PDA

Επιστροφή στο Forum : Απεργεί το ADSL;;;



dhmk
11-05-05, 09:52
Παιδιά, είμαι με dial-up αυτή τη στιγμή. Δεν έχω ADSL (περιοχή Χολαργού). Υπάρχουν πουθενά αλλού προβλήματα; Συγχρονιζόσαστε κανονικά;

NoYmErOs
11-05-05, 10:05
Οχί εγώ είμαι κανονικά..

Πήρες κανένα τηλέφωνο σε ΟΤΕ? ή στον ISP σου?

:offtopic:

Γιατί ποιός απεργεί ?... :cry:

dhmk
11-05-05, 10:12
Οι OTEτζίδες πάντως απεργούν. Πήρα τηλέφωνο. Σου λένε ότι απεργούν αλλά αν "υπάρχει ανάγκη" σε εξυπηρετούν. Κατέγραψαν την βλάβη... και στις "επόμενες μέρες" θα επικοινωνήσουν μαζί μου. Μαύρο φίδι που με έφαγε. Στραβό ήταν το κλίμα, τόφαγε και η "απεργία τους".

dhmk
12-05-05, 10:03
Και σήμερα το ADSL "νεκρό". Εχει κανείς άλλος προβλήματα συγχρονισμού με το DSLAM στο Χολαργό;

acutidens
12-05-05, 21:37
Είχα και εγώ πρόβλημα συγχρονισμού από προχθές (10/5) στο DSLAM Ηλιούπολης και μου το φτιάξανε σήμερα το πρωί. Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι στο DSLAM, όχι στα κεντρικά. Γιατί ενώ με πήρανε τηλέφωνο προχθές το απόγευμα από τα κεντρικά, δεν μου το φτιάξανε παρά σήμερα το πρωί που έληξε η απεργία.

Ξαναπάρε τηλέφωνο στο 121 και δες αν είναι "ανοιχτή" ακόμα η βλάβη που δήλωσες.

dhmk
13-05-05, 08:56
Σήμερα στις 8:30 πμ το φιάξανε. Κανείς δεν με πήρε τηλέφωνο αν και ίσως το κάνουν κατόπιν εορτής. Εμεινα 2 ολόκληρες μέρες χωρίς ADSL και αναγκάσθηκα να πληρώσω και ΕΠΑΚ από πάνω - για μια υπηρεσία που δεν την έχω για παιχνίδι και την οποία υποτίθεται ότι την πληρώνω για να παρέχεται άσχετα αν υπάρχει αργία, απεργία, κωλοβάρεμα ή ότι άλλο σχετικό. Οπως, δηλαδή, μου είχε πει ένας υπάλληλος του ΟΤΕ σε παρόμοιο πρόβλημα πριν κάτι μήνες όπου είχα μείνει ένα Σαβατοκύριακο OFF. "ε, και τι έγινε μωρέ!!!"

Σταύρος
13-05-05, 09:23
Περιοχή Αγ. Παρασκευής .
Χωρίς adsl από την Τρίτη .
Η βλάβη διορθώθηκε πριν από λίγα λεπτά .
Δεν ενημέρωσε κανείς .
Στην είσπραξη μόνο είναι συνεπέστατοι .

Την Πέμπτη το πρωί , μία τεχνικός στις βλάβες μου είπε :
- Ανοίξανε νέες πόρτες στην περιοχή σας και κατά λάθος έκλεισαν την δική σας .
- Σοβαρολογείτε ; ρώτησα έκπληκτος .
- Ναί . Αλλά ίσως να μην είναι αυτό , ίσως φταίει η υγρασία !
- Η υγρασία ;
- Ναί . Με την υγρασία υπάρχει ξέρετε διαστολή και συστολή των καλωδίων .

Ο διάλογος είναι αυθεντικός .

ΟΤΕ .

SyMpToM
13-05-05, 12:49
Την Πέμπτη το πρωί , μία τεχνικός στις βλάβες μου είπε :
- Ανοίξανε νέες πόρτες στην περιοχή σας και κατά λάθος έκλεισαν την δική σας .
- Σοβαρολογείτε ; ρώτησα έκπληκτος .
- Ναί . Αλλά ίσως να μην είναι αυτό , ίσως φταίει η υγρασία !
- Η υγρασία ;
- Ναί . Με την υγρασία υπάρχει ξέρετε διαστολή και συστολή των καλωδίων .

Ο διάλογος είναι αυθεντικός .

ΟΤΕ .

Απλά LOL....

teo_L20
14-05-05, 09:29
ολα τα ξέρει ο οτε!που να χαθει!!

Re-Ti-Re
14-05-05, 11:37
Τώρα είδα ότι το thread είναι για το Χολαργό. Είμαι στα σύνορα Χολαργού – Αγ. Παρασκευής.
Δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα όλα καλά. Οι ίδιες ταχύτητες πάντα από τότε που έβαλα aDSL.

ZORO
14-05-05, 11:41
“ Αρχικό μήνυμα απο Σταύρος ”
Την Πέμπτη το πρωί , μία τεχνικός στις βλάβες μου είπε :
- Ανοίξανε νέες πόρτες στην περιοχή σας και κατά λάθος έκλεισαν την δική σας .
- Σοβαρολογείτε ; ρώτησα έκπληκτος .
- Ναί . Αλλά ίσως να μην είναι αυτό , ίσως φταίει η υγρασία !
- Η υγρασία ;
- Ναί . Με την υγρασία υπάρχει ξέρετε διαστολή και συστολή των καλωδίων .

Ο διάλογος είναι αυθεντικός .

ΟΤΕ .

Πιστευώ ότι το συγκεκριμένο μήνυμα πρέπει να μεταφερθεί στην κατηγορία fun section.

Re-Ti-Re
14-05-05, 11:54
Εγώ πιστεύω ότι είναι καθαρά τεχνικό το θέμα. :haha
Και η λύση είναι να πάρετε ένα καμινέτο και να ζεσταίνεται τα καλώδια ώστε να φύγει ή υγρασία. :lol:

teo_L20
14-05-05, 13:05
χαλαρώστε βρε στην ελλάδα βρισκόμαστε! :D

manuel
14-05-05, 21:20
Εδω και καμία εβδομάδα έχω τρελά σκαμπανεβάσματα στην ταχύτητα.Εκεί που ήμουν κολλημένος στο 39-41 τώρα κάτω απο 34.Είναι με τις ώρες του ξέρει κανένας τι παίζει?

Ο ISP τα φορτώνει κλασικά στον ΟΤΕ και δεν νομίζω να έχει αδικό

SyMpToM
15-05-05, 11:09
34 και διαμαρτύρεσαι; :p
Τι να πούμε και εμείς που 34 βλέπουμε μόνο τα ΣΚ..

manuel
19-05-05, 16:01
Εννοείται πως θα διαμαρτυρηθώ!!
Αυτή η ταχύτητα δεν είναι ταχύτητα που θα έπρεπε κανονικά να πέρνω απο την γραμμή και εφόσων δεν μου την χαρίζουν και την πληρώνω (αδρά μάλιστα) περιμένω αυτα που
δικαιούμαι.Ενα λόγο παραπάνω για να διαμαρτυρηθείς πρέπει να εχεις εσυ με την ταχύτητα σου κάτω απο 34 (έλεος)

Τώρα θα μου πείς την γνωστή ατάκα, οτι ζούμε στην Ελλάδα και τα λοιπά και τα λοιπά!!
Αλλα με αυτήν την νοότροποία πως να διεκδικήσεις καλύτερα πράγματα στο μέλλον.

Φιλικά :thumbsup1

TYRONAGA
23-05-05, 19:58
Είμαι με dial-up..Τί ΧΡΗΣΙΜΟΙ θεέ μου !!!!.Τι ΕΡΓΑΤΙΚΟΙ, και ΑΚΟΥΡΑΣΤΕΣ ΜΕΛΙΣΣΕΣ (Ευνόητες αλλαγές λόγω λογοκρ.)...Δυό μέρες τώρα τα Νότια Προάστια έχουν πρόβλημα....ακόμα και το διαστημικό λεωφορείο να ήτανε θα το είχαν ...ξαναφτιάξει...(Αυτά αλλού φυσικά...!!!)

teo_L20
23-05-05, 20:08
παιδια εγώ χωρις παραπανο όχι άμως για πολυ 16 αιτησεις έγιναν για adsl!!!

μεχρι στιγμης πιανω 47!!

Προφέσσορας_Χάος
26-05-05, 23:14
τηλέφωνο και ξέχ@σ@ τους..34 δεν είναι σοβαρή ταχύτητα για 384/128
Κανονικά πρέπει να εχεις πάνω απο 40..Απορώ γιατι βολέυεστε απο την στιγμή που χρυσοπληρώνετε την κολοADSL ..Εγώ πάντως είχα 39-41 σταθερά με forthnet.

PopManiac
27-05-05, 10:19
Η αλήθεια είναι πως και σε μένα, Χολαργός, η ADSL μου γ@μι€τ@ι! Τις τελευταίες 3 εβδομάδες παρατηρώ πως bandwitdth είναι περίπου 247-300 (σε γραμμή 384) με dl 15-25!!!! Εχθές, αφήνοντας ανοιχτό το Μουλάρι είδα πως κάπως έφτιαξαν τα πράγματα αλλά από τις 10 το βράδυ πάλι τα ίδια! Πήρα τηλ το 121, έκανα δήλωση προβλήματος στη γραμμή και περιμένω να επικοινωνήσουν μαζί μου. Κάτι μου λέει πως δεν πρόκειται και θα χρειαστεί να τους ξεχ€σω όπως είπε και ο φίλος Προφέσσορας.

Μέχρι τότε, εν αναμονή! Μήπως έχει άλλος στο Χολαργό παρόμοιο πρόβλημα τώρα; Παρατήρησα πως ορισμένοι του thread είχαν τέτοια προβλήματα πριν 2 περίπου εβδομάδες. Τώρα είναι όλα εντάξει;

dhmk
27-05-05, 10:22
Ναι, έμεινα δυο μέρες χωρίς ADSL. Πιθανώς κάναν κάποιες αναβαθμίσεις. Πάντως τώρα έχω την εντύπωση ότι πάει καλύτερα από πριν. Γενικά δεν είχα ποτέ προβλήματα ταχύτητας.

teo_L20
27-05-05, 15:10
εγω χθες δεν είχα γιατι υπηρχε αναβαθμιση!!

wolfman
28-05-05, 00:53
:rtfm: Καλλιθέα, από το πρωϊ δεν έχω Internet. Το λαμπάκι της DSL στο Zyxel συγχρονίζει αλλά το PPP Act πάπαλα.. Με τίποτα δεν μπορώ να συνδεθώ. 121......και θα δούμε! :thumbdown

Lumens
28-05-05, 10:34
Περιοχη: ΧΑΝΙΑ
Provider: Otenet

Δεν εχω dsl απο χτες στις 18:00....
Βαριεμαι...

OTETZH αμα το διαβαζεις αυτο κανε κατι!

WiFiSpyros
28-05-05, 19:27
Ρε παιδιά...
Καλά αυτοί από τον πΟΤΕ έχουν κανένα κάλο στο πόδι??
Εδώ και ένα μήνα περίπου τώρα τη μια το ADSL πετάει και την άλλη σερνεται...
Προχτές έφτιαξε και κατέβαζε με 42 και σήμερα το πρωί (ίσως και από χτες το βράδυ) είναι στο μαύρο του το χάλι με μόλις 10KB/s...
Δεν ξέρω τι να πω πια στο 121... Τους παίρνω κάθε μέρα τηλ...
Και μου έστειλαν και τεχνικό σπίτι και τον έστειλα στον παραδεισο (λογοκρισ)... γιατί δε ζήτησα κάτι τέτοιο και γιατί και από άλλο σπίτι με dsl τα ίδια σ...τα
Να τους καεί το video αμα δεν το φτιάξουν(νομίζω δεν είναι βρισιά)... και όχι μόνο για μένα... Σε ολους όσους πληρώνουν κάτι το οποίο δεν παίρνουν τελικά... Αντε πια...
Έλεος...
Ευχαριστώ για τα σχόλια τους MODs. :thumbsup1

WiFiSpyros
28-05-05, 19:28
Βριλήσσια είμαι.

sdikr
28-05-05, 21:57
Θα παρακακαλούσα, να γίνει μια επεξεργασία στα διάφορα κοσμητικά επίθετα

αλλιώς θα πάνε στην μάυρη τρύπα

ευχαριστώ

georgioss19
30-05-05, 22:46
να κανω μια ερωτηση μια που μιλατε για ταχυτητες
σε γραμμη 384,η ταχυτητα ειναι 384 με τα overheads η μειων τα 20kbs που ειναι τα overheads

οποτε το μαχιμουν θεωρητικα ειναι 48 ή γυρω στο 45?

παντως το μεγιστο που πιανω στην καβαλα ειναι 40 αλλα μετα το απογευμα μονο

Re-Ti-Re
31-05-05, 14:15
georgioss19, Εδώ είναι η απάντηση
Πόσα επιτέλους kbps πρέπει να παίρνω καθαρά από το ADSL (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14986)

@ ADSLgr.com All rights reserved.