PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλέφωνο σε θύρες του Pirelli



v@gelis
30-01-08, 16:31
Καλησπερα παιδια.
Ηθελα να ρωτησω, τι μπορει να φταιει κι ενω συνδεω μια τηλεφωνικη συσκευη σε μια απο τις δυο θυρες του Pirelli, αυτη δε λειτουργει.
Δηλαδη, ενω ακουγεται ο τονος, αν επιχειρησω να καλεσω ακουω αμεσα τονο κατειλημμενης γραμμης (και φυσικα δεν εχω και εισερχομενες απο αυτη τη συσκευη). Το δοκιμασα και με φιλτρο, με αλλη συσκευη τηλεφωνου, αλλα δεν εχω καταφερει τιποτα και για αυτο εχω αναγκαστει να εχω splitter πανω στον splitter της On Telecoms (για να εχω δυο τηλεφωνικες συσκευες), που υποθετω δεν ειναι και ο,τι καλυτερο για τη σταθεροτητα της συνδεσης.
Κατα τα αλλα, ολα φαινονται να λειτουργουν κανονικα.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

papakion
30-01-08, 17:01
Φταίει φίλε Βαγγέλη ότι οι δύο πόρτες αυτές επάνω στο Pirelli είναι για VoIP και μονο για χρηση της 2ης γραμμής που δίνει η On. Εσυ προφανώς δεν εχεις ενεργοποιήσει την 2η γραμμή (με τα 12€) εξού και αυτό το αποτέλεσμα.

cnp5
30-01-08, 17:02
Καλησπερα παιδια.
Ηθελα να ρωτησω, τι μπορει να φταιει κι ενω συνδεω μια τηλεφωνικη συσκευη σε μια απο τις δυο θυρες του Pirelli, αυτη δε λειτουργει.
Δηλαδη, ενω ακουγεται ο τονος, αν επιχειρησω να καλεσω ακουω αμεσα τονο κατειλημμενης γραμμης (και φυσικα δεν εχω και εισερχομενες απο αυτη τη συσκευη). Το δοκιμασα και με φιλτρο, με αλλη συσκευη τηλεφωνου, αλλα δεν εχω καταφερει τιποτα και για αυτο εχω αναγκαστει να εχω splitter πανω στον splitter της On Telecoms (για να εχω δυο τηλεφωνικες συσκευες), που υποθετω δεν ειναι και ο,τι καλυτερο για τη σταθεροτητα της συνδεσης.
Κατα τα αλλα, ολα φαινονται να λειτουργουν κανονικα.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Οι πόρτες στο pirelli για τηλέφωνο είναι για VoIP. Τις συσκευές τηλεφώνου σου θα τις συνδέσεις στις πρίζες, όπως έκανες πάντα. Απλός να προσέξεις να βάλεις πριν από κάθε συσκευή και ένα ADSL φίλτρο.

papakion
30-01-08, 17:09
με διαφορά 1' Κωστάκη!:rofl:

v@gelis
30-01-08, 17:20
Ευχαριστω πολυ παιδια.
Με τη συνδεσμολογια που ανεφερα (δευτερο splitter πανω στο splitter της On), λετε να υπαρχει προβλημα στη σταθεροτητα του δικτυου (εχω βαλει και στα δυο φιλτρα)? Τα επιπεδα του θορυβου ειναι στα ιδια επιπεδα (12 db Noise margin, 22 db attenuation), και με αυτη την κατασταση.
Υ.Γ Χωρις τηλεφωνο εδω και μια ωρα...στο Περιστερι...

papakion
30-01-08, 17:32
Για το σπλιττερ τηλεφωνου πάνω στο σπλιττερ ADSL δεν υπάρχει πρόβλημα (εκτός και αν βάλεις πάνω απο 4 συσκευές)
Για το πρόβλημα στο Περιστέρι, δεν μπορώ να σου πω... :whistle:

v@gelis
30-01-08, 22:18
Σε ευχαριστω και παλι!
Και το προβλημα με το τηλ συνεχιζεται (αλλα 3,5 μηνες χωρις τηλ, τωρα θα κολλησουμε στις λιγες ωρες - μερες).

@ ADSLgr.com All rights reserved.