode.

Ας τους ονομάζουμε λοιπόν έξτρα controllers, ή κάπως έτσι.


Σωστά επισημαίνεις ότι τα BIOS βρίσκονται στο ίδιο chip. Το γνώριζα αλλά για λόγους ευκολίας και επειδή το πρόβλημα είχε να κάνει με το BIOS της μητρικής σκόπιμα δεν το ανέφερα. Επίσης σωστά λες ότι μπορούν να δουλέψουν και σε PATA και σε SATA mode. Δεν το ανέφερα για τους ίδιους λόγους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.