PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάτι έκαναν απο τον ΟΤΕ και μας πήρανε το bandwidth...



Spyros1821
11-05-05, 21:45
Έλεος πιά...
Δε φτάνει που για να βρω τα λεφτά να κάνω ανανέωση συνδρομής(384kbps 6 μήνες) δούλευα 10 μέρες (υπολογισμός στο περίπου) και που επειδή ο τραπεζικός υπάλληλος έκανε λάθος και στην επιταγή που έστειλε στη Forthnet, έγραφε ποσό κατά μισό € λιγότερο, με έπαιρναν τηλέφωνο κάθε μέρα για μια εβδομάδα για να το καταθέσω (0,5 &#8364, τώρα μου λένε πώς είναι ΑΓΕΝΕΙΑ(?) να παίρνεις κάθε μέρα τηλέφωνω για να ρωτήσεις τι γίνεται με τη βλάβη που σε κάνει να κατεβάζεις από το νετ με 9kbps μέγιστο!!
Και ρωτάω είναι όντως αγένεια να διεκδικείς αυτό που τόσο ακριβά αγόρασες??
Πριν από 4 μέρες κατέβαζα με 45Kb από παντού... (HTTP, FTP, BitTorrent,Limewire κ.α.)
Έκανα και format για πιθανό ιό...(το ξέρω βλακεία και άδικος κόπος)
Έφερα PC και μοντεμ φίλου...
Τι άλλο; Και μου μιλάνε για αγένεια...
Μένω Βριλήσσια και έχω αγανακτήσει...
Να μου πεις βάλανε και άλλους χρήστες στο DSLAM και έπεσε, αντε βρε αδερφέ και 10 Kb/s, να πω πάει στον πΟΤΕ(αντι για διαολο), αλλά 36 ολόκληρα;;; Και με ρώτησαν εμένα αν από αυτό εξαρτάται η δουλειά μου;; (σε επιχείρηση στην Ιταλία)
Ποιός θα με αποζημιώσει;΄
Θερμοπαρακαλώ όποιον άλλο έχει παρόμοιο πρόβλημα με DSL της Forthnet ή άλλου ISP στην περιοχή (απ'ό,τι μου είπαν έχει σχέση με Μαρούσι, Χαλάνδρι,Μελισσια, Πεντέλη και Βριλήσσια) να μου απαντήσει. email: spyros86@hotmail.com

HawkPilot
11-05-05, 22:46
Έλεος πιά...
Δε φτάνει που για να βρω τα λεφτά να κάνω ανανέωση συνδρομής(384kbps 6 μήνες) δούλευα 10 μέρες (υπολογισμός στο περίπου) και που επειδή ο τραπεζικός υπάλληλος έκανε λάθος και στην επιταγή που έστειλε στη Forthnet, έγραφε ποσό κατά μισό € λιγότερο, με έπαιρναν τηλέφωνο κάθε μέρα για μια εβδομάδα για να το καταθέσω (0,5 &#8364, τώρα μου λένε πώς είναι ΑΓΕΝΕΙΑ(?) να παίρνεις κάθε μέρα τηλέφωνω για να ρωτήσεις τι γίνεται με τη βλάβη που σε κάνει να κατεβάζεις από το νετ με 9kbps μέγιστο!!
Και ρωτάω είναι όντως αγένεια να διεκδικείς αυτό που τόσο ακριβά αγόρασες??
Πριν από 4 μέρες κατέβαζα με 45Kb από παντού... (HTTP, FTP, BitTorrent,Limewire κ.α.)
Έκανα και format για πιθανό ιό...(το ξέρω βλακεία και άδικος κόπος)
Έφερα PC και μοντεμ φίλου...
Τι άλλο; Και μου μιλάνε για αγένεια...
Μένω Βριλήσσια και έχω αγανακτήσει...
Να μου πεις βάλανε και άλλους χρήστες στο DSLAM και έπεσε, αντε βρε αδερφέ και 10 Kb/s, να πω πάει στον πΟΤΕ(αντι για διαολο), αλλά 36 ολόκληρα;;; Και με ρώτησαν εμένα αν από αυτό εξαρτάται η δουλειά μου;; (σε επιχείρηση στην Ιταλία)
Ποιός θα με αποζημιώσει;΄
Θερμοπαρακαλώ όποιον άλλο έχει παρόμοιο πρόβλημα με DSL της Forthnet ή άλλου ISP στην περιοχή (απ'ό,τι μου είπαν έχει σχέση με Μαρούσι, Χαλάνδρι,Μελισσια, Πεντέλη και Βριλήσσια) να μου απαντήσει. email: spyros86@hotmail.com

Έχω γνωστό μου που μένει Μαρούσι και έχει βάλει πρόσφατα ADSL 384/128 και απ' ότι μου λέει οι ταχύτητες είναι δράμα. Ειδικά στο μουλάρι δε μπορεί να κατεβάσει με πάνω από 10Kb/sec.

Μάλλον τα DSLAM των βορείων προαστείων είναι πίτα.

Amaverick7
12-05-05, 02:53
384 adsl forthnet over pstn, με το crypto modem του adslinabox μένω μελίσσια στο dslam Πεντέλης και είμαι στα 41k σταθερά

NoYmErOs
12-05-05, 08:16
Έλεος πιά...
Δε φτάνει που για να βρω τα λεφτά να κάνω ανανέωση συνδρομής(384kbps 6 μήνες) δούλευα 10 μέρες (υπολογισμός στο περίπου) και που επειδή ο τραπεζικός υπάλληλος έκανε λάθος και στην επιταγή που έστειλε στη Forthnet, έγραφε ποσό κατά μισό € λιγότερο, με έπαιρναν τηλέφωνο κάθε μέρα για μια εβδομάδα για να το καταθέσω (0,5 &#8364, τώρα μου λένε πώς είναι ΑΓΕΝΕΙΑ(?) να παίρνεις κάθε μέρα τηλέφωνω για να ρωτήσεις τι γίνεται με τη βλάβη που σε κάνει να κατεβάζεις από το νετ με 9kbps μέγιστο!!
Και ρωτάω είναι όντως αγένεια να διεκδικείς αυτό που τόσο ακριβά αγόρασες??
Πριν από 4 μέρες κατέβαζα με 45Kb από παντού... (HTTP, FTP, BitTorrent,Limewire κ.α.)
Έκανα και format για πιθανό ιό...(το ξέρω βλακεία και άδικος κόπος)
Έφερα PC και μοντεμ φίλου...
Τι άλλο; Και μου μιλάνε για αγένεια...
Μένω Βριλήσσια και έχω αγανακτήσει...
Να μου πεις βάλανε και άλλους χρήστες στο DSLAM και έπεσε, αντε βρε αδερφέ και 10 Kb/s, να πω πάει στον πΟΤΕ(αντι για διαολο), αλλά 36 ολόκληρα;;; Και με ρώτησαν εμένα αν από αυτό εξαρτάται η δουλειά μου;; (σε επιχείρηση στην Ιταλία)
Ποιός θα με αποζημιώσει;΄
Θερμοπαρακαλώ όποιον άλλο έχει παρόμοιο πρόβλημα με DSL της Forthnet ή άλλου ISP στην περιοχή (απ'ό,τι μου είπαν έχει σχέση με Μαρούσι, Χαλάνδρι,Μελισσια, Πεντέλη και Βριλήσσια) να μου απαντήσει. email: spyros86@hotmail.com


κσι εγώ αγόρασα σπίτι και θα το πληρώνω για τα επόμενα 15 χρόνια αλλα δέν το ανάφερα στο πρόβλημα που είχα με το ρουτερ... :D

Το λάθος με τον τραπεζικο.. μία άτυχη στιγμή βρε αδερφε, στην ελλάδα ζουμε :lol:

Κάνε ενα search στο forum για να δείς πόσος κόσμος έχει το ίδιο πρόβλημα με σενα και με διαφορετικούς ISPs και θα καταλάβεις...

δλδ σε 4 μέρες γέμισε τόσο το dslam που απο 45 κατεβάζεις με 9 ?



Και με ρώτησαν εμένα αν από αυτό εξαρτάται η δουλειά μου;; (σε επιχείρηση στην Ιταλία)
Τί θές να πείς ?Σου είπαν οτι και καλά ε δεν το θές για δουλειά αλλα για home use? ή έχεις επιχείρηση και θέλεις την dsl ,αν ναι, γιατί δεν πάς στα 1Mbps που είναι γραμμές για εταιρίες(στην ελλάδα) και όχι για home users... για να έχεις και το κεφάλι σου ησυχο ..



Ποιός θα με αποζημιώσει;


κανείς ... :-k :D

τέλος...
,
,
,
,
,
,

:thumb_dup Welcome to the club :D

Spyros1821
12-05-05, 10:23
Λίγο έως πολύ μου είπαν από την Forthnet κόψε τον λαιμό σου, τώρα που αγόρασες το προιόν μας-και την πάτησες- εμείς δεν ξέρουμε τίποτα...
Πήρα τηλ και σήμερα το πρωί και το σήκωσε ένας πιό ευγενικός της Forthnet και μου λέει το εξής τραγικό: "πάρτε τηλέφωνο στις βλάβες και πέστε ότι ούτε που συνδέεστε στο ιντερνετ" (συνδεόμουν και απλά είχε πεσει τρομερά η ταχύτητα), "πέστε τους ότι έχετε ελέγξει και με άλλα PC και modem" (αν δεν έχει δηλαδή κάποιος δεν είναι βλάβη),"γιατί μόνο έτσι θα προωθήσουν την άιτησή σας και θα αναφέρουν βλάβη", (έλεος),"απλές αναφορές πτώσης ταχύτητας, όσο μεγάλες και να είναι δεν τους απασχολούν!"...Τάδε έφη υπάλληλος Forthnet...
Πήρα και πΟΤΕ πριν λίγο για 4η φορά (χτες λόγω απεργίας ούτε που προσπάθησα να πάρω...) τους τα είπα όλα αυτά (τα παραμύθια μέχρι χτες που συνδεόμουν, αλλά από σήμερα δυστυχώς ούτε καν σύνδεση για email δεν έχω με Dsl δηλαδά 1-2KB/s)(στο Forum γράφω από σύνδεση της σχολής μου 56k) και μια πολύ ευγενική κοπέλα μου είπε ότι θα με καλέσουν αύριο ή μεθαύριο οι τεχνικοί...
Επίσης ο της Forthnet μου είπε να ζητήσω να γίνει Reset στη γραμμή...(ξέρει κανείς κάτι για το reset γραμμής; Είναι τόσο αποτελεσματικό;;)

ibok
29-05-05, 13:38
Κατ' αρχήν καλώς μας ήρθες στο κλαμπ των " ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΩΝ " με τις τραγικές ταχύτητες.
Τώρα όσον αφορά το RESET στην γραμμή σου αν θες την γνώμη μου ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ όσες φορές και αν το εκαναν από τον ΟΤΕ το πρόβλημμα μου διορθώθηκε για 3-5 μέρες και μετά ξανγύρισα στα ΙΔΙΑ.
Δυστυχώς μας πιάνουν τον ΚΩ...Ο.

wolfy
29-05-05, 13:47
HawkPilot
Μάλλον τα DSLAM των βορείων προαστείων είναι πίτα.
Μπαααααα! Τσιμέντο έχουν γίνει!!!!!!!

no_logo
29-05-05, 14:08
μα καλά σου είπανε οτι είαι αγένεια; :shock:

mastermind
29-05-05, 14:42
Επειδή πέρασε κάμποσος καιρός απο τότε που μας ανέφερες τα γεγονότα μήπως μπορείς να μας πληροφορήσεις ποιο είναι το αποτέλεσμα? Πάντως αν μου έλεγαν για αγένειες κλπ θα τα είχα δει όλα! Σοβαρά μιλάνε? Αν δεν παρέχουν αυτό που διαφημίζουν και κατα επέκταση πληρώνουμε τότε έχουμε το δικαίωμα να παίρνουμε τηλέφωνο όλη την ημέρα και να τους ζαλίζουμε!!

WiFiSpyros
30-05-05, 01:19
Λοιπόν σόρρυ καταρχήν που δεν απάντησα (ο spyros1821 είμαι αλλά άλλαξα λόγω μλκιας στο email...).
Αφού έκανα 20 τουλάχιστον κλήσεις στο 121, μέσα σε 5 ημέρες και αφού απείλησα θεούς και δαίμονες ξαφνικά μια μέρα (5 μέρες πριν σήμερα) όλα έφτιαξαν...
Είπα 'εντάξει είμαστε ήθελαν βρίσιμο αλλά το έφτιαξαν...'.
Έλα όμως που από ό,τι μου είπαν στο 121 προχτές που ξαναπήρα (γιατί πάλι τα ίδια χάλια απέκτησε η γραμμή και χειρότερα) μου λέει μια ηλίθ..α τηλεφωνήτρια ότι "που ξέρετε μπορεί να άλλαξε ο τεχνικός του DSLAM σας και να ξέχασε ότι εσάς έπρεπε να σας προσέχει"...
Τα σχόλια παιδιά δικά σας...
Έκανα διακοπή DSL γραμμής στο σπίτι μου και μπαίνω από της γιαγιάς μου...

wolfman
30-05-05, 03:34
Μακάρι να κάναμε όλοι την ίδια κίνηση. Εχω την εντύπωση όμως πως δεν θα άλλαζε τίποτα στο τοπίο, μιάς και οι υπάλληλοι του ΟΤΕ τελούν υπό τελεία αποχαύνωση μετά τα τελευταία μέτρα που πήρε η διοίκηση. Ετσι λοιπόν δεν νομίζω πως θα συγκινηθούν αν υπάρξει έστω και η παραμικρή απώλεια εσόδων. Ασχετα αν θα έπρεπε κανονικά να υπερβάλλουν εαυτόν ώστε να έχουν ΚΑΙ την δική μας υποστήριξη στα όποια προβλήματά τους..

friend
30-05-05, 10:27
Δυστυχως δεν παιρνουν χαμπαρι ................
Ειναι θεμα αν εισαι τυχερος διαβαινε

viper2004
30-05-05, 12:55
γιατι απο το insomnia & adslgr κατεβαζω με 48
ενω απο καποια manga sites του εξωτερικου + τα περισσοτερα torrents κατεβαινουν
με 4 η στην καλυτερη 6 ?
κοπηκε κανα καλωδιο παλι?
ο.Ο

ΥΓ: απο το απογευμα σαββατου εχει εμφανιστει το προβλημα

mastermind
30-05-05, 16:41
Μάλλον φίλε viper2004 οι γραμμές του εξωτερικού έχουν μπουκώσει άγρια και κανένας δεν δίνει σημασία. Εγω αν και ανεβάζω με 14kb/s τις τελευταίες μέρες το κατέβασμα δεν ξεπερνα τα 25kb/s τις περισσότερες ώρες της ημέρας. Αντε να κάνουν καμία αναβάθμιση υλικού και προσωπικού... Που να τους απολύσουν όλους

aposthess
30-05-05, 23:25
Αυτά έχουν τα μονοπώλια !!!Και εγώ συνεχώς τα ίδια προβλήματα έχω
Και αναρωτιέμαι πληρώνω περίπου 60 ευρω τον μήνα για πιο πράγμα?
Να παίρνω κάθε τρις και λίγο στο 121 και να ακούω τα ίδια και τα ίδια!.
Άμα δεν αντιδράσουμε ομαδικά μην περιμένετε καμία αλλαγη !!!Θα
Γράφουμε και εμείς τα προβλήματα μας εις τους αιώνες τον αιώνων..
Μια είναι η λύση ομαδική αντίδραση!!!!!!

WiFiSpyros
31-05-05, 12:42
Παιδιά αυτό που θα σας πω μου το είπε φίλος του πατέρα μου που δουλεύει πΟΤΕ... (δεν έχω κανένα λόγω να πω παραμύθια-δεν έχω πια dsl σπίτι μου)
Αν δεν κάνουν οι χρήστες πολλές αναφορές για χαμηλές ταχύτητες αποδεδειγμένα οφειλόμενες στα DSLAMs δεν κάνουν αλλαγές και αναβαθμίσεις υλικού...
άρα όποιος έχει πρόβλημα να το λέει στον πΟΤΕ και να επιμένει να ακουστεί!
παραθέτω κάποια τηλ που έχω πάρει κατά καιρούς...
(προς τους Moderators, είναι τηλέφωνα του ΟΤΕ και μπορεί να τ ξέρει το κοινό)
210-2770099 τεχνικοί, κος Κέκερης.
210-2775399
στο τελευταίο βοηθάνε πολύ, κάτι προϊστάμενοι είναι νομίζω.
210-2774299 κα Βελεντάκου προϊστάμενη τεχνικού τμήματος Μαρούσι-Μέγαρο. (έτσι μου είπε εκείνη)
Καλά παράπονα!
(φίλοι MODs πριν μου πείτε για τα τηλ ή τα σβήσετε δείτε και μόνοι σας ότι δε λέω ψέμματα για το τι τηλ είναι)

chatasos
31-05-05, 13:18
Αν δεν κάνουν οι χρήστες πολλές αναφορές για χαμηλές ταχύτητες αποδεδειγμένα οφειλόμενες στα DSLAMs δεν κάνουν αλλαγές και αναβαθμίσεις υλικού...


15....είχε ειπωθεί παλιότερα :cool:

aposthess
02-06-05, 17:21
Αυτό ακριβώς πρέπει να κάνουμε όπως είχα γράψει και σε προηγούμενο μήνυμα.
Παντός εμένα μου είπε τεχνικός του οτε ότι πολλές φορές κάνουν αναβάθμιση
μετά από παράπονα τον ΙSP. Oποτε μην τους βγάζουμε από έξω και αυτοί θα
πρέπει να ενδιαφερθούν αν το dslam του πελάτη τους είναι γεμάτο ή όχι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.