PDA

Επιστροφή στο Forum : 50 το πρωι 215 το βραδυ!!



gio7
30-01-08, 20:59
Ειμαι Σαντορινη με conn-x 2048 περιπου ενα χρονο(χωρις ιδιαιτερα προβληματα μεχρι τωρα)....
Περιπου 10 μερες παρατηρησα μειωση της ταχυτητας,τοσο σε σερφαρισμα οσο κ download...
Ενω κατεβαζα με 200-220...επεσε στα 50-60 με κοφτη στα 70(απο nvidia kai microsoft..)
Πριν 3 μερες παρατηρησα οτι μετα τις 23:30-00:00..εκτοξευεται στα 200-220!!!

Πρωτο δικο μου συμπερασμα ειναι οτι δεν φταιει πιθανη χρηση φιλτρων,splitter ή τηλεφωνικη πριζα...αφου με ιδιο setup το βραδυ παει καλα....

Με βαση τα πολυ χρησιμα πινακακια σε αλλο thread....ειμαι στο κεντρο της εξωγωνιας με pstn dslam 96...Συγκρινοντας το τελευταιο πινακα(21/01/08) με αυτον της 28/11/07 υπαρχει μειωση συνδεδεμενων απο 92 σε 88!!Ακομα κ σε περιπτωση που κανω λαθος κ ανηκω στο αλλο dslam,της εξωγωνιας παντα,στο 2472 υπηρξε αναβαθμιση απο 384 διαθεσιμες σε 448 με αναλογη αυξηση των συνδεδεμενων(απο 351 σε 403)....

Οποτε δεν νομιζω να υφισταται θεμα "πιταρρισματος" dslam.....

Τελος,τα χαρακτηριστικα της γραμμης ειναι:
1)SnR 27.5 με 29 για download και 24 για upload
2)attenuation 42 -//- και 23,5 αντιστοιχα...

Ειμαι 95% σιγουρος οτι τα ιδια χαρακτηριστικα ειχα και πριν παρουσιαστουν τα προβληματα....

Τι γινετε βρε παιδια?Παιζει το σεναριο να εχουν "κοψει" απο εμενα bandwith για να δωσουν σε καποιν αλλο στο ιδιο dslam και μολις κλεινει αυτος να παιρνω τα πανω μου ή μηπως ειμαι πολυ καχυποπτος???

Υ.Γ Το δηλωσα σημερα στο 121,αναφεροντας απλα οτι εχω ξαφνικη μειωση στις ταχυτητες χωρις να αναφερω την διαφορα που υπαρχει απο πρωι στο βραδυ ωστε να αποφυγω την ευκολη δικαιολογια του "πιταρισματος¨ του dslam..
Με πηρε μια κοπελα πριν απο λιγο....μου ειπε οτι την γραμμη την βλεπει Ok....Μαλιστα χωρις να τις αναφερω τα χαρακτηριστικα της γραμμης που βλεπω εγω στην γραμμη,την ρωτησα να μου πει τι χαρακτηριστικα βλεπει αυτη.....και μου ειπε αυτα ακριβως που βλεπω εγω στο Modem!!!
Τουλαχιστον ειχε δει οντως την γραμμη!!!
Μου ειπε να περιμενω ακομα μερικες μερες κ αν παραμεινει να ξαναπαρω.....

Οποιοσδηποτε εχει κατι να προτεινει.......

Ευχαριστω...

pnikolo
30-01-08, 21:16
Δε φταινε φιλτρα κλπ. Αυτα επειριαζουν τη ταχυτητα κλειδωματος. Και το βραδυ τι κανουν? κοιμουνται και φτιαχνει? :rofl: Το θεμα κοφτες ξεχνατο. Τους βαζουν και τους βγαζουν? :p
Απλα οταν εχει trafic μοιραζεσαι το bandwith με τους αλλους, οταν εχει λιγοτερο ανεβαινεις ;)

k_koulos
30-01-08, 21:19
παρατήρησε αύριο, αλλά και το ΣΚ αν ισχύει το ίδιο φαινόμενο [μυρίζομαι ενεργοποίηση υπηρεσίας σε dsl και κάποιους υπαλλήλους να τσακίζουν το δίκτυο]

gio7
30-01-08, 21:31
παρατήρησε αύριο, αλλά και το ΣΚ αν ισχύει το ίδιο φαινόμενο [μυρίζομαι ενεργοποίηση υπηρεσίας σε dsl και κάποιους υπαλλήλους να τσακίζουν το δίκτυο]

Σωστος!!Θα τσεκαρω πιο σχολαστικα μεχρι κ την κυριακη...μηπως καταφερω κ καταληξω καπου....
Ευχαριστω....:)

gio7
31-01-08, 03:54
Για αλλο ενα βραδυ....τα ιδια...
Απο nvidia σταθερα τωρα 215.......
Y.Γ Τα χαρακτηριστικα της γραμμης παραμενουν ακριβως τα ιδια.....

DSLaManiaC
31-01-08, 03:56
Καθαρά θέμα της σύνδεσης του DSLAM με το κέντρο είναι.
Βουλώνει - Ξεβουλώνει..

@ ADSLgr.com All rights reserved.