PDA

Επιστροφή στο Forum : Λογισμικό: Υποχρεωτική δήλωση αδειών στην ΥΠΕΕ



Σελίδες : [1] 2 3

dantouan
30-01-08, 21:48
ΕΝΤΟΣ τριάντα ημερών θα πρέπει οι επιχειρήσεις, που απασχολούν προσωπικό από 20 μέχρι και 25 άτομα, να υποβάλουν στην Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων υπεύθυνη δήλωση απογραφής των αδειών χρήσης των προγραμμάτων λογισμικού (software) που είναι εγκατεστημένα στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές τους.

Πηγη: Η Ναυτεμπορική (http://www.naftemporiki.gr/news/story.asp?id=1467272)

Η σχετική εγκύκλιος της Υπηρεσίας Ειδικών Ελέγχων βρίσκεται εδώ (http://www.ypee.gr/gr/enhmerosi/egkyklioi2008/egk_100108.htm)

dantouan
30-01-08, 21:56
Ενα απο τα αποτελεσματα της επισκεψης του θειου Bill στην Αθηνα :cool::whistle:

papako
30-01-08, 21:58
Γιατι οχι οσες εχουν 19 ή 26 ?

stef2
30-01-08, 21:58
Ενα απο τα αποτελεσματα της επισκεψης του θειου Bill στην Αθηνα :cool::whistle:

σκέψου όσους κρατάνε κάτι αρχαία pc :sorry:

andz
30-01-08, 22:05
Νομίζω ότι δεν είναι κάτι νέο. Θυμάμαι είχε ακουστεί και παλαιότερα όταν είχαν γίνει κατι συμφωνίες δημοσίου με μικροσοφτ

sdikr
30-01-08, 22:06
Ενα απο τα αποτελεσματα της επισκεψης του θειου Bill στην Αθηνα :cool::whistle:

Μπα καμία σχέση, αυτό τρέχει εδώ και δυο χρόνια, Απλά το προηγούμενο ήταν για 50 και ανώ
ΥΓ και κακά τα ψέματα, λεφτά βγάζουν με το λογισμικό, ας πληρώσουν

rho
30-01-08, 22:29
Ενα απο τα αποτελεσματα της επισκεψης του θειου Bill στην Αθηνα :cool::whistle:

Η σχετική εγκύκλιος (http://www.ypee.gr/gr/enhmerosi/egkyklioi2008/egk_100108.htm) εκδόθηκε στις 10/1 και άρα μάλλον αποτελoύσε κοκκινο χαλί για τον Bill. ;)

penetrator
30-01-08, 23:10
Γιατί να μην πληρώσουν; Εγώ για τα προγράματα που κάνω τη δουλειά μου πλήρωσα κοντά στα 2500 ευρώ, ενώ θα μπορούσα να τα βρω όλα πειρατικά. Βλέπεις κάτι μεγάλες επιχειρήσεις και δεν πληρώνουν φράγκο ούτε για τα windows που είναι και φθηνά!

dfinikis
30-01-08, 23:21
Γιατί να μην πληρώσουν; Εγώ για τα προγράματα που κάνω τη δουλειά μου πλήρωσα κοντά στα 2500 ευρώ, ενώ θα μπορούσα να τα βρω όλα πειρατικά. Βλέπεις κάτι μεγάλες επιχειρήσεις και δεν πληρώνουν φράγκο ούτε για τα windows που είναι και φθηνά!

"Μεγάλες" πολυεθνικές επιχειρήσεις ΔΕΝ χρησιμοποιούν συνήθως πειρατικό λογισμικό - υπάρχει από πίσω μεγάλο brand name και οι μαμά-εταιρίες δεν ΠΑΙΖΟΥΝ. Αντίθετα με "μεγάλες" ελληνικές επιχειρήσεις που το έχουν σαν 'παράδοση' (σαν Ελληνάρες που είμαστε!) :down:.

Όλα αυτά τα λέω με βάση την εργασιακή μου εμπειρία.

//dfinikis

Jazzer
31-01-08, 00:59
Η εταιρία που εργάζομαι έχει πληρώσει για 1000 περίπου άδειες Windows XP Pro + Office 2003 Pro.
Σε αυτά προστίθενται και αρκετές άλλες άδειες για διάφορα προγράμματα και φυσικά έχουμε ελεγχθεί πρόσφατα για τη νόμιμη χρήση λογισμικού.

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει ούτε μια πιθανότητα στο εκατομμύριο, σοβαρή εταιρία να ρισκάρει με πειρατικό λογισμικό.
Άλλωστε, μη ξεχνάμε πως η Microsoft, και η κάθε χψ εταιρία λογισμικού + το κράτος, ενδιαφέρονται (προς το παρόν πάντα) για τους εταιρικούς χρήστες, με τα "ψιλά" που λέγονται οικιακοί πελάτες, γιατί να ασχοληθούν ? ;)

anon
31-01-08, 01:04
Στην Ελλάδα πιστεύω ότι ακόμη και σε σοβαρές εταιρίες υπάρχουν ολισθήματα. Πειρατία, όχι στο σύνολο αλλά σε κάποιο ποσοστό, που κυμαίνεται ανάλογα με την περίπτωση. Οι κινήσεις αυτές, αν και ουσιαστικά γίνονται για τη Microsoft (πχ το serial number λογισμικού πρέπει να αναγράφεται στα στοιχεία που θα δώσεις στην ΥΠΕΕ εαν δεν αναγράφεται ρητώς στο τιμολόγιο, και πρέπει να είναι 14 ψηφία, γιατί 14; μα τα Microsoft προιόντα λογισμικού έχουν 14 ψηφία!!!!), ωστόσο καλό ειναι να γίνονται και οι εταιρίες να συμμορφώνονται ...

StreamKid
31-01-08, 01:30
Αυτό με το serial number ωραία παρατήρηση..
Ενδιαφέρον..

ksipsi
31-01-08, 04:05
ΥΓ και κακά τα ψέματα, λεφτά βγάζουν με το λογισμικό, ας πληρώσουν
Απολυτα σωστος κατ'εμε.:oneup:

alexandrozz
31-01-08, 04:50
Γιατι οχι οσες εχουν 19 ή 26 ?

Η εγκύκλιος γράφει:

ΠΡΟΣ: ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ:
α. Με προσωπικό από 20 έως 25 υπαλλήλους
β. Που θα προσκληθούν από την υπηρεσία μας.


Αναρωτιέμαι με ποιο φιλοσοφικό κριτήριο έγινε αυτή η επιλογή.

cypher
31-01-08, 04:54
Η εγκύκλιος γράφει:


Αναρωτιέμαι με ποιο φιλοσοφικό κριτήριο έγινε αυτή η επιλογή.

Δηλαδη αν η εταιρια ειναι 20 ατομα και απολυσει εναν υπαλληλο δεν
υποκειται στον κανονισμο? :p

aiolos.01
31-01-08, 05:01
Περίεργο όριο δεν είναι το 20-25;
Δηλαδή και με βάση την προηγούμενη εγκύκλιο υποχρεούνται να δηλώνουν τις αδέιες οι εταιρίες με 20-25 και >50 εργαζόμενους. Δηλαδή οι 25-50 δεν υποχρεούνται... :-?

MNP-10
31-01-08, 06:51
Μηπως ειναι rotating? Οπως δλδ περνανε ΚΤΕΟ τα αυτοκινητα? Σημερα πινακιδες ταδε-ταδε, αυριο ταδε-ταδε.. και τωρα ειναι η σειρα για τις 20-25 και μετα παει στους επομενους. :hmm:

makisathanos
31-01-08, 07:55
Αν γνωρίζει κανείς τον Κουκοδήμο εξαιρείται ????

LiveTVRadio
31-01-08, 08:44
Να φτιάξουν κανα καλό Linux καμια φορα ...

-----------------------------------------------------------------
Παληα υπήρχαν ηλεκτρονικα παιχνίδια με διπλές πλακέτες ( Arcade_game & Froutaki ).
Και υπήρχαν και κάτι τηλεκοντρολ. Αν το linux ειναι το φρουτακι ....

miltosk
31-01-08, 11:01
Γιατι οχι οσες εχουν 19 ή 26 ?

Καλη ερωτηση φιλε μου! Ελα ντε... :hmm:

dmans1
31-01-08, 11:02
Αν γνωρίζει κανείς τον Κουκοδήμο εξαιρείται ????
:rofl::worthy::worthy::respekt:
Μου έφτιαξες την μέρα!!

Πύρρος
31-01-08, 11:14
Περίεργο όριο δεν είναι το 20-25;
Δηλαδή και με βάση την προηγούμενη εγκύκλιο υποχρεούνται να δηλώνουν τις αδέιες οι εταιρίες με 20-25 και >50 εργαζόμενους. Δηλαδή οι 25-50 δεν υποχρεούνται... :-?


Μηπως ειναι rotating? Οπως δλδ περνανε ΚΤΕΟ τα αυτοκινητα? Σημερα πινακιδες ταδε-ταδε, αυριο ταδε-ταδε.. και τωρα ειναι η σειρα για τις 20-25 και μετα παει στους επομενους. :hmm:

Είναι μέτρο για την καταπολέμηση της ανεργίας! Άμα έχεις π.χ. 23 υπαλλήλους, προσλαμβάνεις γρήγορα-γρήγορα άλλους 3 (που να αγοράζεις άδειες τώρα...).

stef2
31-01-08, 11:16
Γιατι οχι οσες εχουν 19 ή 26 ?

είναι σαν το ανέκδοτο με τα 100 σουβλάκια :p:p

nmakry
31-01-08, 11:26
Στην Ελλάδα πιστεύω ότι ακόμη και σε σοβαρές εταιρίες υπάρχουν ολισθήματα. Πειρατία, όχι στο σύνολο αλλά σε κάποιο ποσοστό, που κυμαίνεται ανάλογα με την περίπτωση. Οι κινήσεις αυτές, αν και ουσιαστικά γίνονται για τη Microsoft (πχ το serial number λογισμικού πρέπει να αναγράφεται στα στοιχεία που θα δώσεις στην ΥΠΕΕ εαν δεν αναγράφεται ρητώς στο τιμολόγιο, και πρέπει να είναι 14 ψηφία, γιατί 14; μα τα Microsoft προιόντα λογισμικού έχουν 14 ψηφία!!!!), ωστόσο καλό ειναι να γίνονται και οι εταιρίες να συμμορφώνονται ...

Αυτό το είδα κι εγώ στο σχέδιο και εκνευρίστηκα αφάνταστα! Τόσο φωτογραφική κίνηση της εκτελεστικής εξουσίας είναι απαράδεκτη...

Επίσης, είναι εντελώς τρύπια η πρόσκληση. Άδεια χρήσης είναι και το GNU για παράδειγμα. Θα αναφερθούν και αυτά; Ένα πρόγραμμα που προμηθεύτηκες την άδεια χρήσης μέσω internet; Θα ζητήσουμε από τον προμηθευτή να βγάλει 14ψήφιους κωδικούς για να τους βάλουμε; Ή να ζητήσουμε από όλους τους προμηθευτές να βγάλουν αυτοκόλλητα ταμπελάκια για να τα κολλάμε στο case.

Για να σοβαρευόμαστε, λίγο, ή απλά να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Ας πούνε καθαρά: "Πείτε μας τι προϊόντα της Microsoft έχει η εταιρία σας, γιατί δεσμευτήκαμε στον Bill να κάνουμε κινήσεις για την πάταξη πειρατείας στα προϊόντα της Microsoft"! Και να βάλουν και σημείωση: "Για τις υπόλοιπες εταιρίες λογισμικού, ισχύουν οι απλοί νόμοι...!"

anon
31-01-08, 11:38
Ευκαιρία να δούν οι εταιρίες και δη οι μεγάλες, πόσο κοστίζει το λογισμικό. Ετσι θα δούμε πλέον περισσότερο open source, αναγκαστικά πλέον.... βλέπεις τα φράγκα είναι πολλά... Για να βάλεις μόνο office σε καμμιά 30 πισιά, με open license πάει στα 30 Χ 500 = 15000 ευρώ. Βέβαια υπάρχει και η μαιμουδίσια λύση DSP (με ποντίκι microsoft), αλλα non transferable, non updatable.

mplamplampla
31-01-08, 11:45
Είναι ξεκάθαρο ότι αυτή η κίνηση ήταν μέσα στη συμφωνία (όχι την επίσημη, την ανεπίσημη, ξέρετε εκεί που καθορίζονται και οι μίζες:)) με τη microsoft. Βέβαια δε θα κάνει και μεγάλη διαφορά, άντε και δηλώνω μόνο τα 2 αυθεντικά windows που έχουμε, και στα άλλα μια διανομή linux και openoffice ενώ έχουμε windows και office, τι αλλάζει?Μέχρι τώρα δεν μπορούσε να μου κάνουν έλεγχο στους υπολογιστές το ΣΔΟΕ? Σαφώς και μπορούσε. Δεν ξέραν ότι έχω π.χ. 25 υπολογιστές και 2 αυθεντικά windows? Σαφώς και το ήξεραν, απλώς ήθελε λίγο παραπάνω ψάξιμο (ενώ τώρα θα το έχουν έτοιμο). Τι θα κάνουν, θα κλείσουν όλες σχεδόν τις ελληνικές εταιρείες? Σχεδόν καμία δε σέβεται πλήρως τους όρους της άδειας χρήσης των εγκατεστημένων προγραμμάτων. Βρείτε μου μια εταιρεία που πληρώνει π.χ. autocad για όσους υπολογιστές το χρησιμοποιεί.

........Auto merged post: mplamplampla added 2 Minutes and 32 Seconds later........

Πάντως το καλό είναι ότι θα αυξηθεί η ζήτηση για ελεύθερο λογισμικό. Έστω και αν μπει για τα μάτια του κόσμου, ποιος ξέρει κάποιοι θα το γνωρίσουν και πιθανόν να δουλέψουν με αυτό.

nmakry
31-01-08, 11:51
Είναι ξεκάθαρο ότι αυτή η κίνηση ήταν μέσα στη συμφωνία (όχι την επίσημη, την ανεπίσημη, ξέρετε εκεί που καθορίζονται και οι μίζες:)) με τη microsoft. Βέβαια δε θα κάνει και μεγάλη διαφορά, άντε και δηλώνω μόνο τα 2 αυθεντικά windows που έχουμε, και στα άλλα μια διανομή linux και openoffice ενώ έχουμε windows και office, τι αλλάζει?Μέχρι τώρα δεν μπορούσε να μου κάνουν έλεγχο στους υπολογιστές το ΣΔΟΕ? Σαφώς και μπορούσε. Δεν ξέραν ότι έχω π.χ. 25 υπολογιστές και 2 αυθεντικά windows? Σαφώς και το ήξεραν, απλώς ήθελε λίγο παραπάνω ψάξιμο (ενώ τώρα θα το έχουν έτοιμο). Τι θα κάνουν, θα κλείσουν όλες σχεδόν τις ελληνικές εταιρείες? Σχεδόν καμία δε σέβεται πλήρως τους όρους της άδειας χρήσης των εγκατεστημένων προγραμμάτων. Βρείτε μου μια εταιρεία που πληρώνει π.χ. autocad για όσους υπολογιστές το χρησιμοποιεί.

Το θέμα είναι πού θα πάνε αυτά τα στοιχεία για επεξεργασία. Αν δηλώσεις 25 υπολογιστές (23 linux, 2 Windows) μαθαίνουν ότι έχεις 25 pc και μάλιστα χωρίς να ψάξουν. Εμένα κάτι μου λέει ότι αν το κάνεις αυτό, θα δεχθείς κάποια επιστολή από τη Microsoft που θα σου κάνει προσφορά για 20-30 άδειες Windows σε φιλική τιμή... Κι εάν συμβεί κάτι τέτοιο, δηλαδή το κράτος να μαζεύει στοιχεία για να τα δώσει σε εταιρίες προκειμένου να πουλήσουν στοχευμένα προϊόντα τους, θα είναι η απόλυτη ξεφτύλα.

Σε επίπεδο ελέγχου νομιμότητας, η δήλωση αυτή δεν προσφέρει τίποτα ουσιαστικό. Όπου θέλει η ΥΠΕΕ μπορεί να κάνει ελέγχους και τώρα και μετά τη δήλωση. Τι θα αλλάξει μετά;

Για εμένα δεν είναι τίποτα παραπάνω από μία καταχρηστική και επικίνδυνη συγκέντρωση στοιχείων από μία δημόσια αρχή, και πολύ φοβάμαι ότι τα στοιχεία αυτά δεν θα παραμείνουν στην αρχή αυτή, αλλά θα... διαρρεύσουν στους ενδιαφερόμενους.

Dark_Rex
31-01-08, 12:44
Σχετικά με το ''γιατι 20 εως 25'' .
Πέρυσι καποια στιγμή ξεκίνησαν με τις μεγάλες επιχειρήσεις = προσωπικό ανω των 50 υπαλλήλων.
Το καλοκαίρι προχώρησαν σε πρόσκληση σε επιχειρήσεις απο 25 εως 50 υπαλλήλων (έλαβα κι εγώ τέτοια προσκληση).
Τώρα κατέβηκαν στους 20-25 υπαλλήλους και προφανώς σε λίγο καιρό θα πάρουν σειρά οι επόμενοι (κατω απο 20 υπαλλήλους).
Προφανώς έχουν ομαδοποιήσει τις επιχειρήσεις ανάλογα με το προσωπικό που απασχολούν, για να μπορούν να επεξεργαστούν τα στοιχεία σταδιακά.Ο χρόνος που δίνουν είναι αρκετά μεγάλος (45 εργάσιμες) για να μπορέσουν προφανώς να καλυφθούν οι όποιοι ''ακάλυπτοι''.Και μάλλον αυτό ειναι το ζητούμενο αυξηση (λόγω μπαμπούλα=ΥΠΕΕ (ΣΔΟΕ)) των πωλήσεων αδειών χρήσης λογισμικού.Λογικά το ratio αδειες χρήσης λογισμικού/επιχειρήσεις στην Ελλάδα σε σχέση με την Ευρώπη πρέπει να έχει πιάσει πάτο,ειδικά σε προιόντα Microsoft, ας είναι καλά το taxisnet (επιχειρήσεις,τζιρος,αντικείμενο,υπάλληλοι κλπ) που τους έδωσε τη δυνατότητα για διασταύρωση στοιχείων.
Τώρα αν έχουν το απαιτούμενο προσωπικό για να ελέγξουν όλες αυτές τις δηλώσεις είναι άλλο θέμα...:whistle:

Πύρρος
31-01-08, 12:46
Σε επίπεδο ελέγχου νομιμότητας, η δήλωση αυτή δεν προσφέρει τίποτα ουσιαστικό. Όπου θέλει η ΥΠΕΕ μπορεί να κάνει ελέγχους και τώρα και μετά τη δήλωση. Τι θα αλλάξει μετά;


Ισως προτιμήσουν εταιρίες με μικρές αναλογίες (# αδειών MS / # υπαλλήλων).

dvm
31-01-08, 12:49
Αν πουν για επιχειρήσεις < 20 ατόμων, εγώ μόνος μου, σαν ελεύθερος επαγγελματίας υποχρεούμαι να κάνω δήλωση; (θα δηλώσω κανά FreeBSD, να ψάχνονται :) )

Πάντως όντως αυτό με τα 14 ψηφία είναι για τρελό κράξιμο.

Επίσης μια σημαντική παρατήρηση της Hellug, από πότε είναι μια συμφωνία νόμιμη, όταν χρειάζεται νέο σχέδιο νόμου για να επικυρωθεί;

argonaut
31-01-08, 12:51
Μηπως ειναι rotating? Οπως δλδ περνανε ΚΤΕΟ τα αυτοκινητα? Σημερα πινακιδες ταδε-ταδε, αυριο ταδε-ταδε.. και τωρα ειναι η σειρα για τις 20-25 και μετα παει στους επομενους. :hmm:

Προφανώς για αυτό πρόκειται.

Σε κάποιο ελάχιστο αριθμό υπαλλήλων θα σταματήσουν. Μπορεί και στους 20 μπορεί και στους 10. Να θέλουν να μαζέψουν δηλώσεις από επιχειρήσεις με 5 ή λιγότερους υπαλλήλους, δύσκολο το βλέπω.

Γιατί βασικά δεν έχουν τι να τις κάνουν.
Υπάρχει κάποια ΒΔ για να τις βάλλουν; Υπάρχουν λεφτά για data entry;
Βγήκε κάποιο έργο πληροφορικής για λογσμικό για την αξιοποίηση των στοιχείων;

Τις δηλώσεις τις θέλουν για να τις τσιμπούνε όταν πάνε για κάποιον έλεγχο και να μην κάθονται και τα ψάχνουν εκείνη την ώρα. Παίρνεις την δήλωση, διαλέγεις έναν υπολογιστή στην τύχη και ψάχνεις να δεις τι λογισμικό έχει και τι έχει δηλωμένο.

Επομένως πολύ χλωμό το βλέπω να στέλνουν με ένα φορτηγάκι στην Microsoft Hellas ή με ΕΛΤΑ Ταχυμεταφορές στο Redmond τις χειρόγραφες δηλώσεις ελληνικών βιοτεχνιών με 22 κοπτοραπτούδες (άμα έχει μείνει καμία) που έχουν ένα PC στο λογιστήριο.....

Dark_Rex
31-01-08, 12:56
Σε κάποιο ελάχιστο αριθμό υπαλλήλων θα σταματήσουν. Μπορεί και στους 20 μπορεί και στους 10. Να θέλουν να μαζέψουν δηλώσεις από επιχειρήσεις με 5 ή λιγότερους υπαλλήλους, δύσκολο το βλέπω.




Λογικά εκεί θα επικεντρωθεί ο έλεγχος,μιας και εκεί έχει ''ζουμί''.

nmakry
31-01-08, 12:58
Επομένως πολύ χλωμό το βλέπω να στέλνουν με ένα φορτηγάκι στην Microsoft Hellas ή με ΕΛΤΑ Ταχυμεταφορές στο Redmond τις χειρόγραφες δηλώσεις ελληνικών βιοτεχνιών με 22 κοπτοραπτούδες (άμα έχει μείνει καμία) που έχουν ένα PC στο λογιστήριο.....

Όταν κάθε δήλωση έχει αξία για τη Microsoft 10000-20000 ευρώ (αυθαίρετη εκτίμηση, αλλά όχι ανεδαφική), λες να κολλήσουν στις κοπτοραπτούδες στη Microsoft? Το θέμα είναι ότι ΘΑ ΠΑΝΕ τα στοιχεία αυτά εκεί, ενώ είναι απαράδεκτο κάτι τέτοιο... Αλλιώς να αιτιολογήσει κάποιος σε τι ακριβώς βοηθάει η συγκέντρωση αυτών των στοιχείων το ελληνικό δημόσιο και την πάταξη του οικονομικού εγκλήματος...

Δηλαδή, αν οι εγκληματίες δηλώσουν αθώοι, τι θα πει το κράτος? Θα κάνω ελέγχους εάν πράγματι είναι? Δεν είναι υποχρέωσή του έτσι κι αλλιώς να κάνει ελέγχους? Η δήλωση σε τι βοηθά και ποιον? Μάλλον μόνο αυτόν που έχει συμφέρον να γνωρίζει τα στοιχεία αυτά και σίγουρα όχι τις υπηρεσίες του κράτους...

anon
31-01-08, 13:11
Σε επίπεδο ελέγχου νομιμότητας, η δήλωση αυτή δεν προσφέρει τίποτα ουσιαστικό. Όπου θέλει η ΥΠΕΕ μπορεί να κάνει ελέγχους και τώρα και μετά τη δήλωση. Τι θα αλλάξει μετά;


Kάνεις λάθος. Η κατάθεση των στοιχείων με την υπογραφή του Οικ. Δντή ή Πρ. Λογιστηρίου σημαίνει ότι με την έλευση και κατα τόπο έλεγχο απο την ΥΠΕΕ και ανεύρεση παραβάσεων, υπάρχουν σοβαρότατες ποινικές διώξεις. Με απλά λόγια, τόξερες και κατέθεσες ψευδή στοιχεία. Σε περίπτωση ελέγχου χωρίς την προγενέστερη κατάθεση των παραστατικών, είναι στην ευχέρεια της BSA να ασκήσει ποινική δίωξη, που στην πράξη δεν το κάνει, απλά σου στέλνει επιστολή, βρήκαμε αυτά τα λογισμικα, πχ 30 windows xp, 30 office 2003 και μέσα σε ένα μήνα θα πρέπει να τα έχετε αγοράσει! Στην άλλη περίπτωση πέφτουν βαριά πρόστιμα, συν βέβαια η αγορα υποχρεωτικά συν αγωγή, γιατί πρόκειται για κατάθεση ψευδών οικονομικών στοιχείων.

Και επειδή με την πρώτη μέθοδο, δηλαδή απευθείας έλεγχο, δεν απέδωσε ικανοποιητικούς καρπούς, βγάλανε αυτη την μεθοδολογία. Με τον απευθείας έλεγχο, το πράγμα πήγενε δικαστήριο, και είχες την δυνατότητα, ο επιχειρηματίας, να τα βολέψει κάπως. Και όπως και νάχει, το πράγμα έπαιρνε πολύ καιρό, και κόστιζε πολλά στην ΒΣΑ, πράγμα που δεν σύμφερε να το κάνει σε μικρές επιχειρήσεις (βλ νομικά έξοδα εκδίκασης της υπόθεσης), παρα μόνο σε πολύ μεγάλες με μεγάλο ποσοστό πειρατίας, που στις πολύ μεγάλες δεν είναι μεγάλο το ποσοστό ούτως ή άλλως.

Dark_Rex
31-01-08, 13:37
Αλλιώς να αιτιολογήσει κάποιος σε τι ακριβώς βοηθάει η συγκέντρωση αυτών των στοιχείων το ελληνικό δημόσιο και την πάταξη του οικονομικού εγκλήματος...



Οσοι δεν εχουν άδειες θα αναγκαστούν να αγορασουν (και δε μιλαμε για λίγους μιας και εμπλεκεται το ΣΔΟΕ).Αρα εχουν εσοδα απο ΦΠΑ 19% + φορολογηση κερδων των εταιρειων Software υπολογισε κανα 25% + προστιμα που θα πεσουν +τα οφέλη που συμφωνήθηκαν με τη Microsoft κλπ





Δηλαδή, αν οι εγκληματίες δηλώσουν αθώοι, τι θα πει το κράτος? Θα κάνω ελέγχους εάν πράγματι είναι? Δεν είναι υποχρέωσή του έτσι κι αλλιώς να κάνει ελέγχους? Η δήλωση σε τι βοηθά και ποιον? Μάλλον μόνο αυτόν που έχει συμφέρον να γνωρίζει τα στοιχεία αυτά και σίγουρα όχι τις υπηρεσίες του κράτους...

Είναι αλλιως να πρέπει να στείλεις ενα στρατο απο ελεγκτες (που δεν τους εχεις) να ελεγξει την καθε επιχειρηση σε κάθε πόλη και χωριο στην Ελλάδα, και αλλιως να τα εχεις συγκεντρωμένα τα στοιχεια σε ενα γραφειο και να τα ελεγξεις πανευκολα με τα S/N που μπορείς να καταχωρήσεις σε μια βάση δεδομένων.

nmakry
31-01-08, 14:18
Είναι αλλιως να πρέπει να στείλεις ενα στρατο απο ελεγκτες (που δεν τους εχεις) να ελεγξει την καθε επιχειρηση σε κάθε πόλη και χωριο στην Ελλάδα, και αλλιως να τα εχεις συγκεντρωμένα τα στοιχεια σε ενα γραφειο και να τα ελεγξεις πανευκολα με τα S/N που μπορείς να καταχωρήσεις σε μια βάση δεδομένων.

Επιλογή 1:

Δίνει η Microsoft τα S/N στο ελληνικό δημόσιο και κάνει το δημόσιο τη διασταύρωση

Επιλογή 2:

Δίνει το δημόσιο στην MS τα στοιχεία από τις δηλώσεις και κάνει η MS τη διασταύρωση.

Ποιο από τα δύο λες να γίνει; Εκεί είναι η ουσιαστική μου διαφωνία...

savids
31-01-08, 14:27
εγώ εάν είχα επιχείρηση θα έβαζα linux και openoffice σε όλα τα pc.
και άστους να κουρεύονται...

Dark_Rex
31-01-08, 14:50
Επιλογή 1:

Δίνει η Microsoft τα S/N στο ελληνικό δημόσιο και κάνει το δημόσιο τη διασταύρωση

Επιλογή 2:

Δίνει το δημόσιο στην MS τα στοιχεία από τις δηλώσεις και κάνει η MS τη διασταύρωση.

Ποιο από τα δύο λες να γίνει; Εκεί είναι η ουσιαστική μου διαφωνία...

Προσωπικα δεν πιστευω οτι θα γινει κατι απο τα δυο.Πιστευω οτι λογω ογκου απλα θα αρκεστουν στα τιμολογια αγορας των προγραμματων,τα οποια ζητουν με φωτοαντιγραφο.
Δεν νομιζω οτι θα εμπλακει καθολου η MS.
Θα δειξει απο το αποτελεσμα των ελεγχων.

porcupine
31-01-08, 15:05
μπούρδες στο τετράγωνο!

πέρυσι κατέθεσα όλα τα στοιχεία της εταιρείας μου για πάνω απο 170 μηχανήματα,servers,Cal licenses κτλ., έκτοτε όμως Καμία ενημέρωση, τζάμπα κόπος και το κυριότερο, εδώ και 1 χρόνο έχω αντικαταστήσει κατά 60% τα μηχανήματα μου....:p
αν θέλει να ελεγξει την πειρατεία, ας πάει να δεί ποιοί προμηθευτές πουλάνε παρανόμως dsp στις εταιρείες λεγόντας τους μάλιστα οτι είναι καλυμμένοι σε περίπτωση ελέγχου και ας δώσει κίνητρα για μείωση του φπα στο λογισμικό

murex
31-01-08, 15:37
Κατ' αρχάς ο έλεγχος του παράνομου λογισμικού είναι σωστός. Δεν μπορείς να βγάζεις λεφτά από κάτι που δεν αγόρασες. Ο έλεγχος έχει ξεκινήσει εδώ και καιρό ανάλογα με τη δυναμικότητα της εταιρείας.

ΔΗΛΩΣΗ (υποθετική)
Η microsoft και κάθε microsoft καλά κάνει. Πουλάει προγράμματα με συγκεκριμένη άδεια και απαιτεί να τη σέβονται όλοι. Κανένας δεν σε υποχρέωσε να πάρεις λειτουργικό και προγράμματα του Βασιλάκη.
ΨΕΜΑ
Σε πάρα μα πάρα πολλούς διαγωνισμούς του δημοσίου απαιτείται η χρήση windows και office. Όσοι έχετε σχέση με μελέτες, διαγωνισμούς θα το επιβεβαιώσετε. Αυτό είναι το πρόβλημα και όχι ο έλεγχος των αδειών. Αν γράψω, freeBSD, Linux, OS X και NeoOffice θα είμαι άκυρος.

Είναι μια καλή ευκαιρία, για όσους τελικά δεν θα υποκύψουν στην αγορά αδειών, να μάθουν τι σημαίνει άδεια και δωρεάν λογισμικό που ορισμένοι από εδώ έχουμε γκαγκανιάσει να φωνάζουμε.

Μια μικρή υποσημείωση: η άδεια χρήσης των windows απαιτεί οποιοδήποτε πρόγραμμα που χρησιμοποιείς στην εταιρεία σου, να είναι registered στην εταιρεία. Παράδειγμα: τώρα που περνάμε έλεγχο είπα στον ΙΤ μας ότι έχω ένα πρόγραμμα αγορασμένο από το πανεπιστήμιο με άδεια σε αυτό και αν υπάρχει πρόβλημα να το έχω στον υπολογιστή της δουλειάς. Το έψαξε και μου απάντησε αρνητικά. Θα έπρεπε να είναι στο όνομα της εταιρείας. Μετά από αυτό, εννοείται ότι δεν υπάρχει ούτε στο εκατομύριο να ξαναχρησιμοποιήσω πρόγραμμα του Βασιλάκη, παρά μόνο με απειλή όπλου. ΤΕΛΟΣ

argonaut
31-01-08, 16:06
Όταν κάθε δήλωση έχει αξία για τη Microsoft 10000-20000 ευρώ (αυθαίρετη εκτίμηση, αλλά όχι ανεδαφική), λες να κολλήσουν στις κοπτοραπτούδες στη Microsoft? Το θέμα είναι ότι ΘΑ ΠΑΝΕ τα στοιχεία αυτά εκεί, ενώ είναι απαράδεκτο κάτι τέτοιο... Αλλιώς να αιτιολογήσει κάποιος σε τι ακριβώς βοηθάει η συγκέντρωση αυτών των στοιχείων το ελληνικό δημόσιο και την πάταξη του οικονομικού εγκλήματος...

Δηλαδή, αν οι εγκληματίες δηλώσουν αθώοι, τι θα πει το κράτος? Θα κάνω ελέγχους εάν πράγματι είναι? Δεν είναι υποχρέωσή του έτσι κι αλλιώς να κάνει ελέγχους? Η δήλωση σε τι βοηθά και ποιον? Μάλλον μόνο αυτόν που έχει συμφέρον να γνωρίζει τα στοιχεία αυτά και σίγουρα όχι τις υπηρεσίες του κράτους...


Επιλογή 1:

Δίνει η Microsoft τα S/N στο ελληνικό δημόσιο και κάνει το δημόσιο τη διασταύρωση

Επιλογή 2:

Δίνει το δημόσιο στην MS τα στοιχεία από τις δηλώσεις και κάνει η MS τη διασταύρωση.

Ποιο από τα δύο λες να γίνει; Εκεί είναι η ουσιαστική μου διαφωνία...

Ε, άμα ήταν έτσι τα πράγματα θα δώριζε η Microsoft μία Web εφαρμογή στο ελληνικό δημόσιο, στην οποία θα έπρεπε να μπαίνει η κάθε επιχείρηση και ηλεκτρονικά να συμπληρώνει τους κωδικούς των αδειών κλπ, κλπ.

Έτσι θα γλίτωνε από την χαρτούρα και το Ελληνικό Δημόσιο και η Microsoft.

Και θα υπήρχε η υποχρέωση οι εταρείες να δηλώνουν κάθε μεταβολή στο hardware και software.

Και έτσι θα ήταν παιγνιδάκι να βρούνε ποιός έχει κλοπιμαία Windows και Office.


Και γιατί μόνον η Microsoft έχει πρόβλημα;
Νομίζεις ότι και Ελληνικό λογισμικό δεν κυκλοφορεί σπασμένο;

Νομίζεις ότι data δεν κλέβονται; Νομίζεις ότι cd με δεδομένα από τις ελληνικές υπηρεσίες δεν κυκλοφορούνε αριστερά και δεξιά σε όποιον ενδιαφέρεται;

Με αυτά τι θα γίνει;
Από κάπου δεν πρέπει να αρχίσουμε;

ludist
31-01-08, 17:01
Παράδειγμα: τώρα που περνάμε έλεγχο είπα στον ΙΤ μας ότι έχω ένα πρόγραμμα αγορασμένο από το πανεπιστήμιο με άδεια σε αυτό και αν υπάρχει πρόβλημα να το έχω στον υπολογιστή της δουλειάς. Το έψαξε και μου απάντησε αρνητικά. Θα έπρεπε να είναι στο όνομα της εταιρείας. Μετά από αυτό, εννοείται ότι δεν υπάρχει ούτε στο εκατομύριο να ξαναχρησιμοποιήσω πρόγραμμα του Βασιλάκη, παρά μόνο με απειλή όπλου. ΤΕΛΟΣ
:rofl:

Έχει κ' άλλα θέματα αλλά who cares?

Πάντως το επιχείρημα το ελέγχου μου το χρησιμοποίησαν ουκ ολίγες φορές ΠΩΛΗΤΕΣ λογισμικού MS. Ενημέρωσα τον εργοδότη αλλά θαρρείς και του μιλούσα για πυρηνική φυσική. Χαμπάρι δεν πήρε. Κατέληξε στο "Έλα μωρέ, στην Ελλάδα είμαστε"

"Στο Ελλαδιστάν" θα συμπληρώσω.

Δεν θα ξεχάσω που γνώρισα τυχαία έναν Γερμανό και μου είπε:
"Γιατί στην Ελλάδα ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ το Ανοιχτό Λογισμικό; Πάμε να το βάλουμε σε τράπεζες και αυτές θέλουν μόνο Microsoft! :scared:"

Μπανανία. Ουγκ-ουγκ. "Open Source;" Με κοροϊδεύεις τώρα; ΠΟΙΑΝΟΥ είναι; Ποιόν θα κλέψω; :rofl:

sakistsalikis
31-01-08, 17:42
κατι μου μυριζει. 20-25 υπαλληλους. Για να καταλαβουμε ποσο μετραει μια κυβερνηση τις ψηφους πριν παρει ενα μετρο. Δε βαζει μεσα τις μικρες επιχειρησεις γιατι θα χασει πολλες ψηφους αν τους αναγκασει να κανουν κατι τετοιο και δε βαζει και τις μεγαλες γιατι προφανως αυτες στηριζουν χρηματικα τους βουλευτες πριν τις εκλογες (ειναι οι σπονσορες). Θα εβαλε καμια MRB να κανει ερευνα στατιστικη ωστε να βρει πως θα παρει πολλα χρηματα το κρατος χωρις σημαντικες απωλειες στις εκλογες. Εκτος κι εχει καποιος καμια λογικη εξηγηση γιατι δεν υποχρεωνουν ολες τις επιχειρησεις για κατι τετοιο αλλα μονο απο 20-25. Η Γελοιοτητα στο μεγαλειο της.

waste
31-01-08, 17:44
@anon οι DSP αδειες μπορεί να είναι nontransferable, non upgradable αλλά στην πράξη είναι μια χαρά upgradable φτάνει να κρατήσεις το ίδιο κουτί.

ετσι κι αλλιως ο καβγας γινεται για το πάπλωμα.

ποια μικρή εταιρία θα θέλει να βάλει κανονικές open αδειες με το κόστος που έχουν (και που πια για XP+office ξεπερνουν το κόστος του υπολογιστή πολλές φορές)?

μακάρι να αρχίσουν και εδώ να σκέφτονται open source λυσεις μολις δουν το κόστος... αλλα τις περισσότερες φορές υπάρχει μια κατάσταση σχετικής νομιμότητας. Δηλαδή έχουν 5 άδειες XP, 7 υπολογισές και 4 άδειες office, δυο-τρια adobe distiller και κατι ξεχασμενα photoshop που εαν μαθαιναν ποσο κοστιζουν θα τα ειχαν πεταξει μαζι με τον υπολογιστη...

Οποτε η λύση ειναι να πετάξεις το photoshop να αγορασεις και τις μια δυο αδειες που σου λειπουν και να εισαι ησυχος...

Theodore41
31-01-08, 19:20
Όταν κάθε δήλωση έχει αξία για τη Microsoft 10000-20000 ευρώ (αυθαίρετη εκτίμηση, αλλά όχι ανεδαφική), λες να κολλήσουν στις κοπτοραπτούδες στη Microsoft? Το θέμα είναι ότι ΘΑ ΠΑΝΕ τα στοιχεία αυτά εκεί, ενώ είναι απαράδεκτο κάτι τέτοιο... Αλλιώς να αιτιολογήσει κάποιος σε τι ακριβώς βοηθάει η συγκέντρωση αυτών των στοιχείων το ελληνικό δημόσιο και την πάταξη του οικονομικού εγκλήματος...

Δηλαδή, αν οι εγκληματίες δηλώσουν αθώοι, τι θα πει το κράτος? Θα κάνω ελέγχους εάν πράγματι είναι? Δεν είναι υποχρέωσή του έτσι κι αλλιώς να κάνει ελέγχους? Η δήλωση σε τι βοηθά και ποιον? Μάλλον μόνο αυτόν που έχει συμφέρον να γνωρίζει τα στοιχεία αυτά και σίγουρα όχι τις υπηρεσίες του κράτους...

Απο τη στιγμη, που το ζητημα, αφορα μια ξενη και παμπλουτη εταιρια, τι δουλεια εχει το κρατος, να κανει τη φιλιππινεζα της;
Σε λιγο θα στελνει και υπαλληλους να καθαριζει και τους καμπινεδες της. (Με επικεφαλης βεβαια, τον Αλογοσκουφη, για να μην πω τον Καραμανλη).

shadowman
31-01-08, 19:44
να καθαριζει και τους καμπινεδες της. (Με επικεφαλης βεβαια, τον Αλογοσκουφη, για να μην πω τον Καραμανλη).
Φίλε αυτοί τους καθαρίζουν ήδη, πάντα με το αζημίωτο="κατάπολέμηση του ψηφιακού χάσματος"

Jazzer
31-01-08, 19:48
Να δούμε με ποιό τρόπο θα διασφαλιστεί ότι τα στοιχεία αυτά δε θα διαρρεύσουν/παραδοθούν από στελέχη της ΥΠΕΕ προς τυχόν ενδιαφερόμενους με σκοπό ίδιο όφελος.
Τι δικλείδες ασφαλείας θα υπάρχουν για τη μη διαρροή τους ? :hmm:

pesta
31-01-08, 20:49
Φωτογραφική αυτή η εγκύκλιος ... οπως πολύ σωστά εχουν επισημάνει και άλλα μέλη.
Αλλά ρε παιδί μου το τιμολόγιο καλά το βγάζουμε Φ/Α αλλά την άδεια χρήσης ?
Στην εταιρεία που εργάζομαι έχει 25 άτομα προσωπικό .... ΟΕΟ μας έπιασε ....
και πώς θα βγάλω Φ/Α την άδεια ? όπως μου είπε ένας φίλος "πάρε το tower και βάλτο στο φωτοαντιγραφικό με την άδεια προς τα κάτω για να βγεί Φ/Α"
Επίσης τα software που έχουμε προμηθευτεί από internet ? τι θα παρουσιάσω ?
ΑΑΑ και να μην ξεχνάμε το δημοσιο πέτυχε έκπτωση μέχρι και 20% στα προγράμματα του βασιλάκη.
Επόμενο στάδιο ? ?
Από το ΥΠΕΕ θα προσκληθούν αυτοί που έχουν ΕΝΑ άτομο προσωπικό και ΕΝΑ υπολογιστή.
Αντε και εις ανώτερα .. . . . .

anon
31-01-08, 20:58
Φωτογραφική αυτή η εγκύκλιος ... οπως πολύ σωστά εχουν επισημάνει και άλλα μέλη.
Αλλά ρε παιδί μου το τιμολόγιο καλά το βγάζουμε Φ/Α αλλά την άδεια χρήσης ?
Στην εταιρεία που εργάζομαι έχει 25 άτομα προσωπικό .... ΟΕΟ μας έπιασε ....
και πώς θα βγάλω Φ/Α την άδεια ? όπως μου είπε ένας φίλος "πάρε το tower και βάλτο στο φωτοαντιγραφικό με την άδεια προς τα κάτω για να βγεί Φ/Α"
Η΄έχεις τιμολόγια όπου αναγράφεται ευκρινώς το λογισμικό (ξεχωριστά τα Windows, ξεχωριστά τα office κοκ), ή σε αντίθετη περίπτωση επειδή δεν αναγράφεται ευκρινώς στα τιμολόγια αυτό (πχ ΟΕΜ/DSP κλπ), καταγράφεις, ναι τα 14ψήφια serial numbers :lol: και καταθέτεις αυτό. Οπερ σημαίνει ότι σε περίπτωση ελέγχου, θα κοιτάξουν τα μηχανάκια να έχουν κολλημένα τα αυτοκολητάκια με αυτά τα 14ψήφια serial numbers. Σίγουρα σε λογισμικό μη Microsoft, υπάρχουν πολλές εναλλακτικές μορφές και εκεί είναι δύσκολο να ταυτοποιήσεις (*), αλλά έχω πολύ σοβαρές υποψίες :whistle: ότι δεν τους ενδιαφέρει και πολυ εαν δεν είναι προιόν του βασιλάκη πόρτα.

(*) Πρώτα απο όλα το πιθανότερο είναι να μην έχει 14ψήφιο serial number. Οπότε τι γίνεται με την εγκύκλιο ΟΕΟΟΟΟΟ;;; Δεν έχει 14ψήφιο, δεν μετράει!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
=

pesta
31-01-08, 22:35
Η΄έχεις τιμολόγια όπου αναγράφεται ευκρινώς το λογισμικό (ξεχωριστά τα Windows, ξεχωριστά τα office κοκ), ή σε αντίθετη περίπτωση επειδή δεν αναγράφεται ευκρινώς στα τιμολόγια αυτό (πχ ΟΕΜ/DSP κλπ), καταγράφεις, ναι τα 14ψήφια serial numbers :lol: και καταθέτεις αυτό. Οπερ σημαίνει ότι σε περίπτωση ελέγχου, θα κοιτάξουν τα μηχανάκια να έχουν κολλημένα τα αυτοκολητάκια με αυτά τα 14ψήφια serial numbers. Σίγουρα σε λογισμικό μη Microsoft, υπάρχουν πολλές εναλλακτικές μορφές και εκεί είναι δύσκολο να ταυτοποιήσεις (*), αλλά έχω πολύ σοβαρές υποψίες :whistle: ότι δεν τους ενδιαφέρει και πολυ εαν δεν είναι προιόν του βασιλάκη πόρτα.

(*) Πρώτα απο όλα το πιθανότερο είναι να μην έχει 14ψήφιο serial number. Οπότε τι γίνεται με την εγκύκλιο ΟΕΟΟΟΟΟ;;; Δεν έχει 14ψήφιο, δεν μετράει!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
=

Στο adobe cs2 πχ εχει το S/N το οποίο είναι 24 ψηφία.

Θέμα:«Πρόσκληση υποβολής φωτοαντιγράφων:

α. των αδειών χρήσης των προγραμμάτων λογισμικού [SOFTWARE] και

β. των αντίστοιχων τιμολογίων αγοράς τους.

τωρα ο ποιητής τι θέλει να πει με το Φ/Α των αδειών χρήσης εγω δεν ξέρω. :hmm:
Ας έρθει το χαρτί πρώτα .. (έτσι δεν λέει) και βλέπουμε θα πα΄ρουμε και κανένα τηλ στην υπηρεσία που λέει και θα γελάσουμε πιστέυω ... :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.