PDA

Επιστροφή στο Forum : Upload στην 8αρα



ksipsi
29-01-08, 00:38
Ξερει κανεις ή τουλαχιστον να εχει ακουσει αν εκει κατα ΟΤΕ μερια σκεφτονται να αναβαθμισουν καθολου το Upload ή θα κολλησουμε για παντα στα αθλια :down: 384kbps ; Εχει κανεις καθολου inside information επι του θεματος ;
Ευχαριστω!

penetrator
29-01-08, 01:38
Αν σου έλεγε ότι μπορεί να σε βάλει στο πακέτο της 24άρας, που είναι 3 ευρώ το μήνα ακριβότερα και σε κλείδωνε στα 8mbps/1024kbps θα το έκανες; Εγώ πάντως αυτό θέλω να κάνω, αλλά δεν το κάνουν :(

tsavman
29-01-08, 01:46
Αν σου έλεγε ότι μπορεί να σε βάλει στο πακέτο της 24άρας, που είναι 3 ευρώ το μήνα ακριβότερα και σε κλείδωνε στα 8mbps/1024kbps θα το έκανες; Εγώ πάντως αυτό θέλω να κάνω, αλλά δεν το κάνουν :(

Γιατί να το κάνεις αυτό κ όχι 24/1 κανονικά;

penetrator
29-01-08, 02:08
γιατί μπορεί να μην σηκώνει η γραμμή σου την "κανονική" 24άρα, αλλά εσύ να θέλεις να βελτιώσει το upload σου. Εγώ για παράδειγμα είμαι ευχασριστημένος με 8mbps down αλλά όχι με 384kbps up. Τα 3 ευρώ δε με απασχολούν και τόσο, όπως φαντάζομαι και την πλειοψηφία, αν όχι όλους όσους θέλουν ένα καλό upload.

tsavman
29-01-08, 02:13
Το να διαθέσει η οτενετ πακέτο 8/1 το βλέπω απίθανο προς το παρόν.. οπότε αναγκαστικά παίρνεις την 24αρα και όπου συγχρονίσει.. το 1 του upload θα το πιάνεις σίγουρα ή τουλάχιστον θα είσαι κοντά.. :D

kanalarxis
29-01-08, 02:58
ρεζιλικια πραγματα...ολοι παιζουν απο 512κβ εως 1μβ και πανω και <<μερικοι>> εχουν ακομα τα 256....δε ντρεπεται ο οτε λεω γω.....εδω κ καημενη η τελλας εδινε 4000/512 ...και ο ΟΤΕ...τον χαβα του....ελεος

baskon
29-01-08, 03:11
Το προβλημα υφισταται σε μερικους που οταν πάρουν την 24 έχουν συνεχεια disconnects οπότε ο Οτε τους γυρναει στην 8 η οποια όμως δινει αθλιο upload..(πολλα παραδειγματα στο φορουμ)
Αυτο που επρεπε να κάνει ο οτε είναι ότι όλες η εταιριες..
Να μπορει για κάθε πελατη ξεχωριστά να ρυθμίσει το snr εκει που χρειάζεται για να μην έχει Disconnects ο άλλος. Και όχι να σε γυρναει σε μικρότερο πακέτο..

Να σου ρυθμισει το snr στο 13+ αν έχεις πρόβλημα αποσυνδεσεων ώστε ναι μεν να έχεις χαμηλη ταχυτητα συγχρονισμου αλλά να έχεις σταθερότητα + 1 mbit upload
Γιατι δε το κανει αυτό;

penetrator
29-01-08, 03:13
Εγώ δε θα είχα πρόβλημα να είμαι στην 24άρα και όπου πιάσω. Το θέμα όμως είναι πως δε μπορούσα να συγχρονίσω. Για μένα μια καλή λύση θα ήταν, να μπορούσαν οι τεχνικοί του οτε να σε κλειδώσουν σε όποια τιμή σου καθόταν και όχι όλα λάσκα. Τα 3 ευρώ παραπάνω δεν είναι πολλά σε σύγκριση με τις τιμές φαρμακείο του οτε (συγκριτικά με τους άλλους μιλώντας)
EDIT: με πρόλαβες και φυσικά συμφωνούμε 100%

baskon
29-01-08, 03:18
:rofl:
ΑΛηθεια δε μπορω να καταλαβω γιατι δε μπορει να ρυθμισει το snr..Είναι πολύ απλό..
Θα πρέπει δηλαδη ο χρηστης που δεν εχει καλη γραμμη να καταφευγει σε πατεντες μέσω του ρουτερ (αν το υποστηριζει) για να έχει μια σταθερη συνδεση?
Και τουλαχιστον τα ρουτερ να κραταγαν τη ρυθμιση οκ..ΑΛλά μετά απο κάθε reset πρεπει να ρυθμιζεις απτην αρχη το snr..:nono:

penetrator
29-01-08, 06:18
εμένα μου είχαν πει ότι αυτό δε γίνεται (λες και τους είπα καμιά βλακεία) και ότι το snr είναι απλά μια μέτρηση που πέρνουν και τίποτα παραπάνω...

ksipsi
29-01-08, 09:06
@penetrator
Το ιδιο τους ειχα πει και εγω: Δεν μπορειτε να με κλειδωσετε στα 8 αλλα να κρατησω το Upload της 24αρας και ας πληρωνω το παγιο της 24αρας. Τιποτα μου λενε και εμενα δεν γινεται.
Οποτε ειχα να επιλεξω μεταξυ 24αρας με disconnects το βραδυ και υπαρκτη πιθανοτητα μετα απο αποσυγχρονισμο (που επιμενω γινοταν μονο βραδυ) να μην μπορω να συγχρονισω υστερα για ωρες :down: ή να παω σε 8αρα που οντως δεν εχω κανενα disconnect αλλα με αθλιο Upload (ιδιως αν εχεις γευτει προηγουμενως το Upload της 24αρας :p)
Γι' αυτο και ρωταω μηπως τα ατομα, που κατα καιρους εδω μας εχουν δωσει τα φωτα τους σε οτι αφορα τις μελλοντικες εξελιξεις εκ μερους του ΟΤΕ, εχουν καμια ειδηση επ'αυτου.:hmm:

hel
29-01-08, 11:49
@penetrator
Το ιδιο τους ειχα πει και εγω: Δεν μπορειτε να με κλειδωσετε στα 8 αλλα να κρατησω το Upload της 24αρας και ας πληρωνω το παγιο της 24αρας. Τιποτα μου λενε και εμενα δεν γινεται.
Οποτε ειχα να επιλεξω μεταξυ 24αρας με disconnects το βραδυ και υπαρκτη πιθανοτητα μετα απο αποσυγχρονισμο (που επιμενω γινοταν μονο βραδυ) να μην μπορω να συγχρονισω υστερα για ωρες :down: ή να παω σε 8αρα που οντως δεν εχω κανενα disconnect αλλα με αθλιο Upload (ιδιως αν εχεις γευτει προηγουμενως το Upload της 24αρας :p)
Γι' αυτο και ρωταω μηπως τα ατομα, που κατα καιρους εδω μας εχουν δωσει τα φωτα τους σε οτι αφορα τις μελλοντικες εξελιξεις εκ μερους του ΟΤΕ, εχουν καμια ειδηση επ'αυτου.:hmm:

Δεν μπορούν αυτοί που είναι με 24 να το γυρίσουν σε gdmt και να έχουν έτσι μεγαλύτερο snr από adsl 2+ (αν έχουν χαμηλό και υπάρχει κίνδυνος αποσυνδέσεων) και upload 1Mbit?

penetrator
29-01-08, 15:49
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι λες! :hmm:
btw, ενώ τις προηγούμενες μέρες με είχε ταράξει στα disconnects και είχα snr 8-8,5, εδώ και 2 μέρες σχεδόν έχει στρώσει και δεν έχει κάνει κανένα disconnect, ενώ το snr είναι 9,5+! το attenuation είναι σταθερό. Είμαι σίγουρος πως άμα τους πάρω τηλ τώρα και τους πω να μου ξαναλλάξουν το profile (δεν έχω ζητήσει ακόμη αλλαγή πακέτου από 24-->8) θα συγχρονίσει κανονικά στα 24. Ας πάρω όμως καλύτερα πρώτα άλλο router και βλέπουμε.

ksipsi
29-01-08, 16:15
Δεν μπορούν αυτοί που είναι με 24 να το γυρίσουν σε gdmt και να έχουν έτσι μεγαλύτερο snr από adsl 2+ (αν έχουν χαμηλό και υπάρχει κίνδυνος αποσυνδέσεων) και upload 1Mbit?
Το ρουτερ μου (Speedtouch 585v6) οταν δεν μπορουσε να συνδεθει σε G.992.5 (http://en.wikipedia.org/wiki/ITU_G.992.5) προσπαθουσε μετα να συνδεθει σε G.992.3 και να δεν συγχρονιζε και εκει μετα προσπαθουσε σε καποιο αλλο και τελος προσπαθουσε να συνδεθει μετα σε G.992.1 . Παρ'ολα αυτα αν δεν συγχρονιζε απο την αρχη σε ADSL2+ δεν ειχε καταφερει ποτε υστερα να συγχρονισει εστω σε ADSL1. Επισης το περιεργο ηταν οτι ενω θα μπορουσε π.χ. να συγχρονισει στα 8200kbps (σε adsl2+) και να εχει καλλιτερο SNR δεν συγχρονιζε ποτε τοσο χαμηλα.:hmm:

Drillgr
29-01-08, 16:22
Δεν μπορούν αυτοί που είναι με 24 να το γυρίσουν σε gdmt και να έχουν έτσι μεγαλύτερο snr από adsl 2+ (αν έχουν χαμηλό και υπάρχει κίνδυνος αποσυνδέσεων) και upload 1Mbit?
Δοκιμασα αυτη την πατεντα εγω που εχω 8αρα αλλα το snr αντι να αυξηθει μειωθηκε και αλλο! Οποτε μια τρυπα στο νερο κανουμε..

Μπορω να θυσιασω με καποιο τροπο attenuation και να κερδισω snr? Το attenuation ειναι υπεραρκετο για την 8αρα οποτε να το ανταλαξω αν ειναι.

Το output power ειναι 19.5 δεν νομιζω να μπορει να παει και αλλο πανω..

kanalarxis
29-01-08, 17:05
Δοκιμασα αυτη την πατεντα εγω που εχω 8αρα αλλα το snr αντι να αυξηθει μειωθηκε και αλλο! Οποτε μια τρυπα στο νερο κανουμε..

Μπορω να θυσιασω με καποιο τροπο attenuation και να κερδισω snr? Το attenuation ειναι υπεραρκετο για την 8αρα οποτε να το ανταλαξω αν ειναι.

Το output power ειναι 19.5 δεν νομιζω να μπορει να παει και αλλο πανω..
το attenuation δεν αλλαζει...ειναι η αποσβεση της γραμμης σου...μεγαλο attenuation = μεγαλη αποσβεση λογω αποστασης

@ ADSLgr.com All rights reserved.