PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές οδηγίες γυμναστικής (σε γυμναστήριο) για άτομο αγύμναστο για πολύ καιρό..



sadako
30-01-08, 03:16
Λοιπόν.. Αποφάσισα μετά απο πολύ καιρό να γραφτώ σε γυμναστήριο. Κύριος λόγος δεν είναι ο συνήθης (μάλλον) δλδ να χάσω κιλά, με 1.85 περίπου ύψος και γύρω στα 75 κιλά, πιστεύω ότι είμαι καλά, χωρίς σημαντικά προβλήματα σιλουέτας)κατά άλλους ίσως μου έκαναν καλό και 5 κιλά ακόμα.. Αλλά θέλω πρώτιστα να βελτιώσω τη φυσική μου κατάσταση (είχα πρόσφατες δυσάρεστες εμπειρίες που δοκίμασα να κάνω τζόκινγκ και μετά απο 5 λεπτά είχα πέσει κάτω πτώμα :down:), και δεύτερον να ενισχύσω τη μυϊκή μου μάζα (σε όγκο δλδ και δύναμη). Πρέπει να πω ότι η τελευταία φορά που πήγα γυμναστήριο ήταν πριν απο 9 περίπου χρόνια, και απο τότε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, ασκούμουν ελάχιστα σωματικά..

Επέλεξα λοιπόν ένα γυμναστήριο (διαβάζοντας και κάποια σχετικα τόπικ ενώ έκανα μια σχετική έρευνα να σχολιάσω ότι επέλεξα ενα συνοικιακό, για την ακρίβεια δημοτικό και όχι κάποιο απο τα μεγάλα που οι περισσότεροι πάνε για να γνωρίσουν γκόμενες) και γράφτηκα. Σε κάτι τέτοια γυμναστήρια βέβαια μερικές φορές δεν είναι και τόσο ψείρες οι γυμναστές να κάθονται απο πάνω σου να βλέπουν αν κάνεις καλά την κάθε άσκηση κλπ). Αυτό που μου είπε λοιπόν για αρχή, ήταν να κάνω λίγο απο όλα (διάδρομο, χέρια, πόδια, στήθος πλάτη κλπ), κάτι σαν "γενικό fitness" όπως το χαρακτήρισε, και μετά από λίγο καιρό να μου βάλει ένα πιο εξειδικευμένο πρόγραμμα..

Το θέμα είναι λοιπόν, ότι άρχισα να κάνω, με τη λογική του no pain no gain άρχισα να ανεβάζω τα κιλά λίγο λίγο (μιλάμε για διάστημα 2 εβδομάδων απο τότε που άρχισα) για τα δικά μου δεδομένα, και γυρνούσα σπίτι χώμα..τα χέρια πονούσαν την επόμενη μέρα, τρικέφαλοι και ώμοι κλπ.. Επειδή πάντα μ'αρέσει να ζητάω μια δεύτερη γνώμη, ήθελα να ακούσω απόψεις για την τακτική που θα'πρεπε να ακολουθήσω, απο κάποιους πιο έμπειρους (επαγγελματίες ή μη) στο χώρο..

Με ένα φίλο που το συζήτησα, κάπως πιο έμπειρο απο μένα, μου είπε ότι ειδικά τώρα στην αρχή, δεν πρέπει να ανεβάζω πολύ κιλά, για να μη μου το γυρίσει σε καμιά θλάση, καλύτερα λιγότερα κιλά, με περισσότερες επαναλήψεις, επίσης, τρικέφαλους-στήθος τη μία μέρα (με το λογική ότι "σπρώχνεις"), και δικέφαλους-πλάτη την άλλη μέρα (με τη λογική ότι "τραβάς"), κάτι μου έλεγε ότι οταν τα κάνεις όλα μαζί, δεν προλαβαίνει να μεταφερθεί το αίμα απο το ένα σημείο στο άλλο και κουράζεται περισσότερο η καρδιά, χωρίς μάλιστα πολύ ουσιαστικό αποτέλεσμα.. Πόδια μετά, και στο τέλος διάδρομο, αλλά χαλαρό, κανά τέταρτο (αν θέλω και κανα 10λεπτο στην αρχή, αλλά ειδικά τώρα στην αρχή περπάτημα, όχι πάνω απο 5,5 km/h). Και επίσης κοιλιακούς-ραχαίους κάθε μέρα..

Θα ήθελα να ακούσω απόψεις, και γενικές για τρόπο γυμναστικής, και πιο ειδικές για την περίπτωση μου, δλδ του λαππά/καλοπερασάκια/αγύμναστου :rofl:

Gordito
30-01-08, 03:27
Eγω θα σου προτεινα πολυ αεροβικη γυμναστικη να παρει μπρος ο οργανισμος και μετα ανεβαζεις κιλα.
Επισης καλο ειναι να τα ανεβαζεις σιγα σιγα και να κανεις καλες διατασεις στο τελος.

Απο διατροφη πως πας;

babality
30-01-08, 10:24
αυτα που ειπες εδω πες ακριβως στο γυμναστη του γυμναστηριου που θα πας να σου βγαλει προγραμμα?:rolleyes:

wishbone
30-01-08, 12:36
βαρη 3 φορες την εβδομαδα απο 45-60 λεπτα μαξιμουμ (που λεει και το crysis), με το προγραμμα/διαχωρισμο που σου ειπε.
Αεροβικη κανε οσο μπορεις πιο συχνα (τις αλλες μερες), για να ανεβασεις το μεταβολισμο σου.
Να τρως συχνα γευματα (4 την ημερα με δυνατο πρωινο), καθαρα (οχι πολλα λιπη και ζαχαρες), και να κοιμασαι οσο μπορεις περισσοτερο.

baldrick
30-01-08, 14:00
Ρε αδερφέ μετά από πολύ καιρό πήγες στο γυμναστήριο και σήκωνες αβέρτα κιλά..? Λογικό είναι να σε πονάνε οι μύες του σώματος σου και πάλι καλά να λες που δεν έπαθες καμιά ζημιά. Το "no pain no gain" για μένα είναι εν μέρη σωστή νοοτροπία αλλά πάνω από όλα η λέξη κλειδί είναι ΥΠΟΜΟΝΗ. Μην περιμένεις να γίνεις από την μια στιγμή στην άλλη Σβαρτσενέγκερ και σίγουρα όχι από την πρώτη στιγμή γιατί οι τραυματισμοί ελλοχεύουν. Επιγραμματικά λοιπόν να προσέχεις τα εξής:
* Να ρωτάς πάντα τους γυμναστές πως γίνονται σωστά οι ασκήσεις παρότι αυτοί βρίσκονται στο γυμναστήριο μόνο για να κάνουν καμάκι στις γκόμενες. Μην κοιτάς τους άλλους γιατί το 90 % των ασκούντων κάνουν λάθος τις ασκήσεις και επιβαρύνουν την μέση τους.
* Όπως είπα υπομονή, για τον πρώτο μήνα τρέξιμο 2 φορές την βδομάδα ανά είκοσι λεπτά και πολύ χαλαρά τα κιλά και κυρίως στα ελεύθερα βάρη. 4 φορές την βδομάδα γυμναστήριο για μένα είναι εντάξει.
* Πριν ξεκινήσεις βάρη πάντα πολύ καλό ζέσταμα, τουλάχιστον 10 λεπτά διάδρομο να ζεσταθείς και σίγουρα 1-2 επαναλήψεις από την πρώτη άσκηση με χαμηλά κιλά για να ζεσταθούν οι μύες.
* Για να πάρεις όγκο μετά τον πρώτο μήνα θα ανεβάζεις σταδιακά τις ασκήσεις και θα κάνεις πρόγραμμα. Για παράδειγμα: Δευτέρα στήθος, Τρίτη: Πλάτη, Τετάρτη Ώμους, Πέμπτη: Πόδια, Παρασκευή: Χέρια. Η κάθε μυική ομάδα 4-5 ασκήσεις από 3 σετ των 10-12 επαναλήψεων. Μπορείς για λιγότερες μέρες να σπάσεις τα χέρια σε δικέφαλους τρικέφαλους και να τα κάνεις μαζί με στήθος και πλάτη αντίστοιχα.
* Διατροφή. Αν θες να βάλεις μυική μάζα πρέπει να τρως καλά. Δεν είμαι της άποψης των συχνών γευμάτων αυτά τα λένε οι διατροφολόγοι στα πρωινάδικα για να αλλάξει ο μεταβολισμός. Ο μεταβολισμός θα αλλάξει από την στιγμή που θα αρχίσεις να γυμνάζεσαι. Το κακό με τον μεταβολισμό είναι ότι έχει μνήμη, αν παρατήσεις δηλαδή το γυμναστήριο θα επιστρέψει γρήγορα στα πρώτερα σημεία του. Δεν πάει να πει ότι αλλάζει και παραμένει...! Οπότε από την στιγμή που θα κάνεις βάρη θα χρειάζεσαι πολύ ενέργεια οπότε τροφές πλούσιες σε υδατάνθρακες όπως τα μακαρόνια και το ρύζι. Μετά το γυμναστήριο γεύματα πλούσια σε πρωτείνες για να αναδομηθούν οι μύες, δηλαδή κρέας, ψάρι. Να προτιμάς ψάρια γιατί είναι και πιο χαμηλό σε λιπαρά, ο τόνος είναι ο καλύτερος αναλογικά και από το κρέας η γαλοπούλα και το κοτόπουλο.
* Αν θες φυσική κατάσταση φίλε τότε πρέπει να κάνεις σίγουρα αεροβική. Αλλά κατ εμέ 2 φορές την εβδομάδα μετά τα βάρη και για να ξεπιαστείς 20 λεπτά τρέξιμο και θα δεις πολύ σημαντικές αλλαγές και στην φυσική σου κατάσταση. Μέχρι το Απρίλη πλακώσου να πάρεις όγκο και μετά που θα καλοκαιριάζει ρίξε παραπάνω τρέξιμο και κάνε γράμμωση.

Καλή γυμναστική, υπομονή τα αγαθά άλλωστε "κόποις κτώνται" και μακριά από τα σκευάσματα συμπληρωμάτων διατροφής, πρωτείνες, στεροειδή και διάφορα έτερα γιατί θα σου κάνουν μεγάλο κακό.

iloxos
30-01-08, 14:45
Ότι και να κάνεις τρέξιμο 20λεπτο (ζέσταμα + λιποδιάλυση) και κοιλιακούς-ραχαίους (κρατάνε όλο το σώμα)

Μην κάνεις βάρη αν είσαι κρύος. Θα τσακίσεις τις αρθρώσεις σου.

Αργά και καλά τις ασκήσεις. Όχι βιαστικές και άγαρμπες κινήσεις. Θα τραυματιστείς (κυρίως στη μέση-γόνατα)

Όγκο και γράμωση μην περιμένεις πριν κλείσεις χρόνο. Οτιδήποτε άλλο δεις δίπλα σου θα είναι απο χημικά (φουσκώνεις γρήγορα - πέφτεις γρήγορα + χαλασμένα όργανα: νεφρά, όρχεις κτλ)
Μακριά απο αναβολικά αν θες να έχεις ερωτικές σχέσεις, γιατί τσουτσού γιοκ.

3 φορές τη βδομάδα μάξιμουμ για να ξεκουράζονται οι μυς.
Απλό πρόγραμμα για νέους (3 ασκήσεις ανα μυ Χ 8/10 επαναλήψεις + 1 στην αρχή με λίγα κιλά για ζέσταμα)
Δευτέρα: στήθος-δικέφαλα. Τετάρτη:πλάτη-τρικέφαλα. Παρασκευή: όμους,πόδια
Ξεκινάς με 30-40 και φτάνεις τα 70-80 στο εξάμηνο-χρόνο ανάλογα με το
νεύρο που δίνεις. Ανά 2μηνο αλλάζεις ασκήσεις για να "πιάνεις" διαφορετικά τους μυς.
Ξεκινάς με τρέξιμο, τελειώνεις με κοιλιακούς.

Βρες καλό γυμναστη (κάποιον που δεν κοιτάει όλη την ώρα κωλαράκια) και ρώτα για τα πάντα.

Διατροφή πάντα. Μακριά απο junkfood

hulkmania
30-01-08, 15:18
τα περισσοτερα που λενε οι παραπανω ειναι γενικα σωστα φιλε αλλα να ξερεις οτι τιποτα δεν ειναι απολυτο και στον καθε ανθρωπο λειτουργουν καλυτερα διαφορετικα πραγματα.για παραδειγμα εγω προτιμω τον διαχωρισμο σε δευτερα:δικεφαλοι/τρικεφαλοι τεταρτη:στηθος/πλατη παρασκευη:ποδια/ωμοι για τον λογο οτι ειναι ανταγωνιστες μυς και γυμναζεται η καθε περιοχη σε φουλ κλιμακα.αυτα ομως ειδικα στην αρχη μικρο ρολο παιζουν.αυτο που τωρα σε ενδιαφερει ειναι να αρχισει το σωμα σου να συνηθιζει την ασκηση.

επισης να ξερεις οτι το σωμα που βλεπεις στα περιοδικα με τις φετες κοιλιακους ειναι απο πολυ δυσκολο εως σχεδον αδυνατον να επιτευχθει αποκλειστικα με γυμναστικη και διατροφη χωρις διαφορα προσθετα;)(οχι οτι με πολλα χρονια καλης ασκησης και παρα πολυ μα παρα πολυ καλης διατροφης δεν μπορει να φθασεις καπου εκει αλλα ειναι εξαιρετικα δυσκολο)

sadako
30-01-08, 15:31
Καλησπέρα, και ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Σήμερα προέκυψε μια απρόσμενη εξέλιξη που μου χαλάει λίγο τον προγραμματισμό (μου'ρε χαρτί ότι φεύγω φαντάρος σε 2 εβδομάδες, αφού δε μου είχε έρθει ως τώρα υπέθεσα ότι θα έφευγα τελικά Μάιο), αλλά παρόλα αυτά θέλω να ξέρω τι παίζει γενικά, θα το συνεχίσω μέχρι να φύγω, και όποτε μπορώ μετά.

Τα "πολλά βάρη" είναι σιγουρα υποκειμενικό, δηλαδή αν πω σε κάποιον για 30κιλά κωπηλατική μπορεί να γελάσει.. αλλά για μένα με τα δικά μου κιλά και την φυσική και μυϊκή κατάσταση είναι κιλά που με κουράζουν πολύ σε 4x12 σετ x επαναλήψεις. Η "λογική" μου ήταν, μετά απο τις πρώτες μέρες που θα έκανα με πολύ ελαφριά βάρη, μετά να ανεβάσω λίγο, για να σταθεροποιηθώ σε ένα επίπεδο "δυνατό", και αυτό να το δουλέψω σε σημείο που να μη με κουράζει, για να ανεβάζω μετά.. Αλλά μάλλον όλα αυτά που σκεφτόμουν ήταν μ@λ@κίες :)

Βλέπω οι πιερισσότεροι συμφωνείτε στη σύντομη διάρκεια της εκγύμνασης με βάρη, όχι πάνω απο ώρα (τουλάχιστον για τώρα στην αρχή).. Αυτό βέβαια είναι λίγο υποκειμενικό, με την έννοια ότι εξαρτάται απο την ταχύτητα που εκτελείς τις ασκήσεις (απο ότι θυμάμαι απο την προηγούμενη φορά που είχα πάει γυμναστήριο κσλύτερα είναι όσο πιο αργά μπορώ στη φάση της άσκησης που νιώθουν τη μεγαλύτερη αντίσταση οι μύες, πχ στους τρικέφαλους κατά το ανέβασμα), ή τα διαλείμματα ανάμεσα στις επαναλήψεις. Γενικά για πόσες περίπου ασκήσεις μιλάμε κάθε μέρα? Πχ κάνοντας δικέφαλους-πλάτη τη μία μέρα.. Μιλάμε για 2 ασκήσεις δικέφαλο (απο 4x10 πχ) και άλλες 2 για πλάτη απο 4x10??
Κιλά κάθε πότε αλλάζεις συνήθως?? Πέρα απο το "όπως αισθάνεσαι" υπάρχει κάτι ενδεικτικό??

Α, και υπάρχει κάποιο site που να μπορώ να δω πιο αναλυτικά διαφορετικές ασκήσεις για κάποια μυική ομάδα με οδηγίες και πιθανόν και βιντεάκια??

Όπως είπα, ΔΕ με ενδιαφέρει να γίνω Σβαρτζενέγκερ, οπότε ούτως ή άλλως δεν σκέφτηκα καν για συμπληρώματα διατροφής, χάπια κλπ.. Αυτό που θέλω απλά, είναι να αισθάνομαι καλά με τον εαυτό μου, να αυξήσω τις αντοχές μου γενικά, και κατ'επέκταση να "ενισχυθώ" σε δύναμη και όγκο μακροπρόθεσμα..

baldrick
30-01-08, 15:33
Hulk άστα οι κοιλιακοί στους άντρες είναι μεγάλη κουβέντα...! Το σίγουρο είναι ότι όποιον βλέπεις με κοιλιακούς αλά Brad Pit στο Fight Club είναι περισσότερο αποτέλεσμα πρόσθετων ουσιών παρά γυμναστικής. Από λιποδιαλύτες μέχρι ενέσεις στεροειδών απευθείας στους κοιλιακούς μύες. :down:

Valandil
30-01-08, 15:40
Κιλά ο γυμναστής στο γυμναστήριο που πηγαίνω μου είπε να ανεβάζω κάθε μήνα.Είμαι 16, 1.85 και 77 κιλά και κάνω ~40 κιλά στα περισσότερα όργανα.
Γυμναστήριο πηγαίνω εδώ και 2 μήνες :)
Το πιάσιμο πάντως της επόμενης μέρας δεν είναι απαραίτητα κακό ;)

hulkmania
30-01-08, 16:42
σελιδα για ασκησεις προγραμματα κτλ ειναι το www.bodybuilding.com.

εγω θα σου ελεγα (λαμβανοντας υποψη και τα κιλα/υψος σου) να κανεις 3 σετ ανα ασκηση με 8 επαναληψεις (αρα προσαρμοσε το βαρος που σηκωνεις να μην σε βγαζει για πανω απο 8-10 επαναληψεις)
και απο κει και περα να αυξανεις το βαρος που σηκωνεις ανα δυο βδομαδες 5% επι της one maximum repetition(δηλαδη το βαρος που μπορεις να σηκωσεις για μια μονο επαναληψη)

το ποσο σηκωνεις δεν εχει να κανει τοσο οσο εχει να κανει η προοδευτικη αυξηση του βαρους.ειναι καλυτερο π.χ. να ανεβαζεις σταδιακα απο 20 σε 40 με τον καιρο παρα να κανεις 40 μονιμα.

αν και τωρα που πας φανταρος σε δυο βδομαδες λιγα πραγματα προλαβαινεις να κανεις.θα σου προτεινα να το αφησεις για μετα το στρατο να ασχοληθεις σοβαρα.γιατι μεσα στο στρατο δεν το βλεπω να κανεις τιποτα.

Ioanna123
30-01-08, 17:07
Βασικα, για τους πρωτους 6-8 μηνες δεν σου χρειαζεται τιποτα παραπανω περα απο 60-65 λεπτα γυμναστικης, 3 φορες την εβδομαδα με ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΒΑΡΗ!

Ψαξου μονος σου ή παρεα με καποιον που να ξερει πραγματικα να εκτελει αρσεις θανατου, σκουωτ, πιεσεις παγκου και λιγες ακομα ασκησεις.

Σε οποιοδηποτε gym και αν πας, μετα τα χαμογελακια στη γραμματεια, ρωτα τον γυμναστη:

-Ελευθερα βαρη εχετε??
-Βοηθατε στην εκμαθηση και εκτελεση ασκησεων με ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΒΑΡΗ???

Αν παρατηρησεις οτιδηποτε αρνητικο στην αντιδραση του "γυμναστη" κανεις ΜΕΤΑΒΟΛΗ και οπου φυγει-φυγει... Εκτος και αν θελεις ηθελλημενα να εξασκεις τα κοινωνικα σου skills αντι για το σωμα σου στο γυμναστηριο.

Καλη τυχη και καλα διαβασματα...

Nocturnal
30-01-08, 17:41
Aν θες site με ασκησεις και γενικοτερα για ανθρωπινη ανατομια το exrx.net ειναι εξαιρετικο.

Επιδιωξε να κανεις 3 φορες την εβδομαδα βαρη,ασε μια μερα κενη μετα απο καθε προπονηση,βαλε σε αυτην αεροβια 20+ λεπτων γρηγορου περπατηματος,,μην γυμναζεις τις μεγαλες μυικες ομαδες (στηθος/πλατη/ποδια) την ιδια μερα θα καταπονησε,ενα καλο split ειναι δικεφαλα/στηθος - τρικεφαλα/πλατη/(ωμοι) - ποδια/(ωμοι).

Κανε 2-3 ασκησεις για καθε μυικη ομαδα σε ευρος 8-10 επαναληψεων. Προσπαθησε η προπονηση σου να διαρκει το πολυ 1 ωρα ωστε να αποφυγεις τον μυικο καταβολισμο,φροντισε (τουλαχιστον) τα γευματα πριν (1-1.5 ωρα) και μετα (1-1.5 ωρα) την προπονηση να ειναι πλουσια σε υδατανθρακες και πρωτεινη για να εχεις ενεργεια και σωστη μυικη αποκατασταση.
Τρωγε 4-6 γευματα καθημερινα θα βοηθησεις τον μεταβολισμο σου να αυξηθει και θα αποφυγεις τις σαβουρες λογω κορεσμου.

Μειωσε τα σακχαρα οπου μπορεις.
Μην περιμενεις οπτικα αποτελεσματα σε λιγοτερο απο 4-5 μηνες σωστης προπονησης,ισως αρχικα να δεις μια διαφορα επειδη εισαι αρχαριος αλλα θα ειναι στατικη αν δεν παρελθει γρηγορα.

Γυμναστικη μονο η διατροφη μονο δεν κανουν τιποτα αν θες να αποκτησεις ενα γυμνασμενο σωμα,ο συνδυασμος αυτων φερνει αποτελεσματα.

Η πρωτεινη και η κρεατινη δεν ειναι αναβολικα.
Αυτα.

baldrick
30-01-08, 18:55
@Nocturnal Αναβολικά φίλε μου μπορεί να μην είναι η πρωτείνη γιατί η κρεατίνη είναι και μάλιστα απαγορευμένη ακόμα και από την IAAF για παράδειγμα για τον στίβο αλλά μια φορά καλό δεν κάνουν. Μπορεί ο καθένας να χρησιμοποιεί ελεύθερα αλλά δεν μπορείς σε καμία περίπτωση να τις προωθείς όπως κάνουν τα γυμναστήρια. Το κακό σε βάθος χρόνου που κάνουν είναι πολύ μεγάλο και ούτως η άλλως μια μέρα θα αναγκαστείς να τα κόψεις για να μην σε κόψουν. Και όταν θα φτάσει αυτή η μέρα μετά θα κρεμάσεις σαν σακί με πατάτες..! Στο γυμναστήριο μου έχω ακόμα και άνθρωπο που παίρνει ειδικά χάπια για να αντισταθμίζει τα υπόλοιπα αναβολικά που παίρνει. Σε καμία περίπτωση ακόμα και τις απλές πρωτεΐνες που παίρνεις σε μορφή σκόνης είναι κατακριτέα.

@Ioanna λες σε νεοσύστατο μέλος που έχει πολύ καιρό να ασκηθεί να κάνει έτσι απλά ελεύθερα βάρη..? Τώρα που είναι καινούριος μέχρι το σώμα του να πάρει σωστά πρέπει να κάνει σε μηχανήματα με πλήρη ασφάλεια και λίγα κιλά. Όσον αφορά άρσεις θανάτου που ανέφερες είναι ανέκδοτο για αρχάριο...

giannhs1984
30-01-08, 19:12
τιποτα δεν συγκρινεται με το κολυμπι και το τρεξιμο

εαν μπορεις και θες βρες βουνα και τρεχα συνεχεια.. και σε 5 μηνες εαν δεν δεις πισω και γελασεις με αυτο που εισουν τοτε θα αυτοκτονησω

*φυσικα και το σεξ παντα..

manoulamou
30-01-08, 19:23
Ο πιο γυμνασμενος νασαι ποτε δεν ξεκινας κατ ευθειαν χωρις προθερμανση.
Εαν εχεις καιρο να γυμναστεις τοτε σιγουρα
ξεκινας με ελαφρυ και μικρης διαρκειας προγραμμα.
Διατροφη υγιεινη και πληρη μακρυα απο δηθεν συμπληρωματα
ιδιως εαν στα πλασαρουν στο κεντρο που πας!
Τελος δεν υπαρχει τιποτε πιο καλο απο 15-20' γρηγορο περπατημα
ακολουθουν κολυμπι, κωπηλασια και βόλεϊ...
Ολα τα αλλα ειναι μονο για πραγματικα αποφασισμενους.;)

hulkmania
30-01-08, 19:37
για μενα η μαγκια ειναι να φτασεις οπου μπορεις με απολυτα φυσικο τροπο να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο και την τσεπη σου γεματη.μακρυα απο οποιαδηποτε σκονη.
το καλυτερο "συμπληρωμα" ειναι το γαλα της αγελαδιτσας.

giannhs1984
30-01-08, 19:38
ακριβως εαν το θες μπορεις βασικα να ανεβοκατεβεις 5-6 φορες μια πολυκατοικια εκει να δεις πλακα:rofl: δεν μενεις οχι με ανασα αλλα ουτε ο ιδρωτας θα πεφτει

........Auto merged post: giannhs1984 added 0 Minutes and 49 Seconds later........


για μενα η μαγκια ειναι να φτασεις οπου μπορεις με απολυτα φυσικο τροπο να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο και την τσεπη σου γεματη.μακρυα απο οποιαδηποτε σκονη.
το καλυτερο "συμπληρωμα" ειναι το γαλα της αγελαδιτσας.
το καλυτερο συμπληρωμα ειναι το φαριν λακτε..... η πιο καθαρη ντοπα..:whistle:

Nocturnal
30-01-08, 22:11
@Nocturnal Αναβολικά φίλε μου μπορεί να μην ...

Δεν θα μπω σε αντιπαραθεση μαζι σου μπορεις να "googlaρεις" σοβαρα αρθρα και ερευνες σχετικα με την κρεατινη και να κρινεις μονος σου.
Αρκουμαι να σου πω οτι η κρεατινη ειναι ενα αμινοξυ που παραγει ηδη ο οργανισμος στο συκωτι και στα νεφρα αλλα σε οχι μεγαλες ποσοτητες,επισης η κρεατινη βρισκεται σε κρεατικα και ψαρια το οτι η δοση σε σκονη περιεχει μεγαλυτερη ποσοτητα απ οτι παραγει ο οργανισμος σου καθημερινα δε την κανει επιβαλβη αλλα δυστηχως τοσα ξερεις τοσα λες (sorry για το υφος μου αλλα η διαιωνιση των urban legends με κανει εξαλλο)

Επισης ψαξε να βρεις τα booklets της IAAF που αναφερει οτι η κρετινη πραγματικα δουλευει και πως ειναι ακινδυνη για τον οργανισμο αν γινει σωστη χρηση,κοινως πολυ νερο και σωστη δοσολογια.
Οσο για την πρωτεινη που δεν ειναι τιποτα αλλλο απο ορο γαλακτος σε σκονη αν ειναι κατακριτεα τοτε ειναι κατακριτεα και ολα τα γαλατα και γιαουρτια της αγορας...

Και φυσικα δεν προετρεψα κανεναν να παρει τιποτα μην παρερμηνευεις τις αναφορες μου.

baldrick
31-01-08, 01:41
Δεν θα μπω σε αντιπαραθεση μαζι σου μπορεις να "googlaρεις" σοβαρα αρθρα και ερευνες σχετικα με την κρεατινη και να κρινεις μονος σου.
Αρκουμαι να σου πω οτι η κρεατινη ειναι ενα αμινοξυ που παραγει ηδη ο οργανισμος στο συκωτι και στα νεφρα αλλα σε οχι μεγαλες ποσοτητες,επισης η κρεατινη βρισκεται σε κρεατικα και ψαρια το οτι η δοση σε σκονη περιεχει μεγαλυτερη ποσοτητα απ οτι παραγει ο οργανισμος σου καθημερινα δε την κανει επιβαλβη αλλα δυστηχως τοσα ξερεις τοσα λες (sorry για το υφος μου αλλα η διαιωνιση των urban legends με κανει εξαλλο)

Επισης ψαξε να βρεις τα booklets της IAAF που αναφερει οτι η κρετινη πραγματικα δουλευει και πως ειναι ακινδυνη για τον οργανισμο αν γινει σωστη χρηση,κοινως πολυ νερο και σωστη δοσολογια.
Οσο για την πρωτεινη που δεν ειναι τιποτα αλλλο απο ορο γαλακτος σε σκονη αν ειναι κατακριτεα τοτε ειναι κατακριτεα και ολα τα γαλατα και γιαουρτια της αγορας...

Και φυσικα δεν προετρεψα κανεναν να παρει τιποτα μην παρερμηνευεις τις αναφορες μου.

Μα δεν είπα ότι εσύ προτρέπεις προς Θεού..! Το ανέφερα ξεκάθαρα ότι τα γυμναστήρια το κάνουν αυτό. ;)

Από κει και πέρα μπορείς να έχεις τις απόψεις σου αλλά η αλήθεια είναι ότι ΟΛΑ τα σκευάσματα δεν κάνουν καλό μακροχρόνια.
Η υπερβολική κατανάλωσή της πρωτείνης συνεπάγεται αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία του ατόμου. Η περίσσεια πρωτεΐνης δύναται είτε να αποθηκευθεί ως λίπος είτε να βλάψει τους νεφρούς και το ήπαρ. Ως εκ τούτου η αύξηση πρόσληψης πρωτεΐνης θα πρέπει να συνοδεύεται από ανάλογη αύξηση πρόσληψης νερού. Και τούτο, γιατί μέσω του νερού αποβάλλονται τα προϊόντα απ΄τον μεταβολισμό των πρωτεϊνών (π.χ ουρία) που σε υπέρμετρη ποσότητα δύνανται να παρακωλύσουν την ηπατική και νεφρική λειτουργία.
Όσον αφορά την κρεατίνη: Aναφερθείσες παρενέργειες όπως προβλήματα στο στομάχι, κράμπες σε μυς, αφυδάτωση, και αυξανόμενος κίνδυνος τραβηγμάτων και πιέσεων στους μυς. Έχει υπάρξει επίσης ανησυχία ότι η σύντομη ή/και η μακροπρόθεσμη συμπλήρωση κρεατίνης μπορεί να αυξήσει τη νεφρική πίεση (νεφρών). Μια ερευνητική ομάδα πρότεινε ότι η συμπλήρωση κρεατίνης μπορεί να αυξήσει τον κίνδυνο για την ανάπτυξη του συνδρόμου "anterior compartment" (ACS).

Από άρθρο (http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=40427)στο Health News του In.gr: Οι υπερασπιστές των ωφελειών από τη χρήση συμπληρωμάτων διατροφής υποστηρίζουν με μεγάλη θέρμη τις πεποιθήσεις τους. Με το ίδιο πάθος ορισμένοι γιατροί τονίζουν ότι όχι μόνο δεν προκύπτει κανένα όφελος για τον οργανισμό από τη χρήση ειδικού διαιτολογίου και συμπληρωμάτων διατροφής, αλλά και ότι μπορεί να υπάρξουν δυσμενείς επιπτώσεις. Έτσι, οι ασθενείς βρίσκονται σε πλήρη σύγχυση σχετικά με την αξιοπιστία των σχετικών πληροφοριών.

Ο αδερφός μου φίλε πηγαίνει για αρκετά χρόνια στο γυμναστήριο και πλακώνεται στα βάρη και έχει γίνει σαν τρίφυλλη ντουλάπα. Και μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δεν έχει πάρει ΠΟΤΕ οποιοδήποτε συμπλήρωμα. Προσεγμένη διατροφή και σκληρή γυμναστική. Τα σκευάσματα είναι γι αυτούς που δεν έχουν την υπομονή.

manoulamou
31-01-08, 10:17
Η γυμναστικη γινεται πρωτιστως για λογους υγειας και μετα ομορφιας!
Εαν θελουμε να "χτισουμε" σωμα για να το χουμε να το δειχνουμε
μαλλον καπου αλλου χρειαζομαστε τεραστιο συμπληρωμα
και οχι στην διατροφη μας!!!
Με λιγα λογια απο καπου χανουμε...:twisted:

Nocturnal
31-01-08, 11:24
Aυτο που λες σχετικα με το νερο ισχυει και φυσικο ειναι μαροχρονια ΚΑΙ λανθασμενη χρηση θα προκαλεσει προβληματα.

Αλλα σε διαφορετικη περιπτωση δεν θα υπαρξει κανενα απολυτως προβληα,η πρωτεινη και η κρεατινη αν δεν συνδυαστουν με σωστο προγραμμα εκγυμνασης και διατροφης δεν θα εχουν κανενα αποτελεσμα,γι αυτο και αποκαλουνται συμπληρωματα διατροφης,κοινως οση πρωτεινη και να παρεις οση κρεατινη και να παρεις εαν δεν εχεις σωστο σκελετο ασκησεων και διατροφης δεν θα κανεις τιποτα αλλα ακομα και να εχεις παλι η διαφορα θα ειναι μικροτερη απο αυτη που εννοεις,κανεις δεν εγινε mr olympia περνωντας πρωτεινη και κρεατινη....

iloxos
31-01-08, 14:20
Φίλε Nocturnal σε γνωστό μου γυμναστήριο πλακώνουν τις γυναίκες απο το Μάιο με λυποδιαλύτες. Η βρώμα δεν περιγράφεται (μυρίζει και ο ιδρώτας τους αλλά και τα περιττώματα τους) σε σημείο που δεν τις πλησιάζεις στα 5 μέτρα. Φυσικά τρέχουν το σεπτέμβρη σε ινστιτούτα να σφίξουν τεχνιτά τους χαλαρωμένους μυς και δέρμα.
Ωραία τα όσα λες αλλά σε κανένα γυμναστήριο που έχω πάει δεν έχω δει κανένα να εφαρμόζει ένα σωστό πρόγραμμα-πολιτική. Πλακώνουν τα πιτσιρίκια στα χημικά, τους τρώνε τα λεφτά και τα παιδιά καταστρέφονται σωματικά(ιδίως σε εσωτερικά όργανα: όρχεις/νεφρά) και ΝΟΗΤΙΚΑ.

ΥΓ Η καλύτερη γυμναστική: αθλητισμός

Nocturnal
31-01-08, 15:33
Ετσι οπως τα λες ακριβως ειναι,η πλειοψηφια των γυμναστων ειναι ανιδεοι απατεωνες (ιδιως αυτοι των μεγαλων αλυσιδων) οσο βαρυ και αν ακουγεται,ελαχιστα ειναι τα γυμναστηρια με σωστους γυμναστες που ξερουν 5 πραγματα και που δεν θα προσπαθησουν να σου πουλησουν συμπληρωματα.

timeout
11-02-08, 20:29
Αν βγάλεις ακρη με αυτα που είπαν πιο πάνω ,μπράβο σου .

@ ADSLgr.com All rights reserved.