PDA

Επιστροφή στο Forum : Speedstream και ethernet



pli
30-01-08, 19:54
Γειά σε όλους,
είμαι συνδρομητής εδώ και κάποια χρόνια στην Tellas και αποφάσισα να κάνω μια αναβάθμιση από το 1Mbps στα 12.
Μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα το crypto συνδεδεμένο στην USB του υπολογιστή μου και απο εκεί μοίραζα την σύνδεση σε άλλα 2 laptop μέσω της ethernet και ενός hub.
Τώρα η Tellas μου έστειλε το speedstream 4201 το οποίο μου είπαν ότι για καλύτερη απόδοση πρέπει να συνδεθεί στην ethernet του PC και όχι στην USB.
Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση με το υπόλοιπο δίκτυο αφού η ethernet του υπολογιστή (που μοίραζε την προηγούμενη σύνδεση) καταλαμβάνεται από το speedstream?


ευχαριστώ
Πέτρος

neo76
30-01-08, 20:17
Γειά σε όλους,
είμαι συνδρομητής εδώ και κάποια χρόνια στην Tellas και αποφάσισα να κάνω μια αναβάθμιση από το 1Mbps στα 12.
Μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα το crypto συνδεδεμένο στην USB του υπολογιστή μου και απο εκεί μοίραζα την σύνδεση σε άλλα 2 laptop μέσω της ethernet και ενός hub.
Τώρα η Tellas μου έστειλε το speedstream 4201 το οποίο μου είπαν ότι για καλύτερη απόδοση πρέπει να συνδεθεί στην ethernet του PC και όχι στην USB.
Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση με το υπόλοιπο δίκτυο αφού η ethernet του υπολογιστή (που μοίραζε την προηγούμενη σύνδεση) καταλαμβάνεται από το speedstream?


ευχαριστώ
Πέτρος

Αν κατάλαβα καλα, έχεις ήδη ενα ethernet hub. Οποτε απλά συνδέεις όλες τις συσκευές σου(και το speedstream δηλαδή) πάνω στο hub αυτο.
Διαφορετικά αγοράσε ενα φτήνo switchακι (η τιμή τους παίζει γύρω 12 με 15 ευρο τα φτηνότερα)

Mouse Potato
30-01-08, 21:16
Γειά σε όλους,
είμαι συνδρομητής εδώ και κάποια χρόνια στην Tellas και αποφάσισα να κάνω μια αναβάθμιση από το 1Mbps στα 12.
Μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα το crypto συνδεδεμένο στην USB του υπολογιστή μου και απο εκεί μοίραζα την σύνδεση σε άλλα 2 laptop μέσω της ethernet και ενός hub.
Τώρα η Tellas μου έστειλε το speedstream 4201 το οποίο μου είπαν ότι για καλύτερη απόδοση πρέπει να συνδεθεί στην ethernet του PC και όχι στην USB.
Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση με το υπόλοιπο δίκτυο αφού η ethernet του υπολογιστή (που μοίραζε την προηγούμενη σύνδεση) καταλαμβάνεται από το speedstream?


ευχαριστώ
Πέτρος

Όλα πρέπει να μπουν πάνω σε switcάκι... Απλά ;)

pli
31-01-08, 14:49
ευχαριστώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.