PDA

Επιστροφή στο Forum : FRITZ!Box Fon WLAN 7141



messias
30-01-08, 03:36
Παιδια καλησπέρα....
ειναι το πρώτο μου post οπότε για τα όποια λάθη συγχωρέστε με :)

Λοιπόν ένας φίλος μου μου έφερε το router του απ'την Γερμανία που πλέον δεν το χρειάζεται γιατί τελείωσε τις σπουδές του εκει....Το router ειναι το FRITZ!Box Fon WLAN 7141

Η ερώτησή μου είναι η εξής...
Μπορεί να δουλέψει με ελληνικούς providers? Εγώ έχω Forthnet 24Mb (και καλά) με router της Linksys και δεν είμαι ικανοποιημένος...
Γενικά τι πρέπει να κάνω για να δουλέψει????? Μπορούμε να κάνουμε κάτι???

Ευχαριστώ!!!

papakion
30-01-08, 16:42
To 7141 ειναι σαν το 7140 μόνο που δεν εχει 4 LAN (αλλά μία) και δεν εχει USB port.
Λογικά είναι ISDN (Γερμανία γαρ) και θα πρέπει να το "γυρίσεις" σε PSTN (λογω forthnet 2play) και ίσως (αν υπάρχει firmware) σε International Firm (Αγγλικα). Ισως εδώ (http://www.ip-phone-forum.de/showthread.php?t=120903) βρεις αυτο που σε ενδιαφέρει, αλλιως διαβάζεις τα παρακάτω:

ΣΗΜ: Με δική σου ευθυνη όλα!



First of all you have to enable telnet on the Fritz!Box.
Pick your phone connected on one the FON (some forum say it has to be connected on FON2, but for me it works on FON1),
and dial :
#96*7* : to enable telnet
#96*8* : to disable telnet

Open a dos window (start, run : cmd).
Connect to your Fritz!Box with : telnet 192.168.178.1
(The default IP is 19.168.178.1 but you have to adapt with your settings.

In the shell, insert the instruction :
# echo "firmware_version avm" > /proc/sys/urlader/environment

1) Download the firmware 40.04.37 on the avm website
(ftp://ftp.avm.de/fritz.box/fritzbox....40.04.37.image)

2) To be sure that everything is correct,
type the following instructions :

# echo "annex B" > /proc/sys/urlader/environment
# echo "kernel_args annex=B" > /proc/sys/urlader/environment

This makes sure the Fritz!Box is in Annex B before updating the firmware.

3) Reboot the router.

4) Once again enter a telnet session, and type :

# cat /proc/sys/urlader/environment

You should only see references of annex B

5) Go on the webpage of your Fritz!Box (by default : http://fritz.box)
go on the firmware_update page, and update with the 40.04.37 firmware you just downloaded.

6) Reboot the router at the end of the update.

7) Go once again on the webpage of your router to check that the version is 40.04.37.

In a telnet session you will now transform it in Annex A :

# echo "annex A" > /proc/sys/urlader/environment
# echo "kernel_args annex=A" > /proc/sys/urlader/environment

9) ...and then reboot

# reboot

When you enter the Fritz!Box, you can see in the DSL Information that it is now an Annex A.

messias
31-01-08, 00:39
Φίλε papakion, καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση....

Το 7141 έχει όντως 1 ethernet αντί για 4, αλλά έχει usb port...Αυτό δεν ξέρω εάν αλλάζει τα δεδομένα....Απ'οτι καταλαβαίνω δηλαδή η μόνη διαφορά είναι στις ethernet
Πριν αρχίσω να κάνω οτιδήποτε, πως μπορώ να δω εαν είναι όντως ISDN το ρούτερ? Εαν είναι annex A ή B? Αυτό όσο και να έψαξα δεν το είδα πουθενά ούτε στο κουτί του, ούτε επάνω στο ρούτερ (στο πίσω αυτοκόλλητο). Φαίνεται από τα settings πουθενά μέσα?

Ευχαριστώ!

ikar6
31-01-08, 00:46
Φίλε papakion, καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση....

Το 7141 έχει όντως 1 ethernet αντί για 4, αλλά έχει usb port...Αυτό δεν ξέρω εάν αλλάζει τα δεδομένα....Απ'οτι καταλαβαίνω δηλαδή η μόνη διαφορά είναι στις ethernet
Πριν αρχίσω να κάνω οτιδήποτε, πως μπορώ να δω εαν είναι όντως ISDN το ρούτερ? Εαν είναι annex A ή B? Αυτό όσο και να έψαξα δεν το είδα πουθενά ούτε στο κουτί του, ούτε επάνω στο ρούτερ (στο πίσω αυτοκόλλητο). Φαίνεται από τα settings πουθενά μέσα?

Ευχαριστώ!

Όπως ανέφερε και ο φίλος προηγουμένως στη Γερμανία έχουν μόνο ISDN (Annex B), γι' αυτό δεν διευκρινίζεται πουθενά στο κουτί. Ακολούθησε τις συμβουλές που σου δίνει :oneup:

messias
31-01-08, 01:08
οκ! για να δούμε....το πολυ πολυ να παει στα σκουπίδια :)))))))

Να'σαι καλά αδελφέ!!!;)

papakion
31-01-08, 12:24
Αν πας απο το μενού του στο DSL Information θα δεις αν ειναι Annex A ή Anenx B. Νομίζω ομως οτι το έχει και στην αρχική σελίδα του Fritz εκει που λεει και το firm που εχει.

onefluffycloud
31-01-08, 19:01
Καλησπέρα,
το fritz μου κάνει κάθε 2-3 λεπτά απόσυνδεση. Μάλιστα κάνει reset και το LAN εκτός απο το DSL gateway. Έχετε αντιμετοπίσει κάτι παρόμοιο; ξέρετε πως θα βρω το αίτιο του προβλήματος;

papakion
01-02-08, 13:16
Επειδη μαλλον δεν το καταλαβα καλα, εννοεις οτι σου κανει αποσύνδεση απο το LAN (το βλέπεις δηλαδή στο PC σου) ή από τον Provider? Αν είναι το πρώτο, δοκίμασε να αλλάξεις πρώτα το καλώδιο Ethernet με ενα καλό (ισως εχει τσακίσει κάπου ή δεν κάνει επαφή καλή στο RJ-45)... μετα δοκιμασε την κάρτα δικτύου σου? Ειναι σωστά σεταρισμένη (drivers κλπ)....

mpetou
02-02-08, 00:36
κανα πετσικαρισμενο τροφοδοτικο?

Cacofonix
01-03-10, 20:20
Κάπου διάβασα για fax, ξερετε τιποτα παραπάνω;

@ ADSLgr.com All rights reserved.