PDA

Επιστροφή στο Forum : cisco 836?



balema
11-05-05, 18:33
Ρε παιδια θελω να το αγορασω αλλα εχω καποιες ερωτησεις

1.Εχει νομιζω flash memory.Αυτη ειναι παντα το ιδιο μεγεθος,αν οχι ποσο ειναι το μεγιστο που μπορω να αγορασω και να εχει το 836?

2.Γνωριζετε ποιο ειναι το τελευταιο revision του 836?

3.Eιχα δει παλιοτερα οτι το fimware δεν μπρορω να το αναβαθμισω εγω αλλα μονο η cisco.Κανω λαθος?(εκει ειχα δει το τρελο που ενας ελεγε οτι δεν εχει πολυ μνημη και δεν χωραει το καινουργιο firmware.Ειναι δυνατον?)

4.Για ποσο διαστημα εχει εγγυηση?

5.Ενα τελευταιο ειναι αν εχει βγει ο διαδοχος του γιατι νομιζω οτι ειναι πολυ καιρο στην αγορα

Η απαντηση σας πραγματικα θα με βοηθησει παρα πολυ γιατι οπως καταλαβατε ειμαι ασχετος.....

wintech2003
11-05-05, 18:46
1. Όλες οι version του (IP/Firewall/IPSec 3DES, IP/Firewall/IPSec 3DES PLUS, IP/Firewall/IPSec 3DES/PLUS/Dial Backup) παίζουν με 8ΜΒ flash. Αν θες παραπάνω υπάρχουν flash memory modules αλλά είναι πανάκριβα!

2. IOS εννοείς? Αυτό που θα σου έρθει με το router :-k (αν το αγοράσεις απο σοβαρό Cisco Partner - δοκίμασε τα πακέτα της FORTHnet με DSL και Cisco Router http://www.forthnet.gr/templates/corporateproductsdetails2.aspx?c=10007797 )

3. Μπορεις και εσύ, το θέμα ειναι οτι δεν μπορείς να το βρείς αν δεν έχει SmartNet contract (ένα είδος συμβολαίου υποστήριξης). Βέβαια αν έχεις πρόβλημα συνδεσιμότητας που επιλύεται με την αναβάθμιση του IOS ο προμηθευτής σου ειναι υποχρεωμένος να στο αναβαθμίσει δωρεαν. Το πρόβλημα με τον χώρο στην flash το είχα εγώ, αλλα δεν ήταν οτι δεν χωρούσε το IOS, αλλα το IOS μαζί με την καινουργια έκδοση του SDM δεν χωρούσανε μαζί στην flash :roll:

4. Χμμμ.. θα σε γελάσω.. 30 μέρες? 6 μήνες...? κάτι τέτοιο... Ειναι πολυ limited χωρίς συμβόλαιο....

5. Οι διάδοχοι του νομίζω παρουασιαστηκαν χτες στο Ledra Marriot σε κάποια εκδήλωση της Cisco (την οποία έχασα γιατι ξυπνησα αργά... :oops: ) και ειναι η σειρά 850 και 870 (περισσότερα εδω: http://www.cisco.com/en/US/products/hw/routers/ps380/index.html )

Φιλικά,
Γιώργος

balema
12-05-05, 00:29
Kαταρχην Γιωργο σευχαριστω αλλα μου δημοιυργηθηκαν ποσες ερωτησεις

1.Στο site της cisco λεει για default και maximum της flash και της dram.Πως μπορω εγω οταν το παρω να εχει το maximum και στα δυο και γιατι εχει δυο ειδων μνημων?Eπισης πως μπορω να καταλαβω ποια εκδοση του 836 ειναι?(εγω θελω τη πληρη)

2.Εννοω oπως ειναι στις motherboard ας πουμε η revision1.03 εκδοση ελεγα μηπως εχουνε και στα routers .Υπαρχει τετοιο πραγμα?Καλαεδωειναιπουμπερδευτηκατρελα.Τιεννοειςοτανλεςαντοαγ ορασω
απο σοβαρό Cisco Partner?Αν θελεις πες μου το πιο σοβαρο στην Αθηνα.

3.Τι ειναι το SmartNet contract,που μπορω να το κανω,ποσο κοστιζει?Τι ειναι το SDM?Γιατι πρεπει να το φορτωσεις στη flash αφου εκει δεν βαζουμε μονο το IOS?

4.Δηλαδη χωρις συμβολαιο ειναι σαν να μην τοα γοραζεις αφου η εγγυηση ειναι ελεεινη.Μιλας για το SmartNet contract?Γενικα πρωτη φορα ακουω για να κανεις αναβαθμιση η να εχεις εγγυηση λογικη πρεπει να κανεις συμβολαιο.Αυτο ισχυει στην αγορα των routers γενικα?

5.Μπας και ξερεις ποτε θα ειναι διαθεσιμα στην ελληνικη αγορα?
Κριμα που δεν βαλαν gigabit τα αφησανε με 100.

Ευχαριστω για την υπομονη σου

Με Ευγνωμοσυνη,
Βαγγελης

hedgehog
12-05-05, 22:38
Τι ειναι το SDM?Γιατι πρεπει να το φορτωσεις στη flash αφου εκει δεν βαζουμε μονο το IOS?SDM είναι ένα απο τα δύο GUI που μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο cisco. το άλλο (και συνήθος φορτωμένο απο προεπιλογή) είναι το CRWS. (να το πω πιο "λιανά": είναι ένας τρόπος να παραμετροποιείς το router σου κάνοντας κλικ αντί να γράφεις εντολές.)

balema
15-05-05, 18:12
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα μηπως καποιος μπορει να μου απαντησει και τις αλλες ερωτησεις μου

wintech2003
15-05-05, 18:51
Kαταρχην Γιωργο σευχαριστω αλλα μου δημοιυργηθηκαν ποσες ερωτησεις

1.Στο site της cisco λεει για default και maximum της flash και της dram.Πως μπορω εγω οταν το παρω να εχει το maximum και στα δυο και γιατι εχει δυο ειδων μνημων?Eπισης πως μπορω να καταλαβω ποια εκδοση του 836 ειναι?(εγω θελω τη πληρη)

Δεν υπάρχει πλήρης και μη πληρης έκδοση. Απλά υπάρχουν features όπως 3DES ecryption που όποιος τα χρειάζεται (π.χ. για VPN) τα αγοράζει. Την flash μνήμη μπορεις μόνος σου αργότερα να την αναβαθμίσεις.


2.Εννοω oπως ειναι στις motherboard ας πουμε η revision1.03 εκδοση ελεγα μηπως εχουνε και στα routers .Υπαρχει τετοιο πραγμα?Καλαεδωειναιπουμπερδευτηκατρελα.Τιεννοειςοτανλεςαντοαγ ορασω
απο σοβαρό Cisco Partner?Αν θελεις πες μου το πιο σοβαρο στην Αθηνα.

Δεν ξερω αν υπάρχουν hardware revisions στα μικρά Cisco... Όσο αφορά τον "σοβαρό Cisco Partner" απλά στο είπα για διασφάλιση ποιότητας. Άλλη ειναι η εξυπηρέτηση που θα έχεις αν αγοράσεις πακέτο σύνδεσης μαζί με Cisco router απο την FORTHnet και άλλη απο το τοπικό κατάστημα πληροφορικής της γειτονιάς. Αυτό εννοούσα.


3.Τι ειναι το SmartNet contract,που μπορω να το κανω,ποσο κοστιζει?Τι ειναι το SDM?Γιατι πρεπει να το φορτωσεις στη flash αφου εκει δεν βαζουμε μονο το IOS?

Το SmartNet ειναι συμβόλαιο υποστήριξης. Για τιμές πρέπει να απευθυνθείς σε Cisco Reseller (Info-Quest, Altec κτλ). Το SDM ειναι ενα παραθυρικό πρόγραμμα για την διαχειριση του router σου και φορτώνει απο την flash (γιαυτό και πρέπει να το εγκαταστήσεις εκεί). Η εγκατάσταση του όμως δεν ειναι απαραίτητη.


4.Δηλαδη χωρις συμβολαιο ειναι σαν να μην τοα γοραζεις αφου η εγγυηση ειναι ελεεινη.Μιλας για το SmartNet contract?Γενικα πρωτη φορα ακουω για να κανεις αναβαθμιση η να εχεις εγγυηση λογικη πρεπει να κανεις συμβολαιο.Αυτο ισχυει στην αγορα των routers γενικα?

Η Cisco ειναι εταιρία που δεν απευθύνετε σε οικιακούς χρήστες. Όπως και όλες οι άλλες εταιρίες που δεν απευθύνονται σε οικιακούς χρήστες βγάζουν τα λεφτά τους από την παροχή και όχι από την πώληση, έτσι και η Cisco.


5.Μπας και ξερεις ποτε θα ειναι διαθεσιμα στην ελληνικη αγορα?
Κριμα που δεν βαλαν gigabit τα αφησανε με 100.

Δυστυχώς όχι, μόλις ξέρω θα σε ενημερώσω όμως.


Φιλικά,
Γιώργος

@ ADSLgr.com All rights reserved.