PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαξιφισμοί για Mac & OSX



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

mperedim
10-05-05, 00:46
Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα (εξαιρούνται λειτουργικά που δεν μπορούσα να τα τρέξω σε ένα PC)

Το λειτουργικό δεν κρίνεται μόνο από την ικανότητα του να είναι σταθερό.
Το λειτουργικό για μένα θα πρέπει να το βάζεις και να το ξεχνάς.
Να μην ασχολείσαι κάθε μέρα με αυτό αλλά μόνο με τα προγράμματα που χρησιμοποιείς.
Οπότε το ερώτημα παραμένει ... MacOS X δοκίμασες;

[καθότι δεν τρέχει σε PC μάλλον όχι. τέσπα, είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις, αλλά ατυχώς τρέχει σε ελαφρώς overprices hardware :-( ]

WAntilles
10-05-05, 00:47
Οπότε το ερώτημα παραμένει ... MacOS X δοκίμασες;

[καθότι δεν τρέχει σε PC μάλλον όχι. τέσπα, είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις, αλλά ατυχώς τρέχει σε ελαφρώς overprices hardware :-( ]

:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Καλό !!!

Πολύ καλό !!!

Μην τα πετάς τόσο ξαφνικά. :mrgreen:

Re-Ti-Re
10-05-05, 00:59
Οπότε το ερώτημα παραμένει ... MacOS X δοκίμασες;

[καθότι δεν τρέχει σε PC μάλλον όχι. τέσπα, είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις, αλλά ατυχώς τρέχει σε ελαφρώς overprices hardware :-( ]Το δοκίμασα και αυτό.
Όχι την τελευταία έκδοση του γιατί δεν έχω Mac.

tvelocity
10-05-05, 01:24
[καθότι δεν τρέχει σε PC μάλλον όχι. τέσπα, είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις, αλλά ατυχώς τρέχει σε ελαφρώς overprices hardware :-( ]

Overpriced είναι ο powermac. Ο imac (http://www.apple.com/imac/) αντίθετα έχει πολύ καλό value for money (άντε βρές PC στην ίδια τιμή με τον imac και να έχει τα ίδια καλούδια...). Τώρα που σκεύτομαι οτι ο powermac έχει bus έως 1,35Ghz, μάλον ούτε αυτός είναι overpriced :roll:

WAntilles
10-05-05, 01:46
Τώρα που σκεύτομαι οτι ο powermac έχει bus έως 1,35Ghz, μάλον ούτε αυτός είναι overpriced :roll:

Πιο overpriced (& overhyped) πράμα δεν υπάρχει. Διότι:

- 2 φορές ακριβότερο hardware απ' ό,τι ίδιας ισχύος PC
- μή επεκτάσιμο γουρούνι στο σακί
- αμφίβολης ποιότητας (και προέλευσης) κομμάτια hardware. Δεν έχεις ψάξει-διαλέξει ένα προς ένα τα υποσυστήματα εσύ ο ίδιος.
- τα κομμάτια του hardware είναι ειδικές εκδόσεις για mac που δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν πουθενά αλλού (π.χ. ATi RADEON για mac). Ουδεμία standard compliancy.
- ανύπαρκτες επιλογές σε κομμάτια hardware
- ανύπαρκτες επιλογές σε OS & software

tvelocity
10-05-05, 02:08
- 2 φορές ακριβότερο hardware απ' ό,τι ίδιας ισχύος PC

Μπορείς με 620 euro να φτιάξεις PC ίδιας ισχύος με το βασικό imac (http://www.cyberport.de/webshop/cyberportItem.omeco?datasheet=on&ARTICLEID=53957&PHPSESSID=b254984baff19f239f7b7d3809ad8c5f);


- μή επεκτάσιμο γουρούνι στο σακί

Τα powermac είναι απολύτως επεκτάσιμα, περισότερο απο ένα PC. Τα υπόλοιπα μοντέλα της apple δεν είναι τόσο όσο ένα PC, αλλα σε αφήνουν να προσθέσεις μνήμη ή να αλλάξεις σκληρό, δηλαδή οτι μπορεί ποτέ να χρειαστεί να κάνει ένας μέσος χρήστης, μπορεί να το κάνει.


- αμφίβολης ποιότητας (και προέλευσης) κομμάτια hardware. Δεν έχεις ψάξει-διαλέξει ένα προς ένα τα υποσυστήματα εσύ ο ίδιος.

Έχεις αντίρηση με κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι hardware των mac;


- τα κομμάτια του hardware είναι ειδικές εκδόσεις για mac που δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν πουθενά αλλού (π.χ. ATi RADEON για mac). Ουδεμία standard compliancy.

Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με standards compliancy, αλλα με endianess


- ανύπαρκτες επιλογές σε κομμάτια hardware

Χρειάζεσαι κανένα συγκεκριμένο κομμάτι hardware που δεν υπάρχει για mac;


- ανύπαρκτες επιλογές σε OS & software

Mac OS X, Linux, *BSD, etc. Δηλαδή τα πάντα εκτός απο windows...

DISCLAIMER: δεν έχω mac :p

:offtopic:

WAntilles
10-05-05, 02:17
Μπορείς με 620 euro να φτιάξεις PC ίδιας ισχύος με το βασικό imac (http://www.cyberport.de/webshop/cyberportItem.omeco?datasheet=on&ARTICLEID=53957&PHPSESSID=b254984baff19f239f7b7d3809ad8c5f);

Ο,τιδήποτε δεν έχει τουλάχιστο 1GB RAM - άρα καί ο imac - δεν είναι υπολογιστής αλλά -> παιχνιδάκι fisherprice, ποδήλατο, πατίνι κλπ.


Τα powermac είναι απολύτως επεκτάσιμα, περισότερο απο ένα PC.

Για τεκμηρίωσέ το αυτό.


Τα υπόλοιπα μοντέλα της apple δεν είναι τόσο όσο ένα PC, αλλα σε αφήνουν να προσθέσεις μνήμη ή να αλλάξεις σκληρό, δηλαδή οτι μπορεί ποτέ να χρειαστεί να κάνει ένας μέσος χρήστης, μπορεί να το κάνει.

1. Δεν είμαι "μέσος χρήστης".

2. CPU μπορείς να αλλάξεις; -> Όχι.


Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με standards compliancy, αλλα με endianess

1. Πρόβλημά τους.

2. Ας κάνουν flash καινούργια BIOSes - firmwares στο χώρο του πελάτη για υποστήριξη mac.


Linux, *BSD

Αυτά μπορώ να τα τρέξω στο PC 10 φορές καλύτερα, με hardware τσακιστερό και τελευταίας τεχνολογίας, όχι υπερτιμημένο, και πλήρως επεκτάσιμο. Γιατί να πάρω mac;


DISCLAIMER: δεν έχω mac

Ούτε και εγώ.

Και ούτε πρόκειται ποτέ να αποκτήσω. Ένα από τα πράγματα που με ενοχλούν αφάνταστα στη ζωή και δεν συγχωρώ ποτέ, είναι ο εμπαιγμός.

Kayser Soze
10-05-05, 02:23
Φίλε WAntilles, έχει εκφράσει και άλλες φορές την απέχθεια σου για τους mac, η οποία κατά την γνώμη μου είναι αδικαιολόγητη. Θα σου απαντήσω σε ένα προς ένα:


- 2 φορές ακριβότερο hardware απ' ό,τι ίδιας ισχύος PC
Καταρχάς βασιζόμενος σε τι συγκρίνεις την υπολογιστική ισχύ ενός pc με έναν mac?


- μή επεκτάσιμο γουρούνι στο σακί
Εφόσον αναφέρεσαι σε imac, emac κτλ, τότε είναι τόσο γουρούνι στο σακί όσο ένα laptop


- αμφίβολης ποιότητας (και προέλευσης) κομμάτια hardware. Δεν έχεις ψάξει-διαλέξει ένα προς ένα τα υποσυστήματα εσύ ο ίδιος.
Τα έχει ψάξει η μαμά-apple για εσένα. Και εκείνη ξέρει καλύτερα! ;)


- τα κομμάτια του hardware είναι ειδικές εκδόσεις για mac που δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν πουθενά αλλού (π.χ. ATi RADEON για mac). Ουδεμία standard compliancy.
Ε και?


- ανύπαρκτες επιλογές σε κομμάτια hardware
Σχεδόν όλες τις συσκευές USB και Firewire απλά τις καρφώνεις και παίζουν. Τώρα αν εννοείς κάρτες γραφικών, ήχου, δικτύου κτλ απλά δεν ασχολείσαι... Και πάλι η μαμά-apple ξέρει!


- ανύπαρκτες επιλογές σε OS & software
Όσον αφορά το OS, τι να βάλεις όταν έχεις το μαγικό MacOSX? Και για software? Ας είναι καλά η DSL! ;)

Kayser Soze
10-05-05, 02:26
Τώρα είδα το αποπάνω post. O Mac δεν απευθύνεται σαφώς σε χρήστες σαν και εσένα. Αλλά μπορεί να καλύψει το 99% των χρηστών, μεταξύ αυτών και εμένα (ούτε εγώ με θεωρώ μέσο χρήστη όπως εσύ τον έχεις στο μυαλό σου).

WAntilles
10-05-05, 02:34
Εφόσον αναφέρεσαι σε imac, emac κτλ, τότε είναι τόσο γουρούνι στο σακί όσο ένα laptop

Μα και τα laptop τα θεωρώ γουρούνια στο σακί. Εκτός από αυτά που "χτίζονται" εν μέρει από το χρήστη (επιλέγεις CPU, μνήμη, δίσκο).


Τα έχει ψάξει η μαμά-apple για εσένα. Και εκείνη ξέρει καλύτερα! ;)

Σχεδόν όλες τις συσκευές USB και Firewire απλά τις καρφώνεις και παίζουν. Τώρα αν εννοείς κάρτες γραφικών, ήχου, δικτύου κτλ απλά δεν ασχολείσαι... Και πάλι η μαμά-apple ξέρει!

Με κάθε σεβασμό (προς εσένα - όχι την Apple) -> π@π@ριές ξέρει η Apple. Και είναι από τις πλέον αναξιόπιστες εταιρίες κατά τη γνώμη μου.

Εν τέλει, για κάθε κομμάτι hardware εμπιστεύομαι τον εαυτό μου και όχι κάποια εταιρία, είτε αυτή λέγεται Apple είτε... Orange, είτε... Grape Fruit.


Όσον αφορά το OS, τι να βάλεις όταν έχεις το μαγικό MacOSX? Και για software? Ας είναι καλά η DSL! ;)

Σας εμπαίζει η Apple ότι δήθεν ανακάλυψε αυτή το Unix/BSD και τον... τροχό όταν αυτό υπάρχει στο PC (και αλλού) εδώ και 10ετίες, ενώ μέχρι πριν από 2-3 χρόνια, πριν το OSX (aka BSD για Mac), είχατε ένα παλαιολιθικό 16-bit δήθεν λειτουργικό με όχι pre-emptive αλλά cooperative multitasking σαν τα Windows 3.1x.

Δεν καταλαβαίνεις ότι η Apple σε εμπαίζει;

tvelocity
10-05-05, 02:38
Ο,τιδήποτε δεν έχει τουλάχιστο 1GB RAM - άρα καί ο imac - δεν είναι υπολογιστής αλλά -> παιχνιδάκι fisherprice, ποδήλατο, πατίνι κλπ.

Ζητάς κατα την παραγγελία να σου βάλουν 1GB RAM αντί για 512MB. Αν και δεν βλέπω γιατί να θέλει ο Joe sixpack 1GB RAM... για να τρέχει ποιό γρήγορα το safari;


Για τεκμηρίωσέ το αυτό.

http://www.apple.com/powermac/expansion.html


1. Δεν είμαι "μέσος χρήστης".

2. CPU μπορείς να αλλάξεις; -> Όχι.

1. Ε μη πάρεις imac. Αυτό δε σημαίνει οτι είναι κακό μηχάνημα

2. προσωπικά δεν έχω αλλάξει ποτέ CPU σε μηχάνημα. Δεν παίρνω καλύτερα κατευθείαν το επόμενο;


Ούτε και εγώ.

Και ούτε πρόκειται ποτέ να αποκτήσω. Ένα από τα πράγματα που με ενοχλούν αφάνταστα στη ζωή και δεν συγχωρώ ποτέ, είναι ο εμπαιγμός.

Εγώ πάντως ψήνομαι για ένα iBook :p δεν το βλέπω σύντομα όμως...

Kayser Soze
10-05-05, 02:39
Δηλαδη Win 2003
Ναι αμέ! Ξεχνάς μάλλον τα SP και τα batchάκια του Wan πριν από αυτό προκειμένου να νοιώθεις κάποια ασφάλεια... Δεν συζητώ για antivirus, firewall, antispyware... Παιδιά, το MacosX είναι ένα linux for dummies. Και αυτό το for dummies δεν είναι για όλους κακό... ;)

Lazy Dog
10-05-05, 02:43
:offtopic:
Δεν συζητώ για antivirus, firewall, antispywareΜαλλον μου κανεις πλακα ετσι;Αν ξερεις τι κατεβαζεις και χρησιμοποιοεις σωστους browsers, δεν εχεις αναγκη τιποτα(εκτος απο ενα hardware firewall) :offtopic:

Kayser Soze
10-05-05, 02:52
Να διευκρινήσω το εξής:
Αυτή τη στιγμή γράφω από ένα do-it-yourself PC με W2k3 , P4 3.0 Ghz, 1Gb Ram, 480 GB HDD (4X120 σε 2 RAID 0 συστοιχίες) και έναν εξωτερικό σκληρό 250Gb.

Στο γραφείο μου έχω έναν imac 1 Ghz (τον προηγούμενο - τον iΛαμπατέρ) με 256 Mb Ram, 80Gb HDD, αγορασμένο προ 14 μηνών, που τρέχει MacOSX 10.3.x

Επίσης έχω έναν Powerbook Titanium στα 400 (!) Mhz με 256 Mb Ram,10 (!) Gb HDD, αγορασμένο προ 4ετίας, ο οποίος τρέχει επίσης MacOSX 10.3.x

Θες να σου πω πόσο απογοητευμένος είμαι από το PC? Νοιώθω ότι έκανα την μ@λ@κία του αιώνα που τον αγόρασα! Και λειτουργεί ΤΕΛΕΙΑ! Ούτε ένα πρόβλημα.
Τι μου λείπει? Η ΞΕΓΝΟΙΑΣΙΑ!
Γιατί εγώ τον υπολογιστή τον χρησιμοποιώ για τα εξής:
-Office
-Dreamweaver
-Internet
-Επεξεργασία εικόνας
-Ερασιτεχνική επεξεργασία βίντεο
-Mp3
Ε, αυτά τα κάνω το ίδιο καλά και γρήγορα με τον iMac και χωρίς σκοτούρες! Το Powerbook δεν συγκρίνεται σε ταχύτητα, αλλά ΔΕΝ σέρνεται. Δουλεύεις αξιοπρεπώς! Και είναι 4 ετών μηχάνημα.
Αυτά.

Re-Ti-Re
10-05-05, 02:55
Ωραία η συζήτηση αλλά νομίζω ότι μπλέξαμε το θέμα πολύ. ;)
:offtopic:

τι ειναι αυτο που θα θελατε ...και δεν μπορειτε να το εχετε... :worthy: Elisha Cuthbert

Kayser Soze
10-05-05, 02:57
:offtopic: Μαλλον μου κανεις πλακα ετσι;Αν ξερεις τι κατεβαζεις και χρησιμοποιοεις σωστους browsers, δεν εχεις αναγκη τιποτα(εκτος απο ενα hardware firewall) :offtopic:
Γιατί να σου κάνω πλάκα?
Υπάρχει εδώ μέσα κάποιος χρήστης Windows ο οποίος νοιώθει τόσο σίγουρος με το PC του και δεν χρησιμοποιεί κάποιο antivirus? Αν ναι, τον συγχαίρω! Browser Firefox (όπου προσέχουμε και που τον βάζουμε), Firewall φυσικά hardware (Zyxel 650), αλλά έχω και το NAV, το Zonealarm και το Ad-aware καβάτζα. Μήπως εγώ είμαι παρανοϊκός?

WAntilles
10-05-05, 02:58
Ναι αμέ! Ξεχνάς μάλλον τα SP και τα batchάκια του Wan πριν από αυτό προκειμένου να νοιώθεις κάποια ασφάλεια... Δεν συζητώ για antivirus, firewall, antispyware... Παιδιά, το MacosX είναι ένα linux for dummies. Και αυτό το for dummies δεν είναι για όλους κακό... ;)


:offtopic: Μαλλον μου κανεις πλακα ετσι;Αν ξερεις τι κατεβαζεις και χρησιμοποιοεις σωστους browsers, δεν εχεις αναγκη τιποτα(εκτος απο ενα hardware firewall) :offtopic:

1. Ο Lazy Dog έχει απόλυτο δίκιο.


:offtopic: Μαλλον μου κανεις πλακα ετσι;Αν ξερεις τι κατεβαζεις και χρησιμοποιοεις σωστους browsers, δεν εχεις αναγκη τιποτα(εκτος απο ενα hardware firewall) :offtopic:

Θα προσέθετα ότι το μόνο που χρειάζεσαι είναι μάνιουαλ σκάνινγκ των προγραμμάτων και αρχείων Word/Excel που κατεβάζεις πριν τα τρέξεις/ανοίξεις.

Λόγω του hardware firewall τα μπατσάκια δεν χρειάζονται.

2. Το MacOSX μαζί με το hardware της είναι μία πυραμίδα της Apple για να σας τα παίρνει.

3. Αλήθεια στη δουλειά πόσων χιλιάδων open-source developers (BSD) βασίζεται το MacOSX το οποίο ξεδιάντροπα η Apple το μοσχοπουλά;


Γιατί να σου κάνω πλάκα?
Υπάρχει εδώ μέσα κάποιος χρήστης Windows ο οποίος νοιώθει τόσο σίγουρος με το PC του και δεν χρησιμοποιεί κάποιο antivirus?

Υπάρχω εγώ.

Από τότε που χρησιμοποιώ PC (1988), ΜΟΝΟ μάνιουαλ σκάνιγκ όσων περιέγραψα παραπάνω.


Αυτή τη στιγμή γράφω από ένα do-it-yourself PC με W2k3 , P4 3.0 Ghz, 1Gb Ram, 480 GB HDD (4X120 σε 2 RAID 0 συστοιχίες) και έναν εξωτερικό σκληρό 250Gb.

Πολύ κακή επιλογή hardware, IMHO. Το γιατί δεν είναι του παρόντος θρεντ.


Στο γραφείο μου έχω έναν imac 1 Ghz (τον προηγούμενο - τον iΛαμπατέρ) με 256 Mb Ram, 80Gb HDD, αγορασμένο προ 14 μηνών, που τρέχει MacOSX 10.3.x

RAM < 1GB -> άρα fisherprice no. 1


Επίσης έχω έναν Powerbook Titanium στα 400 (!) Mhz με 256 Mb Ram,10 (!) Gb HDD, αγορασμένο προ 4ετίας, ο οποίος τρέχει επίσης MacOSX 10.3.x

RAM < 1GB -> άρα fisherprice no. 2


Θες να σου πω πόσο απογοητευμένος είμαι από το PC? Νοιώθω ότι έκανα την μ@λ@κία του αιώνα που τον αγόρασα! Και λειτουργεί ΤΕΛΕΙΑ! Ούτε ένα πρόβλημα.

Γιατί όπως λέω παραπάνω, έκανες IMHO πολύ κακή επιλογή hardware.


-Dreamweaver
-Internet
-Επεξεργασία εικόνας
-Ερασιτεχνική επεξεργασία βίντεο
-Mp3
Ε, αυτά τα κάνω το ίδιο καλά και γρήγορα με τον iMac και χωρίς σκοτούρες!

Με RAM < 1GB;

Αυτό είναι ανέκδοτο.

Kayser Soze
10-05-05, 03:16
Φίλε WAntilles,
όπως έλεγε ο Nietzsche: You have your way. I have my way. As for the right way, the correct way, and the only way, it does not exist.
Οπότε αυτό που για εσένα είναι απαράδεκτο και απόλυτα μη αποδεκτό, μπορεί για εμένα να είναι το ιδανικό.
Η γνώμη μου είναι ότι για έναν μέσο χρήστη η πλατφόρμα της apple είναι μία καλή, εύκολη και ξέγνοιαστη λύση. Δεν το συζητάμε για τον "μέσο χρήστη" (: βλέπε τσομπάνους που σαλαγάνε πρόβατα που λες και εσύ, οι οποίοι αποφάσισαν να δουλέψουν κουμπιούτερ...). Εκεί πιστεύω ότι το MacOSX αποτελεί μονόδρομο. Γιατί? Επειδή τους δίνεται η ευκαιρία να δουλέψουν με ασφάλεια σε έναν υπολογιστή, χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα του πως δουλεύει αυτό το πράγμα, και χωρίς να αποτελούν κίνδυνο και για εμένα και εσένα (βλέπε ιούς). Επίσης θα γλύτωναν και τα Τμήματα Εξυπηρέτησης Πελατών που υποθέτω ότι ακούνε ΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ από αδαείς χρήστες...
Θα παρομοίαζα τη σχέση χρήστη-υπολογιστή με εκείνη που έχει ένας οδηγός με το αυτοκίνητο του. Αν εξαιρέσεις τους επαγγελματίες, τότε υπάρχουν οδηγοί που οδηγούν και άλλοι που απλά μετακινούνται. Εγώ θέλω 200 άλογα για να πάω στη δουλειά και άλλος θέλει ένα smart. Και οι δύο είμαστε χρήστες αυτοκινήτου. Απλά με διαφορετικές απαιτήσεις.
Για τα περί BSD δεν έχω γνώμη-γνώση. ΤΟ πιθανότερο είναι ότι έχεις δίκαιο.

mperedim
10-05-05, 03:18
Ο,τιδήποτε δεν έχει τουλάχιστο 1GB RAM - άρα καί ο imac - δεν είναι υπολογιστής αλλά -> παιχνιδάκι fisherprice, ποδήλατο, πατίνι κλπ.
Χεχ ... μόλις έμαθα ότι έχω 4 πατίνια σπίτι. Κοίτα να δεις που μέχρι χτες νόμιζα ότι είχα 4 υπολογιστές :-P

tvelocity, όπως είπα ελαφρώς overpriced (μη με ταλαιπωρείς να φτιάχνω συνθέσεις plz ;-))



Μαλλον μου κανεις πλακα ετσι;Αν ξερεις τι κατεβαζεις και χρησιμοποιοεις σωστους browsers, δεν εχεις αναγκη τιποτα(εκτος απο ενα hardware firewall)

Σωστοί browser, σωστοί browser ... για τον Firefox μιλάτε καλέ;
http://it.slashdot.org/article.pl?sid=05/05/08/135217&
http://it.slashdot.org/article.pl?sid=05/05/09/1856209&

(παρεπιπτόντως με τον Safari το χειρότερο που μπορείς να πάθεις -μέχρι σήμερα- είναι να σου στήσουν κανά widget ==> http://it.slashdot.org/article.pl?sid=05/05/08/2131208&from=rss)


- ανύπαρκτες επιλογές σε OS & software
Miss-informed. Ορισμένα flagship windows-only λογισμικά που κρατάνε ΠΟΛΥ κόσμο στα παράθυρα βγαίνουν ΚΑΙ για apple (photoshop, MS Office, Macromedia Studio MX). Και φυσικά σε MacOS X μπορείς να στήσεις πάρα πολλές εφαρμογές Unix/Linux, και μάλιστα με εξαιρετική διαχείριση package management. Βλ. http://pink.sourceforge.net (uses Debian tools like apt-get και dpkg! package management και μάλιστα ΚΑΛΟ που έλεγες σε άλλο thread ;-)) κ' http://fink.sourceforge.net/pdb/index.php?phpLang=en (5136 packages. Δεν φτάνει τα 9285 -τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές- του portage, αλλά δεν είναι κι άσχημα, ε;)

Φυσικά αν δε σ' αρέσει το MacOS X (το οποίο βέβαια είναι φοβερό, ξετρέλανε μέχρι και τον Paul Thurrot, γνωστό "παραθυράκια". Δες το http://www.winsupersite.com/reviews/macosx_tiger.asp ο επίλογος είναι όλα τα λεφτά: If you can look past Apple's corporate bravado, you'll see that Tiger is one impressive cat. And unlike Longhorn, it's shipping any day now. What a concept.) μπορείς να του πετάξεις Darwin, κάτι σε BSD ή και Linux (αν και εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου: δεν αξίζει να πληρώσεις το κάτι παραπάνω του Apple H/W άμα είναι να βάλεις Linux. Εκτός και αν το βάλεις ως δεύτερο λειτουργικό)


Με κάθε σεβασμό (προς εσένα - όχι την Apple) -> π@π@ριές ξέρει η Apple. Και είναι από τις πλέον αναξιόπιστες εταιρίες κατά τη γνώμη μου.

Εν τέλει, για κάθε κομμάτι hardware εμπιστεύομαι τον εαυτό μου και όχι κάποια εταιρία, είτε αυτή λέγεται Apple είτε... Orange, είτε... Grape Fruit.

Το τι H/W έχει ένα Apple δεν είναι απόρρητο. Δικαίως δεν εμπιστεύεσαι κανέναν πλην του εαυτού σου, αλλά πολύ θα ήθελα να ακούσω τι παπαριά επιλογή κάνει η Apple με την οποία διαφωνείς.


Παιδιά, το MacosX είναι ένα linux for dummies. Και αυτό το for dummies δεν είναι για όλους κακό.
Για την ακρίβεια είναι (Free)BSD for dummies (http://www.apple.com/macosx/features/unix/). Το οποίο φυσικά και δεν είναι καθόλου κακό (το ότι μπορώ να πειράζω με vi configuration files, δε σημαίνει ότι δε θα γούσταρα να μην χρειαζόταν να το κάνω ;-))

Εμένα πάντως το iBook δεν μου γλιτώνει :-)

Kayser Soze
10-05-05, 03:28
Με RAM < 1GB;

Αυτό είναι ανέκδοτο.

Έχεις δίκαιο. Ήμουν υπερβολικός. Ένα φίλτρο στο photoshop κάνει 2-3 δευτερόλεπτα παραπάνω στον mac απ'ότι στο pc.... Και έχουν διαφορά 2Ghz στον επεξεργαστή και 768Μb στη μνήμη.

Και δεν βλέπω ποια είναι η τόσο κακή επιλογή στο hardware του PC που να δικαιολογεί τα λεγόμενα σου (To SiSoft Sandra πάντως άλλα μου λέει).

mperedim
10-05-05, 03:33
Λόγω του hardware firewall τα μπατσάκια δεν χρειάζονται.

Τον IE πώς τον κάνεις update;

Μη μου πεις ότι τρέχεις firefox ... η rendering engine του IE φυτρώνει εκεί που δεν την σπέρνουν (στα help files, στους mini browser των winamp & real player)

(το NAT και το firewall δεν είναι πανάκεια btw)


2. Το MacOSX μαζί με το hardware της είναι μία πυραμίδα της Apple για να σας τα παίρνει.
Εχμ ... ναι πράγματι αυτός είναι ο σκοπός της Apple (να μας τα παίρνει) και γενικά δεν το κρύβει ;-)


3. Αλήθεια στη δουλειά πόσων χιλιάδων open-source developers (BSD) βασίζεται το MacOSX το οποίο ξεδιάντροπα η Apple το μοσχοπουλά;
Από πότε είναι έγκλημα να βγάζεις λεφτά από το Open Source; ΟΚ, είναι γνωστή η γνώμη σου για τη Redhat και την Apple) ... αλλά, πόσων χιλιάδων Open Source developers (linux kernel και GNU utils) εκμεταλλεύεται η Xandros, η Novell (SUSE), η Mandriva (πρώην Mandrake) και όλοι αυτοί που πουλάνε διανομές Linux;

WAntilles
10-05-05, 03:35
Miss-informed. Ορισμένα flagship windows-only λογισμικά που κρατάνε ΠΟΛΥ κόσμο στα παράθυρα βγαίνουν ΚΑΙ για apple (photoshop, MS Office, Macromedia Studio MX).

Δεν αναφερόμουν σε αυτά. Άλλωστε προσωπικά δεν τα χρησιμοποιώ.


Φυσικά αν δε σ' αρέσει το MacOS X (το οποίο βέβαια είναι φοβερό, ξετρέλανε μέχρι και τον Paul Thurrot, γνωστό "παραθυράκια". Δες το http://www.winsupersite.com/reviews/macosx_tiger.asp ο επίλογος είναι όλα τα λεφτά: If you can look past Apple's corporate bravado, you'll see that Tiger is one impressive cat. And unlike Longhorn, it's shipping any day now. What a concept.)

Διάβασα το άρθρο του Thurrot. Όπως έχω διαβάσει και άλλα δικά του στο παρελθόν. Έχει πολύ διαφορετικά κριτήρια IMHO για αυτά που λέει. Το κριτήριο, όπως λέω εγώ, όχι του "μέσου χρήστη" αλλά του "μέσου αμερικανού χρήστη" με όσο λίγο μπορεί να του κόβει (σαν τη γιαγιά μου δεν θα είναι ικανός να αλλάξει μπαταρίες σε ένα τηλεκοντρόλ).


κάτι σε BSD ή και Linux (αν και εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου: δεν αξίζει να πληρώσεις το κάτι παραπάνω του Apple H/W άμα είναι να βάλεις Linux.

Εδώ συμφωνούμε.

Όσο για την ποικιλία software, ξεκίνα μία περιήγηση στο sourceforge.net και άθροισε το ποσοστό του αναπτυσσόμενου software που είναι για mac. Αμφιβάλλω εάν θα βγάλεις άνω του 1% π.χ..

Ενώ για Linux & Windows θα βγάλεις πάνω από 95% π.χ..

Και όπως είπες και εσύ, δεν αξίζει να δώσεις τα 2πλα+ για να τρέξεις Linux σε Mac. Χώρια που και εκεί λόγω ισχνής διάδοσης και ενασχόλησης, θα αργουν πολύ να γίνουν stable τα πακέτα αφού ασχολούνται με Mac 3 κι ο κούκος.

WAntilles
10-05-05, 03:40
Έχεις δίκαιο. Ήμουν υπερβολικός. Ένα φίλτρο στο photoshop κάνει 2-3 δευτερόλεπτα παραπάνω στον mac απ'ότι στο pc.... Και έχουν διαφορά 2Ghz στον επεξεργαστή και 768Μb στη μνήμη.

Έχουν τόση διαφορά στα GHz γιατί όπως είπα έκανες IMHO κάκιστη επιλογή CPU.


Τον IE πώς τον κάνεις update;

Μη μου πεις ότι τρέχεις firefox ... η rendering engine του IE φυτρώνει εκεί που δεν την σπέρνουν (στα help files, στους mini browser των winamp & real player)

1. Δεν είπα ότι δεν τα κάνω τα updates. Είπα ότι εάν έχεις hardware firewall και χωρίς updates δεν κινδυνεύεις.

2. Δεν χρησιμοποιώ κανένα πρόγραμμα που να χρησιμοποιεί την engine του IE. Στο Winamp δεν χρησιμοποιώ τον mini browser. Άχρηστος μου είναι. Δεν χρησιμοποιώ real player.


Από πότε είναι έγκλημα να βγάζεις λεφτά από το Open Source; ΟΚ, είναι γνωστή η γνώμη σου για τη Redhat και την Apple) ... αλλά, πόσων χιλιάδων Open Source developers (linux kernel και GNU utils) εκμεταλλεύεται η Xandros, η Novell (SUSE), η Mandriva (πρώην Mandrake) και όλοι αυτοί που πουλάνε διανομές Linux;

Αυτοί τουλάχιστο:

1. Συνεισφέρουν στην κοινότητα, όχι όπως η Apple που ό,τι βγάζει το χρησιμοποιεί το 1% των χρηστών παγκοσμίως
2. Δεν μοσχοπουλάνε όπως η Apple αλλά πουλάνε σε λογικές τιμές

WAntilles
10-05-05, 03:42
Παιδιά πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση μαζί σας - πραγματικά το λέω - αλλά τώρα θα σας καληνυχτίσω.

WAntilles
10-05-05, 03:58
Τα των Mac σπλιτ εδώ από το "τί θα θέλατε να έχετε".

WAntilles
10-05-05, 03:58
Αχούμ, καληνύχτα παιδιά.

mperedim
10-05-05, 04:11
Διάβασα το άρθρο του Thurrot. Όπως έχω διαβάσει και άλλα δικά του στο παρελθόν. Έχει πολύ διαφορετικά κριτήρια IMHO για αυτά που λέει. Το κριτήριο, όπως λέω εγώ, όχι του "μέσου χρήστη" αλλά του "μέσου αμερικανού χρήστη" με όσο λίγο μπορεί να του κόβει (σαν τη γιαγιά μου δεν θα είναι ικανός να αλλάξει μπαταρίες σε ένα τηλεκοντρόλ).
Συγγνώμη γιατί υπάρχει μεγάλο SNR στο κανάλι και δεν επικοινωνούμε (:-P) ... που ακριβώς είναι το κακό με αυτό;

Το Tiger είναι πράγματι κάτι που μπορεί να το δουλέψει η γιαγιά σου που δεν μπορεί ούτε μπαταρίες σε τηλεκοντρόλ να αλλάξει (αν δεν μπορεί, δεν μπορεί και τίποτε άλλο πιθανότατα). Είναι κάτι που και έμπειρος χρήστης να 'σαι το γουστάρεις (κάνεις τη δουλειά σου χωρίς πολύ κόπο, εύκολα και γρήγορα). Και άμα θες να κάνεις κάτι παραπάνω, είναι ταυτόχρονα ένα fully featured, 100% Unix σύστημα.


Όσο για την ποικιλία software, ξεκίνα μία περιήγηση στο sourceforge.net και άθροισε το ποσοστό του αναπτυσσόμενου software που είναι για mac. Αμφιβάλλω εάν θα βγάλεις άνω του 1% π.χ..Ενώ για Linux & Windows θα βγάλεις πάνω από 95% π.χ..
Συγγνώμη αλλά κρίνουμε το διαθέσιμο software με βάση την κάθε αμφίβολης ποιότητας αρλούμπα που υπάρχει στο sourceforge; Έλεος ρε συ.

Όπως είπα: 5000+ πακέτα. Όταν για παράδειγμα το Suse (μια αρκετά δημοφιλής διανομή, έστω και αν βασίζεται στο αρχαϊκό RPM και κατατάσσεται στο βιβλίο σου δίπλα στα Win9x) μιλάει για περισσότερα από 1000 πακέτα [http://www.novell.com/products/linuxprofessional/downloads/suse_linux/] πιστεύω πως το διαθέσιμο λογισμικό είναι σε καλά νούμερα.


Και όπως είπες και εσύ, δεν αξίζει να δώσεις τα 2πλα+ για να τρέξεις Linux σε Mac.
Έλα το ξέσκισες, είναι overpriced, δεν κάνουν τα διπλά λεφτά. Με την εξτρά τιμή να την κερδίζεις εν μέρει σε ποιότητα κατασκευής.


Χώρια που και εκεί λόγω ισχνής διάδοσης και ενασχόλησης, θα αργουν πολύ να γίνουν stable τα πακέτα αφού ασχολούνται με Mac 3 κι ο κούκος.
Με Mac δεν ασχολείται και τόσο λίγος κόσμος. Το fink είναι και πάλι ενδεικτικό:
http://fink.sourceforge.net/pdb/list.php : 5136 packages σύνολο
http://fink.sourceforge.net/pdb/nomaintainer.php : 330 packages umaintained
http://fink.sourceforge.net/pdb/testing.php : 2275 εξ αυτών έχουν νεότερη έκδοση στο testing από ότι στο stable

Οπότε (5136-330-2275=) 2531 πακέτα είναι maintained και δεν έχουν νεότερη έκδοση στο testing, άρα είναι αρκετά κοντά ή και στην τελευταία τους έκδοση (~50%)
Άλλα 2275 υπάρχουν στο stable και εξελλίσσονται μια χαρά στο testing (~44%)

Δεν ξέρω αλλά εγώ δε βλέπω κάποιο πρόβλημα.

mperedim
10-05-05, 04:22
...
Αυτοί τουλάχιστο:

1. Συνεισφέρουν στην κοινότητα, όχι όπως η Apple που ό,τι βγάζει το χρησιμοποιεί το 1% των χρηστών παγκοσμίως

Κάτι έχει δώσει και η Apple:

http://www.apple.com/opensource/ ;-)


2. Δεν μοσχοπουλάνε όπως η Apple αλλά πουλάνε σε λογικές τιμές
Το Suse κάνει 100$ (suggested price). Το Xandros Deluxe 3 90$ (suggested price). Το Redhat Enterprise WS basic η πρώτη τιμή που βρήκα ήταν 205 Ευρώ (WS standard: 343, WS standard 64 bit: 910, πάντα Euro. Το ES δε θέλω να φανταστώ).

Μια χαρά τιμή είναι τα 129$ για το Tiger.

Κατά τα λοιπά ...


Παιδιά πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση μαζί σας - πραγματικά το λέω - αλλά τώρα θα σας καληνυχτίσω.
Καλό ξημέρωμα :-)

macgiorgosgr
10-05-05, 04:44
MacOS 10.3.7, 256 RAM, 9GB HD. Επί ένα καλοκαίρι δούλευα συνεχώς Photoshop CS ταυτόχρονα με ανοιχτά το Mail και το iTunes, και κάπου κάπου έκανα και refresh κάποιες σελίδες στο Safari. Όλα αυτά σε ένα μηχάνημα 9 χρόνων (PowerMac 8500) με G4 upgrade card. Το iTunes ρε παίδες που έπαιζε aac γιατί δεν έσπασε ούτε μια φορά; Κάτι ανώτερο δεν πρέπει να έχει το γ@#% το Mac, αφού έχει μόνο 256 RAM, και άρα δεν είναι σοβαρός υπολογιστής;

Το Darwin, δλδ η βάση του OS X είναι open-source. Τα υπόλοιπα που κάνουν το MacOS X να είναι OS X, δλδ Aqua, Quartz, Quicktime, κτλ, παραμένουν κλειστά.

Προς το παρόν δεν έχω βρεί κάτι που δεν μπορώ να κάνω με τον Mac μου. Αν ήμουν σε διαφορετικό χώρο ίσως να είχα και PC, πχ. για software Πολυτεχνείου, όπου δεν υπάρχει και πολύ πράμα.... Όταν όμως έχω ένα σύστημα που μένει ανοιχτό 24/7, χωρίς firewall, antivirus και δεν μασάει μία, το 5% που κατέχει παγκοσμίως δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.

Άλλωστε, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Εγώ εδώ και 11 συναπτά έτη μόνο Mac έχω σπίτι μου. Άλλοι έχουν μόνο Windows, άλλοι MorphOS. So what? Τη δουλειά μας να κάνουμε (άσχετα αν την κάνουμε ευκολότερα με ένα Macintosh :)

Κι οι κατσαρίδες είναι περισσότερες από τους ανθρώπους. Αυτό όμως δεν τις κάνει το ανώτερο είδος στη Γη. ;)

Σιγά μη σφαχτούμε τώρα για το ποιός έχει το καλύτερο λειτουργικό...

syro
10-05-05, 10:26
πχ. για software Πολυτεχνείου

Σώπα κι έρχεται!!

Η CEI μία εταιρεία μηχανολογικού/υπολογιστικού software (βλέπε Ensight) ανακοίνωσε την επίσημη υποστήρηξη για το OSX. Για το τι μπορεί να κάνει ο G5 σε τέτοιου είδους υπολογισμούς καλύτερα να το ξαναψάξουν λίγο πριν φλυαρούν οι όποιοι σε αυτό το thread...

Επίσης μη ξεχάσω να αναφέρω τη συνεργασία Apple-OSX-Logic Audio (από το 7 και μετά αποκλειστικά σε OSX!)
Απλά ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ακούμε προέρχεται από αυτήν (οκ υπάρχουν και τα protools :) )

WAntilles
10-05-05, 12:36
Φίλε WAntilles, έχει εκφράσει και άλλες φορές την απέχθεια σου για τους mac

Kayser Soze & MPeredim, χαίρομαι - πραγματικά - που με διαβάζετε ακόμα και αν δεν συμφωνείτε με όσα λέω.

Στο θέμα μας τώρα:


Συγγνώμη αλλά κρίνουμε το διαθέσιμο software με βάση την κάθε αμφίβολης ποιότητας αρλούμπα που υπάρχει στο sourceforge;

Όχι.

Αλλά όπου υπάρχει ποσότητα, στατιστικά ως ποσοστό της, θα υπάρχει και ποσότητα στην ποιότητα.


Έλα το ξέσκισες, είναι overpriced, δεν κάνουν τα διπλά λεφτά. Με την εξτρά τιμή να την κερδίζεις εν μέρει σε ποιότητα κατασκευής.

Συγνώμη αλλά ποιά ποιότητα κατασκευής;

Των επεξεργαστών PowerPC;

Μα αυτούς τους κατασκευάζει η IBM η οποία διαρκώς τα τελευταία χρόνια εναλλάσει τεχνογνωσία και μεθόδους κατασκευής (SOI κλπ.) με την AMD. AMD αγοράζω εδώ και χρόνια άρα νά η ποιότητα κατασκευής.

Άρα τους PowerPC δεν τους κατασκευάζει η Apple αλλά η IBM.

Πάμε παρακάτω. Από τα κάτωθι υποσυστήματα ενός Mac, πόσα πραγματικά από αυτά κατασκευάζει η Apple:

- CPU (το είπαμε -> IBM)
- κάρτα γραφικών -> απ' όσο ξέρω -> ATi (μπορεί να κάνω και λάθος)
- σκληρός δίσκος -> προφανώς θα τους παίρνει έτοιμους από κάποια από τις 5 μεγάλες εταιρίες κατασκευής σκληρών δίσκων (WD, Seagate, Maxtor, Hitachi, Samsung)
- motherboard -> αμφιβάλλω

Δηλαδή για ποιά "ποιότητα κατασκευής" ευθύνεται άμεσα και πραγματικά η Apple;

Για το αν έχει μπει σωστά ή ανάποδα π.χ. ένα καλώδιο (που άλλωστε είναι και αδύνατο κάτι τέτοιο);

Γιατί πληρώνω 2πλα+ -> αέρα-πατέρα στην Apple;

Για το σκουληκο-δαγκωμένο μηλαράκι απ' έξω;

Πραγματικά έχω αυτήν την απορία.

Εξάλλου, διαχρονικά, από άποψη standards, η Apple δεν έχει δώσει τίποτα στον κόσμο των υπολογιστών, με εξαίρεση το SCSI - το οποίο είναι πολύ σημαντικό. Άντε και το Firewire (IEEE-1394).

Αλλά όλα τα υπόλοιπα:

- IDE/ATAPI
- SATA
- PCI
- AGP

κλπ.

τα έχει πάρει ως standards από τον κόσμο των PC.


Άλλωστε, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Εγώ εδώ και 11 συναπτά έτη μόνο Mac έχω σπίτι μου. Άλλοι έχουν μόνο Windows, άλλοι MorphOS. So what? Τη δουλειά μας να κάνουμε (άσχετα αν την κάνουμε ευκολότερα με ένα Macintosh :)

Κι οι κατσαρίδες είναι περισσότερες από τους ανθρώπους. Αυτό όμως δεν τις κάνει το ανώτερο είδος στη Γη. ;)

Σιγά μη σφαχτούμε τώρα για το ποιός έχει το καλύτερο λειτουργικό...

Δεν σφαζόμαστε ΜακΓιώργο.

Άλλωστε ξέρεις πόσο πολύ εκτιμώ τη γνώμη σου - το λέω πραγματικά αυτό.

Έχω όλες αυτές τις απορίες διότι όπως ίσως θα έχεις καταλάβει, είμαι άνθρωπος που από χόμπι στους υπολογιστές, ψάχνει, σκαλίζει, μαθαίνει, με 2 λόγια boldy goes where he has never gone before.

Έχοντας λοιπόν σκαλίσει - ψάξει από τότε που ασχολούμαι με τους υπολογιστές τα παρακάτω:

από software:

- DOS (από 3.2)
- δήθεν "Windows" 3.1x και 9x (τα πέταξα στα σκουπίδια το 2000) αναγκαστικά για κάποια χρόνια
- Windows NT 4.0
- Windows 2000 και νεότερα
- server εκδόσεις τους (π.χ. 2003)
- x64 εκδόσεις τους
- Σοβαρό Linux (Gentoo) και μάλιστα με στοιχεία-ψήγματα xBSD (το portage προέρχεται από το ports των xBSD)

από hardware:

- 32-bit CPUs
- 64-bit CPUs
- έρχονται dual (και του παρά-χρόνου καί quadruple) core CPUs

Ερωτώ λοιπόν:

Η εμπειρία με έναν Mac τί παραπάνω θα μου προσφέρει από αυτά, από άποψη hardware ή software;

Ίσως λέω, σαν πρώτο, την εμπειρία ενός RISC επεξεργαστή (PowerPC).

Αλλά από εκεί και πέρα τί;

Πραγματικά ερωτώ.

Διότι εάν τρέξω στο PC (σε native amd64) είτε ένα xBSD, είτε ένα Gentoo 2.6x, με Gnome πάνω, ένα καλό MacOSX theme (υπάρχουν), άντε και έναν κλώνο του πολυ-διαφημισμένου Εξποζέ (υπάρχουν και αυτά), γιατί να πληρώσω τόσο αδρά σε χρήμα και χρόνο, που καί τα 2 δεν είναι τόσο άφθονα όσο παλαιότερα στα φοιτητικά μου χρόνια, για έναν Mac;

Σημειωτέον, ότι όσα είπα παραπάνω:


...εάν τρέξω στο PC (σε native amd64) ένα Gentoo 2.6x, με Gnome 2.6+ πάνω, ένα καλό MacOSX theme (υπάρχουν)...

τα τρέχω αυτή τη στιγμή.

Λοιπόν, ειλικρινά ερωτώ:

Γιατί Mac;

Όταν θα έχω σε λίγους μήνες dual-core και σε 1.5-2 χρόνια, ας πούμε, quadruple-core.

spooky
10-05-05, 13:39
Λοιπόν πρώτη φορά διαβάζω ένα θέμα με τόση προσοχή.
Για τον φίλο τον WAntilles έχω να πώ μερικά πραγματάκια.
1> Πρέπει να έχεις ξοδέψει πάρα πολά χρήματα για hardware όσπου να φτάσεις και να μιλάς με αυτόν τον τρόπο και την τόση σιγουριά. Αλλά εγώ δεν θέλω να ξωδέψω τόσα απλά θέλω να αγοράσω ένα υπολογιστή που να μου κάνει την δουλειά μου χωρίς να κολλάει, χωρίς να τον κάνω format ανα 5 μήνες και χωρίς να χρειάζομαι extra μνήμη για να τρέχω προγράμματα του τύπου norton, mcafee και χιλιάδες άλλα για να μην έχω διάφορα στον υπολογιστή μου.
2> Ακόμη δεν θέλω να αλλάζω υπολογιστή άν 5 μήνες γιατί έβγαλε η AMD τους Dual Core ή βγήκε η καινούργια κάρτα γραφικών της ΑΤΙ με 512 ΜΒ ram ερώτημα εσύ δεν είσαι στο λούκι τόσον εταιρειών που στα παίρνουν και εσύ χαίρεσε. :)
3> Οσον αφορά την Apple θα σου πω λίγα πράγματα εγώ apple δεν έχω το μηχάνημά μου είναι ένας pentium 1 στα 200ΜΗΖ με Windows 98SE και φυσικά τρέχω Firefox. Για αυτό που το θέλω το μηχάνημά μου κάνει την δουλειά του αν και λίγο αργά μπορώ να πω(no money). Ο φίλος μου έχει apple το powerbook 17'' 1.5 Ghz G4 με 1GB ram το πήρε πρόσφατα. Λόγω ότι είμαι λίγο unixakias θέλησα να το δοκιμάσω και η εμπειρία μου είναι η εξείς θα κάτσω να δουλέψω 1 χρόνο για να το πάρω αυτό το γουρούνι
ρε φίλε είναι πολύ ωραίο και δεν κολλάει είναι πολυ ελαφρύ και μπορώ να πω ότι δεν έχω δεί πουθενά καλύτερο laptop αν ξέρεις κανένα πες μου.
4>Καλά θα κάνεις πρωτου μιλήσεις για apple να δοκιμάσεις μερικά προγράμμα τα της. πχ. Shake , Logic 7, ακόμα και αυτά της microsoft δέιχνουν αλλά και παίζουν καλύτερα και φυσικά το xcode αν κάνεις προγραμματισμο είναι ένα κόσμημα το οποίο φαντάζομαι θα γίνει καλύτερο. Ακόμη και αυτό το iLife είναι από τα καλύτερα πακέτα προγραμμάτων που έχω δεί.
5> Μιλάς για την τιμή συχνά και αναφέρεσε στην 2πλάσια τιμή. Κοστολόγησέμε αυτό το pc 2 επεξεργαστές 2.7 GHz με μητρική που να έχει 1.35 ghz frontside bus (για τον καθένα επεξεργαστή )1Gb ram 8xdualLayer DVDR Ati Radeon 9650 256Ram 400GB HD SATA gigabit κάρτα δυκτίου 2 800 2 400 fireware να είναι liquid coolling και φυσικά να έχει ένα κουτί χωρίς καλώδια. Ακόμη να έχει αυθεντικά windows 64Bit (όχι στο τζάμπα) να περιλαμάνει πρόγραμμα επεξεργασία σαν το ιmovie πρόγραμμα σύνθεσης σαν το garageband και τα συναφεί και όλα αυτά να δουλεύουν καλά για τουλάχιστόν 7 μήνες και τότε θα είμε ο πρώτος που θα το πάρω :)
6> Όσο για τις καινοτομίες που αναφέρεις τα windows my friend ξέρεις πως ξεκίνησαν.

Ελπίζω να γνωρίζεις ότι δεν έχω τίποτα μεταξύ σου απλά δεν μου αρέσουν οι απόλυτοι άνθρωποι με γυρίζουν πίσω στον μεσαίωνα (καλές εποχές ε)

mperedim
10-05-05, 13:45
Kayser Soze & MPeredim, χαίρομαι - πραγματικά - που με διαβάζετε ακόμα και αν δεν συμφωνείτε με όσα λέω.
Εντάξει μωρέ, είσαι λίγο κολλημένος αλλά δεν τρέχει και τίποτα :-P


Αλλά όπου υπάρχει ποσότητα, στατιστικά ως ποσοστό της, θα υπάρχει και ποσότητα στην ποιότητα.
Προφανώς! Για αυτό παρέθεσα τα νούμερα από το fink. Ότι είναι ποιοτικό και αξίζει γίνεται port ;-)


Συγνώμη αλλά ποιά ποιότητα κατασκευής;
Αναφερόμουν (προφανώς) στο packaging. Ακόμα και το πιο "παλιόπραγμα", το τροφοδοτικό του iBook είναι έτσι φτιαγμένο ώστε να διπλώνει χωρίς να "τσαλακώνει" το καλώδιο (if you get what I mean). Ναι ακόμα και το χαζό σκουληκοδαγκωμένο μηλαράκι μέσα σε αυτά :-) Ένα Apple μηχάνημα έχει ανώτερη ποιότητα κατασκευής από το custom-built x86 box ή ακόμα ακόμα ένα Dell.



Έχοντας λοιπόν σκαλίσει - ψάξει από τότε που ασχολούμαι με τους υπολογιστές τα παρακάτω:

από software:

- DOS (από 3.2)
- δήθεν "Windows" 3.1x και 9x (τα πέταξα στα σκουπίδια το 2000) αναγκαστικά για κάποια χρόνια
- Windows NT 4.0
- Windows 2000 και νεότερα
- server εκδόσεις τους (π.χ. 2003)
- x64 εκδόσεις τους
- Σοβαρό Linux (Gentoo) και μάλιστα με στοιχεία-ψήγματα xBSD (το portage προέρχεται από το ports των xBSD)

Noted. Το MacOS X δεν είναι τίποτα από τα παραπάνω. Είναι ένα Unix με ευκολία χρήσης μεγαλύτερη των Windows. Δε λέω ότι είναι για σένα, δε λέω ότι θα μάθεις κατ' ανάγκη κάτι, λέω απλά ότι είναι κάτι διαφορετικό. Σου επιτρέπει να χρησιμοποιείς τον υπολογιστή με την ίδια ευκολία που αλλάζεις μπαταρίες στο τηλεκοντρόλ και αυτό *δεν είναι κακό*.

(btw, το portage είναι εμπνευσμένο από τα ports, αλλά δεν προέρχεται από αυτά. μάλιστα κάνει αρκετά πράγματα που δεν γίνονται στα ports, αλλά κάποια άλλα δεν τα κάνει καθόλου)



από hardware:

- 32-bit CPUs
- 64-bit CPUs
- έρχονται dual (και του παρά-χρόνου καί quadruple) core CPUs

Ερωτώ λοιπόν:

Η εμπειρία με έναν Mac τί παραπάνω θα μου προσφέρει από αυτά, από άποψη hardware ή software;

Στις λεπτομέρειες; Τίποτα. Το fink δε σου προσφέρει κάτι που δεν υπάρχει στο debian ή το gentoo repository, το Spotlight είναι καλό αλλά υπάρχει και το Beagle (ή το desktop search) κ.ο.κ. Απλά στο MacOS X σε συνδυασμό με Apple H/W τα πάντα παίζουν εύκολα και απλά, χωρίς γιατί και πώς, χωρίς kernel recompilation ή driver updates, (...)


Όταν θα έχω σε λίγους μήνες dual-core και σε 1.5-2 χρόνια, ας πούμε, quadruple-core.
For what is worth, οι Power PC είναι *εξαιρετικοί* επεξεργαστές (αν και οι Opteron μάλλον είναι ελαφρώς καλύτεροι).

syro
10-05-05, 13:52
Δηλαδή για ποιά "ποιότητα κατασκευής" ευθύνεται άμεσα και πραγματικά η Apple;

Μόνο αν δεις το "εσωτερικό" ενός G5 μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει αυτό!
Από τη μητρική, το σύστημα Water-Cooling (οκ μόνο για τον ΜΕΓΑΛΟ), μέχρι τη χωροταξική διαμόρφωση, τις μονώσεις και την ποιότητα τροφοδοτικών/κουτιών. Ποιότητα κατασκευής σε ένα σύστημα αυτό σημαίνει...Δε συζητάω ότι έχεις υπολογιστή που δε κάνει θόρυβο, τόσο απλά.
Ένα ρημασιασμένο IBM pc300gl (σαν να λέμε Hyundai lantra GLS :mrgreen:) πήρα πριν 6 χρόνια και δουλεύει μέχρι σήμερα χωρίς να κάνει ΤΣΙΚ, πόσο μάλλον αν μιλάμε για ακριβότερα πράματα!

Όσο για τα quad core και πράσινα άλογα, μέχρι να φτάσουνε τους G5 θα τα βρούνε πολύ σκούρα πάρε μια γεύση :

G5: 2.336 Gflops/GHz
Xeon: 1.284 Gflops/GHz
Itanium2: 2.972 Gflops/GHz
Itanium: 2.648 Gflops/GHz
Pentium 4: 1.197 Gflops/GHz
AMD Opteron: 1.268 Gflops/GHz

που με σύντομες πράξεις σημαίνει ότι η ναυαρχίδα της apple αυτή τη στιγμή ξεπερνά τα 9 Gflops νούμερο που το φτάνεις(?) με Quad opteron ΚΑΙ-ΒΑΛΕ-ΠΑΤΕΝΤΟ-ΜΗΧΑΝΗΜΑ.

ΠΟΛΥ σημαντικό να αναφέρω ότι είναι τιμές μετρημένες σε μη βελτιστοποιημένο κώδικα γιατί η θεωρητική επίδοση ενός dual 2.5 GHz G5 είναι 40Gflops--- :)
και η πραγματική παίζει ανάλογα με την εφαρμογή από 18-25Gflops (εδώ θέλουμε περισσότερους από 8 opteron :mrgreen:)

και για όσους δε γνωρίζουνε, 2πλάσια cpu σημαίνει και 2πλάσια Gflops (floating point operations per second ή πράξης κινητής υποδιαστολής ανά δευερόλεπτο) αλλά όχι και υποδιπλάσιοι χρόνοι υπολογισμού! και εκεί είναι το μεγαλύτερο ατού συστημάτων με επεξεργαστές power/itanium ότι είναι βελτιστοποιημένοι για ulti processing.

ΥΓ. Αν και νέο μέλος του forum πραγματικά μου αρέσουν αυτά που γράφεις και ο τρόπος που τα γράφεις :mrgreen: το ότι διαφωνούμε είναι άλλο θέμα.

pelasgian
10-05-05, 16:41
Το μόνο καλό που έκανε η Mac είναι ότι άκουσε τον Founder Stever Jobs και ακολούθησε την γραμμή των NeXT σε Unix περιβάλλον. Το κακό ότι πήγε σε BSD και έβαλε τα δικά τους x-windows-και-καλά αντί να πάρουν τα Xorg όπως ΟΛΟΙ, έτσι ώστε να κλειδώσουν την αγορά τους. Σιγά την αγορά, σιγά και το κλείδωμα. Ψιλικατζίδες ήταν μία ζωή, ψιλικατζίδες θα μείνουν. Η αγορά είναι ψηφιακή: ή high end (IBM big iron) ή cheap plastic.

Τώρα που κατάφεραν να πουλάνε και το cheap plastic ως γκλαμουριά, κονομάνε όλοι πουλώντας διάφορα σκουπίδια (βλέπε τώρα pc της πλάκας που κοστίζει τα διπλά επείδη κάναν 30% overclocking με μπουριά, water-cooling, turbo-fan coolers, «πράσινα κίτρινα κόκκινα μπλε, λεντάκια στο πισί μου δείχτε τι βλήμα είμαι καλέ». Το θέμα είναι ότι αν θές απλά desktop χρήση, δεν θες τίποτα από αυτά, αν δεν θες desktop χρήση, τα «παιχνιδάκια» δεν σου κάνουν ούτως ή άλλος.

Επίσης, καλός ο G5, αλλά μία Asus με 939 Athlon X2 και δύο sli 6800 pro του ρίχνει. Και αν δεν του ρίχνει αυτό, του ρίχνει ένα cray xdi. Και τα δύο δε τρέχουν Linux, όπως και τα mac των έξυπνων macintoshάδων.

pelasgian
10-05-05, 16:48
Όταν θα έχω σε λίγους μήνες dual-core και σε 1.5-2 χρόνια, ας πούμε, quadruple-core.

9 Πυρήνες θα έχει ο Cell της Sony για το playstation 3. Το 1999 που βγήκε το ps/2 έκλεινε το σπίτι σε ό,τι pc υπήρχε τότε. Ε, το ίδιο θα γίνει και τώρα. Αν μάλιστα η Sony το βγάλει με Linux ως επιλογή, εγώ δεν ξαναπέρνω ούτε intel ούτε amd. Άντε να ξεμπερδεύουμε με αυτή την μαλακία που φορτωθήκαμε από το 1970 επειδή βόλευε την IBM, την Intel και την M$ και το οποίο επέζησε μέχρι σήμερα (παρα φύσει) επείδη ο gates δεν μας δίνει το κώδικα των windows, οπότε πρέπει το hardware να είναι binary συμβατό με τις μπούρδες που έγραψε τότε και φτάσαμε να έχουμε μία 64bit επέκταση μία 32bit επέκτασης, μία 16 bit επέκτασης ένος 8bit επεξέργαστή του 1970.


Θέλω ένα 128bit επεξεργαστή τώρα, να του κάνω compile το linux και όχι να περιμένω πότε ο Gates και ο κάθε Gates θα τα πάρει κάτω από το τραπέζι από την Intel ώστε να κρατήσει τα άλογα μέχρι που να προλάβει η Intel na βγάλει κάτι σαν αυτό της AMD οπότε και όλως συμπτωματικώς βγαίνουν τα μακρυκέρατα του. Και γιατί της Intel είναι τόσο πρόχειρο; γιατί έχανε η M$ μερίδιο στους server (τι είχε τι έχασε δηλαδή) επειδή δεν έκανε port στα 64 όπως το Linux, οπότε τους έλεγε στην intel «άντε τελείωνε μ@λ@κ@ γ@μw τα 64bitά σου τσιπάκια, άντε γιατί μας ξεφτύλισαν».

ΝΑ ΨΟΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ και οι κωλοεπεξεργαστές τους και τα κωλοπρογράμματά τους. Το Unix έρχεται να κρίνει ζώντες και νεκρούς. Η μέρα πλησιάζει, μετανοείτε αμαρτωλά σκουλίκια :mrgreen:

WAntilles
10-05-05, 19:04
Πρέπει να έχεις ξοδέψει πάρα πολά χρήματα για hardware όσπου να φτάσεις και να μιλάς με αυτόν τον τρόπο και την τόση σιγουριά.

I've done my share of purchases over the years. Όλες εξαιρετικά προσεγμένες.


Αλλά εγώ δεν θέλω να ξωδέψω τόσα...

Αλλά τελικά ξόδεψες 2x+ περισσότερα από μένα.


...απλά θέλω να αγοράσω ένα υπολογιστή που να μου κάνει την δουλειά μου χωρίς να κολλάει...

Εάν επιλέξεις σοβαρά κομμάτια hardware, σοβαρό λειτουργικό, και ξέρεις να το στήνεις σωστά, κανένας υπολογιστής δεν "κολλάει".


χωρίς να τον κάνω format ανα 5 μήνες...

Format έχω να κάνω 2 χρόνια.


...και χωρίς να χρειάζομαι extra μνήμη για να τρέχω προγράμματα του τύπου norton, mcafee και χιλιάδες άλλα για να μην έχω διάφορα στον υπολογιστή μου.

Δεν τρέχω Νόρτωνες & Φόρτωνες, ή αυτόματα anti-virus εδώ και 17 χρόνια που έχω PC.


Ακόμη δεν θέλω να αλλάζω υπολογιστή άν 5 μήνες γιατί έβγαλε η AMD τους Dual Core ή βγήκε η καινούργια κάρτα γραφικών της ΑΤΙ με 512 ΜΒ ram ερώτημα εσύ δεν είσαι στο λούκι τόσον εταιρειών που στα παίρνουν και εσύ χαίρεσε. :)

Γιατί εμένα με αναγκάζει κανείς να κάνω αναβάθμιση;

Είμαι λεύτερος.

Εσύ αντίθετα έχεις πληρώσει 2x+ παραπάνω από μένα.


...με Windows 98SE...

Ήδη με αυτό φάνηκε πόση βαρύτητα θα δίνω από εδώ και πέρα σε όσα γράφεις.


...ρε φίλε είναι πολύ ωραίο...

Η αισθητική του hardware είναι το τελευταίο πράγμα που κοιτώ (αν το κοιτώ).


...και δεν κολλάει...

Για δές τί λέω παραπάνω:


Εάν επιλέξεις σοβαρά κομμάτια hardware, σοβαρό λειτουργικό, και ξέρεις να το στήνεις σωστά, κανένας υπολογιστής δεν "κολλάει".

Λές μετά:


Μιλάς για την τιμή συχνά και αναφέρεσε στην 2πλάσια τιμή. Κοστολόγησέμε αυτό το pc 2 επεξεργαστές 2.7 GHz με μητρική που να έχει 1.35 ghz frontside bus (για τον καθένα επεξεργαστή )1Gb ram 8xdualLayer DVDR Ati Radeon 9650 256Ram 400GB HD SATA gigabit κάρτα δυκτίου 2 800 2 400 fireware να είναι liquid coolling και φυσικά να έχει ένα κουτί χωρίς καλώδια. Ακόμη να έχει αυθεντικά windows 64Bit (όχι στο τζάμπα) να περιλαμάνει πρόγραμμα επεξεργασία σαν το ιmovie πρόγραμμα σύνθεσης σαν το garageband και τα συναφεί και όλα αυτά να δουλεύουν καλά για τουλάχιστόν 7 μήνες και τότε θα είμε ο πρώτος που θα το πάρω :)

Μόλις πάω σπίτι θα σου στείλω αναλυτική τιμολόγηση.


Όσο για τις καινοτομίες που αναφέρεις τα windows my friend ξέρεις πως ξεκίνησαν.

Εννοείς από τη Xerox και που τα σφετερίζεται εδώ και 10ετίες η "τίμια" και "ειλικρινής" Apple;


...οι απόλυτοι άνθρωποι...

Άλλες λεξούλες δεν έχεις στο λεξιλόγιό σου και πιπιλάς αυτή συνέχεια;


...έχει ανώτερη ποιότητα κατασκευής από το custom-built x86 box ή ακόμα ακόμα ένα Dell.

Η Dull είναι από τις πλέον εμπαίζουσες τον κοσμάκη εταιρίες.


Απλά στο MacOS X σε συνδυασμό με Apple H/W τα πάντα παίζουν εύκολα και απλά, χωρίς γιατί και πώς, χωρίς kernel recompilation ή driver updates

Με αποτέλεσμα οι Μακικοί να μένουν μια ζωή υπολογιστικώς αναλφάβητοι.


For what is worth, οι Power PC είναι *εξαιρετικοί* επεξεργαστές (αν και οι Opteron μάλλον είναι ελαφρώς καλύτεροι).

Δεν είπα ποτέ το αντίθετο.

Οι PowerPC είναι εξαιρετικά CPUs.

Το τί είναι γύρω τους και πώς και πόσο ακριβά "πασάρεται" είναι που με ενοχλεί.


Όσο για τα quad core και πράσινα άλογα, μέχρι να φτάσουνε τους G5 θα τα βρούνε πολύ σκούρα πάρε μια γεύση :

G5: 2.336 Gflops/GHz
Xeon: 1.284 Gflops/GHz
Itanium2: 2.972 Gflops/GHz
Itanium: 2.648 Gflops/GHz
Pentium 4: 1.197 Gflops/GHz
AMD Opteron: 1.268 Gflops/GHz

Το ότι οι αριθμοί σου είναι αναξιόπιστοι και ψευδείς, φαίνεται από τα παρακάτω:


Xeon: 1.284 Gflops/GHz
Pentium 4: 1.197 Gflops/GHz
AMD Opteron: 1.268 Gflops/GHz

Ως γνωστόν, ένας Opteron/Athlon-64, στα 32-bit αποδίδει στην ίδια συχνότητα σε σχέση με έναν Xeon/Pentium-4 3 προς 2.

Σε 64-bit δε αυτή η διαφορά είναι ακόμα μεγαλύτερη -> ξεπερνά το 7 προς 4 και πλησιάζει το 2 προς 1.

Οι αριθμοί σου είναι επομένως τελείως εκτός πραγματικότητας και επομένως ψευδείς και αναξιόπιστοι.


Syro, προσωπικά δεν εμπιστεύομαι ΚΑ-ΝΕ-ΝΑ benchmark που αναφέρεται σε apple. Είναι διάσημη πια η περίπτωση της καμπάνιας της, όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει τους G5, που έλεγε "τόσο ταχύτεροι από τα ΧΧ PC στην ΨΨ δουλειά" και, όπως αποδείχτηκε, στους Apple έτρεχαν optimized κώδικα ή native εκδόσεις ενώ, στα Windows, αντίστοιχα προγράμματα σε unoptimized ή ported κώδικα. Πέραν αυτών, δε μετράμε αριθμό πολυγώνων; Δεν μετράμε περιφέρεια στήθους;

Πέστα Παπιάρχοντα.

Και όχι μόνο αυτό.

Ως γνωστόν, ο πρώτος Opteron βγήκε Απρίλιο 2003.

Οι πρώτοι 64-bit PowerPC βγήκαν περίπου 3-4 μήνες αργότερα.

Επί μήνες η Apple διεθνώς κορόιδευε τον κόσμο διατυμπανίζοντας ότι "οι PowerPC 64 είναι οι πρώτοι desktop υπολογιστές του πλανήτη".

Σαν δε ντρέπονται.

hayzel
10-05-05, 19:19
ΝΑ ΨΟΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ και οι κωλοεπεξεργαστές τους και τα κωλοπρογράμματά τους. Το Unix έρχεται να κρίνει ζώντες και νεκρούς. Η μέρα πλησιάζει, μετανοείτε αμαρτωλά σκουλίκια :mrgreen:

LLLOOOOLLL.

WAntilles
10-05-05, 19:23
9 Πυρήνες θα έχει ο Cell της Sony για το playstation 3.

Όπως "δήθεν" και τα Windows 9x ήταν "Windows";

Θα-θα-θα-θα, θα-θα-θα.

Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι.

WAntilles
10-05-05, 19:31
Το Unix έρχεται να κρίνει ζώντες και νεκρούς. Η μέρα πλησιάζει, μετανοείτε αμαρτωλά σκουλίκια :mrgreen:

Εμένα πού με κατατάσσεις; :mrgreen:

Στους ντεμί; :mrgreen:

Πρόσεξε τί θα πεις γιατί τρέχω μακράν πιο "σκληροπυρηνικό" Linux από σένα, και μάλιστα καί με στοιχεία xBSD (portage). :mrgreen:

Ducklord
10-05-05, 19:54
Syro, προσωπικά δεν εμπιστεύομαι ΚΑ-ΝΕ-ΝΑ benchmark που αναφέρεται σε apple. Είναι διάσημη πια η περίπτωση της καμπάνιας της, όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει τους G5, που έλεγε "τόσο ταχύτεροι από τα ΧΧ PC στην ΨΨ δουλειά" και, όπως αποδείχτηκε, στους Apple έτρεχαν optimized κώδικα ή native εκδόσεις ενώ, στα Windows, αντίστοιχα προγράμματα σε unoptimized ή ported κώδικα. Πέραν αυτών, δε μετράμε αριθμό πολυγώνων; Δεν μετράμε περιφέρεια στήθους;

Όπως (σωστά) έλεγαν οι Μακιντοσάδες στο παρελθόν, "δεν είναι τα μπέντσμαρκς αυτά που μετράνε". Τώρα, γιατί εσύ θες να αποδείξεις ανωτερότητα μέσω μπέντσμαρκς, δεν το ξέρω, μα είναι σχεδόν σίγουρο πως "θα φας τα μούτρα σου" αν το πιέσεις (στα PCs κυκλοφορούν πρώτες οι ναυαρχίδες του hardware και μετά μεταφέρονται σε Mac - βλέπε ATi X800XT).

Και τώρα, για όλους...

Θετικά των Mac:
Ευκολία χρήσεως
Σχετική σταθερότητα
Μερικές εκπληκτικές εφαρμογές (συνδυάζουν απλή χρήση και πλούτο δυνατοτήτων)

Θετικά των PCs:
Φθηνότερο κόστος
Πλούτος επιλογών εφαρμογών (όχι, κατ' ανάγκη, όλα καλά)
Σχετική σταθερότητα (τώρα πια)
Παιχνίδια
Πειρατεία

Είδατε; Τόσο απλά και σταράτα. Για Μακ, θα βρεις πιο δύσκολα κόπια. Για Μακ, θα κάνεις κρα να βρεις παιχνίδι. Όσον αφορά τη σταθερότητα, =δεν= μου αρέσει που το λέω γιατί σιχαίνομαι την Microsoft, μα είχα ενάμισυ μήνα να κάνω ρηστάρτ τα XP. Αυτό, για εμένα, είναι αρκετά σταθερό. Και ούτε κολλήματα και blue screen αν δεν χρησιμοποιείς "περίεργο hardware" - και ΜΗΝ πεταχτεί κανένας Macintoshάς να το κατηγορήσει αυτό, αφού και στους Apple "δεν χρησιμοποιείς περίεργο hardware" (αφού, "και να θες..." ;) )...

Οι Apple είναι άπαιχτοι για όποιον θέλει να κάνει μια δουλειά, να την κάνει καλά, και ΔΕΝ είναι "χομπίστας" των υπολογιστών, "πειραχτήρι", δεν παίζει παιχνίδια και δεν του αρέσει να ψάχνεται. Είναι σταθερά μηχανήματα εργασίας με αρκετή αξιοπιστία και ευκολία χρήσεως. Είναι κάτι το απολύτως διαφορετικό (σε λογική) από τα πισιά.

Και το αντίθετο...

Φιλικά
Παπιάρχοντας

mperedim
10-05-05, 21:23
Syro, προσωπικά δεν εμπιστεύομαι ΚΑ-ΝΕ-ΝΑ benchmark που αναφέρεται σε apple. Είναι διάσημη πια η περίπτωση της καμπάνιας της, όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει τους G5, που έλεγε "τόσο ταχύτεροι από τα ΧΧ PC στην ΨΨ δουλειά"
Τα νούμερα του syro δεν είναι και τόσο αναξιόπιστα ... ρίξε μια ματιά στο top500 (http://top500.org/lists/plists.php?Y=2004&M=11), θα δεις πολλούς επεξεργαστές Power στις πρώτες θέσεις, με τους Itanium να έπονται. Από "κοινούς" processors Δεν είναι και πολύ τυχαίο.

For what is worth, τα εν λόγω νούμερα (είτε ισχύουν είτε όχι) δε λένε απολύτως τίποτα (και εδώ συμφωνώ με τον παπιάρχοντα). Kάποια άλλα πιο ουσιαστικά benchmarks (http://www.barefeats.com/g5op.html) δείχνουν ότι οι Opteron είναι περίπου το ίδιο καλοί με τους G5, και μάλιστα οι απλοί Opteron (non dual-core) με απλά Windows XP Pro (non 64-bit). Για παιχνίδια δεν το συζητάμε, πάρε τον G5 και πέτα τον από το παράθυρο (http://www.barefeats.com/g5op2.html), που λέει ο λόγος δηλαδή.


Όσον αφορά τη σταθερότητα, =δεν= μου αρέσει που το λέω γιατί σιχαίνομαι την Microsoft, μα είχα ενάμισυ μήνα να κάνω ρηστάρτ τα XP.
Γιατί να σιχαίνεσαι ρε άνθρωπε, ψέματα είναι; :) Έχω μηχανήματα Windows εδώ πέρα που βαράνε uptime μήνες, και κλείνουν όποτε ... χρειάζεται συντήρηση το UPS. Από τα 2000 κι έπειτα τα Windows είναι κάτι παραπάνω από "αρκετά σταθερά" [το λειτουργικό, τώρα αν βάζεις εσύ πάντα τους super-ultra-duper τελευταίους οδηγούς καλά να πάθεις]


Οι Apple είναι άπαιχτοι για όποιον θέλει να κάνει μια δουλειά, να την κάνει καλά, και ΔΕΝ είναι "χομπίστας" των υπολογιστών, "πειραχτήρι", δεν παίζει παιχνίδια και δεν του αρέσει να ψάχνεται.
Συγγνώμη αλλά γιατί αποκλείεις κάποιος που θέλει να κάνει μια δουλειά να είναι και "χομπίστας" ή "πειραχτήρι";

Το MacOS X κάνει πραγματικά θραύση σε "χομπίστες" γιατί όπως παρατηρείς είναι απλά ΑΠΑΙΧΤΟ όταν θέλεις να κάνεις μια δουλειά (κάπου μεταξύ 9 το πρωί και 5 το απόγευμα: και τα "πειραχτήρια" δουλεύουμε ξέρεις) και όντας κάτω από την επιφάνεια ένα πραγματικό Unix λειτουργικό ιδανικό για κάθε "χομπίστα", με το που γυρίζεις σπίτι.

Ducklord
10-05-05, 21:54
Βρε Μπέρεντιμ, άλλο "Μπέρεντιμ ο πειραχτήρης" που θα δοκιμάσει να χώσει μία εφαρμογή στο υποβόσκων λινουξοειδές κατιτίς που έχει χώσει η Έηπλ, και άλλο ο "Μπούρουντημ ο χαλάστρας" που θα βάλει το μπουρί στον επεξεργαστή και θα δει αν μπορεί να τον κλοκάρει 3 Γκίγκα παραπάνω. Οι Μακ δεν είναι φτιαγμένοι για πειράγματα, δεν υπάρχει αρκετή "υποστήριξη" για πειράγματα (ναι, δες που φτάσαμε, να υπάρχουν μαγαζιά με ονόματα τύπου overclock.co.uk ...!) και αν ψιλο-ξεφύγεις μπορείς να φας τα μούτρα σου. Είπαμε, σταθερά - σταθερά, μα μη το χέζουμε το ζήτημα - αν διαλύσεις τον πυρήνα του λειτουργικού, θα τρέχεις Κουά(ρ)κ στην τοστιέρα.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ "πειραχτήρια". Δεν είναι ανάγκη να είναι κανείς ο καρά-αντβάνσντ γιούζορας για να "πειράξει" το γουίν πισί του: με ένα εναλλακτικό Shell, μία πρόσθετη τάσκμπαρ, το Σάμουραηζ και τέτοια χαζά του δίνεται η αίσθηση του "τουήκερ". Αν θέλει να του αλλάξει τα πρέκια, πάει και αγοράζει καλώδια, προσόψεις, μπλιμπλικοφωτάκια και παρελκόμενα, ανοίγει το κουτί και το διαλύει. Και αν κολλήσει, ρωτά στο μαγαζί με τα μπλιμπλικοφωτάκια και του λένε πως να τα ανάψει, δίνοντάς του και ένα φορητό ψυγείο για υπεργουάου ψύξεις.

Ο Μακιντοσάς, από την άλλη, "αν ανοίξει το κουτί, τζήζ". Αν πας να ζητήσεις ποντίκι με κομβία "2 και βάλε", σε κοιτούν στο μαγαζί σαν παρακατιανό και το παίζουν υπεράνω ("Χμμμ, πισάς θα ήταν, ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΑΘΕΙ, ΧΑΡ-ΧΑΡ"). Φαντάσου να τους πεις πως "έκανες ρηκομπάηλ τον πυρήνα του Τζέντου που έχωσες αντί του Τάηγκερα, μα θες να κάνεις μούλτιμπουτ με αυτό και χάθηκες κατά την ολοκλήρωση του προτσές". Θα σου πούνε να τους το πας για σέρβις. Για καμιά 200άρα ευρώ, αν εξαιρέσουμε πως θα βρουν βλάβη και στο καλώδιο της οθόνης σου και για αυτό θα σου αλλάξουν DVD (ξέεεερεις τι λέω ;) ).

Θες να το δεις και στην πράξη; Έλα. Σε προκαλώ. Φτιάξε θρέντ στο σάητε μας ρωτώντας τα μέλη "πως μπορείς να κάνεις το τάδε κουλό σε Μακ" και κάνε το ίδιο για πισί. Μέτρα απαντήσεις. (αυτό λέει πολλά και για την υϊοθέτηση της adsl και το τεχνολογικό ενδιαφέρον της πλειοψηφίας των Μακιντοσάδων).

Για να δικαιολογούμαι κιόλα, αν και γνωρίζεις πως δεν λέω βλακείες (ελπίζω), έχω σπουδάκει γραφίστας. Δούλεψα και στα δύο μηχανήματα και για "άμεση" δουλειά, οι Μακ είναι καλύτεροι. Αυτό που λέει ο Γουάν, όμως, είναι αλήθεια: οι περισσότεροι Μακιντοσάδες, είναι περισσότερο "τεχνολογικώς αναλφάβητοι" από τους πισάδες. Και για αυτό φταίνε τα βλαμμένα πισιά (που λέει ο Πελάσγιαν).

Έχει ο Μακιντοσάς να αντιμετωπίσει προβλήματα ασυμβατότητας με το νέο του ασύρματο ποντίκι;
Όχι
Έχει να συναντήσει κόλλημα στις IRQ ανάμεσα στην Σάουντμπλάστα και την κάρτα βίντεο που πήρε για να βλέπει στα κρυφά, τα βράδια, Filmnet;
Όχι
Έχει φάει τα μούτρα του να βρει ΠΩΣ θα βλέπει τσάμπα φίλμνετ τα βράδια;
Όχι

Παίρνει ένα μασίνι που "κάνει αυτά" (και όχι παραπάνω, αν δεν το ψάξεις, οπότε τρώς μόνος σου τα μούτρα σου - και δε σε παίρνει, τόσο που κοστίζει) και δεν κοιτάζει παραπέρα. Δεν το ψάχνει, και άρα, δεν μαθαίνει.

Τόσο απλά.

Έτσι δικαιολογείται και το γιατί όποιος Μακιντοσάς έχω γνωρίσει είναι ευτυχισμένος άνθρωπος. Ανοίγει το μασίνι, εντιτάρει το πι-ες-ντι του, το σώζει (με σέηβ και ουχί σέηβ άζ), το φορτώνει στο κουάρκ, το στήνει, το σώζει (με σέηβ, και ουχί σέηβ άζ), το κλείνει και πάει για κόφη. Δεν έχει παιχνίδια. Δεν έχει άλλες εφαρμογές. Όταν βγει το νέο Φωτοσόπι, μπορεί και να το πάρει, αν το τσιμπήσει ο κουμπάρος.

Δες, στον αντίποδα, τον μίζερο Ουαντίλες, που περιμένει τα μπέντσμαρκς των επόμενων Όπτερων για να ονειρεύεται το πότε θα τους βάλει τέσσερις - τέσσερις σε ένα ντρήμ μασίν που θα στήσει μόνος, επί μία εβδομάδα, με περίσια προσοχή. Δες τον Πελάσγιο που διακόπτει το Shinobi στο Playstation ανά 3 λεπτά για να δει αν έγινε ρηκομπάηλ το Οπενόφις. ΔΕΣ ΔΥΣΤΥΧΙΑ, ΜΙΖΕΡΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ... ;)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

hedgehog
10-05-05, 21:56
Δεν θέλω να επεκταθώ όσο οι προλαλήσαντες, αλλά να μείνω στο εξής:
η εμπειρία μου απο το OS X και τα G5 είναι παρα πολύ μικρή για να βγάλω το οποιοδήποτε συμπέρασμα...
σε κάθε περίπτωση όμως αρνούμαι πεισματικά να δώσω 1720 ευρώ (ο φτηνότερος Power Mac απο Rainbow) για να πάρω ένα μηχάνημα που δεν μου προσφέρει τίποτα παραπάνω (ή αν θέλετε δεν είμαι σε θέση να αξιοποιήσω...) απο ένα απλό κοινό θνητό PCάκι των 800 ευρώ! και μπορεί να υπάρχει η εναλλακτική του mac mini, αλλα με τρομάζει απεριόριστα η ιδέα οτι παίρνω ένα μηχάνημα στο οποίο μόνο μνήμη και σκληρό μπορώ να αντικαταστήσω (δεν συζητάμε για προσθήκη καν) Γι' αυτό άλλωστε και δεν παίρνω laptop.

επίσης θα πω κι εγώ πως δεν με απασχολεί καθόλου η "ομορφιά" του εσωτερικού του κουτιού (ούτε και του εξωτερικού για να είμαι ειλικρινής). Δεν με ενδιαφέρει το τρομερό design του keyboard!! ας είναι και USB HUB ταυτόχρονα! 120 ευρώ για ένα πληκτρολόγιο (τιμή rainbow πριν λίγους μήνες) ΔΕΝ τα δίνω (ήταν και ενσύρματο πανάθεμά το) (και ναι.... το ξέρω οτι μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα οποιοδήποτε k\b... ενδεικτικά το αναφέρω)

Εν ολίγοις.... βλέπω μερικούς λόγους για να ΜΗΝ δοκιμάσω τα mac, αλλα κανένα (πλην της περιέργειας ίσως) για να το τολμήσω.

sdikr
10-05-05, 21:58
Τα mac είναι σαν την aol, αν την δοκιμάσεις χωρίς να έχεις δοκιμάσει κάτι άλλο σε δένει μαζί του!!


ps κανένα πρόβλημα με την aol, τρομερό Browser, τρομερό mail system και φυσικά έχεις και τα screennames!! :vava:

ps ναι έχω δουλέψει και mac osx,

lazar
10-05-05, 22:20
Τα mac είναι σαν την aol, αν την δοκιμάσεις χωρίς να έχεις δοκιμάσει κάτι άλλο σε δένει μαζί του!!

ΧΑΧΑ! Το εκπληκτικότερο ποστ που έχω διαβάσει σε αυτό το φόρουμ. Ειλικρινώς το λέω, έγραψες Σπύρο!

syro
10-05-05, 22:58
Τα νούμερα του syro δεν είναι και τόσο αναξιόπιστα ... ρίξε μια ματιά στο top500 (http://top500.org/lists/plists.php?Y=2004&M=11), θα δεις πολλούς επεξεργαστές Power στις πρώτες θέσεις, με τους Itanium να έπονται. Από "κοινούς" processors Δεν είναι και πολύ τυχαίο.

Χαίρομαι που με πρόλαβες και που ξέρεις το top500.

Λοιπόν παίδες επειδή τα πράματα είναι πολύ παρεξηφημένα με τα benchmark και τις επιδόσεις και επειδή όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει... (μέχρι και με CRAY συγκρίναμε :mrgreen: ήμαρτον ρε παιδιά ξέρετε τα κοστολόγια CRAY/SGi????)

Στη "παρέα" λοιπόν ΥΠΑΡΧΟΥΝ πολλά ενδιαφέροντα μηχανήματα που δυστυχώς λόγω διαφορετικών εφαρμογών δε μπορούμε να τα συγκρίνουμε άμεσα μεταξύ τους (ίσως κάποιος ειδικός se unix σαν τον pelasgian να μπορούσε)
μερικά είναι τα :

Linux Cluster 8x2.8GHz Xeon 1GB/CPU σε supermicro (mech eng soft)
Desktop Dual Xeon 2.8GHz 1GB DDR w2k (matlab apps)

Επίσης υπάρχουν αυτά τα οποία συγκρίνονται ΑΜΕΣΑ το πως θα το καταλάβετε στη συνέχεια.

P4 3.06 1GB 1066mhz Rambus SCSI 15kRPM + 2xPCI DSP card (audio recording & mastering cubase vst)

Dual G5 2.5GHz 2GB DDR (audio recording & mastering, logic audio)

το πρώτο είναι ένα μικρό στο μάτι αλλά μεγάλο αλλού μηχάνημα αφού διαθέτει ειδικές DSP κάρτες για τη δουλεία που χρησημοποιήται, τη μουσική παραγωγή που για όσους τυχόν δε ξέρουν είναι απίστευτα οδυνηρη για το cpu διαδικασία. Σημειώνω ότι οι κάρτες που διαθέτει έχουν 30 DSPs (5.4Gflops)

Δουλεύοντας το ίδιο project στον p4 και στον g5 παρατηρήθηκε ότι ενώ το σύστημα με τα dsp ήτανε στο όριο του πριν αρχίσει η παραμόρφωση λόγω έλλειψης ισχύος ο g5 βρισκότανε στο 25%!!!!! Και αυτό δε πάτε να λέτε ότι σας κατέβει είναι αληθινό και έγκυρο. Και μιλάμε για επαγγελματική δουλειά και όχι τραγουδάκι με 4 tracks και 5 εφφέ, κάτι που σημαίνει ότι πολύ δύσκολα ένας μέσος επαγγελματίας παραγωγός θα φτάσει παραπάνω.

Ούτε εγώ συμπαθώ αυτή τη δυσκοίλια εταιρεία αλλά δε πάμε να χτυπάμε τον κ*λο μας κάτω ο g5 δε πιάνεται. Και τώρα που όλα τα CAE θα υποστηρίζουνε και osx θα γίνει όλεθρος γιατί πoλύ απλά δίνεις 4 χιλιάρικα και τα έχεις ΟΛΑ (οκ με 2gb ram εγώ θέλω 8 :mrgreen:).
Το τι περάσανε για να στήσουνε το cluster παραπάνω δε το φαντάζεστε, και πάλι είναι μακράν υποδεέστερο, κάνει σαν ελικόπτερο, ζεσταίνει σαν σόμπα και έχει μέγεθος βιβλιοθήκης. Βέβαια είναι scalable αλλά αυτό είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.

Εντούτοις προκαλώ τους διάφορους geeks του forum να σκεφτούνε τι άλλο πραγματικό test μπορούμε να κάνουμε με τον g5 γιατί κάτι άλλο με OSX εγώ δεν έχω τη γνώση που απαιτείται για να το κάνω. Το μηχάνημα είναι διαθέσιμο. Αφου το linpack (επίσημο benchmark top500) δεν σας κάνει.


Ως γνωστόν, ένας Opteron/Athlon-64, στα 32-bit αποδίδει στην ίδια συχνότητα σε σχέση με έναν Xeon/Pentium-4 3 προς 2.

Σε 64-bit δε αυτή η διαφορά είναι ακόμα μεγαλύτερη -> ξεπερνά το 7 προς 4 και πλησιάζει το 2 προς 1.

Οι αριθμοί σου είναι επομένως τελείως εκτός πραγματικότητας και επομένως ψευδείς και αναξιόπιστοι.

Wake up Neo

Από που "ΩΣ" γνωστόν???? Από το γείτονα ή από benchmark :D
Οι αριθμοί μου τεκμηριώνονται άμεσα και είναι αποτέλεσμα μετρήσεων όχι benchmark τύπου quake fps. Αλλά αν επιμένεις θα ξεθάψω το επίσημο list και θα το κάνω post εδώ να δεις τι είναι επίσημο και τι παπάτζα.

mperedim
10-05-05, 23:00
...
Δες, στον αντίποδα, τον μίζερο Ουαντίλες, που περιμένει τα μπέντσμαρκς των επόμενων Όπτερων για να ονειρεύεται το πότε θα τους βάλει τέσσερις - τέσσερις σε ένα ντρήμ μασίν που θα στήσει μόνος, επί μία εβδομάδα, με περίσια προσοχή. Δες τον Πελάσγιο που διακόπτει το Shinobi στο Playstation ανά 3 λεπτά για να δει αν έγινε ρηκομπάηλ το Οπενόφις. ΔΕΣ ΔΥΣΤΥΧΙΑ, ΜΙΖΕΡΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ... ;)
Ήθελα να απαντήσω στον Wantilles, αλλά με πρόλαβες και με κάλυψες πλήρως (δεκτές και οι διευκρινήσεις για το "πειραχτήρι"). Συμφωνώ 100% :-)

Και για να το κλείσω όσο μπορώ:

Η MS παλεύει να πετύχει εδώ και χρόνια ακριβώς αυτό που κάνει η Apple, οι "desktop" διανομές Linux (Xandros, Linspire, Suse, Mandrake/Mandriva, Ubuntu, ...) το ίδιο [1]: να κάνουν τους χρήστες ευτυχισμένους. Οι χρήστες είναι κατά κανόνα αναλφάβητοι και -πάλι κατά κανόνα- θέλουν να μείνουν αναλφάβητοι (άντε να μάθουν να δουλεύουν μια-δυο σχετικές εφαρμογές, είτε το Excel αν είναι λογιστές, είτε το Photosop αν είναι γραφίστες, είτε το Word -ή κάποιον άλλο κειμενογράφο- αν είναι γραμματείς κ.ο.κ.). Στα @@ τους αν από πίσω υπάρχει NT kernel ή MS-DOS (ναι θα προσέξουν ότι τα XP είναι πιο σταθερά από τα 9x! όχι δε θα τους νοιάξει γιατί συμβαίνει αυτό), αν είναι Open Source ή Closed Source, αν είναι Debian-Based ή RPM-based κλπ. Δεν είναι κακό ένας υπολογιστής να μπορεί να χρησιμοποιηθεί εύκολα και γρήγορα ΚΑΙ από αναλφάβητους.

Wantilles, δες τον υπολογιστή σαν ένα σύγχρονο κινητό τηλέφωνο (καθότι και αυτά μικροί υπολογιστές είναι πλέον). Σίγουρα, ψήνουν και καφέ (που λέει ο λόγος). Σίγουρα, έχουν άπειρες δυνατότητες. Αλλά 5 βασικά πραγματάκια μπορεί να τα κάνει και ο κάθε αναλφάβητος. Και αυτό in my book δεν είναι καθόλου μα καθόλου κακό.

Υ.Γ. Πάντως ότι από ένα σχόλιο μιας γραμμής θα ξεκίναγε τέτοιος διαξιφισμός δεν το περίμενα :-)

----
[1] Δεδομένου του πολύ μεγαλύτερου εύρους H/W το οποίο προσπαθούν να καλύψουν MS & Linux, προφανώς είναι μάλλον αδύνατο να το πετύχουν, όσο καλή δουλειά και αν κάνουν.

lazar
10-05-05, 23:16
Η MS παλεύει να πετύχει εδώ και χρόνια ακριβώς αυτό που κάνει η Apple, οι "desktop" διανομές Linux (Xandros, Linspire, Suse, Mandrake/Mandriva, Ubuntu, ...) το ίδιο [1]: να κάνουν τους χρήστες ευτυχισμένους.

Για σκέψου όμως και την Apple που παλεύει πολύ περισσότερα χρόνια να πετύχει αυτό που κατάφερε η MS και δεν μπορεί!

Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το αναλφάβητοι.
Μήπως όταν γράφουν οι μηχανικοί αυτοκινήτων μεταξύ τους αποκαλούν όλους τους οδηγούς αναλφαβήτους;

WAntilles
10-05-05, 23:24
Από που "ΩΣ" γνωστόν???? Από το γείτονα ή από benchmark :D
Οι αριθμοί μου τεκμηριώνονται άμεσα και είναι αποτέλεσμα μετρήσεων όχι benchmark τύπου quake fps. Αλλά αν επιμένεις θα ξεθάψω το επίσημο list και θα το κάνω post εδώ να δεις τι είναι επίσημο και τι παπάτζα.

Από εκατοντάδες συγκριτικά reviews από την εποχή του Athlon Thunderbird.

Μην το συνεχίσεις γιατί πραγματικά δεν σε παίρνει και με τόσα στοιχεία θα γίνει onslaught.

@ ADSLgr.com All rights reserved.