PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχω πρόβλημα θορύβου?



Lazaros32
30-01-08, 23:03
Μετά από μία διακοπή που είχα χτες στην σύνδεση (μάλλον έπεσε η γραμμή μου) κάλεσα το 121 και τους είπα ότι έχω πρόβλημα.

Σήμερα με πείραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι έχει θόρυβο η γραμμή μου και ότι καλύτερα θα ήταν να πάω σε 8άρα από 24άρα γιατί αλλίος ίσως έχω πολλές αποσυνδέσεις.

Με τα παρακάτω στοιχεία έχω πρόβλημα θορύβου ή μήπως απλά ο ΟΤΕ έχει δει την μεγάλη ζήτηση και προσπαθή να βγάλει χρήστες από τις 24άρες για να τους πάει στις 8άρες?

Τα στοιχεία στο μοντεμ μου αυτήν την στιγμή είναι (και από το uptime βλέπω ότι μάλλον πάλι είχα αποσύνδεση πριν λίγο) :

Να πω και ότι είμαι 150-200 μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ.

Uptime: 0 days, 0:17:56
DSL Type: G.992.5 annex B
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 21.299
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 2,96 / 1,65
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,5 / 11,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 14,5 / 9,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 27 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 3 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 269 / 0
FEC Errors (Up/Down): 1.081 / 0
CRC Errors (Up/Down): 1.081 / 148
HEC Errors (Up/Down): 1.139 / 124

http://www.speedtest.net/result/228462357.png (http://www.speedtest.net)

Eskaz
31-01-08, 00:31
Για να καταλάβω από μία διακοπή πείρες τηλέφωνο? δεν τρώγεσαι τι ρούτερ έχεις?
αν στο downstream είχες θόρυβο κάτω απο 6-7 τότε θα είχες πρόβλημα δοκίμασε να παξεις με pppoa,pppoe

pnikolo
31-01-08, 03:14
Ελεος !!! :angryr: Μια χαρα εισαι. Εγω με 40 διακοπες τη μερα να παω να μεινω στον οτε μονιμα? :rofl:

Eskaz
31-01-08, 04:16
Καληνύχτα:p:rofl:

Lazaros32
31-01-08, 11:33
Το modem μου είναι το Speedtouch585v6.

Παιδιά για εσάς μία διακοπή την ημέρα μπορεί να μην είναι τίποτα αλλά εγώ έχω server και τρέχει 24 ώρες το 24ωρο και έχω 100 άτομα που πρέπει να είναι μόνιμα συνδεμένα πάνω στον server οπότε ακόμα και μία διακοπή είναι πολύ σημαντική και δεν πρέπει να γίνετε.

Αυτή την στιγμή το έχω σε pppoe οπότε λέτε να δοκιμάσω και σε pppoa και ότι από τα στοιχεία του modem μου δεν φαίνετε να έχω θόρυβο εάν κατάλαβα καλά. Θα το κάνω και θα δω.

Παίζει μήπως και να έχει πρόβλημα η τελευταία αναβάθμιση του speedtouch που έχω βάλει και ότι ίσως καμία παλιότερη να είναι καλήτερη?

Eskaz
31-01-08, 12:32
δοκίμασε pppoa και τελευταίο firmware στο ρουτερακι σου

pnikolo
31-01-08, 13:27
Το modem μου είναι το Speedtouch585v6.

Παιδιά για εσάς μία διακοπή την ημέρα μπορεί να μην είναι τίποτα αλλά εγώ έχω server και τρέχει 24 ώρες το 24ωρο και έχω 100 άτομα που πρέπει να είναι μόνιμα συνδεμένα πάνω στον server οπότε ακόμα και μία διακοπή είναι πολύ σημαντική και δεν πρέπει να γίνετε.

Αυτή την στιγμή το έχω σε pppoe οπότε λέτε να δοκιμάσω και σε pppoa και ότι από τα στοιχεία του modem μου δεν φαίνετε να έχω θόρυβο εάν κατάλαβα καλά. Θα το κάνω και θα δω.

Παίζει μήπως και να έχει πρόβλημα η τελευταία αναβάθμιση του speedtouch που έχω βάλει και ότι ίσως καμία παλιότερη να είναι καλήτερη?

Default τιμες OTE
1-2 mbps > PPPoA
4-8-24 mbps > PPPoE
Αλλα οτι και να αφησεις σε γυρνα αυτοματα το dslam :oneup:

Lazaros32
31-01-08, 14:10
Εγώ έχω PPPoE οπότε είμαι ΟΚ και έχω και το τελευταίο λογισμικό στο μόντεμ μου απλά λέω μήπως η αποσύνδεση οφείλετε στο τελευταίο λογισμικό και ίσωςω έπρεπε να βάλω κάποιο πιο παλιό

pnikolo
31-01-08, 15:04
Εγώ έχω PPPoE οπότε είμαι ΟΚ και έχω και το τελευταίο λογισμικό στο μόντεμ μου απλά λέω μήπως η αποσύνδεση οφείλετε στο τελευταίο λογισμικό και ίσωςω έπρεπε να βάλω κάποιο πιο παλιό

Οχι, μπορει απλα να αλλαξες ip. ;)

Lazaros32
31-01-08, 15:20
Όχι δεν ήταν αλλαγή ΙΡ γιατί από προχτές μου εχει κάνει τουλάχιστον άλλες 4-5 αποσυνδέσεις οπότε όντως κάτι συμβαίνει

vaggos_fromhell
31-01-08, 15:31
Η γραμμή σου είναι τέλεια. Αν είναι να κατεβάσεις την ταχύτητα μη ζητήσεις 8. 1-2 mbps πιο κάτω από 21 ζήτα.

Lazaros32
31-01-08, 16:47
Μα δεν υπάρχει καμία άλλη επιλογή εκτός από 8αρα κάτω από την 24αρα και μιας και λέτε ότι η γραμμή μου είναι τελία μάλλον θα φταίει το λογισμικό του μοντεμ για τις αποσυνδέσεις οπότε θα το ψάξω εκεί

vaggos_fromhell
31-01-08, 17:17
Μα δεν υπάρχει καμία άλλη επιλογή εκτός από 8αρα κάτω από την 24αρα και μιας και λέτε ότι η γραμμή μου είναι τελία μάλλον θα φταίει το λογισμικό του μοντεμ για τις αποσυνδέσεις οπότε θα το ψάξω εκεί

Κατέβασε χειροκίνητα τον συγχρονισμό. Απ'ότι ξέρω γίνεται με το ρούτερ που έχεις. Πάντως το βρίσκω απίθανο να μην μπορούνε να σε πάνε στα 18-19 mbps.

Darkie
31-01-08, 17:37
Εγω λεω οτι @@ουνται εκει μεσα και δεν ξερουν τι τους γινεται η δηλαδη
ξερουν τι τους γινεται ΑΛΛΑ μας δουλευουνε..Πιο πιθανο ειναι να θελουν
να σε βγαλουν απο το σλαμ που εισαι και να σε βαλουν σε αλλο επισης
τι σερβερ ανεβασες χωρις στατικη διευθυνση επειδη κ εγω ρυθμισα
τη λαν σε στατικη χθες απο τοτε με εχουν τρελανει στις αποσυνδεσεις
!καθε 15 λεπτα! θα τους παρω τηλ να τους βρισω\και αυτα: "ναι εγω ενας
απλος υπαλληλος ειμαι" ειναι.. αντε να μη πω αν δεν ηθελαν να τα ακουνε
να μην μας δουλευανε ψιλο γαζι γιατι οταν ο αλλος σου κανει
την πωληση και δεν σκεφτεται κ εσυ ενας απλος ανθρωπος εισαι
που δεν θες να σε δουλευουνε με υπεκφυγες και αλλες ιστοριες
αντε κανε το ντιλετ γρηγορα μη το διαβασει κανεις και χασεις το
μεροκαματο απο τους προβαιντερς~

Lazaros32
31-01-08, 18:16
Δηλαδή μπορώ να ζητήσω να με βάλουν στα 20 ασ πουμε αντι στα 24? Κουφό μου φένετε. τελος πάντων θα ψάξω πρώτα τι παίζει με την αναβάθμιση του μοντεμ μου.

Σε ότι αφορά τον server δεν έχω στατική ΙΡ αλλά χρησιμοποιώ no-ip & dyndns

@ ADSLgr.com All rights reserved.