PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντε παλι με το WAG54G!!!!!!!!



carnaval2000
12-05-05, 00:10
Γιατί είναι τόσο δύσκολο ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΣΤΩ να αγοράσεις κάτι, και απλά ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ?
Αυτό το σκ....τόπραμα WAG54G συνέχεια αποσυνδέεται απο το ιντερνέτ. Δηλαδή τι αποσυνδέεται γράφω...,εδω χάνεται εντελώς το ασύρματο δίκτυο. No wireless networks detected γράφουν τα windows.
Έχω dsl 384 (H.O.L.) δύο desktop pc και ένα laptop. Αγοράζω ενα WAG54G και pci κάρτες της ίδιας εταιρείας (WMP54G) για να φτιάξω ασύρματο δίκτυο. Αφού το σετάρω και όλα δουλεύουν κανονικά (Δίκτυο και Ιντερνετ) αρχίζω να μεταφέρω αρχεία απο το pc στο laptop 700-800 mb. Μετά το αρχικό σοκ (Copying.....45 minutes remaining) ,ενω με firewire σύνδεση χρειάζονταν λίγα δευτερόλεπτα για την μεταφορά του αρχείου, λέω what the hell. Χαλάλι. Ας περιμένω. Και τότε, μετα απο κανα 4ρι λεπτα, χανονται όλα. Συνδέσεις δικτύου, πρόσβαση στο ιντερνετ και το ιδιο το ασύρματο δίκτυο. Κλείνω το router, το ξανανοίγω και ολα εντάξει. Παω να το ξαναμεταφέρω το αρχείο πάλι τα ίδια. Και σαν να μην φτάνει αυτό μετα απο καναδυο μέρες λετουργίας βλέπω ενα πρωί το Powerled στο router να είναι κόκκινο, το WLAN led σβηστό, το DSL led κανονικό πράσινο αναμένο και το Internet led και αυτό σβηστό. Αντε πάλι reboot το router. Και έτσι την βγάζω κάθε μέρα.
Έχει κανείς καμία ιδέα τι να κάνω? (εκτός απο το προφανές... να παω δηλαδή στα Multirama και να τους το φορέσω καπέλο #$%(#%(!&@^$)

Υ.Γ. Το δεύτερο destop pc το έχω στο υπόγειο του σπιτιού και το σήμα είναι very low. Μήπως ξέρετε αν υπάρχουν μεγαλύτερες κεραίες που να βιδώνουν κανοικά πανω στίς ασύρματες κάρτες δικτύου που έχω για να ενισχυθεί το σήμα? (Καρτες δικτύου Linksys WMP54G)

blend
12-05-05, 01:14
α. Δεν φταίει το Multirama ούτε κανένα άλλο μαγαζί αν το προϊόν που πουλάει είναι μάπα.
β. το συγκεκριμένο "μαραφέτι" το μόνο καλό που έχει είναι το σήμα και το ....χρώμα του!
γ. Φαντάσου τι τραβάω εγώ που έχω επάνω του 20 σταθμούς!
δ. Μην παιδεύεσαι... πέτα το.
ε. Ρίξε μια ματιά (καλή) εδώ στο adslgr και θα βρεις αξιόπιστες λύσεις για ασύρματα δίκτυα.

τελικα... βρές ένα USR 9106 να κάνεις την δουλειά σου...

carnaval2000
12-05-05, 01:31
Αυτό το σκέφτηκα κιεγώ αλλά δεν γίνεται να πάρω και τρίτο router σε 1 εξάμηνο. Πριν είχα το jetspeed 500 i και δούλευε μιά χαρά αλλα βλέπεις η αφεντομουτσουνάρα μου ήθελε και ασύρματο δίκτυο.ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΩ. Τουλάχιστον πες μου πιο firmware είναι το πιο σταθερό αν θές
Thanks!

carnaval2000
12-05-05, 01:33
Α και κατι άλλο. Ποιά εταιρεία στην Αθήνα έχει το service του Linksys?

blend
12-05-05, 01:38
Καταλαβαίνω το πρόβλημά σου, αλλά δυστυχώς η Linksys δεν ενδιαφέρεται να υποστηρίξει πλέον το Wag54g. Δεν υπάρχει σταθερό firmware. Είναι όλα χάλια. Είσαι υποχρεωμένος να ακολουθείς τις διαδικασίες που περιέγραψες (όπως κι εγώ στην δουλειά) μέχρι να καταφέρεις να πάρεις κάτι άλλο.

yiapap
12-05-05, 09:47
carnaval...
Το πιο σταθερό για AnnexB (Wag54g v1) είναι το 1.02.1. 2ο πιο σταθερό το τελευταίο 1.02.7.
Βέβαια, όπως λέει και ο blend το πιο σταθερό firmware είναι... αυτό του 9106 :(

Επίσης στο how-to ρωτάς γιατί βάζω το Wag και όχι απευθείας τον DNS... Και η απάντηση είναι... εχμ... no reason... μου αρ΄σει να κάνω τα πράγματα "by the book" ;)
Υπόψη ότι τα how-to είναι (κανονικά) κλειδωμένα και δεν πρέπει να πρστίθενται posts. Για κάποιο λόγο το συγκεκριμένο ξεκλειδώθηκε. Το Post σου διαγράφηκε και το νήμα είναι τώρα (ορθώς) κλειδωμένο.

carnaval2000
12-05-05, 16:52
ok Συγγνώμη για την δημοσίευση στο how to. Ειμαι καινουργιος χρήστης στου site και δεν το γνώριζα.

carnaval2000
12-05-05, 21:45
Παρεπιπτόντως, σήμερα πήγα στο Multirama και μου το αντικατέστησαν. Με το WAG54G V2. Παω να κανω basic setup και μόλις παω στο user name (hol:*******@adsl.gr) και παταω save ανακαλύπτω οτι δεν αποθηκεύει τιποτα μετα τις ανω - κατω τελεία. Τωρα τι να κανω? καπου στο site βρήκα και καποιον άλλο με το ιδιο προβλημα πυ ζήταγε καινουργιο firmware μπας και διορθωνόταν το πρόβλημα. Εαν κανείς μπορεί να βοηθήσει κερνάω μπύρα.
Υ.Γ. Αλήθεια, γιατί δεν κάνουμε ένα σύλλογο κατεστραμμένων νεύρων απο την Linksys?

vardeos
13-05-05, 10:09
Εάν έχεις το Linksys Wag54g V2 AnnexB Firmware νέο ακόμα δεν υπάρχει.
Δοκίμασες να αλλάξεις Ip εκεί να δεις ωραία πράγματα.
Εγώ πάντως το έστειλα πίσω για επισκευή και καλά να δούμε τι θα έρθει πίσω

JoeBar
13-05-05, 22:33
Δεν μπορείς να το πας στο Multirama και να στο αλλάξουν με ένα άλλο router (όχι linksys);

yiapap
14-05-05, 00:32
Όχι, η αλλαγή με το V2 είναι μάλλον στα πλαίσια της Rebate πολιτική της LinkSys.
Που θα ήταν μια εξαιρετική κίνηση... αν το V2 δούλευε!!!

carnaval2000
14-05-05, 04:42
Μα ζήτησα άλλη μάρκα και μου είπαν ότι δεν φέρνουν γιατι θεωρούν οτι τα Linksys είναι τα πιό αξιόπιστα.
Πάλι καλα που γελάσαμε και λίγο.....

mrsaccess
17-05-05, 13:22
Cisco μπορεί να μην είναι αλλά όχι και για πέταμα!!!

Έχω να αλλάξω ip 3 μήνες με forthnet. Ξέρεις γιατί; Γιατί το modem ποτέ μα ποτέ δεν έχει αποσυνδεθεί μόνο του.

Έχω μεταφέρει μέσω wireless dvd 7GB στα 11MBps. 3 ώρες μεταφορά κανένα disconnection.

Τα προβλήματα που λες συμβαίνουν όταν τιγκάρεις τις p2p συνδέσεις. Μείωσε τις συνδέσεις σου p2p σε 200 και μάλλον θα λυθούν τα προβλήματα σου.

Αν διαβάσεις το forum θα δεις ότι όλα τα modem/router έχουν προβλήματα με πολλές συνδέσεις p2p. Είναι λογικό εξαιτίας της επεξεργαστικής ισχύς τους που είναι μικρή.

Τα πραγματικά προβλήματα του wag54g είναι ότι δεν έχει telnet, ότι δεν δουλεύει πάντα το Port Forwarding (οπότε χρησιμοποιείς το port range forwarding) και το ότι θα μπορούσε να υποστήριζε περισσότερες συνδέσεις p2p.

al0000
17-05-05, 13:53
Και γω είχα τα ίδια προβλήματα με το WRT54G.

Απ΄ότι φένεται όλη η WRTXXX σειρά έχει προβλήματα.

Ψαχνω για το USR 9106 αλλά δεν το βρήσκω πουθενά.

Αυτό είναι Wirelss broadband router?

Alex

yiapap
18-05-05, 04:14
Τα πραγματικά προβλήματα του wag54g είναι ότι δεν έχει telnet, ότι δεν δουλεύει πάντα το Port Forwarding (οπότε χρησιμοποιείς το port range forwarding) και το ότι θα μπορούσε να υποστήριζε περισσότερες συνδέσεις p2p.
Επίσης ότι δε δουλεύει SNMP (octets out), ότι δεν ανεβαίνει ποτέ η ταχύτητα αν πέσει στο 1Mbps, ότι το firewall θεωρεί ότι εσωτερικά (private) IP του κάνουν port scan και διαλύει το σύμπαν κτλ.κτλ.
Μαζί το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα των μεγάλων transfer και παλαιότερα. Ότι δουλεύει σε σένα, δε σημαίνει ότι δουλεύει σε όλους... Το αντίστροφο ΔΕΝ ισχύει γιατί θα ΕΠΡΕΠΕ να δουλεύει σε όλους ;)

mrsaccess
18-05-05, 05:33
Έχεις δίκιο, το snmp το ξέχασα.

Τα άλλα δυο δεν μου τα κάνει.

Πάντως επιμένω ότι δεν είναι για πέταμα!!!
Ειδικά όταν το πήραμε δύσκολα θα βρίσκαμε κάτι αντίστοιχο (με wireless δηλαδή) στα χρημάτά του. Μόνο ένα level one υπήρχε σε λογική τιμή.

Τώρα δεν ξέρω πως είναι οι τιμές αλλά δεν πειράζει, πάντα ήθελα κάτι με το σηματάκι της Cisco στο γραφείο μου! :D

Προς υπεράσπιση ότι τα προβλήματα τα είχαμε αναφέρει εδώ και καιρό, επομένως πριν αγοράσετε διαβάστε το adslgr!

blend
20-05-05, 21:07
Τελικώς, το πρόβλημα με το wag54g στο γραφείο λύθηκε με απόλυτη επιτυχία!

Εβαλα το USR9106! Και όλα (μα όλα) δουλεύουν άψογα...

Bye bye Linksys.... :D

knightrader
21-05-05, 20:23
δηλαδη αν παω το v1 πισω στο multirama θα μου δωσουν το v2 ???
Γνωριζει κανεις αν το εχουν ξανακανει και πλεον αποτελει πολιτικη η το κυνηγησες πολυ?

ρωταω πρωτα εδω για να ξερω ποσα χαπια να παρω πριν παω εκει, κ γλυτωσω την υπερκαταναλωση για μια φορα.

ipo
21-05-05, 20:41
Ψαχνω για το USR 9106 αλλά δεν το βρήσκω πουθενά.

Αυτό είναι Wirelss broadband router?

AlexΤο U.S.Robotics είναι wireless broadband modem/router. Προτείνω να ρίξεις μία ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=13944) σχετικά με την αγορά του.

carnaval2000
22-05-05, 02:51
Δεν ζήτησα το v2. Απλα δεν ..υπήρχε πια το v1. Οχι δηλαδή οτι το ήξεραν στον Γερμανο. Οι πωλητές είναι ασχετοι

@ ADSLgr.com All rights reserved.