PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα τηλεφώνου



merlin_o_magos
31-01-08, 01:55
Γεια σας. Απο τον Νοέμβριο του 2007 είμαι συνδρομητής στο ιδιόκτητο της forth net με ίντερνετ και τηλέφωνο να δουλεύουν κανονικά.Πριν 10 μέρες περίπου το τηλέφωνο νέκρωσε.Αν το σηκώσεις δεν κάνει τίποτα.Δεν μπορεί να πάρει επίσης.Άλλα ούτε και αν δεχτεί.Αν το καλέσεις βαράει κανονικά ο τόνος άλλα οι συσκευές δεν χτυπάνε.Σε επικοινωνία με την forthnet μου είπαν θα το δουν και ακόμα το βλέπουν .Σήμερα με πήραν τηλέφωνο με την απάντηση ότι είναι βραχυκύκλωμα.Και ρωτάω εγώ..Είναι δυνατόν να είναι βραχυκύκλωμα από την στιγμή που το Internet δουλεύει σφαίρα ? Κλειδωμένο στα 15 mbit χωρίς αποσυνδέσεις. Ευχαριστώ

fon
31-01-08, 11:10
...με πήραν τηλέφωνο με την απάντηση ότι είναι βραχυκύκλωμα.Και ρωτάω εγώ..Είναι δυνατόν να είναι βραχυκύκλωμα από την στιγμή που το Internet δουλεύει σφαίρα ? Κλειδωμένο στα 15 mbit χωρίς αποσυνδέσεις.
Το 'χουν πάθει κι άλλοι.
Δεν σου είπαν τίποτ' άλλο; Είναι βραχυκύκλωμα και γεια σας; :hmm:

deniSun
31-01-08, 11:26
Καλά ξεμπερδέματα.
Πρέπει να στείλουν βλάβη στον ΟΤΕ και να φιλοτιμηθούν από εκεί να κάνουν τίποτε.

chimaros
31-01-08, 11:30
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=146697

Την ίδια απορία είχα και εγώ... Τελικά το πρόβλημα λύθηκε και ήταν μάλλον στο ΚΑΦΑΟ - από τότε που ο ΟΤΕ μετέφερε την γραμμή σε άλλη κλέμα λύθηκε το πρόβλημα!

kourbi
31-01-08, 11:48
καλημέρα,

ξέρει κανείς σε ποσες μέρες συνήθως ο ΟΤΕ διορθώνει τη βλάβη?

στην περίπτωση μου, double play με νεκρό τηλέφωνο απο την ημέρα ενεργοποίησης (24/1) μου είπαν χτες απο τη forthnet οτι είναι θέμα ΟΤΕ, δήλωσαν βλάβη και κάνανε διακοπή βρόγχου....

βεβαίως απο τότε κόπηκε και το νετ....

hel
31-01-08, 12:36
καλημέρα,

ξέρει κανείς σε ποσες μέρες συνήθως ο ΟΤΕ διορθώνει τη βλάβη?

στην περίπτωση μου, double play με νεκρό τηλέφωνο απο την ημέρα ενεργοποίησης (24/1) μου είπαν χτες απο τη forthnet οτι είναι θέμα ΟΤΕ, δήλωσαν βλάβη και κάνανε διακοπή βρόγχου....

βεβαίως απο τότε κόπηκε και το νετ....

Ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να απαντήσει εντός 2 ημερών για τη βλάβη.
Δεν νομίζω να το φτιάξει πριν από εβδομάδα. Είναι πολύ άσχημη η κατάσταση αυτή και έχει συμβεί σε αρκετούς.
Δεν ξέρω αν ο σωστός όρος είναι βραχυκύκλωμα αλλά υπάρχει πρόβλημα όταν δεν συνδεθούν καλά τα ζεύγη στο καφάο με αποτέλεσμα να υπολειτουργεί η γραμμή. Μπορεί να κοπεί το ιντερνετ και να λειτουργεί το τηλέφωνο επίσης.

chimaros
31-01-08, 13:23
@hel
Όταν αλλάζεις πάροχο αλλάζουν την σύνδεση στο ΚΑΦΑΟ;;; Αν είναι έτσι πολλά εξηγούνται ;)

merlin_o_magos
31-01-08, 13:45
Σήμερα θα με πάρουν πάλι τηλέφωνο να δοκιμάσουμε λέει να βγάλουμε το τηλέφωνο και την dsl απο την γραμμή για να κάνουν δοκιμές.Έλεος

chimaros
31-01-08, 13:49
Ναι, ναι τα κλασσικά... :whistle:

hel
31-01-08, 15:23
@hel
Όταν αλλάζεις πάροχο αλλάζουν την σύνδεση στο ΚΑΦΑΟ;;; Αν είναι έτσι πολλά εξηγούνται ;)

Όχι. Μέσα στο dslam μόνο γίνονται οι αλλαγές.
Απλά όταν η σύνδεση είναι στα 24 αρχίζουν να φαίνονται πολλά προβλήματα.
Αν υπάρχει πρόβλημα στο ΚΑΦΑΟ τότε ο ΟΤΕ έχει την αποκλειστική ευθύνη.
Κάνεις μία μικρή περίληψη του προβλήματός σου;

chimaros
31-01-08, 15:42
Είχα αντίστοιχο πρόβλημα με αυτό που έχει ο merlin... Eνώ επί χρόνια με ΟΤΕ όλα λειτουργούσαν κανονικά μόλις πήγα στο 2play κάθε τόσο κοβόταν το τηλέφωνο και συγχρόνιζα πολύ χαμηλά. Τελικά ένας τεχνικός του ΟΤΕ άλλαξε την θέση της γραμμής μέσα στο ΚΑΦΑΟ (ήμουν παρών όταν έγινε αυτό) δηλαδή την επανασύνδεσε σε άλλη κλέμα και από τότε όλα καλά. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν ήταν μία ακραία σύμπτωση να χαλάσει η κλέμα με την μεταφορά μου στην Forthnet...
Σκέφτηκα λοιπόν μήπως όταν μεταφερόμαστε σε άλλο πάροχο γίνεται και κάποια αλλαγή της θέσης της γραμμής μέσα στο ΚΑΦΑΟ έτσι ώστε πχ ο ΟΤΕ να έχει τις κλέμες 1-300 η Forthnet τις κλέμες 300-400 κλπ (και να με μετέφεραν σε κακή κλέμα) αλλά από αυτά που λές μάλλον δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Επαναλαμβάνω ότι το περίεργο ήταν ότι τόσα χρόνια δεν υπήρχε πρόβλημα με τον ΟΤΕ, μόλις πήγα σε Forthnet άρχισαν τα προβλήματα και λύθηκαν με την σύνδεση σε καινούργια κλέμα ενώ στην παλαιά κλέμα με ΟΤΕ όλα ήταν εντάξει. Δεν το καταλαβαίνω... :hmm:

hel
01-02-08, 02:17
Είχα αντίστοιχο πρόβλημα με αυτό που έχει ο merlin... Eνώ επί χρόνια με ΟΤΕ όλα λειτουργούσαν κανονικά μόλις πήγα στο 2play κάθε τόσο κοβόταν το τηλέφωνο και συγχρόνιζα πολύ χαμηλά. Τελικά ένας τεχνικός του ΟΤΕ άλλαξε την θέση της γραμμής μέσα στο ΚΑΦΑΟ (ήμουν παρών όταν έγινε αυτό) δηλαδή την επανασύνδεσε σε άλλη κλέμα και από τότε όλα καλά. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν ήταν μία ακραία σύμπτωση να χαλάσει η κλέμα με την μεταφορά μου στην Forthnet...
Σκέφτηκα λοιπόν μήπως όταν μεταφερόμαστε σε άλλο πάροχο γίνεται και κάποια αλλαγή της θέσης της γραμμής μέσα στο ΚΑΦΑΟ έτσι ώστε πχ ο ΟΤΕ να έχει τις κλέμες 1-300 η Forthnet τις κλέμες 300-400 κλπ (και να με μετέφεραν σε κακή κλέμα) αλλά από αυτά που λές μάλλον δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Επαναλαμβάνω ότι το περίεργο ήταν ότι τόσα χρόνια δεν υπήρχε πρόβλημα με τον ΟΤΕ, μόλις πήγα σε Forthnet άρχισαν τα προβλήματα και λύθηκαν με την σύνδεση σε καινούργια κλέμα ενώ στην παλαιά κλέμα με ΟΤΕ όλα ήταν εντάξει. Δεν το καταλαβαίνω... :hmm:

Για να σου απαντήσω ρώτησα τεχνικό ΟΤΕ.
Αυτό που περιγράφεις είναι μάλλον μία μορφή βραχυκυκλώματος.
Είχες πριν adsl με ΟΤΕ;

chimaros
01-02-08, 11:07
Είχα την προσφορά της 1ης Ιουνίου της Forthnet στα 768... Kανένα πρόβλημα μέχρι που έβαλα 2play. Tώρα μετά την αλλαγή κλέμας όλα δείχνουν εντάξει. Μου έχει μείνει όμως η απορία για το πως συνέπεσε να αρχίσει να βραχυκυκλώνει ξαφνικά μιά γραμμή που επι χρόνια δεν παρουσίαζε κανένα πρόβλημα. Την πρώτη εβδομάδα το 2play έπαιζε σωστά - μετά αρχίσανε βροχή οι διακοπές...

@ ADSLgr.com All rights reserved.