PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα ήχου σε Laptop



giwrgosth
10-05-05, 11:29
Έχω το Compaq Presario 714.
Μετά από format και εγκατάσταση ΧΡ Pro GR και SP2 έχασα τον ήχο!
Βλέπει κανονικά την κάρτα ήχου, πέρασα και το τελευταίο 4-1 της VIA, αλλά ο ήχος δεν παίζει. Κάβω κατάργηση συσκευών ήχου, τις ξαναβρίσκει κανονικά, ανοίγω κάποιο κομάτι ήχου με το mediaplayer, δεν βγάζει κάποιο μήνυμα λάθους, αλλά δεν έχω ήχο.

moshstef
10-05-05, 11:36
Η Compaq συνήθως έχει drivers στο site της, για συγκεκριμένο μοντέλο laptop, για τις συσκευές audio, video, keyboard, κλπ. Έχεις εγκαταστήσει τους audio drivers από το site της Compaq; Εγώ από εκεί θα ξεκίναγα.

Lazy Dog
10-05-05, 11:38
Για κοιτα το "mute" στο Control Panel
[ποτε δεν ξερεις] ;)

giwrgosth
10-05-05, 12:29
Λογικό με το mute, καμιά φορά την πατάμε, αλλά είναι οκ.
Δεν κατέβασα τους drivers, γιατί υπέθεσα πως αφού την βλέπει την κάρτα δεν είναι εκεί το πρόβλημα.
Θα το δοκιμάσω πάντως.

dpan
10-05-05, 13:16
Eπειδη ειχα και εγω compaq desktop σε πληροφορω οτι οντως θελει τα drv για την καρτα ηχου απο την κατασκευαστρια εταιρεια...Υπαρχει αυτη η μανουρα στα Compaq.Γιατι δεν κανεις restore απο τα CD που σου εχουν δωσει να τελειωνεις ?

dpan
10-05-05, 13:19
Και δεν υπαρχουν μεμονωμενα τα drv σε site ή σε cd.Υπαρχει μονο το restore CD.Εγω ειχα ζητησει απο κει που το αγορασα και μου εστειλαν τα drv για καρτα ηχου και καρτα γραφικων σε ξεχωριστo CD-R.Παρτους ενα τηλ και ζητα το...! Αυτο ειναι το κακο με τα Compaq και HP pc ....!

giwrgosth
11-05-05, 09:52
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Για να ξέρουν και όσοι έχουν παρόμοιο πρόβλημα στο μέλλον, το πρόβλημα λύθηκε με τους drivers της Compaq.
Παρ΄ όλο που έβλεπε την κάρτα ήχου κανονικά ήθελε τους drivers για να δουλέψει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.