PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 mbit το πρωι αλλα το βραδυ ουτε 512



chrisfile
29-01-08, 19:55
Καλησπέρα παιδια, σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας εχω το εξής πρόβλημα :
Εχω κάνει αναβαθμηση της γραμμής μου απο 1024 σε 2048 τελη Δεκεμβριου.
Μετα απο 3 μερες χωρις καθόλου internet τελικα εγινε αναβαθμηση αλλα ειχα κωλλησει στα 1024. Εχωντας δηλωσει βλαβη περιμενα κανα 10ρια μερες να ερθουν οι τεχνικοι για να δουν την γραμμη μου.
Μου ειπαν τελικα οτι λογω μεγαλης αποστασης απο το κεντρο (εχω US Line Attenuation 63 )
ισως να εχω πολυ θορυβο και αυτο να μειωνει την ταχυτητα.Μου ειπαν ομως οτι θα κοιταζαν να καθαρισουν και τη γραμμη.Ετσι τελικα εμπαινα με 1500 περιπου και κατεβαζα με 130-150 9παλι καλα λεω).Μετα απο κανα 2 βδομαδες βλεπω ομως οτι μπαινω 2048 και κατα τη διαρκεια της ημερας ποιανω ταχυτητα 190-220. Κατα το απογευματακι ομως αρχιζει και μου πεφτει η γραμη στα 60 (γινετε και αποσυνδεση καμια φορα αλλα τις ποιο πολλες φορεσ ξανασυνδεομαι με 2048 η και με 1680).Το πρωι ομως ξανα ανεβαινω στα 200. Πριν τη αναβαθμηση ομως τετοια μειωση δεν υπηρχε το απογευμα( κατεβαζα σταθερα με 90 μεσο ορο). Μπορει καποιος να μου πει που μπορει να οφειλετε αυτο??Και το κυριοτερο τι να κανω??Γιατι τελικα νομιζω οτι ηταν μπουρδα το οτι φταιει η αποσταση. Ρωταω εσας εδω γιατι γραμη στο 1242 αποτι καταλαβα δεν μπορεις πλεων να ποιασεις με τιποτα!
Παρακατω σας στελνω και το modem status. Επισης να πω οτι η γραμμη μου ειναι ISDN και οτι ανηκω στο Dslam του Αγ. Πνευματος στη Σερρες με αποσταση απο το Dslam περιπου 2800 μετρα (Νεο Σουλι) και εχω Connx 2 mbit.


Modem Status
Link Status Connected
Us Rate (Kbps) 256
Ds Rate (Kbps) 2048
US Margin 9
DS Margin 10
Modulation MMODE
LOS Errors 0
DS Line Attenuation 55
US Line Attenuation 63
Path Mode Fast Path

panos_mlonas
30-01-08, 00:18
εγω με περιπου τα ιδια χαρακτηριστηκα γραμμης κλειδωνω στα 4092.το πρωι φτανω μεχρι τα 490 απο τη microsoft αλλα το βραδυ δεν μπορω να πιασω πανω απο 100.ειμαι στην περιοχη της γλυφαδας..

LiveTVRadio
30-01-08, 00:21
Καλησπέρα παιδια, σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας εχω το εξής πρόβλημα :
Εχω κάνει αναβαθμηση της γραμμής μου απο 1024 σε 2048 τελη Δεκεμβριου.
Μετα απο 3 μερες χωρις καθόλου internet τελικα εγινε αναβαθμηση αλλα ειχα κωλλησει στα 1024. Εχωντας δηλωσει βλαβη περιμενα κανα 10ρια μερες να ερθουν οι τεχνικοι για να δουν την γραμμη μου.
Μου ειπαν τελικα οτι λογω μεγαλης αποστασης απο το κεντρο (εχω US Line Attenuation 63 )
ισως να εχω πολυ θορυβο και αυτο να μειωνει την ταχυτητα.Μου ειπαν ομως οτι θα κοιταζαν να καθαρισουν και τη γραμμη.Ετσι τελικα εμπαινα με 1500 περιπου και κατεβαζα με 130-150 9παλι καλα λεω).Μετα απο κανα 2 βδομαδες βλεπω ομως οτι μπαινω 2048 και κατα τη διαρκεια της ημερας ποιανω ταχυτητα 190-220. Κατα το απογευματακι ομως αρχιζει και μου πεφτει η γραμη στα 60 (γινετε και αποσυνδεση καμια φορα αλλα τις ποιο πολλες φορεσ ξανασυνδεομαι με 2048 η και με 1680).Το πρωι ομως ξανα ανεβαινω στα 200. Πριν τη αναβαθμηση ομως τετοια μειωση δεν υπηρχε το απογευμα( κατεβαζα σταθερα με 90 μεσο ορο). Μπορει καποιος να μου πει που μπορει να οφειλετε αυτο??Και το κυριοτερο τι να κανω??Γιατι τελικα νομιζω οτι ηταν μπουρδα το οτι φταιει η αποσταση. Ρωταω εσας εδω γιατι γραμη στο 1242 αποτι καταλαβα δεν μπορεις πλεων να ποιασεις με τιποτα!
Παρακατω σας στελνω και το modem status. Επισης να πω οτι η γραμμη μου ειναι ISDN και οτι ανηκω στο Dslam του Αγ. Πνευματος στη Σερρες με αποσταση απο το Dslam περιπου 2800 μετρα (Νεο Σουλι) και εχω Connx 2 mbit.


Modem Status
Link Status Connected
Us Rate (Kbps) 256
Ds Rate (Kbps) 2048
US Margin 9
DS Margin 10
Modulation MMODE
LOS Errors 0
DS Line Attenuation 55
US Line Attenuation 63
Path Mode Fast Path

Με 55 Attenuation, εγω δεν θα εμπαινα καν στον κόπο να βάλω adsl. :sorry:

gogos888
30-01-08, 00:44
Νομίζω ότι η PSTN γραμμή είναι σταθερότερη σε μεγάλες αποστάσεις. Δεν γνωρίζω αν χρειάζεσαι το ISDN αλλά αν δεν σε χαλάει το 30ευρω της μετατροπής μπορείς να το ζητήσεις από τον ΟΤΕ.

ttsgr
30-01-08, 00:49
Νομίζω ότι η PSTN γραμμή είναι σταθερότερη σε μεγάλες αποστάσεις. Δεν γνωρίζω αν χρειάζεσαι το ISDN αλλά αν δεν σε χαλάει το 30ευρω της μετατροπής μπορείς να το ζητήσεις από τον ΟΤΕ.


Και χάνεις το εύρος από 25Khz-80khz στο upload (Integrated Services Digital Network)

pnikolo
30-01-08, 02:56
Καλησπέρα παιδια, σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας εχω το εξής πρόβλημα :
Εχω κάνει αναβαθμηση της γραμμής μου απο 1024 σε 2048 τελη Δεκεμβριου.
Μετα απο 3 μερες χωρις καθόλου internet τελικα εγινε αναβαθμηση αλλα ειχα κωλλησει στα 1024. Εχωντας δηλωσει βλαβη περιμενα κανα 10ρια μερες να ερθουν οι τεχνικοι για να δουν την γραμμη μου.
Μου ειπαν τελικα οτι λογω μεγαλης αποστασης απο το κεντρο (εχω US Line Attenuation 63 )
ισως να εχω πολυ θορυβο και αυτο να μειωνει την ταχυτητα.Μου ειπαν ομως οτι θα κοιταζαν να καθαρισουν και τη γραμμη.Ετσι τελικα εμπαινα με 1500 περιπου και κατεβαζα με 130-150 9παλι καλα λεω).Μετα απο κανα 2 βδομαδες βλεπω ομως οτι μπαινω 2048 και κατα τη διαρκεια της ημερας ποιανω ταχυτητα 190-220. Κατα το απογευματακι ομως αρχιζει και μου πεφτει η γραμη στα 60 (γινετε και αποσυνδεση καμια φορα αλλα τις ποιο πολλες φορεσ ξανασυνδεομαι με 2048 η και με 1680).Το πρωι ομως ξανα ανεβαινω στα 200. Πριν τη αναβαθμηση ομως τετοια μειωση δεν υπηρχε το απογευμα( κατεβαζα σταθερα με 90 μεσο ορο). Μπορει καποιος να μου πει που μπορει να οφειλετε αυτο??Και το κυριοτερο τι να κανω??Γιατι τελικα νομιζω οτι ηταν μπουρδα το οτι φταιει η αποσταση. Ρωταω εσας εδω γιατι γραμη στο 1242 αποτι καταλαβα δεν μπορεις πλεων να ποιασεις με τιποτα!
Παρακατω σας στελνω και το modem status. Επισης να πω οτι η γραμμη μου ειναι ISDN και οτι ανηκω στο Dslam του Αγ. Πνευματος στη Σερρες με αποσταση απο το Dslam περιπου 2800 μετρα (Νεο Σουλι) και εχω Connx 2 mbit.


Modem Status
Link Status Connected
Us Rate (Kbps) 256
Ds Rate (Kbps) 2048
US Margin 9
DS Margin 10
Modulation MMODE
LOS Errors 0
DS Line Attenuation 55
US Line Attenuation 63
Path Mode Fast Path

Κατι δε παει καλα εδω! Καταρχην το adsl2+ δε λειτουργει με αυτα τα χαρακτηρηστικα!
Το απλο adsl κλειδωνει ατο 1 mbps και οχι στα 2.
Ενωσε το router σου απ' ευθειας στη γραμμη του οτε. Χωρις παραλληλα καλωδια, φιλτρα, διαχωριστες και τηλεφωνα και δωσε μας τα download att & snr, να αποκλεισουμε τα εσωτερικα λαθη :hmm:

chrisfile
30-01-08, 09:02
αυτη τη στιγμη κατεβαζω με 190-210 η γραμμμη τωρα εχει αυτα τα στατιστικα
Modem Status
Link Status Connected
Us Rate (Kbps) 256
Ds Rate (Kbps) 2048
US Margin 9
DS Margin 8
Modulation MMODE
LOS Errors 0
DS Line Attenuation 57
US Line Attenuation 63
Path Mode Fast Path


DSL Statistics
Near End F4 Loop Back Count 0
Near End F5 Loop Back Count 0

θα ξαναστειλω και στατιστικα χωρις να βαλω το splitter για να δουμε τι θα κανει

LiveTVRadio
30-01-08, 09:07
Τη μέρα νοικοκύρης , το βράδυ αμαρτωλός, χαράματα για torrents σερφαρεις μοναχός. :rofl:

Απο μικρο κι απο τρελλο μαθαινεις την αλήθεια.
( Τι θελει να πει ο ποιητής ? οτι το βράδυ το ξεσκιζουν το ιντερνετ, ενω το πρωι που ειναι στις δουλειες τους αντε να κατεβασουν κανα εμαιλ).

chrisfile
30-01-08, 09:21
Σας στελνω το status χωρις να το εχω συνδεσει σε splitter
Modem Status
Link Status Connected
Us Rate (Kbps) 256
Ds Rate (Kbps) 2048
US Margin 9
DS Margin 7
Modulation MMODE
LOS Errors 0
DS Line Attenuation 56
US Line Attenuation 63
Path Mode Fast Path


DSL Statistics
Near End F4 Loop Back Count 0
Near End F5 Loop Back Count 0

κατεβαζω παλι 197-210
Νομιζω οτι δουλευει καλα η γραμμη. Το προβλημα ειναι απο το απογευμα και μετα ομως....
Μου ειπαν παντως απο την οτενετ (8011135555 διοτι το 1242 ουτε με σφαιρες το ποιανεις αυτες τις μερες) να το δηλωσω βλαβη. Το δηλωσα χθες το βραδυ!Φοβαμαι ομως μη μου τα κανουν παλι ποιο μπαχαλο.

........Auto merged post: chrisfile added 11 Minutes and 22 Seconds later........


Τη μέρα νοικοκύρης , το βράδυ αμαρτωλός, χαράματα για torrents σερφαρεις μοναχός. :rofl:

Απο μικρο κι απο τρελλο μαθαινεις την αλήθεια.
( Τι θελει να πει ο ποιητής ? οτι το βράδυ το ξεσκιζουν το ιντερνετ, ενω το πρωι που ειναι στις δουλειες τους αντε να κατεβασουν κανα εμαιλ).

Να συμφωνησω μαζι σου, αλλα δεν μπορει πριν με 1mbit να επιανα παντα 90 με 100 ολη μερα και τωρα με 2 να εχει τοσο μεγαλη διαφορα στη ταχυτητα το πρωι σε σχεση με το βραδυ.Πριν κανα 10ημερο πως επιανα σταθερα 120 μερα νυχτα; Ουτε νομιζω να ειναι τοσο φορτωμενο το Dslam της περιοχης μου. Ξερω οτι για Pstn παντως ειναι (δεν εχει πορτες διαθεσημες) αλλα για Isdn πρεπει να ειναι μισοφορτωμενο.

Chris_Nik
30-01-08, 09:43
[quote=koltsidas;1760984]Τη μέρα νοικοκύρης , το βράδυ αμαρτωλός, χαράματα για torrents σερφαρεις μοναχός. :rofl:[quote]


Καλημερα, Πολυ καλο....:rofl::rofl::rofl::rofl:

chrisfile
30-01-08, 10:30
Μολις μιλησα με 1242 και μου ειπαν να αναιρεσω την βλαβη και να τους δηλωσω οτι η περιοχη μου θελει αυξηση στο Bandwidth. Τι εχετε να πειτε;; Εγω πηρα παντως και η κοπελα καν δεν ηξερε την λεξη αλλα ειπε οτι θα το δηλωσει. Για να δουμε τι θα δουμε.....:hmm:

rouho
30-01-08, 10:47
εγω με περιπου τα ιδια χαρακτηριστηκα γραμμης κλειδωνω στα 4092.το πρωι φτανω μεχρι τα 490 απο τη microsoft αλλα το βραδυ δεν μπορω να πιασω πανω απο 100.ειμαι στην περιοχη της γλυφαδας..


Είμαι περιοχή Γλυφάδας (dslam Τερψιθέας) και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Γραμμή 4092. Το πρωί οκ το βράδυ χάλια!!!!! Τι θα γίνει με αυτή την ιστορία??? Μιλάω με support και μου λένε ότι για να δηλώσω βλάβη θα πρέπει να κατεβάζω με λιγότερο από...... 85ΚB/s δηλαδή 680Kbps ΣΕ ΓΡΑΜΜΗ 4092 !!!!!!!!!!!!:down:

4 χρόνια στη 4νετ (ταχύτητες 368, 1 και 2 ) δεν είχα τέτοια προβλήματα. Είχα άλλα βέβαια:(

DS attenuation: 35db

panos_mlonas
30-01-08, 13:11
Είμαι περιοχή Γλυφάδας (dslam Τερψιθέας) και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Γραμμή 4092. Το πρωί οκ το βράδυ χάλια!!!!! Τι θα γίνει με αυτή την ιστορία??? Μιλάω με support και μου λένε ότι για να δηλώσω βλάβη θα πρέπει να κατεβάζω με λιγότερο από...... 85ΚB/s δηλαδή 680Kbps ΣΕ ΓΡΑΜΜΗ 4092 !!!!!!!!!!!!:down:

4 χρόνια στη 4νετ (ταχύτητες 368, 1 και 2 ) δεν είχα τέτοια προβλήματα. Είχα άλλα βέβαια:(

DS attenuation: 35db

εγω ρε φιλε δεν μπορω να κατεβασω με τπτ torrent και μου εχει σπασει τα νευρα
εχω ds atunation 53
ds margin 6

κλειδωνω στα 4092 δεν 3ερω ι να πω αλλα φοβαμαι να τουσ πω να το πειρα3ουν γτ δεν μπορω αλλο χωρις ιντερνετ..την προηγουμενη οφρα 1 βδομαδα ημουν off

ΜΗπως ξερει κανεις αν μπορω να φωναξω τεχνικο για να μου ελεξει τ γραμμη μου? που 8α παρω τηλ και τι θα πω?

XronisR
30-01-08, 15:51
εγω οταν ειχα τιν 768 conn-x κανενα προβλημα κατεβασε συνεχεια τερμα μερα-νυχτα....80-85 καμια φορα...μετα μολις εβαλα 2 καταστραφηκα....μεγαλη ασταθεια και χαμηλο download....βρε δεν αφηνα την 768 μια χαρα ημουν....τωρα αρχιζω και τρεχω....

@ ADSLgr.com All rights reserved.