PDA

Επιστροφή στο Forum : λυση στο προβλημα με Ά σε υποτιτλους srt



allergic
30-01-08, 22:59
Hθελα να κανω το παρακατω ποστ στο παλιο θεμα που ειχα ανοιξει αλλα δεν γινεται γι αυτο ανοιγω νεο θεμα σχετικα με το 'A το οποιο εμφανιζεται ' οταν το encoding του srt ειναι cp1253

η λυση στο προβλημα με το Ά τελικα ειναι παρα πολυ απλη και ακουει στο ονομα recode.

αρχικα εστω οτι εχουμε ενα αρχειο ελληνικων υποτιτλων με ονομα subtitle.srt. για να δουμε τι κωδικοποιηση εχει το αρχειο αυτο δινουμε την εντολη :

#file subtitle.srt

αν ειναι κωδικοποιημενο σε cp1253 θα εχουμε το παρακατω output:

subtitle.srt: : ISO-8859 text, with CRLF line terminators

η λυση λοιπον ειναι να του αλλαξουμε κωδικοποιηση ειτε σε utf8 ειτε σε iso88597 με το προβλημα recode:

#recode cp1253..iso88597 subtitle.srt

ή

#recode cp1253..utf8 subtitle.srt

μετα αρκει να επιλεξουμε στον player Μας ειτε utf8 ειτε iso8859-7 και το Ά εμφανιζεται κανονικα.:oneup:

jose_ee1985
30-01-08, 23:10
Ενδιαφερον, θα το δοκιμασω οταν γυρισω σπιτι

empement
30-01-08, 23:10
Να 'σαι καλά. :oneup:

WAntilles
30-01-08, 23:12
Ναι αλλά είσαι εντάξει μόνο για playback σε PC.

Αν πας να παίξεις το SRT αυτό σε standalone, θα είναι τώρα λάθος εκεί το Ά.

allergic
30-01-08, 23:15
γιατι θα ειναι λαθος?? αν το κανεις iso88597 θα υπαρχει προβλημα?

WAntilles
31-01-08, 00:53
γιατι θα ειναι λαθος?? αν το κανεις iso88597 θα υπαρχει προβλημα?

Το standalone όπου έχεις Ά στο ISO-8859-7, αυτό θα σου δείξει το σύμβολο της παραγράφου του Microsoft Word.

Τα standalones καταλαβαίνουν CP-1253, και όχι ISO-8859-7.

humanious
31-01-08, 02:03
Μια χαρά!
Άψογος φιλαράκι.
Οποτε για το standalone dvd το αφήνουμε στο 1253 και ειμαστε κομπλες!

GoofyX
31-01-08, 16:28
Το standalone όπου έχεις Ά στο ISO-8859-7, αυτό θα σου δείξει το σύμβολο της παραγράφου του Microsoft Word.

Τα standalones καταλαβαίνουν CP-1253, και όχι ISO-8859-7.Ή αν έχεις σοβαρό standalone θα σου παίζει μέχρι και UTF-8... Ποιος λέει ότι τα standalone παίζουν με windows-1253 και όχι iso-8859-7;

WAntilles
31-01-08, 23:34
Ή αν έχεις σοβαρό standalone θα σου παίζει μέχρι και UTF-8.

Βρες μου έστω ένα, να πάω να το πάρω αμέσως τώρα.


Ποιος λέει ότι τα standalone παίζουν με windows-1253 και όχι iso-8859-7;

Το trial & error.

Τουλάχιστο για το πιο διαδεδομένο - και το πληρέστερο - chipset της αγοράς, το Mediatek MT-1389.

default
01-02-08, 02:24
Είχα το ίδιο πρόβλημα και το αντιμετώπισα με το παρακάτω :

cat a.srt | iconv -f cp1253 -t utf-8 > utf8.srt

Αλλά αυτό τελικά είναι πιο γρήγορο μου φαίνεται, που προτείνεις

GoofyX
02-02-08, 03:58
Βρες μου έστω ένα, να πάω να το πάρω αμέσως τώρα.Toshiba SD-370EKE, DVD Player, με progressive scan, HDMI έξοδο, υποστηρίζει DivX, XviD (τα αναγνωρίζει κιόλας ως διαφορετικά). Γενικά άψογο player.

WAntilles
02-02-08, 09:05
Toshiba SD-370EKE, DVD Player, με progressive scan, HDMI έξοδο, υποστηρίζει DivX, XviD (τα αναγνωρίζει κιόλας ως διαφορετικά). Γενικά άψογο player.

Το έχεις ή απλά διάβασες για αυτό;

Γιατί είναι τελείως άλλο το ένα, τελείως άλλο το άλλο.

Άμα το έχεις, κάνε του αυτό το τεστ και πόσταρε αποτελέσματα:

http://www.divxtest.com/sommaire.php3?lang=en

Τέλος, σου επιτρέπει τον πλήρη έλεγχο του aspect ratio του κάδρου - καί σε HDMI - ή βλέπεις στρεβλά όπως στα Σώνει;

Και εννοείται να διαβάζει όλων των ειδών τα προηγμένα media (+).

Και να μπορεί να γίνει region-free από το τηλεχειριστήριο.

Πόσο κάνει, by the way;



ΥΓ: Όχι τίποτ' άλλο, αλλά την Toshiba εδώ και 10+ χρόνια δεν την εμπιστεύομαι καθόλου.

GoofyX
02-02-08, 12:15
Το έχεις ή απλά διάβασες για αυτό;

Γιατί είναι τελείως άλλο το ένα, τελείως άλλο το άλλο.Για να δίνω τόσες λεπτομέρειες, μάλλον το έχω. :-)


Άμα το έχεις, κάνε του αυτό το τεστ και πόσταρε αποτελέσματα:

http://www.divxtest.com/sommaire.php3?lang=enΘα το κάνω κάποια στιγμή και θα ποστάρω.


Τέλος, σου επιτρέπει τον πλήρη έλεγχο του aspect ratio του κάδρου - καί σε HDMI - ή βλέπεις στρεβλά όπως στα Σώνει;Ναι, επιτρέπει ρύθμιση.


Και εννοείται να διαβάζει όλων των ειδών τα προηγμένα media (+).

Και να μπορεί να γίνει region-free από το τηλεχειριστήριο.Δεν το έχω πολύ καιρό και δεν πρόλαβα να το τεστάρω με πολλά δισκάκια. Ωστόσο, ό,τι του έχω βάλει μέχρι τώρα, δεν βόγγηξε, είτε CD-RW, είτε DVD+R. Για το region-free δε γνωρίζω.


Πόσο κάνει, by the way;Δε γνωρίζω, δώρο ήταν. :p Ωστόσο, στο skroutz που έψαξα, το βρήκα γύρω στα 75-80.


ΥΓ: Όχι τίποτ' άλλο, αλλά την Toshiba εδώ και 10+ χρόνια δεν την εμπιστεύομαι καθόλου.Από την άλλη, αυτός που μου το έκανε δώρο, λέει τα καλύτερα για την Toshiba. Έχει ο ίδιος ένα αρκετά χρόνια και του δουλεύει άψογα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.